Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Καλησπέρα κορίτσια. Είμαι 13η ημέρα διέγερσης και εχω ένα πολύ περίεργο σύμπτωμα που δεν ξέρω αν σχετίζεται με τα φάρμακα. Με καίνε-πονάνε τα μεγάλα δάχτυλα των ποδιών μου. Ξεκίνησε από το μεσημέρι. Ήμουν στην παραλία. Έχει συμβεί σε καμια; 

Μανούλες Νοεμβρίου 2022


Recommended Posts

6 ώρες πρίν, Rina_87 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!!!! Έχω μέρες να σας γράψω. Ο μπέμπης μάλλον περνάει άλμα. Γιατί με τον ύπνο έχουμε θέματα. Δυσκολεύεται πολύ να κοιμηθεί κ αργεί το βράδυ. Χθες το βράδυ κοιμήθηκε στις 11. Κ το πρωί σηκώνεται στις 9. Επίσης εκεί που χάρηκα ότι έτρωγε άρχισε τα κόλπα. Δεν τρώει τη φρουτοκρεμα που είναι η αγαπημένη του. Ούτε το κοτόπουλο τρώει. Μόνο το μοσχαρι. Κάνω υπομονή να περάσει κ αυτή η φάση. 
Θέλω κ εγώ να τον βάλω σε δικό του δωμάτιο. Δεν θέλω να πάρω κούνια σε αυτή την ηλικία που είναι προτιμώ ένα στρώμα στο πάτωμα. Αλλά το δεύτερο δωμάτιο το έχω για όταν έρχονται οι δικοί μου. Και δεν ξέρω πως θα μας βολέψει η όλη φάση. Αφήστε που έχω συνηθίσει που κοιμάται μαζί μας και δεν ξέρω πως θα τον από χωριστώ. 

Κι εμείς τα ίδια κυρίως με τον ύπνο κορίτσι ... Από εκεί που κοιμόταν σερί 22.00-06.00 στο κρεβάτι του εδώ και καμιά βδομάδα , απ' όταν πήγαμε εκδρομή και αναγκαστικά κοιμήθηκε στο κρεβάτι μας γιατί δεν υπήρχε κούνια πάει ..χάλασαν όλα .Δεν ξέρω αν απλά συνέπεσε με την εκδρομή ή ήταν τυχαίο αλλά είναι σαν να έχω άλλο παιδί .

Κοιμάται 23.00-00.00 με τα χίλια ζόρια και ξυπνάει συνέχεια,σηκώνεται όρθιος στο πάρκο και μας ψάχνει..το ίδιο και μέσα στη μέρα. Από εκεί που κοιμόταν 1μιση-2 ώρες σερί το μεσημέρι και ένα μισάωρο το πρωί τώρα κοιμάται το μισάωρο το πρωί και το μεσημέρι δεν κοιμάται σχεδόν καθόλου..άντε κανένα μισάωρο στην καλύτερη .

Τα έχω δει όλα και έχει αρχίσει να με πονάει πολύ ο καρπός και τα δάχτυλα μου από το βάρος γιατί για να κοιμηθεί θέλει και πέρα δώθε αγκαλιά .

Εσείς πώς τ κοιμιζετε κορίτσια; 

On 6/8/2023 at 8:00 ΜΜ, Blue Velvet είπε:

Καλησπέρα σε όλες ❤️ Απόψε το βράδυ θα βάλω τη μπέμπα να κοιμηθεί στο παρκοκρεβατο της,το οποίο θα το έχουμε κολλητά στο κρεβάτι μας.Πλεον η μικρή πιάνεται απο τον καναπέ και  σηκώνεται και το ίδιο κάνει και στο κρεβάτι μας, διότι έμαθε να στηρίζεται στο προστατευτικό.Επισης,πήγα τουαλέτα χθες το πρωί και όταν γύρισα στο κρεβάτι την πρόλαβα στο τσακ για να μην πέσει στο πάτωμα. Θα με πειτε υπερβολική,αλλά στεναχωριέμαι πολύ που δεν θα κοιμόμαστε μαζί..Το θηλασμό τον συνεχίζω κανονικά,απλά θα παιδευτουμε για ένα διάστημα,διότι είναι αλλιώς να ξυπνάει μέσα στη νύχτα και απλά να γυρνάω να την ταισω και αλλιώς να σηκώνομαι και να την βγάζω από το παρκοκρεβατο.Ελπιζω να προσαρμοατει γρήγορα το καλό μου ❤️ Δεν έχουμε άλλη επιλογή,είναι επικίνδυνο πλέον να κοιμόμαστε στο ίδιο κρεβάτι...

