Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin News

    • Αχ κοπέλα μου...είπες μεγάλη κουβέντα πως νοιώθεις ότι χάσατε χρόνο...αυτά τα αν ήξερα...αν ήμουν σε άλλο γιατρό...αν είχα κάνει άλλες επιλογές..τα έχω σκεφτεί τόσες φορές...Αλλά δυστηχως και εντελώς ειλικρινά ο χρόνος δε γυρίζει πίσω και δεν έχει νόημα να το σκεφτόμαστε...οπότε κοιτάμε μπροστά και κανουμε το καλύτερο που θεωρούμε από εδώ και πέρα...

      Πάντως για το χρόνο της αναμονής που αναφέρεις...εγώ που πήγα μέσω τράπεζας ωαριων μέσα σε 2 μήνες τα παραγγειλαμε,ήρθαν έκανα εγώ ότι  προετοιμασία χρειαζόταν και προχωρήσαμε..20 Μαΐου κάναμε την παραγγελία...και 20 Ιουλίου έκανα μεταφορά..

      • Μου αρέσει 3
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 7 ώρες πρίν, Maraki S. είπε:

      Ευχαριστώ πολύ! Μακάρι Θεέ μου! Σε γενικές γραμμές μια χαρά είμαι, λίγο μελανιασμενη από τις ενέσεις που είναι λογικό, ωστόσο δεν είχα άλλα θέματα ούτε συμπτώματα περίεργα από τις ορμόνες. Θα συνεχίσω με ηρεμία και αυτό το Σ/Κ (αν και την Κυριακή θα πάω σε μία βάφτιση που έχω - ας βγω και 2 ωρίτσες από το σπίτι κοντά θα είναι εξάλλου) και ο Θεός βοηθός!

      Ναι καλέ βγες να ξεσκασεις λίγο!!! Καλό θα κάνει κακο όχι!!! 😉 Καλημέρα σε όλες!

      • Μου αρέσει 1

Μανούλες Νοεμβρίου 2022


Recommended Posts

22 ώρες πρίν, Rina_87 είπε:

Λοιπόν εμείς κάνουμε παλαμάκια κ λίγο κουπέ πε. Τώρα μαθαίνει να κρύβεται και να κάνουμε κουκουτσα. Επίσης σηκώνεται όρθιος κ στέκεται κ χωρίς στήριξη για δευτερόλεπτα. Κ περπάτημα κάνει αν πιάνεται. Τη περπατουρα την έχω στείλει στο μπαλκόνι να μαζέψει ήλιο. 🤣🤣

απο λέξεις τώρα μόνο μπαμπαλισμα. Αλλά περισσότερο προς το μπαμπά θα πω. Έχει πει κ μπαμπά κ μαμα αλλά μια φορά δεν ξέρω αν το εννοούσε ή απλά έτυχε. 
Το δοντι έσκασε που μας παιδεύε κ τώρα έχει ηρεμήσει αρκετά. Απλά ρε κορίτσια δεν τον προλαβαίνω. Τον βάζω να παίξει κ βαριέται κ θέλει να φεύγει να πηγαίνει στη βιβλιοθήκη ή στο κλουβί του παπαγάλου. Κ δεν θέλω. Του κλείνω τον δρόμο κ αυτός εκεί. Με τα παιχνίδια παίζει ελάχιστα. Παραμυθια που παλιά κάπως καθόταν κ κοίταγε τώρα ελάχιστα. Κ όλο να σηκώνεται κ να προσπαθεί να κάνει τα δικά του. Δεν γκρινιάζω αλλά φοβάμαι μην δεν τον προλάβω κ πέσει πουθενά ή χτυπήσει με τπτ. 

Κλαίω με τη περπατούσα... πέτα τη κατά λάθος από κάτω ..μη σου πιάνει και το χώρο στο μπαλκόνι 🤣

Καλορίζικο και το δοντι!!

Κι εμένα δεν στέκεται ρε κορίτσια τα έχω παίξει ...είναι μεγάλο τρωκτικό το παιδί ...καταστρέφει βιβλία , καλώδια , όταν ανοίγω το ψυγείο χώνεται και πάει να φάει άπλυτα τα κολοκυθάκια και τα καρότα γιατί είναι χαμηλά το συρτάρι και έμαθε να τ ανοίγει , δεν τολμάω να βάλω πλυντήριο πιάτων γιατί είναι το αγαπημένο του , δεν τολμάω να πιάσω κινητό να πάρω τους δικούς μου ή κάποια φίλη μου γιατι μου το παίρνει κι αν δεν τον αφήσω κλαίει τόσο που τους το κλείνω και γενικά επικρατεί μια τρελαα..παρόλο που παλι καλά έχει ηρεμήσει καπως και ο ύπνος του είναι καλός ..κοιμάται 10ωρο το βράδυ με διάλειμμα μόνο μια φορά προς το πρωί για γάλα , μισή ώρα το πρωί και 2-2.5 ώρες το μεσημέρι . 

