Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 31 λεπτά , Cristina93 είπε:

      Ευχαριστώ για την απάντηση! Κι εμείς έχουμε ιστορικό κρυψορχίας και στις δύο πλευρές που άργησε να χειρουργηθεί. Έχει κάποιος/α εικόνα αν μπορεί να επανέλθει έστω στον μικρό αριθμό που ήταν πριν με τη διακοπή της αγωγής; Παρότι δεν μας είπε ποτέ κάτι τέτοιο ο γυναικολόγος, κάναμε από μόνοι μας για ασφάλεια μερικά σπερμοδιαγράμματα ενδιάμεσα και πήγαινε προς το χειρότερο, πράγμα που μετέφερα στον γυναικολόγο και μας διαβεβαίωνε ότι είναι τυχαίο και είναι σημαντικό να συνεχίσει ο σύζυγος τη θεραπεία μήπως βελτιωθεί η ποιότητα του σπέρματος. Τώρα που βρεθήκαμε στο μηδέν και τον πήραμε τηλέφωνο πάλι, είπε τελικά ότι ίσως (!!!) δεν δουλεύει σε εμάς και ας το σταματήσουμε ή να το συνεχίσουμε (ήταν χύμα ως προς αυτό)...

      Στο Έλενα που είμαστε ήδη, μας είπαν να βρούμε ανδρολόγο ή ενδοκρινολόγο και δεν μας ανέφεραν το πρόγραμμα που λες για την ειδική θεραπεία "διέγερσης". Θα ρωτήσω λοιπόν στο Έλενα στο ενδοκρινολογικό τμήμα!

      Οι περισσότεροι γυναικολόγοι που είδαμε μας είπαν απλά να αφήσουμε το καλοκαίρι να περάσει με βιταμίνες και βλέπουμε τη μέρα της ωοληψίας.. επειδή αυτό μας φάνηκε λίγο "φλου" σαν σχέδιο, εμπιστευτήκαμε (δυστυχώς) την άποψη του να δοκιμάσουμε ένα φάρμακο μήπως αλλάξει κάτι προς το καλύτερο (αφού μας διαβεβαίωσε ότι δεν μπορεί να έχει αρνητικά αποτελέσματα στο οποίο επιμένει μέχρι και σήμερα). Όσοι ουρολόγοι/ανδρολόγοι είδαμε δεν μας είπαν ποτέ για θεραπεία (μόνο για βιταμίνες). Στα ιδιωτικά κέντρα εξωσωματικής που είδαμε πριν καταλήξουμε στο Έλενα δεν μας ανέφεραν ούτε εμβρυολόγο ενώ στο Έλενα μπήκε κατευθείαν και ο εμβρυολόγος στη διαδικασία με συνεχείς λήψεις σπέρματος αλλά προς το παρόν έχουμε μόνο μία πλακέτα με δείγμα που είπαν ότι δύσκολα θα αντέξει στην απόψυξη. 

      Είναι πολύ σωστή η άποψή σου αλλά επειδή κι εγώ έχω χαμηλή AMH είπα να μην πάει χαμένος ένας κύκλος. Αποκλείεται να βρεθεί κάτι στο κατεψυγμένο δείγμα του συζύγου ή να δώσει κάτι εκείνη τη μέρα; Ο γιατρός μας εξήγησε το ρίσκο να μη βρεθεί κάτι και μας είπε ότι αν δεν βρεθεί θα καταψύξουμε ή έχουμε την επιλογή χρήσης δότη. Σε κάθε περίπτωση κι εμείς δεν θέλουμε δότη ακόμα άρα εγώ ξεκινάω σήμερα αν και ταραγμένη με προοπτική να ψύξουμε τα ωάρια και να δοκιμάσουμε πώς ανταποκρίνομαι στα φάρμακα (πρωτόκολλο ανταγωνιστών) για να έχουμε έστω περισσότερες πληροφορίες για την επόμενη φορά αν και εφόσον ανακάμψει το σπέρμα. @Kiddo Κρατάω την ιδέα για βιοψία αλλά θα πρέπει να βιαστούμε για να κανονίσουμε να είναι κάποιος stand by για τη μέρα της ωοληψίας. Είναι εύκολο να με ενημερώσεις με ποιόν έγινε η βιοψία γιατί πραγματικά δεν βρίσκω κάποιο όνομα στο forum πέρα από έναν καθηγητή στα Ιωάννινα;

      Μακριά από το καθηγητή στα Ιωάννινα!!!!!!! 

