Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 28 λεπτά , Blue Velvet είπε:

      Μαζι θα κάνουμε! Καλή μας επιτυχία❤️Το πιο αγχωτικό κομμάτι για μένα είναι η αναμονή της εξέλιξης των εμβρύων,είναι πιο δύσκολο ακόμα και από την αναμονή της χοριακης.Εσυ αυτό που έχεις να κάνεις είναι να παίρνεις τις βιταμίνες σου και όλα θα πάνε καλά 😊

      Πραγματικά και εγώ αν τα έβαζα σε κατάταξη, πιο δύσκολη είναι η αναμονή της εξέλιξης έχεις δίκιο! Όλα πηγαίνουν καλά..  μπράβο! Εγώ στην αναμονή 6 μέρες και σήμερα.. 

Καφέ εξωσωματικής 2022 !


Recommended Posts

4 ώρες πρίν, Iraki2022 είπε:

Εμ πώς να το ξέρω η καημένη, δεν έχω φτάσει ποτέ σε στάδιο να μου πουν κι εμένα κάτι τέτοιο... Δηλαδή, σε εσάς οι γυναικολόγοι σας είπαν από την day one πιθανή ημερομηνία τοκ ή σε εμένα φοβήθηκαν να πουν επειδή έβλεπαν κάτι κ δεν ήθελαν να με φοβίσουν? 

Οχι γλυκιά μου, αποκλείεται να έβλεπαν κάτι περίεργο και γι' αυτό να μην σου ανέφεραν την ΠΗΤ, κι εμένα δεν μου το είπε κανένας γυνσικολόγος, μόνη μου το έψαξα. Είμαι σίγουρη ότι θα έρθει η στιγμή που θα ψάξεις κι εσύ την ΠΗΤ σου και εύχομαι αυτή η στιγμή να έρθει πολύ πολύ σύντομα! ❤

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 24,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • kateriiina25

    1682

  • happiness79

    1519

  • Angot

    1426

  • Σποράκι

    701

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 hour ago, kateriiina25 είπε:

Εμάς προχώρησαν σε βλαστοκύστες το 100% των εμβρύων και έχουμε 30% κατακερματισμό :rolleyes:

Πολλοί γιατροί δν το στο ζητάνε γτ το θεωρούν κ θέμα τύχης δλδ τα σπερματοζωάρια π επιλέξανε να είναι όλα φυσιολογικά οπότε κ γι'αυτό είχατε αυτήν την επιτυχία μακάρι να έχετε το μωράκι σας σε ένα από αυτές τις βλαστοκυστες..ούτε εμείς έχουμε κάνει κ μας είπε ο εξωσωματικος ;πο τις στιγμή π έγιναν βλαστοκυστες σχεδόν όλα τα γονιμοποίημενα έμβρυα δν έχετε λόγο να προχωρήσετε σε αυτήν την εξέταση π μάλιστα κοστίζει κ αρκετα

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Ioli93 said:

Πολλοί γιατροί δν το στο ζητάνε γτ το θεωρούν κ θέμα τύχης δλδ τα σπερματοζωάρια π επιλέξανε να είναι όλα φυσιολογικά οπότε κ γι'αυτό είχατε αυτήν την επιτυχία μακάρι να έχετε το μωράκι σας σε ένα από αυτές τις βλαστοκυστες..ούτε εμείς έχουμε κάνει κ μας είπε ο εξωσωματικος ;πο τις στιγμή π έγιναν βλαστοκυστες σχεδόν όλα τα γονιμοποίημενα έμβρυα δν έχετε λόγο να προχωρήσετε σε αυτήν την εξέταση π μάλιστα κοστίζει κ αρκετα

Πιθανότατα δεν θα είναι κάποιο απο αυτά το μωρό μας μιας και τα 2 έχουν ήδη φέρει μηδενική χοριακη και τωρα θα πάμε με νέα. Εγώ απλώς αυτο το είπα γιατί βλέπω ότι δεν ταυτίζεται 100% η δημιουργία βλαστοκυστών με τον κατακερματισμό. Και ο Μακαρ μας ειπε οτι ο υψηλός κατακερματισμός μπορεί να σκοτώσει το έμβρυο και μετά απο το στάδιο βλαστοκύστης. Γενικα συνειδητοποιώ οτι δεν υπάρχει κάποια σαφής πληροφορία όσον αφορά αυτό το θέμα. Η κάθε ειδικότητα αλλά και ο κάθε γιατρός μεμονωμένα λένε τα δικά τους


eardp2.png

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Maroxmarox είπε:

Κορίτσια ovitrelle ξέρετε,βρίσκουμε εύκολα στα φαρμακεία την ίδια μέρα; Ξεχάστηκα και δε τη πήρα ..φρικαρα τώρα και ίσως τη Δευτέρα την χρειαστώ ,αν ναι ξέρετε φαρμακεία Αθήνα;

Δεν την βρίσκεις εύκολα σε όλα τα φαρμακεία, αλλά στα μεγάλα και σε αυτά που είναι κοντά στο Ιασώ συνήθως έχουν. Βρες τηλέφωνα είτε από μεγάλα φαρμακεία, είτε από αυτά που είναι μέσα στο Avenue και στο Golden Hall και τηλεφώνησε τους και κάνε μια τηλεφωνική κράτηση για να είσαι σίγουρη!

