Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 ώρα πρίν, Cristina93 είπε:

      Ευχαριστώ για την απάντηση! Κι εμείς έχουμε ιστορικό κρυψορχίας και στις δύο πλευρές που άργησε να χειρουργηθεί. Έχει κάποιος/α εικόνα αν μπορεί να επανέλθει έστω στον μικρό αριθμό που ήταν πριν με τη διακοπή της αγωγής; Παρότι δεν μας είπε ποτέ κάτι τέτοιο ο γυναικολόγος, κάναμε από μόνοι μας για ασφάλεια μερικά σπερμοδιαγράμματα ενδιάμεσα και πήγαινε προς το χειρότερο, πράγμα που μετέφερα στον γυναικολόγο και μας διαβεβαίωνε ότι είναι τυχαίο και είναι σημαντικό να συνεχίσει ο σύζυγος τη θεραπεία μήπως βελτιωθεί η ποιότητα του σπέρματος. Τώρα που βρεθήκαμε στο μηδέν και τον πήραμε τηλέφωνο πάλι, είπε τελικά ότι ίσως (!!!) δεν δουλεύει σε εμάς και ας το σταματήσουμε ή να το συνεχίσουμε (ήταν χύμα ως προς αυτό)...

      Στο Έλενα που είμαστε ήδη, μας είπαν να βρούμε ανδρολόγο ή ενδοκρινολόγο και δεν μας ανέφεραν το πρόγραμμα που λες για την ειδική θεραπεία "διέγερσης". Θα ρωτήσω λοιπόν στο Έλενα στο ενδοκρινολογικό τμήμα!

      Οι περισσότεροι γυναικολόγοι που είδαμε μας είπαν απλά να αφήσουμε το καλοκαίρι να περάσει με βιταμίνες και βλέπουμε τη μέρα της ωοληψίας.. επειδή αυτό μας φάνηκε λίγο "φλου" σαν σχέδιο, εμπιστευτήκαμε (δυστυχώς) την άποψη του να δοκιμάσουμε ένα φάρμακο μήπως αλλάξει κάτι προς το καλύτερο (αφού μας διαβεβαίωσε ότι δεν μπορεί να έχει αρνητικά αποτελέσματα στο οποίο επιμένει μέχρι και σήμερα). Όσοι ουρολόγοι/ανδρολόγοι είδαμε δεν μας είπαν ποτέ για θεραπεία (μόνο για βιταμίνες). Στα ιδιωτικά κέντρα εξωσωματικής που είδαμε πριν καταλήξουμε στο Έλενα δεν μας ανέφεραν ούτε εμβρυολόγο ενώ στο Έλενα μπήκε κατευθείαν και ο εμβρυολόγος στη διαδικασία με συνεχείς λήψεις σπέρματος αλλά προς το παρόν έχουμε μόνο μία πλακέτα με δείγμα που είπαν ότι δύσκολα θα αντέξει στην απόψυξη. 

      Είναι πολύ σωστή η άποψή σου αλλά επειδή κι εγώ έχω χαμηλή AMH είπα να μην πάει χαμένος ένας κύκλος. Αποκλείεται να βρεθεί κάτι στο κατεψυγμένο δείγμα του συζύγου ή να δώσει κάτι εκείνη τη μέρα; Ο γιατρός μας εξήγησε το ρίσκο να μη βρεθεί κάτι και μας είπε ότι αν δεν βρεθεί θα καταψύξουμε ή έχουμε την επιλογή χρήσης δότη. Σε κάθε περίπτωση κι εμείς δεν θέλουμε δότη ακόμα άρα εγώ ξεκινάω σήμερα αν και ταραγμένη με προοπτική να ψύξουμε τα ωάρια και να δοκιμάσουμε πώς ανταποκρίνομαι στα φάρμακα (πρωτόκολλο ανταγωνιστών) για να έχουμε έστω περισσότερες πληροφορίες για την επόμενη φορά αν και εφόσον ανακάμψει το σπέρμα. @Kiddo Κρατάω την ιδέα για βιοψία αλλά θα πρέπει να βιαστούμε για να κανονίσουμε να είναι κάποιος stand by για τη μέρα της ωοληψίας. Είναι εύκολο να με ενημερώσεις με ποιόν έγινε η βιοψία γιατί πραγματικά δεν βρίσκω κάποιο όνομα στο forum πέρα από έναν καθηγητή στα Ιωάννινα;

