Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Καφέ εξωσωματικής 2022 !


Recommended Posts

πρίν από 16 λεπτά , kateriiina25 είπε:

Θα στο γράψω ακριβώς όπως μου τα έγραψε. 

-Από την 1η ημέρα της εμμήνου ρύσεως στον κύκλο που θα γίνει η εμβρυομεταφορά λόγω του αλλεργικού υποστρώματος, της προδιάθεσης για κοιλιοκάκη και της αυτοανοσίας χορήγηση μικρής δόσης κορτιζόνης πχ σιρόπι Pirver 1 mL 

Αυτοανοσία εννοεί το Χασιμότο και πιθανή ψωρίαση (πήγα σε δερματολόγο και δεν είναι τελικά)

Για το ενδομήτριο μου δεν έχω ιδέα πραγματικά γιατί δεν ήξερα και δεν είχα δώσει σημασία. τον μήνα της ετ ήταν 5,5  δυο μέρες πριν την ωοληψία αλλά μετα πήρα cyclacur και δεν ξέρω πόσο έγινε στην ετ

Στο ρώτησα γιατί έχω πάει κι εγώ δύο φορές στη Λευκού και έχω καταλάβει ότι την αγαπάει την κορτιζόνη... Η οποία δεν είναι πάντα και τόσο απαραίτητη. Θέλω να πω κι εγώ έχω το γονίδιο για κοιλιοκάκη κ έπαιρνα πάντα σύμφωνα με το πρωτόκολλο της. Και ξέρω κ άλλες κοπέλες που το είχαν και δεν πήραν κορτιζόνη κ πέτυχαν. Γενικά η κορτιζόνη σε κάποια άτομα με συγκεκριμένα αυτοάνοσα μπορεί να βοηθήσει πολύ. Σε άλλες περιπτώσεις μπορεί να κάνει μέχρι κ ζημιά. Μπορεί να επηρεάσει την πάχυνση κ την ποιότητα του ενδομητρίου και μπορεί να φουντώσει κ φλεγμονές, αν κάποια κοπέλα έχει την τάση. Τώρα ο γιατρός μου με έστειλε κ σε έναν άλλον ανοσολογο (μου φάνηκε πολύ καλός) και τροποποιησαμε λίγο το πρωτόκολλο για την επόμενη φορά. Θα δείξει, τι να πω...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 24,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • kateriiina25

    1682

  • happiness79

    1519

  • Angot

    1426

  • Σποράκι

    701

Περισσότερες δημοσιεύσεις

20 hours ago, Mar.Theo said:

Την 10ημερα   ,  την άλλη Δευτέρα έχω υπερηχο κ αιματολογική.  .  . Έχω πιεστεί τόσο πολύ τους τελευταίους μήνες.  .  .που η περίοδος μου τα έχει παίξει ( κ από τα φάρμακα βέβαια) κ δεν μπορώ να κάνω κανένα πρόγραμμα.  .  .έχω  πίσω μου την δουλειά που με πιέζει.  .  . Σε πρήζουν καθόλου τα cyclacour????

Καλησπέρα και εγώ στην προετημασια για ετ είμαι στην δεύτερη , τα φάρμακα της προετημασιας δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο λίγα νεύρα λίγο πρήξιμο από τα οιστρογόνα … αυτό που ήθελα να πω είναι προσοχή στην απορρόφηση της  προγεστερονης , εμένα αποδείχθηκε πως δεν γινόταν στην προηγούμενη ετ που έπαιρνα μόνο κολπικά και θα κάνω και ενέσιμη αυτή την φορά 

δεν υπήρχε καμία ένδειξη και πάλι δεν θα μου έδινε ο γιατρός είχε κάνει μόνη μου εξέταση αίματος στην τελευταία χοριακη 

καλη επιτυχία και καλό κουράγιο!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 28 λεπτά , marina39 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια 10η βδομάδα αύριο. Είμαι σαν 4μηνών έγκυος, τρομακτικό πρήξιμο (λόγω utrogestan???) πολύ ενοχλητικό, πρησμένο στήθος πολύ και τρομακτική δυσκοιλιότητα ότι κι αν κάνω..... και φυσικά απίστευτη κούραση καθώς ταξιδεύω εξωτερικό για δουλειά και πραγματικά δεν παλεύεται... 

