Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 28 λεπτά , Blue Velvet είπε:

      Μαζι θα κάνουμε! Καλή μας επιτυχία❤️Το πιο αγχωτικό κομμάτι για μένα είναι η αναμονή της εξέλιξης των εμβρύων,είναι πιο δύσκολο ακόμα και από την αναμονή της χοριακης.Εσυ αυτό που έχεις να κάνεις είναι να παίρνεις τις βιταμίνες σου και όλα θα πάνε καλά 😊

      Πραγματικά και εγώ αν τα έβαζα σε κατάταξη, πιο δύσκολη είναι η αναμονή της εξέλιξης έχεις δίκιο! Όλα πηγαίνουν καλά..  μπράβο! Εγώ στην αναμονή 6 μέρες και σήμερα.. 

Καφέ εξωσωματικής 2022 !


Recommended Posts

πρίν από 7 λεπτά , Ele@n είπε:

Ναι αυτό σκέφτομαι. Νομίζω όμως πως είπε και η @ksvolimi  η καντι αυτό το παγωμα ξεπαγωμα ότι τα επιβαρύνει. 

Επιβαρύνει όταν παγώσουν και ξεπαγώσουν ως 5ης μέρας και πάλι όχι σε όλες τις περπτώσεις. Αν είναι πρώιμες βλαστοκύστες (με μικρό αριθμό μπροστά) τότε δεν επιβαρύνονται. Αυτό μου το έχει εξηγήσει εμβρυολόγος στο Ιασώ, που κάναμε τον προεμφυτευτικό. Όταν όμως καταψύξεις 3ης μέρας και μετά τα ξεπαγώσεις ώστε να γίνουν βλαστοκύστες και να πάρουν τότε δείγμα για προεμφυτευτικό, τότε δεν επιβαρύνονται. Έχω διαβάσει εδώ αρκετές περιπτώσεις που τα παγώνουν 3ης μέρας και αργότερα τα αποψύχουν για να πάνε για βλαστοκύστες και είναι οκ αυτό για τα έμβρυα! Γι' αυτό το λέω!

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 24,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • kateriiina25

    1682

  • happiness79

    1519

  • Angot

    1426

  • Σποράκι

    701

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 34 λεπτά , happiness79 είπε:

Ευχαριστούμε γλυκιά μου! Εύχομαι αυτό το υπέροχο σερί που έχει ξεκινήσει εδώ και ένα διάστημα να συνεχίσει δυνατά και να γίνουμε όλες μανούλες σύντομα και εύκολα! ❤

Ομοιοπαθητική ξεκίνησα κι εγώ όχι για ΠΩΑ, αλλά για την ενίσχυση της γονιμότητας και βελονισμό για τον ίδιο λόγο και θεωρώ ότι βοήθησαν. Σίγουρα θα βοηθάει και στην ΠΩΑ η ομοιοπαθητική, γιατί βοηθάει στην καλύτερη λειτουργία του οργανισμού συνολικά. Βέβαια έχε υπ' όψιν ότι ορισμένοι ομοιοπαθητικοί δεν συνδυάζουν τη θεραπεία τους με κλασσική ιατρική και με λήψη κλασσικών φαρμάκων για την υπογονιμότητα. Όχι όμως όλοι, θέλει λίγο ψάξιμο γιατί υπάρχουν διαφορετικές σχολές. Ο δικός μου πχ μου έλεγε εξαρτάται από το είδος της θεραπείας που μου έδινε ο εξωσωματικός μου και αναλόγως προσάρμοζε και τα δικά του στοιχεία. 

Ο δικός μου μια χαρά τα συνδυάζει και τα δύο! Κάνει κλασική ομοιοπαθητική και είναι της σχολής του Βυθούλκα. Σε ποιον πας; Ρώτα τον και για τώρα που είσαι έγκυος, εγώ είχα συνεχίσει σε όλη την εγκυμοσύνη.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , Troia είπε:

Ο δικός μου μια χαρά τα συνδυάζει και τα δύο! Κάνει κλασική ομοιοπαθητική και είναι της σχολής του Βυθούλκα. Σε ποιον πας; Ρώτα τον και για τώρα που είσαι έγκυος, εγώ είχα συνεχίσει σε όλη την εγκυμοσύνη.

Νομίζω και ο δικός μου κλασσική κάνει, αν και δεν τις ξέρω τις σχολές. Βασικά το είχα ψάξει αρκετά πριν πάω σε ποιον να πάω και κατέληξα στον Λέφα, κυρίως επειδή είχα γνωστή που πηγαίνει σε αυτόν πάνω από 20 χρόνια και σκέψου έχει κόψει τελείως την κλασσική ιατρική και τα αντιμετωπίζει όλα με ομοιοπαθητική, όπως και όλη της η οικογένεια και είναι όλοι υγιέστατοι! 