      Ο άντρας μου γεννήθηκε με κρυψορχία από τη μια πλευρά και χειρουργήθηκε μικρός.Παρολα αυτά έχει ολιγοασθενοτερατοσπερμια και όπως μας είπε μια ανδρολογος,είναι τυχερός που έχει σπέρμα και κάναμε και ένα παιδάκι.Το 2022 που έδωσε σπέρμα είχε λίγο καιρό που είχε κόψει το κάπνισμα και τώρα που ξαναέκανε σπερμοδιαγραμμα έχει παραπάνω σπερματοζωάρια.Βελτιωθηκε μόνο ως προς την ποσοτητα.Σταματησε και το αλκοόλ,παίρνει και βιταμίνες(απλές,τις pregnacare)και ελπίζουμε με τη μικρογονιμοποίηση να βρεθεί υγιές σπέρμα και να κάνουμε ένα ακόμα παιδάκι.Εχω χαμηλή ΑΜΗ και είμαι 39,την Τετάρτη κάνουμε ωοληψια και ελπίζουμε από τα τρία ωάρια που φαίνονται στον υπέρηχο,να γονιμοποιηθεί έστω το ένα.Ευτυχως έχουμε άψογο γυναικολόγο και η κλινική έχει πολύ καλούς εμβρυολογους,είμαστε στη Θεσσαλονίκη στο Fer...lia του Γένεσις

      Θα σου ευχηθώ μέσα από την καρδιά μου καλή επιτυχία και σε λίγο καιρό να γίνεις μανούλα ❤️

      • Μου αρέσει 1

Μανούλες Οκτωβρίου 2019!


Recommended Posts

Just now, Mamacita Alina είπε:

Εξαρχής διασταυρώθηκαν σχεδόν ο πρώτος σου αν δε κάνω λάθος εμβρυολογος με τον γιατρό μου.... Τώρα και τρίτος στην παρέα συν τις άλλες γνώμες που πήρες που ήταν καλές .... Αν και η αυριανή είναι καλή σκέψου το σε παρακαλώ για την αμνιο.... Τουλάχιστον όχι σε αυτόν που δεν σου γεμίζει το μάτι...

Μαρη τι θα γίνει απόψε; έχω γίνει γραφική αλλά πραγματικά συμφωνώ κ πάλι 

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 2

UBi6p3.pngwFClp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 15,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Penny...

    1828

  • winspert

    1792

  • Mamacita Alina

    1638

  • tsilona

    1294

Just now, linaa είπε:

το αμνιακο αλλαζει μεσα στην κυηση νομιζω οτι αυτο δεν παιζει κ τοσο ρολο στην παρουσα φαση αφου οι αλλοι στο.βρηκαν οκ.

ξερεις τι ο καθε γιατρος μιλαει σε σχεση με την εμπειρια του

πχ1 ο προηγουμενος εχει δει τοσα περιστατικα με το ιδιο θεμα κ του βγηκαν με συνδρομο

2.ο αλλος ειχε τοσα περιστατικα κ.του βγηκαν οκ ε αλλη γνωμη.θα ακουσεις απο.τον.ενα αλλη απο.τον αλλο

επισης 3 καποιοι μιλανε μονο συμφωνα με οσα εχουν.διαβασει χωρις να εχουν.δει περιστατικο...

απο χθες μεχρι σημερα  καποιος δεν μετρησε σωστα πιστευω.  

τωρα το θεμα ειναι ποιος?

