Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 ώρες πρίν, Maroxmarox είπε:

      Με τις 300 μονάδες πόσα έβγαζες από ότι με 450 και ήταν ποιοτικά με τις 300 μονάδες που επαιρνες;

      @Kiddo ευχαριστούμε για την άναλυση.... έχουν και τα ωάρια βαθμολογία;;εμένα μου λένε ποιοτικό η μη ποιοτικό το οποίο εξαρχής δε βάζουν για γονιμοποίηση και μου το λενε ..δηλαδή αν ένα μη ποιοτικό το αφήσουν στη καλλιέργεια μπορεί να γίνει ώριμο ;;;;

      Ναι ακριβώς! Έχουν και τα ωάρια βαθμολογία!! Τα λεγόμενα "ώριμα" που λένε είναι τα MII (Μ-two) τα οποία έχουν υποστεί μείωση και είναι δεκτικά στο σπερματοζωάριο για γονιμοποίηση.. τα "μη ώριμα" που λένε μπορεί να είναι το οτιδήποτε άλλο.. αυτό που συναντάμε συνήθως είναι τα ΜΙ(M-one) όπου ενώ είναι ώριμα ικανοποιητικού μεγέθους κτλ ωάρια, δεν έχουν υποστεί μείωση, δηλαδή δεν είναι δεκτικά στο σπερματοζωάριο για γονιμοποίηση και με τη καλλιέργεια μπορεί να προκύψουν τα λεγόμενα late MII όπου έχουν καθηστερημενα εργαστηριακά υποστεί μείωση για να μπορέσουν να γονιμοποιηθούν.. τα ΜT-ZONA πχ όπου είναι τα ωάρια με πολύ σκληρό περίβλημα δεν μπορούν να τα διαπεράσουν και πρέπει να χρησιμοποιηθεί ειδική ακτίνα λέιζερ για να δημιουργήσουν άνοιγμα για να βάλουν το σπερματοζωάριο.. μάλιστα ξέρω κοπέλα από το άλλο φόρουμ που είχαν ανεξήγητη υπογονιμότητα και εντέλει ανακάλυψαν εργαστηριακά ότι τα ωάρια της ήταν όλα MT-ZONA και αυτό ήταν το πρόβλημα τους.. κάνανε 2 ετ από ένα έμβρυο τη φορά, πιάσανε και οι δύο και τώρα περιμένει να γεννήσει το δεύτερο παιδάκι της!! Έχουμε και τα GV τα οποία εμφανίζουν βλαστικά κυστίδια στο κυτταρόπλασμα με αποτέλεσμα να μην είναι ικανά για γονιμοποίηση και να τα απορρίπτουμε αμέσως... Μπορεί να υπάρχουν και άλλες κατηγορίες που εγώ αγνοω..

      Όλοι αντί να κάτσουν να στα εξηγήσουν αυτά, σου λένε απλά ότι είναι ανώριμα και τελείωσε η υπόθεση..

      Θα προσπαθήσω να κάνω επικόλληση και ένα άρθρο αν σε ενδιαφέρει..

      πρίν από 4 λεπτά , Kiddo είπε:

      Ναι ακριβώς! Έχουν και τα ωάρια βαθμολογία!! Τα λεγόμενα "ώριμα" που λένε είναι τα MII (Μ-two) τα οποία έχουν υποστεί μείωση και είναι δεκτικά στο σπερματοζωάριο για γονιμοποίηση.. τα "μη ώριμα" που λένε μπορεί να είναι το οτιδήποτε άλλο.. αυτό που συναντάμε συνήθως είναι τα ΜΙ(M-one) όπου ενώ είναι ώριμα ικανοποιητικού μεγέθους κτλ ωάρια, δεν έχουν υποστεί μείωση, δηλαδή δεν είναι δεκτικά στο σπερματοζωάριο για γονιμοποίηση και με τη καλλιέργεια μπορεί να προκύψουν τα λεγόμενα late MII όπου έχουν καθηστερημενα εργαστηριακά υποστεί μείωση για να μπορέσουν να γονιμοποιηθούν.. τα ΜT-ZONA πχ όπου είναι τα ωάρια με πολύ σκληρό περίβλημα δεν μπορούν να τα διαπεράσουν και πρέπει να χρησιμοποιηθεί ειδική ακτίνα λέιζερ για να δημιουργήσουν άνοιγμα για να βάλουν το σπερματοζωάριο.. μάλιστα ξέρω κοπέλα από το άλλο φόρουμ που είχαν ανεξήγητη υπογονιμότητα και εντέλει ανακάλυψαν εργαστηριακά ότι τα ωάρια της ήταν όλα MT-ZONA και αυτό ήταν το πρόβλημα τους.. κάνανε 2 ετ, πιάσανε και οι δύο και τώρα περιμένει να γεννήσει το δεύτερο παιδάκι της!! Έχουμε και τα GV τα οποία εμφανίζουν βλαστικά κυστίδια στο κυτταρόπλασμα με αποτέλεσμα να μην είναι ικανά για γονιμοποίηση και να τα απορρίπτουμε αμέσως...