Είναι όντως πολύ δύσκολο αλλά θέλει υπομονή και σταθερότητα για να τη βοηθήσεις να συνηθίσει την αλλαγή...δεν είσαι καθόλου υπερβολική. Ειδικά εφόσον θηλάζει είναι πέρα από το συναισθηματικό κομμάτι και μεγάλη ευκολία . Και γω αν δεν είχα σταματήσει το θηλασμό δεν ξέρω πώς θα το έκανα. 

Μαζί τα έχετε πάει όμως μέχρι τωρα μια χαρά σε τόσες δυσκολίες και θα πάνε όλα καλά κι από εδώ και πέρα, το πιστεύω . Σου στέλνω θετική ενέργεια 😘

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 6,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

4 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

Φανταζομαι θα του είναι δύσκολη του γλυκούλη αυτή η αλλαγή.Αλλα πιστεύω πως θα τα πάει μια χαρά ❤️ Τελικά κοιμήθηκε μόνη της και το μεσημέρι,την κοιμισα δίπλα μου για κάνα τέταρτο και την έβαλα στο κρεβατάκι της.Μια χαρά τα πήγε❤️Να δούμε και απόψε,δεύτερο βράδυ.

Ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου ❤️ Και εσείς συγκοιμηση στο ίδιο κρεβάτι και θηλασμό? Να σ πω την αλήθεια,αν δεν σηκωνόταν,δεν θα την έβαζα στο παρκοκρεβατο.Αλλα είναι πολύ επικίνδυνο και δεν είχαμε επιλογή.Εσεις σε τι στάδιο είστε?

Καλησπέρα ❤️Λογικά άλμα περνάει, ευτυχώς κρατάει λίγο,κάνα 3ημερο.Πως κοιμαστε με το μπέμπη? Στο ίδιο κρεβάτι η στο ίδιο δωμάτιο αλλά σε διαφορετικά κρεβάτια ?Είναι πολύ δύσκολος ο αποχωρισμός,σκέψου ότι εμένα μετακινήθηκε λίγα εκατοστά από δίπλα μου και νιώθω ότι είναι μακριά μου.💔 

Εμείς είμαστε ακόμα στο ίδιο κρεβάτι, υπάρχει κολλητά η κούνια με κατεβασμένο κάγκελο, αλλά η νέα στάση είναι να κοιμάται δίπλου κ να κατρακυλά να βρει το στήθος.. αφήνω κι εγώ την μπλούζα πάνω για ευκολία.. 

 Έβαλα κάγκελο προστατευτικό κ πήρα κάμερα από το shein (15eur) που συνδέεται με κινητό έχει κ ήχο, όταν κοιμάται την παρακολουθώ γιατί είναι επικίνδυνο μην σηκωθεί και πέσει.. στόχος είναι στον χρόνο να μπει κούνια κλειστή, αλλά όπως μας βγει.. περάσαμε τουλάχιστον 6-7 μήνες που κοιμόταν ΜΟΝΟ πάνω μου, όλους τους υπνους κ απλά ένα βράδυ δέχτηκε να κοιμάται δίπλα αλλά να με ακουμπάει... Μόνο κ μόνο το ότι σηκώνομαι ή ότι κοιμάμαι στο πλάι είναι πρόοδος 😋 

 Τα πάτε περίφημα με την μπέμπα σου, ίσως ήταν πιο έτοιμη απ' ότι νόμιζες.. σίγουρα θα υπάρχουν παλινδρόμησεις, αλλά όλα μέσα στο φυσιολογικό είναι.. έγινε η αρχή και αυτό μετράει 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα! Κοιμηθήκαμε τέλεια!!!Ξύπνησε μόνο 3 φορές,την θηλασα και με το που την έβαζα στο κρεβατάκι της κοιμόταν αμέσως! Τώρα που σαν τα γράφω αυτά, είμαι στο σαλόνι,δίχως άγχος για το αν ξυπνήσει κ πέσει,μιλάμε ότι είμαι πολύ χαρούμενη! Το ίδιο και η μπέμπα,είναι πολύ καλύτερα από τον πρώτο ύπνο,συνηθίζει σιγά σιγά. Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια και για τα καλά σας λόγια κορίτσια ❤️

