Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • On 5/9/2024 at 11:17 ΜΜ, Butterfly 92 είπε:

      Καλησπέρα κοριτσι μου.. εγώ έχω αντίσταση στην ινσουλίνη και πολυκυστικες.  Ο ενδοκρινολογος με βοήθησε πάρα πολύ κ έπιασα φυσιολογικά την μπέμπα.  Συνήθως σε τέτοιες περιπτώσεις βοηθάνε πολύ τα glucophage. Αλλά κάθε περίπτωση είναι διαφορετική. Πιστεύω πως ο ενδοκρινολογος είναι από τους σημαντικοτερους βοηθούς σε εμάς.  Θα σε βοηθήσει πολύ.

      Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Σου έδωσε κάποια διατροφη; Σου σύστησε να περιορίσεις κατι; Εχω ραντεβού σε 2 εβδομάδες με ενδοκρινολογο. Ελπίζω να με βοηθήσει. 

Μανούλες Νοεμβρίου 2022


Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια. Ο μικρός το πρωί έξι παρά είχε 38.8 Μπορεί να κάνει τόσο πολύ μόνο απ' τα δόντια; Δε ξέρω. Μου φαίνεται περίεργο. Η παιδίατρος δε Μ έχει πάρει ακόμη. Τώρα είχε 37.3 και του ξαναεδωσα αντιπυρετικό απ' το φόβο μου μήν ανεβάσει πάλι τόσο πυρετό. Δεν έχει τίποτα άλλο. Τρίζει τα δόντια του συνέχεια όμως.

  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 6,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 30 λεπτά , Laky είπε:

Καλημέρα κορίτσια. Ο μικρός το πρωί έξι παρά είχε 38.8 Μπορεί να κάνει τόσο πολύ μόνο απ' τα δόντια; Δε ξέρω. Μου φαίνεται περίεργο. Η παιδίατρος δε Μ έχει πάρει ακόμη. Τώρα είχε 37.3 και του ξαναεδωσα αντιπυρετικό απ' το φόβο μου μήν ανεβάσει πάλι τόσο πυρετό. Δεν έχει τίποτα άλλο. Τρίζει τα δόντια του συνέχεια όμως.

Καμία ιωσουλα λογικά θα είναι ξαναπάρε τον παιδίατρο σου να σου δώσει οδηγίες . Μην δίνεις αντιπυρετικό ειδικά την μέρα με 37 μόνο. Απλά θα βάζεις συνέχεια θερμόμετρο Κ όταν πάει 38 τότε θα δώσεις Κ μετά δεν προλαβαίνει να ανέβει πάρα πολύ. Φρόντισε να δίνεις συνέχεια υγρά το πιο ανησυχιτικο δεν είναι ο πυρετός αλλά μην σου αφηδατωθει με την ζέστη Κ με τον πυρετό . 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Laky είπε:

Καλημέρα κορίτσια. Ο μικρός το πρωί έξι παρά είχε 38.8 Μπορεί να κάνει τόσο πολύ μόνο απ' τα δόντια; Δε ξέρω. Μου φαίνεται περίεργο. Η παιδίατρος δε Μ έχει πάρει ακόμη. Τώρα είχε 37.3 και του ξαναεδωσα αντιπυρετικό απ' το φόβο μου μήν ανεβάσει πάλι τόσο πυρετό. Δεν έχει τίποτα άλλο. Τρίζει τα δόντια του συνέχεια όμως.

Περαστικά στον μικρούλη κορίτσι μου!!

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Laky είπε:

Καλημέρα κορίτσια. Ο μικρός το πρωί έξι παρά είχε 38.8 Μπορεί να κάνει τόσο πολύ μόνο απ' τα δόντια; Δε ξέρω. Μου φαίνεται περίεργο. Η παιδίατρος δε Μ έχει πάρει ακόμη. Τώρα είχε 37.3 και του ξαναεδωσα αντιπυρετικό απ' το φόβο μου μήν ανεβάσει πάλι τόσο πυρετό. Δεν έχει τίποτα άλλο. Τρίζει τα δόντια του συνέχεια όμως.

