Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 ώρα πρίν, Cristina93 είπε:

      Ευχαριστώ για την απάντηση! Κι εμείς έχουμε ιστορικό κρυψορχίας και στις δύο πλευρές που άργησε να χειρουργηθεί. Έχει κάποιος/α εικόνα αν μπορεί να επανέλθει έστω στον μικρό αριθμό που ήταν πριν με τη διακοπή της αγωγής; Παρότι δεν μας είπε ποτέ κάτι τέτοιο ο γυναικολόγος, κάναμε από μόνοι μας για ασφάλεια μερικά σπερμοδιαγράμματα ενδιάμεσα και πήγαινε προς το χειρότερο, πράγμα που μετέφερα στον γυναικολόγο και μας διαβεβαίωνε ότι είναι τυχαίο και είναι σημαντικό να συνεχίσει ο σύζυγος τη θεραπεία μήπως βελτιωθεί η ποιότητα του σπέρματος. Τώρα που βρεθήκαμε στο μηδέν και τον πήραμε τηλέφωνο πάλι, είπε τελικά ότι ίσως (!!!) δεν δουλεύει σε εμάς και ας το σταματήσουμε ή να το συνεχίσουμε (ήταν χύμα ως προς αυτό)...

      Στο Έλενα που είμαστε ήδη, μας είπαν να βρούμε ανδρολόγο ή ενδοκρινολόγο και δεν μας ανέφεραν το πρόγραμμα που λες για την ειδική θεραπεία "διέγερσης". Θα ρωτήσω λοιπόν στο Έλενα στο ενδοκρινολογικό τμήμα!

      Οι περισσότεροι γυναικολόγοι που είδαμε μας είπαν απλά να αφήσουμε το καλοκαίρι να περάσει με βιταμίνες και βλέπουμε τη μέρα της ωοληψίας.. επειδή αυτό μας φάνηκε λίγο "φλου" σαν σχέδιο, εμπιστευτήκαμε (δυστυχώς) την άποψη του να δοκιμάσουμε ένα φάρμακο μήπως αλλάξει κάτι προς το καλύτερο (αφού μας διαβεβαίωσε ότι δεν μπορεί να έχει αρνητικά αποτελέσματα στο οποίο επιμένει μέχρι και σήμερα). Όσοι ουρολόγοι/ανδρολόγοι είδαμε δεν μας είπαν ποτέ για θεραπεία (μόνο για βιταμίνες). Στα ιδιωτικά κέντρα εξωσωματικής που είδαμε πριν καταλήξουμε στο Έλενα δεν μας ανέφεραν ούτε εμβρυολόγο ενώ στο Έλενα μπήκε κατευθείαν και ο εμβρυολόγος στη διαδικασία με συνεχείς λήψεις σπέρματος αλλά προς το παρόν έχουμε μόνο μία πλακέτα με δείγμα που είπαν ότι δύσκολα θα αντέξει στην απόψυξη. 

      Είναι πολύ σωστή η άποψή σου αλλά επειδή κι εγώ έχω χαμηλή AMH είπα να μην πάει χαμένος ένας κύκλος. Αποκλείεται να βρεθεί κάτι στο κατεψυγμένο δείγμα του συζύγου ή να δώσει κάτι εκείνη τη μέρα; Ο γιατρός μας εξήγησε το ρίσκο να μη βρεθεί κάτι και μας είπε ότι αν δεν βρεθεί θα καταψύξουμε ή έχουμε την επιλογή χρήσης δότη. Σε κάθε περίπτωση κι εμείς δεν θέλουμε δότη ακόμα άρα εγώ ξεκινάω σήμερα αν και ταραγμένη με προοπτική να ψύξουμε τα ωάρια και να δοκιμάσουμε πώς ανταποκρίνομαι στα φάρμακα (πρωτόκολλο ανταγωνιστών) για να έχουμε έστω περισσότερες πληροφορίες για την επόμενη φορά αν και εφόσον ανακάμψει το σπέρμα. @Kiddo Κρατάω την ιδέα για βιοψία αλλά θα πρέπει να βιαστούμε για να κανονίσουμε να είναι κάποιος stand by για τη μέρα της ωοληψίας. Είναι εύκολο να με ενημερώσεις με ποιόν έγινε η βιοψία γιατί πραγματικά δεν βρίσκω κάποιο όνομα στο forum πέρα από έναν καθηγητή στα Ιωάννινα;

