Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 9 ώρες πρίν, angie5 είπε:

      Σ' ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου θα ακούσω τις συμβουλές σου. Δεν είχα ιδέα για τα φάρμακα ότι αναστέλλουν την περίοδο και έλεγα τώρα θα μου έρθει...Μακάρι να είναι για καλό τότε ας πρηστεί κι άλλο!...😊

      Πραγματικά σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου!😘

      Χαχαχα...Έτσι είναι όπως τα λες για το άγχος!...Σ ευχαριστώ κορίτσι μου μακάρι να είναι καλό σημάδι!😘

      Αχ κορίτσι μου σ' ευχαριστώ τόσο πολύ για τα ενθαρρυντικά σου λόγια. Θα προσπαθήσω να ακολουθήσω τις συμβουλές σου και θα βγάλω από το μυαλό μου το τεστ. Κι εγώ το σκεφτόμουν αυτο  σήμερα... να μην κάνω κανένα μέχρι την χοριακή (ελπίζω να μην ξαναμπώ στον πειρασμό...🤣)

      Eσύ έμεινες τώρα πρόσφατα εγκυούλα ή παλαιότερα?

      Σε ευχαριστω πολύ για τον κόπο που έκανες να μου γράψεις αυτό το μήνυμα και για τα όμορφα σου λόγια!😘

      Κορίτσια σας ευχαριστώ πολύ και τις τρεις ειλικρινά!...Με βοηθάτε πολύ!..❤️

       

      Κανένας κόπος, γι'αυτό υπάρχει αυτή η ομάδα. Μοιραζόμαστε εμπειρίες και αγωνίες και μακάρι να βοηθηθείς έστω και λίγο σε αυτό το ταξίδι της αναμονής 🥲 Εγώ έκανα εμβρυομεταφορά τον Απρίλιο και τώρα διανύω την 24η βδομάδα. Ελπίζω να πάνε όλα καλά μέχρι το τέλος! Πάντως από συμπτώματα δεν είχα απολύτως τίποτα όσο περίμενα για τη χοριακή. Ούτε πρησμένο στήθος, ούτε λίγο. Και αναρωτιόμουν πώς είναι δυνατόν να μη νιώθω το παραμικρό ούτε από τα φάρμακα. Κάθε οργανισμός είναι τόσο διαφορετικός. Προσπάθησε να πείσεις τον εαυτό σου ότι σε αυτή τη φάση κανένα σύμπτωμα δεν είναι αξιόπιστο, ούτε το αρνητικό τεστ. Και στο μεταξύ οι μέρες θα περνάνε.

Καφέ εξωσωματικής 2022 !


Recommended Posts

πρίν από 38 λεπτά , LeneL είπε:

Καλησπέρα! Λοιπόν η επιτροπή θέλει 2 σπερμοδιαγραμματα που να έχουν μεταξύ τους 3 μήνες διαφορά.. οπότε αυτό που έχετε από το Μάη δεν περνάει. Γενικά έχουν διάφορα με τις ημερομηνίες. Πχ θέλουν χοριακή 15 ημερών και κάτι τέτοια.. εκεί που θα κάνετε την εξωσωματική δε μπορούν να σας κατευθύνουν με τα χαρτιά;

Σίγουρα δεν είναι τουλάχιστον απόσταση 75 ημερών; όπως αναφέρει η κοπέλα από πάνω;

Πάμε σε δημόσιο νοσοκομείο και μου έδωσαν το τηλ να κλείσω ραντεβού αλλά και να ρωτήσω για το σπερμοδιαγραμμα αν τα δέχονται αλλά συνέχεια μιλάει το τηλ και είπα να ρωτήσω εδώ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 24,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • kateriiina25

    1682

  • happiness79

    1519

  • Angot

    1426

  • Σποράκι

    701

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 hour ago, Alex@ είπε:

Καλησπέρα σε όλες!!

Ξεκινάω κ εγω τη διαδικασία για εξωσωματική, είμαστε στη φάση των εξετάσεων τώρα ώστε να μαζέψουμε ότι χρειάζεται για την επιτροπή. Θεωρώ πως Φεβρουάριο θα ξεκινήσουμε τη διαδικασία των φαρμάκων. 

Ήθελα να ρωτήσω  αν ξέρει κάποια κοπέλα να μου απαντήσει, ο σύζυγος έχει ένα σπερμοδιαγραμμα από τον Μάιο και ένα που θα κάνει αυτές τις μερες. Θα μας.δεχτει η επιτροπή με αυτά τα δύο ή θα ζητήσει αλλά λόγω αλλαγής έτους; παίρνω τηλ αλλά δεν απαντάνε δυστυχώς....

