Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 22 λεπτά , a miracle please είπε:

      Καλησπέρα σας,

      ελπίζω να είστε όλες καλά! 

      Αχ πως αρχίζω το μήνυμά μου...σαν γράμμα. Αλλά ελπίζω πραγματικά να είστε καλά όλες σας.

      Ελπίζω να μπορέσετε να με βοηθήσετε, διότι σκέφτηκα αρκετά να κάνω λογαριασμό και να σας ρωτήσω εδώ στο θέμα για πληροφορίες...

      Το ιστορικό μου έχει ως εξής..

      Είμαι 43 (και μισό) και έχω αποβολές/παλίνδρομες τα τελευταία χρόνια. Έχω κάνει και εξωσωματική, αλλά...... οι γιατροί που έχω ρωτήσει γενικά, εαν έχουμε κάποιο πρόβλημα κτλ κτλ μου είπαν απλά πως είναι θέμα ηλικίας που δεν κρατιούνται οι εγκυμοσύνες και πως δύσκολα θα κάνω "δικά μου" παιδιά. Και να σκεφτώ τη δωρεά. Έχουμε δώσει ένα σκασμό λεφτά σε εξετάσεις κτλ και όλα δείχνουν καλά. Τι να πω... ίσως είναι λόγω ηλικίας τελικά. Αν και έχω ακούσει πως και άλλες γυναίκες στην ηλικία μου έχουν μείνει εγκυος και φυσιολογικά μάλιστα και απέκτησαν υγιέστατα μωράκια. Αλλά αυτό μάλλον είναι άλλο θέμα.

      Και εδώ έρχομαι να σας ρωτήσω, ποιους γιατρούς να επισκεφτώ να ρωτήσω για δωρεά; ποιοι είναι ειδικοί σε αυτό το θέμα; γιατί πλέον δεν εμπιστεύομαι εύκολα όποιον να'ναι. 

      Μήπως μπορείτε να με βοηθήσετε; Επίσης τα προμηθεύονται απο τράπεζες ή βρίσκουν γυναίκες να κάνουν ωοληψία μαζί τους;

      Προσπαθώ να βρω λίγο το δρόμο μου, γιατί βασικά μόνο αυτό μου έμεινε να κάνω.

      Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!      

      Δεν υπάρχουν ειδικοί γιατροί.. οι περισσότεροι  ασχολούνται  και με αυτό το κομμάτι.. απλά κάποιος τους κάναμε εμείς ονόματα εδώ μέσα λόγω επιτυχιών.. σωστο και λαθος ταυτόχρονα..ιασω, Ρέα, ιακ ,μητερα και άλλα λογικά είναι τα κέντρα-νοσοκομεία που ασχολούνται..οπότε οι γιατροι συνεργάζονται  με αυτά.. αν μιλάς για Αθήνα.. υπάρχουν αντίστοιχα  και Θεσσαλονίκη..υπάρχουν και από τράπεζα και "φρεσκα", συνήθως την δότρια την μοιράζεσαι με άλλη κοπέλα.. το κόστος κυμαίνεται από 5000-7000, ίσως και λιγότερα από 5000 ανάλογα τι θα ζητήσεις και τι deal θα κάνεις.. γνώμη μου να διαλέξεις γιατρό  που θα ξεσκονησει και τον σύζυγο  αν δεν το εχετε κανει γτ πάντα  ειμαστε 2..μην παμε στο προφανες οτι φταει η γυναίκα..θα δωσεις λεφτά  για πιο σιγουρα..οποτε να εισαι πιο σιγουρη..αυτά για αρχή.. δεν ξέρω τι άλλο θα σε βοηθούσε.. 

