Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 10 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

      Καλησπέρα,

      Πήγα σήμερα για υπέρηχο,είμαι στην πέμπτη μέρα διέγερσης.Ειδαμε μόνο δύο ωάρια στη μία ωοθήκη και στην άλλη κανένα.Εχει τύχει σε κάποια να δει ωάρια στην αρχή μόνο από τη μια ωοθήκη και στον επόμενο υπέρηχο και από την  άλλη? Έχω χαμηλή ΑΜΗ (2,4) και πάμε με ήπια διέγερση, περιμέναμε 4 το πολυ

      Καλησπέρα..  ναι στην αρχή  βλεπαμε 3 και μετά σιγά σιγά άρχισαν να μεγαλώνουν κι άλλα..  τελικά στην ωοληψια είχαμε 6. Ότι και να γίνει να θυμάσαι ότι χρειάζεσαι μόνο ένα! Καλή επιτυχία και να έχεις θετικη ενέργεια!

      Μια ερώτηση για όσες γνωρίζουν.

      Μου ζήτησε η γιατρός μια μέρα πριν την εμβρυομεταφορα κατεψυγμενων βλαστοκυστεων να κάνω εξέταση προγεστερονης, ξέρει καμία σε τι επίπεδα πρέπει να είναι μια μέρα πριν την εμβρυομεταφορα?

Μανούλες Νοεμβρίου 2022


Recommended Posts

Θα μοιραστώ και εγώ τις σκέψεις μου γιατί και μένα με προβληματίζει το θέμα δεύτερο παιδί αρκετά. 

Έμεινα έγκυος πολύ εύκολα κυριολεκτικά με την πρώτη..εγκυμοσύνη και γέννα όλα πήγαν μια χαρά. Όμως έχω κουραστεί πάρα πολύ όλους αυτούς τους μήνες .. δυστυχώς η μικρή έχει πολύ γκρίνια, δεν κοιμάται καθόλου εύκολα, ξυπνάει τα βράδια πολύ συχνά κτλ κτλ. Δεν την λες εύκολο μωρό σε καμία περίπτωση. Έχουμε πει με τον άντρα μου ότι δεν θα προσπαθήσουμε για άλλο μωράκι. Είμαι 34 και εκείνος 33. Απλά ώρες ώρες πραγματικά σκέφτομαι μήπως το μετανιώσουμε μελλοντικά. Όντως όπως λέει και η @Melie μακάρι να έχουμε την πολυτέλεια να το αναβάλλουμε όσο χρειαστεί. 

@Laky εγώ την ντομάτα την δίνω με σπόρια και φλούδα. Δεν την έχει πειράξει. 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 6,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 13 λεπτά , thel είπε:

Θα μοιραστώ και εγώ τις σκέψεις μου γιατί και μένα με προβληματίζει το θέμα δεύτερο παιδί αρκετά. 

Έμεινα έγκυος πολύ εύκολα κυριολεκτικά με την πρώτη..εγκυμοσύνη και γέννα όλα πήγαν μια χαρά. Όμως έχω κουραστεί πάρα πολύ όλους αυτούς τους μήνες .. δυστυχώς η μικρή έχει πολύ γκρίνια, δεν κοιμάται καθόλου εύκολα, ξυπνάει τα βράδια πολύ συχνά κτλ κτλ. Δεν την λες εύκολο μωρό σε καμία περίπτωση. Έχουμε πει με τον άντρα μου ότι δεν θα προσπαθήσουμε για άλλο μωράκι. Είμαι 34 και εκείνος 33. Απλά ώρες ώρες πραγματικά σκέφτομαι μήπως το μετανιώσουμε μελλοντικά. Όντως όπως λέει και η @Melie μακάρι να έχουμε την πολυτέλεια να το αναβάλλουμε όσο χρειαστεί. 

@Laky εγώ την ντομάτα την δίνω με σπόρια και φλούδα. Δεν την έχει πειράξει. 

 

@thelμου δεν χρειάζεται να πάρετε απόφαση κάτι από τώρα....με το καιρό το βλέπετε ... Αν είναι δύσκολη και η μικρή είναι λογικό να σας πάρει παραπάνω χρόνο . Επειδή στην οικογένεια έχω παράδειγμα γυναίκας που έμεινε εγκυος στον ενα χρόνο από το πρώτο την είδα να ζοριζεται αρκετά στην αρχή και έλεγα από μέσα μου "πως τα βγάζει πέρα με δύο- σχετικά- μωρά;εγώ με το ένα και τα έχω παίξει" . Αυτό που σκέφτομαι εγώ πέρα απ' αυτό που πολύ σωστά λέει η @Melieείναι αν θα είναι εύκολο για εμάς σωματικά,ψυχολογικα και πρακτικά να ξαναμπούμε σε μια τέτοια κατάσταση μετά από χρόνια . 

