Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin News

    • Αχ κοπέλα μου...είπες μεγάλη κουβέντα πως νοιώθεις ότι χάσατε χρόνο...αυτά τα αν ήξερα...αν ήμουν σε άλλο γιατρό...αν είχα κάνει άλλες επιλογές..τα έχω σκεφτεί τόσες φορές...Αλλά δυστηχως και εντελώς ειλικρινά ο χρόνος δε γυρίζει πίσω και δεν έχει νόημα να το σκεφτόμαστε...οπότε κοιτάμε μπροστά και κανουμε το καλύτερο που θεωρούμε από εδώ και πέρα...

      Πάντως για το χρόνο της αναμονής που αναφέρεις...εγώ που πήγα μέσω τράπεζας ωαριων μέσα σε 2 μήνες τα παραγγειλαμε,ήρθαν έκανα εγώ ότι  προετοιμασία χρειαζόταν και προχωρήσαμε..20 Μαΐου κάναμε την παραγγελία...και 20 Ιουλίου έκανα μεταφορά..

      • Μου αρέσει 3
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 7 ώρες πρίν, Maraki S. είπε:

      Ευχαριστώ πολύ! Μακάρι Θεέ μου! Σε γενικές γραμμές μια χαρά είμαι, λίγο μελανιασμενη από τις ενέσεις που είναι λογικό, ωστόσο δεν είχα άλλα θέματα ούτε συμπτώματα περίεργα από τις ορμόνες. Θα συνεχίσω με ηρεμία και αυτό το Σ/Κ (αν και την Κυριακή θα πάω σε μία βάφτιση που έχω - ας βγω και 2 ωρίτσες από το σπίτι κοντά θα είναι εξάλλου) και ο Θεός βοηθός!

      Ναι καλέ βγες να ξεσκασεις λίγο!!! Καλό θα κάνει κακο όχι!!! 😉 Καλημέρα σε όλες!

      • Μου αρέσει 1

Μανούλες Νοεμβρίου 2022


Recommended Posts

On 28/9/2023 at 9:08 ΜΜ, Blue Velvet είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Πως είναι τα μπεμπακια σας? Εμείς ακόμα άρρωστες,εγώ ειμαι χειρότερα από τη μπέμπα.Η μικρή έχει πολλές μυξες,αλλά της κάνω πλύσεις δύο φορές τη μέρα με ορό και το βράδυ της βάζω λιγο οτριβιν στη μυτούλα και κάπως συνέρχεται.

Ήθελα να σας ρωτήσω, πότε ξεκινάνε να βάζουμε μαξιλάρι για να κοιμηθούν.Η μπέμπα παίρνει τα μαξιλάρια του καναπέ,τα πετάει στο πάτωμα και ξαπλώνει πάνω τους,της αρέσουν πολύ. Επίσης σήμερα προσπαθεί να σηκωθει χωρίς να πιαστεί από κάπου,κάπως κάνει τη στάση του σκύλου που κάνουμε στη γιόγκα και προσπαθεί να σταθεί,αλλά πέφτει,έχει πολύ πλακα

Υπομονή κοριτσι μου, να περάσει σύντομα ευχομαι και να αναρρώσετε και οι δύο .Νομίζω μετα το έτος λένε για μαξιλάρι αλλά κι εμένα τρίβεται στα μαξιλάρια του κρεβατιού μας για να κοιμηθεί ..τον χαλαρώνουν και σκεφτόμουν να του βάλω.. για έναν μήνα τώρα, σιγά τη διαφορά..όπως και για το μέλι, που λένε από έτος και πάνω το σκέφτομαι . 

Χαχαχα..κι εμένα κάνει σαν να προσπαθεί να σηκωθεί από στάση βουδα και τρώει τα μούτρα του . Λες ν ετοιμάζονται σιγά σιγα να σηκωθούν μόνα τους; έχει όντως πολύ πλάκα 😜

Εμείς περασαμε χθες ένα από τα χειρότερα βραδιά..είχα να μείνω τόσες ώρες άυπνη απ' όταν είχε κολικούς το πρώτο τρίμηνο . Ξύπναγε συνέχεια και έκλαιγε με λιγμους..άφηνε και πριτσακια οπότε ήταν εντερικό..νυσταζε πολύ. Μάλλον τον πείραξε το καλαμπόκι που του έδωσα τις δύο τελευταίες μέρες..το έβγαλε ολόκληρο στα κακα του και δεν του είχα δώσει κάτι άλλο που δεν είχε ξαναδοκιμάσει.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 6,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 ώρα πρίν, Angel92 είπε:

Υπομονή κοριτσι μου, να περάσει σύντομα ευχομαι και να αναρρώσετε και οι δύο .Νομίζω μετα το έτος λένε για μαξιλάρι αλλά κι εμένα τρίβεται στα μαξιλάρια του κρεβατιού μας για να κοιμηθεί ..τον χαλαρώνουν και σκεφτόμουν να του βάλω.. για έναν μήνα τώρα, σιγά τη διαφορά..όπως και για το μέλι, που λένε από έτος και πάνω το σκέφτομαι . 