Αλήθεια κορίτσια εσάς έχουν κόψει τον απογευματινό ύπνο ;;

10 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Η μπέμπα άρχισε από χθες να ανεβαίνει στον καναπέ και έβαλα μαξιλαρια κάτω και περιμετρικά,έτσι ωστε να μην πέσει και χτυπήσει.Εχουμε και επιδαπέδιο παζλ,αλλά μαζεύει τρίχες και σκόνη και το βάλαμε στο πατάρι.Εσεις βάζετε κάτι για να μην χτυπήσουν?

@Rina_87 και πολύ καλά έκανες που ξεφορτωθηκες την περπατούρα,να κάτσει στο μπαλκόνι να κάνει παρέα με τις γλάστρες. Μπράβο στον μπεμπαρο που έβγαλε και το δοντακι❤️εμείς ακόμα τπτ,φαφουτα🤣Αυτό με τη βιβλιοθήκη χαμός,είναι πολύ μεγάλη η δικιά μας και έχω βάλει χαμηλά τα βιβλία που δεν διαβαζουμε,έτσι ώστε να καταστρέψει αυτα.Κατι ρομάντζα,κάτι αρλεκιν,τα έχει διαλύσει.Λεω πάρε καλύτερα παιδί μου να ξεσκίσεις τον φλογερό έρωτα του Στιβ με την Σύλβια,παρά τη συλλογή με σκανδιναβικά αστυνομικά,γιατί θα πάθω κάνα εμφραγμα 🤣

Εμείς μόνο ένα χαλί έχουμε μπροστά στο καναπέ αλλά δεν περιορίζεται εκεί εννοείται . Για την ώρα προσπαθεί να ανέβει αλλά δεν τα έχει καταφέρει . Όταν το κάνει δεν ξέρω τι θα του βάλω..μάλλον και γω μαξιλάρια .

Χαχαχαχα ..σου αρέσουν κι εσένα τα βιβλία;; και γω ήμουν βιβλιοφαγος μέχρι που γέννησα τον μικρό! 😜

7 ώρες πρίν, Melie είπε:

Κι εμάς σταματησανε τα παιχνίδια, μόνο μπάλα με τον αδερφό του παίζει. Κατά τα άλλα, κάνει άνω κάτω όλο το σπίτι, με έμφαση στο φαγητό της γάτας, το ντουλάπι των μπαχαρικών, τα συρτάρια με τα ρούχα, τα τηλεκοντρόλ, τα κινητά και το ρούτερ! Τρελοκομείο δηλαδή... 

Ευτυχώς τα έχω ξαναπεράσει, ξέρω ότι είναι φάση εξερεύνησης και πολλά πράγματα θα καταστραφούν. Το θέμα είναι να μην χτυπήσει ο ίδιος πολύ (γιατί οι μελανιές είναι μόνιμες πια!)

Είσαι τυχερή που έχει αδερφό και απασχολείται λίγο ..!!ναι μωρέ , χαλάλι τα πράγματα ..μόνο μη παθουν κάτι και τρέχουμε .

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 6,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 40 λεπτά , Angel92 είπε:

Κλαίω με τη περπατούσα... πέτα τη κατά λάθος από κάτω ..μη σου πιάνει και το χώρο στο μπαλκόνι 🤣

Καλορίζικο και το δοντι!!

Κι εμένα δεν στέκεται ρε κορίτσια τα έχω παίξει ...είναι μεγάλο τρωκτικό το παιδί ...καταστρέφει βιβλία , καλώδια , όταν ανοίγω το ψυγείο χώνεται και πάει να φάει άπλυτα τα κολοκυθάκια και τα καρότα γιατί είναι χαμηλά το συρτάρι και έμαθε να τ ανοίγει , δεν τολμάω να βάλω πλυντήριο πιάτων γιατί είναι το αγαπημένο του , δεν τολμάω να πιάσω κινητό να πάρω τους δικούς μου ή κάποια φίλη μου γιατι μου το παίρνει κι αν δεν τον αφήσω κλαίει τόσο που τους το κλείνω και γενικά επικρατεί μια τρελαα..παρόλο που παλι καλά έχει ηρεμήσει καπως και ο ύπνος του είναι καλός ..κοιμάται 10ωρο το βράδυ με διάλειμμα μόνο μια φορά προς το πρωί για γάλα , μισή ώρα το πρωί και 2-2.5 ώρες το μεσημέρι . 