      • Μου αρέσει 1

Μανούλες Νοεμβρίου 2022


Recommended Posts

2 ώρες πρίν, Laky είπε:

Καλημέρα κορίτσια. Μόνο εγώ ξυπνάω το πρωί και σκέφτομαι πρώτα τι θα φάω;;;; Δε ξέρω!!! Πρέπει να ανησυχώ;;;

Και γω το ίδιο!μην ανησυχείς:p

2 ώρες πρίν, Laky είπε:

Εγώ πάλι αποκλείεται να είμαι στα ίδια. Όλη μέρα τρώω. Όλη μέρα όμως. Μέχρι τώρα με βοηθούσε ο καλός μεταβολισμός μου και είμαι γενικά αδύνατη. Τώρα δε το βλέπω να κρατάει για πολύ αυτό. Μακάρι να πάνε όλα καλά γιατί  όλες. Εμένα με αγχωνουν οι πόνοι περιόδου που έχω. Ίσως φταίει και οι δυσκοιλιότητα. Τυρρανιεμαι πολύ τελευταία.

Εμένα γιατί μου είπε να πάω σε μια εβδομάδα; Κορίτσια όλες μετά την πρώτη επίσκεψη σε πόσες ημέρες σας είπε να ξαναπάτε;

Εγώ πήγα 5+3 το πρώτο ραντεβού ,μόνο σάκο λεκιθικο και το εμβρυο είδαμε, τώρα έχω πάλι στις 7/4 που θα είμαι 7+6.Μου έχει κλείσει ραντεβού ανά 2 βδομάδες περίπου. Μετά θα ξαναπάω 19/4 ,3/5 και 10/5 για την αυχενική. Μου φαίνονται βέβαια πολύ μακρινά όλα αυτά. Εσείς κάθε πότε πάτε?

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 6,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εγω άκουσα καρδιά την Τετάρτη και τώρα μου είπε να ξαναπάω σε μια εβδομάδα. Την επόμενη Τετάρτη. Δε μου είπε γενικά το πλάνο για τη συνέχεια. Ας πάνε όλα καλά και θα δούμε μετά. Γιατί την αυχενική στον γυναικολόγο σου θα την κάνεις; Δε πάμε σε ειδικό γενετιστή; Εγώ έτσι νομιζα.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, EvEvEv είπε:

Όσες είστε με αποκόλληση κ εντολή γιατρού να είστε ξαπλωμένες σε τι βαθμό σηκωνεστε; 

Εμένα μου είπε να σηκώνομαι να φτιάξω ένα καφέ, να φάω, τουαλέτα κ μπάνιο... Όμως είμαστε εντελώς μόνοι μου εγώ κι ο άντρας μου, δεν έχω βοήθεια.  Η μαμά μου έχει σοβαρά προβλήματα υγείας κ δεν μπορεί να με βοηθήσει, η πεθερά μου δεν ξέρει ακόμα για την εγκυμοσύνη κ δεν θέλουμε να το πούμε μέχρι την αυχενικη λόγω κακής προηγούμενη εμπειρίας...

Αναγκαστικά σηκώνομαι να μαγειρέψω... κι όσο σκέφτομαι τις δουλειές μου έρχεται μια τρέλα... Ήδη έχω παρατήσει τα πάντα δύο βδομάδες που έβλεπα τα καφέ... Η μόνη υπέρβαση ήταν που πήγαινα στο σχολείο... Επίσης τόσο ξάπλα κ μοναξιά σήμερα μου την έχει δώσει... μόνο άσχημες σκέψεις κάνω... με έχει πιάσει 

Καλημέρα σας. Πήγα για πρώτο υπέρηχο. Βάση περιόδου που μου μέτρησε και ΕΤ είναι 6 εβδομάδων. Μου βρήκε λεκιθικό σακο, εμβρυϊκά στοιχεία (υπερηχογραφικς με βρήκε 5 και δυο- λογικό γιατι ο κύκλος μου πάντα ήταν 32-35) ζήτησε χοριακη και επόμενη εβδομάδα ξανά να δει πως παω ! Περίμενα καρδιές αλλά ολοι μου λένε σπανίως νωρις .. οποτε ευχαριστώ που ειναι ενδομήτριο και υπάρχει προς το παρον ..:) αναμένουμε και πάλι:) 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, EvEvEv είπε:

Τον Σεπτέμβριο που ήμουν ξανα έγκυος η γιατρός με απελπισε!!! Αυτή επέμεινε κ πήγα σε διατροφολόγο (δική της), δεν μου βγήκε σε κακο. Αλλά με αντιμετώπιζε σαν άρρωστη. Για 4 βδομάδες κ μέχρι να παλλινδρομησει το μωρό με είχε κ μετραγα 6 φορές τη μέρα σάκχαρο κ 3 πίεση κ κρατούσα ημερολόγιο. Χωρίς να έχω ιστορικό η άλλες ενδείξεις!! Μόνο κ μόνο λόγω των κιλών. 