*και ο δικός μου τα συνδυάζει!

Είχα έτσι κι αλλιώς κλεισμένο ραντεβού μαζί του την Τρίτη (κάθε φορά φροντίζω να με βλέπει πριν την ετ γιατί όλο και κάτι έξτρα μου δίνει κι έτσι το είχα κανονίσει) και θα του το πω τότε!

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ksvolimi said:

Καλε γιατι να μην ειναι καποιο απο αυτα ;; Το οτι δυο απ αυτα φέρανε μηδενική χοριακη δε σημαινει οτι αφορα και ολα τα υπολοιπα απο την ιδια σοδειά.. πως εισαι; Αυριο ξεκινας duphaston?

Το ειπα ότι δεν θα είναι από αυτά γιατί θα πάω τωρα με νέα 3ης μέρας και ελπίζω ότι δεν θα χρειαστώ αυτή τη μία βλαστοκύστη :) Ναι αύριο ξεκινάω. Άντε να δούμε τι θα γίνει

1 hour ago, Ioli93 said:

Σκεφτόμαστε θετικά υπάρχουν άριστες βλαστοκυστες π δν δίνουν εγκυμοσύνη κ υπάρχουν επίσης μέτριες π δίνουν επίσης όταν το πρόβλημα αφορά τον άντρα είναι πιο εύκολο να υπάρχει επίτευξη εγκυμοσύνης :)

Να κάνω μια ερώτηση επειδή Μ ΟΕ ο γιατρός να αφήσουμε να έρθει η οεριοδος κ μετά να πάμε σε ετ τώρα πάω την Δευτέρα μετά από 10 μέρες αφού Μ ήρθε η περίοδος να δει σε υπέρηχο το ενδομήτριο πόσο καιρός χρειάζεται περίπου για να γίνει η ετ δν έχω ιδεα

Δεν σκέφτομαι αρνητικά κοπέλα μου. Μια χαρά ειναι η βλαστοκυστούλα μας, 3ΑΒ. Απλώς θα βάλω 3ης μέρας τώρα. 
 

Ρε κορίτσια ήθελα να σας ρωτήσω. Αν δεν κάνουμε ετ στον ίδιο κύκλο λόγω πχ υπερδιέγερσης, εγώ που δεν κάνω ωορρηξία θα κάνω σε τεχνητό κύκλο μετά; Γιατί δεν θέλω να παρω femara πριν την ετ

  • Μου αρέσει 1

eardp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 41 λεπτά , happiness79 είπε:

Επιβαρύνει όταν παγώσουν και ξεπαγώσουν ως 5ης μέρας και πάλι όχι σε όλες τις περπτώσεις. Αν είναι πρώιμες βλαστοκύστες (με μικρό αριθμό μπροστά) τότε δεν επιβαρύνονται. Αυτό μου το έχει εξηγήσει εμβρυολόγος στο Ιασώ, που κάναμε τον προεμφυτευτικό. Όταν όμως καταψύξεις 3ης μέρας και μετά τα ξεπαγώσεις ώστε να γίνουν βλαστοκύστες και να πάρουν τότε δείγμα για προεμφυτευτικό, τότε δεν επιβαρύνονται. Έχω διαβάσει εδώ αρκετές περιπτώσεις που τα παγώνουν 3ης μέρας και αργότερα τα αποψύχουν για να πάνε για βλαστοκύστες και είναι οκ αυτό για τα έμβρυα! Γι' αυτό το λέω!

Ναι αλλά πρέπει να μεταφερθούν μετά, όχι πάλι κατάψυξη.

πρίν από 21 λεπτά , kateriiina25 είπε:

Το ειπα ότι δεν θα είναι από αυτά γιατί θα πάω τωρα με νέα 3ης μέρας και ελπίζω ότι δεν θα χρειαστώ αυτή τη μία βλαστοκύστη :) Ναι αύριο ξεκινάω. Άντε να δούμε τι θα γίνει

Δεν σκέφτομαι αρνητικά κοπέλα μου. Μια χαρά ειναι η βλαστοκυστούλα μας, 3ΑΒ. Απλώς θα βάλω 3ης μέρας τώρα. 
 