Αλήθεια κορίτσια εσάς έχουν κόψει τον απογευματινό ύπνο ;;

Εμείς μόνο ένα χαλί έχουμε μπροστά στο καναπέ αλλά δεν περιορίζεται εκεί εννοείται . Για την ώρα προσπαθεί να ανέβει αλλά δεν τα έχει καταφέρει . Όταν το κάνει δεν ξέρω τι θα του βάλω..μάλλον και γω μαξιλάρια .

Χαχαχαχα ..σου αρέσουν κι εσένα τα βιβλία;; και γω ήμουν βιβλιοφαγος μέχρι που γέννησα τον μικρό! 😜

Είσαι τυχερή που έχει αδερφό και απασχολείται λίγο ..!!ναι μωρέ , χαλάλι τα πράγματα ..μόνο μη παθουν κάτι και τρέχουμε .

Μπράβο στον μπέμπη που κοιμάται τοσο καλά❤️Μου φαίνεται απίστευτο το δεκαωρο,σαν ονειρο!Η μπέμπα θα ξυπνήσει από δύο έως έξι φορές και θα θέλει βυζί,οπότε όπως καταλαβαίνεις νυστάζω συνέχεια.Καλα όσο για βιβλία,πονεμένη ιστορία.Τελευταια φορά που διάβασα βιβλίο ήταν όταν ήμουν στον όγδοο,ένα αστυνομικό του Μανκελ.Απο τότε διαβάζω μόνο παραμύθια στη μπέμπα,δεν έχω ούτε χρόνο ούτε κουράγιο να ανοίξω βιβλίο..και μου λείπει τόσο πολύ! 

Πήραμε και προστατευτικά για πρίζες,γιατί της αρέσουν πολύ,χώνει τα χέρια της.Καθε φορά τη μαλώνω,της λέω ΟΧΙ και αυτή γυρίζει το κεφάλι,με κοιταζει και ξεκαρδιζεται.Ειμαι πολύ σκληρή δε μπορώ να πω 🤣

  • Χαχα 6
Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

Μπράβο στον μπέμπη που κοιμάται τοσο καλά❤️Μου φαίνεται απίστευτο το δεκαωρο,σαν ονειρο!Η μπέμπα θα ξυπνήσει από δύο έως έξι φορές και θα θέλει βυζί,οπότε όπως καταλαβαίνεις νυστάζω συνέχεια.Καλα όσο για βιβλία,πονεμένη ιστορία.Τελευταια φορά που διάβασα βιβλίο ήταν όταν ήμουν στον όγδοο,ένα αστυνομικό του Μανκελ.Απο τότε διαβάζω μόνο παραμύθια στη μπέμπα,δεν έχω ούτε χρόνο ούτε κουράγιο να ανοίξω βιβλίο..και μου λείπει τόσο πολύ! 

Πήραμε και προστατευτικά για πρίζες,γιατί της αρέσουν πολύ,χώνει τα χέρια της.Καθε φορά τη μαλώνω,της λέω ΟΧΙ και αυτή γυρίζει το κεφάλι,με κοιταζει και ξεκαρδιζεται.Ειμαι πολύ σκληρή δε μπορώ να πω 🤣

Χαχαχαχ..δεν σας έχω δει αλλά το κάνω εικόνα και γελάω κι εγώ 😜

Και γω τότε σταμάτησα και θα ήθελα τόσο πολύ να ξαναρχίσω αλλά αυτό είναι πολυτέλεια σ αυτή τη φάση . 

 Ο βραδινός ύπνος του σε γενικές γραμμές έχει φτιάξει από 4-5 μηνών και ακόμα περισσότερο όταν σταμάτησα να τον θηλάζω ..με τους υπόλοιπους έχουμε θέματα συνήθως . 