Τώρα πήγα σε άλλη γιατρό. Δεν με ζήτησε, δεν μου είπε τίποτα για τα κιλά. Βέβαια δεν ακούσαμε την καρδιά. Θα παω πάλι την Τετάρτη κ θα δω τι θα μου πει. Εγώ πάντως με την διατροφολόγο από τον Σεπτέμβριο ως τωρα είχα χάσει περισσότερα από 20 κιλά. Τώρα από την πρώτη στιγμή πήρα 3 που δεν πέφτουν αλλά είχα κ θέματα δυσκοιλιότητας κ.α. Το καλό με την διατροφή είναι ότι σε καθοδηγεί ο άλλος κ κάπως ισορροπούν κ οι στομαχικές διαταραχές αν έχεις. 

Αυτό που σίγουρα πρέπει να μην ξεχνάμε είναι το πολύ νερό. Θέλει πολύ νερό, για να μην μας τύχει Ουρολοίμωξη, γιατί βοηθάει στη δυσκοιλιότητα,  γιατί το χρειάζεται κ το μωρό κι επίσης όσες παίρνεται utrogestan  από το στόμα, αν τα πίνετε με πολύ νερό μειώνονται σημαντικά οι παρενέργειες.

Καλημέρα κορίτσια καλό μήνα! 

Σήμερα παρατήρησα πρώτη φορά ζαλάδες... Πήγα στο φούρνο για ψωμί κ ζορίστηκα πάρα πολύ να γυρίσω, είναι ανησυχητικό τι λέτε;

Εντμτξ από την αρχή της εγκυμοσύνης για κάποιο περίεργο λόγο δεν έχω όρεξη καθόλου για καφέ (ούτε κ αλκοόλ...ουτε γουλιά όμως) 

Το νερό που λες @EvEvEv@EvEvEv δεν ξέρω γιατί αλλά διψάω συνέχεια! (κ παίρνω utragestan)

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, EvEvEv είπε:

Όσες είστε με αποκόλληση κ εντολή γιατρού να είστε ξαπλωμένες σε τι βαθμό σηκωνεστε; 

Εμένα μου είπε να σηκώνομαι να φτιάξω ένα καφέ, να φάω, τουαλέτα κ μπάνιο... Όμως είμαστε εντελώς μόνοι μου εγώ κι ο άντρας μου, δεν έχω βοήθεια.  Η μαμά μου έχει σοβαρά προβλήματα υγείας κ δεν μπορεί να με βοηθήσει, η πεθερά μου δεν ξέρει ακόμα για την εγκυμοσύνη κ δεν θέλουμε να το πούμε μέχρι την αυχενικη λόγω κακής προηγούμενη εμπειρίας...

Αναγκαστικά σηκώνομαι να μαγειρέψω... κι όσο σκέφτομαι τις δουλειές μου έρχεται μια τρέλα... Ήδη έχω παρατήσει τα πάντα δύο βδομάδες που έβλεπα τα καφέ... Η μόνη υπέρβαση ήταν που πήγαινα στο σχολείο... Επίσης τόσο ξάπλα κ μοναξιά σήμερα μου την έχει δώσει... μόνο άσχημες σκέψεις κάνω... με έχει πιάσει μια απελπισία...

