Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • On 5/9/2024 at 11:17 ΜΜ, Butterfly 92 είπε:

      Καλησπέρα κοριτσι μου.. εγώ έχω αντίσταση στην ινσουλίνη και πολυκυστικες.  Ο ενδοκρινολογος με βοήθησε πάρα πολύ κ έπιασα φυσιολογικά την μπέμπα.  Συνήθως σε τέτοιες περιπτώσεις βοηθάνε πολύ τα glucophage. Αλλά κάθε περίπτωση είναι διαφορετική. Πιστεύω πως ο ενδοκρινολογος είναι από τους σημαντικοτερους βοηθούς σε εμάς.  Θα σε βοηθήσει πολύ.

      Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Σου έδωσε κάποια διατροφη; Σου σύστησε να περιορίσεις κατι; Εχω ραντεβού σε 2 εβδομάδες με ενδοκρινολογο. Ελπίζω να με βοηθήσει. 

Μανούλες Νοεμβρίου 2022


Recommended Posts

πρίν από 23 λεπτά , linaa είπε:

Περαστικά σας καλό είναι αν ξανακάνει πυρετό μέσα στην μέρα να το πας να το δει ένας παιδίατρος . Γενικά σε μωράκια που δεν έχουν χρονισει καλό είναι να τα βλέπει κάποιος γιατρός πριν το 3ημερο . 

Πριν κλείσουν 3μερο πυρετό εννοώ 

Δε ξέρω γιατί η δική μου γιατρός μου είπε μετά τις τρεις ημέρες. Θα δω ως το απόγευμα πως θα πάει αν και ήδη του έδωσα πάλι ντεπον μόλις έφτασε 37.8 για να μην ανεβάσει πολύ πάλι. Έκανε και διαρροια πολύ πριν.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 6,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 12 λεπτά , Laky είπε:

Δε ξέρω γιατί η δική μου γιατρός μου είπε μετά τις τρεις ημέρες. Θα δω ως το απόγευμα πως θα πάει αν και ήδη του έδωσα πάλι ντεπον μόλις έφτασε 37.8 για να μην ανεβάσει πολύ πάλι. Έκανε και διαρροια πολύ πριν.

Ε θεωρητικά ο πυρετος κρατάει 3 μέρες συνήθως και μετά πέφτει σιγά σιγά.. οπότε για τις πρώτες τρεις μέρες δεν είναι ανησυχητικός υποτίθεται.. γιαυτό μάλλον στο είπε..  αλλά ναι καλό θα ήταν να τον δει παιδίατρος για να σου δώσει και συγκεκριμένες οδηγίες..

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 59 λεπτά , Laky είπε:

Δε ξέρω γιατί η δική μου γιατρός μου είπε μετά τις τρεις ημέρες. Θα δω ως το απόγευμα πως θα πάει αν και ήδη του έδωσα πάλι ντεπον μόλις έφτασε 37.8 για να μην ανεβάσει πολύ πάλι. Έκανε και διαρροια πολύ πριν.

Γενικά να ξέρεις τον πολύ πυρετό τον ανεβάζουν πάντα βράδυ αν ξαναανεβασει μέχρι το μεσημέρι σίγουρα θα ανεβάσει Κ το βράδυ. Η διάρροια μπορεί να είναι Κ από τα αντιπυρετικά . 

Καλό είναι επειδή είναι οι πρώτες τους ιώσεις να έχει εικόνα του παιδιού ένας παιδίατρος. Εμένα στον πρώτο χρόνο μου είχε πει η παιδίατρος αν κλείσει 24ωρο με πυρετό θέλει να τον βλέπει . 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Laky είπε:

Κορίτσια καλημέρα και χρόνια πολλά. Σας ευχαριστώ όλες πάρα πολύ. Τον φοβάμαι όντως πολύ τον πυρετό γιατί μικρή εγώ ανέβαζα παρά πολύ υψηλό και έκανα και σπασμούς. Ο μικρός απ' τη 1 τη νύχτα που είχε 39 και του έκανα ντουζ ως τις 5.30 δε πέρασε το 38. Του έδωσα και γάλα και ήπιε. Μετά με πήρε ο ύπνος και στις 7 παρά είχε 39.3  Εννοείται του έδωσα αλγοφρεν και τον έκανα ντουζ. Ξαναηπιε και γάλα. Τώρα κοιμάται και είναι δροσερός. Ευτυχώς πίνει γάλα γιατί εννοείται δεν έχει φάει τίποτα δύο μέρες σχεδόν. Μόλις ξυπνήσει θα δω τι θα κάνω. Ευτυχώς του έχω κάνει ιδιωτικη ασφάλεια οπότε μπορεί να τον πάω. Σας ευχαριστώ όλες!

