Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, *Vasoula είπε:

      Απόλυτα φυσιολογικά είναι...φαντάζομαι δεν είναι κάτι πολύ έντονο...αλλά προσεχεις και το παραμικρό τώρα...αλλά  η προγεστερονη θα σου κάνει διάφορα... 😁

      Δεν είναι έντονο όχι.. ελαφρύς πονος περιοδου θα το έλεγα..  έστειλα στην γιατρό καλού κακού.. μου είπε είναι από την προγεστερονη! Όλα οκ

      • Μου αρέσει 3

Καφέ εξωσωματικής 2022 !


Recommended Posts

πρίν από 5 λεπτά , happiness79 είπε:

Κορίτσια SOS! Πήγα να βήξω και έκανε μια έντονη σύσπαση η κοιλιά μου που συνοδεύτηκε από πόνο που κράτησε 2-3". Να ανησυχήσω??? Μπορώ να κάνω κάτι λέτε?

Ναι ειναι πολυ επικινδυνο! Δεν πρεπει να βηχεις για 9 μηνες! Ουτε κιχ!! :grin: 

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 5
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 24,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • kateriiina25

    1682

  • happiness79

    1519

  • Angot

    1426

  • Σποράκι

    701

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 29 λεπτά , happiness79 είπε:

Το χρυσό αυγό μεγαλώνει με επιτυχία και είναι κίντερ έκπληξη αφού εμφανίστηκε και νέο!!! Το άλλο τώρα άλλα ντε, τι μπορεί να απέγινε δεν ξέρω, να έσπασε τόσο μικρούλι που ήταν ακόμα, μου φαίνεται δύσκολο. Πιο πιθανό να κρύβεται πίσω απ' το μεγάλο, είναι ντροπαλούλι!! Καλή επιτυχία βρε κορίτσι, εύχομαι να είναι η τελευταία σου και τυχερή ωοληψία!

Δε σε καταλαβαίνω... Προφανώς και πέτυχε λόγω καλού συνδυασμού σπέρματος-ωαρίου, και τα δύο χρειάζονται εξάλλου εξίσου!

Πώς το κατάλαβε? Φαίνεται κι όλας???

Ο φαρμακοποιος μ ειπε φούσκωσες. Τι να σ οω ρε κορίτσι μ. Πάντως κιλά δεν πηρα 56 με ζυγισε ο κελ. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , happiness79 είπε:

Κορίτσια SOS! Πήγα να βήξω και έκανε μια έντονη σύσπαση η κοιλιά μου που συνοδεύτηκε από πόνο που κράτησε 2-3". Να ανησυχήσω??? Μπορώ να κάνω κάτι λέτε?

Α, συγνώμη, μπερδεύτηκα!

Όχι καλε μην ανησυχείς αλίμονο είπαμε 


ugAHp3.png

jfV0p3.png

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Ellidr said:

Αλλο ένα πράγμα που ο γιατρός μου δε πιστεύει καθόλου 

Είναι στις βιταμίνες 

Λέει δεν έχει νόημα , δε βοηθάνε πουθενά 

Βέβαια εγώ τώρα στη πετυχημένη προσπάθεια πήρα βιταμίνη d kai b12  από μονη μου τώρα βοήθησε δε βοήθησε δε ξέρω

 

2 hours ago, κοτοπουλάκι said:

Εγώ πιστεύω πολύ στις βιταμίνες. Έχω ένα σοβαρό θέμα υγείας. Κάποτε υπέφερα πολύ κ έπαιρνα βαριά φάρμακα των οποίων η αποτελεσματικότητα δεν με ικανοποιούσε σε σχέση με το κόστος στον οργανισμό μου. Είναι τώρα 7 χρόνια που το κουράρω μόνο με βιταμίνες κ είμαι πολύ ευχαριστημένη. 

Πολλές φορές έχω ακούσει ότι οι βιταμίνες δεν κάνουν τίποτα κ κουνάω το κεφάλι μου. Η D είναι πάρα πολύ σημαντική για το σώμα. Η έλλειψή της έχει συνδεθεί με υπογονιμότητα.