 

πρίν από 37 λεπτά , LeneL είπε:

Καλησπέρα! Λοιπόν η επιτροπή θέλει 2 σπερμοδιαγραμματα που να έχουν μεταξύ τους 3 μήνες διαφορά.. οπότε αυτό που έχετε από το Μάη δεν περνάει. Γενικά έχουν διάφορα με τις ημερομηνίες. Πχ θέλουν χοριακή 15 ημερών και κάτι τέτοια.. εκεί που θα κάνετε την εξωσωματική δε μπορούν να σας κατευθύνουν με 

1 ώρα πρίν, Alex@ είπε:

Καλησπέρα σε όλες!!

Ξεκινάω κ εγω τη διαδικασία για εξωσωματική, είμαστε στη φάση των εξετάσεων τώρα ώστε να μαζέψουμε ότι χρειάζεται για την επιτροπή. Θεωρώ πως Φεβρουάριο θα ξεκινήσουμε τη διαδικασία των φαρμάκων. 

Ήθελα να ρωτήσω  αν ξέρει κάποια κοπέλα να μου απαντήσει, ο σύζυγος έχει ένα σπερμοδιαγραμμα από τον Μάιο και ένα που θα κάνει αυτές τις μερες. Θα μας.δεχτει η επιτροπή με αυτά τα δύο ή θα ζητήσει αλλά λόγω αλλαγής έτους; παίρνω τηλ αλλά δεν απαντάνε δυστυχώς....

Για την επιτροπή απαιτούνται 2 π σπερμοδιαγραμματα με μεσοδιάστημα το λιγότερο 75 μέρες και το περισσότερο 365 μέρες (σε διαφορετικά κέντρα) όποτε είσαι οκ. Ο,τι χρειαστείς, στείλε μου και προσωπικό μνμ, έχω περάσει δυο φορές ! Πολύ καλή σου επιτυχία  

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 20 λεπτά , Alex@ είπε:

Σίγουρα δεν είναι τουλάχιστον απόσταση 75 ημερών; όπως αναφέρει η κοπέλα από πάνω;

Πάμε σε δημόσιο νοσοκομείο και μου έδωσαν το τηλ να κλείσω ραντεβού αλλά και να ρωτήσω για το σπερμοδιαγραμμα αν τα δέχονται αλλά συνέχεια μιλάει το τηλ και είπα να ρωτήσω εδώ.

Δε θέλω να επιμείνω και να σε πάρω στο λαιμό μου η αλήθεια είναι... Εγώ θυμάμαι ότι θέλει το πολύ 90 μέρες. Αλλά εμείς έχουμε αρκετό καιρό που τα κάναμε. Ρώτησα και τον άντρα μου, αυτό θυμάται κι αυτός... Πάντως το σίγουρο είναι ότι δε σε καλύπτει του Μάη το σπερμοδιαγραμμα γιατί είναι αρκετά παλιό.. μωρέ καλά κάνεις και ρωτάς κι εδώ, απλά 3 άτομα σου είπαμε 3 διαφορετικά πράγματα.. μακάρι μια από τις άλλες κοπέλες που απάντησαν να είναι πιο σίγουρες!

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, Alex@ said:

Σίγουρα δεν είναι τουλάχιστον απόσταση 75 ημερών; όπως αναφέρει η κοπέλα από πάνω;

Πάμε σε δημόσιο νοσοκομείο και μου έδωσαν το τηλ να κλείσω ραντεβού αλλά και να ρωτήσω για το σπερμοδιαγραμμα αν τα δέχονται αλλά συνέχεια μιλάει το τηλ και είπα να ρωτήσω εδώ.

πέρασα επιτροπή τέλη σεπτέμβρη: δυο σπερμοδιαγράμματα με μεσοδιάστημα το λιγότερο 75 μέρες το ένα από το άλλο, σε διαφορετικό εργαστήριο, εντός έτους. Επιβεβαίωσε το και με ένα τηλ σε αυτούς!

33 minutes ago, Alex@ said:

Δηλαδή αν κλείσω ραντεβού αρχές Φεβρουαρίου του 23 θα είμαι εντάξει με τα σπερμοδιαγραμματα θαρρεις;

Οπότε να περάσω από το εργαστήριο να πάρω τις εξετάσεις κ όχι εκτυπωμενες από το mail που τα έστειλαν.....καλά κατάλαβα;;

Επίσης εγώ είχα μια εξωμητρια πέρσι κ έκανα αφαίρεση, θα χρειαστεί το πρακτικό χειρουργειου; αν γνωρίζεις;

Σε ευχαριστώ πολύ!

χειρουργεία ναι (ιστολογική + πρακτικό χειρουργείου) λέει το χαρτί που μου έδωσαν από το κέντρο εξωσωματικής για τα έγγραφα της επιτροπής.

41 minutes ago, Σποράκι said:

Κορίτσια καλησπέρα. Έχει κάνει καμία κοπέλα το επιπλέον πακέτο της θρομβολίας; Ξέρετε ποσό κοστίζουν; Δεν αναφέρομαι σε αυτές που γράφονται.