      Σου έχω στείλει πμ!

      Πίστεψε με, με το χέρι στη καρδιά.. ένας κύκλος πάνω ένας κύκλος κάτω, δεν είναι τίποτα απολύτως!! Στόχος είναι μόνο ένας!! Μια τελειόμηνη εγκυμοσύνη με υγιές μωράκι στην αγκαλιά σας!

      Κανένας δεν θα σας κάνει βιοψία με το καλημέρα σας.. θα πρέπει να ακολουθήσει θεραπεία που έχουν το λιγότερο 3 μήνη διάρκεια στη καλύτερη.. αν βιάζεσαι τόσο πολύ παίρνεις και το όποιο ρίσκο.. 

      Καταλαβαίνω απόλυτα την αγωνία σου.. εμείς ξεκινήσαμε το 2018.. πρώτη φορά διέγερση εγώ έκανα το 2022.. ξέρω πως είναι να νοιώθεις με όλες αυτές τις αναβολές και τις ακυρώσεις... Αν βιάζεσαι για τον όποιο λόγο, επιλέξτε δότη και θα κάνετε σίγουρα άμεσα το παιδάκι σας.. δεν είναι καθόλου εύκολες οι περιπτώσεις κρυψορχιας... 

      Α! Και μη περιμένεις να σας κατευθύνουν ιδιαίτερα με το σπέρμα και με θεραπείες.. οι περισσότεροι δεν ασχολούνται κάν και αυτό αν γνωρίζουν να ασχοληθούν.. εγώ έπρεπε να γίνω "γιατρός" για να βρούμε λύσεις..

      Anyway, εγώ μόνο γνώμη με όσες γνώσεις αποκόμισα και εμπειρία παραθέτω.. εσείς θα επιλέξετε για εσάς ότι είναι καλύτερο! 

Μανούλες Νοεμβρίου 2022


Recommended Posts

πρίν από 24 λεπτά , Laky είπε:

Κατερίνα μου εσύ; Τι έγινε; 

Σου τα έδωσε λόγω συγκεκριμένου ιστορικού; Ή όλες πρέπει να τις κάνουμε όλες αυτές τις εξετάσεις;

Όχι,τις δίνεις σε όλες αυτός ο γιατρός ,είναι πολύ ψείρας 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 6,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

2 ώρες πρίν, Laky είπε:

Κατερίνα μου εσύ; Τι έγινε; 

Σου τα έδωσε λόγω συγκεκριμένου ιστορικού; Ή όλες πρέπει να τις κάνουμε όλες αυτές τις εξετάσεις;

@Laky καλό είναι να τις κάνουμε όλες, ανεξάρτητα αν πρόκειται να κάνουμε εξωσωματικη (που συνήθως ο γιατρός τις προτείνει αν και μένα η πρώτη μου προσπάθεια ήταν σε δημόσιο και δε μου είπε τίποτα αλλά ευτυχώς το έψαξα μόνη μου οπως και πολλά αλλα) Ή προσπαθούμε για φυσιολογική σύλληψη. Η γονιδιακή θρομβοφιλια μπορεί να μην έχει καμία ένδειξη σε ιστορικο και πολλές αποβολες Α τριμήνου οφείλονται σε αυτή οπως και προεκλαμψια και άλλα προβλήματα μετα, καθώς οι συνθήκες της εγκυμοσύνης με τις αλλαγές στις ορμόνες την πυροδοτουν, ακόμη περισσότερο στην εξωσωματικη που παίρνουμε και ένα σωρό ορμόνες εξτρα. Εγώ πχ βρήκα ετεροζυγη μετάλλαξη στην προθρομβινη που είναι πολλή σοβαρή και επικίνδυνη για εγκυμοσυνη. Ο αιματολογος στη συνέχεια μου έδωσε να κάνω πολλές σχετικές εξετάσεις (που γραφονται) πέραν των γονιδιακων που ευτυχώς ήταν καλές αλλά χρειάζομαι οπωσδήποτε ενέσεις ηπαρινες. Ευτυχώς επειδη θορυβηθηκα πρότεινα και στην αδερφή μου να κάνει τσεκ πριν ξεκινήσουν προσπαθειες για παιδάκι (θέλουν και κάνα μήνα να βγουν αυτές οι εξετάσεις και αν περιμένεις να τις κάνεις μετα τη διαπίστωση της εγκυμοσύνης μπορει να αποβεί μοιραιος) είχε μεταλλαξη σε άλλο γονίδιο, λιγοτερο σοβαρο αλλά πάλι χρειαζόταν ενέσεις μετά το α τρίμηνο και ευτυχώς πήγαν όλα τέλεια.

