Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 26 λεπτά , Cristina93 είπε:

      Καλημέρα σε όλες/ους! 
      Ξεκινάω σήμερα τον πρώτο κύκλο εξωσωματικής στο Έλενα με gonal 225 και θα προστεθεί αργότερα orgalutran (Ganirelix). Χθες όμως ο εμβρυολόγος του νοσοκομείου δεν βρήκε καθόλου σπερματοζώαρια και θα πρέπει να σκεφτούμε αν θέλουμε να ξεκινήσουμε με προοπτική κατάψυξης των ωαρίων ή με δότη. Εμείς γνωρίζαμε τον Ιούνιο ότι υπάρχουν 50 χιλιάδες σπερματοζωάρια τα οποία τον Σεπτέμβριο μειώθηκαν σε 10 χιλίαδες και πλέον μηδέν μετά από αγωγή με clomiphen citrate που έδωσε στον σύζυγο γυναικολόγος από ιδιωτικό κέντρο εξωσωματικής στο Χαλάνδρι. Να πω επίσης ότι εγώ έχω αποφραγμένες σάλπιγγες, πολύ χαμηλή ΑΜΗ και έχω κάνει εγχείρηση στη μήτρα συν κάποια ακόμα θέματα που δεν πιστεύω να επηρεάζουν πολύ. Ψάχνουμε έναν καλό ανδρολογο ουρολόγο στην Αθήνα ή και ενδοκρινολόγο με ειδίκευση στην ανδρική υπογονιμότητα για να μας πει τι να δοκιμάσουμε ως την επόμενη προσπάθεια. @Kiddo επειδή είδα ότι έχεις κάποιον θα μπορούσες παρακαλώ να μου στείλεις. Κάθε σχόλιο και για τα υπόλοιπα που αναφέρω είναι ευπρόσδεκτο! Η ύπαρξη αυτού του forum με βοήθησε πολύ τους τελευταίους 6 μήνες και ευχαριστώ πραγματικά για όλα!      

      Καλημέρα!

      Θα σου στείλω και πμ αλλά κάποια θέλω να τα γράψω και δημόσια σε περίπτωση που βοηθηθούν και άλλες κοπέλες..

      Η clomiphene δεν μας ταίριαξε ούτε εμάς και ευτυχώς δεν αφήσαμε μεγάλο διάστημα λήψης τους καθώς παρακολουθούσα στενά τις ορμόνες του συζύγου και έτσι επεμβηκαμε άμεσα σε αλλαγή θεραπείας..

      Ενδοκρινολόγο τουλάχιστον δεν καταφέραμε ποτέ να βρούμε κάποιον "σωστό" και με εξειδικευμένες γνώσεις πάνω στην λειτουργία των ανδρικών ορμονών για παρακολούθηση ανδρικής διέγερσης.. Παρόλα αυτά υπάρχει ένα τμήμα μέσα στο Έλενα από ενδοκρινολόγους που ασχολούνται με τις ανδρικές ορμόνες αναπαραγωγής και κάνουν ειδικές ορμονικές θεραπείες! Δυστυχώς δεν θυμάμαι πολλές λεπτομέρειες γιατί πάνε πολλά χρόνια από τότε.. ψαξτο όμως γιατί αξίζει!! Θυμάμαι  είναι ένα πρόγραμμα εντως του Έλενα που μπορεί να πάει ο άντρας σου με ότι εξετάσεις έχει και να κρίνουν αν ανήκει στις περιπτώσεις που θα είχε αποτέλεσμα μια τέτοια ειδική θεραπεία "διέγερσης" για παραγωγή σπερματοζωαρίων ώστε να τον εντάξουν στο πρόγραμμα αυτό. Εμάς δεν μας δέχτηκαν λόγο ιστορικού κρυψορχιας παρά το ότι έχει αποδειχθεί ιατρικός ότι μια τέτοια θεραπεία έχει θετικά αποτελέσματα και σε τέτοιες περιπτώσεις αλλά οι συγκεκριμένοι γιατροί δεν το θεώρησαν αρκετό για να τον εντάξουν στο εν λόγω πρόγραμμα.. ιδιωτικά τέτοιου είδους θεραπείες είναι πανάκριβες έχετε υπόψιν σας.. εμείς δεν θα τα καταφέρναμε χωρίς τη συμβολή κοριτσιών με δωρεές φαρμάκων.. Γοναδοτροπινες για διέγερση αντρών χορηγούνται και από την επιτροπή εξωσωματικής να έχετε υπόψιν σας.. αλλά δεν θυμάμαι σίγουρα αν έχουν ως προαπαιτούμενο για τα δικαιολογητικά βιοψία όρχεων και δεν θέλω να πω βλακεία γιατί πάνε πολλά χρόνια ξαναλέω.. αν χρειαστεί όμως να φτάσετε εκεί, εγώ το αναφέρω γιατί και αυτό είναι μια βοήθεια οπότε ψάξτε το! Για αρχή όμως πάρε ένα τηλέφωνο στο Έλενα και ζήτα να σε συνδέσουν με το ενδοκρινολογικό τμήμα και από εκεί ρώτα το.. ή αν ξέρει ο γιατρός που σε παρακολουθεί.. δεν ξέρω.. ψαξτο όμως!