ότι έχω κάνει κάτι για θρομβοφιλία, έχω κάνει. Δεν θυμάμαι ακριβώς το ποσό, ίσως νομίζω 160 ευρώ στην Ευρωγενετική.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 33 λεπτά , Texas είπε:

Κορίτσια sos 

Πριν μια εβδομάδα είχα tsh 1,5 και τώρα με τα φάρμακα τις ετ πήγε 6 με όριο 4,8 τι κάνω τώρα ; Εκτός από το ότι ψάχνω τον ενδοκρινολόγο μου 

 

Σε δυο μέρες έχω ετ 

Μην σε αγχωνει! Θα σου αυξησει τη δοση στο χαπι σου, παιρνεις κατι σωστα; Απλα θα το τσεκαρεις καθε μηνα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

23 hours ago, AnnaCh said:

Σε ευχαριστώ πολυ! Είχε κάνει μαζί με το σπερμοδιάγραμμα και μικροβιολογική εξεταση για αερόβια/ ανερόβια και μυκόπλασμα αλλά για ιούς δεν μας είπα κατι... βγήκε αρνητική. Κάναμε μια απλή καλλιέργεια. Καλή επιτυχία σε όλες! Είναι δύσκολο αυτό το μονοπάτι αλλά θα τα καταφέρουμε

@AnnaCh @Αγάπ @silvy22 και εμείς με παρόμοιο πρόβλημα, υψηλό οξειδωτικό στρες, ΟΑΤ, και θεραπεία με βιταμίνες... έχουμε νέο σπερμοδιάγραμμα την επόμενη εβδομάδα για να δούμε αν έχει βελτιωθεί η κατάσταση... καλή επιτυχία σε όλες μας!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Alex@ είπε:

Καλησπέρα σε όλες!!

Ξεκινάω κ εγω τη διαδικασία για εξωσωματική, είμαστε στη φάση των εξετάσεων τώρα ώστε να μαζέψουμε ότι χρειάζεται για την επιτροπή. Θεωρώ πως Φεβρουάριο θα ξεκινήσουμε τη διαδικασία των φαρμάκων. 

Ήθελα να ρωτήσω  αν ξέρει κάποια κοπέλα να μου απαντήσει, ο σύζυγος έχει ένα σπερμοδιαγραμμα από τον Μάιο και ένα που θα κάνει αυτές τις μερες. Θα μας.δεχτει η επιτροπή με αυτά τα δύο ή θα ζητήσει αλλά λόγω αλλαγής έτους; παίρνω τηλ αλλά δεν απαντάνε δυστυχώς....

Καλησπερα!!Καλη επιτυχια! Οπως ειπαν κ τα κοριτσια πρεπει να απεχουν μεταξυ τους τουλαχιστον 75 μερες, εγω περασα τελος Μαρτιου επιτροπη, το 1ο σπερμοδιαγραμμα ηταν του Οκτωβριου κ το τελευταιο αρχες Μαρτιου...δεν ειχαμε κανενα θεμα!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 45 λεπτά , Alex@ είπε:

Σίγουρα δεν είναι τουλάχιστον απόσταση 75 ημερών; όπως αναφέρει η κοπέλα από πάνω;

Πάμε σε δημόσιο νοσοκομείο και μου έδωσαν το τηλ να κλείσω ραντεβού αλλά και να ρωτήσω για το σπερμοδιαγραμμα αν τα δέχονται αλλά συνέχεια μιλάει το τηλ και είπα να ρωτήσω εδώ.

Σου στέλνω τα απαραίτητα έγγραφα:

 

ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΓΙΑ ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗΣ ΕΟΠΥΥ

(Πρωτότυπες εξετάσεις ή γνήσια αντίγραφα με υπογραφές σφραγίδες, ονοματεπώνυμο και ΑΜΚΑ ιατρού)

Α.  ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ- ΓΝΩΜΑΤΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ  ΓΥΝΑΙΚΑ

1. Σαλπιγγογραφία εντός 5 ετών ή υπερηχογραφική  σαλπιγγογραφία τελευταίου έτους  με τις φωτογραφικές λήψεις σε έντυπη μορφή (με σφραγίδα-υπογραφή ακτινολόγου ή γυναικολόγου με άδειας εκτέλεσης υπερήχων) ή  γνωμάτευση λαπαροσκόπησης-πρακτικό χειρουργείου με έλεγχο διαβατότητας σαλπίγγων και  με το εξιτήριο του Νοσοκομείου.

2. Χειρουργικές επεμβάσεις σχετικές με την υπογονιμότητα να πιστοποιούνται από το σχετικό πρακτικό χειρουργείου (πρωτότυπο ή ακριβές αντίγραφο) και να συνοδεύονται με αντίστοιχες ιστολογικές εξετάσεις σε περίπτωση λήψης βιοψίας.