      Ο άντρας μου γεννήθηκε με κρυψορχία από τη μια πλευρά και χειρουργήθηκε μικρός.Παρολα αυτά έχει ολιγοασθενοτερατοσπερμια και όπως μας είπε μια ανδρολογος,είναι τυχερός που έχει σπέρμα και κάναμε και ένα παιδάκι.Το 2022 που έδωσε σπέρμα είχε λίγο καιρό που είχε κόψει το κάπνισμα και τώρα που ξαναέκανε σπερμοδιαγραμμα έχει παραπάνω σπερματοζωάρια.Βελτιωθηκε μόνο ως προς την ποσοτητα.Σταματησε και το αλκοόλ,παίρνει και βιταμίνες(απλές,τις pregnacare)και ελπίζουμε με τη μικρογονιμοποίηση να βρεθεί υγιές σπέρμα και να κάνουμε ένα ακόμα παιδάκι.Εχω χαμηλή ΑΜΗ και είμαι 39,την Τετάρτη κάνουμε ωοληψια και ελπίζουμε από τα τρία ωάρια που φαίνονται στον υπέρηχο,να γονιμοποιηθεί έστω το ένα.Ευτυχως έχουμε άψογο γυναικολόγο και η κλινική έχει πολύ καλούς εμβρυολογους,είμαστε στη Θεσσαλονίκη στο Fer...lia του Γένεσις

      Θα σου ευχηθώ μέσα από την καρδιά μου καλή επιτυχία και σε λίγο καιρό να γίνεις μανούλα ❤️

      • Μου αρέσει 1

Μανούλες Οκτωβρίου 2019!


Recommended Posts

Just now, linaa είπε:

@Farmakotriftena κακα τα ψεματα αυτες οι εξετασεις γινονται ολες στο περιπου κανενας γιατρος δεν σου υπογραφει οτι ειναι απολυτα σιγουρος υπαρχουν ποσοστα σε ολα επιτυχιας. τωρα αν καποιος δει κατι οφειλει να στο.πει ακομα κ.αν κανει κ λαθος κ η αποφαση ειναι δικια σας . επιτιδες να.βγαζουν αποτελεσματα κ εγω δεν μπορω να το πιστεψω απλως το θεμα ειναι αν βλεπουν σωστα ή κανουν λαθος. 

Μπορείς να μου εξηγήσεις πως ο σημερινός που τα έβγαλε όλα κατά πολύ χαμηλότερα και 4 κατά πολύ εκτός ορίων ; 

Για την καρδιά δεν μου άρεσε που ακύρωσε έτσι την καρδιοεμβρυολογο. Του εξήγησα πως τα βρήκε όλα μια χαρά και ενώ δεν είναι η ειδικότητα του μου λέει εγώ δεν μπορώ να το παραβλεψω. Ο χθεσινός δεν την κοίταξε καν και μας είπε "την καρδιά δεν την κοιτάω γιατί πήγατε σε εμβρυοκαρδιολογο" ο 1ος εμβρυολογος μας είπε "βλέπω αυτό, θεωρώ πως δεν είναι τίποτα αλλά οφείλω να σας πω να πάτε σε εμβρυοκαρδιολογο". 

Δε λέω ότι το έκανε για να τσεπωσει χρήματα γιατί κι εγώ είχα το νου μου στον κέρσορα. Όμως δεν μπορώ να καταλάβω γιατί όλα τόσο χαμηλά. Μέσα σε μια μερα; είναι χαμηλότερα και από τις μετρήσεις της προηγούμενης Τετάρτης. Μικρυνε το μωρό ; 

Έχεις δίκιο @tsilona μετρήσεις μόνο στον ίδιο γιατρό με το ίδιο μηχάνημα μάλλον. Δεν έπρεπε να πάω στους άλλους δύο. Αλλά εδώ και μια βδομάδα με τρώει το τι γίνεται.