Καλησπέρα κοριτσι και περαστικά στον μικρούλη!! Από διάθεση πως είναι; είναι ευδιάθετος; και ο δικός μου πριν λίγο καιρό ανέβασε ξαφνικά πυρετό χωρίς αλλά συμπτώματα και είχε πάνω από 39 και δύσκολα έπεφτε κάτω από 38 για τρεις μέρες.. είχα φρικάρει.. κάναμε και εξετάσεις ούρων μήπως είχε ουρολοιμωξη αλλά τελικά ήταν αιφνίδιο εξάνθημα.. μην αγχώνεσαι πάρε τον παιδίατρο σου όσες φορές χρειαστεί να σου δώσει οδηγίες.. συχνα μπανακια με χλιαρό νεράκι θα βοηθήσουν!!🩵

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, linaa είπε:

Καμία ιωσουλα λογικά θα είναι ξαναπάρε τον παιδίατρο σου να σου δώσει οδηγίες . Μην δίνεις αντιπυρετικό ειδικά την μέρα με 37 μόνο. Απλά θα βάζεις συνέχεια θερμόμετρο Κ όταν πάει 38 τότε θα δώσεις Κ μετά δεν προλαβαίνει να ανέβει πάρα πολύ. Φρόντισε να δίνεις συνέχεια υγρά το πιο ανησυχιτικο δεν είναι ο πυρετός αλλά μην σου αφηδατωθει με την ζέστη Κ με τον πυρετό . 

Περαστικά του κορίτσι ....εύχομαι να περάσει σύντομα.. δες τι θα πει ο γιατρός όντως κι απλά να έχεις το νου σου μην ανέβει πολύ. Τα δόντια στον δικό μου μέχρι τώρα δεν έκαναν πυρετό , οπότε δεν ξέρω 🤔

@Anastasiadeπου χάθηκες εσύ;; Όλα καλά με το μικρουλι σου ;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 33 λεπτά , Angel92 είπε:

Περαστικά του κορίτσι ....εύχομαι να περάσει σύντομα.. δες τι θα πει ο γιατρός όντως κι απλά να έχεις το νου σου μην ανέβει πολύ. Τα δόντια στον δικό μου μέχρι τώρα δεν έκαναν πυρετό , οπότε δεν ξέρω 🤔

@Anastasiadeπου χάθηκες εσύ;; Όλα καλά με το μικρουλι σου ;

Κορίτσι μου ❤️εδώ είμαι, τα διαβάζω όλα τα νέα σας ,αλλά είμαι σε μόνιμο τρέξιμο και γω όπως όλες μας φαντάζομαι..😅ο μικρός καλά είναι, παιδευόμαστε με τον ύπνο πολύ αλλά σε γενικές γραμμες όλα καλά δόξα τον Θεό!❤️

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κορίτσια. Ο μικρός το απόγευμα στις 5 είχε 39.1 και το βράδυ τώρα στις 21.00 μόλις είδα πάλι 38.3 του έδωσα αντιπυρετικό. Κάθε 4 ώρες ψήνεται σήμερα. Το θέμα είναι όμως πως δεν έπεσε πολύ. Και τώρα που κοιμάται παλι 38 έχει. Τρέμω πως θα βγει η νύχτα! 

Ούτε εμένα μου είχε κάνει πυρετό με τα δόντια μέχρι τώρα. Τώρα όμως μου φαίνεται απίθανο τόσο πολύ πυρετό να είναι απ' αυτό. Η παιδίατρος λείπει εξωτερικό μου είπε μόνο σ ένα μήνυμα αν συνεχίσει τρείς μέρες να τον πάω. Σιγά μην αφήσω το παιδί τρεις μέρες να ψήνεται. Το πρωί θα τον πάω Άγιο Λουκά. Το θέμα είναι να περάσει η νύχτα. Το μετάνιωσα που δε πήγα ήδη!

