Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Καφέ εξωσωματικής 2022 !


Recommended Posts

2 ώρες πρίν, happiness79 είπε:

Πωπωπω, χαμός!!! Ούτε σε σουτιέν εγκυμοσύνης και θηλασμού δε βρίσκεις νούμερο? Αυτό που καταλαβαίνω πάντως είναι ότι το πρήξημο μου δεν είναι σταθερό, έχω διακυμάνσεις, μια πρήζομαι, μια ξεπρήζομαι! Αλλά η κούραση δεν παίζεται! Πήγα σήμερα σε ένα παιδικό πάρτυ γενεθλίων παιδιού φίλων μας σε πάρκο κι ενώ καθίσαμε μόλις 1 ωρίτσα, μετά ήμουν λες και έσκαβα 5 ώρες!!!

Κοίτα δε θελω ακόμα να πάρω θηλασμού και δεν ξέρω αν θα πάρω και αργότερα να σου πω την αλήθεια γιατί είναι λίγο άθλια!!!Τελικά βρήκα 2 σουτιέν μετά κόπων και βασάνων πάντως!!Όσον αφορά την κούραση το πρώτο τρίμηνο συγκεκριμένα μέχρι την 10η εβδομάδα πολύ κούραση και υπνηλία!!Δούλευα κιόλας και το μόνο που έκανα ήταν να δουλεύω, να τρώω και να κοιμάμαι!!Αντε στο τσακίρ κεφι μαγειρευα κιόλας και έπλενα πιάτα!!Τα υπόλοιπα τα είχε αναλάβει ο σύζυγος ο οποίος δουλεύει 10 με 12 ώρες τη μερα!!!Το μανάρι μου το είχα τεντωσει!!!Αλλά θα σου πω και πάλι ότι είναι σχετικά τα συμπτώματα από έγκυο σε έγκυο!!!Εγώ ας πούμε στην 1η εγκυμοσυνη είχα πονακια χαμηλά στην πολύ αρχή της εγκυμοσύνης μετά την πρώτη χοριακη ενώ σ'αυτην τα πονακια άρχισαν πολύ αργότερα και συνεχιζονται που και πού!!!

Αυτό που έχω καταλάβει θέλει ηρεμία να είσαι καλά να ελπίζεις για το καλύτερο να μην κάνεις το λάθος και συγκρίνεις εγκυμοσύνες γιατί η κάθε μία είναι διαφορετική και να περιμένεις με αγωνία φυσικά γιατί δεν μπορείς να είσαι και τελείως ζεν το επόμενο βήμα και τον επόμενο στόχο!!!Με αισιοδοξία γιατί όχι???

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 24,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • kateriiina25

    1682

  • happiness79

    1519

  • Angot

    1426

  • Σποράκι

    701

Περισσότερες δημοσιεύσεις

9 hours ago, Angot said:

Το θέμα είναι ότι δεν νιωθω έγκυος. Δεν έχω δει κάτι 'ανησυχητικό' αλλά και από συμπτώματα σχεδόν τπτ, στηθος και κοιλια που μπορείς να τα έχεις ανεξάρτητα αν δεν πάει καλά το μωράκι. Και έχω ακούσει κ από 2 γνωστές μ τελευταία ότι παλινδρομησαν τα μωρα τους στην 8η εβδομάδα και στις 2, ειδικά η Μια ακουσε καρδιά και 1 βδομαδα μετά δεν ξανακουσε και ξερεις! Αύριο έχω καρδούλα εγώ! 

Είδα κ όνειρο ότι είχα αιμα! 

Το ότι δεν νιώθεις τίποτα, μην σου λέει κάτι. Εγώ είμαι στην 16 εβδομάδα και ακόμα δεν νιώθω τίποτα πέρα από το στήθος που μεγάλωσε και πλέον λίγο η κοιλίτσα. 

Τίποτα άλλο. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , zouko είπε:

Το ότι δεν νιώθεις τίποτα, μην σου λέει κάτι. Εγώ είμαι στην 16 εβδομάδα και ακόμα δεν νιώθω τίποτα πέρα από το στήθος που μεγάλωσε και πλέον λίγο η κοιλίτσα. 