3. Εάν υπάρχει πλήρης απόφραξη σαλπίγγων, απαιτείται ένα (1) σπερμοδιάγραμμα, ενώ σε περίπτωση άμφω χειρουργικής εξαίρεσης σαλπίγγων, δεν απαιτείται σαλπιγγογραφία.

4. Υπέρηχος έσω γεννητικών οργάνων (με αναλυτική περιγραφή και απεικόνιση ενδομητρίου, μυομητρίου και ωοθηκών) τελευταίου εξαμήνου από ακτινολόγο ή γυναικολόγο με άδεια εκτέλεσης υπερήχων της ειδικότητας από το ΚΕΣΥ.

5. Ορμονικός έλεγχος 2ης -3ης μέρας περιόδου (LH, E2, FSH, PRL, ΤSH, FT3, FT4, anti-TPO, anti-TG) εντός τελευταίου τριμήνου.

6. Εξέταση Β΄ Χοριακής Γοναδοτροπίνης εντός των τελευταίων  3  ημερών από την ημερομηνία αποστολής  του φακέλου σας στην επιτροπή.

7. Λοιμώδη (HBsAg, VDRL, Anti-HCV, HIV I,II) εντός τελευταίου εξαμήνου.

8. Έκθεση προηγούμενων προσπαθειών (από τη μονάδα στην οποία έγινε η προηγούμενη προσπάθεια με έγκριση Επιτροπής ΕΟΠΥΥ).

9. Σε περίπτωση αποτυχημένων σπερματεγχύσεων να προσκομίζονται δοκιμασία-ίες ενεργοποίησης σπέρματος συνοδευόμενες από γνωμάτευση ιατρού.

 

 Β.  ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ –ΓΝΩΜΑΤΕΥΣΕΙΣ  ΓΙΑ  ΑΝΔΡΑ

1. Λοιμώδη (HBsAg, VDRL, Anti-HCV, HIV I,II) εντός τελευταίου εξαμήνου.

2. Χειρουργικές επεμβάσεις σχετικές με την υπογονιμότητα να πιστοποιούνται από το σχετικό πρακτικό χειρουργείου (πρωτότυπο ή ακριβές αντίγραφο) και να συνοδεύονται με αντίστοιχες ιστολογικές εξετάσεις σε περίπτωση λήψης βιοψίας.

3. Δύο (2 ) σπερμοδιαγράμματα με χρονική απόσταση μεταξύ τους το λιγότερο  75 ημερών, τα οποία να έχουν γίνει εντός του τελευταίου ενός  έτους, σε δύο διαφορετικά εργαστήρια, υπογεγραμμένα από ιατρό βιοπαθολόγο-μικροβιολόγο (τα σπερμοδιαγράμματα από το Embryolab δεν γίνονται δεκτά από την επιτροπή του ΕΟΠΥΥ)

4. Σε περίπτωση παθολογικού σπερμοδιαγράμματος, απαιτείται ιατρική γνωμάτευση ενδοκρινολόγου ή ουρολόγου για τα αίτια της νόσου, τη θεραπεία και τα αποτελέσματά της.

5. Σε περίπτωση ομόλογης εξωσωματικής λόγω πλήρους αζωοσπερμίας, επιπλέον των δυο σπερμοδιαγραμμάτων, είναι απαραίτητη και η προσκόμιση προηγηθείσας βιοψίας όρχεων για ανίχνευση του βαθμού διαφοροποίησης των σπερματοζωαρίων .

6. Σε περίπτωση δότη σπέρματος απαιτείται: α) βεβαίωση και πιστοποιητικό από την τράπεζα σπέρματος  σύμφωνα με τα προβλεπόμενα από την ισχύουσα νομοθεσία, β) έγγραφη συναίνεση των προσώπων  που επιθυμούν να αποκτήσουν τέκνο με δωρεά σπέρματος (έγγαμοι-σύντροφοι με σύμφωνο συμβίωσης) γ) συμβολαιογραφική πράξη  στην οποία δηλώνεται η δωρεά σπέρματος(άγαμοι)

7. Σε περίπτωση ομόλογης εξωσωματικής γονιμοποίησης με κρυοσυντηρημένο σπέρμα/ορχικό ιστό απαιτείται βεβαίωση από τη Μονάδα για τις υπολειπόμενες παγιέτες που φυλάσσονται στην Τράπεζα της Μονάδας ή που θα μεταφερθούν από άλλη Μονάδα.

 Γ.  ΝΟΜΙΚΑ ΕΓΓΡΑΦΑ-ΕΝΤΥΠΑ

1. Ληξιαρχική πράξη γάμου τελευταίου εξαμήνου. Σε περίπτωση ξενόγλωσσου αντίστοιχου εγγράφου, επίσημη μετάφραση σύμφωνα με τη γνωμοδότηση της νομικής υπηρεσίας ΕΟΠΥΥ.

