Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • On 5/9/2024 at 11:17 ΜΜ, Butterfly 92 είπε:

      Καλησπέρα κοριτσι μου.. εγώ έχω αντίσταση στην ινσουλίνη και πολυκυστικες.  Ο ενδοκρινολογος με βοήθησε πάρα πολύ κ έπιασα φυσιολογικά την μπέμπα.  Συνήθως σε τέτοιες περιπτώσεις βοηθάνε πολύ τα glucophage. Αλλά κάθε περίπτωση είναι διαφορετική. Πιστεύω πως ο ενδοκρινολογος είναι από τους σημαντικοτερους βοηθούς σε εμάς.  Θα σε βοηθήσει πολύ.

      Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Σου έδωσε κάποια διατροφη; Σου σύστησε να περιορίσεις κατι; Εχω ραντεβού σε 2 εβδομάδες με ενδοκρινολογο. Ελπίζω να με βοηθήσει. 

Μανούλες Νοεμβρίου 2022


Recommended Posts

πρίν από 6 λεπτά , Blue Velvet είπε:

Συνέχεια αλλάζουν γούστα..η μπέμπα τώρα δεν τρώει ούτε πεπόνι,παρά μόνο βερίκοκο και σταφύλι 🤷 Κομμάτια,διότι πουρέ ούτε καν. Πανκεικς.με τιποτα,το μόνο σνακ που τρώει σταθερά είναι φέτες γκουντα. Ευτυχώς τρώει δύο δύο τα αυγά,πάλι καλά. Όταν πάμε ταβέρνα ομως η καμία πιτσαρία,τα τρώει ΟΛΑ,ο,τι της δώσουμε. Βγάλε άκρη 🤷

 

Τα αυγά τα τρώει σφιχτά βραστά; Εμένα ο δικός μου ούτε ένα την εβδομάδα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 6,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 34 λεπτά , Laky είπε:

Τα αυγά τα τρώει σφιχτά βραστά; Εμένα ο δικός μου ούτε ένα την εβδομάδα!

Η βραστο μελάτο και μόνο τον κροκο η  ολόκληρο το αυγό ομελέτα με ανθότυρο.Αυτο το τρώει και μόνη της,το αρπάζει με τα χέρια και το καταβροχθίζει 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 38 λεπτά , Blue Velvet είπε:

Η βραστο μελάτο και μόνο τον κροκο η  ολόκληρο το αυγό ομελέτα με ανθότυρο.Αυτο το τρώει και μόνη της,το αρπάζει με τα χέρια και το καταβροχθίζει 

Μπράβο κορίτσι μου σας χαίρομαι που τρώει τόσα φαγητά σε κομμάτια η μικρή εγώ ακόμη φοβάμαι πολύ να του δώσω κάτι πιο χοντροαλεσμένο και αγχώνομαι μήπως δεν κάνω καλά..μόνο ψωμάκι του δίνω μπουκιτσες. 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Matina87 είπε:

Μπράβο κορίτσι μου σας χαίρομαι που τρώει τόσα φαγητά σε κομμάτια η μικρή εγώ ακόμη φοβάμαι πολύ να του δώσω κάτι πιο χοντροαλεσμένο και αγχώνομαι μήπως δεν κάνω καλά..μόνο ψωμάκι του δίνω μπουκιτσες. 

Ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου ❤️ Εκεί γύρω στον όγδοο άρχισα να της δίνω κομμάτια και αν θυμάμαι καλά ξεκινήσαμε με βερίκοκο,κόρα ψωμιού και βρεφικά μπισκότα.Μας είχε δωσει το οκ ο γιατρός,οπότε ήμουν ήρεμη. Να σου πω την αλήθεια,μια φορά πήγε να πνιγει η μπέμπα και της έκανα πρώτες βοήθειες και ήταν με αλεσμένο φαγητό.Δεν είχε πολτοποιηθεί η άκρη από το φασολακι,που είναι σαν μικροσκοπικό κλαδάκι και της έκατσε στο λαιμό.

