Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 26 λεπτά , Cristina93 είπε:

      Καλημέρα σε όλες/ους! 
      Ξεκινάω σήμερα τον πρώτο κύκλο εξωσωματικής στο Έλενα με gonal 225 και θα προστεθεί αργότερα orgalutran (Ganirelix). Χθες όμως ο εμβρυολόγος του νοσοκομείου δεν βρήκε καθόλου σπερματοζώαρια και θα πρέπει να σκεφτούμε αν θέλουμε να ξεκινήσουμε με προοπτική κατάψυξης των ωαρίων ή με δότη. Εμείς γνωρίζαμε τον Ιούνιο ότι υπάρχουν 50 χιλιάδες σπερματοζωάρια τα οποία τον Σεπτέμβριο μειώθηκαν σε 10 χιλίαδες και πλέον μηδέν μετά από αγωγή με clomiphen citrate που έδωσε στον σύζυγο γυναικολόγος από ιδιωτικό κέντρο εξωσωματικής στο Χαλάνδρι. Να πω επίσης ότι εγώ έχω αποφραγμένες σάλπιγγες, πολύ χαμηλή ΑΜΗ και έχω κάνει εγχείρηση στη μήτρα συν κάποια ακόμα θέματα που δεν πιστεύω να επηρεάζουν πολύ. Ψάχνουμε έναν καλό ανδρολογο ουρολόγο στην Αθήνα ή και ενδοκρινολόγο με ειδίκευση στην ανδρική υπογονιμότητα για να μας πει τι να δοκιμάσουμε ως την επόμενη προσπάθεια. @Kiddo επειδή είδα ότι έχεις κάποιον θα μπορούσες παρακαλώ να μου στείλεις. Κάθε σχόλιο και για τα υπόλοιπα που αναφέρω είναι ευπρόσδεκτο! Η ύπαρξη αυτού του forum με βοήθησε πολύ τους τελευταίους 6 μήνες και ευχαριστώ πραγματικά για όλα!      

      Καλημέρα!

      Θα σου στείλω και πμ αλλά κάποια θέλω να τα γράψω και δημόσια σε περίπτωση που βοηθηθούν και άλλες κοπέλες..

      Η clomiphene δεν μας ταίριαξε ούτε εμάς και ευτυχώς δεν αφήσαμε μεγάλο διάστημα λήψης τους καθώς παρακολουθούσα στενά τις ορμόνες του συζύγου και έτσι επεμβηκαμε άμεσα σε αλλαγή θεραπείας..

      Ενδοκρινολόγο τουλάχιστον δεν καταφέραμε ποτέ να βρούμε κάποιον "σωστό" και με εξειδικευμένες γνώσεις πάνω στην λειτουργία των ανδρικών ορμονών για παρακολούθηση ανδρικής διέγερσης.. Παρόλα αυτά υπάρχει ένα τμήμα μέσα στο Έλενα από ενδοκρινολόγους που ασχολούνται με τις ανδρικές ορμόνες αναπαραγωγής και κάνουν ειδικές ορμονικές θεραπείες! Δυστυχώς δεν θυμάμαι πολλές λεπτομέρειες γιατί πάνε πολλά χρόνια από τότε.. ψαξτο όμως γιατί αξίζει!! Θυμάμαι  είναι ένα πρόγραμμα εντως του Έλενα που μπορεί να πάει ο άντρας σου με ότι εξετάσεις έχει και να κρίνουν αν ανήκει στις περιπτώσεις που θα είχε αποτέλεσμα μια τέτοια ειδική θεραπεία "διέγερσης" για παραγωγή σπερματοζωαρίων ώστε να τον εντάξουν στο πρόγραμμα αυτό. Εμάς δεν μας δέχτηκαν λόγο ιστορικού κρυψορχιας παρά το ότι έχει αποδειχθεί ιατρικός ότι μια τέτοια θεραπεία έχει θετικά αποτελέσματα και σε τέτοιες περιπτώσεις αλλά οι συγκεκριμένοι γιατροί δεν το θεώρησαν αρκετό για να τον εντάξουν στο εν λόγω πρόγραμμα.. ιδιωτικά τέτοιου είδους θεραπείες είναι πανάκριβες έχετε υπόψιν σας.. εμείς δεν θα τα καταφέρναμε χωρίς τη συμβολή κοριτσιών με δωρεές φαρμάκων.. Γοναδοτροπινες για διέγερση αντρών χορηγούνται και από την επιτροπή εξωσωματικής να έχετε υπόψιν σας.. αλλά δεν θυμάμαι σίγουρα αν έχουν ως προαπαιτούμενο για τα δικαιολογητικά βιοψία όρχεων και δεν θέλω να πω βλακεία γιατί πάνε πολλά χρόνια ξαναλέω.. αν χρειαστεί όμως να φτάσετε εκεί, εγώ το αναφέρω γιατί και αυτό είναι μια βοήθεια οπότε ψάξτε το! Για αρχή όμως πάρε ένα τηλέφωνο στο Έλενα και ζήτα να σε συνδέσουν με το ενδοκρινολογικό τμήμα και από εκεί ρώτα το.. ή αν ξέρει ο γιατρός που σε παρακολουθεί.. δεν ξέρω.. ψαξτο όμως!

