Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 10 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

      Καλησπέρα,

      Πήγα σήμερα για υπέρηχο,είμαι στην πέμπτη μέρα διέγερσης.Ειδαμε μόνο δύο ωάρια στη μία ωοθήκη και στην άλλη κανένα.Εχει τύχει σε κάποια να δει ωάρια στην αρχή μόνο από τη μια ωοθήκη και στον επόμενο υπέρηχο και από την  άλλη? Έχω χαμηλή ΑΜΗ (2,4) και πάμε με ήπια διέγερση, περιμέναμε 4 το πολυ

      Καλησπέρα..  ναι στην αρχή  βλεπαμε 3 και μετά σιγά σιγά άρχισαν να μεγαλώνουν κι άλλα..  τελικά στην ωοληψια είχαμε 6. Ότι και να γίνει να θυμάσαι ότι χρειάζεσαι μόνο ένα! Καλή επιτυχία και να έχεις θετικη ενέργεια!

      Μια ερώτηση για όσες γνωρίζουν.

      Μου ζήτησε η γιατρός μια μέρα πριν την εμβρυομεταφορα κατεψυγμενων βλαστοκυστεων να κάνω εξέταση προγεστερονης, ξέρει καμία σε τι επίπεδα πρέπει να είναι μια μέρα πριν την εμβρυομεταφορα?

Μανούλες Νοεμβρίου 2022


Recommended Posts

5 ώρες πρίν, Laky είπε:

Μια χαρά. Τι άλλο θέλεις; Κοιμάται πάλι μετά το απόγευμα; 

Όσο για τη βάπτιση καλά κάνατε. Εγώ το μετάνιωσα που έκλεισα πρωί. Λέτε ρε κορίτσια να το κάνω 12 αντί για 11? Αλλά νομίζω χειρότερα θα είναι. Λογικά δε θα πρέπει να είμαστε στην εκκλησία μια ώρα πριν για τις φωτογραφίες; Ξέρετε;

Χονδρικά ξυπνάει 10.30 , κοιμάται 12.00, πάλι στις 14:30, μετά πάλι στις 18.00 και ο τελευταίος ύπνος πριν το βράδυ κατά τις 21.00. Ξυπνάει 21.30 να παίξουμε λίγο και μπάνιο και ξανά κοιμάται μέχρι τις 23.00 μέχρι το πρωί . Αλλά οι ημερήσιοι ύπνοι είναι 20λεπτοι βαριά μισαωροι. Εγώ λέω αν κανεις τη βάφτιση πιο αργά , θα έχει πιο πολλή ζέστη. Επίσης εμάς ο φωτογράφος μας είπε μιση ώρα πριν να είμαστε εκεί . 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 6,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

5 ώρες πρίν, Laky είπε:

Μια χαρά. Τι άλλο θέλεις; Κοιμάται πάλι μετά το απόγευμα; 

Όσο για τη βάπτιση καλά κάνατε. Εγώ το μετάνιωσα που έκλεισα πρωί. Λέτε ρε κορίτσια να το κάνω 12 αντί για 11? Αλλά νομίζω χειρότερα θα είναι. Λογικά δε θα πρέπει να είμαστε στην εκκλησία μια ώρα πριν για τις φωτογραφίες; Ξέρετε;

Εμεις τη βαφτίσαμε το Μάιο που ήταν σχεδόν 7 μηνών...το απόγευμα.. δεν είχε ακόμα σταθερό πρόγραμμα,. αλλά εκείνη την ημέρα επειδή υπηρχε από το πρωί αναστάτωση, εγώ έλειπα έκανα μαλλιά, μακιγιάζ, προσπαθούσε ο μπαμπάς να τη βάλει για ύπνο, ότι είχαμε ξεκινήσει φαγητό.. αλλά νομίζω αυτό που κάναμε κ έπιασε και δεν έκλαψε καθόλου είναι ότι φύγαμε 40' νωρίτερα από το σπίτι και κάναμε βολτες με το αμάξι να κοιμηθεί..κ όντως κοιμήθηκε και ήταν ξεκούραστη στο μυστήριο. 

