Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 26 λεπτά , Cristina93 είπε:

      Καλημέρα σε όλες/ους! 
      Ξεκινάω σήμερα τον πρώτο κύκλο εξωσωματικής στο Έλενα με gonal 225 και θα προστεθεί αργότερα orgalutran (Ganirelix). Χθες όμως ο εμβρυολόγος του νοσοκομείου δεν βρήκε καθόλου σπερματοζώαρια και θα πρέπει να σκεφτούμε αν θέλουμε να ξεκινήσουμε με προοπτική κατάψυξης των ωαρίων ή με δότη. Εμείς γνωρίζαμε τον Ιούνιο ότι υπάρχουν 50 χιλιάδες σπερματοζωάρια τα οποία τον Σεπτέμβριο μειώθηκαν σε 10 χιλίαδες και πλέον μηδέν μετά από αγωγή με clomiphen citrate που έδωσε στον σύζυγο γυναικολόγος από ιδιωτικό κέντρο εξωσωματικής στο Χαλάνδρι. Να πω επίσης ότι εγώ έχω αποφραγμένες σάλπιγγες, πολύ χαμηλή ΑΜΗ και έχω κάνει εγχείρηση στη μήτρα συν κάποια ακόμα θέματα που δεν πιστεύω να επηρεάζουν πολύ. Ψάχνουμε έναν καλό ανδρολογο ουρολόγο στην Αθήνα ή και ενδοκρινολόγο με ειδίκευση στην ανδρική υπογονιμότητα για να μας πει τι να δοκιμάσουμε ως την επόμενη προσπάθεια. @Kiddo επειδή είδα ότι έχεις κάποιον θα μπορούσες παρακαλώ να μου στείλεις. Κάθε σχόλιο και για τα υπόλοιπα που αναφέρω είναι ευπρόσδεκτο! Η ύπαρξη αυτού του forum με βοήθησε πολύ τους τελευταίους 6 μήνες και ευχαριστώ πραγματικά για όλα!      

      Καλημέρα!

      Θα σου στείλω και πμ αλλά κάποια θέλω να τα γράψω και δημόσια σε περίπτωση που βοηθηθούν και άλλες κοπέλες..

      Η clomiphene δεν μας ταίριαξε ούτε εμάς και ευτυχώς δεν αφήσαμε μεγάλο διάστημα λήψης τους καθώς παρακολουθούσα στενά τις ορμόνες του συζύγου και έτσι επεμβηκαμε άμεσα σε αλλαγή θεραπείας..