Τίποτα άλλο. 

Τι να πω κοριτσι μ, ίσως είναι το άγχος μ. Αυριο έχω γιατρό και θα μ πει αν είναι όλα καλά. Πάντως αυτή τη βδομάδα δεν ποναω όσο πονουσα την προηγούμενη πχ. Εχει ηρεμήσει λίγο αυτός ο συνεχόμενος πονος περιοδου! Ισως έχει να κάνει και με τη βδομάδα! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 13/5/2022 at 10:40 ΜΜ, eleonora85 είπε:


 

Σε εμας ο Ασβ. ζητησε  dfi σχετικα νωρις αλλα οχι οξειδ. στρες.
Εχει λιγο απ ολα  (ασθ-τερατ-ολιγοσπερμια)

Σε εμας δεν έχει ζητήσει κανένας γιατρός 

On 14/5/2022 at 6:01 ΜΜ, Αγάπ είπε:

Αντιοξειδωτικά,  Nolvadex, Valtrex για τον μεγαλοκυτταροιο και κάθε μήνα αιματολογικο ελεγχο για τα επίπεδα της τεστοστερόνης.  Έχουμε μηδενική κινητικότητα και 1%μορφολογία. Εννοείται μας λείπουν και αρκετά εκατομμύρια για τα φυσιολογικά επίπεδα...αλλα που θα πάει θα τσακωσουμε κάποιο καλό...χαχαχ

Ωστόσο ν ακολουθείς τις συμβουλές του ανδρολογου για το τι να πάρει ο σύζυγός σου καθώς κάθε περίπτωση είναι διαφορετική.

Και κατακερματισμό να έκανε, αντιοξειδωτικά θα του έδινε για 3 μήνες...

Ρε κορίτσια τα αντιοξειδωτικά που λέτε ποια είναι? Εμένα παίρνει adroferti είναι αντιοξειδωτικά αυτά? Εμείς είχαμε βρει στο ένα από τα 3 σπερμοδιαγραμματα 4 κινητά σπερματοζωαρια. Στα άλλα δύο τίποτα. 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, marina_86 said:

Στο ρώτησα γιατί έχω πάει κι εγώ δύο φορές στη Λευκού και έχω καταλάβει ότι την αγαπάει την κορτιζόνη... Η οποία δεν είναι πάντα και τόσο απαραίτητη. Θέλω να πω κι εγώ έχω το γονίδιο για κοιλιοκάκη κ έπαιρνα πάντα σύμφωνα με το πρωτόκολλο της. Και ξέρω κ άλλες κοπέλες που το είχαν και δεν πήραν κορτιζόνη κ πέτυχαν. Γενικά η κορτιζόνη σε κάποια άτομα με συγκεκριμένα αυτοάνοσα μπορεί να βοηθήσει πολύ. Σε άλλες περιπτώσεις μπορεί να κάνει μέχρι κ ζημιά. Μπορεί να επηρεάσει την πάχυνση κ την ποιότητα του ενδομητρίου και μπορεί να φουντώσει κ φλεγμονές, αν κάποια κοπέλα έχει την τάση. Τώρα ο γιατρός μου με έστειλε κ σε έναν άλλον ανοσολογο (μου φάνηκε πολύ καλός) και τροποποιησαμε λίγο το πρωτόκολλο για την επόμενη φορά. Θα δείξει, τι να πω...