9 ώρες πρίν, Angel92 είπε:

Κι εμείς τα ίδια κυρίως με τον ύπνο κορίτσι ... Από εκεί που κοιμόταν σερί 22.00-06.00 στο κρεβάτι του εδώ και καμιά βδομάδα , απ' όταν πήγαμε εκδρομή και αναγκαστικά κοιμήθηκε στο κρεβάτι μας γιατί δεν υπήρχε κούνια πάει ..χάλασαν όλα .Δεν ξέρω αν απλά συνέπεσε με την εκδρομή ή ήταν τυχαίο αλλά είναι σαν να έχω άλλο παιδί .

Κοιμάται 23.00-00.00 με τα χίλια ζόρια και ξυπνάει συνέχεια,σηκώνεται όρθιος στο πάρκο και μας ψάχνει..το ίδιο και μέσα στη μέρα. Από εκεί που κοιμόταν 1μιση-2 ώρες σερί το μεσημέρι και ένα μισάωρο το πρωί τώρα κοιμάται το μισάωρο το πρωί και το μεσημέρι δεν κοιμάται σχεδόν καθόλου..άντε κανένα μισάωρο στην καλύτερη .

Τα έχω δει όλα και έχει αρχίσει να με πονάει πολύ ο καρπός και τα δάχτυλα μου από το βάρος γιατί για να κοιμηθεί θέλει και πέρα δώθε αγκαλιά .

Εσείς πώς τ κοιμιζετε κορίτσια; 

Είναι όντως πολύ δύσκολο αλλά θέλει υπομονή και σταθερότητα για να τη βοηθήσεις να συνηθίσει την αλλαγή...δεν είσαι καθόλου υπερβολική. Ειδικά εφόσον θηλάζει είναι πέρα από το συναισθηματικό κομμάτι και μεγάλη ευκολία . Και γω αν δεν είχα σταματήσει το θηλασμό δεν ξέρω πώς θα το έκανα. 

Μαζί τα έχετε πάει όμως μέχρι τωρα μια χαρά σε τόσες δυσκολίες και θα πάνε όλα καλά κι από εδώ και πέρα, το πιστεύω . Σου στέλνω θετική ενέργεια 😘

Πιστεύω πως θα συνηθίσει πάλι τον ύπνο στο κρεβατάκι του,τώρα είναι λογικό να θέλει να κοιμάται μαζί σας μετά την αλλαγή που έγινε στις διακοπές. Ίσως είναι και κάποιο άλμα και ο συνδυασμός αυτός να τον αναστάτωσε,σε λίγο θα ηρεμήσει πάλι ❤️

8 ώρες πρίν, ele90 είπε:

Εμείς είμαστε ακόμα στο ίδιο κρεβάτι, υπάρχει κολλητά η κούνια με κατεβασμένο κάγκελο, αλλά η νέα στάση είναι να κοιμάται δίπλου κ να κατρακυλά να βρει το στήθος.. αφήνω κι εγώ την μπλούζα πάνω για ευκολία.. 

 Έβαλα κάγκελο προστατευτικό κ πήρα κάμερα από το shein (15eur) που συνδέεται με κινητό έχει κ ήχο, όταν κοιμάται την παρακολουθώ γιατί είναι επικίνδυνο μην σηκωθεί και πέσει.. στόχος είναι στον χρόνο να μπει κούνια κλειστή, αλλά όπως μας βγει.. περάσαμε τουλάχιστον 6-7 μήνες που κοιμόταν ΜΟΝΟ πάνω μου, όλους τους υπνους κ απλά ένα βράδυ δέχτηκε να κοιμάται δίπλα αλλά να με ακουμπάει... Μόνο κ μόνο το ότι σηκώνομαι ή ότι κοιμάμαι στο πλάι είναι πρόοδος 😋 

 Τα πάτε περίφημα με την μπέμπα σου, ίσως ήταν πιο έτοιμη απ' ότι νόμιζες.. σίγουρα θα υπάρχουν παλινδρόμησεις, αλλά όλα μέσα στο φυσιολογικό είναι.. έγινε η αρχή και αυτό μετράει 