Καλά έκανες και πήρες προστατευτικά ..και γω πρέπει.και για τα ντουλάπια γιατί σιγά σιγά τα ανοίγει όλα . 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα. Στα ξαφνικά εδώ και δύο ημέρες ενώ έπινε γάλα 210 με 240ml μου πίνει 120 το πολύ. Ακόμη και το πρωί στις 6 που είναι πεινασμένος. Ξυπνάει και πίνει λίγο. Σας έχει τύχει ποτέ; Ή ξαφνικά δε του αρέσει το γάλα που πίνει;

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Laky είπε:

Κορίτσια καλημέρα. Στα ξαφνικά εδώ και δύο ημέρες ενώ έπινε γάλα 210 με 240ml μου πίνει 120 το πολύ. Ακόμη και το πρωί στις 6 που είναι πεινασμένος. Ξυπνάει και πίνει λίγο. Σας έχει τύχει ποτέ; Ή ξαφνικά δε του αρέσει το γάλα που πίνει;

Καλά τυχαίνει μην ανχωνεσε μπορεί να τρώει λίγο περισσότερο μέσα στην μέρα μπορεί να είναι κανένα άλμα μπορεί κανένα δόντι. Πλέον μεγαλώνει κιόλας ολο Κ κάτι παραπάνω θα φάει δεν μπορεί να πίνει την ποσότητα που έπινε μωρό. 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

@Laky Εμένα αυτό με το λιγότερο γάλα το πρωι μου το έχει κάνει τουλάχιστον 2 φορές (εννοώ για διάστημα, όχι μόνο 2 πρωϊνα). Απο εκεί που έπινε πριν ένα μηνα 270ml TOYΛΑΧΙΣΤΟΝ , μετά μπουμ, 120 με το ζόρι, σιγά σιγά πήγαμε 180ml οπού και πίνεί μόνο τόσο ακόμα και τώρα , κάποιες φορές μόνο 150ml!

Θέλω να δω πως θα "κόψω" τον πουρέ. Ναι, δεν έκανα blw όλα αλεσμένα.

Οσες φορές προσπάθησα "πατημένη" τροφή, όπως πατάτα, την βγάζει , εννοω κάνει κανονικά εμετό. Τρώει υπερβολικά μικρά κομματάκια (στην άκρη του δαχτύλου, του νυχιού βασικά, τόσο μικρό), αλλα σε λίγο μεγαλύτερη ποσότητα (μιλάμε για την μύτη απο ένα κουταλακι, μην φανταστείτε) , δεν μπορεί.  Οσες ΔΕΝ κάνατε blw, έχετε προχωρήσει να φύγετε απο πουρέ ;


Επίσης, διαβάζετε και εσείς για milestones που θα έπρεπε να συναντήσουν σιγά σιγά τα παιδιά σας και αγχώνεστε ; Ξέρω οτι είναι λάθος, αλλα πότε το "άργησε" αρχίζει να χρήζει ανησυχίας ;

Εμείς στεκόμαστε όρθιοι, για αρκετά δευτερόλεπτα (εαν ξεχαστεί και χαζεύει, μπορεί να είναι και ολόκληρο λεπτό) αλλα δεν περπατάει - που ντάξει εδώ είμαστε οκ.
Κάνει "γεια σου" , κάνει όταν του το λέω, και πολλές φορές εαν παρακούσει και λέξη που ακούγεται ως γειά σου. Κάνουμε και παλαμάκια τελευταία. Αλλα δεν κάνει κουπεπε, ή  κόλλα το. Δεν δείχνει με τον δείκτη ή το χέρι .  Ελεγε (μπαμπάλιζε δηλαδή) μαμά και μπαμπά, αλλα τώρα ούτε αυτό. Με το ζόρι , και άντε κανα δυο φορές να πει και "ντα ντα ντα". Τίποτα άλλο.

Kαι ορισμένα απο αυτά, όπως το να δείχνει, δεν του το έχω δείξει πολύ, αλλα κουπεπέ του κάνω για μήνες.
 

 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , zouko είπε:

@Laky Εμένα αυτό με το λιγότερο γάλα το πρωι μου το έχει κάνει τουλάχιστον 2 φορές (εννοώ για διάστημα, όχι μόνο 2 πρωϊνα). Απο εκεί που έπινε πριν ένα μηνα 270ml TOYΛΑΧΙΣΤΟΝ , μετά μπουμ, 120 με το ζόρι, σιγά σιγά πήγαμε 180ml οπού και πίνεί μόνο τόσο ακόμα και τώρα , κάποιες φορές μόνο 150ml!

Θέλω να δω πως θα "κόψω" τον πουρέ. Ναι, δεν έκανα blw όλα αλεσμένα.