      Ενδοκρινολόγο τουλάχιστον δεν καταφέραμε ποτέ να βρούμε κάποιον "σωστό" και με εξειδικευμένες γνώσεις πάνω στην λειτουργία των ανδρικών ορμονών για παρακολούθηση ανδρικής διέγερσης.. Παρόλα αυτά υπάρχει ένα τμήμα μέσα στο Έλενα από ενδοκρινολόγους που ασχολούνται με τις ανδρικές ορμόνες αναπαραγωγής και κάνουν ειδικές ορμονικές θεραπείες! Δυστυχώς δεν θυμάμαι πολλές λεπτομέρειες γιατί πάνε πολλά χρόνια από τότε.. ψαξτο όμως γιατί αξίζει!! Θυμάμαι  είναι ένα πρόγραμμα εντως του Έλενα που μπορεί να πάει ο άντρας σου με ότι εξετάσεις έχει και να κρίνουν αν ανήκει στις περιπτώσεις που θα είχε αποτέλεσμα μια τέτοια ειδική θεραπεία "διέγερσης" για παραγωγή σπερματοζωαρίων ώστε να τον εντάξουν στο πρόγραμμα αυτό. Εμάς δεν μας δέχτηκαν λόγο ιστορικού κρυψορχιας παρά το ότι έχει αποδειχθεί ιατρικός ότι μια τέτοια θεραπεία έχει θετικά αποτελέσματα και σε τέτοιες περιπτώσεις αλλά οι συγκεκριμένοι γιατροί δεν το θεώρησαν αρκετό για να τον εντάξουν στο εν λόγω πρόγραμμα.. ιδιωτικά τέτοιου είδους θεραπείες είναι πανάκριβες έχετε υπόψιν σας.. εμείς δεν θα τα καταφέρναμε χωρίς τη συμβολή κοριτσιών με δωρεές φαρμάκων.. Γοναδοτροπινες για διέγερση αντρών χορηγούνται και από την επιτροπή εξωσωματικής να έχετε υπόψιν σας.. αλλά δεν θυμάμαι σίγουρα αν έχουν ως προαπαιτούμενο για τα δικαιολογητικά βιοψία όρχεων και δεν θέλω να πω βλακεία γιατί πάνε πολλά χρόνια ξαναλέω.. αν χρειαστεί όμως να φτάσετε εκεί, εγώ το αναφέρω γιατί και αυτό είναι μια βοήθεια οπότε ψάξτε το! Για αρχή όμως πάρε ένα τηλέφωνο στο Έλενα και ζήτα να σε συνδέσουν με το ενδοκρινολογικό τμήμα και από εκεί ρώτα το.. ή αν ξέρει ο γιατρός που σε παρακολουθεί.. δεν ξέρω.. ψαξτο όμως!

      Τα παρακάτω δεν τα γράφω για να σε "μαλώσω" αλλά για να έχουν και άλλες κοπέλες υπόψιν τους μη βρεθούν προ εκπλήξεων όπως καταλαβαίνω βρεθήκατε εσείς και σίγουρα δεν είστε οι μόνοι εκεί έξω..

      Καταρχήν δεν ακολουθούμε ποτέ μα ποτέ οδηγίες γυναικολόγου σε ανδρολογικα θέματα!! Όπως δεν θα πηγαίναμε εμείς οι γυναίκες σε ανδρολογο για παρακολούθηση ωορρηξίας ή οποιοδήποτε άλλη γυναικολογική εξέταση έτσι δεν πρέπει να αφήνουμε και τους άνδρες μας να παρακολουθούνται ή να ακολουθούν οδηγίες γυναικολόγου!! ΣΟΣ!! 

      Επίσης δεν λαμβάνουμε ποτέ μα ποτέ φάρμακα διέγερσης χωρίς να παρακολουθούμε στενά τις ορμόνες και το αποτέλεσμα που έχουν σε αυτές!! Δεν ταιριάζουν όλα τα φάρμακα σε όλους τους οργανισμούς! Σε κάποιους έχουν καλό αποτέλεσμα σε άλλους όχι..! Πάντα η όποια αγωγή διέγερσης είτε σε άντρες είτε σε γυναίκες πρέπει να γίνεται με την απόλυτη και στενή παρακολούθηση του αναλογούντος γιατρού! ΣΟΣ!! 

Μανούλες Νοεμβρίου 2022


Recommended Posts

πρίν από 8 λεπτά , Katerinaaa είπε:

Θυμάμαι ότι έχεις ήδη ένα παιδάκι...αυτό θα είναι η δύναμη σου να πας παρακάτω!!!! Πιστεψε με είναι πάρα  πολύ σημαντικό να  εχεις  γεμάτη  αγκαλιά παρά να γυρνάς πίσω στο μηδεν !! Εύχομαι ολόψυχα η επόμενη φορά να είναι η τυχερή σου....

Σε ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου. Είναι όντως η δύναμή μου. ❤️❤️❤️ Καλή συνέχεια σε σένα. 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 6,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 hour ago, Irene14 είπε:

Κορίτσια εμένα τα πράγματα δεν πήγαν καλά. Εύχομαι σε όλες καλή συνέχεια, χωρίς άγχος και σύντομα να έχετε τα μωράκια σας αγκαλιά! ❤️❤️❤️

Λυπάμαι όσο δεν φαντάζεσαι...