Και πού είσαι ακόμα και δεν έχουν πιάσει και για τα καλά οι ζέστες! Υπομονή... Τουλάχιστον σκαπούλαρες τις δύσκολες βδομάδες και φαντάζομαι δεν έχεις ανησυχία για το μωρό τώρα πια! Τα επαγγελματικά ταξίδια δε γίνεται να τα αραιώσεις σιγά σιγά? Ή ανοίγω πάλι το θέμα που συζητούσαμε πριν, για την ανελαστικότητα των αφεντικών? (για να το πω ευγενικά...) :roll:

πρίν από 6 λεπτά , Ele@n είπε:

Ω ναι!! Εχεινα κάνει με τη φυση της δουλειάς. Είμαι σε φροντιστήριο. Δεν ρισκάρουν. Αλλά κι εμείς τι να κανουμε; ακόμα δεν έχω απαντήσει.

Κοίτα, καταλαβαίνω γιατί και η κολλητή μου σε φροντιστήριο δούλευε όταν ήταν σε διαδικασίες εξωσωματικής και όταν έμεινε έγκυος και συνέχισε μέχρι που γέννησε (της είχε βγει η πίστη) μετά όμως πήρε την άδεια που δικαιούταν από το νόμο και όταν αυτή έληξε επέστρεψε στο φροντιστήριο. Στη θέση σου θα ξεκινούσα τη δουλειά και όταν με το καλό μείνεις έγκυος το ρυθμίζεις ανάλογα με τις ανάγκες της κύησης. Πάντως δεν έχεις λόγο να μην πας, υπάρχουν και οι απροειδοποίητες εγκυμοσύνες και γι' αυτές δεν μπορεί να δεσμευτεί κανείς!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, Vxatz said:

Καλησπέρα κορίτσια διαβάζω καθημερινά θέματα στο φόρουμ κ αποφάσισα να γράψω κ εγώ. 5/5 έκανα ετ 2 τελειων βλαστοκυστεων κ σήμερα την 9η μέρα η Β χοριακη έδειξε 5.5 αμέσως ο γιατρός μου είπε να σταματήσω την αγωγή κ να περιμένω περίοδο. Μήπως βιάστηκε να μου πει για χοριακη την 9η μέρα; μήπως θα μπορούσαμε μια επαναληπτική σε 2 μέρες κ όχι όλα αμέσως μαχαίρι; Όλη μέρα αυτό σκέφτομαι

Είχα και εγώ την ίδια περίπτωση ίδια μέρα με χοριακη 6; ή 7 ο γιατρός μου είπε ότι το θεωρεί αρνητικό και εγώ με άριστες βλαστοκυστες ήμουν θεωρητικά ..

16 hours ago, happiness79 said:

Λυπάμαι γι' αυτή την έκβαση κορίτσι μου... Έχω διαβάσει αν θυμάμαι καλά για δύο περιπτώσεις εδώ με πολύ χαμηλή χοριακή, που τους συνέχισαν τα φάρμακα μέχρι την επανάληψη, αλλά δεν υπήρξε θετική έκβαση δυστυχώς, άδικα επιβαρύνθηκαν με φάρμακα και μάταιες ελπίδες. Μου φαίνεται οκ η τακτική του γιατρού σου. Παρ' όλα αυτά αν έχεις αμφιβολίες και δε σε καλάπτει η γνώμη του, μπορείς να συνεχίσεις τα φάρμακα για 2 μέρες ακόμα και να κάνεις επαναληπτική χοριακή. 

Έτσι ακριβώς είναι πολύ χαμηλή και να μη αισθάνεται η κοπέλα πως έκανε βλακεία γιατί και εγώ συνέχισα τα φάρμακα και επιβάρυνα τον οργανισμό μου με μια πολύ βαριά περίοδο στην συνέχεια , δυστυχώς ακόμα και 9 όσο και να έχει αργήσει να γίνει η εμφύτευση είναι παρα πολύ χαμηλή η χοριακη δηλαδή και 25 να ήταν πάλι χαμηλή είναι απλά εκεί λες άντε μήπως και …

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , happiness79 είπε:

Και πού είσαι ακόμα και δεν έχουν πιάσει και για τα καλά οι ζέστες! Υπομονή... Τουλάχιστον σκαπούλαρες τις δύσκολες βδομάδες και φαντάζομαι δεν έχεις ανησυχία για το μωρό τώρα πια! Τα επαγγελματικά ταξίδια δε γίνεται να τα αραιώσεις σιγά σιγά? Ή ανοίγω πάλι το θέμα που συζητούσαμε πριν, για την ανελαστικότητα των αφεντικών? (για να το πω ευγενικά...) :roll:

Κοίτα, καταλαβαίνω γιατί και η κολλητή μου σε φροντιστήριο δούλευε όταν ήταν σε διαδικασίες εξωσωματικής και όταν έμεινε έγκυος και συνέχισε μέχρι που γέννησε (της είχε βγει η πίστη) μετά όμως πήρε την άδεια που δικαιούταν από το νόμο και όταν αυτή έληξε επέστρεψε στο φροντιστήριο. Στη θέση σου θα ξεκινούσα τη δουλειά και όταν με το καλό μείνεις έγκυος το ρυθμίζεις ανάλογα με τις ανάγκες της κύησης. Πάντως δεν έχεις λόγο να μην πας, υπάρχουν και οι απροειδοποίητες εγκυμοσύνες και γι' αυτές δεν μπορεί να δεσμευτεί κανείς!

Πήρε άδεια που δικαιούται στην εγκυμοσυνη; αθηνα; εμείς εδώ δουλεύουμε μέχρι τελευταία μέρα, εκτός αν σπάσουν τα νερά μες στην αίθουσα και σε δεκαπέντε μέρες  από τη γέννα γυρνάμε πισω! Στο ενδεχόμενο να χρησιμοποιήσεις άδεια, απλά ψάχνεις για δουλειά μόλις αυτή λήξει. Στην εγκυμοσυνη  μου δεν με πήρε εκείνη τη Χρονιά. Καλά κι εγώ από τον φόβο μου μην συμβεί τίποτα δεν θα πήγαινα. Αλλά τώρα (είχα μια εγκυμοσυνη ατυχη) συνέχιζα και θα το ανακοινώνα μετά την αυχενικη.


tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

8 hours ago, Natassou85 said:

Κοριτσια καλημερα .. ηθελα να μοιραστω κ γω μαζι σας την ανησυχια μ .. εχω κανει 2 φορες προετοιμασια ενδομητριου την πρωτη ειχα μηδενικη χοριακη κ τη δευτερη 4 μερες πριν τη μεταφορα κολλησα κορονοιο κ ακυρωθηκε .. και τις 2 φορες π εκανα προετοιμασια με cyclacur το στηθος μ πονουσε κ πρηζοταν πολυ .. οποτε καταλαβαινα οτι γινεται δουλεια απο κατω .. τωρα λοιπον εχω ξεκινησει παλι διαδικασια ετ κ ειμαι στη 5η μερα με cyclacur αλλα ρε κοριτσια ουτε πρησμενο στηθος ουτε πονος τιποτα σαν να μην εχω παρει ουτε ενα χαπι .. κ φοβαμαι μη παω το Σαββατο κ μου πει οτι δεν εγινε τπτ .. εχω φοβηθει πολυ γιατι τις αλλες 2 απο κει καταλαβαινα οτι δουλευει..☹️☹️

Είμαστε πολύ κοντά … εγώ είμαι 7η με σικλακουρ ! Μαζί θα πάμε ! Μην ανησυχείς καθόλου ούτε εγώ νιώθω τίποτα και από ενδομήτριο..άλλο τίποτα τούμπανο  ! 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , Texas είπε:

Είχα και εγώ την ίδια περίπτωση ίδια μέρα με χοριακη 6; ή 7 ο γιατρός μου είπε ότι το θεωρεί αρνητικό και εγώ με άριστες βλαστοκυστες ήμουν θεωρητικά ..

Έτσι ακριβώς είναι πολύ χαμηλή και να μη αισθάνεται η κοπέλα πως έκανε βλακεία γιατί και εγώ συνέχισα τα φάρμακα και επιβάρυνα τον οργανισμό μου με μια πολύ βαριά περίοδο στην συνέχεια , δυστυχώς ακόμα και 9 όσο και να έχει αργήσει να γίνει η εμφύτευση είναι παρα πολύ χαμηλή η χοριακη δηλαδή και 25 να ήταν πάλι χαμηλή είναι απλά εκεί λες άντε μήπως και …

Ναι κορίτσια έτσι ακριβώς είναι. Κ με μια άλλη γυναικολόγο που μιλησα μου επιβεβαίωσε ότι είναι αρνητικό 

  • Μου αρέσει 1
  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 31 λεπτά , Texas είπε:

Είχα και εγώ την ίδια περίπτωση ίδια μέρα με χοριακη 6; ή 7 ο γιατρός μου είπε ότι το θεωρεί αρνητικό και εγώ με άριστες βλαστοκυστες ήμουν θεωρητικά ..