Και ο νέος ανοσολόγος σου την έβγαλε την κορτιζόνη απο το πρωτόκολλο; Δηλαδή εγώ που είχα μία ήπια ενδομητρίτιδα και πήρα αντιβιώσεις, υπάρχει περίπτωση η κορτιζόνη να την φουντώσει πάλι; Ω ρε φίλε, δεν πρόκειται να ηρεμήσουμε ποτέ. Πφφφ

  • Μπερδεμένη/-ος 1
  • Λυπημένη/-ος 1

eardp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 23 λεπτά , kateriiina25 είπε:

Και ο νέος ανοσολόγος σου την έβγαλε την κορτιζόνη απο το πρωτόκολλο; Δηλαδή εγώ που είχα μία ήπια ενδομητρίτιδα και πήρα αντιβιώσεις, υπάρχει περίπτωση η κορτιζόνη να την φουντώσει πάλι; Ω ρε φίλε, δεν πρόκειται να ηρεμήσουμε ποτέ. Πφφφ

Ο νέος ανοσολογος μου είπε ότι στην περίπτωση μου δεν υπάρχει εμφανής λόγος για κορτιζόνη γιατί δεν έχω ανεβασμένους τους δείκτες που χρειάζονται κορτιζόνη. Απλά επειδή έχω έναν άλλον δείκτη λίγο ανεβασμένο, μου πρότεινε για καλό κ για κακό, να πάρω πολύ μικρή δόση από την ετ και μετά αλλά και πάλι θέλει να το συζητήσει με τον γιατρό μου. 

Για τις φλεγμονές μου το είπε αυτός αλλά εγώ ήδη το είχα διαβάσει κ σε πολλές μελέτες (αλίμονο!). Όπως κ το ότι επηρεάζει την ποιότητα κ το πάχος του ενδομητρίου σε κάποιες περιπτώσεις. Κι εγώ την φοβάμαι, τόσο κόπο έκανα και κάνω για να καθαρίσω από φλεγμονές. Έχω πάρει γαλακτοβακιλλους με το κιλό! Και η προηγούμενη γιατρός μου, επειδή ξαφνικά άρχισε το ενδομήτριο μου να μην παχαινει ικανοποιητικά και ακυρωναμε τον κύκλο, μου είχε πει τον επόμενο μήνα δεν θα ξεκινήσεις κορτιζόνη από τόσο νωρίς όσο λέει η Λευκού. Και φαντάσου εμένα μου έλεγε δέκα μέρες πριν την ετ. Δηλαδή περίπου όγδοη με δέκατη μέρα του κύκλου.

Όσον αφορά στο γονίδιο κοιλιοκάκης, μου είπε ότι το γονίδιο είναι πολύ συχνό. Καλά εγώ εννοείται ότι αποφεύγω την γλουτένη για παν ενδεχόμενο αλλά αυτός λίγο γέλασε. Γενικά είναι πολύ καλός. Μου έκανε πολλές εξετάσεις και ασχολείται πολύ προσωπικά. 

Πάντως δεν το είπα για να σε αγχωσω σε καμία περίπτωση!!!❤️ Απλά επειδή έχω καταλάβει ότι το ψάχνεις πολύ, είπα να σε ενημερώσω σχετικά. Σίγουρα η καθεμία είναι διαφορετική περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, Lydiakiii είπε:

Μακάρι να πάνε όλα καλά. Λογικά εγώ περιμένω λιγότερες βλαστοκυστες, αφού γονιμοποιηθηκαν μόνο τα 7!! Άντε να δούμε!!☺️

Θέλω να σκέφτομαι θετικά. Αλλά όπως και να έχει θα δούμε σε μερικές μέρες. Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές!

7 γονιμοποιηθηκαν κ μένα από τα 12 που ήταν καλής ποιότητας, τα άλλα τρία μάλλον ήταν Τζούφια.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλησπερα!γνωριζει καμια κοπελα το κεντρο βιοδημιουργια με τον κ μπομποτη ;σκεφτομαι να ξεκινησω εκει κ επειδη δεν ξερω καποια αλλη κοπελα να μπαινει σε αυτη τη διαδικασια εαν γνωριζετε πληροφοριες θα χαρω να τις μοιραστειτε μαζι μου!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλησπέρα! Χρειάζομαι τα φώτα σας! Τον επόμενο μήνα με το καλό θα κάνω την πρώτη εμβρυομεταφορα σε τεχνητό κυκλο... πως είναι η διαδικασία,  γνωρίζει καποια ?