Δεν θα σου πω λόγια παρηγοριάς, γιατί εμένα όσες φορές μου τα είπαν μου άναβαν τα λαμπάκια!!!

Σου εύχομαι κουράγιο να σταθείς στα πόδια σου κ δύναμη για να συνεχίσεις!!!! 

Σε νιώθω <3 <3 <3

1 hour ago, Ευαγγελιαα είπε:

Όλοι λένε να "είσαι δυνατη" , "να πιστέψεις " ,"να είσαι αισιόδοξη "... κανεις όμως δεν σε ρωτάει αν μπορείς να βρεις τη δύναμη.. Σίγουρα κρύβουμε μέσα μας τεράστια αποθέματα δύναμης, από την άλλη όμως υπάρχουν στιγμές που δεν βλέπεις τίποτα κ δεν νοιωθεις τίποτα...το κενό,το χάος.. ίσως σαν αυτοάμυνα για να προστατέψεις τον εαυτό σου απο μια πιθανή αποτυχία πάλι.. δεν ξέρω.. ενώ μέχρι χθες ήμουν αισιόδοξη, από χθες το βράδυ σαν να είμαι στο κενό.. 

λυπάμαι πολύ γι αυτά που πέρασες...εύχομαι ολόψυχα ο θεος να σε βοηθήσει να τα καταφέρεις κ να το κρατήσεις στην αγκαλιά σου!Να προσέχεις τον εαυτό σου κ το σποράκια σου...Θαύματα γίνονται!!

Τα είπες όλα!!! 

Καλή τύχη κ στις δύο μας!! 

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια μου μολις γυρισα..ολα μια χαρα μου ειπε ειδαμε το σπορακι ειχε μεγαλωσει..κανονικα με την περιοδο ειμαι 8 εβδομαδων..το σπορακι ειναι 7+4..μου εκλεισε ξανα ραντεβου σε 3 εβδομαδες..

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Irene14 είπε:

Κορίτσια εμένα τα πράγματα δεν πήγαν καλά. Εύχομαι σε όλες καλή συνέχεια, χωρίς άγχος και σύντομα να έχετε τα μωράκια σας αγκαλιά! ❤️❤️❤️

Τι έγινε κορίτσι μου; Εύχομαι ολόψυχα ότι καλύτερο στη ζωή σου.

1 hour ago, EvEvEv είπε:

Λυπάμαι όσο δεν φαντάζεσαι...

Δεν θα σου πω λόγια παρηγοριάς, γιατί εμένα όσες φορές μου τα είπαν μου άναβαν τα λαμπάκια!!!

Σου εύχομαι κουράγιο να σταθείς στα πόδια σου κ δύναμη για να συνεχίσεις!!!! 

Σε νιώθω <3 <3 <3

Τα είπες όλα!!! 

Καλή τύχη κ στις δύο μας!! 

Έτσι είμαστε όλες κορίτσια. Με τη ψυχή στο στόμα. Να περάσει αυτό το τρίμηνο να μπορούμε να πάρουμε έστω μια ανάσα. Εγώ πήρα τα από. Κλασικά. Η χοριακη ανεβαίνει όπως ανέβαινε. Στις 72 ώρες κι όχι στις 48. Ήθελα από μόνη μου να ξανακάνω γιατί νομίζω μέχρι τον επόμενο υπερηχο τη Τετάρτη θα εσκαγα. Τη προηγούμενη Δευτέρα ήταν 2613σήμερα 14585. Άντε να δούμε!

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 30 λεπτά , Laky είπε:

Τι έγινε κορίτσι μου; Εύχομαι ολόψυχα ότι καλύτερο στη ζωή σου.