Ίσως η πιο κρίσιμη εξέταση τα είναι η αυριανή που θα πάω στον 1ο και μου είπε "θέλουμε απλά να δούμε πως το μωρό μεγάλωσε κατά μια βδομάδα περίπου και όλα καλα"

Όσον αφορά την αμνιοπαρακαντηση, το ραντεβού το έκλεισα. Ειμαι ακόμα σε σκέψη όμως γιατί φοβάμαι. Όπως λέμε με τον άντρα μου ίσως καλύτερα να την κάνω για να τελειώσει αυτό το μαρτύριο με το σύνδρομο νταουν. Ο φόβος όμως παραμένει. Ειδικά μετά το οριακό αμνιακό υγρό που μου βρήκε...

Just now, Mamacita Alina είπε:

Το 7 είναι στα κατώτερα φυσιολογικα το 5 είναι το όριο..

Το 10 είναι νορμάλ αν δε με απατάει η μνήμη μου.

Φαντασου εμένα δε μου γράφει καν τιμή στο αμνιακό.... Μου είπε ότι στο ντοπλερ του δεινουν πιο πολύ σημασία... Αλλά είναι οκ... Αν ο πλακούντας δεν είναι γερασμένος δεν υπάρχει κανένα προβλημα τροφοδοσίας του μωρου. Και λίγο αμνιακό να έχεις όντως φτιάχνεται... το πολύ είναι πιο αγχωτικό....

Και στο βρήκαν από τις 22 βδομάδες περίπου το 5;

Στο 10 στη κλίμακα είναι λίγο πάνω από τον μ.ο! Και το 7 μου το έδειξε ό σημερινός είναι στο κατώτερο φυσιολογικού...


yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 15,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Penny...

    1828

  • winspert

    1792

  • Mamacita Alina

    1638

  • tsilona

    1294

Πω πω βρε αγαπη μου( @Farmakotriftena) ... Τι θριλερ... Καταλαβαινω να υπάρχει μια μικρή αποκλιση στις μετρησεις γιατι μιλαμε για χιλιοστα, αλλα εδω ο καθενας βγαζει οτι να ναι... Πραγματικα επειδη δεν εχω γνωσεις πανω σε αυτα σαν πρωταρα δεν συμμετεχω ιδιαίτερα σ αυτα που λετε... Συμφωνω μαζι σου @Mamacita Alina... Φυσικα κ δεν κουραζεις με τα κείμενα σου... Ισα ισα που εισαι αναλυτικη κ προσπαθεις με οσα ξερεις να καταφερεις οτι μπορεις... 

Το μονο που εχω να πω ειναι οτι αν οντως παιζει το συμφερον, που σε πολλές περιπτώσεις παιζει, τοτε πραγματικά, μιλαμε για ανθρώπους ή τερατα;;; 

  • Μου αρέσει 3

kF5Ep3.pngkXAzp3.png

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Farmakotriftena είπε:

Θα κάνω. Έκλεισα για την παρασκευή... Και το θέμα είναι πως μου τα περιέγραψε τόσο χάλια που και τίποτα να μην έχει το μωρό ειμαι στις κτήσεις υψηλού κινδύνου γιατί πρέπει να ελέγχεται συχνά αυτό μωρό μου λέει. Μεγαλώνει;; δε μεγαλωνει;; 

Δεν θα κάνω παρακολουθήσει σε αυτόν μόνο και μόνο επειδή μου έβγαλε ένα σωρό μετρήσεις κάτω του ορίου. Θα πηγαίνω στον εμβρυολογο που πήγαινα και πριν(δλδ αυτον της Τετάρτης) αλλά αμνιοπαρακαντηση θα κάνω σε αυτόν τον σημερινό. Θεωρώ πως έχει τη μεγαλύτερη εμπειρία τουλάχιστον σε χρόνια. 