6 ώρες πρίν, Angel92 είπε:

Περαστικά του κορίτσι ....εύχομαι να περάσει σύντομα.. δες τι θα πει ο γιατρός όντως κι απλά να έχεις το νου σου μην ανέβει πολύ. Τα δόντια στον δικό μου μέχρι τώρα δεν έκαναν πυρετό , οπότε δεν ξέρω 🤔

@Anastasiadeπου χάθηκες εσύ;; Όλα καλά με το μικρουλι σου ;

Τι σημαίνει να μην ανέβει πολύ; Αν ξαναεχει 39 τη νύχτα να τον πάω μέσα στη νύχτα; Δε ξέρω ρε κορίτσια έχω φοβηθεί.

6 ώρες πρίν, Anastasiade είπε:

Καλησπέρα κοριτσι και περαστικά στον μικρούλη!! Από διάθεση πως είναι; είναι ευδιάθετος; και ο δικός μου πριν λίγο καιρό ανέβασε ξαφνικά πυρετό χωρίς αλλά συμπτώματα και είχε πάνω από 39 και δύσκολα έπεφτε κάτω από 38 για τρεις μέρες.. είχα φρικάρει.. κάναμε και εξετάσεις ούρων μήπως είχε ουρολοιμωξη αλλά τελικά ήταν αιφνίδιο εξάνθημα.. μην αγχώνεσαι πάρε τον παιδίατρο σου όσες φορές χρειαστεί να σου δώσει οδηγίες.. συχνα μπανακια με χλιαρό νεράκι θα βοηθήσουν!!🩵

Με τα αντιπυρετικά καλά να είναι. Εντάξει την έχει τη γκρίνια του αλλά ξεχνιέται κιόλας.  Δε ξέρω τι άλλο να κάνω.

10 ώρες πρίν, linaa είπε:

Καμία ιωσουλα λογικά θα είναι ξαναπάρε τον παιδίατρο σου να σου δώσει οδηγίες . Μην δίνεις αντιπυρετικό ειδικά την μέρα με 37 μόνο. Απλά θα βάζεις συνέχεια θερμόμετρο Κ όταν πάει 38 τότε θα δώσεις Κ μετά δεν προλαβαίνει να ανέβει πάρα πολύ. Φρόντισε να δίνεις συνέχεια υγρά το πιο ανησυχιτικο δεν είναι ο πυρετός αλλά μην σου αφηδατωθει με την ζέστη Κ με τον πυρετό . 

Μόνο νερό του δίνω. Τσάι δεν ήπιε ποτέ του. Τι άλλο να δώσω;

  • Ευχή 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 35 λεπτά , Laky είπε:

Καλησπερα κορίτσια. Ο μικρός το απόγευμα στις 5 είχε 39.1 και το βράδυ τώρα στις 21.00 μόλις είδα πάλι 38.3 του έδωσα αντιπυρετικό. Κάθε 4 ώρες ψήνεται σήμερα. Το θέμα είναι όμως πως δεν έπεσε πολύ. Και τώρα που κοιμάται παλι 38 έχει. Τρέμω πως θα βγει η νύχτα! 

Ούτε εμένα μου είχε κάνει πυρετό με τα δόντια μέχρι τώρα. Τώρα όμως μου φαίνεται απίθανο τόσο πολύ πυρετό να είναι απ' αυτό. Η παιδίατρος λείπει εξωτερικό μου είπε μόνο σ ένα μήνυμα αν συνεχίσει τρείς μέρες να τον πάω. Σιγά μην αφήσω το παιδί τρεις μέρες να ψήνεται. Το πρωί θα τον πάω Άγιο Λουκά. Το θέμα είναι να περάσει η νύχτα. Το μετάνιωσα που δε πήγα ήδη!