      Τα παρακάτω δεν τα γράφω για να σε "μαλώσω" αλλά για να έχουν και άλλες κοπέλες υπόψιν τους μη βρεθούν προ εκπλήξεων όπως καταλαβαίνω βρεθήκατε εσείς και σίγουρα δεν είστε οι μόνοι εκεί έξω..

      Καταρχήν δεν ακολουθούμε ποτέ μα ποτέ οδηγίες γυναικολόγου σε ανδρολογικα θέματα!! Όπως δεν θα πηγαίναμε εμείς οι γυναίκες σε ανδρολογο για παρακολούθηση ωορρηξίας ή οποιοδήποτε άλλη γυναικολογική εξέταση έτσι δεν πρέπει να αφήνουμε και τους άνδρες μας να παρακολουθούνται ή να ακολουθούν οδηγίες γυναικολόγου!! ΣΟΣ!! 

      Επίσης δεν λαμβάνουμε ποτέ μα ποτέ φάρμακα διέγερσης χωρίς να παρακολουθούμε στενά τις ορμόνες και το αποτέλεσμα που έχουν σε αυτές!! Δεν ταιριάζουν όλα τα φάρμακα σε όλους τους οργανισμούς! Σε κάποιους έχουν καλό αποτέλεσμα σε άλλους όχι..! Πάντα η όποια αγωγή διέγερσης είτε σε άντρες είτε σε γυναίκες πρέπει να γίνεται με την απόλυτη και στενή παρακολούθηση του αναλογούντος γιατρού! ΣΟΣ!! 

Μανούλες Νοεμβρίου 2022


Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 6,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 7 λεπτά , elena93 είπε:

Κοριτσια εσεις σε ποια εβδομαδα αρχισατε τις αιματολογικες εξετασεις; Εμενα μου ειπε οτι την αλλη φορα θα αρχησουμε που θα ειμαι 10+2..

Εμένα με το που του είπα για το θετικό τεστ μαζί,με την χοριακη έκανα και τις άλλες που θα τις κάνω κάθε μηνα τώρα.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , ArtemisΚ είπε:

Εμένα με το που του είπα για το θετικό τεστ μαζί,με την χοριακη έκανα και τις άλλες που θα τις κάνω κάθε μηνα τώρα.

Καλα εδω το ιατρικο συστημα ειναι οτι ναναι αληθεια..απο ιατρικα ειναι 0

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Irini__ είπε:

Είναι καμία κοπέλα αναπληρώτρια στην ομάδα παρεμπιπτόντως?

Εσάς σας εξέτασαν πρώτη φορά με κολπικό ή κοιλιακό υπέρηχο? Εμείς κάναμε κοιλιακό.. 

Εγώ φέτος είναι μόνιμη αλλά έχω κάνει 10 χρόνια αναπληρώτρια.  Αν θες κάτι κ μπορώ να βοηθήσω ευχαρίστως!

Εγώ κολπικό υπέρηχο κ πιστεύω κ ο επόμενος. Συνήθως μετά τις 9 βδομάδες είναι κοιλιακό νομίζω. 

πρίν από 25 λεπτά , elena93 είπε:

Κοριτσια εσεις σε ποια εβδομαδα αρχισατε τις αιματολογικες εξετασεις; Εμενα μου ειπε οτι την αλλη φορα θα αρχησουμε που θα ειμαι 10+2..

Εγώ την προηγούμενη βδομάδα 6 εβδομάδων ακριβώς που πήγα πρώτη φορά μου έγραψε μόνο θρομβοφιλιας κ Κυστική ίνωση γιατί αργούν. Μου είπε ότι η πολιτική της είναι να γίνει τον Προγεννητική στο δεύτερο ραντεβού.  Αυτές τις δίνει από την αρχή γιατί αργούν.  Πιστεύω ότι την Τετάρτη που θα πάω πάλι, αν είναι όλα καλά θα μου γράψει κ τις υπόλοιπες. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 20 λεπτά , EvEvEv είπε:

Εγώ φέτος είναι μόνιμη αλλά έχω κάνει 10 χρόνια αναπληρώτρια.  Αν θες κάτι κ μπορώ να βοηθήσω ευχαρίστως!

