Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 ώρα πρίν, Cristina93 είπε:

      Ευχαριστώ για την απάντηση! Κι εμείς έχουμε ιστορικό κρυψορχίας και στις δύο πλευρές που άργησε να χειρουργηθεί. Έχει κάποιος/α εικόνα αν μπορεί να επανέλθει έστω στον μικρό αριθμό που ήταν πριν με τη διακοπή της αγωγής; Παρότι δεν μας είπε ποτέ κάτι τέτοιο ο γυναικολόγος, κάναμε από μόνοι μας για ασφάλεια μερικά σπερμοδιαγράμματα ενδιάμεσα και πήγαινε προς το χειρότερο, πράγμα που μετέφερα στον γυναικολόγο και μας διαβεβαίωνε ότι είναι τυχαίο και είναι σημαντικό να συνεχίσει ο σύζυγος τη θεραπεία μήπως βελτιωθεί η ποιότητα του σπέρματος. Τώρα που βρεθήκαμε στο μηδέν και τον πήραμε τηλέφωνο πάλι, είπε τελικά ότι ίσως (!!!) δεν δουλεύει σε εμάς και ας το σταματήσουμε ή να το συνεχίσουμε (ήταν χύμα ως προς αυτό)...

      Στο Έλενα που είμαστε ήδη, μας είπαν να βρούμε ανδρολόγο ή ενδοκρινολόγο και δεν μας ανέφεραν το πρόγραμμα που λες για την ειδική θεραπεία "διέγερσης". Θα ρωτήσω λοιπόν στο Έλενα στο ενδοκρινολογικό τμήμα!

      Οι περισσότεροι γυναικολόγοι που είδαμε μας είπαν απλά να αφήσουμε το καλοκαίρι να περάσει με βιταμίνες και βλέπουμε τη μέρα της ωοληψίας.. επειδή αυτό μας φάνηκε λίγο "φλου" σαν σχέδιο, εμπιστευτήκαμε (δυστυχώς) την άποψη του να δοκιμάσουμε ένα φάρμακο μήπως αλλάξει κάτι προς το καλύτερο (αφού μας διαβεβαίωσε ότι δεν μπορεί να έχει αρνητικά αποτελέσματα στο οποίο επιμένει μέχρι και σήμερα). Όσοι ουρολόγοι/ανδρολόγοι είδαμε δεν μας είπαν ποτέ για θεραπεία (μόνο για βιταμίνες). Στα ιδιωτικά κέντρα εξωσωματικής που είδαμε πριν καταλήξουμε στο Έλενα δεν μας ανέφεραν ούτε εμβρυολόγο ενώ στο Έλενα μπήκε κατευθείαν και ο εμβρυολόγος στη διαδικασία με συνεχείς λήψεις σπέρματος αλλά προς το παρόν έχουμε μόνο μία πλακέτα με δείγμα που είπαν ότι δύσκολα θα αντέξει στην απόψυξη. 

      Είναι πολύ σωστή η άποψή σου αλλά επειδή κι εγώ έχω χαμηλή AMH είπα να μην πάει χαμένος ένας κύκλος. Αποκλείεται να βρεθεί κάτι στο κατεψυγμένο δείγμα του συζύγου ή να δώσει κάτι εκείνη τη μέρα; Ο γιατρός μας εξήγησε το ρίσκο να μη βρεθεί κάτι και μας είπε ότι αν δεν βρεθεί θα καταψύξουμε ή έχουμε την επιλογή χρήσης δότη. Σε κάθε περίπτωση κι εμείς δεν θέλουμε δότη ακόμα άρα εγώ ξεκινάω σήμερα αν και ταραγμένη με προοπτική να ψύξουμε τα ωάρια και να δοκιμάσουμε πώς ανταποκρίνομαι στα φάρμακα (πρωτόκολλο ανταγωνιστών) για να έχουμε έστω περισσότερες πληροφορίες για την επόμενη φορά αν και εφόσον ανακάμψει το σπέρμα. @Kiddo Κρατάω την ιδέα για βιοψία αλλά θα πρέπει να βιαστούμε για να κανονίσουμε να είναι κάποιος stand by για τη μέρα της ωοληψίας. Είναι εύκολο να με ενημερώσεις με ποιόν έγινε η βιοψία γιατί πραγματικά δεν βρίσκω κάποιο όνομα στο forum πέρα από έναν καθηγητή στα Ιωάννινα;