Τι σημαίνει να μην ανέβει πολύ; Αν ξαναεχει 39 τη νύχτα να τον πάω μέσα στη νύχτα; Δε ξέρω ρε κορίτσια έχω φοβηθεί.

Με τα αντιπυρετικά καλά να είναι. Εντάξει την έχει τη γκρίνια του αλλά ξεχνιέται κιόλας.  Δε ξέρω τι άλλο να κάνω.

Μόνο νερό του δίνω. Τσάι δεν ήπιε ποτέ του. Τι άλλο να δώσω;

Εμένα όταν πέρασε το 39 αλγκοφρεν μου είπε η παιδίατρος να του δίνω. Κάναμε συνέχεια μπανακια και κομπρεσα στο μέτωπο .. επίσης μου είχε πει η παιδίατρος να τον έχω μόνο με την πανα και το σπίτι να είναι δροσερό.. 3 μέρες μας κράτησε και την τεταρτη μόνο δέκατα.. καλή δύναμη και ψυχραιμία κορίτσι μου ..❤️

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , Anastasiade είπε:

Εμένα όταν πέρασε το 39 αλγκοφρεν μου είπε η παιδίατρος να του δίνω. Κάναμε συνέχεια μπανακια και κομπρεσα στο μέτωπο .. επίσης μου είχε πει η παιδίατρος να τον έχω μόνο με την πανα και το σπίτι να είναι δροσερό.. 3 μέρες μας κράτησε και την τεταρτη μόνο δέκατα.. καλή δύναμη και ψυχραιμία κορίτσι μου ..❤️

Δυστυχώς τον έδωσα στις 9 ντεπον. Τώρα έχει 39. Να περιμένω άλλες δύο ώρες ή να του δώσω στο δυωρο; Επίσης κομπρεσα δε μπορώ να του βάλω με τίποτα. Σπαραζει!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 17 λεπτά , Laky είπε:

Δυστυχώς τον έδωσα στις 9 ντεπον. Τώρα έχει 39. Να περιμένω άλλες δύο ώρες ή να του δώσω στο δυωρο; Επίσης κομπρεσα δε μπορώ να του βάλω με τίποτα. Σπαραζει!

Καλησπέρα κορίτσι μου και περαστικά σας❤️ Και εμάς ο γιατρός μας είχε πει πως αν η μικρή κάνει συνεχόμενα  πάνω από 38,5 και δεν πέφτει με ντεπον,να της δίνουμε βρεφικό nurofen,το οποίο ειναι πιο ισχυρό αντιπυρετικό. Να του κάνεις και μπανακια,βοηθάνε πολύ.Πάντως απ' όσο διαβάζω,είσαι πολύ αναστατωμένη και λογικό, οπότε αν δεις ότι δεν πέφτει ο πυρετός ούτε με nurofen,πήγαινε τον στον Άγιο Λουκά που έλεγες για να είσαι και εσύ πιο ήρεμη 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Περαστικά στο αγοράκι σου.. 

 Ηρεμία και ψυχραιμία... θα κρίνεις με το ένστικτο σου πως θα κινηθείς,  αν θα πάτε νοσοκομείο τώρα ή όχι... 

 Επίσης επειδή κάποια στιγμή την είχαμε πατήσει με τα θερμόμετρα,  στο μέτωπο δεν έχει εμπιστοσύνη,  μόνο μασχάλη.. 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Laky είπε:

Δυστυχώς τον έδωσα στις 9 ντεπον. Τώρα έχει 39. Να περιμένω άλλες δύο ώρες ή να του δώσω στο δυωρο; Επίσης κομπρεσα δε μπορώ να του βάλω με τίποτα. Σπαραζει!