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

Τι να πω; Εμένα μου έδωσε ελάχιστες εξετάσεις. Σχεδόν τίποτα. Δε ξέρω. Κάνω ήδη εγώ ενέσεις innohep λόγω εξωσωματικης αλλά πραγματικά δε ξέρω πως θα τις κόψω αν δε κάνω ολοκληρωμένες εξετάσεις. Σήμερα ξύπνησα και ούτε το στήθος μου πονάει όπως πονούσε. Εχθές είχα πάλι πολλά διάφανα υγρά.  Έχω ένα πολύ άσχημο προαίσθημα. Εύχομαι να οφείλεται στο πολύ άγχος και όχι κάπου αλλού. 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!Από ότι έχω καταλάβει το στήθος μας δεν θα πονάει συνέχεια κορίτσια κάποιες μέρες δίνει ενόχληση και κάποιες όχι..είναι και νωρίς ακόμη έχουμε μήνες μπροστά μας για να πρηστεί..τα υγρά είναι φυσιολογικα @Laky μην σε αγχώνουν, κάνε την προσευχουλα σου και όλα καλά θα πάνε!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 53 λεπτά , Laky είπε:

Τι να πω; Εμένα μου έδωσε ελάχιστες εξετάσεις. Σχεδόν τίποτα. Δε ξέρω. Κάνω ήδη εγώ ενέσεις innohep λόγω εξωσωματικης αλλά πραγματικά δε ξέρω πως θα τις κόψω αν δε κάνω ολοκληρωμένες εξετάσεις. Σήμερα ξύπνησα και ούτε το στήθος μου πονάει όπως πονούσε. Εχθές είχα πάλι πολλά διάφανα υγρά.  Έχω ένα πολύ άσχημο προαίσθημα. Εύχομαι να οφείλεται στο πολύ άγχος και όχι κάπου αλλού. 

Μην το σκέφτεσαι,  έτσι είναι κι εγώ! 

Είναι το άγχος για τον αυριανό υπέρηχο!!

Πίστη κ ελπίδα!!! Αύριο θα τα δούμε, θα χτυπούν οι καρδούλες τους δυνατά κ θα μας χαμογελούν!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 16 λεπτά , Laky είπε:

Μακάρι κορίτσια μου. Νομίζω πως όσο περνάνε οι μέρες περισσότερο αγχώνομαι. Κάνατε κι εσείς όλες αυτές τις εξετάσεις;

Εγώ μόνο Κυστική ίνωση (Αυτή που γραφεται) κ θρομβοφιλιας (όσες γράφονται) κι αυτό γιατί αργούν να βγουν. Μου είπε ότι στο 2ο ραντεβού γράφει τον προγγενητικο. Οπότε λογικά αύριο (7 βδομάδες ακριβως) αν όλα είναι όπως πρέπει θα μου γράψει τις υπόλοιπες. 

Άντε να δούμε!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια.. σε μια ώρα έχω τον υπέρηχο. Δεν είμαι αισιόδοξη η αλήθεια είναι. Δεν νιώθω καν έγκυος πλέον ,όλα είναι εντάξει πάνω μου όπως πριν. Να φανταστείτε άρχισα να γκουγκλαρω που και πως κανεις αποξεση και τέτοια. 

  • Μπερδεμένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , Katerinaaa είπε:

Καλημέρα κορίτσια.. σε μια ώρα έχω τον υπέρηχο. Δεν είμαι αισιόδοξη η αλήθεια είναι. Δεν νιώθω καν έγκυος πλέον ,όλα είναι εντάξει πάνω μου όπως πριν. Να φανταστείτε άρχισα να γκουγκλαρω που και πως κανεις αποξεση και τέτοια. 