Οσες φορές προσπάθησα "πατημένη" τροφή, όπως πατάτα, την βγάζει , εννοω κάνει κανονικά εμετό. Τρώει υπερβολικά μικρά κομματάκια (στην άκρη του δαχτύλου, του νυχιού βασικά, τόσο μικρό), αλλα σε λίγο μεγαλύτερη ποσότητα (μιλάμε για την μύτη απο ένα κουταλακι, μην φανταστείτε) , δεν μπορεί.  Οσες ΔΕΝ κάνατε blw, έχετε προχωρήσει να φύγετε απο πουρέ ;


Επίσης, διαβάζετε και εσείς για milestones που θα έπρεπε να συναντήσουν σιγά σιγά τα παιδιά σας και αγχώνεστε ; Ξέρω οτι είναι λάθος, αλλα πότε το "άργησε" αρχίζει να χρήζει ανησυχίας ;

Εμείς στεκόμαστε όρθιοι, για αρκετά δευτερόλεπτα (εαν ξεχαστεί και χαζεύει, μπορεί να είναι και ολόκληρο λεπτό) αλλα δεν περπατάει - που ντάξει εδώ είμαστε οκ.
Κάνει "γεια σου" , κάνει όταν του το λέω, και πολλές φορές εαν παρακούσει και λέξη που ακούγεται ως γειά σου. Κάνουμε και παλαμάκια τελευταία. Αλλα δεν κάνει κουπεπε, ή  κόλλα το. Δεν δείχνει με τον δείκτη ή το χέρι .  Ελεγε (μπαμπάλιζε δηλαδή) μαμά και μπαμπά, αλλα τώρα ούτε αυτό. Με το ζόρι , και άντε κανα δυο φορές να πει και "ντα ντα ντα". Τίποτα άλλο.

Kαι ορισμένα απο αυτά, όπως το να δείχνει, δεν του το έχω δείξει πολύ, αλλα κουπεπέ του κάνω για μήνες.
 

 

Μερικά πράγματα δεν θα τα κάνει γιατί απλά δεν θα τα βρει ενδιαφέρον . Δηλαδή δεν χρειάζετε να κάνει Κ κουπεπε Κ γεια σου Κ κόλλα το. Αρκεί να κάνει ένα από αυτά. Το μπαμπαλισμα κάποια στιγμή σταματάει γιατί θα αρχίσει να επεξεργάζεται λέξεις . 

Νομίζω ότι πριν τον χρόνο είναι πολύ νωρίς για να περπατήσει. Επισης λεξουλες Κ να δείχνει με το δάκτυλο είναι αρκετά νωρίς τα περισσότερα παιδάκια εκεί στους 13 μήνες τα κάνουν αυτά. 

Τώρα πως θα καταλάβεις ότι είναι κάτι ανησυχιτικο ? Απλά θα το καταλάβεις γιατί δεν θα είναι απλά ότι αργεί να τα κάνει είναι Κ ότι δεν βλέπεις κ κατανόηση Κ εξέλιξη . 

Όσο για το φαγητό μην ανχωνεσε όταν είναι έτοιμο για κομματάκια θα φάει δεν υπάρχει άνθρωπος που να μην έμαθε να μασάει . 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Έτσι ακριβώς. Ούτε ο δικός μου τρώει κομματάκια. Και τι έγινε; Δε θα μάθει να τρώει; Εγώ πάλι είμαι πολύ χαλαρή σε όλα αυτά. Θα τα κάνει όταν θα είναι έτοιμος και θα κάνει ότι εκείνο βρίσκει ενδιαφέρον. Είναι πολύ μωρά ακόμη. Δε χρειάζεται κανένα άγχος ούτε για να μιλήσει ούτε για να περπατήσει ούτε να μασήσει ούτε τίποτα! Όλα θα γίνουν για το κάθε παιδάκι σε διαφορετικό χρόνο. Σε αναπτηξιολογο να πάει κάποιος το πρώτο πράγμα που θα του πει είναι πως ένα παιδάκι που δεν έχει γίνει 3 ετών δεν αξιολογείται καμία κατάσταση. Πόσο μάλλον για μηνών μωράκια... ας τα χαρούμε με ότι μας χαρίζουν από μόνα τους. Εμείς αρκεί να δίνουμε ερεθίσματα και πολύ πολύ αγάπη. Τίποτε άλλο δε χρειάζονται!

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, zouko είπε:

@Laky Εμένα αυτό με το λιγότερο γάλα το πρωι μου το έχει κάνει τουλάχιστον 2 φορές (εννοώ για διάστημα, όχι μόνο 2 πρωϊνα). Απο εκεί που έπινε πριν ένα μηνα 270ml TOYΛΑΧΙΣΤΟΝ , μετά μπουμ, 120 με το ζόρι, σιγά σιγά πήγαμε 180ml οπού και πίνεί μόνο τόσο ακόμα και τώρα , κάποιες φορές μόνο 150ml!