Επίσης διαβάζοντας τα μνμ σας για τα αυτόνομα κ την κορτιζόνη,  μου γεννήθηκε μια απορία.  Ο αιματολογικος ανοσολογικής  που πήγα για εξετασεις θρομβοφιλιας κλπ μου έβαλε και παρα πολλές εξετασεις ανοσολογικες, όλες ήταν καλές αλλά μου έβγαλε την πρώτη φορά αυξημένα ΑΝΑ 1:320 , μου έβαλε μετα επιπλέον εξετασεις και επανάληψη των ΑΝΑ ένα μήνα μετά που βγήκαν χαμηλότερα 1:160.  Πήγα προληπτικά σε μια ρευματολογο ( όχι ειδική στην γονιμοτητα ) γιατι ειχα αγχωθεί. Μου έβαλε επιπλέον εξετασεις και αυτές ήταν όλες καλές για αυτοανωσα κλπ.

Απλά διάβασα στο ίντερνετ στο site του μαντουβαλου που λέει ότι αυξημένα Ανα ( αντιπυρηνικα αντισώματα) σχετίζονται με δυσκολίες εμφύτευσης... Ο δικός μου αιματολογος είπε ότι δεν τα δίνουμε σημασία....

Έχει κάποια από εσάς καποια εμπειρία?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


3 ώρες πρίν, Texas είπε:

Είμαστε πολύ κοντά … εγώ είμαι 7η με σικλακουρ ! Μαζί θα πάμε ! Μην ανησυχείς καθόλου ούτε εγώ νιώθω τίποτα και από ενδομήτριο..άλλο τίποτα τούμπανο  ! 

Αχ μακαρι κοριτσι μ .. ειναι η 2η ετ τη πρωτη δεν ειχα καν εμφυτευση .. αρα κ συ δεν εχεις πρηξιμο στο στηθος απο τα cyclacur?

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 52 λεπτά , ´Ισιδα είπε:

Κοριτσια καλησπέρα! Χρειάζομαι τα φώτα σας! Τον επόμενο μήνα με το καλό θα κάνω την πρώτη εμβρυομεταφορα σε τεχνητό κυκλο... πως είναι η διαδικασία,  γνωρίζει καποια ?

Επίσης διαβάζοντας τα μνμ σας για τα αυτόνομα κ την κορτιζόνη,  μου γεννήθηκε μια απορία.  Ο αιματολογικος ανοσολογικής  που πήγα για εξετασεις θρομβοφιλιας κλπ μου έβαλε και παρα πολλές εξετασεις ανοσολογικες, όλες ήταν καλές αλλά μου έβγαλε την πρώτη φορά αυξημένα ΑΝΑ 1:320 , μου έβαλε μετα επιπλέον εξετασεις και επανάληψη των ΑΝΑ ένα μήνα μετά που βγήκαν χαμηλότερα 1:160.  Πήγα προληπτικά σε μια ρευματολογο ( όχι ειδική στην γονιμοτητα ) γιατι ειχα αγχωθεί. Μου έβαλε επιπλέον εξετασεις και αυτές ήταν όλες καλές για αυτοανωσα κλπ.

Απλά διάβασα στο ίντερνετ στο site του μαντουβαλου που λέει ότι αυξημένα Ανα ( αντιπυρηνικα αντισώματα) σχετίζονται με δυσκολίες εμφύτευσης... Ο δικός μου αιματολογος είπε ότι δεν τα δίνουμε σημασία....

Έχει κάποια από εσάς καποια εμπειρία?

