Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Καφέ εξωσωματικής 2022 !


Recommended Posts

πρίν από 16 λεπτά , Μπισκοτακι27 είπε:

Καλησπέρα !! Κ μενα μ ειχε πει κ ξεκίνησαν τον προηγ μηνα .Το ενδομήτριο δεν ηταν καλο οποτε διακόψαμε σταδιακά την κορτιζονη κ την ξανα ξεκινησαμε αυτο τον μηνα που παλι ξεκίνησα προετοιμασία ενδομητρίου κ θα δείξει τις επόμενες μερες πως θα παει 

Κορίτσια εμένα ο γιατρός μου σε όλες τις προσπάθειες ουδέποτε μου είπε για κορτιζόνη για προετοιμασία ενδομητριου. 

5 ώρες πρίν, Troia είπε:

Τι θέματα γείας έχεις; Μήπως χρειάζεται να εμπλέξεις κι άλλες ειδικότητες;

@Troia κορίτσι μου από που να ξεκινήσω. Στα 20 βρέθηκα με μια ωοθήκη κ σάλπιγγα λόγω πολύ μεγαλης κύστης ωοθήκης που πήγαινε για καρκίνωμα. Στα 30 μένω φυσιολογικά έγκυος κ αποβάλλω την 7η εβδομάδα. Κάνω έλεγχο για καθεξιν αποβολές κ δείχνει ότι έχω θρομβοφυλια. Περνάν τα χρόνια χωρίς αποτέλεσμα κ στο μεταξύ κάνω κ ολική θυρεοειδεκτομη. Άρα είμαι τώρα στα 41 με θρομβοφυλια, μια ωοθήκη και χωρίς θυρεοειδή. 2 παλινδρομες κυησεις και 2 αποτυχημένες εμβρυομεταφορες. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 24,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • kateriiina25

    1682

  • happiness79

    1519

  • Angot

    1426

  • Σποράκι

    701

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 ώρα πρίν, kateriiina25 είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Μετά από την κουβέντα που είχαμε εχτές για την ετ σε φυσικό κύκλο ή σε τεχνητό μου γεννήθηκε μία άλλη απορία τώρα. Η Λευκού μου έχει πει ότι πρέπει να πάρω κορτιζόνη από την 1η μέρα περιόδου του κύκλου της ετ. Εγώ πώς θα ξέρω αν θα κάνω την ετ σε αυτόν τον κύκλο; Αν την κάνω στον επόμενο, θα πάρω τσάμπα 1 μήνα κορτιζόνη; 

Κατερίνα, έχεις κάποιο αυτοάνοσο και σου είπε να παίρνεις κορτιζόνη τόσες πολλές μέρες; Ή προληπτικά; Το ενδομήτριο σου ανταποκρίνεται ικανοποιητικά; Εννοώ αν παχαινει και αν φαίνεται καλό ποιοτικά (τριζωνικο κ χωρίς υγρό).

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Angot είπε:

Κορίτσια καλημέρα, ηθελα να ρωτησω κάτι κυρίως τις κοπέλες που είχαν μείνει έγκυος και είχαν παλινδρομη.  

Είχαν κάποιο δείγμα ότι δεν πάει κάτι καλά; 

Και στις ποσες εβδομάδες παλινδρομησαν τα μωρα; 

Ένα δείγμα είναι μια χόριακη που δεν ανεβαίνει σωστά.  Αν και στην πράξη υπάρχουν και οι εξαιρέσεις. Άλλο δείγμα όταν ο σάκος δεν αντιστοιχεί σε αυτό που περιμένει ο γιατρός να δει, ή  το μέγεθος του εμβρύου ότι δεν προχωράει. Άλλο όταν σε διαδοχικούς υπέρηχους δεν ακούγεται καρδιά. Είχα πάλινδρομη στην 9η. Βέβαια κάθε εγκυμοσυνη είναι διαφορετική και αυτό που συνέβη στη μία μπορεί στην άλλη να μην αξιολογηθεί αρνητικά. 