Δοκιμασε να δώσεις κάτι τελείως ακίνδυνο στον μπέμπη,κάτι μαλακό όπως πχ αβοκάντο,ομελέτα, ανθότυρο. Πιστεύω πως θα τα πάει σούπερ,ειδικά αν έχει δόντια.Η δικιά μου είναι φαφουτα και παρόλα αυτά τρώει ο,τι της δωσω

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Blue Velvet said:

Συνέχεια αλλάζουν γούστα..η μπέμπα τώρα δεν τρώει ούτε πεπόνι,παρά μόνο βερίκοκο και σταφύλι 🤷 Κομμάτια,διότι πουρέ ούτε καν. Πανκεικς.με τιποτα,το μόνο σνακ που τρώει σταθερά είναι φέτες γκουντα. Ευτυχώς τρώει δύο δύο τα αυγά,πάλι καλά. Όταν πάμε ταβέρνα ομως η καμία πιτσαρία,τα τρώει ΟΛΑ,ο,τι της δώσουμε. Βγάλε άκρη 🤷

 

Ο παιδίατρος τι σας έχει πει για το αλάτι ; Γιατί και το gouda και πίτσα, αυτά έχουν αλάτι. Εμάς μας είπε να φάει αλάτι μετά τον χρόνο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, zouko είπε:

Ο παιδίατρος τι σας έχει πει για το αλάτι ; Γιατί και το gouda και πίτσα, αυτά έχουν αλάτι. Εμάς μας είπε να φάει αλάτι μετά τον χρόνο.

Μας είπε να μην βάζουμε έξτρα αλάτι στο φαγητο και να δίνουμε μικρές ποσότητες από τρόφιμα που περιέχουν μέσα αλάτι,όπως πχ τυριά. Πιτσα πχ της δινουμε μόνο κόρα.Απο τυρια της δίνουμε ανθότυρο και γκούντα που έχουν ελάχιστο αλάτι. Επισης,όταν τρώμε μας κοιτάζει μέσ' στο στόμα και ζητιανευει,ακόμα και αν έχει φάει πιο πριν.Σ αυτή την περίπτωση,θα της δώσουμε 2-3 πηρουνιες από το φαγητό μας 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, Blue Velvet said:

Μας είπε να μην βάζουμε έξτρα αλάτι στο φαγητο και να δίνουμε μικρές ποσότητες από τρόφιμα που περιέχουν μέσα αλάτι,όπως πχ τυριά. Πιτσα πχ της δινουμε μόνο κόρα.Απο τυρια της δίνουμε ανθότυρο και γκούντα που έχουν ελάχιστο αλάτι. Επισης,όταν τρώμε μας κοιτάζει μέσ' στο στόμα και ζητιανευει,ακόμα και αν έχει φάει πιο πριν.Σ αυτή την περίπτωση,θα της δώσουμε 2-3 πηρουνιες από το φαγητό μας 

A ok !

Πεθαίνω με το οτι σας κοιτάει στο στόμα και ζητιανεύει ! Χαχα. Πως να αρνηθείς ;

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, zouko είπε:

A ok !

Πεθαίνω με το οτι σας κοιτάει στο στόμα και ζητιανεύει ! Χαχα. Πως να αρνηθείς ;

Το θέμα είναι ότι ζητιανευει και από τους ξένους,κάθε φορά που πάμε ταβέρνα γυρίζει το κεφάλι και κοιτάζει τους διπλανούς στο στόμα.Θα λένε πως το αφήνουμε νηστικό το παιδί,είναι και αδυνατουλα.Πως να πιστέψει μετά ο άλλος ότι απλά είναι λιχουδα και ζητιάνα?🤣

  • Χαχα 3
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 53 λεπτά , Blue Velvet είπε:

Το θέμα είναι ότι ζητιανευει και από τους ξένους,κάθε φορά που πάμε ταβέρνα γυρίζει το κεφάλι και κοιτάζει τους διπλανούς στο στόμα.Θα λένε πως το αφήνουμε νηστικό το παιδί,είναι και αδυνατουλα.Πως να πιστέψει μετά ο άλλος ότι απλά είναι λιχουδα και ζητιάνα?🤣

Πως καταφέρνεις και κάνεις μελάτο μόνο τον κρόκο μου λες; Εγώ η άχρηστη όλο σφιχτό το βγάζω.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , Laky είπε:

Πως καταφέρνεις και κάνεις μελάτο μόνο τον κρόκο μου λες; Εγώ η άχρηστη όλο σφιχτό το βγάζω.