Κορίτσι μου όπως κι εσύ, βρέθηκα με θετικά ΑΝΑ 1:320. Επισκέφτηκα δύο ρευματολόγους. Έκανα συμπληρωματικές εξετάσεις και δε βρέθηκε τίποτα άλλο. Εκανα επανέλεγχο στο εξάμηνο, στον οποίο τα αντιπυρηνικα παρέμειναν 1:320 και όλα τα υπόλοιπα αρνητικά. Η ρευματολόγος που με παρακολουθεί μου είπε πως η τιμή αυτή δικαιολογείται επειδή έχω στο πολυ στενό οικογενειακό περιβάλλον συγγενή με λύκο. Εφόσον οι υπόλοιπες τιμές είναι αρνητικές και δεν υπάρχει συμπτωματολογια, δεν έχω αυτόανοσο, αλλά μια φορά το χρόνο θα κάνω τον επανέλεγχο μου,μήπως και εμφανιστεί κάτι. Σε αυτή τη φάση πάντως μου είπε πως δεν ευθύνεται η τιμή αυτή για υπογονιμότητα. Το μόνο που μου είπε είναι ότι σε περίπτωση εξωσωματικής, καλό είναι να πάρω μικρή δόση κορτιζόνης για να είμαστε 100% σίγουροι. Τώρα που έκανα τη σπερματεγχυση, ο γιατρός μου έδωσε όντως κορτιζόνη prezolon των 5mg. Επίσης μου είπε ότι λίγο καιρό μετά από διέγερση η από εγκυμοσύνη, αφού ηρεμήσουν λίγο τα ορμονικά,καλό ειναι να γίνεται επανέλεγχος, γιατι όλες οι ανισορροπίες στις ορμόνες και τα σκαμπανεβάσματα θα μπορούσαν να "ξυπνήσουν" το θέμα που θα μπορούσε να υποβόσκει.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, Angot είπε:

Το θέμα είναι ότι δεν νιωθω έγκυος. Δεν έχω δει κάτι 'ανησυχητικό' αλλά και από συμπτώματα σχεδόν τπτ, στηθος και κοιλια που μπορείς να τα έχεις ανεξάρτητα αν δεν πάει καλά το μωράκι. Και έχω ακούσει κ από 2 γνωστές μ τελευταία ότι παλινδρομησαν τα μωρα τους στην 8η εβδομάδα και στις 2, ειδικά η Μια ακουσε καρδιά και 1 βδομαδα μετά δεν ξανακουσε και ξερεις! Αύριο έχω καρδούλα εγώ! 

Είδα κ όνειρο ότι είχα αιμα! 

Να σου πω την αλήθεια και εγώ βλέπω στον ύπνο μου ότι έχω αίμα και ότι κινδυνεύει το μωρό..Είμαι στην 15η εβδομάδα και ακόμα δεν μπορώ να ηρεμήσω και να χαρώ την εγκυμοσύνη μου,σίγουρα φταίει το γεγονός ότι είμαι πολύ αγχωδης απ' τη φύση μου.Ενω μου λένε ότι εφόσον μπήκα στον τέταρτο πρέπει να χαλαρώσω,εγώ αγχωνομαι. Είναι και η πρώτη μου εγκυμοσύνη,είχα και την αποβολή στην έκτη εβδομαδα(μπορεί να ήταν και 7η δεν θυμάμαι ακριβη ημερομηνία)οπότε όλα αυτά μαζί έχουν ως αποτέλεσμα να μην μπορώ να απολαύσω το μπεμπακι μου

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, marina_86 said:

Ο νέος ανοσολογος μου είπε ότι στην περίπτωση μου δεν υπάρχει εμφανής λόγος για κορτιζόνη γιατί δεν έχω ανεβασμένους τους δείκτες που χρειάζονται κορτιζόνη. Απλά επειδή έχω έναν άλλον δείκτη λίγο ανεβασμένο, μου πρότεινε για καλό κ για κακό, να πάρω πολύ μικρή δόση από την ετ και μετά αλλά και πάλι θέλει να το συζητήσει με τον γιατρό μου. 