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , kateriiina25 είπε:

Πιθανότατα δεν θα είναι κάποιο απο αυτά το μωρό μας μιας και τα 2 έχουν ήδη φέρει μηδενική χοριακη και τωρα θα πάμε με νέα. Εγώ απλώς αυτο το είπα γιατί βλέπω ότι δεν ταυτίζεται 100% η δημιουργία βλαστοκυστών με τον κατακερματισμό. Και ο Μακαρ μας ειπε οτι ο υψηλός κατακερματισμός μπορεί να σκοτώσει το έμβρυο και μετά απο το στάδιο βλαστοκύστης. Γενικα συνειδητοποιώ οτι δεν υπάρχει κάποια σαφής πληροφορία όσον αφορά αυτό το θέμα. Η κάθε ειδικότητα αλλά και ο κάθε γιατρός μεμονωμένα λένε τα δικά τους

Καλε γιατι να μην ειναι καποιο απο αυτα ;; Το οτι δυο απ αυτα φέρανε μηδενική χοριακη δε σημαινει οτι αφορα και ολα τα υπολοιπα απο την ιδια σοδειά.. πως εισαι; Αυριο ξεκινας duphaston?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 4 λεπτά , kateriiina25 είπε:

Πιθανότατα δεν θα είναι κάποιο απο αυτά το μωρό μας μιας και τα 2 έχουν ήδη φέρει μηδενική χοριακη και τωρα θα πάμε με νέα. Εγώ απλώς αυτο το είπα γιατί βλέπω ότι δεν ταυτίζεται 100% η δημιουργία βλαστοκυστών με τον κατακερματισμό. Και ο Μακαρ μας ειπε οτι ο υψηλός κατακερματισμός μπορεί να σκοτώσει το έμβρυο και μετά απο το στάδιο βλαστοκύστης. Γενικα συνειδητοποιώ οτι δεν υπάρχει κάποια σαφής πληροφορία όσον αφορά αυτό το θέμα. Η κάθε ειδικότητα αλλά και ο κάθε γιατρός μεμονωμένα λένε τα δικά τους

Σκεφτόμαστε θετικά υπάρχουν άριστες βλαστοκυστες π δν δίνουν εγκυμοσύνη κ υπάρχουν επίσης μέτριες π δίνουν επίσης όταν το πρόβλημα αφορά τον άντρα είναι πιο εύκολο να υπάρχει επίτευξη εγκυμοσύνης :)

Να κάνω μια ερώτηση επειδή Μ ΟΕ ο γιατρός να αφήσουμε να έρθει η οεριοδος κ μετά να πάμε σε ετ τώρα πάω την Δευτέρα μετά από 10 μέρες αφού Μ ήρθε η περίοδος να δει σε υπέρηχο το ενδομήτριο πόσο καιρός χρειάζεται περίπου για να γίνει η ετ δν έχω ιδεα

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , Ioli93 είπε:

Σκεφτόμαστε θετικά υπάρχουν άριστες βλαστοκυστες π δν δίνουν εγκυμοσύνη κ υπάρχουν επίσης μέτριες π δίνουν επίσης όταν το πρόβλημα αφορά τον άντρα είναι πιο εύκολο να υπάρχει επίτευξη εγκυμοσύνης :)

Να κάνω μια ερώτηση επειδή Μ ΟΕ ο γιατρός να αφήσουμε να έρθει η οεριοδος κ μετά να πάμε σε ετ τώρα πάω την Δευτέρα μετά από 10 μέρες αφού Μ ήρθε η περίοδος να δει σε υπέρηχο το ενδομήτριο πόσο καιρός χρειάζεται περίπου για να γίνει η ετ δν έχω ιδεα

Καλησπερα! Σου ηρθε περιοδος και τωρα εισαι 10η μερα; Και παιρνεις ηδη σικλακουρ; Πας με φυσικό κυκλο η τεχνητό; Λογικα η ετ γινεται 17η με 21 μερα του κύκλου με βλαστοκυστες αν τωρα δεν κανεις ωορηξια και πας με τεχνητό θες περιπου δωδεκα μερες να φτιαξεις το ενδομητριο να εχει πάχος απο 8 και πανω ιδανικα και να ναι τριγωνικό.. μετα ξεκινας λήψη προγεστερονης άναλογη του εμβρύου 3η μέρας 3 μερες προγεστερονη 5ης μερες 5 μερες.. και τα βαζεις 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Angel* είπε:

Καλημέρα κορίτσια!