Στην ίδια μοίρα είμαι και γω... καμία βοήθεια...ενώ έχω καφέ κανονικά και καθημερινά....η ξεκούραση μου εμένα περιλαμβάνει πήγαινε έλα στο σχολειο , μαγείρεμα , πλύσιμο πιάτων....μόνο δουλειές δε κάνω και σιχαίνομαι τον εαυτό μου δεν το αντέχω....δεν υπάρχει επιλογή κατάκλισης για εμένα ότι κι αν συμβεί

Βρε κορίτσια έχει καμία ιδέα που κάνουν αυχενική στην Αθήνα? Δημόσιο εννοώ πάντα . Κι αν γράφεται με ΕΟΠΥΥ! Κάτι είχα ακούσει ότι οι υπέρηχοι πλέον γράφονται ισχύει?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 46 λεπτά , Laky είπε:

Εγω άκουσα καρδιά την Τετάρτη και τώρα μου είπε να ξαναπάω σε μια εβδομάδα. Την επόμενη Τετάρτη. Δε μου είπε γενικά το πλάνο για τη συνέχεια. Ας πάνε όλα καλά και θα δούμε μετά. Γιατί την αυχενική στον γυναικολόγο σου θα την κάνεις; Δε πάμε σε ειδικό γενετιστή; Εγώ έτσι νομιζα.

Ναι σε κέντρο ειδικό θα πάω αλλά θα πάω και στον γυναικολόγο μετά.

πρίν από 46 λεπτά , amelie77 είπε:

Καλημέρα σας. Πήγα για πρώτο υπέρηχο. Βάση περιόδου που μου μέτρησε και ΕΤ είναι 6 εβδομάδων. Μου βρήκε λεκιθικό σακο, εμβρυϊκά στοιχεία (υπερηχογραφικς με βρήκε 5 και δυο- λογικό γιατι ο κύκλος μου πάντα ήταν 32-35) ζήτησε χοριακη και επόμενη εβδομάδα ξανά να δει πως παω ! Περίμενα καρδιές αλλά ολοι μου λένε σπανίως νωρις .. οποτε ευχαριστώ που ειναι ενδομήτριο και υπάρχει προς το παρον ..:) αναμένουμε και πάλι:) 

Ναι και γω νωρίς πήγα δεν ακουσαμε καρδιά.Περιμενω πως και πως το επόμενο ραντεβού να ακούσουμε!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 35 λεπτά , Katerinaaa είπε:

Στην ίδια μοίρα είμαι και γω... καμία βοήθεια...ενώ έχω καφέ κανονικά και καθημερινά....η ξεκούραση μου εμένα περιλαμβάνει πήγαινε έλα στο σχολειο , μαγείρεμα , πλύσιμο πιάτων....μόνο δουλειές δε κάνω και σιχαίνομαι τον εαυτό μου δεν το αντέχω....δεν υπάρχει επιλογή κατάκλισης για εμένα ότι κι αν συμβεί

Βρε κορίτσια έχει καμία ιδέα που κάνουν αυχενική στην Αθήνα? Δημόσιο εννοώ πάντα . Κι αν γράφεται με ΕΟΠΥΥ! Κάτι είχα ακούσει ότι οι υπέρηχοι πλέον γράφονται ισχύει?

Ο γιατρός τι σου ειπε; Εγώ που πήγαινα σχολείο μέχρι πριν δύο μέρες, μετά στο σπίτι δε ν έκανα τίποτα εκτός από μαγείρεμα. Τα πιάτα τα έπλενε ο άντρας μου. Να σου πω όμως ότι με δύο μέρες στο κρεβάτι τα καφέ σταμάτησαν. 

Εγώ ήθελα να αποφύγω να το πω στη δουλειά... Σκέψου όταν πήρα την προϊσταμένη μου κ της είπα τα νέα μου είπε επί λεξη: "Τι κρίμα, έτσι είναι όμως με την αποκόλληση ξεκινάει ουσιαστικά η αποβολή.  Μέχρι την Τετάρτη θα έχεις καθαρισει κ θα γυρισεις".... Κακός άνθρωπος... με όλους, τεσπα! Είσαι αναπληρώτρια, δεν μπορείς να πάρεις αδεια;

πρίν από 55 λεπτά , Nj__ είπε:

Καλημέρα κορίτσια καλό μήνα! 