Μην λες τέτοια σε παρακαλώ! 

Στείλε μας μόλις γυρίσεις!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , Katerinaaa είπε:

Καλημέρα κορίτσια.. σε μια ώρα έχω τον υπέρηχο. Δεν είμαι αισιόδοξη η αλήθεια είναι. Δεν νιώθω καν έγκυος πλέον ,όλα είναι εντάξει πάνω μου όπως πριν. Να φανταστείτε άρχισα να γκουγκλαρω που και πως κανεις αποξεση και τέτοια. 

Καλά κι εμείς τα γκουγκλαρουμε μη νομίζεις. Εγώ απ' το φόβο μου έχω διαβάσει τα πάντα. Πάνε πρώτα και μην απελπιζεσαι. Ποτέ δε ξέρεις!!! Μπορεί να πας και να εκπλαγεις πολύ ευχάριστα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


19 ώρες πρίν, Irini__ είπε:

Γειά σας κορίτσια μου! Χάθηκα λίγο αυτές τις μέρες είμαι πολύ χάλια με τις ημικρανίες δεν παλεύονται πραγματικά 24ωρες το 24ωρο το κεφάλι μου πάει να σπάσει, οι δε ναυτιες ένα χάλι κ αυτές, ζαλάδες, επίσης δε μπορώ να φαω..  είμαι κ αναπληρώτρια οπότε οι άδειες είναι ελάχιστες,  ιδανικά θέλω να τις κρατήσω μετά το Πάσχα αλλά τώρα πήρα 3 μέρες δε γινόταν αλλιώς.. όχι ότι θα αλλάξει κ κάτι, ας ελπίσω μετά το τρίμηνο να μ περάσουν αυτα τα συμπτώματα όπως κ στην πρώτη εγκυμοσύνη γτ ειλικρινά δεν ξέρω πως θα τα καταφέρω.. κ τώρα δλδ π σας γράφω η οθόνη του κινητού με διαλύει.. πάλι καλά ο άντρας μ έχει άδεια κ προσέχει το μωρο γτ εγώ είμαι κρεβατωμενη.. το λυπάμαι κ αυτό γτ ξαφνικα βλέπει τη μαμά του έτσι χαλια τι θα σκέφτεται το παιδακι μου.. προσπαθώ να περιορίσω κ τον θηλασμό, όλα μαζί..  δόξα το Θεό αίμα δν έχω, αυτό μ έλειπε.. 

Να πω κ τα ευχάριστα, την Παρασκευή έκανα τον πρώτο υπέρηχο είδαμε σάκο κ ακούσαμε κ καρδια!!! Βέβαια η γιατρός δε με είδε αλλά οι μαιες της, γτ είχε φύγει εκτάκτως για γεννα αλλά με πήρε τηλ που τα είδε κ αυτή μετά, όλα καλά! Αύριο περιμένω τα αποτελέσματα αίματος του προγεννητικού ελέγχου.. μ έβαλε ν κάνω κ για την κυστική ινωση καθαρά προληπτικά, αυτό αργεί λίγο να βγει.. σε δύο βδομάδες θα ξαναπάω για να με δει κ η γιατρός.. τωρα είμαι 7&1..

Είναι καμία κοπέλα αναπληρώτρια στην ομάδα παρεμπιπτόντως?

Εσάς σας εξέτασαν πρώτη φορά με κολπικό ή κοιλιακό υπέρηχο? Εμείς κάναμε κοιλιακό.. 

Εγώ είμαι 32 μιας κ είδα ρωτήθηκε κ ως προς τις επισκέψεις ακόμα δν τις δρομολόγησαμε πάρα μόνο την επόμενη. Όσες πάτε ιδιωτικα ρωτήσατε απτην αρχή κόστος γιατρού ή θα το κάνετε αργότερα? Γτ την πρώτη φορά γέννησα με άλλον γιατρό, τώρα έχω καινούργια και λίγο κωλύομαι να ρωτήσω αλλά καλύτερα δν είναι να γνωριζουμε απτην αρχη,  ξέρω γω?

Ελπίζω όλες να είστε καλά Κ τα μωράκια σας ακόμα καλύτερα.. 