@Makelen και @happiness79 τι χαρά και αέρα αισιοδοξίας έχετε δώσει στο φόρουμ δεν λέγεται ! Εύχομαι να πάνε όλα καλά για εσάς αλλά και για όλα τα κορίτσια.

Ήθελα λοιπόν να ρωτήσω :

  1.  εάν έχει κάποια κοπέλα εμπειρία από ομοιοπαθητική με σκοπό να αντιμετωπίσει  πρόωρη ωοθηκική ανεπάρκεια.
  2. εάν έχει κάποια κοπέλα εμπειρία εξωσωματικής φυσικών κύκλων στο Πανεπιστημιακό Ιωαννίνων.

Σας ευχαριστώ.

 

Ευχαριστούμε γλυκιά μου! Εύχομαι αυτό το υπέροχο σερί που έχει ξεκινήσει εδώ και ένα διάστημα να συνεχίσει δυνατά και να γίνουμε όλες μανούλες σύντομα και εύκολα! ❤

Ομοιοπαθητική ξεκίνησα κι εγώ όχι για ΠΩΑ, αλλά για την ενίσχυση της γονιμότητας και βελονισμό για τον ίδιο λόγο και θεωρώ ότι βοήθησαν. Σίγουρα θα βοηθάει και στην ΠΩΑ η ομοιοπαθητική, γιατί βοηθάει στην καλύτερη λειτουργία του οργανισμού συνολικά. Βέβαια έχε υπ' όψιν ότι ορισμένοι ομοιοπαθητικοί δεν συνδυάζουν τη θεραπεία τους με κλασσική ιατρική και με λήψη κλασσικών φαρμάκων για την υπογονιμότητα. Όχι όμως όλοι, θέλει λίγο ψάξιμο γιατί υπάρχουν διαφορετικές σχολές. Ο δικός μου πχ μου έλεγε εξαρτάται από το είδος της θεραπείας που μου έδινε ο εξωσωματικός μου και αναλόγως προσάρμοζε και τα δικά του στοιχεία. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , ksvolimi είπε:

Καλησπερα! Σου ηρθε περιοδος και τωρα εισαι 10η μερα; Και παιρνεις ηδη σικλακουρ; Πας με φυσικό κυκλο η τεχνητό; Λογικα η ετ γινεται 17η με 21 μερα του κύκλου με βλαστοκυστες αν τωρα δεν κανεις ωορηξια και πας με τεχνητό θες περιπου δωδεκα μερες να φτιαξεις το ενδομητριο να εχει πάχος απο 8 και πανω ιδανικα και να ναι τριγωνικό.. μετα ξεκινας λήψη προγεστερονης άναλογη του εμβρύου 3η μέρας 3 μερες προγεστερονη 5ης μερες 5 μερες.. και τα βαζεις 

Καλησπέρα ναι περνώ ήδη σικλακουρ κ φιλισιν εαπο τότε π αδιαθετησα 

Λογικά σε τεχνικό κύκλο δν Μ έχει εξηγήσει ακόμη ο γιατρός αλλά τον εμπιστεύομαι κ δν ρωτάω πολλα

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Maroxmarox είπε:

Την βρήκα στο έκτο φαρμακείο που κάλεσα!!!! 

Ενα στα εξι φαρμακεια για ovitrele!? Υπερβολικό.. αλλα ευτυχως που προνοησες για να εισαι ησυχη! Σε εμας εδω επαρχια εχουν ολοι. Κι αν καποιος ξεμεινει, σου λεει ελα σε μια ωρα να το στειλουν απο την αποθηκη. Υπεθεσα οτι στην Αθηνα ειναι ακομα πιο ευκολο να βρεις! Τι να πωω..!! 