Σήμερα παρατήρησα πρώτη φορά ζαλάδες... Πήγα στο φούρνο για ψωμί κ ζορίστηκα πάρα πολύ να γυρίσω, είναι ανησυχητικό τι λέτε;

Εντμτξ από την αρχή της εγκυμοσύνης για κάποιο περίεργο λόγο δεν έχω όρεξη καθόλου για καφέ (ούτε κ αλκοόλ...ουτε γουλιά όμως) 

Το νερό που λες @EvEvEv@EvEvEv δεν ξέρω γιατί αλλά διψάω συνέχεια! (κ παίρνω utragestan)

Εγώ ζαλάδες είχα στην πολύ αρχή κ πονοκέφαλο. Τώρα ελάχιστα. 

1 hour ago, amelie77 είπε:

Καλημέρα σας. Πήγα για πρώτο υπέρηχο. Βάση περιόδου που μου μέτρησε και ΕΤ είναι 6 εβδομάδων. Μου βρήκε λεκιθικό σακο, εμβρυϊκά στοιχεία (υπερηχογραφικς με βρήκε 5 και δυο- λογικό γιατι ο κύκλος μου πάντα ήταν 32-35) ζήτησε χοριακη και επόμενη εβδομάδα ξανά να δει πως παω ! Περίμενα καρδιές αλλά ολοι μου λένε σπανίως νωρις .. οποτε ευχαριστώ που ειναι ενδομήτριο και υπάρχει προς το παρον ..:) αναμένουμε και πάλι:) 

Κι εγώ τη  Τετάρτη 6 βδομάδες ακριβώς την είδαμε μόνο να αναβοσβήνει, την Τετάρτη που μας έρχεται θα πάω πάλι κι εύχομαι να ακούγεται.  Εγώ δεν είχα διπλασιασμό χοριακη κι ελπίζω να μην παίζει ρολό  (28/3 11.888 & 30/3 16.550). Μου είπε την ήθελε λίγο παραπάνω αλλά να μην Την επαναλάβω.

πρίν από 47 λεπτά , Katerinaaa είπε:

Βρε κορίτσια έχει καμία ιδέα που κάνουν αυχενική στην Αθήνα? Δημόσιο εννοώ πάντα . Κι αν γράφεται με ΕΟΠΥΥ! Κάτι είχα ακούσει ότι οι υπέρηχοι πλέον γράφονται ισχύει?

Βρηκα αυτο https://www.dikaiologitika.gr/eidhseis/ygeia/231303/ti-kalyptei-o-eopyy-gia-eksetaseis-episkepseis-stous-giatroys-alla-kai-odontiatriki-perithalpsi?amp , αν ισχύει γράφεται!

Εγώ θα γεννήσω στο μητέρα.  Ο άντρας μου έχει ιδιωτική ασφάλεια κ με έχει περάσει μέσα. Μας δίνει ένα πακέτο αν γεννήσω εκεί,  νομίζω 1850 € σε τρίκλινο με καισαρική  κι έχει μέσα όλες τις εξετάσεις αίματος, τους μεγάλους υπέρηχους, 3 Doppler κ κάτι έγχρωμα. Δυν οτι κανει μιση τομη σε τροφοβλαστη κ αμνιοπαρακεντηση. Η γιατρός μου είναι εκεί κ θέλει να είναι παρούσα κ στην Αυχενική κ στο Doppler, οπότε θα πάω εκεί...

 

Εσείς τι ηλικίες εχετε; Εγώ είμαι λίγο μεγάλη... 38. Αν κ είναι πολύ νωρίς για τέτοιες συζητήσεις... Εγώ σκέφτομαι να κάνω λόγω ηλικίας κ τροφοβλαστη, αν κ τον φοβάμαι πάρα πολύ....