4 ώρες πρίν, Angot είπε:

Αρα η 8η βδομάδα είναι απ οτι εχω καταλάβει κρίσιμη. Εγω λεω να παρω και ενα dobler (δεν ξέρω πως λέγεται ακριβώς) οικιακής χρήσης. Εχω βρε με περίπου 100 ευρώ, αλλα λένε με ψηλά γράμματα από 12 η εβδομάδα. Που από 12η εβδομάδα είμαι λίγες οι πιθανότητες να παλινδρομησει το παιδί. Σωστά; 

Γιατί φοβάσαι για παλινδρομη; μια χαρά θα είσαι καλε!


tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Giouli36 είπε:

Κοίτα αν είναι να δεις τη θετική πλευρά θα σου πω ότι το πρώτο τρίμηνο έχασα και 1,5 κιλό!!!Λοιπόν όσον αφορά το στηθος μου ειχε αρχίσει να πρηζεται από την πρώτη θετικη χοριακη και συνεχίζοταν!!Αυτή τη στιγμή που είχα και προ εγκυμοσύνης να φανταστείς κανονικό προς μεγαλουτσικο στηθος έχει απλά γίνει τεράστιο!!!Πήγα για σουτιέν και σε ένα μαγαζί μου είπαν ότι δεν έχουν μεγαλύτερο νούμερο και το μεγαλύτερο μετά βίας τα κάλυπτε!!!Ωραία πράγματα!!Τώρα όσον αφορά την κοιλιά μου ειχε αρχίσει να φουσκώνει λίγο μετά την αυχενική!!!Περίπου 14η βδομάδα όταν μπήκα δηλ στον 4ο!!!Αλλά είναι σχετικό!!Ξέρω φίλες μου που δεν είχαν ναυτιες και πήραν και κιλά μέχρι τοτε και φούσκωσαν κιόλας λίγο νωρίτερα!!!Οπότε όλα είναι σχετικά!!Το κακό με τις ναυτιες είναι ότι δεν μπορείς να φας θεωρητικά αυτά που ενδείκνυται σε μια εγκυμοσύνη και εγω μεχρι στιγμης δεν πινω σχεδον καθολου νερό!!

Και εγώ με τη σειρά μου σου εύχομαι να έχεις μια όσο το δυνατόν πιο ομαλή εγκυμοσύνη, να πάνε όλα καλά και σε εννια μήνες να κρατάς ένα υγιέστατο μωράκι στην αγκαλιά σου!!!

Πωπωπω, χαμός!!! Ούτε σε σουτιέν εγκυμοσύνης και θηλασμού δε βρίσκεις νούμερο? Αυτό που καταλαβαίνω πάντως είναι ότι το πρήξημο μου δεν είναι σταθερό, έχω διακυμάνσεις, μια πρήζομαι, μια ξεπρήζομαι! Αλλά η κούραση δεν παίζεται! Πήγα σήμερα σε ένα παιδικό πάρτυ γενεθλίων παιδιού φίλων μας σε πάρκο κι ενώ καθίσαμε μόλις 1 ωρίτσα, μετά ήμουν λες και έσκαβα 5 ώρες!!!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , Ele@n είπε:

Ένα δείγμα είναι μια χόριακη που δεν ανεβαίνει σωστά.  Αν και στην πράξη υπάρχουν και οι εξαιρέσεις. Άλλο δείγμα όταν ο σάκος δεν αντιστοιχεί σε αυτό που περιμένει ο γιατρός να δει, ή  το μέγεθος του εμβρύου ότι δεν προχωράει. Άλλο όταν σε διαδοχικούς υπέρηχους δεν ακούγεται καρδιά. Είχα πάλινδρομη στην 9η. Βέβαια κάθε εγκυμοσυνη είναι διαφορετική και αυτό που συνέβη στη μία μπορεί στην άλλη να μην αξιολογηθεί αρνητικά. 

Γιατί φοβάσαι για παλινδρομη; μια χαρά θα είσαι καλε!

Είχα 2 περιπτώσεις, κοντινες μου. 8η βδομάδα και ηταν παλινδρομες. Οποτε αγχωθηκα. Δε θελει κ πολύ! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

7 ώρες πρίν, Natassou85 είπε:

Κοριτσια καλημερα .. ηθελα να μοιραστω κ γω μαζι σας την ανησυχια μ .. εχω κανει 2 φορες προετοιμασια ενδομητριου την πρωτη ειχα μηδενικη χοριακη κ τη δευτερη 4 μερες πριν τη μεταφορα κολλησα κορονοιο κ ακυρωθηκε .. και τις 2 φορες π εκανα προετοιμασια με cyclacur το στηθος μ πονουσε κ πρηζοταν πολυ .. οποτε καταλαβαινα οτι γινεται δουλεια απο κατω .. τωρα λοιπον εχω ξεκινησει παλι διαδικασια ετ κ ειμαι στη 5η μερα με cyclacur αλλα ρε κοριτσια ουτε πρησμενο στηθος ουτε πονος τιποτα σαν να μην εχω παρει ουτε ενα χαπι .. κ φοβαμαι μη παω το Σαββατο κ μου πει οτι δεν εγινε τπτ .. εχω φοβηθει πολυ γιατι τις αλλες 2 απο κει καταλαβαινα οτι δουλευει..☹️☹️

