Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • On 5/9/2024 at 11:17 ΜΜ, Butterfly 92 είπε:

      Καλησπέρα κοριτσι μου.. εγώ έχω αντίσταση στην ινσουλίνη και πολυκυστικες.  Ο ενδοκρινολογος με βοήθησε πάρα πολύ κ έπιασα φυσιολογικά την μπέμπα.  Συνήθως σε τέτοιες περιπτώσεις βοηθάνε πολύ τα glucophage. Αλλά κάθε περίπτωση είναι διαφορετική. Πιστεύω πως ο ενδοκρινολογος είναι από τους σημαντικοτερους βοηθούς σε εμάς.  Θα σε βοηθήσει πολύ.

      Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Σου έδωσε κάποια διατροφη; Σου σύστησε να περιορίσεις κατι; Εχω ραντεβού σε 2 εβδομάδες με ενδοκρινολογο. Ελπίζω να με βοηθήσει. 

Βλαστοκύστες ή Έμβρυα 3ης ημέρας;


Μεγιστο ποσοστο επιτυχιας;   

44

  1. 1. Μεγιστο ποσοστο επιτυχιας;

    • Εμβρυο 3ης μερας
      10
    • Βλαστοκυστη
      34


Recommended Posts

Just now, Clouds είπε:

Καλημέρα κορίτσια.

Εγώ μάζευα για ένα χρόνο!  Μάζευα και τα καταψύχανε 3 ημερών.Οταν μαζέψαμε 9 έμβρυα, τ αφήσαμε να ξεπαγώσουν και να δούμε ποια θα φτάσουν βλαστοκυστες.Εφτασαν τα 7, από τα οποία βάλαμε τα 4. Απο τα 4 επιασε το 1 το οποίο και παλλινδρόμισε εφόσον είχαμε ακούσει και καρδούλα.

Τώρα έχω ξαναξεκινήσει .Έχω 2 έμβρυα 3 ημερων στην κατάψυξη.

Προχθές έκανα πάλι ωοληψία και είπα στον γιατρό."Εφόσον θέλουμε βλαστοκύστες γιατί δεν τ αφήνουμε κατευθείαν να δούμε αν θα φτάσουν ώστε να ξέρω από τώρα  τι θα έχω;"

Και μου είπε:Οκ!

Οπότε τώρα περιμένω να δω τι θα γίνει.Οταν μίλησα με την εμβρυολόγο ,(μάλλον όταν 'τσιγγέλιασα' την εμβρυολόγο μου πε ότι είναι κάπως καλύτερα να ναι βλαστοκύστες αλλά μένουν τα μισά αρχικά έμβρυα  στο τέλος.Και να μιλήσω με τον γιατρό να μου εξηγήσει διότι πάει σύμφωνα με την κάθε περίπτωση.Δεν μιλά παραπάνω η ίδια .

Δεν γνωρίζω αν έβαζα 3 ημερών αν θα έπιαναν περισσότερα...

Και πάντα αναρωτιέμαι πού πήγαν οι υπόλοιπες βλαστοκυστες; Δεν είχα και λίγες...

Πάντως όταν μου έβαζε τις 4, μου χε πει ο γιατρός μου εκείνη την στιγμή της ετ με απόλυτη βεβαιότητα ."Θα μείνεις έγκυος απλά να δούμε το μετά."

Θα ήθελα να σας ρωτήσω επίσης κορίτσια.Τωτα που έμεινα έγκυος με 5μερας γνωρίζω  ότι αυτή η μέρα είναι και το παράθυρο εμφύτευσης μου ,η αλλάζει κάθε φορά;

Λέτε αν έβαζα 3 ημερών,δεν θα πήγαιναν χαμένες τόσες βλαστοκύστες;

Πάντως και οι γιατροί λίγο στα κουτουρού πάνε.

Τελικά είναι θέμα Θεού ξεκάθαρα.

Οπότε ,ας κάνουμε τα γήινα από την πλευρά μας και έχει ο Θεός ,ότι είναι καλύτερο για την ζωή της καθεμιάς!