Οι αποκλίσεις είναι πολύ μεγάλες όμως. Πχ bpd ο χθεσινός το έβγαλε 48.3 και ο σημερινός 42. Στου χθεσινού είναι το μόνο που είναι στο κατώτερο(Αλλά στα φυσ. πλαισια) του σημερινου έχει φύγει κατά πολύ από το γράφημα. Είναι στα κατώτερα. Το μηριαιο ο χθεσινός 0,74 ο σημερινός 0,64. Και παλι λέγοντας.. 

Μόνο αύριο θα βγάλω άκρη (πιστεύω) που θα είναι από τον ίδιο εμβρυολογο με το μηχάνημα του... Τώρα αν και αύριο μου τα βγάλει όλα χειρότερα. Τι να πω. Είναι τόσο χάλια που πιο χάλια δεν πάει...


yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, tsilona είπε:

Μαρη τι θα γίνει απόψε; έχω γίνει γραφική αλλά πραγματικά συμφωνώ κ πάλι 

Με έκανες και γέλασα μες στην αναμπουμπουλα που έχει το κεφάλι μου χαχαχαχα γίνε γραφική... Το γουστάρω.... Παρά να μου έλεγες κι εσύ ότι ζαληστικες χαχχαχα

  • Μου αρέσει 1

0dftp2.png rVxgp2.pnghHSMp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Farmakotriftena είπε:

Οι αποκλίσεις είναι πολύ μεγάλες όμως. Πχ bpd ο χθεσινός το έβγαλε 48.3 και ο σημερινός 42. Στου χθεσινού είναι το μόνο που είναι στο κατώτερο(Αλλά στα φυσ. πλαισια) του σημερινου έχει φύγει κατά πολύ από το γράφημα. Είναι στα κατώτερα. Το μηριαιο ο χθεσινός 0,74 ο σημερινός 0,64. Και παλι λέγοντας.. 

Μόνο αύριο θα βγάλω άκρη (πιστεύω) που θα είναι από τον ίδιο εμβρυολογο με το μηχάνημα του... Τώρα αν και αύριο μου τα βγάλει όλα χειρότερα. Τι να πω. Είναι τόσο χάλια που πιο χάλια δεν πάει...

Κοριτσάκι μου κανε λίγο υπομονη κ δες τι θα σε πει αύριο ο γιατρός που έχει δει το μωρό σου. Εχε πίστη. Προσπαθησε να χαμογελάσει λίγο το χειλακι σου γιατί το σπλάχνο σου καταλαβαίνει ότι η μαμάκα δεν είναι καλα...οτι είναι να γίνει θα γίνει! Αύριο θα ξεδιαλύνει πολλά. Τι ώρα έχεις ραντεβού; 

  • Μου αρέσει 1

UBi6p3.pngwFClp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Farmakotriftena είπε:

Οι αποκλίσεις είναι πολύ μεγάλες όμως. Πχ bpd ο χθεσινός το έβγαλε 48.3 και ο σημερινός 42. Στου χθεσινού είναι το μόνο που είναι στο κατώτερο(Αλλά στα φυσ. πλαισια) του σημερινου έχει φύγει κατά πολύ από το γράφημα. Είναι στα κατώτερα. Το μηριαιο ο χθεσινός 0,74 ο σημερινός 0,64. Και παλι λέγοντας.. 

Μόνο αύριο θα βγάλω άκρη (πιστεύω) που θα είναι από τον ίδιο εμβρυολογο με το μηχάνημα του... Τώρα αν και αύριο μου τα βγάλει όλα χειρότερα. Τι να πω. Είναι τόσο χάλια που πιο χάλια δεν πάει...

Βλέπεις; Και η ίδια τον αμφισβητεις όσο δεν πάει...οπότε όλα στον αυριανό.. όλα όμως.... Τι ώρα θα πας;


0dftp2.png rVxgp2.pnghHSMp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, tsilona είπε:

Δεν τον ξέρω! 

