Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 28 λεπτά , Blue Velvet είπε:

      Μαζι θα κάνουμε! Καλή μας επιτυχία❤️Το πιο αγχωτικό κομμάτι για μένα είναι η αναμονή της εξέλιξης των εμβρύων,είναι πιο δύσκολο ακόμα και από την αναμονή της χοριακης.Εσυ αυτό που έχεις να κάνεις είναι να παίρνεις τις βιταμίνες σου και όλα θα πάνε καλά 😊

      Πραγματικά και εγώ αν τα έβαζα σε κατάταξη, πιο δύσκολη είναι η αναμονή της εξέλιξης έχεις δίκιο! Όλα πηγαίνουν καλά..  μπράβο! Εγώ στην αναμονή 6 μέρες και σήμερα.. 

Καφέ εξωσωματικής 2022 !


Recommended Posts

9 ώρες πρίν, ksvolimi είπε:

Σε καταλαβαινω κι εγω παλινδρομη στην 8η ειχα το φλεβαρη.. και τωρα ειμαι στην αναμονη της χοριακης.. προσπαθω να μη συγκρίνω..όπως λεει και το ρητό  « comparison is the thief of joy” !

τι κακό κι αυτό κι εμένα το προηγούμενο στην 7η-8η εβδομάδα παλινδρόμησε :sad: 

Ας ελπίσουμε ότι δεν θα ξανασυμβεί κάτι τέτοιο

  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 24,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • kateriiina25

    1682

  • happiness79

    1519

  • Angot

    1426

  • Σποράκι

    701

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 hour ago, winspert είπε:

Κορίτσια....επειδη μιλατε για φυσικο ή τεχνητό κυκλο....Εγω ειχα δει οτι εχω μετατοπισμενο παράθυρο στο φυσικο κυκλο... Αυτό σημαινει πως αν εκανα τεχνητο δεν ισχυει η μετατοπιση... ;;;Μήπως να το προτεινα σαν επιλογη; Μήπως αλλαζε κατι; Και βασικα δε νομιζω να εχω κανει ποτε εμβρυομεταφορα σε τεχνητό κυκλο...Πως γίνεται ακριβώς; Τι χαπια παίρνουμε; Και αραγε ειναι καλυτερη η εμβρυομεταφορα σε φυσικό κύκλο ή τεχνητό; Αλλαζει κατι στην εκβαση της προσπάθειας;;; Γνωριζει καποια;

Θα σου γραψω τις διαφορες σε λιγακι.. εχω κανει και τους δυο! Στον τεχνητό ειτε πας ξεκινώντας σικλακουρ 2η μερα και αφου χτίσεις ενδομητριο ξεκινας προγεστερονη 5 μερες γι βλαστοκυστες την 6η τα βαζεις, ειτε κανεις το πρωτόκολλο της καταστολής που κοιμίζεισ  τις ωοθήκες μπαινεις σε εμμηνόπαυση  και ετσι δεν κανεις ωορρηξία.. καταστολή κανεις με αρβεκαπ ενεσεις εχοντας ξεκινησει την 21η μερα του προηγούμενου απο την ετ κύκλου, και μετα ξεκινας παλι σικλακουρ 10-12 μερες και μετα  προγεστερονη κ.ο.κ  αυτος ο τρόπος ειναι κατάλληλος  και για ενδομητριωσεις η υποψία ενδομητριωσης  και πλήρως ελεγχόμενος απο το γιατρο, εγω οταν τον ρωτησα μου ειπε δεν εχουν ιδιαίτερες διαφορες αν ειχαμε ενα πρωτόκολλο που εξασφαλίζει επιτυχια αυτο θα καναμε ολοι απλα αν δουμε οτι δε σου ταιριάξει ο φυσικός δοκιμάζουμε κ κατι αλλο , εγω προσωπικα ειχα εμφύτευση με φυσικό δυο φορες ειπαμε ομως να δουμε κ το τεχνητό επειδη υποστηρίζεται φαρμακευτικά πιο πολυ.. τι να σου πω.. κανεις δε ξερει..