Δε νομίζω ότι σημαίνει ότι δεν κάνει τη δουλίτσα του στο ενδομητρίο επειδή δεν πρήζεται το στήθος σου, αυτό στην τελική είναι παρενέργεια του φαρμάκου που απλά τυχαίνει να μην την έχεις αυτή τη φορά!

7 ώρες πρίν, Mar.Theo είπε:

Γενικά προσπαθώ  να φτιάξω ένα πρόγραμμα για να είμαι χαλαρή.  .  . Αλλά δεν μ αφήνουν.  . .στην Ελλάδα μια γυναίκα είναι απαγορευμένο να ανεβαίνει στην δουλειά της κ ταυτόχρονα να προσπαθεί κ για οικογένεια.  .  . Την περασμένη βδομάδα κ ενώ εγώ υπολόγιζα ημερομηνίες για την ετ κ σε ποιον κύκλο να ξεκινήσω,  ήρθε λες κ το μυρίστηκε ο εργοδότης μου κ μου ανακοινώσε την αύξηση μου αλλά άρχισε κ τις ερωτήσεις τύπου όταν αποφασίσω για οικογένεια να τον ενημερώσω.  . . Τραγικό.  . . Εδώ δεν το ξέρουν δικοί μου άνθρωποι θα το ξέρει αυτός;; Του είπα σαφώς ότι θα είναι πολύ σύντομα κ δεν θέλω την αύξηση.  .  . Εκεί αυτός με το ζόρι.  . . Συγγνώμη κορίτσια για την πρωινή λόγο διάρροια χάχάχαχαχα . . . Είμαι λίγο σκασμένη κ προσπαθώ να μην τα βγάζω στο σπίτι μου.  . . Την πληρώνετε εσείς τώρα.  .  . Σορρυ!

Οτι και να πεις έχεις δίκιο! Είμαστε μαζί σου και θα τους πάρει και θα τους σηκώσει! Να μας τα λες να ξεσπάς, καλά κάνεις, μη τα κρατάς μέσα σου!

6 ώρες πρίν, Angot είπε:

Το θέμα είναι ότι δεν νιωθω έγκυος. Δεν έχω δει κάτι 'ανησυχητικό' αλλά και από συμπτώματα σχεδόν τπτ, στηθος και κοιλια που μπορείς να τα έχεις ανεξάρτητα αν δεν πάει καλά το μωράκι. Και έχω ακούσει κ από 2 γνωστές μ τελευταία ότι παλινδρομησαν τα μωρα τους στην 8η εβδομάδα και στις 2, ειδικά η Μια ακουσε καρδιά και 1 βδομαδα μετά δεν ξανακουσε και ξερεις! Αύριο έχω καρδούλα εγώ! 

Είδα κ όνειρο ότι είχα αιμα! 

Νομίζω ότι είναι από την αγωνία σου που περιμένετε να ακούσετε καρδούλα! Ολα καλά είναι, θα το δεις! Ξέρω ότι δε σε καθησυχάζει τίποτα βέβαια τώρα! Σου στέλνω μια αγκαλιά ❤

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , happiness79 είπε:

Δε νομίζω ότι σημαίνει ότι δεν κάνει τη δουλίτσα του στο ενδομητρίο επειδή δεν πρήζεται το στήθος σου, αυτό στην τελική είναι παρενέργεια του φαρμάκου που απλά τυχαίνει να μην την έχεις αυτή τη φορά!

Οτι και να πεις έχεις δίκιο! Είμαστε μαζί σου και θα τους πάρει και θα τους σηκώσει! Να μας τα λες να ξεσπάς, καλά κάνεις, μη τα κρατάς μέσα σου!

Νομίζω ότι είναι από την αγωνία σου που περιμένετε να ακούσετε καρδούλα! Ολα καλά είναι, θα το δεις! Ξέρω ότι δε σε καθησυχάζει τίποτα βέβαια τώρα! Σου στέλνω μια αγκαλιά ❤

Θα σ στειλω Ν σ πω! :wub:

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , Angot είπε:

Είχα 2 περιπτώσεις, κοντινες μου. 8η βδομάδα και ηταν παλινδρομες. Οποτε αγχωθηκα. Δε θελει κ πολύ! 