 

.

Ωωω δηλαδή ο γιατρος στο ειπε ξεκαθαρα..θελουμε σωνει κ καλά βλαστοκυστες..! Γιατί αλλιως εφοσον ειχες 9 θα μπορουσες να μεταφερεις 3 ή 4 εμβρυα 3ης μερας και αν δεν..μετα ξανα τα υπολοιπα.δηλαδή να μαζευω ενα χρονο για 4 ;και να σου πω κ κατι εμενα μπορει κανενα να μη φτασει βλαστοκυστη τι θα γινει τοτε; ..ανυπομονώ να παω στο γιατρο αυριο να ρωτησω απο κοντα κ αν θα βγαλω κ ακρη παλι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 113
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Thia1985 said:

Όχι ότι το αποκλείω αλλά πολλα ζευγάρια δε λένε τι κάνουνε. Εγώ έχω φίλη που ξέρω πολύ καλά ότι έκανε εξωσωματική κι όμως λέει παντού ότι έπιασε φυσιολογικά και τόσα χρόνια δεν έκανε γιατί δεν ήθελε. 

Οχι, για την ξαδέρφη μου ειμαι σιγουρη, το πρώτο το έκανε μικρότερη όμως, στα 34 κ έπιασε πολυ γρήγορα. Την πρωτη εγκυμοσύνη τη διέκοψε γιατί ειχε προβλημα το έμβρυο κ η δεύτερη πήγε καλα κ γεννησε. Το 2ο μωρο το εκανε τωρα, μετα απο 10 χρονια κ περισυ έκανε παλι διακοπή κύησης γιατί ειχε προβλημα κ το προηγούμενο έμβρυο

Link to comment
Share on other sites

Just now, Nephelie είπε:

Ωωω δηλαδή ο γιατρος στο ειπε ξεκαθαρα..θελουμε σωνει κ καλά βλαστοκυστες..! Γιατί αλλιως εφοσον ειχες 9 θα μπορουσες να μεταφερεις 3 ή 4 εμβρυα 3ης μερας και αν δεν..μετα ξανα τα υπολοιπα.δηλαδή να μαζευω ενα χρονο για 4 ;και να σου πω κ κατι εμενα μπορει κανενα να μη φτασει βλαστοκυστη τι θα γινει τοτε; ..ανυπομονώ να παω στο γιατρο αυριο να ρωτησω απο κοντα κ αν θα βγαλω κ ακρη παλι.

Ναι ρωτά και τον γυναικολόγο-εξωσωματιστη και τον γεννετιστή.

Link to comment
Share on other sites

Σου λέω δεν αμφιβάλλω, απλά το βλέπω κι από τη δική μου πλευρά και εμείς πέρα από γονείς, αδέλφια και δυο φίλους, δεν ξέρει κάποιος άλλος ότι προσπαθούμε. Η πως προσπαθούμε. 


ffpWp3.pngo85Jp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Clouds said:

Καλημέρα κορίτσια.

Εγώ μάζευα για ένα χρόνο!  Μάζευα και τα καταψύχανε 3 ημερών.Οταν μαζέψαμε 9 έμβρυα, τ αφήσαμε να ξεπαγώσουν και να δούμε ποια θα φτάσουν βλαστοκυστες.Εφτασαν τα 7, από τα οποία βάλαμε τα 4. Απο τα 4 επιασε το 1 το οποίο και παλλινδρόμισε εφόσον είχαμε ακούσει και καρδούλα.

Τώρα έχω ξαναξεκινήσει .Έχω 2 έμβρυα 3 ημερων στην κατάψυξη.

Προχθές έκανα πάλι ωοληψία και είπα στον γιατρό."Εφόσον θέλουμε βλαστοκύστες γιατί δεν τ αφήνουμε κατευθείαν να δούμε αν θα φτάσουν ώστε να ξέρω από τώρα  τι θα έχω;"

Και μου είπε:Οκ!