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 44 λεπτά , Giouli36 είπε:

Κοπελα μου την εμπειρία μου την ξέρεις!!!Τώρα όσον αφορά τη διαδικασία των φυσικών κύκλων δεν γνωρίζω καθόλου γιατί έτσι κι αλλιώς αν έφτανα στο σημείο να κανω φυσικούς δε θα έκανα στο Πανεπιστημιακο!!Η αλήθεια είναι ότι έχω λίγο καιρό που έχω αρχίσει και φουσκώνω!! Και μάλλον από βδομάδα θα μάθω και το φύλο!!Να μου έφευγαν και οι ναυτιες θα ήταν τέλεια!!Αλλά δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα!!

Σου εύχομαι με το καλό μια τέλεια χοριακη από βδομάδα!!!

Αχ τέλεια! Με το καλό γλυκιά Μ!!

Ευχαριστώ! Με έχει πιάσει μια μαυρίλα σήμερα βέβαια...άντε ν δουμε

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 13 λεπτά , Σποράκι είπε:

Καλησπέρα κορίτσι μου και καλή επιτυχία! Δεν έχεις λόγο να αγχώνεσαι, από τα 8 ώριμα γονιμοποιήθηκαν τα 7, αυτό σε νοιάζει, είναι τέλειο ποσοστό και αρκετά έμβρυα. Ευχομαι να πάνε όλα τέλεια και αυτή η πρώτη σου φορά να ειναι και η τελευταία :)

Ευχαριστώ πάρα πολύ ! Μακάρι να έχουμε όλες μας το πολυπόθητο αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , κοτοπουλάκι είπε:

τι κακό κι αυτό κι εμένα το προηγούμενο στην 7η-8η εβδομάδα παλινδρόμησε :sad: 

Ας ελπίσουμε ότι δεν θα ξανασυμβεί κάτι τέτοιο

Αστο.. δε ξερω τι ναι χειροτερο μηδενική χοριακη η αυτο η βιοχημική ολα τα χω ζησει ευελπιστω να ερθει η ωρα της ολοκληρωμένης κύησης.. εσυ κοριτσι μου πως εισαι..;;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 55 λεπτά , winspert είπε:

Αχ αχ...τα ιδια κανω κ εγω. Προγραμματιζω τα παντα με το αν θα είμαι εγκυος. Να φανταστείς δεν εχω μαγιό της προκοπης και δεν πηρα ουτε πέρσι γιατί τι να το κανω αφου θα είμαι εγκυος; Ας παρω του χρόνου... Και ηρθε του χρόνου και ακομα τίποτα. Και πάλι το ίδιο θα κανω νομιζω... Ας μας λύσει καποιος τις αποριες παρακαλώ!!!

Ποσο σας νιωθω.. κι εγω ετσι σκεφτομαι ακριβώς..Ευχομαι καποια στιγμη να χρειαστει να παρουμε όντως μεγαλύτερο νουμερο ...

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , anna.k είπε:

Ποσο σας νιωθω.. κι εγω ετσι σκεφτομαι ακριβώς..Ευχομαι καποια στιγμη να χρειαστει να παρουμε όντως μεγαλύτερο νουμερο ...

Εχω κανονισει μαλλια γιατρους ψωνια δερματολόγους βασει εγκυμοσύνης ουκ  ολίγες φορες.. τωρα το πηγα αντιδραστικά και πηγα κ ψωνισα μια μερα πριν την ετ.. χαχαχα ! Κι ας μη τα βαλω..( βεβαια σορτς φαρδιά ειναι οποτε καλυπτομαι για παν ενδεχόμενο)

  • Μου αρέσει 2
  • Χαχα 4
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 41 λεπτά , Kate92 είπε:

Με έχει πιάσει μια μαυρίλα σήμερα βέβαια...άντε ν δουμε

Μην πεφτεις!! Αισιοδοξια μα εχεις.. κι ολα θα γινουν..! Προσπαθησε να εισαι ηρεμη.. λίγο εμεινε! Κι εγω εχω αγχος για τον υπερηχο αλλα το παιζω ανετη.. προσπαθω να ειμαι χαλαρη! Θετική ενεργεια!!❤❤