@Farmakotriftena εγώ πιστεύω πως μεγάλη απάντηση σε όλα θα πάρεις αύριο, ελέγχοντας τις μετρήσεις στο ΙΔΙΟ μηχάνημα. Από κει κ επειτα βλέπεις κ κάνεις.

Θύμισε μου λιγάκι. Η αυχενική σου κ το παππ α είχαν βγει καλές; 

Ναι ήταν άριστες...

Just now, tsilona είπε:

Κοριτσάκι μου κανε λίγο υπομονη κ δες τι θα σε πει αύριο ο γιατρός που έχει δει το μωρό σου. Εχε πίστη. Προσπαθησε να χαμογελάσει λίγο το χειλακι σου γιατί το σπλάχνο σου καταλαβαίνει ότι η μαμάκα δεν είναι καλα...οτι είναι να γίνει θα γίνει! Αύριο θα ξεδιαλύνει πολλά. Τι ώρα έχεις ραντεβού; 

Στις 6μμ


yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mamacita Alina είπε:

Εξαρχής διασταυρώθηκαν σχεδόν ο πρώτος σου αν δε κάνω λάθος εμβρυολογος με τον γιατρό μου.... Τώρα και τρίτος στην παρέα συν τις άλλες γνώμες που πήρες που ήταν καλές .... Αν και η αυριανή είναι καλή σκέψου το σε παρακαλώ για την αμνιο.... Τουλάχιστον όχι σε αυτόν που δεν σου γεμίζει το μάτι...

Ο 1ος είχε βρει το υγρό στην καρδιά και το χαμηλό ρινικό.

Ο 2ος(χθεσινος) τα βρήκε όλα οκ και ότι το όριο του ρινικου είναι 4.5 άρα είναι μια χαρα

Και ο 3ος τα βρήκε όλα σκατα!!! Χαμηλό ρινικό, πολύ πιο μικρό μωρό απ όλους, χαμηλό αμνιακό και ότι είναι μωρό που χρήζει παρακολούθηση.

Αύριο θα πάω στον 1ο που με θέλει δωρεάν για επανέλεγχο. . . 

Just now, sissy_geo είπε:

Και εγω αναστατώθηκα πάρα πολύ, γιατι αν και μικρή έχω βασσανιστεί πάρα πολύ για αυτο το μωράκι. Και όταν διάβασα αυτα που σου είπαν τρελάθηκα! Λεω στον άντρα μου καλά είμαστε με τα καλά μας;; Μας είπε όλα είναι πάνε καλά, ολα δειχνουν οτι εχετε ενα καλό μωράκι, ενω είχαμε αυτήν την μέτρηση στο  ρινικο οστό;;;; Και έτσι παρόλο που ήταν σαφής εκείνη τη μέρα, τον πήρα σήμερα σχεδόν μια εβδομαδα μετα να τον ρωτησω για το  ρινικό οστό. Αφού με έκανε και ντράπηκα στο τηλέφωνο ρε παιδί μου. Μου λέει αν ήταν κάτι μη φυσιολογικό δεν υπήρχε περίπτωση να το αποκρύψουμε για κανέναν λόγο... Τι να πω.. Ημουν 22 εβδ κ 2 ημ. Εντάξει δεν λεω ότι θα φύγει εντελώς απο το μυαλό μου. Αλλα επειδή πριν δυο μέρες νοσηλεύτηκα στο νοσοκομείο με συσπάσεις και φοβηθήκαμε όσο ποτέ στη ζωή μας, επιλέγω να εμπιστευτώ τους γιατρούς μου και να συνεχίσω ήρεμη... 