Χαχαχα..κι εμένα κάνει σαν να προσπαθεί να σηκωθεί από στάση βουδα και τρώει τα μούτρα του . Λες ν ετοιμάζονται σιγά σιγα να σηκωθούν μόνα τους; έχει όντως πολύ πλάκα 😜

Εμείς περασαμε χθες ένα από τα χειρότερα βραδιά..είχα να μείνω τόσες ώρες άυπνη απ' όταν είχε κολικούς το πρώτο τρίμηνο . Ξύπναγε συνέχεια και έκλαιγε με λιγμους..άφηνε και πριτσακια οπότε ήταν εντερικό..νυσταζε πολύ. Μάλλον τον πείραξε το καλαμπόκι που του έδωσα τις δύο τελευταίες μέρες..το έβγαλε ολόκληρο στα κακα του και δεν του είχα δώσει κάτι άλλο που δεν είχε ξαναδοκιμάσει.

Ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου ❤️ Τώρα είμαστε και οι δυο στο στάδιο που βηχουμε όλη μέρα και έχουμε μπούκωμα..αντε να δούμε πότε θα γίνουμε καλά!

Νομίζω πως ετοιμάζονται να σηκωθούν,η δικιά μου ανεβοκατεβαίνει στον καναπέ εδώ και 2εβδομαδες.Στην αρχή έπεφτε αγαρμπα και χτυπούσε,πλέον έχει βρει τον τρόπο.Παλι θα πέσει,απλά με τον κωλο και δεν φοβάμαι.

Σχετικά με το καλαμπόκι,νομίζω πως είναι αρκετά δυσπεπτο ακόμα και για εμάς.Να δεις κάτι πριτσαρες που ρίχνει ο άντρας μου όταν το τρώει 🤣 Καλύτερα μην του ξαναδώσεις του μπέμπη,μάλλον τον πείραξε 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Laky είπε:

Κορίτσια καλημέρα. Δίνετε όσπρια; Κι αν ναι με ποιο τρόπο;

Καλημέρα! Φτιάχνω ρεβύθια με ρύζι και λαχανικά και τρώει. Μη φανταστείς ότι τρελαίνεται κιόλας,αλλά άμα.δεν την ταισω πολλά σνακ στο ενδιάμεσο,το βράδυ θα το φάει όλο το πιατακι της. Επίσης τρώει φακές σούπα,αλλά μόνο με παρέα,αν εγώ η ο άντρας μου δεν τρώμε μαζί της δεν θέλει . Τι να πεις 🤷

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

Ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου ❤️ Τώρα είμαστε και οι δυο στο στάδιο που βηχουμε όλη μέρα και έχουμε μπούκωμα..αντε να δούμε πότε θα γίνουμε καλά!

Νομίζω πως ετοιμάζονται να σηκωθούν,η δικιά μου ανεβοκατεβαίνει στον καναπέ εδώ και 2εβδομαδες.Στην αρχή έπεφτε αγαρμπα και χτυπούσε,πλέον έχει βρει τον τρόπο.Παλι θα πέσει,απλά με τον κωλο και δεν φοβάμαι.

Σχετικά με το καλαμπόκι,νομίζω πως είναι αρκετά δυσπεπτο ακόμα και για εμάς.Να δεις κάτι πριτσαρες που ρίχνει ο άντρας μου όταν το τρώει 🤣 Καλύτερα μην του ξαναδώσεις του μπέμπη,μάλλον τον πείραξε 

Από πυρετό πως πάτε; δεν έχετε; Αν επιμείνει πολύ μήπως πρέπει να σας δει ο γιατρός.

Αααα εσένα είναι σούπερ ηρωίδα το κορίτσι💪Χαχαχαχαχαχαχαχαχαχα...είπες πριτσαρες όντως;γελάω μόνη μου 🤣🤣🤣ισχύει πάντως γιατί έφαγα και γω μαζί του και πονουσα!