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, kateriiina25 είπε:

Εμάς προχώρησαν σε βλαστοκύστες το 100% των εμβρύων και έχουμε 30% κατακερματισμό :rolleyes:

Νομιζω πως ο υψηλος κατακερματισμος   ευθυνεται και για αποβολες πρωτου τριμηνου. Αρα μπορει να προχωρουν στην αρχη κ να χανονται πολυ αργοτερα
 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 51 λεπτά , ksvolimi είπε:

Αστο.. δε ξερω τι ναι χειροτερο μηδενική χοριακη η αυτο η βιοχημική ολα τα χω ζησει ευελπιστω να ερθει η ωρα της ολοκληρωμένης κύησης.. εσυ κοριτσι μου πως εισαι..;;

εγώ καλά είμαι σχετικά, έχω κάτι καφέ καμιά φορά αλλά θέλω να πιστεύω πως δεν θα ξαναδώ τόσο αίμα όσο είδα την Τετάρτη. Πάντως ακόμα φοβάμαι μήπως κ αυτή η κύηση δεν πάει καλά. Οι φοβίες δεν φεύγουν εύκολα. Είναι τελείως διαφορετική η ψυχολογία του να έχεις χάσει το πρώτο σου έμβρυο. Κάθε φορά που πηγαίνω στο γιατρό τον ρωτάω αν ζει το έμβρυο. Δεν άκουσα καρδούλα στις 5 εβδομάδες κ 4 μέρες. Ελπίζω να ακούσω την Τρίτη

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


20 ώρες πρίν, Troia είπε:

Αφού τα έχω γράψει όλα φανερά, το γράφω κι αυτό.  Λέγεται Georgette Young και είναι Αμερικανίδα. Όμως είδα στο fb ότι είχε πάει Αμερική. Δεν ξέρω αν επέστρεψε. Αν θέλεις, μπορώ να τη ρωτήσω. Επίσης πρέπει να μπορείς να συνεννοειθείς μαζί της στα αγγλικά,  γιατί δεν μιλάει ελληνικά. 

Καλησπερα! Ναι αν μπορεις ρωτησε την ή στειλε μου τα στοιχεια να επικοινωνησω εγω. Στο ιντερνετ φαινεται οτι την βρισκεις μεσω ενος κεντρου αναπ/γης μονο.
Τροια εκανα λαθος με το βιβλιο. Νομιζα οτι ειχες το it starts with an egg  :grin:
To αποθηκευσα ομως κ αυτο για οταν με το καλο το χρειαστω !!

πρίν από 9 λεπτά , κοτοπουλάκι είπε:

εγώ καλά είμαι σχετικά, έχω κάτι καφέ καμιά φορά αλλά θέλω να πιστεύω πως δεν θα ξαναδώ τόσο αίμα όσο είδα την Τετάρτη. Πάντως ακόμα φοβάμαι μήπως κ αυτή η κύηση δεν πάει καλά. Οι φοβίες δεν φεύγουν εύκολα. Είναι τελείως διαφορετική η ψυχολογία του να έχεις χάσει το πρώτο σου έμβρυο. Κάθε φορά που πηγαίνω στο γιατρό τον ρωτάω αν ζει το έμβρυο. Δεν άκουσα καρδούλα στις 5 εβδομάδες κ 4 μέρες. Ελπίζω να ακούσω την Τρίτη

Παντως εχω καταλαβει πως δυστυχως η αιμορραγια σε κυηση ειναι αρκετα συχνη.. ξερω οτι δε σε καθησυχαζει βεβαια αλλα ολες οι φιλες μου ειχαν.
Και η μητερα μου ειχε σε μενα αρκετη. Ακινησια 3 εβδομαδων με καποιες ενεσεις κ με κρατησε

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, winspert είπε:

Κορίτσια....επειδη μιλατε για φυσικο ή τεχνητό κυκλο....Εγω ειχα δει οτι εχω μετατοπισμενο παράθυρο στο φυσικο κυκλο... Αυτό σημαινει πως αν εκανα τεχνητο δεν ισχυει η μετατοπιση... ;;;Μήπως να το προτεινα σαν επιλογη; Μήπως αλλαζε κατι; Και βασικα δε νομιζω να εχω κανει ποτε εμβρυομεταφορα σε τεχνητό κυκλο...Πως γίνεται ακριβώς; Τι χαπια παίρνουμε; Και αραγε ειναι καλυτερη η εμβρυομεταφορα σε φυσικό κύκλο ή τεχνητό; Αλλαζει κατι στην εκβαση της προσπάθειας;;; Γνωριζει καποια;

Καλησπέρα! Χθες μίλησα με τον εξωσωματικο γιατί σε 1-2 κυκλους θα κάνω ετ με κατεψυγμένες βλαστοκυστες. Μου είπε ότι λόγω ενός παραθυρου που μπορεί να μετατοπιστεί θα παρω χάπια από την 1η μέρα περιοδου για να μην συμβεί η μετατόπιση. Κ στις οδηγίες αναφέρει λευκά χάπια cyclacur (μέχρι το τεστ κυησεως) filicine και salospir. Κ την 10η μέρα ανάλογα την Οιστραδιολη έναρξη utrogestan. Ένεση προγεστερονης μετά την ετ.Όλα αυτά τα λέω σε θεωρητικό επίπεδο εμπειρία δεν έχω αλλά μόνο τις οδηγίες. Οποιες κοπέλες παντως έχουν εμπειρία κ έχουν κάτι παραπανω να μας πουν θα ήθελα κ εγώ να μάθω. 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

@Ele@n κοριτσι μου εγω ειχα ρωτησει τον γιατρο μου γι αυτο το θεμα συλλογη εμβρυων κ μετα προεμφυτευτικο, μου ειχε πει το εξης οτι θα τα γονιμοποιουν κ οποιο φτανει 5η μερα θα του κανουν βιοψια κ μετα θα το καταψυχουν, το ιδιο κ τ κυτταρα της βιοψιας θα καταψυχουν κ οταν μαζευτουν αρκετα για προεμφυτευτικο (3,4,5..) μετα τα στελνουν ολα μαζι! Κ ετσι τα εμβρυακια παραμενουν στην καταψυξη μεχρι την ετ! 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , eleonora85 είπε:

 

Παντως εχω καταλαβει πως δυστυχως η αιμορραγια σε κυηση ειναι αρκετα συχνη.. ξερω οτι δε σε καθησυχαζει βεβαια αλλα ολες οι φιλες μου ειχαν.
Και η μητερα μου ειχε σε μενα αρκετη. Ακινησια 3 εβδομαδων με καποιες ενεσεις κ με κρατησε

το ξέρω, είναι συνηθισμένη μια μικρή αιμορραγία, την παλινδρόμηση φοβάμαι εγώ περισσότερο. Το να ξαναπεθάνει κ να χρειάζεται απόξεση.. Αυτό δεν υποφέρεται. Βασικά με όποιο τρόπο κ να το χάσεις δεν υποφέρεται.

  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 22 λεπτά , κοτοπουλάκι είπε:

εγώ καλά είμαι σχετικά, έχω κάτι καφέ καμιά φορά αλλά θέλω να πιστεύω πως δεν θα ξαναδώ τόσο αίμα όσο είδα την Τετάρτη. Πάντως ακόμα φοβάμαι μήπως κ αυτή η κύηση δεν πάει καλά. Οι φοβίες δεν φεύγουν εύκολα. Είναι τελείως διαφορετική η ψυχολογία του να έχεις χάσει το πρώτο σου έμβρυο. Κάθε φορά που πηγαίνω στο γιατρό τον ρωτάω αν ζει το έμβρυο. Δεν άκουσα καρδούλα στις 5 εβδομάδες κ 4 μέρες. Ελπίζω να ακούσω την Τρίτη

Ειναι νωρις κοριτσι μου θα ακουσεις ομως την επομενη φορα.. οι φοβίες δε φευγουν το ξερω.. εγω αυτο που περασα τον φλεβαρη ουτε να το διανοηθώ ξανα και στο τελος απόξεση.. τελος παντων πανε αυτα τωρα θα πανε ολα καλα… ❤️

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...