Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανούλες Νοεμβρίου 2022


Recommended Posts

1 hour ago, Laky είπε:

Κορίτσια καλησπέρα. Το νερό που πίνουν μέχρι πότε το βράζουμε;

Καλησπέρα ! Ούτε εγώ το έβρασα ποτέ το νερό . Τόσα πράγματα βάζουν στο στόμα τους άλλωστε , το νερό να ήταν το πρόβλημα 😂 

  • Ευχαριστώ 1
  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 6,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εγώ η ηλίθια ακόμη το βράζω. Δεν ήξερα ότι έπρεπε να το σταματήσω.

Επίσης ρε κορίτσια να ρωτήσω λίγο κάτι χαζό. Όλα τα ρουχακια, πετσέτες, λαδοπανα κτλ για τη βάπτιση δε πρέπει να τα πλύνω πρώτα; Έτσι άπλυτα θα τα βάλω στο παιδί;

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Laky είπε:

Εγώ η ηλίθια ακόμη το βράζω. Δεν ήξερα ότι έπρεπε να το σταματήσω.

Επίσης ρε κορίτσια να ρωτήσω λίγο κάτι χαζό. Όλα τα ρουχακια, πετσέτες, λαδοπανα κτλ για τη βάπτιση δε πρέπει να τα πλύνω πρώτα; Έτσι άπλυτα θα τα βάλω στο παιδί;

Και εγώ αυτή την απορία είχα τότε κορίτσι μου..τελικά δεν τα έπλυνα ήταν προσεγμένα καθαρά ευτυχώς γιατί κ εγώ ήθελα να τα πλένω αλλά μου έλεγαν όλοι δεν παθαίνει τιπο6το μωρό να τα φορέσει έτσι μία ώρα..και τελικά τα φόρεσε έτσι..επίσης τα λαδοεσωρουχα λερωθηκαν από κακα την επόμενη μέρα και του τα έβγαλα..απλά μετά ότι έχει λάδι από την βάπτιση το πλένεις στο χέρι πρώτα και κρατάς το νερό το ρίχνεις κάπου καθαρά 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , Matina87 είπε:

Και εγώ αυτή την απορία είχα τότε κορίτσι μου..τελικά δεν τα έπλυνα ήταν προσεγμένα καθαρά ευτυχώς γιατί κ εγώ ήθελα να τα πλένω αλλά μου έλεγαν όλοι δεν παθαίνει τιπο6το μωρό να τα φορέσει έτσι μία ώρα..και τελικά τα φόρεσε έτσι..επίσης τα λαδοεσωρουχα λερωθηκαν από κακα την επόμενη μέρα και του τα έβγαλα..απλά μετά ότι έχει λάδι από την βάπτιση το πλένεις στο χέρι πρώτα και κρατάς το νερό το ρίχνεις κάπου καθαρά 

Αυτό για το λάδι το ξέρω. Αλλά τα εσώρουχα ούτως ή άλλως δε θα του βγάλω αμέσως μόλις πάμε σπίτι; Γιατί τα έβγαλες την επόμενη ημέρα;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 ώρα πρίν, Laky είπε:

Αυτό για το λάδι το ξέρω. Αλλά τα εσώρουχα ούτως ή άλλως δε θα του βγάλω αμέσως μόλις πάμε σπίτι; Γιατί τα έβγαλες την επόμενη ημέρα;

Εγώ νόμιζα πως πρέπει το μωρό να τα φοράει μέχρι το ξελαδωμα..

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Matina87 είπε:

Εγώ νόμιζα πως πρέπει το μωρό να τα φοράει μέχρι το ξελαδωμα..

Δε θυμάμαι καθόλου. Γιατί έγινα νονά δύο φορές πριν 15 χρόνια.

Κορίτσια ποιο κράνος πήρατε για το μπουσουλημα;

Link to comment
Share on other sites

Πήρα ένα στην τύχη. Κάτι καλύτερο θα κάνει απ' το τίποτα. Εχθές έπεσε με τα μούτρα και χτύπησε το δόντι του. Μάτωσε λίγο το ούλο του. Ευτυχώς δεν έφυγε κανένα δόντι. Και δεν έπεσε από ύψος. Μπουσουλουσε κι απλά χτύπησε μπροστά το στόμα του στο πλακάκι. Εσείς τι κάνετε ρε κορίτσια; Δε γίνεται να στρώσω όλο το σπίτι και δε στέκεται δευτερόλεπτο σ ένα σημείο. Θέλει συνέχεια να μπουσουλαει.