      Όλοι αντί να κάτσουν να στα εξηγήσουν αυτά, σου λένε απλά ότι είναι ανώριμα και τελείωσε η υπόθεση..

      Θα προσπαθήσω να κάνω επικόλληση και ένα άρθρο αν σε ενδιαφέρει..

      https : // www . ncbi . nlm . nih . gov / pmc /articles / PMC10393729 /

      Το pubmed είναι η παγκόσμια ιατρική βιβλιογραφία, εκεί μπορείτε αξιόπιστα να ψάξετε για ιατρικά άρθρα και στο pubmed central είναι δημοσιευμένες οι παγκόσμιες ιατρικές έρευνες αναγνωρισμένες από τον ιατρικό παγκόσμιο σύλλογο.

Μανουλες Σεπτεμβρίου 2022


Happy@@

Recommended Posts

1 ώρα πρίν, MarthaK είπε:

Εγώ έχω τη Δευτέρα πάλι ραντεβού κ θα δούμε αν θα κάνω καισαρική ή όχι (όχι καισαρική θέλω). Γενικά καλά είμαι δεν έχω ακόμα συσπάσεις αντέχω ακόμα 

αντε βρε κορίτσια λίγο μας έμεινε!!!

Ligo mas emine...na kanoume ipomoni.egw tin paraskevi tha kserw pote mpenw.den sas krivo oti fovamai alla ti na kanw.Me to kalo koritsia mou na genisoume olles.na paroume ta morakia mas agkalitsa pou perimenoume tosous mines.❤

  • Μου αρέσει 5
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

On 7/9/2022 at 10:22 ΜΜ, Simona είπε:

Ligo mas emine...na kanoume ipomoni.egw tin paraskevi tha kserw pote mpenw.den sas krivo oti fovamai alla ti na kanw.Me to kalo koritsia mou na genisoume olles.na paroume ta morakia mas agkalitsa pou perimenoume tosous mines.❤

@Simona πήγες στο γιατρό; Τι σου είπε;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, MarthaK είπε:

@Simona πήγες στο γιατρό; Τι σου είπε;

Eixa rantevou simera to apogeuma....klisame kaiseriki gia tin pemti 15/9....deutera kai triti tha kanw enesi kortizonis...exw agxotei para poli,fovamai...eidika tora pou klisame imerominia kati epatha kai fovamai para poli.lew auto itan erxetai h ora....anipomonw na dw to moro mou apo tin ali omos fovamai...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Simona είπε:

Eixa rantevou simera to apogeuma....klisame kaiseriki gia tin pemti 15/9....deutera kai triti tha kanw enesi kortizonis...exw agxotei para poli,fovamai...eidika tora pou klisame imerominia kati epatha kai fovamai para poli.lew auto itan erxetai h ora....anipomonw na dw to moro mou apo tin ali omos fovamai...

Σε νιώθω απόλυτα. Θέλω τόσο να δω το μωράκι μου αλλά από την άλλη φοβάμαι τη διαδικασία και δεν μπορώ να το ελέγξω. Λογικά και μένα στο τέλος της άλλης βδομάδας θα με βάλει. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 32 λεπτά , MarthaK είπε:

Σε νιώθω απόλυτα. Θέλω τόσο να δω το μωράκι μου αλλά από την άλλη φοβάμαι τη διαδικασία και δεν μπορώ να το ελέγξω. Λογικά και μένα στο τέλος της άλλης βδομάδας θα με βάλει. 