Καλημέρα κ χρόνια πολλά σε όλες!!! Περαστικά κορίτσι!!! Θα είναι αυτή η ίωση που ανεβάζει μόνο πυρετό κ τπτ άλλο. Κανα 3αρι μέρες μόνο κρατάει. Αλλά καλό θα είναι να μιλήσεις με γιατρό ή να πας τον δουν. Μην είναι κάτι άλλο. 
Παντως αυτό με το φαγητό βλέπω το έχουμε όλες. Μακάρι να το ξεπεράσουμε κ να μας φύγει το άγχος. 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια..εχω πολυ να γραψω..ειμασταν διακοπες γυρισαμε και παλι τα ιδια ξαναρχισα δουλεια..εσεις πως τα περασατε; Εμεις κοριτσια ξαναρχισαμε τις επαφες χωρις προφυλαξη.. να σας πω τον πονο μου δεν θυμαμαι ποτε μου ηρθαν τελευταια φορα..αλλα μου εχουν αργησει πανω απο μηνα σιγουρα..χθες οταν σκουπιστηκα ειδα πολυ λιγο καφε και αυτο ηταν για χθες..και σημερα παρα πολυ λιγο το πρωι και τιποτα..φοβαμε να κανω το τεστ να σας πω την αληθεια μου..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 27 λεπτά , elena93 είπε:

Γεια σας κοριτσια..εχω πολυ να γραψω..ειμασταν διακοπες γυρισαμε και παλι τα ιδια ξαναρχισα δουλεια..εσεις πως τα περασατε; Εμεις κοριτσια ξαναρχισαμε τις επαφες χωρις προφυλαξη.. να σας πω τον πονο μου δεν θυμαμαι ποτε μου ηρθαν τελευταια φορα..αλλα μου εχουν αργησει πανω απο μηνα σιγουρα..χθες οταν σκουπιστηκα ειδα πολυ λιγο καφε και αυτο ηταν για χθες..και σημερα παρα πολυ λιγο το πρωι και τιποτα..φοβαμε να κανω το τεστ να σας πω την αληθεια μου..

Καλησπέρα! Σε τεστ εγκυμοσύνης αναφέρεσαι? Αν δεν έχεις περίοδο δεν γίνεται να μείνεις έγκυος.Εμεις εκεί γύρω στο Νοεμβριο πάντως λέμε να ξεκινήσουμε τη διαδικασία της εξωσωματικής για το δεύτερο μωράκι.Δεν είμαι αισιόδοξη (κλασικά),αλλά θέλω να πιστεύω πως όλα θα πάνε καλά❤️

  • Ευχή 2
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Blue Velvet είπε:

Καλησπέρα! Σε τεστ εγκυμοσύνης αναφέρεσαι? Αν δεν έχεις περίοδο δεν γίνεται να μείνεις έγκυος.Εμεις εκεί γύρω στο Νοεμβριο πάντως λέμε να ξεκινήσουμε τη διαδικασία της εξωσωματικής για το δεύτερο μωράκι.Δεν είμαι αισιόδοξη (κλασικά),αλλά θέλω να πιστεύω πως όλα θα πάνε καλά❤️

Μου εχει ερθει κανονικα η περιοδος μετα την γεννα..αυτον τον μηνα εχω καθυστερηση

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 29 λεπτά , elena93 είπε:

Μου εχει ερθει κανονικα η περιοδος μετα την γεννα..αυτον τον μηνα εχω καθυστερηση

Κορίτσι και μένα μου είχε αργήσει τον προηγούμενο μήνα ,10 μέρες μονο βέβαια.. αλλά πήγα και γω μες το άγχος να πάρω τεστ.. τελικά ήταν λάθος συναγερμός..😅 κάνε την καρδιά σου πέτρα και κάνε ένα να σου φύγει το άγχος...❤️

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 29 λεπτά , elena93 είπε:

Μου εχει ερθει κανονικα η περιοδος μετα την γεννα..αυτον τον μηνα εχω καθυστερηση

Αααα οκ,επειδή είπες ότι δεν θυμάσαι ποτέ σου ήρθαν τελευταία φορά,υπέθεσα ότι ακόμα δεν σου έχει έρθει περίοδος.Τεστ γιατί φοβάσαι να κάνεις?Αγχώνεσαι μήπως εισαι έγκυος?Εγώ στη θέση σου θα έκανα πάντως ☺️

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

Αααα οκ,επειδή είπες ότι δεν θυμάσαι ποτέ σου ήρθαν τελευταία φορά,υπέθεσα ότι ακόμα δεν σου έχει έρθει περίοδος.Τεστ γιατί φοβάσαι να κάνεις?Αγχώνεσαι μήπως εισαι έγκυος?Εγώ στη θέση σου θα έκανα πάντως ☺️

Ναι αγχωνομαι για το αποτελεσμα🫣 αλλα γινεται να μεινεις τοσο γρηγορα εγκυος; Ειχα και με την μπεμπα καφε υγρα στην αρχη γι'αυτο και υποψιαζομαι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 29 λεπτά , elena93 είπε:

Ναι αγχωνομαι για το αποτελεσμα🫣 αλλα γινεται να μεινεις τοσο γρηγορα εγκυος; Ειχα και με την μπεμπα καφε υγρα στην αρχη γι'αυτο και υποψιαζομαι