2 ώρες πρίν, Laky είπε:

Κορίτσια καλημέρα. Δίνετε όσπρια; Κι αν ναι με ποιο τρόπο;

Καλημέρα @Laky μου . Εμένα μόνο κόκκινες φακές σούπα έχει φάει προς το παρόν .φοβάμαι μη τον πιάσει η κοιλιά του. Εδώ με το καλαμπόκι είδες τι πάθαμε . Με τα όσπρια έχουμε πρόβλημα και γω και ο άντρας Μ .

  • Ευχαριστώ 1
  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 22 λεπτά , Angel92 είπε:

Από πυρετό πως πάτε; δεν έχετε; Αν επιμείνει πολύ μήπως πρέπει να σας δει ο γιατρός.

Αααα εσένα είναι σούπερ ηρωίδα το κορίτσι💪Χαχαχαχαχαχαχαχαχαχα...είπες πριτσαρες όντως;γελάω μόνη μου 🤣🤣🤣ισχύει πάντως γιατί έφαγα και γω μαζί του και πονουσα!

Καλημέρα @Laky μου . Εμένα μόνο κόκκινες φακές σούπα έχει φάει προς το παρόν .φοβάμαι μη τον πιάσει η κοιλιά του. Εδώ με το καλαμπόκι είδες τι πάθαμε . Με τα όσπρια έχουμε πρόβλημα και γω και ο άντρας Μ .

Πριτσακια ο μπέμπης σου,πριτσαρες το κτήνος ο άντρας μου🤣

Πυρετό δεν έχουμε ευτυχώς,έχουμε όλα τα υπόλοιπα🥴

  • Χαχα 2
Link to comment
Share on other sites

Περαστικά σε όλα τα μπεμπακια!και μεις έχουμε ακόμα μυξες! Σήμερα σηκώθηκε χωρίς στήριξη και έκανε και 4 ολόκληρα βήματα μόνη της και το κανε αλλες 3 -4 φορες!τρελάθηκε απ την χαρά της !και γω βέβαια χααχαχαχ

  • Μου αρέσει 5
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια!πως είστε;περαστικά σε όλα τα μωράκια!και εμείς άρρωστοι είμαστε με μυξουλες είχε και πυρετό για ένα 24ωρο.. σήμερα απο το πρωι γκρινιαζε πολύ και το απόγευμα έκλαιγε εκεί που ηρεμούσε και τον είχα έξω να βλέπει γατούλες και σκυλάκια που του αρέσουν πολύ..μάλλον από τα δοντακια του πονούσε γιατί βάζει συνέχεια δόντια έχει ήδη 11 και είναι και άλλα έτοιμα..

  • Λυπημένη/-ος 4
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια εσείς δίνετε αλάτι και κάνα γλυκάκι στα μωράκια σας? Της έδωσα σήμερα ένα βατόμουρο από μια πάστα και λίγο κρέμα. Δεν της δίνω ποτέ,απλά είπα σήμερα να της δώσω επειδη ζητιανευε παρά πολύ. Επίσης,εδώ και ένα μήνα περίπου της δίνουμε από το φαγητό μας,απλά βάζω λίγο αλάτι,πάπρικα,ρίγανη και ελάχιστο πιπέρι. Ο γιατρός μας είπε οτι μετά τον πρώτο χρόνο μπορούν να φάνε αλάτι,ενώ για τη ζάχαρη μας είπε να την αποφεύγουμε ..

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , Blue Velvet είπε:

Κορίτσια εσείς δίνετε αλάτι και κάνα γλυκάκι στα μωράκια σας? Της έδωσα σήμερα ένα βατόμουρο από μια πάστα και λίγο κρέμα. Δεν της δίνω ποτέ,απλά είπα σήμερα να της δώσω επειδη ζητιανευε παρά πολύ. Επίσης,εδώ και ένα μήνα περίπου της δίνουμε από το φαγητό μας,απλά βάζω λίγο αλάτι,πάπρικα,ρίγανη και ελάχιστο πιπέρι. Ο γιατρός μας είπε οτι μετά τον πρώτο χρόνο μπορούν να φάνε αλάτι,ενώ για τη ζάχαρη μας είπε να την αποφεύγουμε ..