2. Αν η υποβοήθηση αφορά άγαμη γυναίκα, συναίνεση αυτής για την συγκεκριμένη θεραπεία (όχι γενικά για υποβοηθούμενη αναπαραγωγή)  με συμβολαιογραφική πράξη τελευταίου εξαμήνου. Σε περίπτωση ελεύθερης ένωσης, συναίνεση του συντρόφου για την συγκεκριμένη θεραπεία (όχι γενικά για υποβοηθούμενη αναπαραγωγή) με συμβολαιογραφική πράξη τελευταίου εξαμήνου.

3. Σε περίπτωση προεμφυτευτικής διάγνωσης απαιτείται για τους έγγαμους αντίστοιχη έγγραφη συναίνεση ενώ  για τους άγαμους απαιτείται συμβολαιογραφική πράξη τελευταίου εξαμήνου συναίνεσης του ζεύγους.Επίσης είναι απαραίτητη η προσκόμιση  της ειδική άδειας της  EAIYA.

4. Σε περίπτωση παρένθετης μητρότητας απαιτείται:

 -Δικαστική άδεια, η οποία παρέχεται πριν από τη μεταφορά, σύμφωνα με τα οριζόμενα στο άρθρο 1458 του αστικού κώδικα.

-Αιματολογικές εξετάσεις και υπέρηχος παρένθετης μητέρας

-Γνωμάτευση γυναικολόγου  για την καταλληλότητα της  παρένθετης μητέρας.

-Γνωμάτευση ψυχολόγου για την  καταλληλότητα της  παρένθετης μητέρας.

5.Εκθεση προηγούμενων προσπαθειών και φωτοαντίγραφα προηγούμενων αποφάσεων της επιτροπής.

6.Ασφαλιστική ικανότητα μέσω ΑΤΛΑΣ(και για τους δύο συζύγους-συντρόφους)

7.Αποδεικτικό διεύθυνσης κατοικίας(από στοιχεία μητρώου μέσω ΤΑΧΙS NET ή βεβαίωση Δήμου(και για τους δύο συζύγους-συντρόφους)

8. Αστυνομική ταυτότητα ή Διαβατήριο εν ισχύ και των δύο (απλά αντίγραφα)

9. Υπεύθυνη  δηλώση ΕΟΠΥΥ  θεωρημένη από δημόσια αρχή ή μέσω gov.gr μέσω της οποίας θα παρέχεται η συναίνεση στον έλεγχο του ιστορικού από την επιτροπή και θα βεβαιώνεται η προηγούμενη ή μη λήψη φαρμάκων. (και για τους δύο συζύγους-συντρόφους)

Δ. ΕΝΤΥΠΑ ΠΟΥ ΘΑ ΔΟΘΟΥΝ ΑΠΟ  ΤΟ EMBRYOLAB

1. Βεβαίωση IVF, με την αιτία υπογονιμότητας.

2. Συνταγή φαρμακευτικής αγωγής και οδηγίες πρωτοκόλλου.  

3. Γνωμάτευση για χορήγηση επιπλέον μονάδων γοναδοτροπινών (πρωτότυπο εις διπλούν, όπου απαιτείται)

4. Παραπεμπτικό για την επιτροπή εξωσωματικής από γυναικολόγο ή από το Embryolab (αφού έχουν συγκεντρωθεί όλα τα δικαιολογητικά)

ΣΤΑΔΙΑ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑΣ

1. Συγκεντρώνετε τα δικαιολογητικά.

2. Παίρνετε το παραπεμπτικό από το Embryolab (αφού έχει γίνει και η Β’ Χοριακή).

3. Στέλνετε στην  επιτροπή τον φάκελο σας την ημέρα ή το χρονικό διάστημα   που σας έχει ορίσει η επιτροπή   και -ανάλογα με την πόλη –την ίδια μέρα ή δεκαπέντε μέρες  μετά -παίρνετε 1 έγκριση για δύο προσπάθειες  που ισχύουν για ένα χρόνο.

4. Γράφετε τα φάρμακα στο  γυναικολόγο σας ή στο Embryolab  με την έγκριση που έχετε πάρει και το Βιβλιάριό σας.

5.Παίρνετε τα δωρεάν φάρμακα από  φαρμακείο του ΕΟΠΥΥ της περιοχή σας και τα υπόλοιπα από ένα άλλο οποιοδήποτε φαρμακείο (πληρώνετε 25% συμμετοχή).

ΤΗΛΕΦΩΝΑ ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ

Αθήνα

2108110684 

Θεσ/νικη

2310986561 και 2310986562

Λάρισα

2410539936

Ιωάννινα

2651079738

Αλεξ/πολη

2551084835-32

Πάτρα

261046604-5

Ηράκλειο- Κρήτης

2810246778

Αιγάλεω

2105319129

 

Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, Στελλα33 said:

Μην σε αγχωνει! Θα σου αυξησει τη δοση στο χαπι σου, παιρνεις κατι σωστα; Απλα θα το τσεκαρεις καθε μηνα!