  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Laky είπε:

Πήρα ένα στην τύχη. Κάτι καλύτερο θα κάνει απ' το τίποτα. Εχθές έπεσε με τα μούτρα και χτύπησε το δόντι του. Μάτωσε λίγο το ούλο του. Ευτυχώς δεν έφυγε κανένα δόντι. Και δεν έπεσε από ύψος. Μπουσουλουσε κι απλά χτύπησε μπροστά το στόμα του στο πλακάκι. Εσείς τι κάνετε ρε κορίτσια; Δε γίνεται να στρώσω όλο το σπίτι και δε στέκεται δευτερόλεπτο σ ένα σημείο. Θέλει συνέχεια να μπουσουλαει.

Εμείς δεν μπουσουλαμε ακόμη σέρνεται λιγάκι μόνο τον περισσότερο χρόνο στο πάρκο τον έχω όταν θέλω να κάνω δουλειά..

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Laky είπε:

Πήρα ένα στην τύχη. Κάτι καλύτερο θα κάνει απ' το τίποτα. Εχθές έπεσε με τα μούτρα και χτύπησε το δόντι του. Μάτωσε λίγο το ούλο του. Ευτυχώς δεν έφυγε κανένα δόντι. Και δεν έπεσε από ύψος. Μπουσουλουσε κι απλά χτύπησε μπροστά το στόμα του στο πλακάκι. Εσείς τι κάνετε ρε κορίτσια; Δε γίνεται να στρώσω όλο το σπίτι και δε στέκεται δευτερόλεπτο σ ένα σημείο. Θέλει συνέχεια να μπουσουλαει.

Εγώ έχω στρώσει σχεδόν όλο το σαλόνι με παζλ (καλά δεν έχω και κανά τεράστιο σαλόνι). Έιχα πάρει ένα ακριβό παζλ αρχικά και μετά κατέληξα να πάρω από τζάμπο. Τα υπόλοιπα δωμάτια δεν τα έχω στρώσει .. την αφήνω να πηγαίνει και προς τα εκεί απλά όχι συνέχεια και είμαι από πίσω κυριολεκτικά. Βάζω συνήθως στην είσοδο του σαλονιού το πάρκο της ώστε να μην μπορεί περνάει. Το προστατευτικό καπελάκι όλο λέω να το πάρω και όλο ξεχνιέμαι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 25 λεπτά , thel είπε:

Εγώ έχω στρώσει σχεδόν όλο το σαλόνι με παζλ (καλά δεν έχω και κανά τεράστιο σαλόνι). Έιχα πάρει ένα ακριβό παζλ αρχικά και μετά κατέληξα να πάρω από τζάμπο. Τα υπόλοιπα δωμάτια δεν τα έχω στρώσει .. την αφήνω να πηγαίνει και προς τα εκεί απλά όχι συνέχεια και είμαι από πίσω κυριολεκτικά. Βάζω συνήθως στην είσοδο του σαλονιού το πάρκο της ώστε να μην μπορεί περνάει. Το προστατευτικό καπελάκι όλο λέω να το πάρω και όλο ξεχνιέμαι.

Κι εγώ το έχω στρώσει με τουβλάκια όλο το σαλόνι. Κι έχω και μοκέτα. Αλλά δε μπορώ να στρώσω όλο το σπίτι με τουβλάκια. Φεύγει. Δε κάθεται μόνο στο σαλόνι με τίποτα.

Κορίτσια δοκίμασα να του κάνω αυγοφετα για να φάει και λίγο αυγό. Με τίποτα δε τρώει κομματάκια. Όσο μικρά κι αν τα κάνω θα φάει τρείς μπουκιες κι εννοείται όχι μόνος του. Δε ξέρω τι να κάνω για φάει αυγό.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν πήρα κράνος ούτε στον μεγάλο, ούτε τώρα. Γενικά δεν είμαι αυτής της λογικής, τα παιδιά θα παίξουν και θα χτυπήσουν. Πρεπει να αποκτήσουν αίσθηση του σώματός τους και της ισορροπίας και κομμάτι όλοι αυτού είναι τα πεσιματα. Φυσικά, το κακό μπορεί να γίνει μέσα σε ένα δευτερόλεπτο, και ελπίζω να μην είναι σοβαρό. Αλλά έχω αποφασίσει όλα είναι μέσα στο παιχνίδι.