Ρε κορίτσια ήθελα να σας ρωτήσω. Αν δεν κάνουμε ετ στον ίδιο κύκλο λόγω πχ υπερδιέγερσης, εγώ που δεν κάνω ωορρηξία θα κάνω σε τεχνητό κύκλο μετά; Γιατί δεν θέλω να παρω femara πριν την ετ

Τι είναι το φεμαρα; Εγώ σε τεχνητό δεν είχα πάρει. 


tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 23 λεπτά , kateriiina25 είπε:

Το ειπα ότι δεν θα είναι από αυτά γιατί θα πάω τωρα με νέα 3ης μέρας και ελπίζω ότι δεν θα χρειαστώ αυτή τη μία βλαστοκύστη :) Ναι αύριο ξεκινάω. Άντε να δούμε τι θα γίνει

Δεν σκέφτομαι αρνητικά κοπέλα μου. Μια χαρά ειναι η βλαστοκυστούλα μας, 3ΑΒ. Απλώς θα βάλω 3ης μέρας τώρα. 
 

Ρε κορίτσια ήθελα να σας ρωτήσω. Αν δεν κάνουμε ετ στον ίδιο κύκλο λόγω πχ υπερδιέγερσης, εγώ που δεν κάνω ωορρηξία θα κάνω σε τεχνητό κύκλο μετά; Γιατί δεν θέλω να παρω femara πριν την ετ

Δεν ξέρω τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση για να σου πω.

Μακαρι να είναι η τυχερή σου!!!!! Ίσως κάνουμε μαζί ετ τον άλλο μήνα.

  • Μου αρέσει 1

ugAHp3.png

jfV0p3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 25 λεπτά , kateriiina25 είπε:

Το ειπα ότι δεν θα είναι από αυτά γιατί θα πάω τωρα με νέα 3ης μέρας και ελπίζω ότι δεν θα χρειαστώ αυτή τη μία βλαστοκύστη :) Ναι αύριο ξεκινάω. Άντε να δούμε τι θα γίνει

Δεν σκέφτομαι αρνητικά κοπέλα μου. Μια χαρά ειναι η βλαστοκυστούλα μας, 3ΑΒ. Απλώς θα βάλω 3ης μέρας τώρα. 
 

Ρε κορίτσια ήθελα να σας ρωτήσω. Αν δεν κάνουμε ετ στον ίδιο κύκλο λόγω πχ υπερδιέγερσης, εγώ που δεν κάνω ωορρηξία θα κάνω σε τεχνητό κύκλο μετά; Γιατί δεν θέλω να παρω femara πριν την ετ

Καλη αρχη Κατερινακι. Τωρα αυτο που ρωτας δε ξερω.. εσυ τωρα θα προετοιμαστείς για ετ με κατεψυγμένα; 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 56 λεπτά , Ele@n είπε:

Ναι αυτό σκέφτομαι. Νομίζω όμως πως είπε και η @ksvolimi  η καντι αυτό το παγωμα ξεπαγωμα ότι τα επιβαρύνει. 

Εμενα δεν μου ειπαν οτι το πάγωμα ξεπάγωμα τα επιβαρύνει, που μπορει και να ισχύει, μου ειπαν οτι ειναι σωστό η βιοψία του εμβρύου ειναι σωστότερο να γινεται πριν τα παγώσουμε. Ενώ την προηγούμενη φορα τα παγώσαμε βλαστοκυστες τα ξεπαγωσαμε πήραν την βιοψία και την επόμενη μερα εκανα ετ. Απο τα 6 το ενα δεν πηγε καλα αλλα δεν ξερω αν δεν πηγε καλα απο το ξεπάγωμα ή την βιοψία.

  • Μου αρέσει 1

wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , Καντι είπε:

Εμενα δεν μου ειπαν οτι το πάγωμα ξεπάγωμα τα επιβαρύνει, που μπορει και να ισχύει, μου ειπαν οτι ειναι σωστό η βιοψία του εμβρύου ειναι σωστότερο να γινεται πριν τα παγώσουμε. Ενώ την προηγούμενη φορα τα παγώσαμε βλαστοκυστες τα ξεπαγωσαμε πήραν την βιοψία και την επόμενη μερα εκανα ετ. Απο τα 6 το ενα δεν πηγε καλα αλλα δεν ξερω αν δεν πηγε καλα απο το ξεπάγωμα ή την βιοψία.