Εγώ κολπικό υπέρηχο κ πιστεύω κ ο επόμενος. Συνήθως μετά τις 9 βδομάδες είναι κοιλιακό νομίζω. 

Εγώ την προηγούμενη βδομάδα 6 εβδομάδων ακριβώς που πήγα πρώτη φορά μου έγραψε μόνο θρομβοφιλιας κ Κυστική ίνωση γιατί αργούν. Μου είπε ότι η πολιτική της είναι να γίνει τον Προγεννητική στο δεύτερο ραντεβού.  Αυτές τις δίνει από την αρχή γιατί αργούν.  Πιστεύω ότι την Τετάρτη που θα πάω πάλι, αν είναι όλα καλά θα μου γράψει κ τις υπόλοιπες. 

Τι τυχερή που στις έγραψε εγώ,θα πληρώσω ένα σκασμό λεφτά γι αυτά γιατί μου λέει βλακειες ότι δεν γράφονται.Τελοσπαντωννννν!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 26 λεπτά , ArtemisΚ είπε:

Τι τυχερή που στις έγραψε εγώ,θα πληρώσω ένα σκασμό λεφτά γι αυτά γιατί μου λέει βλακειες ότι δεν γράφονται.Τελοσπαντωννννν!

Υπάρχουν εξετάσεις της θρομβοφιλιας που δεν γράφονται, όπως κ παράγοντες της μυστικής ίνωσης. Μήπως σου έδωσε να κάνεις αυτές?

Γιατί δεν πας σε έναν γιατρό άλλον να σου τις γράψει? Ακόμα κ παθολόγο. Θα πληρώσεις 10 € συνταγογράφηση.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, elena93 said:

Κοριτσια εσεις σε ποια εβδομαδα αρχισατε τις αιματολογικες εξετασεις; Εμενα μου ειπε οτι την αλλη φορα θα αρχησουμε που θα ειμαι 10+2..

Εγώ είμαι 9+6 και θα πάω για δεύτερη φορά τώρα!

Καλησπέρα κορίτσια!! Έκλεισα ραντεβού για αυχενική στο μητ.. Έχει κάποια εμπειρία από εκεί να μου πει πως είναι γενικά; Μου είπανε με ράπιντ 20ωρου, συνοδός δεν επιτρέπεται μέσα (ο άντρας μου στεναχωρήθηκε με αυτό) και να μην πάω νηστική.

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , Despoina31 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!! Έκλεισα ραντεβού για αυχενική στο μητ.. Έχει κάποια εμπειρία από εκεί να μου πει πως είναι γενικά; Μου είπανε με ράπιντ 20ωρου, συνοδός δεν επιτρέπεται μέσα (ο άντρας μου στεναχωρήθηκε με αυτό) και να μην πάω νηστική.

 

Κι εγώ στο μητέρα Θα παω αν προχωρήσουν τα πράγματα. Έχω ένα πακέτο προσφοράς από την ιδιωτική ασφάλεια με όλες τις απεικονιστικές κ την γέννα plus κάποιες προσφορές σε διαγνωστικές όπως η αμνιοπαρακεντηση. 

Από όσο ξέρω σε κανένα μαιευτήριο δεν επιτρέπουν σύνοδο... Δυστυχώς! Ούτε εγώ θα ήθελα να πάω μόνη μου... 

Όταν πας πες μας εντυπώσεις.

Σε ποια βδομάδα είσαι?

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, EvEvEv said:

Κι εγώ στο μητέρα Θα παω αν προχωρήσουν τα πράγματα. Έχω ένα πακέτο προσφοράς από την ιδιωτική ασφάλεια με όλες τις απεικονιστικές κ την γέννα plus κάποιες προσφορές σε διαγνωστικές όπως η αμνιοπαρακεντηση. 

Από όσο ξέρω σε κανένα μαιευτήριο δεν επιτρέπουν σύνοδο... Δυστυχώς! Ούτε εγώ θα ήθελα να πάω μόνη μου... 

Όταν πας πες μας εντυπώσεις.

Σε ποια βδομάδα είσαι?