Ο χθεσινός μου είπε πως μέχρι πριν λίγα χρόνια ήταν 5 το όριο και πλέον είναι 4.5. Να σε ρωτήσω είναι νέος σε ηλικια; έχει σπουδές από εξωτερικο; ο χθεσινός έρχεται από Αγγλία. Λέω μήπως αυτοί φέρνουν νέα δεδομένα. Το βλέπω και από τον γιο του γυναικολόγο μου, που πλέον είναι και αυτός γυναικολόγος μου, ήρθε και αυτός από Αγγλία και σε κάποια πράγματα είναι τελείως διαφορετικός από τον πατέρα του που είναι της παλιάς σχολής. 

Παφιλης λέγεται ο χθεσινός. Τον ξέρει καμια; έχω ακούσει τα καλύτερα. Και Κουρτης είναι ο 1ος εμβρυολογος που γράφω. Τον σημερινό καλύτερα να μην τον πω..

Just now, Mamacita Alina είπε:

Βλέπεις; Και η ίδια τον αμφισβητεις όσο δεν πάει...οπότε όλα στον αυριανό.. όλα όμως.... Τι ώρα θα πας;

Στις 6μμ!

  • Μου αρέσει 1

yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Farmakotriftena είπε:

Ο 1ος είχε βρει το υγρό στην καρδιά και το χαμηλό ρινικό.

Ο 2ος(χθεσινος) τα βρήκε όλα οκ και ότι το όριο του ρινικου είναι 4.5 άρα είναι μια χαρα

Και ο 3ος τα βρήκε όλα σκατα!!! Χαμηλό ρινικό, πολύ πιο μικρό μωρό απ όλους, χαμηλό αμνιακό και ότι είναι μωρό που χρήζει παρακολούθηση.

Αύριο θα πάω στον 1ο που με θέλει δωρεάν για επανέλεγχο. . . 

Ο χθεσινός μου είπε πως μέχρι πριν λίγα χρόνια ήταν 5 το όριο και πλέον είναι 4.5. Να σε ρωτήσω είναι νέος σε ηλικια; έχει σπουδές από εξωτερικο; ο χθεσινός έρχεται από Αγγλία. Λέω μήπως αυτοί φέρνουν νέα δεδομένα. Το βλέπω και από τον γιο του γυναικολόγο μου, που πλέον είναι και αυτός γυναικολόγος μου, ήρθε και αυτός από Αγγλία και σε κάποια πράγματα είναι τελείως διαφορετικός από τον πατέρα του που είναι της παλιάς σχολής. 

Παφιλης λέγεται ο χθεσινός. Τον ξέρει καμια; έχω ακούσει τα καλύτερα. Και Κουρτης είναι ο 1ος εμβρυολογος που γράφω. Τον σημερινό καλύτερα να μην τον πω..

Ποιος κουρτης είναι???? κ που ???? στο μικρό τ???

Link to comment
Share on other sites

Just now, Farmakotriftena είπε:

Ο 1ος είχε βρει το υγρό στην καρδιά και το χαμηλό ρινικό.

Ο 2ος(χθεσινος) τα βρήκε όλα οκ και ότι το όριο του ρινικου είναι 4.5 άρα είναι μια χαρα

Και ο 3ος τα βρήκε όλα σκατα!!! Χαμηλό ρινικό, πολύ πιο μικρό μωρό απ όλους, χαμηλό αμνιακό και ότι είναι μωρό που χρήζει παρακολούθηση.

Αύριο θα πάω στον 1ο που με θέλει δωρεάν για επανέλεγχο. . . 

Τα θυμάμαι κοριτσι μου....

  • Μου αρέσει 1

0dftp2.png rVxgp2.pnghHSMp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Farmakotriftena είπε:

Ο 1ος είχε βρει το υγρό στην καρδιά και το χαμηλό ρινικό.

Ο 2ος(χθεσινος) τα βρήκε όλα οκ και ότι το όριο του ρινικου είναι 4.5 άρα είναι μια χαρα

Και ο 3ος τα βρήκε όλα σκατα!!! Χαμηλό ρινικό, πολύ πιο μικρό μωρό απ όλους, χαμηλό αμνιακό και ότι είναι μωρό που χρήζει παρακολούθηση.