Λογικα ειναι το ιδιο οταν γινει η βιοψια σε φρέσκο το έμβρυο παγώνει και μετα Ξεπαγώνει για ετ, αν το παγώσεις το ξεπαγωσεις για βιοψια και ελεγχο και τα βαλεις κατευεθιαν τοτε δεν εχει διαφορα  αν ομως σου μεινουν και πρεπει να ξανα παγώσεις εκει υπαρχει πια θεμα .. γιατι εχουν υποστεί δυο φορες τη διαδικασια και χανεται η δυναμική τους. Εμενα μου ειχαν πει καλυτερα καθε φορα που μαζευεις τις βλαστοκυστες να εκανα τη βιοψια επιτοπου σε φρέσκα και να τα εβαζα μετα καταψυξη οπως γινεται ουτως η αλλως .. μπορει να εχει σχεση και με τη βιοψια σιγουρα ομως και το πάγωμα ξεπάγωμα ..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 51 λεπτά , kateriiina25 είπε:

Ρε κορίτσια ήθελα να σας ρωτήσω. Αν δεν κάνουμε ετ στον ίδιο κύκλο λόγω πχ υπερδιέγερσης, εγώ που δεν κάνω ωορρηξία θα κάνω σε τεχνητό κύκλο μετά; Γιατί δεν θέλω να παρω femara πριν την ετ

Αν εσυ δεν θες να κανεις ετ στον ιδιο κυκλο, απλως το λες στον γιατρο σου κ κανεις σε οποιον κυκλο θελεις. (Αυτο δεν ρωτας; αν καταλαβα καλα την ερωτηση). Αν εχεις υπερδιεγερση, δεν κανεις ουτως ή αλλως ετ, αλλα με τα femara δεν θα παθεις υπερδιεγερση, αφου δεν βγαζουμε τοσα πολλα ωοθυλακια με αυτο το χαπι, αν δεν κανω λαθος. Και οσον αφορα τον τεχνητο κυκλο.. Ξεκινας με cyclacur για να βαλεις κατεψυγμενα, και συνηθως ωορηξια στον τεχνητο δεν γινεται. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 56 λεπτά , kateriiina25 είπε:

Το ειπα ότι δεν θα είναι από αυτά γιατί θα πάω τωρα με νέα 3ης μέρας και ελπίζω ότι δεν θα χρειαστώ αυτή τη μία βλαστοκύστη :) Ναι αύριο ξεκινάω. Άντε να δούμε τι θα γίνει

Δεν σκέφτομαι αρνητικά κοπέλα μου. Μια χαρά ειναι η βλαστοκυστούλα μας, 3ΑΒ. Απλώς θα βάλω 3ης μέρας τώρα. 
 

Ρε κορίτσια ήθελα να σας ρωτήσω. Αν δεν κάνουμε ετ στον ίδιο κύκλο λόγω πχ υπερδιέγερσης, εγώ που δεν κάνω ωορρηξία θα κάνω σε τεχνητό κύκλο μετά; Γιατί δεν θέλω να παρω femara πριν την ετ

Σου εύχομαι αυτή η τόσο καλή βλαστοκυστούλα σας να είναι επόμενο αδερφάκι για το/α παιδάκι/α σου που θα έρθουν με το καλό με αυτή διέγερση! 

Ο τεχνητός κύκλος είναι μια καλή λύση, όπως τα περιγράφεις! Και νομίζω και η πιο ασφαλής επιλογή γενικά! 

πρίν από 40 λεπτά , Ele@n είπε:

Ναι αλλά πρέπει να μεταφερθούν μετά, όχι πάλι κατάψυξη.

Όχι απαραίτητα. Πολλές φορές καταψύχουμε έμβρυα 5ης μέρας και τα αποψύχουμε πριν την εμβρυομεταφορά (όταν πάμε με φυσικούς πχ), χωρίς αυτό να μειώνει τα ποσοστά επιτυχίας. Συζήτησε το με εμβρυολόγους να σου πούνε.

πρίν από 36 λεπτά , Καντι είπε:

Εμενα δεν μου ειπαν οτι το πάγωμα ξεπάγωμα τα επιβαρύνει, που μπορει και να ισχύει, μου ειπαν οτι ειναι σωστό η βιοψία του εμβρύου ειναι σωστότερο να γινεται πριν τα παγώσουμε. Ενώ την προηγούμενη φορα τα παγώσαμε βλαστοκυστες τα ξεπαγωσαμε πήραν την βιοψία και την επόμενη μερα εκανα ετ. Απο τα 6 το ενα δεν πηγε καλα αλλα δεν ξερω αν δεν πηγε καλα απο το ξεπάγωμα ή την βιοψία.