      Τα παρακάτω δεν τα γράφω για να σε "μαλώσω" αλλά για να έχουν και άλλες κοπέλες υπόψιν τους μη βρεθούν προ εκπλήξεων όπως καταλαβαίνω βρεθήκατε εσείς και σίγουρα δεν είστε οι μόνοι εκεί έξω..

      Καταρχήν δεν ακολουθούμε ποτέ μα ποτέ οδηγίες γυναικολόγου σε ανδρολογικα θέματα!! Όπως δεν θα πηγαίναμε εμείς οι γυναίκες σε ανδρολογο για παρακολούθηση ωορρηξίας ή οποιοδήποτε άλλη γυναικολογική εξέταση έτσι δεν πρέπει να αφήνουμε και τους άνδρες μας να παρακολουθούνται ή να ακολουθούν οδηγίες γυναικολόγου!! ΣΟΣ!! 

      Επίσης δεν λαμβάνουμε ποτέ μα ποτέ φάρμακα διέγερσης χωρίς να παρακολουθούμε στενά τις ορμόνες και το αποτέλεσμα που έχουν σε αυτές!! Δεν ταιριάζουν όλα τα φάρμακα σε όλους τους οργανισμούς! Σε κάποιους έχουν καλό αποτέλεσμα σε άλλους όχι..! Πάντα η όποια αγωγή διέγερσης είτε σε άντρες είτε σε γυναίκες πρέπει να γίνεται με την απόλυτη και στενή παρακολούθηση του αναλογούντος γιατρού! ΣΟΣ!! 

Μανούλες Νοεμβρίου 2022


Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια και εγώ δν θα έλεγα ότι αισθάνομαι και καλά ξηροστομια βουλωμένο μύτη αναγουλες εμετούς κ καθόλου διάθεση εγώ έχω ραντεβού μετά τις 15 Απρίλη σήμερα μπήκα στην 8 η εβδομάδα 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 6,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα κ από μένα! Εγώ κανένα σχεδόν  συμπτωμα.. Ελαφρώς μπουκωμενη η μύτη (ελάχιστα σε σχέση με τις προηγούμενες μερες). Το στήθος μου εξορίστηκε εντελώς κι έχει μείνει μια ιδέα πόνου στην πλάτη κ τις μασχάλες. Καφέ σήμερα δεν έχω... Προσπαθώ να κάνω υπομονή ως την Τετάρτη,  αλλά έχω πολύ άγχος!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 45 λεπτά , Katerinaaa είπε:

Καλημέρα ! Εγώ είμαι ακόμα μπουκωμενη ίσως και να αρρώστησα όντως ...έχω πολλά νεύρα ,είμαι οξύθυμη και πολύ ευαίσθητη...έτοιμη να μαλώσω και να βάλω τα κλάματα. Αύριο έχω υπέρηχο για να δούμε αν προχωράει η εγκυμοσύνη τελικά η όχι

Καλέ μια χαρά θα προχωράει!!!

 

πρίν από 29 λεπτά , Ευαγγελιαα είπε:

Καλημέρα κορίτσια...μόλις πήρα την χοριακη..200...πολύ συγκρατημένη...θα φανεί την Τετάρτη...

καλή δύναμη και υπομονή σε όλες!!

Γιατί πόσο ήταν η προηγούμενη κι απογοητευθηκες;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , Laky είπε:

Καλέ μια χαρά θα προχωράει!!!

 

Γιατί πόσο ήταν η προηγούμενη κι απογοητευθηκες;

η 1η μου είναι...απλα γενικά επειδή στην προηγούμενη ετ πήγαινε πολύ καλά κ ξαφνικά σταμάτησαν όλα φοβάμαι.. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 7 λεπτά , Ευαγγελιαα είπε:

η 1η μου είναι...απλα γενικά επειδή στην προηγούμενη ετ πήγαινε πολύ καλά κ ξαφνικά σταμάτησαν όλα φοβάμαι.. 