Έτσι είμαστε όλες κορίτσια. Με τη ψυχή στο στόμα. Να περάσει αυτό το τρίμηνο να μπορούμε να πάρουμε έστω μια ανάσα. Εγώ πήρα τα από. Κλασικά. Η χοριακη ανεβαίνει όπως ανέβαινε. Στις 72 ώρες κι όχι στις 48. Ήθελα από μόνη μου να ξανακάνω γιατί νομίζω μέχρι τον επόμενο υπερηχο τη Τετάρτη θα εσκαγα. Τη προηγούμενη Δευτέρα ήταν 2613σήμερα 14585. Άντε να δούμε!

μπράβο. μπράβο μπράβο!!!εξαιρετική νομίζω!!!όλα να πάνε τέλεια!!!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 6 λεπτά , Ευαγγελιαα είπε:

μπράβο. μπράβο μπράβο!!!εξαιρετική νομίζω!!!όλα να πάνε τέλεια!!!!!

Μακάρι βρε κορίτσι μου. Για όλες μας. Τι άγχος είναι αυτό που περνάμε. Άντε να κλείσουμε τρίμηνο μια μία να έχουμε αλλα άγχη μετά.!!!!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , Laky είπε:

Μακάρι βρε κορίτσι μου. Για όλες μας. Τι άγχος είναι αυτό που περνάμε. Άντε να κλείσουμε τρίμηνο μια μία να έχουμε αλλα άγχη μετά.!!!!

Αμήν Παναγία μου!!!!

πραγματικά!!!δεν παλεύεται ούτε το άγχος ούτε η ρημαδα η αναμονή!!

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 36 λεπτά , Laky είπε:

Η χοριακη ανεβαίνει όπως ανέβαινε. Στις 72 ώρες κι όχι στις 48. Ήθελα από μόνη μου να ξανακάνω γιατί νομίζω μέχρι τον επόμενο υπερηχο τη Τετάρτη θα εσκαγα. Τη προηγούμενη Δευτέρα ήταν 2613σήμερα 14585. Άντε να δούμε!

Νομιζω οτι ειναι πολύ καλη η αυξηση της. Ποτε εχεις υπερηχο? Αν ακουστει η καρδιά σημασία εχου  οι υπέρηχοι, την χοριακη δεν την κοιτάνε! 

Χαίρομαι πάρα πολύ για εσένα!!!

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 37 λεπτά , EvEvEv είπε:

Νομιζω οτι ειναι πολύ καλη η αυξηση της. Ποτε εχεις υπερηχο? Αν ακουστει η καρδιά σημασία εχου  οι υπέρηχοι, την χοριακη δεν την κοιτάνε! 

Χαίρομαι πάρα πολύ για εσένα!!!

 

Είχα ακούσει καρδιά απ' τη προηγούμενη Τετάρτη. Σήμερα πήγα για διάφορες άλλες αιματολογικές. Δε μου ζήτησε ο γιατρός χοριακη. Αλλά εγώ είπα αφού θα δώσω αίμα ούτως ή άλλως να κάνω και χοριακη. Το ξέρω πως δεν υπάρχει λόγος τώρα πια. Αλλά με τόσο άγχος που έχουμε ψάχνουμε από κάπου να πιαστουμε. Τώρα έχω υπερηχο μεθαύριο τη Τετάρτη και είμαι ακριβώς 7 εβδομάδων.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια για μένα τα πράματα δεν πήγαν καλά 

Παλινδρομησε και έγινε σήμερα μια χοριακη για την επιβεβαιωση (από 40200 επεσε στις 35000)

Είχαμε ακούσει χτυπο αλλά όχι ισχυρό και επιπλέον ήταν υπερηχογραφικα μια βδομαδα μικρότερο 

Πολύ στενοχωρηθηκα αλλά όλα μέσα στο πρόγραμμα είναι και τα ευχάριστα και τα δυσάρεστα 