Οπότε τώρα περιμένω να δω τι θα γίνει.Οταν μίλησα με την εμβρυολόγο ,(μάλλον όταν 'τσιγγέλιασα' την εμβρυολόγο μου πε ότι είναι κάπως καλύτερα να ναι βλαστοκύστες αλλά μένουν τα μισά αρχικά έμβρυα  στο τέλος.Και να μιλήσω με τον γιατρό να μου εξηγήσει διότι πάει σύμφωνα με την κάθε περίπτωση.Δεν μιλά παραπάνω η ίδια .

Δεν γνωρίζω αν έβαζα 3 ημερών αν θα έπιαναν περισσότερα...

Και πάντα αναρωτιέμαι πού πήγαν οι υπόλοιπες βλαστοκυστες; Δεν είχα και λίγες...

Πάντως όταν μου έβαζε τις 4, μου χε πει ο γιατρός μου εκείνη την στιγμή της ετ με απόλυτη βεβαιότητα ."Θα μείνεις έγκυος απλά να δούμε το μετά."

Θα ήθελα να σας ρωτήσω επίσης κορίτσια.Τωτα που έμεινα έγκυος με 5μερας γνωρίζω  ότι αυτή η μέρα είναι και το παράθυρο εμφύτευσης μου ,η αλλάζει κάθε φορά;

Λέτε αν έβαζα 3 ημερών,δεν θα πήγαιναν χαμένες τόσες βλαστοκύστες;

Πάντως και οι γιατροί λίγο στα κουτουρού πάνε.

Τελικά είναι θέμα Θεού ξεκάθαρα.

Οπότε ,ας κάνουμε τα γήινα από την πλευρά μας και έχει ο Θεός ,ότι είναι καλύτερο για την ζωή της καθεμιάς!

 

.

Απο τα 9 έμβρυα έγιναν 7 βλαστοκυστες; αυτο ειναι τέλειο σκορ! εμενα κ στις 2 διεγερσεις απο 7 έμβρυα πηρα απο 2 βλαστοκυστες. Οι 3 βλαστοκυστες που έμειναν απο την πρώτη μεταφορά τι απέγιναν; 

Πιστεύω απο τη στιγμη που μπορεις κ μαζεύεις εύκολα έμβρυα κ εχουν καλη δυναμική κ φτάνουν βλαστοκυστες δεν εχεις λόγο να αλλάξεις κατι, απο τη στιγμη που πέτυχες κ εγκυμοσυνη Μηπως να έκανες προεμφυτευτικο; ποσό εισαι;

Link to comment
Share on other sites

Just now, Thia1985 είπε:

Σου λέω δεν αμφιβάλλω, απλά το βλέπω κι από τη δική μου πλευρά και εμείς πέρα από γονείς, αδέλφια και δυο φίλους, δεν ξέρει κάποιος άλλος ότι προσπαθούμε. Η πως προσπαθούμε. 

Σωστό και αυτο !και για μενα κανεις δε ξερει κ πως θα μαθει;μονο αν πετυχω καποιον στο κεντρο ..βεβαια εμενα δε με νοιαζει  να μαθουν απλα δε θα το διατυμπανισω κιολας.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Thia1985 said:

Σου λέω δεν αμφιβάλλω, απλά το βλέπω κι από τη δική μου πλευρά και εμείς πέρα από γονείς, αδέλφια και δυο φίλους, δεν ξέρει κάποιος άλλος ότι προσπαθούμε. Η πως προσπαθούμε. 

Εγω το εχω πει σε ολο τον κοσμο κ ντουνιά... χαχα καλο η κακό δε ξέρω γιατί ακούω διαφορά σχόλια! Ο καθένας όπως νιώθει 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Nephelie said:

Σωστό και αυτο !και για μενα κανεις δε ξερει κ πως θα μαθει;μονο αν πετυχω καποιον στο κεντρο ..