Σου είχε συνεχίσει τα φάρμακα όμως αν θυμάμαι καλά, σωστά?

πρίν από 22 λεπτά , Ele@n είπε:

Πήρε άδεια που δικαιούται στην εγκυμοσυνη; αθηνα; εμείς εδώ δουλεύουμε μέχρι τελευταία μέρα, εκτός αν σπάσουν τα νερά μες στην αίθουσα και σε δεκαπέντε μέρες  από τη γέννα γυρνάμε πισω! Στο ενδεχόμενο να χρησιμοποιήσεις άδεια, απλά ψάχνεις για δουλειά μόλις αυτή λήξει. Στην εγκυμοσυνη  μου δεν με πήρε εκείνη τη Χρονιά. Καλά κι εγώ από τον φόβο μου μην συμβεί τίποτα δεν θα πήγαινα. Αλλά τώρα (είχα μια εγκυμοσυνη ατυχη) συνέχιζα και θα το ανακοινώνα μετά την αυχενικη.

Κι εκείνη δούλευε μέχρι τη μέρα που γέννησε. Μετά τη γέννα όμως πήρε άδεια. Αθήνα, ναι. Καταγγελία στο σύλλογο θέλουν κάτι τέτοιοι, όχι να φοβάσαι να μείνεις έγκυος, λες και αυτοί δεν κάνουν οικογένεια...

πρίν από 21 λεπτά , Texas είπε:

Είμαστε πολύ κοντά … εγώ είμαι 7η με σικλακουρ ! Μαζί θα πάμε ! Μην ανησυχείς καθόλου ούτε εγώ νιώθω τίποτα και από ενδομήτριο..άλλο τίποτα τούμπανο  ! 

@Texas και @Natassou85 καλή σας επιτυχία κορίτσια!!!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, happiness79 said:

Σου είχε συνεχίσει τα φάρμακα όμως αν θυμάμαι καλά, σωστά?

Κι εκείνη δούλευε μέχρι τη μέρα που γέννησε. Μετά τη γέννα όμως πήρε άδεια. Αθήνα, ναι. Καταγγελία στο σύλλογο θέλουν κάτι τέτοιοι, όχι να φοβάσαι να μείνεις έγκυος, λες και αυτοί δεν κάνουν οικογένεια...

Μου τα είχε συνεχίσει η …. Coordinator whatever… 

ΜΕ τον γιατρό δεν είχα μιλήσει εκείνο το διάστημα ημερών , όταν όμως πήγα στο κέντρο και μιλουσαμε για δυο ωρες , που είχε γίνει χαμουλης λόγω παραλήψεων και λαθών , που είπε ο ίδιος πως το θεωρεί αρνητικό και πως δεν χρειαζόταν να συνεχίσω τα φάρμακα 

για να είμαι ειλικρινής ούτε εγώ το πίστευα καθόλου απλά ειναι αυτό που λένε όλοι μια στο εκκατομυρίων και τι θα πάθεις άλλες δυο μέρες κλπ

Αλλά τώρα που έχω την εμπειρία δεν θα τα συνέχιζα γιατί κατάλαβα ποσο χαμηλή ήταν και έστω και μια ελπίδα ειναι ψυχοφθόρα , γιατί μετά έκανα και στις 12 και ήταν πάλι χαμηλά και συνέχισα και άλλο και πήρα ένα σωρό μέρες τζάμπα τα φάρμακα τελικά ..

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Ele@n είπε:

Καλά ναι έχεις τα δικιά σου. Πράγματι οι πιο πολλές συμβαίνουν κοντά εκεί. Αλλά όταν ακούς καρδιά δυνατή μειώνονται κατά πολύ οι πιθανότητες για παλλινδομη. Εσύ πόσο εισαι;

Είμαι 7 περίπου 7+2 μου το βγάζει το πρόγραμμα! 