Θέλω να δω πως θα "κόψω" τον πουρέ. Ναι, δεν έκανα blw όλα αλεσμένα.

Οσες φορές προσπάθησα "πατημένη" τροφή, όπως πατάτα, την βγάζει , εννοω κάνει κανονικά εμετό. Τρώει υπερβολικά μικρά κομματάκια (στην άκρη του δαχτύλου, του νυχιού βασικά, τόσο μικρό), αλλα σε λίγο μεγαλύτερη ποσότητα (μιλάμε για την μύτη απο ένα κουταλακι, μην φανταστείτε) , δεν μπορεί.  Οσες ΔΕΝ κάνατε blw, έχετε προχωρήσει να φύγετε απο πουρέ ;


Επίσης, διαβάζετε και εσείς για milestones που θα έπρεπε να συναντήσουν σιγά σιγά τα παιδιά σας και αγχώνεστε ; Ξέρω οτι είναι λάθος, αλλα πότε το "άργησε" αρχίζει να χρήζει ανησυχίας ;

Εμείς στεκόμαστε όρθιοι, για αρκετά δευτερόλεπτα (εαν ξεχαστεί και χαζεύει, μπορεί να είναι και ολόκληρο λεπτό) αλλα δεν περπατάει - που ντάξει εδώ είμαστε οκ.
Κάνει "γεια σου" , κάνει όταν του το λέω, και πολλές φορές εαν παρακούσει και λέξη που ακούγεται ως γειά σου. Κάνουμε και παλαμάκια τελευταία. Αλλα δεν κάνει κουπεπε, ή  κόλλα το. Δεν δείχνει με τον δείκτη ή το χέρι .  Ελεγε (μπαμπάλιζε δηλαδή) μαμά και μπαμπά, αλλα τώρα ούτε αυτό. Με το ζόρι , και άντε κανα δυο φορές να πει και "ντα ντα ντα". Τίποτα άλλο.

Kαι ορισμένα απο αυτά, όπως το να δείχνει, δεν του το έχω δείξει πολύ, αλλα κουπεπέ του κάνω για μήνες.
 

 

 Όσον αφορά το φαγητό,  ξεκίνησα πρόσφατα κομμάτια,  αλλά η προετοιμασία είχε ξεκινήσει από βδομάδες νωρίτερα.. την Έβλεπα πως μας κοίταζε όταν τρώγαμε και της έδινα λίγο κορα από ψωμί,  αφού την είδα πως το χειριζόταν καλά,  της έδωσα και πατάτα, μετά αντε και μπρόκολο να έχει στο τραπεζάκι της στο κάθισμα φαγητού την ώρα που τρώμε κι εμείς.. μετά μπανάνα,  ροδάκινο κλπ.. και λίγο λίγο της έδινα φαγητά και φρούτα, αλλά συμπλήρωμα πάντα με αλεσμένα.  Θα μάθει,  όλοι μάθαμε,  μην ανησυχείς.. που και που δοκίμαζε και θα σου δείξει πότε θα είναι έτοιμη.. 

 Για την υπόλοιπη ανάπτυξη εμπιστεύομαι την παιδίατρο και το ένστικτο μου...  

 Εμάς το μεγάλο μας θέμα ήταν, είναι (κι ελπίζω να μην είναι) ο ύπνος.. 

Πολλές αφυπνισεις το βράδυ.. συνέχεια.. ενώ την ημέρα ο ύπνος της ειναι πιο σταθερός και ήρεμος το βράδυ ενώ ξεκινάει ωραία τον ύπνο,  μετά από 40' περίπου θα ξυπνήσει και θα θέλει άλλη 1-2 ώρες για να ξανακοιμηθει.. με αποτέλεσμα και να έχει ανήσυχο ύπνο,  αλλά και να ξυπνάει μετά τς 11 το πρωί.. ίσως είναι τα δόντια, κοντεύει 1 και έχει ήδη 6.. την τρώνε μάλλον τα πίσω,  γιατί όλο εκεί βαζει το χέρι της.. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , ele90 είπε:

 Όσον αφορά το φαγητό,  ξεκίνησα πρόσφατα κομμάτια,  αλλά η προετοιμασία είχε ξεκινήσει από βδομάδες νωρίτερα.. την Έβλεπα πως μας κοίταζε όταν τρώγαμε και της έδινα λίγο κορα από ψωμί,  αφού την είδα πως το χειριζόταν καλά,  της έδωσα και πατάτα, μετά αντε και μπρόκολο να έχει στο τραπεζάκι της στο κάθισμα φαγητού την ώρα που τρώμε κι εμείς.. μετά μπανάνα,  ροδάκινο κλπ.. και λίγο λίγο της έδινα φαγητά και φρούτα, αλλά συμπλήρωμα πάντα με αλεσμένα.  Θα μάθει,  όλοι μάθαμε,  μην ανησυχείς.. που και που δοκίμαζε και θα σου δείξει πότε θα είναι έτοιμη.. 