Ε όχι και άχρηστη!!2 λεπτά νομίζω θέλει βράσιμο από την ώρα που αρχίζει και κοχλάζει κ κρύωμα κατευθείαν..εγώ για μένα έτσι τα κάνω ο γιατρός δεν μας αφήνει μελάτο για το μωρό..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


2 hours ago, Blue Velvet said:

Το θέμα είναι ότι ζητιανευει και από τους ξένους,κάθε φορά που πάμε ταβέρνα γυρίζει το κεφάλι και κοιτάζει τους διπλανούς στο στόμα.Θα λένε πως το αφήνουμε νηστικό το παιδί,είναι και αδυνατουλα.Πως να πιστέψει μετά ο άλλος ότι απλά είναι λιχουδα και ζητιάνα?🤣

Εχω λιώσει στο γέλιο με την μικρή σου !!! Χαχαχαχαχαχαχαα. Θεά.

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Laky είπε:

Πως καταφέρνεις και κάνεις μελάτο μόνο τον κρόκο μου λες; Εγώ η άχρηστη όλο σφιχτό το βγάζω.

Μέχρι να τα κάνω όπως της αρέσουν,έκανα καμια 5-6 προσπάθειες και εμένα σφιχτό έβγαινε στην αρχη.Τα βγάζεις από το ψυγείο και τα αφήνεις σε θερμοκρασία δωματίου,κάνα τέταρτο ας πουμε,αν θες και παραπάνω.Μετα θα βάλεις το νερό να βράσει και μόλις βράσει,με ένα κουτάλι θα βάζεις μέσα τα αυγά προσεκτικά για να μην σπάσουν.Πεντε λεπτά τα αφηνω Κ μετά τα βάζω σε κρύο νερό αμέσως 

1 hour ago, Matina87 είπε:

Ε όχι και άχρηστη!!2 λεπτά νομίζω θέλει βράσιμο από την ώρα που αρχίζει και κοχλάζει κ κρύωμα κατευθείαν..εγώ για μένα έτσι τα κάνω ο γιατρός δεν μας αφήνει μελάτο για το μωρό..

Μελάτο τελείως,δλδ ωμό ναι εννοείται πως δεν κάνει.Εμας ο παιδίατρος μας ειχε πει πέντε λεπτα,για να μη σφίξει παραπάνω ο κρόκος και δεν τον φάει η μπέμπα. Το άσπρο το τρώω εγώ η ο σκύλος,αναλόγως τα κέφια.Καλα ο σκύλος παίζει να έχει φάει αμέτρητα αυγά τώρα με το μωρό, χοληστερίνη θα πάθει,θα τον στείλω γυμναστήριο 🤣

  • Χαχα 3
Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

Μέχρι να τα κάνω όπως της αρέσουν,έκανα καμια 5-6 προσπάθειες και εμένα σφιχτό έβγαινε στην αρχη.Τα βγάζεις από το ψυγείο και τα αφήνεις σε θερμοκρασία δωματίου,κάνα τέταρτο ας πουμε,αν θες και παραπάνω.Μετα θα βάλεις το νερό να βράσει και μόλις βράσει,με ένα κουτάλι θα βάζεις μέσα τα αυγά προσεκτικά για να μην σπάσουν.Πεντε λεπτά τα αφηνω Κ μετά τα βάζω σε κρύο νερό αμέσως 

Μελάτο τελείως,δλδ ωμό ναι εννοείται πως δεν κάνει.Εμας ο παιδίατρος μας ειχε πει πέντε λεπτα,για να μη σφίξει παραπάνω ο κρόκος και δεν τον φάει η μπέμπα. Το άσπρο το τρώω εγώ η ο σκύλος,αναλόγως τα κέφια.Καλα ο σκύλος παίζει να έχει φάει αμέτρητα αυγά τώρα με το μωρό, χοληστερίνη θα πάθει,θα τον στείλω γυμναστήριο 🤣

Τρελαίνομαι με τη μπέμπα σου ...θέλω να τη κανω φίλη μου ..αλλά κι εσύ τα λες με ένα τρόπο..γελάω κάθε φορά πάνω απ' την οθόνη..παρά την αϋπνία Μ..σε καλό σου 🤣♥️

  • Χαχα 2
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Angel92 είπε:

Τρελαίνομαι με τη μπέμπα σου ...θέλω να τη κανω φίλη μου ..αλλά κι εσύ τα λες με ένα τρόπο..γελάω κάθε φορά πάνω απ' την οθόνη..παρά την αϋπνία Μ..σε καλό σου 🤣♥️

❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️

  • Λουλούδια 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...