 Ναι συνήθως οι φωτογράφοι σε θέλουν μισή ώρα νωρίτερα για φωτογραφίες 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια τι κάνετε?Η μπέμπα παλι άρχισε τα περίεργα και δεν τρώει μαγειρευτό. Θα σας πω λίγο τι της μαγειρεύω και τρώει ελάχιστα

Μοσχαράκι με μακαρόνια και λαχανικά,Κατσικάκι με πατάτες,μιξ κρεατακι(κοτόπουλο κ μοσχάρι)με κριθαράκι,τραχανά βρασμένο σε σπιτικό ζωμό κότας,μοσχαράκι με αρακά..Όλα αυτά στην κατσαρόλα,όχι στον ατμομαγειρα νεροβραστα 

Τι άλλο να κάνω? Να της φέρω του Γκόρντον Ράμσεϊ να της μαγειρεψει μπας και φάει?Σήμερα πχ έφαγε δύο φέτες ψωμί με Φιλαδέλφια,πεπόνι,γιαούρτι με δημητριακά και ανθότυρο. Α και 6-7κουταλιες μπισκοτοκρεμα.Τον τραχανά με το ζόρι,έφαγε όλο κ ολο 5κουταλιες..Τον έφαγα εγώ,συνήθως τα δίνω στο σκύλο,ο οποίος κάνει πάρτι κάθε μέρα με τα αποφάγια της μπέμπας 

  • Χαχα 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , Blue Velvet είπε:

Κορίτσια τι κάνετε?Η μπέμπα παλι άρχισε τα περίεργα και δεν τρώει μαγειρευτό. Θα σας πω λίγο τι της μαγειρεύω και τρώει ελάχιστα

Μοσχαράκι με μακαρόνια και λαχανικά,Κατσικάκι με πατάτες,μιξ κρεατακι(κοτόπουλο κ μοσχάρι)με κριθαράκι,τραχανά βρασμένο σε σπιτικό ζωμό κότας,μοσχαράκι με αρακά..Όλα αυτά στην κατσαρόλα,όχι στον ατμομαγειρα νεροβραστα 

Τι άλλο να κάνω? Να της φέρω του Γκόρντον Ράμσεϊ να της μαγειρεψει μπας και φάει?Σήμερα πχ έφαγε δύο φέτες ψωμί με Φιλαδέλφια,πεπόνι,γιαούρτι με δημητριακά και ανθότυρο. Α και 6-7κουταλιες μπισκοτοκρεμα.Τον τραχανά με το ζόρι,έφαγε όλο κ ολο 5κουταλιες..Τον έφαγα εγώ,συνήθως τα δίνω στο σκύλο,ο οποίος κάνει πάρτι κάθε μέρα με τα αποφάγια της μπέμπας 

Σε ζοριζει η μικρή με.το.φαγητο.. από αυτά που βλέπω πως έφαγε σήμερα ήταν όλα δροσερά.. 

 Εάν της συνοδέψεις το μεσημεριανό με λίγο γιαούρτι στο κουτάλι;; για δροσιά και διαφορετική γεύση; 

 Άλλαξε της και το καρεκλακι δωμάτιο μήπως χαζεύει τον χώρο κ την ξεγελάσεις.. 

 Θα περνάνε πολλές φορές τέτοιες φάσεις, πρέπει να το συνηθίσουμε, φίλες μου με μεγαλύτερα παιδιά πάντα για το φαγητό έχουν να λένε... ενώ ο ύπνος, οι αφυπνίσεις τελειώνουν κάποια στιγμή, το φαγητό είναι αιώνιο μάλλον 😁 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 39 λεπτά , Blue Velvet είπε:

Κορίτσια τι κάνετε?Η μπέμπα παλι άρχισε τα περίεργα και δεν τρώει μαγειρευτό. Θα σας πω λίγο τι της μαγειρεύω και τρώει ελάχιστα