Πολύ καλά έκανες κ πήρες D κ Β12

Για να μην παρεξηγηθώ, στις βιταμίνες γενικά πιστεύω πάρα πολύ. Στις συγκεκριμένες, τις pregnacare δεν πολυπιστεύω. Οι ποσότητες που έχουν μέσα από κάθε βιταμίνη, είναι ελάχιστη. Αυτές είναι καλό να τις παίρνεις όταν όλα είναι σε καλά επίπεδα απλώς για συντήριση.
Η D και η B12 είναι οι πιο σημαντικές βιταμίνες, καλά έκανες και πήρες @Ellidr

  • Μου αρέσει 1

eardp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , kateriiina25 είπε:

 

Για να μην παρεξηγηθώ, στις βιταμίνες γενικά πιστεύω πάρα πολύ. Στις συγκεκριμένες, τις pregnacare δεν πολυπιστεύω. Οι ποσότητες που έχουν μέσα από κάθε βιταμίνη, είναι ελάχιστη. Αυτές είναι καλό να τις παίρνεις όταν όλα είναι σε καλά επίπεδα απλώς για συντήριση.
Η D και η B12 είναι οι πιο σημαντικές βιταμίνες, καλά έκανες και πήρες @Ellidr

Οι βιταμινες d και β12 οπως και αλλες ειναι παρα πουλ σημαντικές για την εμφύτευση και την κύηση τωρα για τις βιταμινες που υποτιθεται βοηθούν την ποιοτητα των ωαρίων εχω αμφιβολίες.. δεν βοηθούν και ιδιατερα..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 2 λεπτά , ksvolimi είπε:

Οι βιταμινες d και β12 οπως και αλλες ειναι παρα πουλ σημαντικές για την εμφύτευση και την κύηση τωρα για τις βιταμινες που υποτιθεται βοηθούν την ποιοτητα των ωαρίων εχω αμφιβολίες.. δεν βοηθούν και ιδιατερα..

είναι καλύτερα να παίρνεις συγκεκριμένες βιταμίνες στις σωστές ποσότητες. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 30 λεπτά , happiness79 είπε:

Κορίτσια SOS! Πήγα να βήξω και έκανε μια έντονη σύσπαση η κοιλιά μου που συνοδεύτηκε από πόνο που κράτησε 2-3". Να ανησυχήσω??? Μπορώ να κάνω κάτι λέτε?

Α, συγνώμη, μπερδεύτηκα!

Κοριτσι μου είναι απόλυτα φυσιολογικό!!!Το έχω πάθει και εγώ με βηξιμο περισσότερο και με φτερνισμα!!!Εγώ ένιωσα ένα πράγμα σαν σουβλια, έναν οξυ πόνο!!!Απλά όσο μπορείς προσπάθησε να βήχεις όχι πολύ έντονα!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Εχω ολα τα συμπτωματα νομιζω, εκτος ευτυχως απο τους εμετους. Ξεκινησαν νωρις και δεν με εχουν αφησει. Το χειροτερο ομως ειναι η συχνοουρια..! Ειδικα τη νυχτα που ξυπναω ανα 2 ωρες και πηγαινω τουαλετα. Πως γινεται αυτο, δεν εχω καταλαβει. Η κυστη ειναι συνεχεια γεματη!! Εσεις το εχετε αυτο;? 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , Makelen είπε:

Εχω ολα τα συμπτωματα νομιζω, εκτος ευτυχως απο τους εμετους. Ξεκινησαν νωρις και δεν με εχουν αφησει. Το χειροτερο ομως ειναι η συχνοουρια..! Ειδικα τη νυχτα που ξυπναω ανα 2 ωρες και πηγαινω τουαλετα. Πως γινεται αυτο, δεν εχω καταλαβει. Η κυστη ειναι συνεχεια γεματη!! Εσεις το εχετε αυτο;? 