1 hour ago, happiness79 είπε:

Άρα αφού έχεις δοκιμασμένο πρωτόκολλο με επιτυχία, νομίζω ότι δεν υπάρχει λόγος να μην το ακολουθήσεις την επόμενη φορά! Θα το πετύχετε τώρα!!!

Τι κάνει αυτό???

Μήπως τότε καλύτερα να πας με κατεψυγμένα για να είναι προγραμματισμένη η ετ σου?

Ακούς τους χτύπους της καρδούλας. 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 3 λεπτά , Texas είπε:

Μου τα είχε συνεχίσει η …. Coordinator whatever… 

ΜΕ τον γιατρό δεν είχα μιλήσει εκείνο το διάστημα ημερών , όταν όμως πήγα στο κέντρο και μηλουσαμε για δυο ωρες , που είχε γίνει χαμουλης λόγω καταλήψεων και λαθών , που είπε ο ίδιος πως το θεωρεί αρνητικό και πως δεν χρειαζόταν να συνεχίσω τα φάρμακα 

για να είμαι ειλικρινής ούτε εγώ το πίστευα καθόλου απλά ειναι αυτό που λένε όλοι μια στο εκκατομυρίων και τι θα πάθεις άλλες δυο μέρες κλπ

Αλλά τώρα που έχω την εμπειρία δεν θα τα συνέχιζα γιατί κατάλαβα ποσο χαμηλή ήταν και έστω και μια ελπίδα ειναι ψυχοφθόρα , γιατί μετά έκανα και στις 12 και ήταν πάλι χαμηλά και συνέχισα και άλλο και πήρα ένα σωρό μέρες τζάμπα τα φάρμακα τελικά ..

Ναι, εσύ τα πήρες πράγματι για πολλές μέρες, τζάμπα τόση ορμόνη και οι ελπίδες που είχες. Αυτή τη φορά όμως θα σε προσέξουνε πολύ, δε θα γίνουν λάθη και θα πετύχεις!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, happiness79 said:

Ναι, εσύ τα πήρες πράγματι για πολλές μέρες, τζάμπα τόση ορμόνη και οι ελπίδες που είχες. Αυτή τη φορά όμως θα σε προσέξουνε πολύ, δε θα γίνουν λάθη και θα πετύχεις!

Ευχαριστω μακάρι εκεί που ήμουν ψύχραιμη δεν περνάνε οι μέρες τώρα ! Καλά όσο για εσένα … τι να πω συγχαρητήρια!!! καημό το έχω αν τα καταφέρω τώρα να μείνω και μια φορά φυσιολογικά !

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , Ele@n είπε:

Είσαι 8η, συμπληρωμένες 7. 

 

Η αλήθεια είναι ότι έχω ένα πρόγραμμα ξέρεις σαν αυτό της περιόδου. Και λέει 8η εβδομάδα. Αλλα επειδη ειναι 7η +2 ημέρες νομιζα είμαι στην 7 εβδομάδα. Δεν πάει έτσι σλσ; 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 42 λεπτά , Texas είπε:

Μου τα είχε συνεχίσει η …. Coordinator whatever… 

ΜΕ τον γιατρό δεν είχα μιλήσει εκείνο το διάστημα ημερών , όταν όμως πήγα στο κέντρο και μιλουσαμε για δυο ωρες , που είχε γίνει χαμουλης λόγω παραλήψεων και λαθών , που είπε ο ίδιος πως το θεωρεί αρνητικό και πως δεν χρειαζόταν να συνεχίσω τα φάρμακα 

για να είμαι ειλικρινής ούτε εγώ το πίστευα καθόλου απλά ειναι αυτό που λένε όλοι μια στο εκκατομυρίων και τι θα πάθεις άλλες δυο μέρες κλπ

Αλλά τώρα που έχω την εμπειρία δεν θα τα συνέχιζα γιατί κατάλαβα ποσο χαμηλή ήταν και έστω και μια ελπίδα ειναι ψυχοφθόρα , γιατί μετά έκανα και στις 12 και ήταν πάλι χαμηλά και συνέχισα και άλλο και πήρα ένα σωρό μέρες τζάμπα τα φάρμακα τελικά ..

Αυτή τη φορά όλα θα πάνε καλά. Θετική σκεψη

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...