Όπως είπες,θα κάνετε όπως βγει.Αν μπορείτε να κοιμόμαστε μαζί με ασφάλεια,είναι τέλειο!!Μακάρι να μπορούσαμε και εμείς,αλλά η δικιά μου  θέλει με κάθε τρόπο να πέσει κάτω.Σου εύχομαι να βρείτε την καλύτερη λύση ❤️

Επεξεργάστηκαν by Blue Velvet
  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

Κορίτσια καλημέρα! Κοιμηθήκαμε τέλεια!!!Ξύπνησε μόνο 3 φορές,την θηλασα και με το που την έβαζα στο κρεβατάκι της κοιμόταν αμέσως! Τώρα που σαν τα γράφω αυτά, είμαι στο σαλόνι,δίχως άγχος για το αν ξυπνήσει κ πέσει,μιλάμε ότι είμαι πολύ χαρούμενη! Το ίδιο και η μπέμπα,είναι πολύ καλύτερα από τον πρώτο ύπνο,συνηθίζει σιγά σιγά. Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια και για τα καλά σας λόγια κορίτσια ❤️

Πιστεύω πως θα συνηθίσει πάλι τον ύπνο στο κρεβατάκι του,τώρα είναι λογικό να θέλει να κοιμάται μαζί σας μετά την αλλαγή που έγινε στις διακοπές. Ίσως είναι και κάποιο άλμα και ο συνδυασμός αυτός να τον αναστάτωσε,σε λίγο θα ηρεμήσει πάλι ❤️

Όπως είπες,θα κάνετε όπως βγει.Αν μπορείτε να κοιμόμαστε μαζί με ασφάλεια,είναι τέλειο!!Μακάρι να μπορούσαμε και εμείς,αλλά η δικιά μου  θέλει με κάθε τρόπο να πέσει κάτω.Σου εύχομαι να βρείτε την καλύτερη λύση ❤️

Μια χαρά τα πάτε @Blue Velvetμου.. μπράβο σας!!!

Εμείς  από την άλλη παλινδρομουμε  πάλι .Μέσα στη μέρα κοιμάται αποκλειστικά στην αγκαλιά .Σήμερα 2 ώρες αγκαλιά. 3 φορές πήγα να τον αφήσω στη κούνια και όλες ξύπναγε από βαθύ ύπνο . Το πήρα απόφαση ότι έτσι θα είμαστε από δω και πέρα ..πέρασε ήδη πάνω από μια βδομάδα .

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , Angel92 είπε:

Μια χαρά τα πάτε @Blue Velvetμου.. μπράβο σας!!!

Εμείς  από την άλλη παλινδρομουμε  πάλι .Μέσα στη μέρα κοιμάται αποκλειστικά στην αγκαλιά .Σήμερα 2 ώρες αγκαλιά. 3 φορές πήγα να τον αφήσω στη κούνια και όλες ξύπναγε από βαθύ ύπνο . Το πήρα απόφαση ότι έτσι θα είμαστε από δω και πέρα ..πέρασε ήδη πάνω από μια βδομάδα .

 

Δεν νομίζω ρε συ, πιστεύω πως θα επανέλθει πάλι στους φυσιολογικούς ρυθμούς του και θα κοιμάται στο κρεβατάκι του. Το βράδυ που κοιμάται?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 8/7/2023 at 11:33 PM, Angel92 said:

Εσείς πώς τ κοιμιζετε κορίτσια; 

Είναι όντως πολύ δύσκολο αλλά θέλει υπομονή και σταθερότητα για να τη βοηθήσεις να συνηθίσει την αλλαγή...δεν είσαι καθόλου υπερβολική. Ειδικά εφόσον θηλάζει είναι πέρα από το συναισθηματικό κομμάτι και μεγάλη ευκολία . Και γω αν δεν είχα σταματήσει το θηλασμό δεν ξέρω πώς θα το έκανα. 

Μαζί τα έχετε πάει όμως μέχρι τωρα μια χαρά σε τόσες δυσκολίες και θα πάνε όλα καλά κι από εδώ και πέρα, το πιστεύω . Σου στέλνω θετική ενέργεια 😘

Είτε στην αγκαλιά, αλλα ο αγαπημένος του τρόπος είναι... ξαπλώνουμε μαζί στο κρεβάτι, γυρνάει στα πλάγια, μου πιάνει τα μαλλιά (σαν να τα τραβάει) και κοιμάται. Αλλα παιδάκια έχουν αρκουδάκι ή πανάκι για να ακουμπάνε να κοιμηθούν, ο δικός μου τραβάει μαλλί !