Αμεεε χθες έλεγα στον άντρα μ βαριέμαι να ξαναπάω για κατουρημα! Ευτυχώς το βραδυ δεν ξυπναω ακόμα! Αλλα όλη τη μέρα αστο! Μαράθηκε από το σκούπισμα το γατάκι μ! 

  • Χαχα 4
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 3 λεπτά , Makelen είπε:

Εχω ολα τα συμπτωματα νομιζω, εκτος ευτυχως απο τους εμετους. Ξεκινησαν νωρις και δεν με εχουν αφησει. Το χειροτερο ομως ειναι η συχνοουρια..! Ειδικα τη νυχτα που ξυπναω ανα 2 ωρες και πηγαινω τουαλετα. Πως γινεται αυτο, δεν εχω καταλαβει. Η κυστη ειναι συνεχεια γεματη!! Εσεις το εχετε αυτο;? 

Πίνεις νερό ή έχεις από μόνη σου???Εγώ επειδή δεν πίνω μέχρι στιγμής καθόλου νερο αντε ένα μικρό μπουκαλάκι νερό τη μερα δεν πάω σχεδόν καθόλου τουαλέτα 3 φορές τη μέρα!!!Πάντως είσαι τυχερή που δεν έχεις ναυτιες!!!Μην ψάχνεις για συμπτώματα!!!Η καθε εγκυμοσυνη είναι μοναδική και ξεχωριστή!!!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 28 λεπτά , Makelen είπε:

Ναι ειναι πολυ επικινδυνο! Δεν πρεπει να βηχεις για 9 μηνες! Ουτε κιχ!! :grin: 

Αχαχαχα!! Από τον κόβιντ και μετά έχω πολύ βήχα γενικά που με πιάνει συγκεκριμένες ώρες, όμως δε με προβληματίζει ο βήχας, αλλά η έντονη σύσπαση που έγινε στην κοιλιά και ο πόνος. Τηλεφώνησα στη μαΐα και μου είπε να μην ανησυχώ. Με ρώτησε βέβαια αν πονάω ακόμα και της είπα όχι, ένιωσα όμως μερικές τσιμπιές πιο μετά. Δε μου άρεσε αυτό που έγινε... :sad:

πρίν από 26 λεπτά , νικηαντωνια81 είπε:

Όχι καλε μην ανησυχείς αλίμονο είπαμε 

Ευχαριστώ! Μακάρι, γιατί τρόμαξα!

πρίν από 10 λεπτά , Giouli36 είπε:

Κοριτσι μου είναι απόλυτα φυσιολογικό!!!Το έχω πάθει και εγώ με βηξιμο περισσότερο και με φτερνισμα!!!Εγώ ένιωσα ένα πράγμα σαν σουβλια, έναν οξυ πόνο!!!Απλά όσο μπορείς προσπάθησε να βήχεις όχι πολύ έντονα!!!

Σαν μάγκωμα το ένιωσα πιο πολύ, σαν κράμπα των 2-3 δευτερολέπτων. Αχ, όταν με πιάνει ο βήχας του κόβιντ είναι δύσκολο να μη βήχω έντονα, είναι παροξυσμικός.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , Giouli36 είπε:

Πίνεις νερό ή έχεις από μόνη σου???Εγώ επειδή δεν πίνω μέχρι στιγμής καθόλου νερο αντε ένα μικρό μπουκαλάκι νερό τη μερα δεν πάω σχεδόν καθόλου τουαλέτα 3 φορές τη μέρα!!!Πάντως είσαι τυχερή που δεν έχεις ναυτιες!!!Μην ψάχνεις για συμπτώματα!!!Η καθε εγκυμοσυνη είναι μοναδική και ξεχωριστή!!!