Μέχρι να αρχίσει να καταλαβαίνει μην της δώσεις ούτε για δοκιμή γλυκό. Μην ανχωνεσε από τα 2.5 Κ μετά θα φάει άπειρα γιατί δεν θα μπορείς να τα αποφύγεις πλέον οπότε όσο αργείς την δοκιμή της ζάχαρης τόσο καλητερα  . Δεν έχεις να προσφέρεις τίποτα με τα γλυκά σε αυτή την ηλικία ούτε της στερείς κάτι που δεν ξέρει Κ δεν καταλαβαίνει ότι το έχουν οι άλλοι .

Όταν αρχίσει να καταλαβαίνει δώσε όσα θες εκεί είναι καλητερα να μην απαγορεύεις γιατί γίνετε εμμονή η απαγόρευση όταν αρχίσουν Κ καταλαβαίνουν . 

  • Ευχαριστώ 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 36 λεπτά , linaa είπε:

Μέχρι να αρχίσει να καταλαβαίνει μην της δώσεις ούτε για δοκιμή γλυκό. Μην ανχωνεσε από τα 2.5 Κ μετά θα φάει άπειρα γιατί δεν θα μπορείς να τα αποφύγεις πλέον οπότε όσο αργείς την δοκιμή της ζάχαρης τόσο καλητερα  . Δεν έχεις να προσφέρεις τίποτα με τα γλυκά σε αυτή την ηλικία ούτε της στερείς κάτι που δεν ξέρει Κ δεν καταλαβαίνει ότι το έχουν οι άλλοι .

Όταν αρχίσει να καταλαβαίνει δώσε όσα θες εκεί είναι καλητερα να μην απαγορεύεις γιατί γίνετε εμμονή η απαγόρευση όταν αρχίσουν Κ καταλαβαίνουν . 

Εν τώ μεταξύ,της έφτιαξα κάτι πανκεικς με μήλο και κανελλα,χωρίς ζάχαρη η κάποιο άλλο γλυκαντικο και δεν της άρεσαν καθόλου... περιμένω να αρχίσουμε το μέλι για να της φτιάχνω μπισκότα, κέικ κτλ. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , Blue Velvet είπε:

Εν τώ μεταξύ,της έφτιαξα κάτι πανκεικς με μήλο και κανελλα,χωρίς ζάχαρη η κάποιο άλλο γλυκαντικο και δεν της άρεσαν καθόλου... περιμένω να αρχίσουμε το μέλι για να της φτιάχνω μπισκότα, κέικ κτλ. 

Η κανέλα είναι λίγο πικρή για τα μικρά γι'αυτό μπορεί τους φαίνετε πολύ έντονη η γεύση της . Τώρα έτσι Κ αλλιώς θα αρχίσει να επιλέγει φαγητά απλά σε αυτές τις ηλικίες τα ξεγελάς πολύ εύκολα . 

Μην σε ανχωσει τώρα με παιχνίδια Κτλ μπορείς να την κουμαντάρεις στο φαγητό μην πέσεις στην παγίδα ότι πρέπει να αρχίσεις από τώρα τις νοστιμιές Κ τις λιχουδιές . 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

On 30/9/2023 at 8:45 ΜΜ, ArtemisΚ είπε:

Περαστικά σε όλα τα μπεμπακια!και μεις έχουμε ακόμα μυξες! Σήμερα σηκώθηκε χωρίς στήριξη και έκανε και 4 ολόκληρα βήματα μόνη της και το κανε αλλες 3 -4 φορες!τρελάθηκε απ την χαρά της !και γω βέβαια χααχαχαχ

Περαστικα κορίτσι..Πόσο συγκινητικο ; εγώ νομίζω όταν τον δω να κάνει βήματα θα κλαίω:') πόσο είναι η δικιά σου; 

18 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

Κορίτσια εσείς δίνετε αλάτι και κάνα γλυκάκι στα μωράκια σας? Της έδωσα σήμερα ένα βατόμουρο από μια πάστα και λίγο κρέμα. Δεν της δίνω ποτέ,απλά είπα σήμερα να της δώσω επειδη ζητιανευε παρά πολύ. Επίσης,εδώ και ένα μήνα περίπου της δίνουμε από το φαγητό μας,απλά βάζω λίγο αλάτι,πάπρικα,ρίγανη και ελάχιστο πιπέρι. Ο γιατρός μας είπε οτι μετά τον πρώτο χρόνο μπορούν να φάνε αλάτι,ενώ για τη ζάχαρη μας είπε να την αποφεύγουμε ..