Μετά τον μεταφέρω στο κρεβατάκι...

  • Χαχα 2
Link to comment
Share on other sites

On 7/8/2023 at 8:34 ΜΜ, Blue Velvet είπε:

Φανταζομαι θα του είναι δύσκολη του γλυκούλη αυτή η αλλαγή.Αλλα πιστεύω πως θα τα πάει μια χαρά ❤️ Τελικά κοιμήθηκε μόνη της και το μεσημέρι,την κοιμισα δίπλα μου για κάνα τέταρτο και την έβαλα στο κρεβατάκι της.Μια χαρά τα πήγε❤️Να δούμε και απόψε,δεύτερο βράδυ.

Ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου ❤️ Και εσείς συγκοιμηση στο ίδιο κρεβάτι και θηλασμό? Να σ πω την αλήθεια,αν δεν σηκωνόταν,δεν θα την έβαζα στο παρκοκρεβατο.Αλλα είναι πολύ επικίνδυνο και δεν είχαμε επιλογή.Εσεις σε τι στάδιο είστε?

Καλησπέρα ❤️Λογικά άλμα περνάει, ευτυχώς κρατάει λίγο,κάνα 3ημερο.Πως κοιμαστε με το μπέμπη? Στο ίδιο κρεβάτι η στο ίδιο δωμάτιο αλλά σε διαφορετικά κρεβάτια ?Είναι πολύ δύσκολος ο αποχωρισμός,σκέψου ότι εμένα μετακινήθηκε λίγα εκατοστά από δίπλα μου και νιώθω ότι είναι μακριά μου.💔 

Στο ίδιο κρεββάτι είμαστε. Αλλά θέλω να τον πάω σε δικού του. Θεωρώ ότι κατά τη διάρκεια της νύχτας τον ξυπνάμε κ εμείς αν κουνηθουμε. Κ ιδανικά θα ήθελα να πάει κ σε δικό του δωμάτιο. Θα δω πως θα διαμορφώσω τον χώρο να το προσπαθήσω. Με το φαγητό ακόμα τπτ. Δεν τρώει τπτ σχεδόν. Ευτυχώς πίνει γαλα. 

  • Δύναμη! 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Rina_87 είπε:

Στο ίδιο κρεββάτι είμαστε. Αλλά θέλω να τον πάω σε δικού του. Θεωρώ ότι κατά τη διάρκεια της νύχτας τον ξυπνάμε κ εμείς αν κουνηθουμε. Κ ιδανικά θα ήθελα να πάει κ σε δικό του δωμάτιο. Θα δω πως θα διαμορφώσω τον χώρο να το προσπαθήσω. Με το φαγητό ακόμα τπτ. Δεν τρώει τπτ σχεδόν. Ευτυχώς πίνει γαλα. 

Έχεις δίκιο,νομίζω ότι και εμείς την ξυπνούσαμε τη μπέμπα,διότι τώρα που κοιμάται στο παρκοκρεβατο,κοιμάται περισσότερες ώρες και ξυπνάει λιγότερο. Έχω βρει τη χαρά μου,γυρνάω και από την αριστερή πλευρά πλέον για να κοιμηθώ,διότι τόσους μήνες κοιμόμουν μόνο από δεξιά για να έχω τη μπέμπα μπροστά μου. 

Αν έχετε χώρο στην κρεβατοκάμαρα,βάλτε το κρεβατάκι του κολλητά στο κρεβάτι σας,πιστεύω πως θα είναι πιο εύκολη αυτή η αλλαγή,από το να πάει κατευθείαν στο δικό του δωμάτιο.Θηλαζεις κιόλας,οπότε είναι πιο εύκολο και.για σένα. Σχετικά με το φαγητό,πιστεύω πως τπτ δεν είναι στάνταρ,μια τρώνε μια δεν τρώνε,μια τους αρέσει κάτι,μετά το βαριουνται,γενικά αλλάζουν συνέχεια τα γούστα τους 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ το βράδυ σίγουρα τον ξυπνάω όταν γυρνάω. 🙈

Σκέφτομαι να κοιμάμαι στο δωμάτιο του για λίγο καιρό (έχουμε καναπέ/κρεβάτι), έτσι ώστε να τον θηλάζω ´οταν ξυπνάει και μετά να συνεχίζει τον ύπνο του.Έχουμε κάμερα αλλά φοβάμαι μήπως δεν τον ακούσω ´οταν ξυπνήσει. Ο δικός μου κοιμάται μέσα στο κρεβατάκι του στο δωμάτιο του μέσα στη μέρα. Το βράδυ δεν ξέρω τι γίνεται….