Τώρα που πήγε πάλι 39, δωστου το πιο δυνατό για να πέσει.. κιας έχει μικρη αποσταση από το ντεπον .. και συνέχισε με το δυνατό ανά 6 ώρες αν συνεχίζει.. αυτές τις οδηγίες μας είχε δώσει η παιδίατρος..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα και χρόνια πολλά. Σας ευχαριστώ όλες πάρα πολύ. Τον φοβάμαι όντως πολύ τον πυρετό γιατί μικρή εγώ ανέβαζα παρά πολύ υψηλό και έκανα και σπασμούς. Ο μικρός απ' τη 1 τη νύχτα που είχε 39 και του έκανα ντουζ ως τις 5.30 δε πέρασε το 38. Του έδωσα και γάλα και ήπιε. Μετά με πήρε ο ύπνος και στις 7 παρά είχε 39.3  Εννοείται του έδωσα αλγοφρεν και τον έκανα ντουζ. Ξαναηπιε και γάλα. Τώρα κοιμάται και είναι δροσερός. Ευτυχώς πίνει γάλα γιατί εννοείται δεν έχει φάει τίποτα δύο μέρες σχεδόν. Μόλις ξυπνήσει θα δω τι θα κάνω. Ευτυχώς του έχω κάνει ιδιωτικη ασφάλεια οπότε μπορεί να τον πάω. Σας ευχαριστώ όλες!

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχή 2
  • Δύναμη! 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Laky είπε:

Κορίτσια καλημέρα και χρόνια πολλά. Σας ευχαριστώ όλες πάρα πολύ. Τον φοβάμαι όντως πολύ τον πυρετό γιατί μικρή εγώ ανέβαζα παρά πολύ υψηλό και έκανα και σπασμούς. Ο μικρός απ' τη 1 τη νύχτα που είχε 39 και του έκανα ντουζ ως τις 5.30 δε πέρασε το 38. Του έδωσα και γάλα και ήπιε. Μετά με πήρε ο ύπνος και στις 7 παρά είχε 39.3  Εννοείται του έδωσα αλγοφρεν και τον έκανα ντουζ. Ξαναηπιε και γάλα. Τώρα κοιμάται και είναι δροσερός. Ευτυχώς πίνει γάλα γιατί εννοείται δεν έχει φάει τίποτα δύο μέρες σχεδόν. Μόλις ξυπνήσει θα δω τι θα κάνω. Ευτυχώς του έχω κάνει ιδιωτικη ασφάλεια οπότε μπορεί να τον πάω. Σας ευχαριστώ όλες!

Καλημέρα και χρόνια πολλά!!❤️ πως είναι ο μικρούλης; 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Laky είπε:

Κορίτσια καλημέρα και χρόνια πολλά. Σας ευχαριστώ όλες πάρα πολύ. Τον φοβάμαι όντως πολύ τον πυρετό γιατί μικρή εγώ ανέβαζα παρά πολύ υψηλό και έκανα και σπασμούς. Ο μικρός απ' τη 1 τη νύχτα που είχε 39 και του έκανα ντουζ ως τις 5.30 δε πέρασε το 38. Του έδωσα και γάλα και ήπιε. Μετά με πήρε ο ύπνος και στις 7 παρά είχε 39.3  Εννοείται του έδωσα αλγοφρεν και τον έκανα ντουζ. Ξαναηπιε και γάλα. Τώρα κοιμάται και είναι δροσερός. Ευτυχώς πίνει γάλα γιατί εννοείται δεν έχει φάει τίποτα δύο μέρες σχεδόν. Μόλις ξυπνήσει θα δω τι θα κάνω. Ευτυχώς του έχω κάνει ιδιωτικη ασφάλεια οπότε μπορεί να τον πάω. Σας ευχαριστώ όλες!

Περαστικά σας καλό είναι αν ξανακάνει πυρετό μέσα στην μέρα να το πας να το δει ένας παιδίατρος . Γενικά σε μωράκια που δεν έχουν χρονισει καλό είναι να τα βλέπει κάποιος γιατρός πριν το 3ημερο . 

Πριν κλείσουν 3μερο πυρετό εννοώ 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...