@Lakyμου για τ αυγά έχει κάποιες ιδέες στο littlehandsblw.com ...όπως ομελέτα φούρνου , scrambled , pancakes , ρολακια αυγού αλμυρά με αβοκάντο και ντοματινια ή με τυρί κρέμα και ντοματινια  . Επίσης έχει και γλυκά με γέμιση μπανάνα και φυστικοβουτυρο αλλά δεν ξέρω αν κάνει το φυστικοβουτυρο 🤔

 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, Angel92 είπε:

@thelμου δεν χρειάζεται να πάρετε απόφαση κάτι από τώρα....με το καιρό το βλέπετε ... Αν είναι δύσκολη και η μικρή είναι λογικό να σας πάρει παραπάνω χρόνο . Επειδή στην οικογένεια έχω παράδειγμα γυναίκας που έμεινε εγκυος στον ενα χρόνο από το πρώτο την είδα να ζοριζεται αρκετά στην αρχή και έλεγα από μέσα μου "πως τα βγάζει πέρα με δύο- σχετικά- μωρά;εγώ με το ένα και τα έχω παίξει" . Αυτό που σκέφτομαι εγώ πέρα απ' αυτό που πολύ σωστά λέει η @Melieείναι αν θα είναι εύκολο για εμάς σωματικά,ψυχολογικα και πρακτικά να ξαναμπούμε σε μια τέτοια κατάσταση μετά από χρόνια . 

@Lakyμου για τ αυγά έχει κάποιες ιδέες στο littlehandsblw.com ...όπως ομελέτα φούρνου , scrambled , pancakes , ρολακια αυγού αλμυρά με αβοκάντο και ντοματινια ή με τυρί κρέμα και ντοματινια  . Επίσης έχει και γλυκά με γέμιση μπανάνα και φυστικοβουτυρο αλλά δεν ξέρω αν κάνει το φυστικοβουτυρο 🤔

 

Να προσθέσω ότι σήμερα του εφτιαξα τα pancakes με βρώμη και μπανάνα και ξετρελαθηκε ..χαμός έγινε!! Τα ετρωγα και γω ταυτόχρονα και ίσως βοηθησε . Του έβαλα για πρώτη φορά και ολόκληρο αυγό μέσα .

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 29 λεπτά , Angel92 είπε:

Να προσθέσω ότι σήμερα του εφτιαξα τα pancakes με βρώμη και μπανάνα και ξετρελαθηκε ..χαμός έγινε!! Τα ετρωγα και γω ταυτόχρονα και ίσως βοηθησε . Του έβαλα για πρώτη φορά και ολόκληρο αυγό μέσα .

Σε κομματάκια το έδωσες; Κορίτσια όλες δίνετε κομμάτια; Μόνο εγώ δίνω τα πάντα αλεσμένα;

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Laky είπε:

Σε κομματάκια το έδωσες; Κορίτσια όλες δίνετε κομμάτια; Μόνο εγώ δίνω τα πάντα αλεσμένα;

Εγώ δεν δίνω κομμάτια..μόνο μπουκιτσες ψωμάκι, λίγη μπανάνα λιωμένη στο χέρι..

Just now, Matina87 είπε:

Εγώ δεν δίνω κομμάτια..μόνο μπουκιτσες ψωμάκι, λίγη μπανάνα λιωμένη στο χέρι..

Τα ζυμαρικά μόνο δεν αλεθω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ τα δίνω όλα αλεσμένα γιατί φοβάμαι να δώσω ολόκληρα . Επίσης την ντομάτα τη δίνω με φλούδα και σπόρους . Εγώ κορίτσια έχω άλλο πρόβλημα , αρχικά δεν πίνει καθόλου νερό , δεν πιάνει μπιμπερό με την καμία όπως και κανένα άλλον τρόπο . Πείτε κανένα κόλπο ρε κορίτσια . Και επίσης όταν είμαστε στο αμάξι μόνοι μας δηλαδή αυτός πίσω και εγώ να οδηγάω , σπαράζει στο κλάμα με αναφιλητά και θέλω να κλάψω και εγώ που τον ακούω . Εσείς τι κάνετε για αυτό ;😓

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Laky είπε:

Σε κομματάκια το έδωσες; Κορίτσια όλες δίνετε κομμάτια; Μόνο εγώ δίνω τα πάντα αλεσμένα;

Εμένα είναι 9 μηνών της έχω δώσει και κομμάτια αλλά κατά βάση πλέον πατημένα στο χέρι (εκτός από το κρέας και ότι είναι γενικά επίφοβο). Φοβάμαι ακόμη δυστυχώς..ελπίζω μέχρι 10 μηνών να έχουμε περάσει στα κομμάτια.