 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, anriana είπε:

Και εγώ το βράδυ σίγουρα τον ξυπνάω όταν γυρνάω. 🙈

Σκέφτομαι να κοιμάμαι στο δωμάτιο του για λίγο καιρό (έχουμε καναπέ/κρεβάτι), έτσι ώστε να τον θηλάζω ´οταν ξυπνάει και μετά να συνεχίζει τον ύπνο του.Έχουμε κάμερα αλλά φοβάμαι μήπως δεν τον ακούσω ´οταν ξυπνήσει. Ο δικός μου κοιμάται μέσα στο κρεβατάκι του στο δωμάτιο του μέσα στη μέρα. Το βράδυ δεν ξέρω τι γίνεται….

 

Είναι μια καλή λύση αυτή,πιστεύω πως σιγά σιγά θα συνηθίσει.Ειναι πολύ θετικό το ότι τη μέρα κοιμάται στο κρεβατάκι του,λογικά θα του είναι πιο εύκολο να κοιμηθεί εκει και το βραδυ

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κορίτσια ερώτηση. Από ποσό μηνών τα βάζουμε να περπατάνε και εμείς τους κρατάμε μόνο τα χέρια τους ;

Ρωτησα πριν καιρό τον παιδίατρο και μου είπε όταν σηκώνεται μόνος του. Κ ο μπέμπης σηκώνεται μόνος του κ έτσι ξεκινήσαμε να τον περπατάμε. Κ τώρα μας είπε από 10.5 μηνών κ μετά. Θα ήθελα όμως να ξέρω και τι λένε οι δικοί σας παιδίατροι. Όλο βλακείες μ λέει ρε γαμωτο. Μάλλον πρέπει να αλλάξω παιδίατρο. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 25 λεπτά , Rina_87 είπε:

Κορίτσια ερώτηση. Από ποσό μηνών τα βάζουμε να περπατάνε και εμείς τους κρατάμε μόνο τα χέρια τους ;

Ρωτησα πριν καιρό τον παιδίατρο και μου είπε όταν σηκώνεται μόνος του. Κ ο μπέμπης σηκώνεται μόνος του κ έτσι ξεκινήσαμε να τον περπατάμε. Κ τώρα μας είπε από 10.5 μηνών κ μετά. Θα ήθελα όμως να ξέρω και τι λένε οι δικοί σας παιδίατροι. Όλο βλακείες μ λέει ρε γαμωτο. Μάλλον πρέπει να αλλάξω παιδίατρο. 

Κορίτσι μου δεν υπάρχουν συγκεκριμένες οδηγίες για αυτά τα πράγματα. Οπότε το παιδάκι μπορεί θα στο δείξει θα το θέλει Κ μόνο του. Αν μπορεί να το κάνει το περπατάς αν δεν μπορεί δεν το περπατάς . Αλλά παιδιά από 11 μηνών περπατάνε μόνα τους αλλά δεν μπορούν καθόλου Κ θέλουν να μπουσουκανε μόνο . 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια,πως είστε? Εμείς σούπερ,η μπέμπα κοιμήθηκε στις 23:00,ξύπνησε στις 6:30,τη θηλασα και μετά σηκώθηκε μια και καλή στις 9.Επιτελους κοιμάμαι! Να ναι καλά το παρκοκρεβατο,απορώ γιατί τόσο καιρό φοβόμουν να βάλω τη μικρή μέσα να κοιμάται🤷 Επίσης,έφαγε γιουβαρλακι πριν λίγο, επιτέλους βρήκα τρόπο για να τρώει κιμά.Βεβαια μπορεί να το βαρεθεί αύριο,κάθε μέρα έχουμε και κάτι καινούριο.

@Rina_87κορίτσι μου,δεν στέκουν αυτά που λέει. Αν το παιδί σηκώνεται μόνο του και προσπαθεί να περπατήσει,γιατί να μην τον βοηθήσεις? Αυτός ο παιδίατρος είναι ο,τι να ναι,πολύ σωστή η σκέψη σου να τον αλλάξεις.Πες μου ότι ακόμα σε πρήζει με το ρυζαλευρο και τον περιορισμό στο θηλασμό!?