Καλά ναι έχεις τα δικιά σου. Πράγματι οι πιο πολλές συμβαίνουν κοντά εκεί. Αλλά όταν ακούς καρδιά δυνατή μειώνονται κατά πολύ οι πιθανότητες για παλλινδομη. Εσύ πόσο εισαι;


tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Angot είπε:

Με έχει πιάσει λιγάκι το άγχος και απέφευγα να γράψω για να μην ρίχνω ψυχολογικά και σας! 

Τις βολτουλες μου δεν τις έκοψα καθόλου, καθε σκ με τον αντρα μ πηγαίνουμε για φαγακι να χαλαρώσουμε! Χθες μάλιστα πήρα και τα πρώτα μ ρουχαλακια έτσι ξέρεις πιο άνετα γτ τα τζιν μ με ενοχλούν στην κοιλιτσα. Ξεκίνησα διστακτικά, με μια ολόσωμη φορμιτσα (καναρινί) και ενα φορεματάκι. Μου έφερε ο άντρας μια σαλιαρα από την Ολλανδία που ειχε πάει (λέγοντας μ πήρα ένα ουδέτερο χρωματακι!! Μπλε! Χαχαχαχα) , πήρα το βιβλίο what to expect when you are expecting, Και ενα ημερολόγιο εγκυμοσυνης! ΝΑΙ ΕΊΝΑΙ ΔΙΣΤΑΚΤΙΚΆ ΓΙΑ ΜΈΝΑ, ΜΗ ΓΕΛΑΣ:-P 

Αλλα πρώτα ο Θεός μόλις κλεισω το 3μηνο, θα του δώσω να καταλάβει! Χαχαχα ο άντρα μ λεει θα μπαρκαρω πάλι με αυτά που έχεις στο μυαλό σ!  Γενικα η ζωή μου κυλάει  ήρεμα κ όμορφα ως τώρα. Το μυαλό μ όμως είναι ζαβό και τρώγεται με τα καναρινι του ρουχα...

Και γω τις μέρες μετρςω να περάσω το πρώτο  3μηνο. Να αρχίσω να αγχώνομαι με την ησυχια μου για το επόμενο 3μηνο μετά! Χαχαχχα 

Γλυκούλα μου εσύ!!! ❤❤❤

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, happiness79 said:

Πωπωπω, χαμός!!! Ούτε σε σουτιέν εγκυμοσύνης και θηλασμού δε βρίσκεις νούμερο? Αυτό που καταλαβαίνω πάντως είναι ότι το πρήξημο μου δεν είναι σταθερό, έχω διακυμάνσεις, μια πρήζομαι, μια ξεπρήζομαι! Αλλά η κούραση δεν παίζεται! Πήγα σήμερα σε ένα παιδικό πάρτυ γενεθλίων παιδιού φίλων μας σε πάρκο κι ενώ καθίσαμε μόλις 1 ωρίτσα, μετά ήμουν λες και έσκαβα 5 ώρες!!!

Καλησπέρα κορίτσια 10η βδομάδα αύριο. Είμαι σαν 4μηνών έγκυος, τρομακτικό πρήξιμο (λόγω utrogestan???) πολύ ενοχλητικό, πρησμένο στήθος πολύ και τρομακτική δυσκοιλιότητα ότι κι αν κάνω..... και φυσικά απίστευτη κούραση καθώς ταξιδεύω εξωτερικό για δουλειά και πραγματικά δεν παλεύεται... 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


5 ώρες πρίν, winspert είπε:

Κοιτα...αν το γκουγκλαρεις κυριως στα αγγλικα θα δεις οτι γίνεται και σε φυσικο και σε τεχνητό...Τωρα κατά πόσο εχει νοημα σε φυσικο δεν το γνωρίζω. Γι αυτό σου λεω πως ο γιατρός μου λεει πως δεν εχει αξια σε φυσικο. Ελα ομως που όταν ακολουθησα το αποτέλεσμα του ερα πετυχα εγκυμοσύνη... Στην επόμενη προσπάθεια βέβαια που κανω για δεύτερο ειχα βιοχημικη με το ιδιο πρωτόκολλο. Σε φυσικο δεν παιρνεις τίποτα απολύτως πριν από την εμβρυομεταφορα. Με οδηγο την κορύφωση της lh παμε...Θα δούμε

Εδω ειμαστε ολες και για τα καλα και για τα κακα!!! Οποτε να μην το σκέφτεσαι αυτό καθόλου. Γραφε ο,τι θες όποτε σου ερθει και εμεις θα σου απαντάμε χωρίς να θεωρουμε χαζες τις ερωτήσεις σου...