Δεν χρειαζεται να πιω τιποτα για να παω. Με πιανει συνεχεια. Και τη νυχτα ξυπναω γυρω στις 4 φορες με γεματη κυστη, οχι μια σταγονα. Ανακατωσουρες εχω. Αλλα οχι ολη τη μερα. Για καποιον λογο με πιανουν το απογευμα. Νιωθω το στομαχι χαλια για 1-2 ωρες, πακέτο με ζαλαδα, και μετα μου περναει. Η ζαλαδα μενει βεβαια. Πολλες φορες την ημερα και αρκετο χρονο καθε φορα. Ολα ξεκινησαν ακριβως την 4η εβδομαδα.. και συνεχιζουν ακαθεκτα. Πονος στο στηθος και στη μεση.. και μολις εκλεισα την 5η.. ξεκινησαν οι κραμπες στις γαμπες. Σημερα ειμαι 5w4d. Υπεθετα οτι αυτα ξεκινανε πιο μετα...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 20 λεπτά , Makelen είπε:

Εχω ολα τα συμπτωματα νομιζω, εκτος ευτυχως απο τους εμετους. Ξεκινησαν νωρις και δεν με εχουν αφησει. Το χειροτερο ομως ειναι η συχνοουρια..! Ειδικα τη νυχτα που ξυπναω ανα 2 ωρες και πηγαινω τουαλετα. Πως γινεται αυτο, δεν εχω καταλαβει. Η κυστη ειναι συνεχεια γεματη!! Εσεις το εχετε αυτο;? 

Η θεία μου που είναι παιδίατρος-γενετίστρια, μου είπε ότι οι εγκυμοσύνες που ξεκινάνε με έντονα συμπτώματα στην αρχή τους, ότι συνήθως έχουν πολύ καλή έκβαση! Χωρίς φυσικά να ισχύει και το αντίστροφο, μην ανησυχείτε όσες δεν έχετε συμπτώματα! Αυτό με τη συχνοουρία δεν έχω καταλάβει αν το έχω γιατί πάω έτσι κι αλλιώς συχνά στην τουαλέτα, πόσο μάλιστα και που μου τόνισε ο γιατρός να πίνω πολύ νερό! Πάντως τώρα που το λες τα περισσότερα βράδια σηκώνομαι για τουαλέτα, κάτι που δεν το είχα γενικά γιατί είμαι υπναρού και δεν αφήνω τίποτα να μου διαταράσσει τον ύπνο! Μέχρι τώρα δηλαδή, γιατί η αλήθεια είναι ότι πάσχω από υπερένταση τελευταία λόγω των χαρμόσυνων εξελίξεων και έχω χάσει την ηρεμία του ύπνου! Τι άλλα συμπτώματα έχεις??

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 13 λεπτά , happiness79 είπε:

Αχαχαχα!! Από τον κόβιντ και μετά έχω πολύ βήχα γενικά που με πιάνει συγκεκριμένες ώρες, όμως δε με προβληματίζει ο βήχας, αλλά η έντονη σύσπαση που έγινε στην κοιλιά και ο πόνος. Τηλεφώνησα στη μαΐα και μου είπε να μην ανησυχώ. Με ρώτησε βέβαια αν πονάω ακόμα και της είπα όχι, ένιωσα όμως μερικές τσιμπιές πιο μετά. Δε μου άρεσε αυτό που έγινε... :sad:

Ευχαριστώ! Μακάρι, γιατί τρόμαξα!

Σαν μάγκωμα το ένιωσα πιο πολύ, σαν κράμπα των 2-3 δευτερολέπτων. Αχ, όταν με πιάνει ο βήχας του κόβιντ είναι δύσκολο να μη βήχω έντονα, είναι παροξυσμικός.

Αυτές οι συσπάσεις και οι κράμπες είναι απολύτως φυσιολογικές,σημαίνει ότι μεγαλώνει η μήτρα. ❤️

Αυτό που πρέπει να προσέξεις είναι το πώς σηκώνεσαι από το κρεβάτι. Ο γιατρός μου είπε να μην σηκώνομαι ευθεία,αλλά να γυρίζω στο πλάι,να βάζω πίεση στον αγκώνα και μετά να σηκώνομαι σιγά σιγά,έτσι ώστε να μην πάθω αποκόλληση πλακούντα

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...