9+6 και θα παω σε 2 εβδομάδες ακριβώς.
Κ ο άντρας μου έχει ιδιωτ ασφάλιση για τοκετο στο συγκεκριμένο μαιευτήριο μαζί με εξετάσεις κλπ ωστόσο ο γυναικολόγος μου μας είπε ότι δεν αξίζει. Έτσι δεν το προχωρήσαμε τελικά και πορεύομαι με τον εοππυ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 54 λεπτά , ArtemisΚ είπε:

Τι τυχερή που στις έγραψε εγώ,θα πληρώσω ένα σκασμό λεφτά γι αυτά γιατί μου λέει βλακειες ότι δεν γράφονται.Τελοσπαντωννννν!

Γράφετε το γονίδιο Mhtfr στη θρομβοφιλια και το γονίδιο της κυστικης ίνωσης που καλύπτει καλύπτει το 50%. Αν θέλεις πλήρη έλεγχο θρομβοφιλιας (20 γονίδια περιπου) και 96% κυστικη ινωση που κάνουν γύρω στα 200 σύνολο η καθεμία  υπάρχουν διαγνωστικά κέντρα που αφαιρούν το ποσό αυτών που γράφονται (οποτε θα γλιτώσεις περίπου 50 ευρώ στην κάθε εξεταση). Εγώ τις είχα κάνει στην Αθήνα στο check up medicus, δυστυχώς κάποια γνωστά κέντρα όπως η βιοιατρικη δεν αφαιρουσαν απο τα πακέτα το κόστος των εξετάσεων που γράφονται οπότε το εψαξα λίγο για να βρω ακρη

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, EvEvEv είπε:

Υπάρχουν εξετάσεις της θρομβοφιλιας που δεν γράφονται, όπως κ παράγοντες της μυστικής ίνωσης. Μήπως σου έδωσε να κάνεις αυτές?

Γιατί δεν πας σε έναν γιατρό άλλον να σου τις γράψει? Ακόμα κ παθολόγο. Θα πληρώσεις 10 € συνταγογράφηση.

Μου σύστησε έναν πήγα μου γράψεις κάποιες αλλά μου πε και,αυτός οι άλλες δεν γράφονται ούτε η κυστικη ινωση και εύθραυστο χ κλπ του προγεννητικου οπότε τι να κανω θα πληρώσω. :/

1 hour ago, Nels είπε:

Γράφετε το γονίδιο Mhtfr στη θρομβοφιλια και το γονίδιο της κυστικης ίνωσης που καλύπτει καλύπτει το 50%. Αν θέλεις πλήρη έλεγχο θρομβοφιλιας (20 γονίδια περιπου) και 96% κυστικη ινωση που κάνουν γύρω στα 200 σύνολο η καθεμία  υπάρχουν διαγνωστικά κέντρα που αφαιρούν το ποσό αυτών που γράφονται (οποτε θα γλιτώσεις περίπου 50 ευρώ στην κάθε εξεταση). Εγώ τις είχα κάνει στην Αθήνα στο check up medicus, δυστυχώς κάποια γνωστά κέντρα όπως η βιοιατρικη δεν αφαιρουσαν απο τα πακέτα το κόστος των εξετάσεων που γράφονται οπότε το εψαξα λίγο για να βρω ακρη

Σε ευχαριστώ πολύ!ναι το 96% μου έχει πει  να κάνω 

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου χει δώσει 3 σελίδες εξετάσεις θρομβοφιλιας προγεννητικου και,αλλες γενικες πριν μείνω εγκυος, κανονικά θα πρεπει να τα χα κάνει και της κυστικης ινωσης αλλά είναι παρά πολλα και ακριβα και προσπαθουσα να βγαλω ακρη.

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, Katerinaaa είπε:

Καλημέρα ! Εγώ είμαι ακόμα μπουκωμενη ίσως και να αρρώστησα όντως ...έχω πολλά νεύρα ,είμαι οξύθυμη και πολύ ευαίσθητη...έτοιμη να μαλώσω και να βάλω τα κλάματα. Αύριο έχω υπέρηχο για να δούμε αν προχωράει η εγκυμοσύνη τελικά η όχι

Κατερίνα μου εσύ; Τι έγινε; 

πρίν από 31 λεπτά , ArtemisΚ είπε:

Εμένα μου χει δώσει 3 σελίδες εξετάσεις θρομβοφιλιας προγεννητικου και,αλλες γενικες πριν μείνω εγκυος, κανονικά θα πρεπει να τα χα κάνει και της κυστικης ινωσης αλλά είναι παρά πολλα και ακριβα και προσπαθουσα να βγαλω ακρη.

Σου τα έδωσε λόγω συγκεκριμένου ιστορικού; Ή όλες πρέπει να τις κάνουμε όλες αυτές τις εξετάσεις;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...