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι 39 κορίτσι μου. Και δεν έχω καταλήξει καν σε γιατρό. Δε ξέρω τι θα κάνω. Τώρα με είδε κάποιος στη Λήμνο. Αλλά αν πρώτα ο Θεός πάνε όλα καλά θα γεννήσω στη Θεσσαλονίκη. Δεν ξέρω αν πρέπει να βρω εκεί γιατρό και αναγκαστικά λογικά ιδιώτη. Υπάρχει κάποια κοπέλα που παρακολουθείτε σε δημόσιο νοσοκομείο της Θεσσαλονίκης να μου πει ποια είναι η διαδικασία; Και πως γίνεται δηλαδή ο τοκετός; Γεννας σε οποιονδήποτε γιατρό τύχει;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ 34 είμαι κορίτσια, μένω επαρχία και ο γιατρός μου είναι στη Θεσσαλονίκη..πηγαίνω στο ιατρείο του είναι όμως και στο Ιπποκράτειο..από ότι ξέρω στη Θεσσαλονίκη εφημερεύουν Ιπποκράτειο και Παπαγεωργίου εναλλαξ ή δύο μέρες Ιπποκράτειο μία Παπαγεωργίου κάπως έτσι..Σε δημόσιο θέλω να γεννήσω κ κατά προτίμηση στο Ιπποκράτειο..Φυσικά όπως έρθουν τα πράγματα..Γενικά στο Ιπποκράτειο αλλά και στο Παπαγεωργίου ,επειδή έχω νοσηλευτεί και στα δύο, στη γυναικολογική έχουν πολύ καλούς γιατρούς..

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, amelie77 είπε:

Καλημέρα σας. Πήγα για πρώτο υπέρηχο. Βάση περιόδου που μου μέτρησε και ΕΤ είναι 6 εβδομάδων. Μου βρήκε λεκιθικό σακο, εμβρυϊκά στοιχεία (υπερηχογραφικς με βρήκε 5 και δυο- λογικό γιατι ο κύκλος μου πάντα ήταν 32-35) ζήτησε χοριακη και επόμενη εβδομάδα ξανά να δει πως παω ! Περίμενα καρδιές αλλά ολοι μου λένε σπανίως νωρις .. οποτε ευχαριστώ που ειναι ενδομήτριο και υπάρχει προς το παρον ..:) αναμένουμε και πάλι:) 

Άντε μπράβο κορίτσι μου. Άλλο ένα βήμα έγινε!!! Εμένα αυτός ο γιατρός που πήγα εδώ στη Λήμνο σημασία δεν έδωσε στις χοριακες. Τι να πω! Εύχομαι όλα να πάνε καλά πάντως για όλες μας 

πρίν από 11 λεπτά , Matina87 είπε:

Εγώ 34 είμαι κορίτσια, μένω επαρχία και ο γιατρός μου είναι στη Θεσσαλονίκη..πηγαίνω στο ιατρείο του είναι όμως και στο Ιπποκράτειο..από ότι ξέρω στη Θεσσαλονίκη εφημερεύουν Ιπποκράτειο και Παπαγεωργίου εναλλαξ ή δύο μέρες Ιπποκράτειο μία Παπαγεωργίου κάπως έτσι..Σε δημόσιο θέλω να γεννήσω κ κατά προτίμηση στο Ιπποκράτειο..Φυσικά όπως έρθουν τα πράγματα..Γενικά στο Ιπποκράτειο αλλά και στο Παπαγεωργίου ,επειδή έχω νοσηλευτεί και στα δύο, στη γυναικολογική έχουν πολύ καλούς γιατρούς..

Δηλαδή σε παρακολουθεί ένας γιατρός αλλά μετά γεννας σε όποιο εφυμερευει; Δεν έχω άλλο παιδάκι για αυτό ρωτάω. Εγώ που δεν έχω καταλήξει σε γιατρό ακόμη, πως μπορώ να βρω κάποιον που ξεγενναει σε δημόσιο νοσοκομείο; Και μετά πας με προγραμματισμένο ραντεβού Μ αυτόν;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 31 λεπτά , Laky είπε:

Άντε μπράβο κορίτσι μου. Άλλο ένα βήμα έγινε!!! Εμένα αυτός ο γιατρός που πήγα εδώ στη Λήμνο σημασία δεν έδωσε στις χοριακες. Τι να πω! Εύχομαι όλα να πάνε καλά πάντως για όλες μας 