Μοσχαράκι με μακαρόνια και λαχανικά,Κατσικάκι με πατάτες,μιξ κρεατακι(κοτόπουλο κ μοσχάρι)με κριθαράκι,τραχανά βρασμένο σε σπιτικό ζωμό κότας,μοσχαράκι με αρακά..Όλα αυτά στην κατσαρόλα,όχι στον ατμομαγειρα νεροβραστα 

Τι άλλο να κάνω? Να της φέρω του Γκόρντον Ράμσεϊ να της μαγειρεψει μπας και φάει?Σήμερα πχ έφαγε δύο φέτες ψωμί με Φιλαδέλφια,πεπόνι,γιαούρτι με δημητριακά και ανθότυρο. Α και 6-7κουταλιες μπισκοτοκρεμα.Τον τραχανά με το ζόρι,έφαγε όλο κ ολο 5κουταλιες..Τον έφαγα εγώ,συνήθως τα δίνω στο σκύλο,ο οποίος κάνει πάρτι κάθε μέρα με τα αποφάγια της μπέμπας 

13 ώρες πρίν, Laky είπε:

Καλημέρα κορίτσια. Κοιμούνται και ξυπνούν α δικά σας τα πρωινά; Εμένα ξυπνάει 7 30 και συνήθως 11 κοιμόταν. Ήθελα να το πάω σιγά σιγά λίγο αργότερα γιατί τον Σεπτέμβριο θα τον βαπτισουμε και η βάπτιση είναι στις 11. Όχι μόνο δε μπορώ να το πάω αργότερα αλλά τώρα κοιμάται στις 10.30 το πολύ. Αδύνατον να τον κρατήσω. Κλαίει. Πως θα μείνει ξύπνιο το καημένο με τόση ταλαιπωρία; Σ όλη τη βάπτιση θα κλαίει. Μάλλον έπρεπε να τη κανονίσω απόγευμα. Λάθος επιλογή. Εσείς τα βαπτισατε; 

Καλησπέρα κορίτσια!κ εμάς ο μικρός τα πρωινά κοιμάται ανά τακτά χρονικά διαστήματα, θα ξυπνήσει 8μιση κ 10 θα ξανακοιμηθεί μετά ξανά στις 12μιση κ το μεσημέρι μέχρι τις 5 ..τον απογευματινό ύπνο τον έχει κόψει.. εμείς τον βαφτίσαμε αρχές μαϊου στις 7 το απόγευμα ήταν καλη ώρα αλλά μπήκε λάδι στα μάτια του κ από τότε δεν σταμάτησε να κλαίει.. φαγούρα στα αυτιά δεν έχει απλά κάποιες φορές τα τρίβει και τα τραβάει.. νομίζω από τα δόντια είναι..επίσης μια γνωστή μου οδοντίατρος της είπα ότι τρίζει τα δόντια του και μου λέει ντεπον λέγεται..δεν φανταζομουν ότι πονάει και γι'αυτό τα τρίζει κορίτσια..

Εγώ πλέον το μεσημεριανό το δίνω δροσερό..το αλεθω το προηγούμενο απόγευμα το βάζω στο ψυγείο κ το βγάζω μια ωρίτσα περίπου πριν να φάει κ δεν το ζεσταίνω..το τρώει μια χαρά έτσι.. επίσης εκτός από το γάλα τα υπόλοιπα τα τρώμε είτε στο μπαλκόνι είτε στην αυλή..στρώνω και ένα νάυλον πλαστικό στο μπαλκόνι για να μην λερώνεται κ μένουν λεκέδες..

Κ εμείς διακοπουλες είμαστε κορίτσια του αρέσει πολύ η θάλασσα πλατσουριζει συνέχεια..στην αρχή μόνο όταν μπαίνουμε μουγκρίζει επειδή κρυώνει μάλλον μέχρι να συνηθίσει..