 Για την υπόλοιπη ανάπτυξη εμπιστεύομαι την παιδίατρο και το ένστικτο μου...  

 Εμάς το μεγάλο μας θέμα ήταν, είναι (κι ελπίζω να μην είναι) ο ύπνος.. 

Πολλές αφυπνισεις το βράδυ.. συνέχεια.. ενώ την ημέρα ο ύπνος της ειναι πιο σταθερός και ήρεμος το βράδυ ενώ ξεκινάει ωραία τον ύπνο,  μετά από 40' περίπου θα ξυπνήσει και θα θέλει άλλη 1-2 ώρες για να ξανακοιμηθει.. με αποτέλεσμα και να έχει ανήσυχο ύπνο,  αλλά και να ξυπνάει μετά τς 11 το πρωί.. ίσως είναι τα δόντια, κοντεύει 1 και έχει ήδη 6.. την τρώνε μάλλον τα πίσω,  γιατί όλο εκεί βαζει το χέρι της.. 

Καλά για την ανάπτυξη το ένστικτο σου περισσότερο οι παιδίατροι το βλέπουν τόσο λίγο το παιδί Κ συνήθως το παιδί είναι τρομαγμένο που δύσκολα καταλαβαίνουν αν υπάρχει κάποιο θέμα . Εκτός βέβαια Κ αν είναι κάτι τόσο σοβαρό που βγάζει μάτι. 

Οι γιατροί πάντα λένε ότι αν μια μαμά έχει μια έντονη υποψία έχει κατά 90% δίκιο γιατί αυτή ζει το παιδί πραγματικά . 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


6 ώρες πρίν, zouko είπε:

@Laky Εμένα αυτό με το λιγότερο γάλα το πρωι μου το έχει κάνει τουλάχιστον 2 φορές (εννοώ για διάστημα, όχι μόνο 2 πρωϊνα). Απο εκεί που έπινε πριν ένα μηνα 270ml TOYΛΑΧΙΣΤΟΝ , μετά μπουμ, 120 με το ζόρι, σιγά σιγά πήγαμε 180ml οπού και πίνεί μόνο τόσο ακόμα και τώρα , κάποιες φορές μόνο 150ml!

Θέλω να δω πως θα "κόψω" τον πουρέ. Ναι, δεν έκανα blw όλα αλεσμένα.

Οσες φορές προσπάθησα "πατημένη" τροφή, όπως πατάτα, την βγάζει , εννοω κάνει κανονικά εμετό. Τρώει υπερβολικά μικρά κομματάκια (στην άκρη του δαχτύλου, του νυχιού βασικά, τόσο μικρό), αλλα σε λίγο μεγαλύτερη ποσότητα (μιλάμε για την μύτη απο ένα κουταλακι, μην φανταστείτε) , δεν μπορεί.  Οσες ΔΕΝ κάνατε blw, έχετε προχωρήσει να φύγετε απο πουρέ ;


Επίσης, διαβάζετε και εσείς για milestones που θα έπρεπε να συναντήσουν σιγά σιγά τα παιδιά σας και αγχώνεστε ; Ξέρω οτι είναι λάθος, αλλα πότε το "άργησε" αρχίζει να χρήζει ανησυχίας ;

Εμείς στεκόμαστε όρθιοι, για αρκετά δευτερόλεπτα (εαν ξεχαστεί και χαζεύει, μπορεί να είναι και ολόκληρο λεπτό) αλλα δεν περπατάει - που ντάξει εδώ είμαστε οκ.
Κάνει "γεια σου" , κάνει όταν του το λέω, και πολλές φορές εαν παρακούσει και λέξη που ακούγεται ως γειά σου. Κάνουμε και παλαμάκια τελευταία. Αλλα δεν κάνει κουπεπε, ή  κόλλα το. Δεν δείχνει με τον δείκτη ή το χέρι .  Ελεγε (μπαμπάλιζε δηλαδή) μαμά και μπαμπά, αλλα τώρα ούτε αυτό. Με το ζόρι , και άντε κανα δυο φορές να πει και "ντα ντα ντα". Τίποτα άλλο.