Asto.. pos tha tin vgalw mexri tin pemti.Opos kai na exei tha perasei kai auto alla auto to agxos tora pou travaw einai to kati alo.Esu den kreseis peripou pote tha se valei?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, Simona είπε:

Eixa rantevou simera to apogeuma....klisame kaiseriki gia tin pemti 15/9....deutera kai triti tha kanw enesi kortizonis...exw agxotei para poli,fovamai...eidika tora pou klisame imerominia kati epatha kai fovamai para poli.lew auto itan erxetai h ora....anipomonw na dw to moro mou apo tin ali omos fovamai...

Άντε όλα Καλαθά πάνε!!!!! Έτσι να σκέφτεσαι!!!! Προσπάθησε όσο μπορείς να είσαι χαλαρή λίγες μέρες έμειναν 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Simona είπε:

Eixa rantevou simera to apogeuma....klisame kaiseriki gia tin pemti 15/9....deutera kai triti tha kanw enesi kortizonis...exw agxotei para poli,fovamai...eidika tora pou klisame imerominia kati epatha kai fovamai para poli.lew auto itan erxetai h ora....anipomonw na dw to moro mou apo tin ali omos fovamai...

Λογικό είναι να υπάρχει φόβος! Άνθρωποι είμαστε! Προσπάθησε όμως να σταθείς στα όμορφα της στιγμής αυτής! επιτέλους θα κρατήσεις το μωρό σου αγκαλιά!! Όλα θα πάνε τέλεια! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Aggelikh Nt είπε:

Λογικό είναι να υπάρχει φόβος! Άνθρωποι είμαστε! Προσπάθησε όμως να σταθείς στα όμορφα της στιγμής αυτής! επιτέλους θα κρατήσεις το μωρό σου αγκαλιά!! Όλα θα πάνε τέλεια! 

Koritsia sas euxaristw poli oles gia ta omorfa logia.❤❤❤

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, Simona είπε:

Asto.. pos tha tin vgalw mexri tin pemti.Opos kai na exei tha perasei kai auto alla auto to agxos tora pou travaw einai to kati alo.Esu den kreseis peripou pote tha se valei?

@Simona θα πάω τη Δευτέρα και θα μου πει πότε θα με βάλει αλλά λογικά τέλος της βδομάδας θα πει. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 12 λεπτά , MarthaK είπε:

@Simona θα πάω τη Δευτέρα και θα μου πει πότε θα με βάλει αλλά λογικά τέλος της βδομάδας θα πει. 

Les na se valei pemti h paraskevi...mpori kai savvato.tora poso eisai akrivos?

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Simona είπε:

Les na se valei pemti h paraskevi...mpori kai savvato.tora poso eisai akrivos?

Σήμερα 37 και 6 είμαι. Θα δει τη Δευτέρα αν έχει κατέβει καθόλου, αν έχω συσπάσεις καθόλου κτλ.  Αχχ θέλω τόσο να δω το μουτρακι του, τους τελευταίους μήνες είναι όλο γυρισμένος και δεν το βλέπω 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, MarthaK είπε:

Σήμερα 37 και 6 είμαι. Θα δει τη Δευτέρα αν έχει κατέβει καθόλου, αν έχω συσπάσεις καθόλου κτλ.  Αχχ θέλω τόσο να δω το μουτρακι του, τους τελευταίους μήνες είναι όλο γυρισμένος και δεν το βλέπω 

An einai na kaneis kaiseriki tha eprepe eidi na exeis rantevou nomizw.egw eimai 37+2.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Katerina A. είπε:

Πλησιάζουμε όλες κορίτσια! Με το καλό σε όλες μας! Νοιώθει καμία σας το μικρακι στη κοιλιά ακόμα με λοξυγκα;; 

Εγώ ναι! Το νιώθω ακόμα. 38+3 σήμερα!

 

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...