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

14 ώρες πρίν, Laky είπε:

Καλημέρα κορίτσια. Κοιμούνται και ξυπνούν α δικά σας τα πρωινά; Εμένα ξυπνάει 7 30 και συνήθως 11 κοιμόταν. Ήθελα να το πάω σιγά σιγά λίγο αργότερα γιατί τον Σεπτέμβριο θα τον βαπτισουμε και η βάπτιση είναι στις 11. Όχι μόνο δε μπορώ να το πάω αργότερα αλλά τώρα κοιμάται στις 10.30 το πολύ. Αδύνατον να τον κρατήσω. Κλαίει. Πως θα μείνει ξύπνιο το καημένο με τόση ταλαιπωρία; Σ όλη τη βάπτιση θα κλαίει. Μάλλον έπρεπε να τη κανονίσω απόγευμα. Λάθος επιλογή. Εσείς τα βαπτισατε; 

Ξυπνάει στις 9 και ξανακοιμαται γύρω στις 11.30.

Εμείς τον βαπτισαμε και κάναμε μαζί και τον γάμο τον Μάιο που ήταν 6 μηνών και δεν είχε κανένα πρόγραμμα.Ηταν απόγευμα τα μυστήρια..6 με 8 και μετά είχε και τραπέζι . Παραδόξως ενώ ήταν και πιο μικρουλης δεν φάνηκε να δυσκολεύεται πολύ..ήταν από αγκαλιά σε αγκαλιά και γελαγε σε όλους .

Επιδίωξα να κοιμηθεί πολύ καλά το μεσημέρι και επειδή κιόλας είχε χαζεψει με το κόσμο δεν διαμαρτυρήθηκε.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ κορίτσια δε το ζεσταίνω πια το φαγητό. Σε θερμοκρασία δωματίου άντε να σπάσει λίγο παραπάνω. Και συνήθως θέλει με γιαούρτι γιατί είναι δροσιστικό. 

Επίσης αυτό με τα αυτιά μου είπαν κι εμένα ότι είναι από τα δόντια. Και τα τρίζει κιόλας ο καημένος.

  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

Μόνο εμένα κάνει μεγάλους ύπνους ο μικρός ;
Κοιμάται 9-9:30 το βράδυ, ξυπνάει κατα τις 06:30-7:00, και μετά κοιμάται πάλι για 1 με 1,5 ώρα  κατα τις τις 11:00. Κάποιες φορές κοιμάται και κανα μισάωρο μετά το μεσημεριανό, διαφορετικά ρίχνει κανα 2ωρο ύπνο κατα τις 16:00-16:30 το μεσημέρι.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, zouko είπε:

Μόνο εμένα κάνει μεγάλους ύπνους ο μικρός ;
Κοιμάται 9-9:30 το βράδυ, ξυπνάει κατα τις 06:30-7:00, και μετά κοιμάται πάλι για 1 με 1,5 ώρα  κατα τις τις 11:00. Κάποιες φορές κοιμάται και κανα μισάωρο μετά το μεσημεριανό, διαφορετικά ρίχνει κανα 2ωρο ύπνο κατα τις 16:00-16:30 το μεσημέρι.

Είσαι πολύ τυχερή...το πρωινό βέβαια ξύπνημα είναι λίγο βάρβαρο . Ο μικρός Μ πάλι καλά ξυπνάει 6-6:30 τρώει και μετα κοιμάται ως τις 9-10 . Αλλά οι τόνοι του μέσα στη μέρα είναι σύντομοι δυστυχώς και δεν προλαβαίνω να κάνω καμιά δουλειά 😕

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Angel92 είπε:

Είσαι πολύ τυχερή...το πρωινό βέβαια ξύπνημα είναι λίγο βάρβαρο . Ο μικρός Μ πάλι καλά ξυπνάει 6-6:30 τρώει και μετα κοιμάται ως τις 9-10 . Αλλά οι τόνοι του μέσα στη μέρα είναι σύντομοι δυστυχώς και δεν προλαβαίνω να κάνω καμιά δουλειά 😕

Διορθώνω..οι υπνοι του..αυτά παθαίνεις όταν βάζεις Τ9 😬

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


9 hours ago, Angel92 said:

Είσαι πολύ τυχερή...το πρωινό βέβαια ξύπνημα είναι λίγο βάρβαρο . Ο μικρός Μ πάλι καλά ξυπνάει 6-6:30 τρώει και μετα κοιμάται ως τις 9-10 . Αλλά οι τόνοι του μέσα στη μέρα είναι σύντομοι δυστυχώς και δεν προλαβαίνω να κάνω καμιά δουλειά 😕

Nαι, είμαι , γιατί απο μωρό ήταν πολύ καλός στον ύπνο.  Εγώ ούτως ή αλλως ξυπνάω εκείνη την ώρα να πάω για δουλειά, ο άντρας μου την πληρώνει την νύφη με το πρωϊνο του ξύπνημα. Αλλα ναι, μέσα στην μέρα, κοιμάται καλά. Να σου πω, τότε ψιλοξεκουράζομαι και εγώ. Εαν ξυπνήσει και είναι χορτασμένος τον αφήνω στο πάρκο και ξεφαντώνει ή μπουσουλάει ανάμεσα στα πόδια μου - οπότε κάνω τότε δουλειές.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια! Πως είστε? Ελπίζω να είστε όλες καλά και να βρίσκεστε κάπου δροσερά..Η μπέμπα και χθες και προχθές έκανε εμετό μετά από λίγη ώρα που έφαγε τη μπισκοτοκρεμα..Έχει λίγες μέρες που την άνοιξα και την αποθηκεύω σε ένα συρτάρι. Γράφει μέσα να φυλάσσεται σε μέρος δροσερό και όχι στο ψυγείο,όμως το σπίτι εχει 26-27βαθμους ενώ καιμε 24ωρες κλιματιστικό..Πιστεύω ότι χάλασε η κρέμα,παρόλο που μυρίζει μια χαρά. Λέω να της αγοράσω μια φρουτοκρεμα και να την διατηρώ στο ψυγείο,εσείς τι λέτε? Βάζετε αυτές τις κρέμες -σκονη στο ψυγείο?

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Πως είστε? Ελπίζω να είστε όλες καλά και να βρίσκεστε κάπου δροσερά..Η μπέμπα και χθες και προχθές έκανε εμετό μετά από λίγη ώρα που έφαγε τη μπισκοτοκρεμα..Έχει λίγες μέρες που την άνοιξα και την αποθηκεύω σε ένα συρτάρι. Γράφει μέσα να φυλάσσεται σε μέρος δροσερό και όχι στο ψυγείο,όμως το σπίτι εχει 26-27βαθμους ενώ καιμε 24ωρες κλιματιστικό..Πιστεύω ότι χάλασε η κρέμα,παρόλο που μυρίζει μια χαρά. Λέω να της αγοράσω μια φρουτοκρεμα και να την διατηρώ στο ψυγείο,εσείς τι λέτε? Βάζετε αυτές τις κρέμες -σκονη στο ψυγείο?

Ποια κρέμα της πήρες;;εμένα στην αρχή τις έκανε εμετό αλλά τελικά του ταιριάζει η νουτριτσια Νουνού κ Γιώτης της έκανε εμετό..

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , Matina87 είπε:

Ποια κρέμα της πήρες;;εμένα στην αρχή τις έκανε εμετό αλλά τελικά του ταιριάζει η νουτριτσια Νουνού κ Γιώτης της έκανε εμετό..

Μπισκοτοκρεμα Γιώτης. Είχε φάει κ άλλες φορές,αλλά χθες και προχθές την έβγαλε. Τις αποθηκεύεις στο ψυγείο εσύ?

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

Μπισκοτοκρεμα Γιώτης. Είχε φάει κ άλλες φορές,αλλά χθες και προχθές την έβγαλε. Τις αποθηκεύεις στο ψυγείο εσύ?

Όχι εγώ σε ένα ντουλάπι στην κουζίνα τις έχω και δεν έχουμε κλιματιστικό..

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...