1 hour ago, Kallibabyboy είπε:

Εγώ τα δίνω όλα αλεσμένα γιατί φοβάμαι να δώσω ολόκληρα . Επίσης την ντομάτα τη δίνω με φλούδα και σπόρους . Εγώ κορίτσια έχω άλλο πρόβλημα , αρχικά δεν πίνει καθόλου νερό , δεν πιάνει μπιμπερό με την καμία όπως και κανένα άλλον τρόπο . Πείτε κανένα κόλπο ρε κορίτσια . Και επίσης όταν είμαστε στο αμάξι μόνοι μας δηλαδή αυτός πίσω και εγώ να οδηγάω , σπαράζει στο κλάμα με αναφιλητά και θέλω να κλάψω και εγώ που τον ακούω . Εσείς τι κάνετε για αυτό ;😓

Ίσως με κουταλάκι; Κανονικά σε ποτηράκι μικρό έχεις δοκιμάσει; 

Αχ και μένα σπαράζει .. δεν μπορεί να κάτσει μόνη της πίσω.. δεν ξέρω τι θα κάνουμε. Βάλαμε τώρα έναν καθρέφτη μπορεί να κάθεται έτσι..δεν τον έχουμε δοκιμάσει όμως ακόμη. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 48 λεπτά , thel είπε:

Εμένα είναι 9 μηνών της έχω δώσει και κομμάτια αλλά κατά βάση πλέον πατημένα στο χέρι (εκτός από το κρέας και ότι είναι γενικά επίφοβο). Φοβάμαι ακόμη δυστυχώς..ελπίζω μέχρι 10 μηνών να έχουμε περάσει στα κομμάτια.

Ίσως με κουταλάκι; Κανονικά σε ποτηράκι μικρό έχεις δοκιμάσει; 

Αχ και μένα σπαράζει .. δεν μπορεί να κάτσει μόνη της πίσω.. δεν ξέρω τι θα κάνουμε. Βάλαμε τώρα έναν καθρέφτη μπορεί να κάθεται έτσι..δεν τον έχουμε δοκιμάσει όμως ακόμη. 

Με κουταλάκι το δίνω αλλά το περνάει για παιχνίδι και το φτύνει 😩 σήμερα προσπάθησα με ποτήρι κανονικό να του βάλω στο στόμα αλλά δεν είμαι σίγουρη ότι πίνει , κυρίως πέφτει κάτω . Γενικά έχετε δοκιμάσει κάποιο μπιμπερό που μπορεί να το δεχτεί πιο εύκολα ; 
 

Εγώ εχω καθρέφτη αλλά και πάλι κλαίει πολύ 🥹

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια! Η μπέμπα παρόλο που είναι εντελώς φαφουτα,της δίνουμε κυρίως κομμάτια κ μπουκιτσες.Απο μαγειρευτά,πχ κριθαράκι,μακαρόνια,τα κάνω πολύ μαλακά και της δίνω με το κουταλι.Δεν τρελαίνεται όμως..

Βαζω στο καρεκλακι φαγητού διάφορα μεζεδάκια όπως : αγγουρακι,ντομάτα(με φλούδα και σπόρια),ψωμί με φιλαδέλφεια που τρελαίνεται,γκούντα φέτα, ανθότυρο και βερίκοκο. Πουρέ της κάνω πλέον μόνο την φρουτοκρεμα με βρώμη,φρούτα και λίγο γιαουρτι.Σημερα έφτιαξα πανκεικς με μπανάνα,βρώμη, αυγό, αλεύρι, ροδάκινο κ κανέλλα και της άρεσαν πολύ! @Rina_87φοβόμουν μην κολλήσουν,αλλά όλα οκ,τα έκανα στο αντικολλητικο τηγάνι κ δεν κόλλησαν καθόλου.@Kallibabyboyτης δίνω νερό από το εκπαιδευτικό μπιμπερο της nuk,είναι πολύ βολικό 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


9 ώρες πρίν, Laky είπε:

Σε κομματάκια το έδωσες; Κορίτσια όλες δίνετε κομμάτια; Μόνο εγώ δίνω τα πάντα αλεσμένα;

Ναι σε λωρίδες για να τις πιάνει μόνος του με το χέρι, όπως και το ψωμί . 