Και φτου από την αρχή με γιατρους εμβρυομεταφορες κτλ. κτλ 

  • Λυπημένη/-ος 13
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γειά σας κορίτσια μου! Χάθηκα λίγο αυτές τις μέρες είμαι πολύ χάλια με τις ημικρανίες δεν παλεύονται πραγματικά 24ωρες το 24ωρο το κεφάλι μου πάει να σπάσει, οι δε ναυτιες ένα χάλι κ αυτές, ζαλάδες, επίσης δε μπορώ να φαω..  είμαι κ αναπληρώτρια οπότε οι άδειες είναι ελάχιστες,  ιδανικά θέλω να τις κρατήσω μετά το Πάσχα αλλά τώρα πήρα 3 μέρες δε γινόταν αλλιώς.. όχι ότι θα αλλάξει κ κάτι, ας ελπίσω μετά το τρίμηνο να μ περάσουν αυτα τα συμπτώματα όπως κ στην πρώτη εγκυμοσύνη γτ ειλικρινά δεν ξέρω πως θα τα καταφέρω.. κ τώρα δλδ π σας γράφω η οθόνη του κινητού με διαλύει.. πάλι καλά ο άντρας μ έχει άδεια κ προσέχει το μωρο γτ εγώ είμαι κρεβατωμενη.. το λυπάμαι κ αυτό γτ ξαφνικα βλέπει τη μαμά του έτσι χαλια τι θα σκέφτεται το παιδακι μου.. προσπαθώ να περιορίσω κ τον θηλασμό, όλα μαζί..  δόξα το Θεό αίμα δν έχω, αυτό μ έλειπε.. 

Να πω κ τα ευχάριστα, την Παρασκευή έκανα τον πρώτο υπέρηχο είδαμε σάκο κ ακούσαμε κ καρδια!!! Βέβαια η γιατρός δε με είδε αλλά οι μαιες της, γτ είχε φύγει εκτάκτως για γεννα αλλά με πήρε τηλ που τα είδε κ αυτή μετά, όλα καλά! Αύριο περιμένω τα αποτελέσματα αίματος του προγεννητικού ελέγχου.. μ έβαλε ν κάνω κ για την κυστική ινωση καθαρά προληπτικά, αυτό αργεί λίγο να βγει.. σε δύο βδομάδες θα ξαναπάω για να με δει κ η γιατρός.. τωρα είμαι 7&1..

Είναι καμία κοπέλα αναπληρώτρια στην ομάδα παρεμπιπτόντως?

Εσάς σας εξέτασαν πρώτη φορά με κολπικό ή κοιλιακό υπέρηχο? Εμείς κάναμε κοιλιακό.. 

Εγώ είμαι 32 μιας κ είδα ρωτήθηκε κ ως προς τις επισκέψεις ακόμα δν τις δρομολόγησαμε πάρα μόνο την επόμενη. Όσες πάτε ιδιωτικα ρωτήσατε απτην αρχή κόστος γιατρού ή θα το κάνετε αργότερα? Γτ την πρώτη φορά γέννησα με άλλον γιατρό, τώρα έχω καινούργια και λίγο κωλύομαι να ρωτήσω αλλά καλύτερα δν είναι να γνωριζουμε απτην αρχη,  ξέρω γω?

Ελπίζω όλες να είστε καλά Κ τα μωράκια σας ακόμα καλύτερα.. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 59 λεπτά , Vk79 είπε:

Κορίτσια για μένα τα πράματα δεν πήγαν καλά 

Παλινδρομησε και έγινε σήμερα μια χοριακη για την επιβεβαιωση (από 40200 επεσε στις 35000)

Είχαμε ακούσει χτυπο αλλά όχι ισχυρό και επιπλέον ήταν υπερηχογραφικα μια βδομαδα μικρότερο 

Πολύ στενοχωρηθηκα αλλά όλα μέσα στο πρόγραμμα είναι και τα ευχάριστα και τα δυσάρεστα 

Και φτου από την αρχή με γιατρους εμβρυομεταφορες κτλ. κτλ 

Πως το κατάλαβες κορίτσι μου και έκανες μετά χοριακη για επιβεβαίωση; Πόσο εβδομάδων είσαι; Λυπάμαι πάρα πολύ. Αλλά για να έγινε κάποιος λόγος θα υπήρχε. Το θέμα δεν είναι να αποκτήσουμε απλά μωρά. Αλλά γερά παιδάκια!!!