Δηλαδή σε παρακολουθεί ένας γιατρός αλλά μετά γεννας σε όποιο εφυμερευει; Δεν έχω άλλο παιδάκι για αυτό ρωτάω. Εγώ που δεν έχω καταλήξει σε γιατρό ακόμη, πως μπορώ να βρω κάποιον που ξεγενναει σε δημόσιο νοσοκομείο; Και μετά πας με προγραμματισμένο ραντεβού Μ αυτόν;

Κάπως έτσι ναι..και μένα το πρώτο μου είναι..ίσως αν μπεις στις ιστοσελίδες των νοσοκομείων να δεις τα ονόματα των γιατρών και μετά να τους ψάξεις στο ίντερνετ αν έχουν ιατρείο και εντυπώσεις ασθενών.. Επίσης μπορείς να κλείσεις ραντεβού στη μαιευτική του νοσοκομείου και να σου ανοίξουν καρτέλα να σε παρακολουθούν εκεί..

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το είχα ψάξει με τα δημόσια στην Αθήνα. Βρίσκεις γιατρό (μπορείς να πάρεις γνώμες κ από το φορουμ) κ κλείνεις ραντεβού στα εξωτερικά απόγευμα κ πας κ σε παρακολουθεί. Η επίσκεψη είναι γύρω στα 30 ευρώ. Εκτός αν πηγαίνεις πρωί οπότε έχει εφημερία κ περιμένεις με εισιτήριο τη σειρά σου. Γέννας μαζί του προγραμματισμένα, αλλιώς με όποιον έχει εφημερία.  Συνήθως ζητούν κι αυτοί χρήματα όπως κ στα ιδιωτικά   τουλάχιστον εδώ στην Αθήνα κι επειδή θέλουν να τα πάρουν το προγραμματίζουν έτσι ώστε μα γεννήσεις στην εφημερίδα τους. Οι περισσότεροι δεν έχουν ιατρεία έξω. Ιατρείο δικαιούνται μόνο όσοι είναι κ καθηγητές πανεπιστημίου ενώ άλλοι χρησιμοποιούν άλλων (πχ συζύγων,  φίλων, κτλ) κ σε βλέπουν Εκτός νοσοκομείου.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια κ γω παρόμοια ηλικία 36,είμαι Θεσσαλονίκη κ ο γιατρός που με παρακολουθεί είναι ιδιώτης, πρόσφατα πήγα σε αυτόν(δν τον ξέρω καλά αλλά είναι μεγάλος σε ηλικία) . Ξεγενναει με κανονική γέννα όχι καισαρική στο γενεσις, μ είπε 2215 για όλα μαζι (αυτός, ο παιδίατρος, ο αναισθησιολογος κ η κλινική). Απλά για εξετάσεις μου ανέφερε μόνο 2 :την αυχενική  διαφ + το υπέρηχο επιπέδου 2 τα οποία θα γίνουν στη κλινική.. Δεν είπε κάτι για doppler Η κάτι άλλο.. Μου ξεφεύγει κάτι; 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , Laky είπε:

Αυτά όλα ρε κορίτσια τα συζητήσατε με τον γιατρό απ' το πρώτο ραντεβού;

Εγώ αυτή τη φορά με την γιατρό την καινούρια δεν συζήτησε με τίποτα. Κ από εξετάσεις μου έδωσε κ έκανα μόνο της θρομβοφιλιας κ της μυστικής ίνωση γιατί έχω το ιστορικό της παλλινδρομη κ αυτές οι εξετάσεις αργούν να βγουν. Μου είπε ότι το έχει καλό να τον Προγεννητική έλεγχο να τον δίνει στο δεύτερο ραντεβού.  Πιστεύω ότι θέλει να επιβεβαιώσει καρδιακή λειτουργία κ εξέλιξη στο επόμενο ραντεβού. Ήταν χαλαρή. Μόνο για την αποκόλληση με κάνω σε που δεν ήθελα να πάρω άδεια.  Ούτε για κιλά μου είπε, ούτε τίποτα. Ακόμα κ για την δίκερη μου είπε θα πάνε όλα καλά. 

Η προηγούμενη που είχα στην πρώτη εγκυμοσύνη με είχε τρελάνει από το πρώτο ραντεβού.  

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...