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

On 8/8/2023 at 9:12 ΜΜ, Blue Velvet είπε:

Δεν νομίζω ρε συ, πιστεύω πως θα επανέλθει πάλι στους φυσιολογικούς ρυθμούς του και θα κοιμάται στο κρεβατάκι του. Το βράδυ που κοιμάται?

Στο κρεβάτι του τον βάζω στην αρχή που πέφτει ξερός και ξυπνάει κάπου ενδιάμεσα..3-4 η ώρα και δεν κοιμάται αν δεν τον πάρω μαζί μας . Γύρω στις 6 πίνει γάλα και τον βάζω στο κρεβάτι του . Ξυπνάει μετα από καμία ώρα , δεν κοιμάται πάλι άμα δεν έρθει μαζί μας και κοιμάται μετά ως τις 09.00 . 

Μέσα στη μέρα γνωστα .. :(

On 9/8/2023 at 7:56 ΠΜ, zouko είπε:

Είτε στην αγκαλιά, αλλα ο αγαπημένος του τρόπος είναι... ξαπλώνουμε μαζί στο κρεβάτι, γυρνάει στα πλάγια, μου πιάνει τα μαλλιά (σαν να τα τραβάει) και κοιμάται. Αλλα παιδάκια έχουν αρκουδάκι ή πανάκι για να ακουμπάνε να κοιμηθούν, ο δικός μου τραβάει μαλλί !

Μετά τον μεταφέρω στο κρεβατάκι...

Χαχαχαχα...ωραίος ο μικρούλης . Τον μεταφέρεις μετά μαζί με το μαλλί; 🤣🤣

πρίν από 3 λεπτά , Angel92 είπε:

Στο κρεβάτι του τον βάζω στην αρχή που πέφτει ξερός και ξυπνάει κάπου ενδιάμεσα..3-4 η ώρα και δεν κοιμάται αν δεν τον πάρω μαζί μας . Γύρω στις 6 πίνει γάλα και τον βάζω στο κρεβάτι του . Ξυπνάει μετα από καμία ώρα , δεν κοιμάται πάλι άμα δεν έρθει μαζί μας και κοιμάται μετά ως τις 09.00 . 

Μέσα στη μέρα γνωστα .. :(

Χαχαχαχα...ωραίος ο μικρούλης . Τον μεταφέρεις μετά μαζί με το μαλλί; 🤣🤣

Κορίτσια καμία ιδέα για ενδιάμεσο με φρούτο . Ο δικός μας ακόμα δεν τρώει καθόλου φρούτα.. ούτε καν πανκεικς που δοκίμασα 😕

επίσης τους δίνετε τίποτα άλλο σε σνακ??

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , Angel92 είπε:

Στο κρεβάτι του τον βάζω στην αρχή που πέφτει ξερός και ξυπνάει κάπου ενδιάμεσα..3-4 η ώρα και δεν κοιμάται αν δεν τον πάρω μαζί μας . Γύρω στις 6 πίνει γάλα και τον βάζω στο κρεβάτι του . Ξυπνάει μετα από καμία ώρα , δεν κοιμάται πάλι άμα δεν έρθει μαζί μας και κοιμάται μετά ως τις 09.00 . 

Μέσα στη μέρα γνωστα .. :(

Χαχαχαχα...ωραίος ο μικρούλης . Τον μεταφέρεις μετά μαζί με το μαλλί; 🤣🤣

Κορίτσια καμία ιδέα για ενδιάμεσο με φρούτο . Ο δικός μας ακόμα δεν τρώει καθόλου φρούτα.. ούτε καν πανκεικς που δοκίμασα 😕

επίσης τους δίνετε τίποτα άλλο σε σνακ??

Συνέχεια αλλάζουν γούστα..η μπέμπα τώρα δεν τρώει ούτε πεπόνι,παρά μόνο βερίκοκο και σταφύλι 🤷 Κομμάτια,διότι πουρέ ούτε καν. Πανκεικς.με τιποτα,το μόνο σνακ που τρώει σταθερά είναι φέτες γκουντα. Ευτυχώς τρώει δύο δύο τα αυγά,πάλι καλά. Όταν πάμε ταβέρνα ομως η καμία πιτσαρία,τα τρώει ΟΛΑ,ο,τι της δώσουμε. Βγάλε άκρη 🤷

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...