Εγώ που και που μπορεί να του δώσω ίσα να δοκιμάσει αν τρώμε κάποιο γλυκό με κρέμα ή παγωτό.  Για το αλάτι και γω έτσι κάνω.. βαζω ελάχιστο έως καθολου ή βγάζω για εκείνον πριν βάλω αλάτι...αν και όντως τώρα πλησιάζουν στο έτος, δεν νομίζω να πάθουν κάτι και να φάνε λίγο.  Κι έξω όταν βγαίνουμε του παραγγέλνω κάτι απλό..δεν κουβαλάω πάντα από το σπίτι. 

18 ώρες πρίν, linaa είπε:

Μέχρι να αρχίσει να καταλαβαίνει μην της δώσεις ούτε για δοκιμή γλυκό. Μην ανχωνεσε από τα 2.5 Κ μετά θα φάει άπειρα γιατί δεν θα μπορείς να τα αποφύγεις πλέον οπότε όσο αργείς την δοκιμή της ζάχαρης τόσο καλητερα  . Δεν έχεις να προσφέρεις τίποτα με τα γλυκά σε αυτή την ηλικία ούτε της στερείς κάτι που δεν ξέρει Κ δεν καταλαβαίνει ότι το έχουν οι άλλοι .

Όταν αρχίσει να καταλαβαίνει δώσε όσα θες εκεί είναι καλητερα να μην απαγορεύεις γιατί γίνετε εμμονή η απαγόρευση όταν αρχίσουν Κ καταλαβαίνουν . 

Έχεις δίκιο σ αυτό που λες. Κ γω σπάνια του δίνω αλλά πραγματικά δεν χρειάζεται..καλύτερα καθολου. 

17 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

Εν τώ μεταξύ,της έφτιαξα κάτι πανκεικς με μήλο και κανελλα,χωρίς ζάχαρη η κάποιο άλλο γλυκαντικο και δεν της άρεσαν καθόλου... περιμένω να αρχίσουμε το μέλι για να της φτιάχνω μπισκότα, κέικ κτλ. 

Εγώ του βάζω μπανάνα αντί για γλυκαντικό..επειδή είναι γλυκιά και τρελαίνεται. Αν θες δοκίμασε το..κανέλα βάζω ελάχιστη γιατί όντως είναι πικρή. 

On 30/9/2023 at 9:33 ΜΜ, Matina87 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!πως είστε;περαστικά σε όλα τα μωράκια!και εμείς άρρωστοι είμαστε με μυξουλες είχε και πυρετό για ένα 24ωρο.. σήμερα απο το πρωι γκρινιαζε πολύ και το απόγευμα έκλαιγε εκεί που ηρεμούσε και τον είχα έξω να βλέπει γατούλες και σκυλάκια που του αρέσουν πολύ..μάλλον από τα δοντακια του πονούσε γιατί βάζει συνέχεια δόντια έχει ήδη 11 και είναι και άλλα έτοιμα..

Με τόσα δοντάκια συν αρρώστια πως να μην έχει γκρίνια το γλυκούλι.  Περαστικα κορίτσι μου.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Κορίτσια.. πώς είστε; οι αρρωστούλες με τα μωράκια σας αναρρωσατε; 

 Να σας πω..τι ώρες κοιμούνται τα μικρά σας μέσα στη μέρα και το βράδυ;

Ο δικός μου κοιμάται μονο μισή ώρα το πρωί(11.30-12.00) κι άλλη μισή το μεσημέρι(15.00-15.30) και έχω κουραστεί πολύ.  

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , Angel92 είπε:

Καλησπέρα Κορίτσια.. πώς είστε; οι αρρωστούλες με τα μωράκια σας αναρρωσατε; 

 Να σας πω..τι ώρες κοιμούνται τα μικρά σας μέσα στη μέρα και το βράδυ;

Ο δικός μου κοιμάται μονο μισή ώρα το πρωί(11.30-12.00) κι άλλη μισή το μεσημέρι(15.00-15.30) και έχω κουραστεί πολύ.  

Καλησπέρα κορίτσι μου!!έχουμε ακόμη μυξουλες πολλές, όταν του δίνω αλγκοφρεν είναι καλύτερα..πλέον νομίζω πως είναι από τα δοντακια. Στον ύπνο και εμείς στα ίδια είμαστε.. κοιμάται ένα μισάωρο κοντά στο μεσημέρι μονο και μετά κατευθείαν το βράδυ κατά τις 9..πλέον δεν ξεκουραζόμαστε καθόλου το μεσημέρι..έχω πιάσει και δουλειά και η κούραση είναι πολλή... κορίτσια σήμερα σηκώθηκε από βαθύ κάθισμα μόνος του όρθιος χωρίς να ακουμπάει πουθενά..

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...