Kαι ορισμένα απο αυτά, όπως το να δείχνει, δεν του το έχω δείξει πολύ, αλλα κουπεπέ του κάνω για μήνες.
 

 

Τι είναι τα milestones? Το γκουγκλαρα κιόλας αλλά δεν κατάλαβα 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 27 λεπτά , Blue Velvet είπε:

Τι είναι τα milestones? Το γκουγκλαρα κιόλας αλλά δεν κατάλαβα 

ΧΑ ΧΑ τα ορόσημα ανάπτυξης . Τι πρέπει να έχει κατακτήσει το παιδί σε κάθε ηλικία 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια! Πήγαμε σήμερα στο πάρκο και το πρωί και το απογευμα και την έβαλα στην κούνια.Δε σταμάτησε να γελαει,μιλαμε έπαθε πλάκα!όμως σε μια φάση έσκυψε και δάγκωσε την κούνια,η οποία αμφιβάλλω αν έχει καθαριστεί ποτέ.Εν τω μεταξύ της καθαρισα τα χεράκια με μαντηλάκια και αντισηπτικό όταν την κατεβάσα,μήπως δεν κανει? Το απόγευμα την πήγα σε άλλο πάρκο και εκεί ψεκασα με αντισηπτικό την κούνια πριν καθίσει η μικρη και μετά το πέρασα με μαντηλακι.Εβγαλε μαυρίλα,μιλάμε για τρελή βρωμιά!Εσείς αποστειρωνετε τα χεράκια τους η τις κούνιες στο πάρκο?τι κάνετε?Μήπως είμαι υπερβολική?

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Blue Velvet είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Πήγαμε σήμερα στο πάρκο και το πρωί και το απογευμα και την έβαλα στην κούνια.Δε σταμάτησε να γελαει,μιλαμε έπαθε πλάκα!όμως σε μια φάση έσκυψε και δάγκωσε την κούνια,η οποία αμφιβάλλω αν έχει καθαριστεί ποτέ.Εν τω μεταξύ της καθαρισα τα χεράκια με μαντηλάκια και αντισηπτικό όταν την κατεβάσα,μήπως δεν κανει? Το απόγευμα την πήγα σε άλλο πάρκο και εκεί ψεκασα με αντισηπτικό την κούνια πριν καθίσει η μικρη και μετά το πέρασα με μαντηλακι.Εβγαλε μαυρίλα,μιλάμε για τρελή βρωμιά!Εσείς αποστειρωνετε τα χεράκια τους η τις κούνιες στο πάρκο?τι κάνετε?Μήπως είμαι υπερβολική?

Εντάξει επειδή περάσαμε Κ μια πανδημία δικαιολογησε! Τα χεράκια της μπορείς να τα κάνεις με μωρομαντηλο μετά ή να τα ξεπλένεις με ένα μπουκαλάκι νερό σκέψου απτά μαντηλάκια τι χημικά μετά βάζει στο στόμα... πάντως απτις κούνιες δεν έχω ακούσει κανένα παιδάκι να κολλήσει τίποτα(βρίσκονται στον ήλιο στον αέρα λίγα μικρόβια επιβιώνουν έτσι σε επιφάνειες )  πιο επικίνδυνο είναι το σχολείο .... 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, linaa είπε:

Εντάξει επειδή περάσαμε Κ μια πανδημία δικαιολογησε! Τα χεράκια της μπορείς να τα κάνεις με μωρομαντηλο μετά ή να τα ξεπλένεις με ένα μπουκαλάκι νερό σκέψου απτά μαντηλάκια τι χημικά μετά βάζει στο στόμα... πάντως απτις κούνιες δεν έχω ακούσει κανένα παιδάκι να κολλήσει τίποτα(βρίσκονται στον ήλιο στον αέρα λίγα μικρόβια επιβιώνουν έτσι σε επιφάνειες )  πιο επικίνδυνο είναι το σχολείο .... 

Καλημέρα! Η καημενουλα είχε μυξες και μπούκωμα όλο το βράδυ,κοιμηθήκαμε χάλια..θα της βάλω φυσιολογικό ορό για να αναπνεύσει.Την Κυριακή πήγαμε επίσκεψη και ο.μπεμπης τους είχε μυξες,οπότε μάλλον κόλλησε η μπέμπα από εκεί,η κόλλησε κάτι χθες που ήμασταν στο πάρκο με όλα τα παιδάκια ☹️

  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...