Κι εγώ δεν είχα καλές χοριακες. Διπλασιαζαν στις 72 ώρες κι όχι στις 48. Και ξεκίνησα με πολύ μικρότερη. Όχι ότι είναι σίγουρο ότι θα εξελιχθεί η δική μου. Αλλά να έχεις πίστη! Δεν είναι θέμα χοριακης... Εύχομαι μέσα απ' τη καρδιά μου τα καλύτερα! Στην προηγούμενη σε ποια εβδομάδα παλινδρομησε;

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , Laky είπε:

Κι εγώ δεν είχα καλές χοριακες. Διπλασιαζαν στις 72 ώρες κι όχι στις 48. Και ξεκίνησα με πολύ μικρότερη. Όχι ότι είναι σίγουρο ότι θα εξελιχθεί η δική μου. Αλλά να έχεις πίστη! Δεν είναι θέμα χοριακης... Εύχομαι μέσα απ' τη καρδιά μου τα καλύτερα!

Σ Ευχαριστώ πολύ!!μακάρι!!

Εύχομαι κ σε σένα μέσα από την καρδιά μου να πάνε τέλεια όλα!!πόσο ξεκίνησες κ σε τι φάση είσαι τωρα;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , Ευαγγελιαα είπε:

Σ Ευχαριστώ πολύ!!μακάρι!!

Εύχομαι κ σε σένα μέσα από την καρδιά μου να πάνε τέλεια όλα!!πόσο ξεκίνησες κ σε τι φάση είσαι τωρα;

Σε φάση πανικού είμαι βασικά! Χαχαχαχα Κανονικά σύμφωνα με την εμβρυομεταφορα είμαι 7+2 αλλά στον υπέρηχο την προηγούμενη εβδομάδα το έμβρυο ήτν δύο ημέρες πίσω. Ακούσαμε καρδούλα και προσεύχομαι να συνεχίσει η εγκυμοσύνη με ένα γερό παιδάκι. Θα φανεί... Ξεκίνησα με 73 να καταλάβεις, μετά 113, μετά 292, μετά 1005 και τελευταία 2630 νομίζω. Που ήμουν 6 εβδομάδων σχεδόν. Οπότε να έχεις πίστη. Την προηγούμενη φορά σε ποια εβδομάδα παλινδρομησε το έμβρυο σου; Είχες ακούσει καρδιά;

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , Laky είπε:

Σε φάση πανικού είμαι βασικά! Χαχαχαχα Κανονικά σύμφωνα με την εμβρυομεταφορα είμαι 7+2 αλλά στον υπέρηχο την προηγούμενη εβδομάδα το έμβρυο ήτν δύο ημέρες πίσω. Ακούσαμε καρδούλα και προσεύχομαι να συνεχίσει η εγκυμοσύνη με ένα γερό παιδάκι. Θα φανεί... Ξεκίνησα με 73 να καταλάβεις, μετά 113, μετά 292, μετά 1005 και τελευταία 2630 νομίζω. Που ήμουν 6 εβδομάδων σχεδόν. Οπότε να έχεις πίστη. Την προηγούμενη φορά σε ποια εβδομάδα παλινδρομησε το έμβρυο σου; Είχες ακούσει καρδιά;

λογικό να πανικοβαλεσαι...πίστεψε στο σπορακι σου,χαϊδευε το να νιωσει την πίστη σου και θα τα καταφέρει...εχψ είχα δει 2 σακους αλλά όχι τα εμβρυάκια:-( η χοριακη από 2800 άρχισε να πέφτει ξαφνικά.. χωρίς αίμα, χωρίς πόνο.. χωρίς τίποτα..ξαφνικά...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω μολις βουρτσιζω δοντια κανω εμετο, σημερα εκανα και μολις σηκωθηκα απο το κρεββατι. Αλλα το χειροτερο απο τις ναυτιες ειναι εχω στο στομα μου εχει μια γευση λες και χω φαει κατι πολυ πικρο ή φαρμακι.Μπως ξερει καμια κανενα κολπο να φυγει η πικριλα ;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 6 λεπτά , giota86 είπε:

Εγω μολις βουρτσιζω δοντια κανω εμετο, σημερα εκανα και μολις σηκωθηκα απο το κρεββατι. Αλλα το χειροτερο απο τις ναυτιες ειναι εχω στο στομα μου εχει μια γευση λες και χω φαει κατι πολυ πικρο ή φαρμακι.Μπως ξερει καμια κανενα κολπο να φυγει η πικριλα ;

Καλημέρα Γιώτα,αυτή η πικρή γεύση είναι από τα γαστρικά υγρά και δυστυχώς θα περάσει όταν σταματήσουν οι εμετοί και οι αναγουλες. Εγώ παίρνω κάνα Simeco για να ηρεμήσω και να μπορέσω να κοιμηθώ,αλλά μετά από λίγο η πικριλα επιστρέφει

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Ευαγγελιαα είπε:

Καλημέρα κορίτσια...μόλις πήρα την χοριακη..200...πολύ συγκρατημένη...θα φανεί την Τετάρτη...