Ναι ευχαριστω βρήκα τον γιατρό , τρελάθηκα πριν λίγο θα αυξήσω την δόση απλά ανέβηκε τόσο απότομα και φοβήθηκα μην ακυρώθηκε η ετ   

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Chris_V said:

Να υποθέσω βλαστοκύστη την 21η μέρα ή νωρίτερα αν πας με 3ων ημερών; 
Να μαθαίνω και εγώ, μην μου τα λέτε πάλι! 

Με το καλό!!!! 

Ναι για βλαστοκύστη έλεγα. Όμως γενικά εμένα αργεί να παχύνει το ενδομήτριο. Μπορεί μία άλλη κοπέλα να έχει ξεμπερδέψει και 19η μέρα


eardp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 15 λεπτά , Texas είπε:

Ναι ευχαριστω βρήκα τον γιατρό , τρελάθηκα πριν λίγο θα αυξήσω την δόση απλά ανέβηκε τόσο απότομα και φοβήθηκα μην ακυρώθηκε η ετ   

Εγω ημουν στο 1.32 πριν την ετ με τ4 50mg και μολις ειδα θετικο τεστ ανεβηκε στο 5.50 ! Ανεβασαμε λιγο τη δοση και το τσεκαρω καθε μηνα! Επεσε παλι στο 1.50! Δε νομιζω πως ειναι λογος ακυρωσης ετ! 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 39 λεπτά , MarGe2022 είπε:

πέρασα επιτροπή τέλη σεπτέμβρη: δυο σπερμοδιαγράμματα με μεσοδιάστημα το λιγότερο 75 μέρες το ένα από το άλλο, σε διαφορετικό εργαστήριο, εντός έτους. Επιβεβαίωσε το και με ένα τηλ σε αυτούς!

χειρουργεία ναι (ιστολογική + πρακτικό χειρουργείου) λέει το χαρτί που μου έδωσαν από το κέντρο εξωσωματικής για τα έγγραφα της επιτροπής.

ότι έχω κάνει κάτι για θρομβοφιλία, έχω κάνει. Δεν θυμάμαι ακριβώς το ποσό, ίσως νομίζω 160 ευρώ στην Ευρωγενετική.

Σε ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 26 λεπτά , Orchid88 είπε:

Σου στέλνω τα απαραίτητα έγγραφα:

 

ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΓΙΑ ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗΣ ΕΟΠΥΥ

(Πρωτότυπες εξετάσεις ή γνήσια αντίγραφα με υπογραφές σφραγίδες, ονοματεπώνυμο και ΑΜΚΑ ιατρού)

Α.  ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ- ΓΝΩΜΑΤΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ  ΓΥΝΑΙΚΑ

1. Σαλπιγγογραφία εντός 5 ετών ή υπερηχογραφική  σαλπιγγογραφία τελευταίου έτους  με τις φωτογραφικές λήψεις σε έντυπη μορφή (με σφραγίδα-υπογραφή ακτινολόγου ή γυναικολόγου με άδειας εκτέλεσης υπερήχων) ή  γνωμάτευση λαπαροσκόπησης-πρακτικό χειρουργείου με έλεγχο διαβατότητας σαλπίγγων και  με το εξιτήριο του Νοσοκομείου.

2. Χειρουργικές επεμβάσεις σχετικές με την υπογονιμότητα να πιστοποιούνται από το σχετικό πρακτικό χειρουργείου (πρωτότυπο ή ακριβές αντίγραφο) και να συνοδεύονται με αντίστοιχες ιστολογικές εξετάσεις σε περίπτωση λήψης βιοψίας.

3. Εάν υπάρχει πλήρης απόφραξη σαλπίγγων, απαιτείται ένα (1) σπερμοδιάγραμμα, ενώ σε περίπτωση άμφω χειρουργικής εξαίρεσης σαλπίγγων, δεν απαιτείται σαλπιγγογραφία.

4. Υπέρηχος έσω γεννητικών οργάνων (με αναλυτική περιγραφή και απεικόνιση ενδομητρίου, μυομητρίου και ωοθηκών) τελευταίου εξαμήνου από ακτινολόγο ή γυναικολόγο με άδεια εκτέλεσης υπερήχων της ειδικότητας από το ΚΕΣΥ.

5. Ορμονικός έλεγχος 2ης -3ης μέρας περιόδου (LH, E2, FSH, PRL, ΤSH, FT3, FT4, anti-TPO, anti-TG) εντός τελευταίου τριμήνου.

6. Εξέταση Β΄ Χοριακής Γοναδοτροπίνης εντός των τελευταίων  3  ημερών από την ημερομηνία αποστολής  του φακέλου σας στην επιτροπή.