      Ο άντρας μου γεννήθηκε με κρυψορχία από τη μια πλευρά και χειρουργήθηκε μικρός.Παρολα αυτά έχει ολιγοασθενοτερατοσπερμια και όπως μας είπε μια ανδρολογος,είναι τυχερός που έχει σπέρμα και κάναμε και ένα παιδάκι.Το 2022 που έδωσε σπέρμα είχε λίγο καιρό που είχε κόψει το κάπνισμα και τώρα που ξαναέκανε σπερμοδιαγραμμα έχει παραπάνω σπερματοζωάρια.Βελτιωθηκε μόνο ως προς την ποσοτητα.Σταματησε και το αλκοόλ,παίρνει και βιταμίνες(απλές,τις pregnacare)και ελπίζουμε με τη μικρογονιμοποίηση να βρεθεί υγιές σπέρμα και να κάνουμε ένα ακόμα παιδάκι.Εχω χαμηλή ΑΜΗ και είμαι 39,την Τετάρτη κάνουμε ωοληψια και ελπίζουμε από τα τρία ωάρια που φαίνονται στον υπέρηχο,να γονιμοποιηθεί έστω το ένα.Ευτυχως έχουμε άψογο γυναικολόγο και η κλινική έχει πολύ καλούς εμβρυολογους,είμαστε στη Θεσσαλονίκη στο Fer...lia του Γένεσις

      Θα σου ευχηθώ μέσα από την καρδιά μου καλή επιτυχία και σε λίγο καιρό να γίνεις μανούλα ❤️

Μανούλες Νοεμβρίου 2022


Recommended Posts

1 ώρα πρίν, Katerinaaa είπε:

Καλημέρα κορίτσια.. σε μια ώρα έχω τον υπέρηχο. Δεν είμαι αισιόδοξη η αλήθεια είναι. Δεν νιώθω καν έγκυος πλέον ,όλα είναι εντάξει πάνω μου όπως πριν. Να φανταστείτε άρχισα να γκουγκλαρω που και πως κανεις αποξεση και τέτοια. 

Περιμενουμε νεα σου..ολα θα πανε καλα..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 6,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κορίτσια δεν είναι πολύ καλά τα νέα όντως, ενώ ο σάκος ήταν οκ ,καμία σχέση με τα λεγόμενα της προηγούμενης γιατρού, δεν υπήρχε καρδιακή λειτουργία..7+1 είμαι. Μου έδωσε τελευταία ευκαιρια να ξαναπάω για υπέρηχο ή Παρασκευή ή Δευτέρα

  • Λυπημένη/-ος 6
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 24 λεπτά , Katerinaaa είπε:

Κορίτσια δεν είναι πολύ καλά τα νέα όντως, ενώ ο σάκος ήταν οκ ,καμία σχέση με τα λεγόμενα της προηγούμενης γιατρού, δεν υπήρχε καρδιακή λειτουργία..7+1 είμαι. Μου έδωσε τελευταία ευκαιρια να ξαναπάω για υπέρηχο ή Παρασκευή ή Δευτέρα

Εμβρυακα στοιχεια ειδατε;

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Katerinaaa είπε:

Κορίτσια δεν είναι πολύ καλά τα νέα όντως, ενώ ο σάκος ήταν οκ ,καμία σχέση με τα λεγόμενα της προηγούμενης γιατρού, δεν υπήρχε καρδιακή λειτουργία..7+1 είμαι. Μου έδωσε τελευταία ευκαιρια να ξαναπάω για υπέρηχο ή Παρασκευή ή Δευτέρα

Να πας. Πολλοί άκουσαν καρδιά την 8η εβδομάδα. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Katerinaaa είπε:

Κορίτσια δεν είναι πολύ καλά τα νέα όντως, ενώ ο σάκος ήταν οκ ,καμία σχέση με τα λεγόμενα της προηγούμενης γιατρού, δεν υπήρχε καρδιακή λειτουργία..7+1 είμαι. Μου έδωσε τελευταία ευκαιρια να ξαναπάω για υπέρηχο ή Παρασκευή ή Δευτέρα

Θα συμφωνήσω με τα κορίτσια! Δεν το βάζεις κάτω! Πίστη κ πήγαινε ξανάτην Δευτέρα!!!!

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια μόλις πήρα κάποιες εξετάσεις ανοσολογικές. Ο γιατρός μου είπε πως θα κάνω ενέσεις innohep και θα παίρνω το Σαλοσπιρ μέχρι και μετά τη γέννα. Μου έρχεται να βάλω τα κλάματα. Ήδη η κοιλιά μου είναι κατάμαυρη απ' τις μελανιές και δε ξέρω που να χτυπήσω καθε βράδυ. Πήγα τώρα και πήρα αλουμινομερο. Υπήρχε κάποια κοπέλα που έκανε σ όλη την εγκυμοσύνη; Κάποια μου είχε πει και για κάποιες άλλες ενεσεις που δε πονάνε τόσο. Αλλά δε θυμάμαι ούτε τη κοπέλα ούτε την εταιρεία.