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 4 λεπτά , Ioli93 είπε:

Καλησπέρα ναι περνώ ήδη σικλακουρ κ φιλισιν εαπο τότε π αδιαθετησα 

Λογικά σε τεχνικό κύκλο δν Μ έχει εξηγήσει ακόμη ο γιατρός αλλά τον εμπιστεύομαι κ δν ρωτάω πολλα

Τεχνητός ειναι αρα θα δει 10η μερα το ενδομητριο  αν ειναι ετοιμο  μετα απο 6μερες  αλλιως ισως 8 αν θελει λιγο ακομα να ειναι ετοιμο , αρα πολυ συντομα! Καλη επιτυχια σου ευχομαι!!!!! Να πανε ολα καλα! Και εγω την πεμπτη εκανα ετ και τωρα περιμενω…<_<

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, happiness79 είπε:

Αν κατάλαβα καλά αυτό που σε προβληματίζει είναι πώς γίνεται να μαζεύεις σταδιακά έμβρυα και όχι όλα μαζί και να τα στείλεις όλα για προεμφυτευτικό, σωστά? Επειδή δε συμφέρει οικονομικά να στέλνεις λίγα λίγα. Στη θέση σου θα συζητούσα με τους εμβρυολόγους το ενδεχόμενο να τα παγώνετε όλα 3ης μέρας και όταν μαζέψετε έναν ικανοποιητικό αριθμό να τα ξεπαγώσετε όλα μαζί, να τα αφήσετε για βλαστοκύστες ώστε να πάρουν δείγμα από όλα για τον προεμφυτευτικό, ώστε να τα στείλετε σαν πακέτο, που βγαίνει πιο οικονομικό. Νομίζω ότι με αυτή τη μέθοδο δεν επιβαρύνονται και τα έμβρυα.

Ναι αυτό σκέφτομαι. Νομίζω όμως πως είπε και η @ksvolimi  η καντι αυτό το παγωμα ξεπαγωμα ότι τα επιβαρύνει. 

  • Μου αρέσει 1

tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , Makelen είπε:

Ενα στα εξι φαρμακεια για ovitrele!? Υπερβολικό.. αλλα ευτυχως που προνοησες για να εισαι ησυχη! Σε εμας εδω επαρχια εχουν ολοι. Κι αν καποιος ξεμεινει, σου λεει ελα σε μια ωρα να το στειλουν απο την αποθηκη. Υπεθεσα οτι στην Αθηνα ειναι ακομα πιο ευκολο να βρεις! Τι να πωω..!! 

Αλήθεια??? Όχι, στην Αθήνα που είμαι, ειδικά στην αρχή που δεν ήξερα πάθαινα αλεπάλληλα εγκεφαλικά μέχρι να βρω ovitrelle! Μετά κατάλαβα ότι μόνο στα μεγάλα φαρμακεία υπάρχουν εύκολα, που και πάλι όμως σε περιόδους με υψηλή ζήτηση ήθελαν τηλεφωνική παραγγελία.

πρίν από 8 λεπτά , Ioli93 είπε:

Σ εύχομαι μια τεράστια χοριακη αν κ ο γιατρός Μ είπε τα δύσκολα πέρασαν πιστεύω ότι τα δύσκολα ξεκινάνε μετά την ετ εννοώ ψυχολογικά 

Αχχχχ... Το κάθε στάδιο έχεις τις δικές του δυσκολίες... Η αγωνία της αναμονής μέχρι τη χοριακή βέβαια δεν παίζεται! Με το καλό η εμβρυομεταφορά σου! Εύχομαι να πάνε όλα καλά για σένα!!!

  • Μου αρέσει 1
  • Μπερδεμένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , Ioli93 είπε:

Σ εύχομαι μια τεράστια χοριακη αν κ ο γιατρός Μ είπε τα δύσκολα πέρασαν πιστεύω ότι τα δύσκολα ξεκινάνε μετά την ετ εννοώ ψυχολογικά 

Σε ευχαριστω κοριτσι μου❤️❤️❤️ Τα δυσκολα ψυχολογικα ξεκιναν μετα την ετ καλα τα λες.. ιατρικά ναι περασαν στην ωοληψια θαρρώ περνανε μετα δεν ειναι κατι.. αυτες οι μερες ειναι περίεργες .. μια κρυο μια ζεστη.. σκωτσέζικο ντους!

πρίν από 4 λεπτά , happiness79 είπε:

Αλήθεια??? Όχι, στην Αθήνα που είμαι, ειδικά στην αρχή που δεν ήξερα πάθαινα αλεπάλληλα εγκεφαλικά μέχρι να βρω ovitrelle! Μετά κατάλαβα ότι μόνο στα μεγάλα φαρμακεία υπάρχουν εύκολα, που και πάλι όμως σε περιόδους με υψηλή ζήτηση ήθελαν τηλεφωνική παραγγελία.

Θα συμφωνήσω περυσι το  καλοκαιρι δε μετα την  ελλειψη  των σικλακουρ ειχαν κ αυτες  γίνονταν σκοτωμός για μια οβιτρελ! Της οβιτρελλας δλδ!:-P

  • Χαχα 4
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...