Άρα αφού έχεις δοκιμασμένο πρωτόκολλο με επιτυχία, νομίζω ότι δεν υπάρχει λόγος να μην το ακολουθήσεις την επόμενη φορά! Θα το πετύχετε τώρα!!!

4 ώρες πρίν, Angot είπε:

Αρα η 8η βδομάδα είναι απ οτι εχω καταλάβει κρίσιμη. Εγω λεω να παρω και ενα dobler (δεν ξέρω πως λέγεται ακριβώς) οικιακής χρήσης. Εχω βρε με περίπου 100 ευρώ, αλλα λένε με ψηλά γράμματα από 12 η εβδομάδα. Που από 12η εβδομάδα είμαι λίγες οι πιθανότητες να παλινδρομησει το παιδί. Σωστά; 

Τι κάνει αυτό???

3 ώρες πρίν, kateriiina25 είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Μετά από την κουβέντα που είχαμε εχτές για την ετ σε φυσικό κύκλο ή σε τεχνητό μου γεννήθηκε μία άλλη απορία τώρα. Η Λευκού μου έχει πει ότι πρέπει να πάρω κορτιζόνη από την 1η μέρα περιόδου του κύκλου της ετ. Εγώ πώς θα ξέρω αν θα κάνω την ετ σε αυτόν τον κύκλο; Αν την κάνω στον επόμενο, θα πάρω τσάμπα 1 μήνα κορτιζόνη; 

Μήπως τότε καλύτερα να πας με κατεψυγμένα για να είναι προγραμματισμένη η ετ σου?

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Nephele78 said:

 

Γιατι δεν ξερεις πότε θα κανετε ετ; Δε θα πας με κατεψυγμενα; Ή θα πας με φυσικο να παρετε μονο το μοναδικο ωαριο του μηνα; 

Γιατί θα κάνω διέγερση αλλά ούτε ξέρω τι θα βγάλω ούτε και πως θα είμαι, αν θα πάθω κάποια υπερδιέγερση, αν θα ειναι εντάξει οι ορμόνες μου, το ενδομήτριο κτλ. Οποτε δεν ξερω αν θα τα βάλω στον ίδιο κύκλο με την ωοληψία ή στον επόμενο. 

2 hours ago, Μπισκοτακι27 said:

Καλησπέρα !! Κ μενα μ ειχε πει κ ξεκίνησαν τον προηγ μηνα .Το ενδομήτριο δεν ηταν καλο οποτε διακόψαμε σταδιακά την κορτιζονη κ την ξανα ξεκινησαμε αυτο τον μηνα που παλι ξεκίνησα προετοιμασία ενδομητρίου κ θα δείξει τις επόμενες μερες πως θα παει 

Και πήρες έτσι έναν μήνα κορτιζόνη τσάμπα; Καθόλου δεν το θέλω αυτό. Έχω ήδη ξεπεράσει κατά πολύ τα προσωπικά μου όρια με τα φάρμακα 

1 hour ago, marina_86 said:

Κατερίνα, έχεις κάποιο αυτοάνοσο και σου είπε να παίρνεις κορτιζόνη τόσες πολλές μέρες; Ή προληπτικά; Το ενδομήτριο σου ανταποκρίνεται ικανοποιητικά; Εννοώ αν παχαινει και αν φαίνεται καλό ποιοτικά (τριζωνικο κ χωρίς υγρό).

Θα στο γράψω ακριβώς όπως μου τα έγραψε. 
-Από την 1η ημέρα της εμμήνου ρύσεως στον κύκλο που θα γίνει η εμβρυομεταφορά λόγω του αλλεργικού υποστρώματος, της προδιάθεσης για κοιλιοκάκη και της αυτοανοσίας χορήγηση μικρής δόσης κορτιζόνης πχ σιρόπι Pirver 1 mL 

Αυτοανοσία εννοεί το Χασιμότο και πιθανή ψωρίαση (πήγα σε δερματολόγο και δεν είναι τελικά)

Για το ενδομήτριο μου δεν έχω ιδέα πραγματικά γιατί δεν ήξερα και δεν είχα δώσει σημασία. τον μήνα της ετ ήταν 5,5  δυο μέρες πριν την ωοληψία αλλά μετα πήρα cyclacur και δεν ξέρω πόσο έγινε στην ετ

  • Μου αρέσει 1

eardp2.png

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Ele@n είπε:

Εμένα με μυριστηκε το σύμπαν και με πήραν τηλέφωνο για καινούργια δουλειά, αλλά θέλει μονιμότητα....μην μείνω έγκυος και σταματησω!!!