Εμείς έχουμε ακόμη χαλιά στο σπίτι και δεν προβλέπεται να τα βγάλουμε. Μόνο κάποια στιγμή για καθάρισμα και πάλι στρώσιμο. Είναι και πιο μεγάλος ο δικός μου, πάει κυριολεκτικά παντού. Εννοείται πάρκο δεν κάθεται ούτε δευτερόλεπτο.

Εγώ απλώς είμαι από πίσω του όλη την ώρα, και πάλι είναι στιγμές που δεν τον προλαβαίνω. Ξέρω ότι για τα επόμενα δυο χρόνια έτσι θα είναι, κι έτσι πρέπει να είναι. Θέλει να ανακαλύψει τα πάντα, είναι λογικό. Έχω ενημερώσει τους υπόλοιπους στο σπίτι ότι, όσο τον κυνηγάω, δε θα κάνω τίποτε άλλο. Αν τον κρατήσει κάποιος άλλος, ευχαρίστως να κάνω και δουλειές. Όσο όμως είμαστε οι δυο μας στο σπίτι και δεν κοιμάται, οι δουλειές είναι πολυτέλεια.

  • Μου αρέσει 5
Link to comment
Share on other sites

On 22/7/2023 at 10:11 ΜΜ, Laky είπε:

Με το καλό κορίτσια μου. Σας το εύχομαι από καρδιάς!!!

Κορίτσια συνταγή για αυγό ξέρει καμία; Πως το δίνετε; Μήπως καταφέρω να δώσω τελικά και στον δικό μου που τρώει τα γιαούρτια δύο δύο.

Επίσης ρε κορίτσια πάλι μάτωσε το αυτί του απ' το ξύσιμο. Και προσπαθώ να του κόβω και συνέχεια τα νύχια. Αν τελικά είναι από τα δόντια ο καημένος μέχρι να βγουν θα είναι γεμάτος πληγές. Συμβαίνει και σε καμία άλλη;

Και μένα τα ξύνει μέχρι να ματώσει. Δεν ξέρω μάλλον είναι δόντια. Επίσης το αυγο κάνε ομελέτα με λαχανικά κ ανθοτυρο ή pancakes. 

Επίσης τη ντομάτα τη δίνω ολόκληρη χωρίς φλούδα όμως. 

Εντάξει ο μπέμπης έχει πάρει φορά κ τρώει τα πάντα. Αυτές τι μέρες θα δοκιμάσω ψάρι να δούμε να θα του αρέσει. 

Τώρα πιάνεται κ σηκώνετε μόνος του από το κρεββάτι. Κ τον βάζει ο άντρας μου κ κάνει βηματάκια. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Εμείς έχουμε ζώα στο σπίτι και οταν βάζουμε χαλια η το επιδαπέδιο παζλ,γεμίζουν τρίχες,οπότε αποφασίσαμε και τα βγάλαμε.Εχω ένα υφασμάτινο προστατευτικό κράνος,αλλά νευριάζει πολύ και το βγάζει...μπουσουλαει πολύ γρήγορα,όμως ακόμα είναι ελεγχόμενο,μόλις αρχισει να σηκώνεται,θα προσπαθήσω πάλι να της βάλω το κράνος και βλέπουμε 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

Εμείς έχουμε ζώα στο σπίτι και οταν μόλις βάζουμε χάλια η το επιδαπέδιο παζλ,γεμίζουν τρίχες,οπότε αποφασίσαμε και τα βγάλαμε.Εχω ένα υφασμάτινο προστατευτικό κράνος,αλλά νευριάζει πολύ και το βγάζει...μπουσουλαει πολύ γρήγορα,όμως ακόμα είναι ελεγχόμενο,μόλις αρχισει να σηκώνεται,θα προσπαθήσω πάλι να της βάλω το κράνος και βλέπουμε 

 Κι εμείς εδώ δεν έχουμε ακομα κάτι στο πάτωμα οπότε το υφασματινο κράνος μας έσωσε ..παραδόξως δεν παραπονιέται ειδικά αν του το βάλω χωρίς να δώσω πολύ "στόχο" 😜

@Lakyμου εγώ το υφασμάτινο κράνος το πήρα από μια παρομοια εφαρμογή με το shein ..λέγεται temu ,είναι γερμανικό και έχει περισσότερα σχετικά με μωρά όπως παιχνίδια κλπ . Με βολεύει και επειδή είμαι εξωτερικό . Για Ελλάδα δεν ξέρω αν έχει τελωνείο .

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...