Νομίζω πως γίνεται,ναι.Αχ κάνε το τεστ,αγχωθηκα και εγώ τώρα 🤣Αν θέλεις να είσαι έγκυος,στο εύχομαι μέσα από την καρδιά μου❤️Αχ μακάρι να εμένα και εγώ έγκυος ξανά 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 41 λεπτά , elena93 είπε:

Ναι αγχωνομαι για το αποτελεσμα🫣 αλλα γινεται να μεινεις τοσο γρηγορα εγκυος; Ειχα και με την μπεμπα καφε υγρα στην αρχη γι'αυτο και υποψιαζομαι

Μια γνωστή μου έμεινε έγκυος στους πέντε μήνες μετά τη γέννα.. οπότε γίνεται...😅 καντο να ηρεμήσεις και εύχομαι να δεις το αποτέλεσμα που επιθυμείς!!❤️

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 50 λεπτά , elena93 είπε:

Ναι αγχωνομαι για το αποτελεσμα🫣 αλλα γινεται να μεινεις τοσο γρηγορα εγκυος; Ειχα και με την μπεμπα καφε υγρα στην αρχη γι'αυτο και υποψιαζομαι

Γίνεται αμε, ο άντρας μου με την αδερφή του έχουν διαφορά 11 μήνες . Η πεθερά μου 2 μηνών μωρό είχε και έμεινε έγκυος . 😁 εύχομαι να κανεις το τεστ και το αποτέλεσμα να είναι αυτό που επιθυμείς ! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Και φυσικα θελουμε και αλλο μωρακι..αλλα δεν ξερω αν ειναι θετικο θα τρελαθω να ερθει τοσο γρηγορα ενω στο πρωτο μωρο περασαμε τοσα πολλα μεχρι να δουμε θετικο αποτελεσμα..τεσπα..θα δω και αν αυριο δεν θα εχω τιποτα θα κανω ενα τεστ να μου φυγει απο το μυαλο

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχή 1
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, elena93 είπε:

Και φυσικα θελουμε και αλλο μωρακι..αλλα δεν ξερω αν ειναι θετικο θα τρελαθω να ερθει τοσο γρηγορα ενω στο πρωτο μωρο περασαμε τοσα πολλα μεχρι να δουμε θετικο αποτελεσμα..τεσπα..θα δω και αν αυριο δεν θα εχω τιποτα θα κανω ενα τεστ να μου φυγει απο το μυαλο

@elena93μου σου εύχομαι να πάνε όλα καλά . Χαίρομαι που διαβάζω μήνυμα σου μετά από καιρό . Πώς είναι το μικρουλι σου; Κράτα μας ενήμερες για το αποτέλεσμα και ναι,  γίνεται να μείνεις έγκυος τόσο γρήγορα..μου το έχει πει και ο γιατρός μου .

@Lakyμου πώς είναι ο μικρός;; Υπομονή..είναι δύσκολο όταν είναι άρρωστα τόσο μικρούλια γιατί δεν ξέρεις και τι νιώθουν και τι ακριβώς να κάνεις . Κι εμένα μετά από  3 μέρες πυρετού μου έχει πει να τον βλέπει και να κοιτάω αν είναι καλή η διάθεση του, αν είναι ληθαργικος , να τρώει καλά και να είναι ενυδατωμενος . Έχω ακούσει κι άλλα 2 παιδάκια που είχαν πυρετό αυτές τις μέρες χωρίς κάποιο άλλο εμφανές σύμπτωμα..μήπως κυκλοφορεί κάτι, δεν ξέρω . 

@Anastasiade ο ύπνος του δικού μου συνεχώς αλλάζει και αυτές  τις μέρες είναι χάλια...κοιμάται πολύ δύσκολα μέσα στη μέρα με πολύ γκρίνια και πολύ ελαφριά για 45λ-1 ωρα το πολύ το μεσημέρι και 20-30 λεπτά το πρωί .Τη νύχτα ξυπνάει επίσης 2-3 φορές...οπότε συμπάσχω . Εύχομαι να στρώσουν σιγά σιγα 😘

 

 

 

 

8 ώρες πρίν, Anastasiade είπε:

Μια γνωστή μου έμεινε έγκυος στους πέντε μήνες μετά τη γέννα.. οπότε γίνεται...😅 καντο να ηρεμήσεις και εύχομαι να δεις το αποτέλεσμα που επιθυμείς!!❤️

Θα γίνεις κι εσύ ξανά μανουλαα @Blue Velvet μου ...Ήταν μέχρι να γίνει η αρχή!! Μακάρι να μείνεις..κι εσύ να μας το πεις..θα χαρώ πολύ(για κάποιο λόγο έκανα παράθεση το σχόλιο της Αναστασίας αντί για το δικό σου και δεν ξέρω πως να το βγάλω..τελείως άσχετη 😜♥️♥️

  • Μου αρέσει 4
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...