Για τις φλεγμονές μου το είπε αυτός αλλά εγώ ήδη το είχα διαβάσει κ σε πολλές μελέτες (αλίμονο!). Όπως κ το ότι επηρεάζει την ποιότητα κ το πάχος του ενδομητρίου σε κάποιες περιπτώσεις. Κι εγώ την φοβάμαι, τόσο κόπο έκανα και κάνω για να καθαρίσω από φλεγμονές. Έχω πάρει γαλακτοβακιλλους με το κιλό! Και η προηγούμενη γιατρός μου, επειδή ξαφνικά άρχισε το ενδομήτριο μου να μην παχαινει ικανοποιητικά και ακυρωναμε τον κύκλο, μου είχε πει τον επόμενο μήνα δεν θα ξεκινήσεις κορτιζόνη από τόσο νωρίς όσο λέει η Λευκού. Και φαντάσου εμένα μου έλεγε δέκα μέρες πριν την ετ. Δηλαδή περίπου όγδοη με δέκατη μέρα του κύκλου.

Όσον αφορά στο γονίδιο κοιλιοκάκης, μου είπε ότι το γονίδιο είναι πολύ συχνό. Καλά εγώ εννοείται ότι αποφεύγω την γλουτένη για παν ενδεχόμενο αλλά αυτός λίγο γέλασε. Γενικά είναι πολύ καλός. Μου έκανε πολλές εξετάσεις και ασχολείται πολύ προσωπικά. 

Πάντως δεν το είπα για να σε αγχωσω σε καμία περίπτωση!!!❤️ Απλά επειδή έχω καταλάβει ότι το ψάχνεις πολύ, είπα να σε ενημερώσω σχετικά. Σίγουρα η καθεμία είναι διαφορετική περίπτωση.

Δεν φταις εσύ κοπέλα μου που αγχώνομαι. Οι γιατροί που δεν συμφωνούν μεταξύ τους φταίνε και στο τέλος δεν ξέρεις τι να κάνεις. Και μένα η Οικονομοπούλου μου είπε να μην πάρω κορτιζόνη καθόλου, το ίδιο και ο Σφακ. Από την άλλη η πρώτη προσπάθεια που ήταν χωρίς, δεν πέτυχε και προβληματίζομαι τι να κάνω καλύτερο σε αυτήν. Εγώ πάντως δεν πρόκειται να ξεκινήσω κορτιζόνη χωρίς να ξέρω καν αν θα κάνω ετ σε αυτόν τον κύκλο και ας λέει η Λευκού. Θα το συζητήσω εκ νεου με τον Σφακ, θα του δείξω και τις οδηγιες της και αν ειναι θα παρω πριν την ετ όπως παίρνουν προληπτικά τόσες κοπέλες. 

  • Μου αρέσει 1

eardp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , Blue Velvet είπε:

Να σου πω την αλήθεια και εγώ βλέπω στον ύπνο μου ότι έχω αίμα και ότι κινδυνεύει το μωρό..Είμαι στην 15η εβδομάδα και ακόμα δεν μπορώ να ηρεμήσω και να χαρώ την εγκυμοσύνη μου,σίγουρα φταίει το γεγονός ότι είμαι πολύ αγχωδης απ' τη φύση μου.Ενω μου λένε ότι εφόσον μπήκα στον τέταρτο πρέπει να χαλαρώσω,εγώ αγχωνομαι. Είναι και η πρώτη μου εγκυμοσύνη,είχα και την αποβολή στην έκτη εβδομαδα(μπορεί να ήταν και 7η δεν θυμάμαι ακριβη ημερομηνία)οπότε όλα αυτά μαζί έχουν ως αποτέλεσμα να μην μπορώ να απολαύσω το μπεμπακι μου

Με το καλό το μπεμπακι σ κοπέλα μ, οτι και να σ πουν τύπου μην αγχώνεσαι κλπ δεν βοηθάει και ιδιαίτερα. Ειδικά αν είναι κ στον χαρακτήρα σ. Απλα θα φτάσουμε στο τέλος της εγκυμοσύνης πρώτα ο Θεός και δε θα χουμε ευχαριστηθεί τπτ. Αυτό γίνεται συνήθως! Ας πάνε όλα καλά και δεν πειράζει ας είμαστε αγχωμένος κατά τη διάρκεια... Εγω αυτο λεω! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...