7. Λοιμώδη (HBsAg, VDRL, Anti-HCV, HIV I,II) εντός τελευταίου εξαμήνου.

8. Έκθεση προηγούμενων προσπαθειών (από τη μονάδα στην οποία έγινε η προηγούμενη προσπάθεια με έγκριση Επιτροπής ΕΟΠΥΥ).

9. Σε περίπτωση αποτυχημένων σπερματεγχύσεων να προσκομίζονται δοκιμασία-ίες ενεργοποίησης σπέρματος συνοδευόμενες από γνωμάτευση ιατρού.

 

 Β.  ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ –ΓΝΩΜΑΤΕΥΣΕΙΣ  ΓΙΑ  ΑΝΔΡΑ

1. Λοιμώδη (HBsAg, VDRL, Anti-HCV, HIV I,II) εντός τελευταίου εξαμήνου.

2. Χειρουργικές επεμβάσεις σχετικές με την υπογονιμότητα να πιστοποιούνται από το σχετικό πρακτικό χειρουργείου (πρωτότυπο ή ακριβές αντίγραφο) και να συνοδεύονται με αντίστοιχες ιστολογικές εξετάσεις σε περίπτωση λήψης βιοψίας.

3. Δύο (2 ) σπερμοδιαγράμματα με χρονική απόσταση μεταξύ τους το λιγότερο  75 ημερών, τα οποία να έχουν γίνει εντός του τελευταίου ενός  έτους, σε δύο διαφορετικά εργαστήρια, υπογεγραμμένα από ιατρό βιοπαθολόγο-μικροβιολόγο (τα σπερμοδιαγράμματα από το Embryolab δεν γίνονται δεκτά από την επιτροπή του ΕΟΠΥΥ)

4. Σε περίπτωση παθολογικού σπερμοδιαγράμματος, απαιτείται ιατρική γνωμάτευση ενδοκρινολόγου ή ουρολόγου για τα αίτια της νόσου, τη θεραπεία και τα αποτελέσματά της.

5. Σε περίπτωση ομόλογης εξωσωματικής λόγω πλήρους αζωοσπερμίας, επιπλέον των δυο σπερμοδιαγραμμάτων, είναι απαραίτητη και η προσκόμιση προηγηθείσας βιοψίας όρχεων για ανίχνευση του βαθμού διαφοροποίησης των σπερματοζωαρίων .

6. Σε περίπτωση δότη σπέρματος απαιτείται: α) βεβαίωση και πιστοποιητικό από την τράπεζα σπέρματος  σύμφωνα με τα προβλεπόμενα από την ισχύουσα νομοθεσία, β) έγγραφη συναίνεση των προσώπων  που επιθυμούν να αποκτήσουν τέκνο με δωρεά σπέρματος (έγγαμοι-σύντροφοι με σύμφωνο συμβίωσης) γ) συμβολαιογραφική πράξη  στην οποία δηλώνεται η δωρεά σπέρματος(άγαμοι)

7. Σε περίπτωση ομόλογης εξωσωματικής γονιμοποίησης με κρυοσυντηρημένο σπέρμα/ορχικό ιστό απαιτείται βεβαίωση από τη Μονάδα για τις υπολειπόμενες παγιέτες που φυλάσσονται στην Τράπεζα της Μονάδας ή που θα μεταφερθούν από άλλη Μονάδα.

 Γ.  ΝΟΜΙΚΑ ΕΓΓΡΑΦΑ-ΕΝΤΥΠΑ

1. Ληξιαρχική πράξη γάμου τελευταίου εξαμήνου. Σε περίπτωση ξενόγλωσσου αντίστοιχου εγγράφου, επίσημη μετάφραση σύμφωνα με τη γνωμοδότηση της νομικής υπηρεσίας ΕΟΠΥΥ.

2. Αν η υποβοήθηση αφορά άγαμη γυναίκα, συναίνεση αυτής για την συγκεκριμένη θεραπεία (όχι γενικά για υποβοηθούμενη αναπαραγωγή)  με συμβολαιογραφική πράξη τελευταίου εξαμήνου. Σε περίπτωση ελεύθερης ένωσης, συναίνεση του συντρόφου για την συγκεκριμένη θεραπεία (όχι γενικά για υποβοηθούμενη αναπαραγωγή) με συμβολαιογραφική πράξη τελευταίου εξαμήνου.

3. Σε περίπτωση προεμφυτευτικής διάγνωσης απαιτείται για τους έγγαμους αντίστοιχη έγγραφη συναίνεση ενώ  για τους άγαμους απαιτείται συμβολαιογραφική πράξη τελευταίου εξαμήνου συναίνεσης του ζεύγους.Επίσης είναι απαραίτητη η προσκόμιση  της ειδική άδειας της  EAIYA.

4. Σε περίπτωση παρένθετης μητρότητας απαιτείται:

 -Δικαστική άδεια, η οποία παρέχεται πριν από τη μεταφορά, σύμφωνα με τα οριζόμενα στο άρθρο 1458 του αστικού κώδικα.