Καλημέρα..άσε από συμπτώματα ήμουν 10 μέρες με εμετούς και ζαλάδες πέρασαν 4 μέρες και σήμερα πάλι τα ίδια..εμένα πρώτο υπέρηχο μου έκανε κολπικό..τώρα όσον αφορά το οικονομικο μεθαύριο που έχω το δεύτερο ραντεβού θα ρωτήσω για να ξέρω από τώρα..μη κολας..ρωτα δεν είναι ντροπή..

 

 

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Laky said:

Τι να πω; Εμένα μου έδωσε ελάχιστες εξετάσεις. Σχεδόν τίποτα. Δε ξέρω. Κάνω ήδη εγώ ενέσεις innohep λόγω εξωσωματικης αλλά πραγματικά δε ξέρω πως θα τις κόψω αν δε κάνω ολοκληρωμένες εξετάσεις. Σήμερα ξύπνησα και ούτε το στήθος μου πονάει όπως πονούσε. Εχθές είχα πάλι πολλά διάφανα υγρά.  Έχω ένα πολύ άσχημο προαίσθημα. Εύχομαι να οφείλεται στο πολύ άγχος και όχι κάπου αλλού. 

Mε εξωσωματική δεν είσαι ; Και δεν σου έδωσε πολλές ; ;;;; Ούτε το κέντρο ούτε ο γιατρός σου ;

Εμένα μου έδωσε ο γυναικολόγος μου, πριν ακόμα μπουμε στην διαδικασία εξωσωματικής αρκετές. Μέσα σε αυτές τον καρυότυπο. Επειδή ήταν ανεξήγητη, μας έβαλε να ψάξουμε οτι μπορούμε.Ορισμένα απο αυτά μας τα ζητήσανε μετά και στην εξωσωματική, συν κάποια ακόμα. Το κέντρο ήθελε και θρομβοφιλίας, και κυστικής Ινωσης, και Μεσογειακής αναιμίας, και Καρυότυπο (τον είχαμε κάνει), Rhesus,  καρδιολόγο, τεστ παπ . Μετά την επιβεβαίωση της εγκυμοσύνης,  ο γυναικολόγος μου μου έγραψε κάποιες επιπλέον για την εγκυμοσύνη , κάτι coombs , καλλιέργεια κολπικου, κτλ.

Τώρα, για την δεύτερη φορά (αφου πέρασε ένας μήνας), πλέον μου έγραψε μόνο τις στάνταρ.

 

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, elena93 είπε:

Κοριτσια εσεις σε ποια εβδομαδα αρχισατε τις αιματολογικες εξετασεις; Εμενα μου ειπε οτι την αλλη φορα θα αρχησουμε που θα ειμαι 10+2..

Εμένα μου τις έγραψε στο πρώτο ραντεβού που ήμουν 5+6

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Laky είπε:

Μακάρι κορίτσια μου. Νομίζω πως όσο περνάνε οι μέρες περισσότερο αγχώνομαι. Κάνατε κι εσείς όλες αυτές τις εξετάσεις;

Καλημέρα κορίτσια! 

Εγώ είχα κάνει αρκετές εξετάσεις στον προγεννητικό πριν την εξωσωματική το 2018, αλλά κ πάλι όχι όλα όσα αναφέρουν τα κορίτσια. Τώρα στο 1ο ραντεβού που του πήγα μόνη μου τη χοριακη μου είχε γράψει 4 σελίδες εξετάσεις, είχε μέσα κ τις διαφορές ασθένειες (αν τις πέρασα) κτλ. Γενικά νομίζω είναι στον γιατρό. Αυτός που είχα τότε με την εξωσωματική ήταν κατά των πολλών εξετάσεων καθώς έλεγε πως σε αγχώνουν χωρίς λόγο. 

1 hour ago, Katerinaaa είπε:

Καλημέρα κορίτσια.. σε μια ώρα έχω τον υπέρηχο. Δεν είμαι αισιόδοξη η αλήθεια είναι. Δεν νιώθω καν έγκυος πλέον ,όλα είναι εντάξει πάνω μου όπως πριν. Να φανταστείτε άρχισα να γκουγκλαρω που και πως κανεις αποξεση και τέτοια. 

Όλα θα πάνε καλά, σκέψου θετικά! Περιμένουμε τα νέα σου 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...