Όντως τώρα? Έλεοςςςςςς!!!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 21 λεπτά , marina39 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια 10η βδομάδα αύριο. Είμαι σαν 4μηνών έγκυος, τρομακτικό πρήξιμο (λόγω utrogestan???) πολύ ενοχλητικό, πρησμένο στήθος πολύ και τρομακτική δυσκοιλιότητα ότι κι αν κάνω..... και φυσικά απίστευτη κούραση καθώς ταξιδεύω εξωτερικό για δουλειά και πραγματικά δεν παλεύεται... 

Με το καλό κορίτσι μου, όλα να πάνε τέλεια μέχρι το τέλος! Ζηλεύουμε το πρησμένο στήθος και όλα τα σύμπτωμα που έχεις. Θέλω και εγωωω :rolleyes:

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , kateriiina25 είπε:

Γιατί θα κάνω διέγερση αλλά ούτε ξέρω τι θα βγάλω ούτε και πως θα είμαι, αν θα πάθω κάποια υπερδιέγερση, αν θα ειναι εντάξει οι ορμόνες μου, το ενδομήτριο κτλ. Οποτε δεν ξερω αν θα τα βάλω στον ίδιο κύκλο με την ωοληψία ή στον επόμενο. 

Και πήρες έτσι έναν μήνα κορτιζόνη τσάμπα; Καθόλου δεν το θέλω αυτό. Έχω ήδη ξεπεράσει κατά πολύ τα προσωπικά μου όρια με τα φάρμακα 

Θα στο γράψω ακριβώς όπως μου τα έγραψε. 
-Από την 1η ημέρα της εμμήνου ρύσεως στον κύκλο που θα γίνει η εμβρυομεταφορά λόγω του αλλεργικού υποστρώματος, της προδιάθεσης για κοιλιοκάκη και της αυτοανοσίας χορήγηση μικρής δόσης κορτιζόνης πχ σιρόπι Pirver 1 mL 

Αυτοανοσία εννοεί το Χασιμότο και πιθανή ψωρίαση (πήγα σε δερματολόγο και δεν είναι τελικά)

Για το ενδομήτριο μου δεν έχω ιδέα πραγματικά γιατί δεν ήξερα και δεν είχα δώσει σημασία. τον μήνα της ετ ήταν 5,5  δυο μέρες πριν την ωοληψία αλλά μετα πήρα cyclacur και δεν ξέρω πόσο έγινε στην ετ

Αααα ναι. Εμένα στο πρωτόκολλο δεν είχε κορτιζόνη. Δεν ήξερα καν ότι μπορεί να δώσει (μες στην ασχετοσυνη κι εγω) και πάω ενδοκρινολογο και δε μου δίνει κορτιζόνη, πάω σε άλλο το ίδιο . Έψαχνα να βρω. Ειδικότητα για αυτόανοσα για ν μου δώσει κάποιος (κάπου είχα διαβάσει ότι αντιμετωπίζει σαν εχθρό ο οργανισμός το έμβρυο). Να μην βρίσκω γιατρό. Δεν μου έκοψε να ρωτήσω τον ντοκ. Αναβάλλεται εμβρυομεταφορα εκείνο τον μήνα γιατί ο θυρεοειδης ηθελε ρυθμιση. Και τον επόμενο μήνα μου είπε από μόνος του να πάρω μικρή δόση κορτιζόνης για το χασιμοτο. Όμως στο ιστορικό μου έχω και δύο συλλήψεις φυσιολογικές χωρίς κορτιζονη...πώς εξηγείται αυτο;

πρίν από 18 λεπτά , happiness79 είπε:

Όντως τώρα? Έλεοςςςςςς!!!

Ω ναι!! Εχεινα κάνει με τη φυση της δουλειάς. Είμαι σε φροντιστήριο. Δεν ρισκάρουν. Αλλά κι εμείς τι να κανουμε; ακόμα δεν έχω απαντήσει.


tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...