  • Λυπημένη/-ος 3
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 29 λεπτά , Laky είπε:

Κορίτσια μόλις πήρα κάποιες εξετάσεις ανοσολογικές. Ο γιατρός μου είπε πως θα κάνω ενέσεις innohep και θα παίρνω το Σαλοσπιρ μέχρι και μετά τη γέννα. Μου έρχεται να βάλω τα κλάματα. Ήδη η κοιλιά μου είναι κατάμαυρη απ' τις μελανιές και δε ξέρω που να χτυπήσω καθε βράδυ. Πήγα τώρα και πήρα αλουμινομερο. Υπήρχε κάποια κοπέλα που έκανε σ όλη την εγκυμοσύνη; Κάποια μου είχε πει και για κάποιες άλλες ενεσεις που δε πονάνε τόσο. Αλλά δε θυμάμαι ούτε τη κοπέλα ούτε την εταιρεία.

Καλησπερα.. οι clexane είναι. Δες με την γιατρό σου τις μονάδες και συζήτησε το. Καμία σχέση. Οκ όλες οι αντιπηκτικές πονάνε αλλά με clexane είδα καλύτερη ανοχή 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 17 λεπτά , amelie77 είπε:

Καλησπερα.. οι clexane είναι. Δες με την γιατρό σου τις μονάδες και συζήτησε το. Καμία σχέση. Οκ όλες οι αντιπηκτικές πονάνε αλλά με clexane είδα καλύτερη ανοχή 

Την κορτιζόνη την είχες κόψει; Η συνεχιζες και κορτιζόνη; Επίσης σε είδε αιματολογος ή σε καθοδηγούσε ο γυναικολόγος σου;

πρίν από 37 λεπτά , Katerinaaa είπε:

Τα πάντα είχε ,και εμβρυακα στοιχεία και λεκιθικο....τι να πω ρε κορίτσια μακάρι να ναι όπως τα λέτε ,πάλι στην αναμονή αλλά άμα άκουσω θετικά νέα χαλάλι

Όλες έτσι είμαστε Κατερινάκι. Μέρα με τη μέρα... Κράτα τις ελπίδες σου ακόμη. Μπορεί να είναι λίγο τεμπέλικο ρε παιδί μου!!!! Θα πάρει μπρος...

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Katerinaaa είπε:

Τα πάντα είχε ,και εμβρυακα στοιχεία και λεκιθικο....τι να πω ρε κορίτσια μακάρι να ναι όπως τα λέτε ,πάλι στην αναμονή αλλά άμα άκουσω θετικά νέα χαλάλι

Μην αγχονεσε..υπαρχουν περιπτωσεις που εχουν δει αργα καρδιακη λειτουργεια..μην χανεις της ελπιδες σου!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


2 ώρες πρίν, ArtemisΚ είπε:

Και γω,έχω ραντεβού την Πέμπτη το βράδυ και ανησυχώ όλους αν είναι όλα καλά!Θα είμαι 7+6 την Πέμπτη οπότε περιμένουμε να ακούσουμε καρδούλα!

Και γω Πέμπτη έχω ραντεβού :)

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, amelie77 είπε:

Καλησπερα.. οι clexane είναι. Δες με την γιατρό σου τις μονάδες και συζήτησε το. Καμία σχέση. Οκ όλες οι αντιπηκτικές πονάνε αλλά με clexane είδα καλύτερη ανοχή 

Κορτιζόνη σε αυτή την ΕΤ δεν μου άρχισαν , ουτε αντιπηκτικές ουτε salospir… η γυνσιξοκογος μου άρχισε τις αντιπηκτικές μετά την ΕΤ. Ειχα βεβαια κανει έλεγχο θρομβοφιλιας και δεν ειχα λόγο γθα αυτοάνοσα.. την κορτιζόνη την δίνουν για να βοηθήσει στην εμφύτευση αν φοβούνται αυτοάνοσα.. σε προηγούμενη ΕΤ τα ειχα πάρει όλα. Οπότε οπως καταλαβαίνεις κακό δεν κάνουν, ισως να βοηθήσουν. Τις αντιπηκτικές παντως οι περισσότεροι γυναικολόγοι τις δίνουν σε όλη τη διάρκεια εγκυμοσύνης ειδικά αν δεν έχεις κανει έλεγχο θρομβοφικιας, αν εισαι πιο πολλά κιλά ή αν έχεις κληρονομικό ιστορικό 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Laky είπε:

Κορίτσια μόλις πήρα κάποιες εξετάσεις ανοσολογικές. Ο γιατρός μου είπε πως θα κάνω ενέσεις innohep και θα παίρνω το Σαλοσπιρ μέχρι και μετά τη γέννα. Μου έρχεται να βάλω τα κλάματα. Ήδη η κοιλιά μου είναι κατάμαυρη απ' τις μελανιές και δε ξέρω που να χτυπήσω καθε βράδυ. Πήγα τώρα και πήρα αλουμινομερο. Υπήρχε κάποια κοπέλα που έκανε σ όλη την εγκυμοσύνη; Κάποια μου είχε πει και για κάποιες άλλες ενεσεις που δε πονάνε τόσο. Αλλά δε θυμάμαι ούτε τη κοπέλα ούτε την εταιρεία.

Ενώ κάνω ακόμα τις prolutex(προγεστερόνη),χωρίς κανενα πρόβλημα μόνο στην κοιλιά,μου λέει η αιματολογος πως πρέπει να  ξεκίνησω τις innohep . Τα είδα όλα. Πέραν του ότι πονάει το φάρμακο,κάνω και τεράστιες μελανιές. Επειδή σε λίγο δεν θα έχω χώρο στην κοιλιά να κάνω τις prolutex,αποφάσισα να κάνω τις innohep στα πόδια..Το βασικό είναι να μην τριβεις με το βαμβάκι μετά την ένεση,απλά θα πιέζεις ελάχιστα στο σημείο,έτσι ώστε να μην μελανιαζει τόσο πολύ. Καλή επιτυχία ❤️

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Ειμαι 5w και 5d με δυο χοριακές πολύ καλές απο την προηγούμενη εβδομάδα.Δυστυχως ομως κολλησα covid,το περασα ελαφρια,μονο με μπούκωμα,ειμαι τριπλα εμβολιασμένη. 

Περιμένω να εχω αρνητικό selftest για να παω για υπέρηχο στον γιατρό, να δουμε τελικα τι γίνεται και αν εχει επηρεαστεί η κατάσταση απο τον κορονοϊό.

Ειναι η πρώτη φορά που κολλησα και έτυχε να γίνει τώρα. 

Ευχομαι σε όλες ο,τι καλύτερο.

 

 

  • Λυπημένη/-ος 2
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Laky είπε:

Κορίτσια μόλις πήρα κάποιες εξετάσεις ανοσολογικές. Ο γιατρός μου είπε πως θα κάνω ενέσεις innohep και θα παίρνω το Σαλοσπιρ μέχρι και μετά τη γέννα. Μου έρχεται να βάλω τα κλάματα. Ήδη η κοιλιά μου είναι κατάμαυρη απ' τις μελανιές και δε ξέρω που να χτυπήσω καθε βράδυ. Πήγα τώρα και πήρα αλουμινομερο. Υπήρχε κάποια κοπέλα που έκανε σ όλη την εγκυμοσύνη; Κάποια μου είχε πει και για κάποιες άλλες ενεσεις που δε πονάνε τόσο. Αλλά δε θυμάμαι ούτε τη κοπέλα ούτε την εταιρεία.

Πετάγομαι από τις μανουλες Ιουλίου για να σου πω να μην αγχώνεσαι με τις ενέσεις.

Κάνω και εγώ από την αρχή λόγω θρομβοφιλιας και θα κάνω μέχρι και 45 μέρες μετά την γέννα. Βαζε λίγη βαζελίνη πριν κάνεις την ένεση κανένα μισάωρο πριν, κάνε την ένεση κάθετα, και απλά μην τρίψεις καθόλου, θα πιέζεις ελαφρά το σημείο, και μετά αλουμινομερο και καμιά ενδυνατικη παιδική μου είπε εμένα η αιματολογος μου. 

Και μελανιές θα κανεις, και γρομπιλακια θα κάνεις, να μην σε ανησυχούν είναι όλα φυσιολογικά. Θα σκέφτεσαι το μωρό σου και θα παίρνεις δύναμη. Εγω χαίρομαι κάθε φορά που κανω την ένεση γιατί ξέρω ότι το βοηθάει να μεγαλώσει και να είναι καλά. 

Ότι καλύτερο σε όλα τα κορίτσια!!

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...