καλή δύναμη και υπομονή σε όλες!!

Δεν μπορείς να φανταστείς πόσο σε νιώθω!!! Έχασα κι εγώ ένα τον Οκτώβριο. Παλλινδρομησε στην 7η εβδομάδα χωρίς να καταλάβω απολύτως τίποτα κ το ανακάλυψα στην 9η που πήγα για καθορισμένο τυπικό ραντεβού.  Εγώ το είχα δει κ είχα ακούσει κ καρδιά. Κανείς δεν με είχε προειδοποιήσει ότι μπορεί να μην πάει καλά,  έφαγα μεγάλο χαστούκι... Τυχαίο γεγονός μου είπαν... τον Ιανουάριο η γυναικολόγος ανακάλυψε ότι έχω δίκερη μητρα.... ένα άγχος παραπάνω... 

Εγώ την μόνη παρηγοριά την βρίσκω στην προσευχή.  Εκεί έχω εναποθέσει όλες μου τις ελπίδες... Είμαι στο κρεβάτι με αποκόλληση,  πολύ φοβισμένη αλλά προσπαθώ να πείσω τον εαυτό μου πως όλα θα πάνε καλά αυτή τη φορά!!

Σου εύχομαι τον Νοέμβριο να κρατάς αγκαλιά το μωράκι σου!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , EvEvEv είπε:

Δεν μπορείς να φανταστείς πόσο σε νιώθω!!! Έχασα κι εγώ ένα τον Οκτώβριο. Παλλινδρομησε στην 7η εβδομάδα χωρίς να καταλάβω απολύτως τίποτα κ το ανακάλυψα στην 9η που πήγα για καθορισμένο τυπικό ραντεβού.  Εγώ το είχα δει κ είχα ακούσει κ καρδιά. Κανείς δεν με είχε προειδοποιήσει ότι μπορεί να μην πάει καλά,  έφαγα μεγάλο χαστούκι... Τυχαίο γεγονός μου είπαν... τον Ιανουάριο η γυναικολόγος ανακάλυψε ότι έχω δίκερη μητρα.... ένα άγχος παραπάνω... 

Εγώ την μόνη παρηγοριά την βρίσκω στην προσευχή.  Εκεί έχω εναποθέσει όλες μου τις ελπίδες... Είμαι στο κρεβάτι με αποκόλληση,  πολύ φοβισμένη αλλά προσπαθώ να πείσω τον εαυτό μου πως όλα θα πάνε καλά αυτή τη φορά!!

Σου εύχομαι τον Νοέμβριο να κρατάς αγκαλιά το μωράκι σου!!

Όλοι λένε να "είσαι δυνατη" , "να πιστέψεις " ,"να είσαι αισιόδοξη "... κανεις όμως δεν σε ρωτάει αν μπορείς να βρεις τη δύναμη.. Σίγουρα κρύβουμε μέσα μας τεράστια αποθέματα δύναμης, από την άλλη όμως υπάρχουν στιγμές που δεν βλέπεις τίποτα κ δεν νοιωθεις τίποτα...το κενό,το χάος.. ίσως σαν αυτοάμυνα για να προστατέψεις τον εαυτό σου απο μια πιθανή αποτυχία πάλι.. δεν ξέρω.. ενώ μέχρι χθες ήμουν αισιόδοξη, από χθες το βράδυ σαν να είμαι στο κενό.. 

λυπάμαι πολύ γι αυτά που πέρασες...εύχομαι ολόψυχα ο θεος να σε βοηθήσει να τα καταφέρεις κ να το κρατήσεις στην αγκαλιά σου!Να προσέχεις τον εαυτό σου κ το σποράκια σου...Θαύματα γίνονται!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 31 λεπτά , Irene14 είπε:

Κορίτσια εμένα τα πράγματα δεν πήγαν καλά. Εύχομαι σε όλες καλή συνέχεια, χωρίς άγχος και σύντομα να έχετε τα μωράκια σας αγκαλιά! ❤️❤️❤️

Θυμάμαι ότι έχεις ήδη ένα παιδάκι...αυτό θα είναι η δύναμη σου να πας παρακάτω!!!! Πιστεψε με είναι πάρα  πολύ σημαντικό να  εχεις  γεμάτη  αγκαλιά παρά να γυρνάς πίσω στο μηδεν !! Εύχομαι ολόψυχα η επόμενη φορά να είναι η τυχερή σου....

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...