Αύριο θα πάω στον 1ο που με θέλει δωρεάν για επανέλεγχο. . . 

Ο χθεσινός μου είπε πως μέχρι πριν λίγα χρόνια ήταν 5 το όριο και πλέον είναι 4.5. Να σε ρωτήσω είναι νέος σε ηλικια; έχει σπουδές από εξωτερικο; ο χθεσινός έρχεται από Αγγλία. Λέω μήπως αυτοί φέρνουν νέα δεδομένα. Το βλέπω και από τον γιο του γυναικολόγο μου, που πλέον είναι και αυτός γυναικολόγος μου, ήρθε και αυτός από Αγγλία και σε κάποια πράγματα είναι τελείως διαφορετικός από τον πατέρα του που είναι της παλιάς σχολής. 

Παφιλης λέγεται ο χθεσινός. Τον ξέρει καμια; έχω ακούσει τα καλύτερα. Και Κουρτης είναι ο 1ος εμβρυολογος που γράφω. Τον σημερινό καλύτερα να μην τον πω..

Ναι ειναι σχετικά νέος. Πρέπει να είναι γύρω στα 40. Είναι επιμελητής Εμβρυομητρικής Ιατρικής στο University College of London Hospital. Δεν ξερω τώρα πόση σημασία εχουν αυτά. Εγω πήγα εκεί γιατι είχα τις καλύτερες συστάσεις. Δεν ξερω τι να πω. Είναι πολύ αγχωτικό όλο αυτό. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Farmakotriftena είπε:

Ο 1ος είχε βρει το υγρό στην καρδιά και το χαμηλό ρινικό.

Ο 2ος(χθεσινος) τα βρήκε όλα οκ και ότι το όριο του ρινικου είναι 4.5 άρα είναι μια χαρα

Και ο 3ος τα βρήκε όλα σκατα!!! Χαμηλό ρινικό, πολύ πιο μικρό μωρό απ όλους, χαμηλό αμνιακό και ότι είναι μωρό που χρήζει παρακολούθηση.

Αύριο θα πάω στον 1ο που με θέλει δωρεάν για επανέλεγχο. . . 

Ο χθεσινός μου είπε πως μέχρι πριν λίγα χρόνια ήταν 5 το όριο και πλέον είναι 4.5. Να σε ρωτήσω είναι νέος σε ηλικια; έχει σπουδές από εξωτερικο; ο χθεσινός έρχεται από Αγγλία. Λέω μήπως αυτοί φέρνουν νέα δεδομένα. Το βλέπω και από τον γιο του γυναικολόγο μου, που πλέον είναι και αυτός γυναικολόγος μου, ήρθε και αυτός από Αγγλία και σε κάποια πράγματα είναι τελείως διαφορετικός από τον πατέρα του που είναι της παλιάς σχολής. 

Παφιλης λέγεται ο χθεσινός. Τον ξέρει καμια; έχω ακούσει τα καλύτερα. Και Κουρτης είναι ο 1ος εμβρυολογος που γράφω. Τον σημερινό καλύτερα να μην τον πω..

Στις 6μμ!

Ο Κουρτης ειναι πολυ γνωστός, μου τον ειχε αναφερει η γυναικολογος μου.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Rafaelatarzan είπε:

Ποιος κουρτης είναι???? κ που ???? στο μικρό τ???

Εμφάνιση του ασώτου. Τι κάνεις εσύ μαρή; Πως είσαι; Είχα σκοπό να σου στείλω χθες αλλά το έχασα λίγο το μυαλό με τις τελευταίες εξελίξεις.

@Farmakotriftena στην Αγγλία γράφει ότι πιστοποιήθηκε και ο δικός μου γιατρός. Που μου έκανε την β επιπέδου κλπ.... Βέβαια είναι μεγαλουτσικος αλλά Αγγλία ηταν

  • Μου αρέσει 1

0dftp2.png rVxgp2.pnghHSMp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...