Στη δούλεια δε το εχω πει, κ ίσως κακώς γιατί δεν έπαιρνα άδεια στις ετ... μόνο 2 μέρες απο την κανονική μου 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Moana είπε:

Εγω το εχω πει σε ολο τον κοσμο κ ντουνιά... χαχα καλο η κακό δε ξέρω γιατί ακούω διαφορά σχόλια! Ο καθένας όπως νιώθει 

Ναι αυτο ακριβως κ μενα δε με νοιαζει απλα εχω απομονωθει απο τοτε που ξεκινησα κ εχασα πολλες επαφες λογω ιου οποτε τι να λεω στο ασχετο..

Link to comment
Share on other sites

Just now, Moana είπε:

Εγω το εχω πει σε ολο τον κοσμο κ ντουνιά... χαχα καλο η κακό δε ξέρω γιατί ακούω διαφορά σχόλια! Ο καθένας όπως νιώθει 

Ναι ισχύει... Απλά επειδή εγώ θα πάω με δότρια και οι φίλοι Κ οι γνωστοί έχουν διαφορετικές απόψεις (δε σου λέω για γονείς, πχ για γονείς μου εγγόνι τους θα ναι) λέω μαζεύω έμβρυα κι έχω ήδη στην κατάψυξη. Φίλη μου καλή που είχα πετάξει πριν χρόνια οτι ισως πάω με δότρια, μου είπε πρόσφατα χωρίς να το σκεφτεί καλύτερα βρε παιδί μου που δε πας, να μεγαλώνεις παιδί άλλης γυναίκας!! Οπότε φυλαω τα ρούχα μου γιατί μπορεί κάλλιστα αύριο μεθαύριο να της ξεφύγει κάτι στο παιδι. Γι αυτήν Κ για όλους εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων έχω έμβρυα στην κατάψυξη. Επειδή καθαρά δε θα πούμε κάτι στο παιδι, είναι απόφαση δική μου και του άντρα μου αυτή, δεν ντρεπόμαστε για κάτι η δε το θεωρούμε κακό απλά προστατεύουμε το παιδί ή τα παιδιά που θα προκύψουν από την κακία ορισμένων. 

  • Μου αρέσει 5

ffpWp3.pngo85Jp3.png

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Nephelie είπε:

@Anna Ts μακαρι γιατί εγω δε ξερω καποια που να πετυχε με 3ης για αυτο εφτιαξα και αυτο το γκαλοπ ,αλλα η αληθεια ειναι οτι απογοητευτηκα πολυ σημερα διαβασα και κατι αρθρα για πιθανοτητες και τελικα ειναι δυσκολα τα πραγματα.μου ειπε και η αλλη ετσι και λεω οπα τι γινεται..παω ενα ενα το μηνα ,και τι κανω ;! νασαι καλά κοπελα μου οτι καλυτερο ευχομαι και για σενα 

Εγώ έχω κάνει 4 έξωσωματικες και πέτυχε η 2η..πάντα με έμβρυα 3ης μέρας.ποτε με βλαστοκυστες.σπερμα πολύ κακο.ρωρα θα πάω με δανεικά.. κ σίγουρα θα είναι βλαστοκυστες.γτ αυτός ο γιατρός θεωρεί ότι λόγω κακού σπέρματος πιο πολύ θελουμε βλαστοκυστη.

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Thia1985 said:

Ναι ισχύει... Απλά επειδή εγώ θα πάω με δότρια και οι φίλοι Κ οι γνωστοί έχουν διαφορετικές απόψεις (δε σου λέω για γονείς, πχ για γονείς μου εγγόνι τους θα ναι) λέω μαζεύω έμβρυα κι έχω ήδη στην κατάψυξη. Φίλη μου καλή που είχα πετάξει πριν χρόνια οτι ισως πάω με δότρια, μου είπε πρόσφατα χωρίς να το σκεφτεί καλύτερα βρε παιδί μου που δε πας, να μεγαλώνεις παιδί άλλης γυναίκας!! Οπότε φυλαω τα ρούχα μου γιατί μπορεί κάλλιστα αύριο μεθαύριο να της ξεφύγει κάτι στο παιδι. Γι αυτήν Κ για όλους εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων έχω έμβρυα στην κατάψυξη. Επειδή καθαρά δε θα πούμε κάτι στο παιδι, είναι απόφαση δική μου και του άντρα μου αυτή, δεν ντρεπόμαστε για κάτι η δε το θεωρούμε κακό απλά προστατεύουμε το παιδί ή τα παιδιά που θα προκύψουν από την κακία ορισμένων. 