-Αιματολογικές εξετάσεις και υπέρηχος παρένθετης μητέρας

-Γνωμάτευση γυναικολόγου  για την καταλληλότητα της  παρένθετης μητέρας.

-Γνωμάτευση ψυχολόγου για την  καταλληλότητα της  παρένθετης μητέρας.

5.Εκθεση προηγούμενων προσπαθειών και φωτοαντίγραφα προηγούμενων αποφάσεων της επιτροπής.

6.Ασφαλιστική ικανότητα μέσω ΑΤΛΑΣ(και για τους δύο συζύγους-συντρόφους)

7.Αποδεικτικό διεύθυνσης κατοικίας(από στοιχεία μητρώου μέσω ΤΑΧΙS NET ή βεβαίωση Δήμου(και για τους δύο συζύγους-συντρόφους)

8. Αστυνομική ταυτότητα ή Διαβατήριο εν ισχύ και των δύο (απλά αντίγραφα)

9. Υπεύθυνη  δηλώση ΕΟΠΥΥ  θεωρημένη από δημόσια αρχή ή μέσω gov.gr μέσω της οποίας θα παρέχεται η συναίνεση στον έλεγχο του ιστορικού από την επιτροπή και θα βεβαιώνεται η προηγούμενη ή μη λήψη φαρμάκων. (και για τους δύο συζύγους-συντρόφους)

Δ. ΕΝΤΥΠΑ ΠΟΥ ΘΑ ΔΟΘΟΥΝ ΑΠΟ  ΤΟ EMBRYOLAB

1. Βεβαίωση IVF, με την αιτία υπογονιμότητας.

2. Συνταγή φαρμακευτικής αγωγής και οδηγίες πρωτοκόλλου.  

3. Γνωμάτευση για χορήγηση επιπλέον μονάδων γοναδοτροπινών (πρωτότυπο εις διπλούν, όπου απαιτείται)

4. Παραπεμπτικό για την επιτροπή εξωσωματικής από γυναικολόγο ή από το Embryolab (αφού έχουν συγκεντρωθεί όλα τα δικαιολογητικά)

ΣΤΑΔΙΑ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑΣ

1. Συγκεντρώνετε τα δικαιολογητικά.

2. Παίρνετε το παραπεμπτικό από το Embryolab (αφού έχει γίνει και η Β’ Χοριακή).

3. Στέλνετε στην  επιτροπή τον φάκελο σας την ημέρα ή το χρονικό διάστημα   που σας έχει ορίσει η επιτροπή   και -ανάλογα με την πόλη –την ίδια μέρα ή δεκαπέντε μέρες  μετά -παίρνετε 1 έγκριση για δύο προσπάθειες  που ισχύουν για ένα χρόνο.

4. Γράφετε τα φάρμακα στο  γυναικολόγο σας ή στο Embryolab  με την έγκριση που έχετε πάρει και το Βιβλιάριό σας.

5.Παίρνετε τα δωρεάν φάρμακα από  φαρμακείο του ΕΟΠΥΥ της περιοχή σας και τα υπόλοιπα από ένα άλλο οποιοδήποτε φαρμακείο (πληρώνετε 25% συμμετοχή).

ΤΗΛΕΦΩΝΑ ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ

Αθήνα

2108110684 

Θεσ/νικη

2310986561 και 2310986562

Λάρισα

2410539936

Ιωάννινα

2651079738

Αλεξ/πολη

2551084835-32

Πάτρα

261046604-5

Ηράκλειο- Κρήτης

2810246778

Αιγάλεω

2105319129

 

Σε ευχαριστώ πολύ!

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Σποράκι είπε:

Κορίτσια καλησπέρα. Έχει κάνει καμία κοπέλα το επιπλέον πακέτο της θρομβολίας; Ξέρετε ποσό κοστίζουν; Δεν αναφέρομαι σε αυτές που γράφονται.

Καλησπερα σπορακι..Εγω το εκανα στο ελενα προχθες στην αιματολογο δωρεαν..

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Christin88 είπε:

Καλησπερα σπορακι..Εγω το εκανα στο ελενα προχθες στην αιματολογο δωρεαν..

Στο Ελενα κάνουν όλες τις σχετικές εξετάσεις με τη θρομβοφιλια (χρόνο προθρομβινης κλπ) εκτός των γονιδιακων. Το πιο οικονομικό πακέτο και για τα 20 γονίδια που είχα βρει ήταν 180ευρω στο check up medicus (cumedicus.gr) από το οποίο αφαιρούνται τα 50ευρω του γονιδιου MHTFR που γράφεται οπότε πάει στα 130ευρω. Σε αρκετα αλλά που ρώτησα δεν αφαιρούν τα 50 ευρω όταν κάνεις το πακέτο.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...