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Laky είπε:

Είχα ακούσει καρδιά απ' τη προηγούμενη Τετάρτη. Σήμερα πήγα για διάφορες άλλες αιματολογικές. Δε μου ζήτησε ο γιατρός χοριακη. Αλλά εγώ είπα αφού θα δώσω αίμα ούτως ή άλλως να κάνω και χοριακη. Το ξέρω πως δεν υπάρχει λόγος τώρα πια. Αλλά με τόσο άγχος που έχουμε ψάχνουμε από κάπου να πιαστουμε. Τώρα έχω υπερηχο μεθαύριο τη Τετάρτη και είμαι ακριβώς 7 εβδομάδων.

Καλά κάνεις Αφού σε ηρεμεί! 

Κι εγώ την Τετάρτη έχω ραντεβού.  Είμαστε ακριβώς ίδιες μερες!

2 ώρες πρίν, Vk79 είπε:

Κορίτσια για μένα τα πράματα δεν πήγαν καλά 

Παλινδρομησε και έγινε σήμερα μια χοριακη για την επιβεβαιωση (από 40200 επεσε στις 35000)

Είχαμε ακούσει χτυπο αλλά όχι ισχυρό και επιπλέον ήταν υπερηχογραφικα μια βδομαδα μικρότερο 

Πολύ στενοχωρηθηκα αλλά όλα μέσα στο πρόγραμμα είναι και τα ευχάριστα και τα δυσάρεστα 

Και φτου από την αρχή με γιατρους εμβρυομεταφορες κτλ. κτλ 

Καταλαβαίνω απόλυτα τη στεναχώρια σου, τον πόνο σου, την απογοήτευση σου......

Σου στέλνω μια τεράστια αγκαλια!!!!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Laky είπε:

Πως το κατάλαβες κορίτσι μου και έκανες μετά χοριακη για επιβεβαίωση; Πόσο εβδομάδων είσαι; Λυπάμαι πάρα πολύ. Αλλά για να έγινε κάποιος λόγος θα υπήρχε. Το θέμα δεν είναι να αποκτήσουμε απλά μωρά. Αλλά γερά παιδάκια!!!

Σήμερα είχα υπέρηχο και είδαμε την παύση λειτουργίας της καρδιάς και η γιατρός με έβαλε να κανω χοριακη...Την Παρασκευή είχα κάνει χοριακη και την Δευτέρα που μας πέρασε υπέρηχο όπου ακούσαμε για 2η φορά καρδιά αλλά την απασχολούσε ότι το παιδί ήταν μια βδομάδα μικρότερο 

Ήμουν 9 εβδομάδων και υπερηχογραφικα 8

 

  • Λυπημένη/-ος 5
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 17 λεπτά , Vk79 είπε:

Σήμερα είχα υπέρηχο και είδαμε την παύση λειτουργίας της καρδιάς και η γιατρός με έβαλε να κανω χοριακη...Την Παρασκευή είχα κάνει χοριακη και την Δευτέρα που μας πέρασε υπέρηχο όπου ακούσαμε για 2η φορά καρδιά αλλά την απασχολούσε ότι το παιδί ήταν μια βδομάδα μικρότερο 

Ήμουν 9 εβδομάδων και υπερηχογραφικα 8

 

Λυπάμαι πολύ κορίτσι μου. Εύχομαι σύντομα να έχεις αγκαλιά το αγγελούδι σου.

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...