Κ πολυ καλα κανεις, ειδικά το θεμα των δανεικών ειναι πολυ ευαίσθητο κ ο κοσμος εδω ειναι  πολυ πίσω! κ εγω όπου το εγω συζητήσει, γιατί σαφώς κ το εχω ως plan b, εχω ακούσει κατι απόψεις που με εχουν φρικάρει... Σκέφτομαι όμως οτι απλά ο κοσμος μιλάει κ κρίνει χωρίς να σκέφτεται η να φιλτράρει αυτα που λεει. Ακομη οι εξωσωματικές στην ελλάδα ειναι ταμπού! αν ειναι δυνατόν... η κουμπαρα μου κ κολλητή μου ξερεις τι μου ειπε όταν της ανακοίνωσα την 2η αποτυχία μου; «κ ποτε σκοπεύεις να σταματήσεις; όταν πάθεις καρκίνο;»... εχω να σου πω άπειρα τετοια, δε λεω οτι δε με πληγώνουν αλλα προσπαθω να μη τα αφηνω να με επηρεάζουν... Δεν μπορει κανεις να καταλαβει τι περνάμε εμεις για να καταφέρουμε να κανουμε ενα μωρο, όταν αυτοί έκαναν απλά σεξ! κ οχι με τεστ ωορηξιας, ουτε στις γόνιμες, σεξ γιατί τους ηρθε, οχι με προγραμμα. 

Οποίου κ αν ειναι τα ωαρια το παιδι εσυ θα το φέρεις στον κοσμο κ εσυ θα το μεγαλώσεις, κ αυτο εχει σημάσια

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Just now, Moana είπε:

Απο τα 9 έμβρυα έγιναν 7 βλαστοκυστες; αυτο ειναι τέλειο σκορ! εμενα κ στις 2 διεγερσεις απο 7 έμβρυα πηρα απο 2 βλαστοκυστες. Οι 3 βλαστοκυστες που έμειναν απο την πρώτη μεταφορά τι απέγιναν; 

Πιστεύω απο τη στιγμη που μπορεις κ μαζεύεις εύκολα έμβρυα κ εχουν καλη δυναμική κ φτάνουν βλαστοκυστες δεν εχεις λόγο να αλλάξεις κατι, απο τη στιγμη που πέτυχες κ εγκυμοσυνη Μηπως να έκανες προεμφυτευτικο; ποσό εισαι;

Συγνώμη 6 βλαστοκυστες  έμειναν! Οπότε μου έβαλαν 4 και μετά οι άλλες 2 δεν προχώρησαν 6 ημερών.Τα δε αλλά 3εμβρυα προχώρησαν 4η μερα ,αλλά όχι και την 5 η.

Το σκέφτομαι για προεμφυτευτικό αλλά δεν ξέρω κατά πόσο πειράζουμε την ευαισθησία του εμβρύου. Και επίσης σκέφτομαι πως υπάρχουν μέτρια έμβρυα που δίνουν εγκυμοσύνη. Επίσης γνωρίζω και από φίλη μου ότι είχε κάνει εξέταση ενώ ήταν έγκυος και ο γιατρός της έλεγε ότι είναι προβληματικό το μωρό και να το ρίξει.Εκεινη επέμενε ότι θα το κρατήσει και ας είναι προβληματικό και στο τέλος γεννήθηκε ένα υγιέστατο αγοράκι πού ναι τώρα 3ετων!Οπότε ποιος μου λέει για την βεβαιότητα του προεμφυτευτικός; Δεν ξέρω , ρωτάω.Ειναι 100 τοις 100 σίγουρο;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...