Μην φανταστείς και γω κυρίως αλεσμένα δίνω .. ειδικά το μεσημεριανό αλλά σκέφτομαι να τα αρχίσω σε κομμάτια γιατί νομίζω του αρέσει πιο πολύ ..

2 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Η μπέμπα παρόλο που είναι εντελώς φαφουτα,της δίνουμε κυρίως κομμάτια κ μπουκιτσες.Απο μαγειρευτά,πχ κριθαράκι,μακαρόνια,τα κάνω πολύ μαλακά και της δίνω με το κουταλι.Δεν τρελαίνεται όμως..

Βαζω στο καρεκλακι φαγητού διάφορα μεζεδάκια όπως : αγγουρακι,ντομάτα(με φλούδα και σπόρια),ψωμί με φιλαδέλφεια που τρελαίνεται,γκούντα φέτα, ανθότυρο και βερίκοκο. Πουρέ της κάνω πλέον μόνο την φρουτοκρεμα με βρώμη,φρούτα και λίγο γιαουρτι.Σημερα έφτιαξα πανκεικς με μπανάνα,βρώμη, αυγό, αλεύρι, ροδάκινο κ κανέλλα και της άρεσαν πολύ! @Rina_87φοβόμουν μην κολλήσουν,αλλά όλα οκ,τα έκανα στο αντικολλητικο τηγάνι κ δεν κόλλησαν καθόλου.@Kallibabyboyτης δίνω νερό από το εκπαιδευτικό μπιμπερο της nuk,είναι πολύ βολικό 

Αρα σήμερα ήταν η μέρα του pancake!! Εγώ τα έκανα χωρίς ροδάκινο και αλεύρι αλλά την επόμενη θα τα κάνω έτσι ..βγήκαν πολύ ωραία αλλά η υφή δεν ήταν αυτή που θα ήθελα .. άλλη φορά θα τα χτυπήσω πιο πολύ στο μπλέντερ. 

Ναι το μυστικό διάβασα για να μη κολλήσουν είναι να το έχει σε μέτρια προς χαμηλή φωτιά κι αν δεν είναι αντικολλητικό να το περάσεις με μια χαρτοπετσέτα με λάδι 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , Kallibabyboy είπε:

Με κουταλάκι το δίνω αλλά το περνάει για παιχνίδι και το φτύνει 😩 σήμερα προσπάθησα με ποτήρι κανονικό να του βάλω στο στόμα αλλά δεν είμαι σίγουρη ότι πίνει , κυρίως πέφτει κάτω . Γενικά έχετε δοκιμάσει κάποιο μπιμπερό που μπορεί να το δεχτεί πιο εύκολα ; 
 

Εγώ εχω καθρέφτη αλλά και πάλι κλαίει πολύ 🥹

Εκπαιδευτικό ποτηράκι έχεις δοκιμάσει να φανταστώ. Εμένα πίνει από ένα εκπαιδευτικό ποτηράκι από babydonkey.gr. Όταν της δίνω και εγώ από κανονικό ποτήρι δεν πίνει καλά..γλύφει σαν σκυλί. 

Με το μπιμπερό είχαμε θέμα..τελικά το μόνο που πήρε είναι το Mam για 4+ μηνών. Στην αρχή έπαιρνε και το Bibs (ίδιο με τις πιπίλες της) .. αλλά τελικά τζίφος ! 

Ωχ μην μου λες τέτοια για το αυτοκίνητο .. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 19 λεπτά , Laky είπε:

Κορίτσια καλησπέρα. Το νερό που πίνουν μέχρι πότε το βράζουμε;

Καλησπέρα! Εγώ σταμάτησα στον έκτο αν θυμάμαι καλά

Κορίτσια σήμερα έκαψα για πρώτη φορά στη ζωή μου ένα κατσαρολάκι. Μαγείρευα το φαγητό της μπέμπας,παίζαμε στο σαλόνι και πιάσαμε ένα βιβλίο και ξεχάστηκα.Το φαγητό έγινε φλαμπε και το σπίτι μυρίζει ακόμα,ενώ έχουν περάσει έξι ώρες. Το πέταξα μαζί με το κατσαρολακι.Μπράβο μου 😁

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 23 λεπτά , Laky είπε:

Κορίτσια καλησπέρα. Το νερό που πίνουν μέχρι πότε το βράζουμε;

Καλησπέρα κορίτσι μου!!εγώ δεν έβρασα ποτέ νερό για να πιεί μόνο το νερό για το γάλα βράζω..

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...