Γι' αυτό λέω ότι μπορεί να τα παγώσει 3ης μέρας μέχρι να μαζέψει έναν ικανόποιητικό αριθμό εμβρύων και μετά να τα ξεπαγώσει όλα μαζί μέχρι να γίνουν βλαστοκύστες ώστε να πάρουν δείγμα για προεμφυτευτικό σε μη ξεπαγωμένα έμβρυα. Αυτό μου φαίνεται η καλύτερη επιλογή. Ούτε θα ταλαιπωρηθούν τα έμβρυα και πιο οικονομικό θα τους βγει ως πακέτο.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Kate92 είπε:

Κορίτσι μου εγώ ετοιμάζομαι για εξωσωματική στ ιωαννινα. Αλλά δεν έχω εικόνα για φυσικούς κύκλους. Ίσως μπορέσει να σε βοηθήσει καλύτερα η @Giouli36

Angel* κορίτσι μου δεν έχω εμπειρία από φυσικούς στό Πανεπιστημιακο στα Ιωάννινα!!!Από εξωσωματικες έχω!!!Μάλλον η Kate92 τα έχει μπερδέψει λίγο!!!Αλλά αν θες κάτι με χαρά να βοηθήσω!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Ele@n said:

Ναι αλλά πρέπει να μεταφερθούν μετά, όχι πάλι κατάψυξη.

Τι είναι το φεμαρα; Εγώ σε τεχνητό δεν είχα πάρει. 

Femara είναι χάπι που παίρνω για πρόκληση ωορρηξίας αλλιώς δεν κάνω. 

43 minutes ago, Makelen said:

Αν εσυ δεν θες να κανεις ετ στον ιδιο κυκλο, απλως το λες στον γιατρο σου κ κανεις σε οποιον κυκλο θελεις. (Αυτο δεν ρωτας; αν καταλαβα καλα την ερωτηση). Αν εχεις υπερδιεγερση, δεν κανεις ουτως ή αλλως ετ, αλλα με τα femara δεν θα παθεις υπερδιεγερση, αφου δεν βγαζουμε τοσα πολλα ωοθυλακια με αυτο το χαπι, αν δεν κανω λαθος. Και οσον αφορα τον τεχνητο κυκλο.. Ξεκινας με cyclacur για να βαλεις κατεψυγμενα, και συνηθως ωορηξια στον τεχνητο δεν γινεται. 

Όχι, δεν λέω αυτό. Λέω ότι αν χρειαστεί να πάω με κατεψυγμένα σε επόμενο κύκλο για Χ Ψ λόγους, για να είναι φυσικός ο κύκλος θα πρέπει να κάνω ωορρηξία και για να κάνω ωορρηξία θα πρέπει να πάρω femara και δεν θέλω. Διαφορετικά λογικά θα πάω μάλλον με τεχνητό, αφού στον τεχνητό δεν κάνουμε έτσι κι αλλιώς ωορρηξία, έτσι δεν είναι? Σε αυτή την περιπτωση δηλαδή δεν μας νοιάζει ότι εγώ δεν κάνω ωορρηξία, σωστά?

  • Μου αρέσει 1

eardp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , kateriiina25 είπε:

Όχι, δεν λέω αυτό. Λέω ότι αν χρειαστεί να πάω με κατεψυγμένα σε επόμενο κύκλο για Χ Ψ λόγους, για να είναι φυσικός ο κύκλος θα πρέπει να κάνω ωορρηξία και για να κάνω ωορρηξία θα πρέπει να πάρω femara και δεν θέλω. Διαφορετικά λογικά θα πάω μάλλον με τεχνητό, αφού στον τεχνητό δεν κάνουμε έτσι κι αλλιώς ωορρηξία, έτσι δεν είναι? Σε αυτή την περιπτωση δηλαδή δεν μας νοιάζει ότι εγώ δεν κάνω ωορρηξία, σωστά?

Ναι εννοειται. Στον τεχνητο δεν κανουμε ωορηξια, οπότε θα εισαι ουτως ή αλλως οκ!! Αντε κοντευεις κι εσυ!! Εχεις αγχος!!;?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , Giouli36 είπε:

Angel* κορίτσι μου δεν έχω εμπειρία από φυσικούς στό Πανεπιστημιακο στα Ιωάννινα!!!Από εξωσωματικες έχω!!!Μάλλον η Kate92 τα έχει μπερδέψει λίγο!!!Αλλά αν θες κάτι με χαρά να βοηθήσω!!!

Κορίτσι μου θυμόμουν ότι έκανες διέγερση. Απλά είπα μήπως ήξερες κάτι παραπάνω όσον αφορά τη διαδικασία! Πώς πάει η εγκυμοσύνη σου? Φουσκώνεις???

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...