Ο άντρας μου λέει να πάμε στον χθεσινό να την κάνουμε μόνο και μόνο γιατί μας έλεγε να μην κάνουμε αμνιοπαρακαντηση και δε χρειάζεται.

Δες το και πες μου τι θα σου πει...

Εγω μίλησα και με την γυναικολόγο μου και τον γιατρό που μου έκανε αυχενική  κ β' επιπέδου. Μου είπε πως δεν υπάρχει κανένας απολύτως λόγος ανησυχίας. Πως οι φυσιολογικές τιμές είναι απο 4.5 και πάνω. Μάλιστα μου είπε, πες μου πού διάβασες ότι δεν είναι φυσιολογική αυτή τη τιμή; Μου είπε να σταματήσω να κάνω διαγνώσεις με πληροφορίες που διαβάζω διάσπαρτες στο διαδίκτυο κτλ. Μιλάμε για πολύ έμπειρο γιατρό. Όσες είναι απο Θεσσαλονίκη τον γνωρίζουν σίγουρα.  Η γυναικολόγος μου επίσης μου είπε πως είναι φυσιολογικές τιμές. Δεν ξέρω. Δεν νομίζω πως αν υπήρχε κάποιος λόγος ανησυχίας θα μας άφηναν στο σκοτάδι. Οπότε λέω να ηρεμήσω και να τους εμπιστευτώ. 

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

Just now, Mamacita Alina είπε:

Το 7 είναι στα κατώτερα φυσιολογικα το 5 είναι το όριο..

Το 10 είναι νορμάλ αν δε με απατάει η μνήμη μου.

Φαντασου εμένα δε μου γράφει καν τιμή στο αμνιακό.... Μου είπε ότι στο ντοπλερ του δεινουν πιο πολύ σημασία... Αλλά είναι οκ... Αν ο πλακούντας δεν είναι γερασμένος δεν υπάρχει κανένα προβλημα τροφοδοσίας του μωρου. Και λίγο αμνιακό να έχεις όντως φτιάχνεται... το πολύ είναι πιο αγχωτικό....

Εμενα δε λεει τιποτα απο αυτα, απλα αμνιακο φυσιολογικο κ μονο grade 0 πλακουντα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Farmakotriftena είπε:

Μπορείς να μου εξηγήσεις πως ο σημερινός που τα έβγαλε όλα κατά πολύ χαμηλότερα και 4 κατά πολύ εκτός ορίων ; 

Για την καρδιά δεν μου άρεσε που ακύρωσε έτσι την καρδιοεμβρυολογο. Του εξήγησα πως τα βρήκε όλα μια χαρά και ενώ δεν είναι η ειδικότητα του μου λέει εγώ δεν μπορώ να το παραβλεψω. Ο χθεσινός δεν την κοίταξε καν και μας είπε "την καρδιά δεν την κοιτάω γιατί πήγατε σε εμβρυοκαρδιολογο" ο 1ος εμβρυολογος μας είπε "βλέπω αυτό, θεωρώ πως δεν είναι τίποτα αλλά οφείλω να σας πω να πάτε σε εμβρυοκαρδιολογο". 

Δε λέω ότι το έκανε για να τσεπωσει χρήματα γιατί κι εγώ είχα το νου μου στον κέρσορα. Όμως δεν μπορώ να καταλάβω γιατί όλα τόσο χαμηλά. Μέσα σε μια μερα; είναι χαμηλότερα και από τις μετρήσεις της προηγούμενης Τετάρτης. Μικρυνε το μωρό ; 

Έχεις δίκιο @tsilona μετρήσεις μόνο στον ίδιο γιατρό με το ίδιο μηχάνημα μάλλον. Δεν έπρεπε να πάω στους άλλους δύο. Αλλά εδώ και μια βδομάδα με τρώει το τι γίνεται.

Ίσως η πιο κρίσιμη εξέταση τα είναι η αυριανή που θα πάω στον 1ο και μου είπε "θέλουμε απλά να δούμε πως το μωρό μεγάλωσε κατά μια βδομάδα περίπου και όλα καλα"

Όσον αφορά την αμνιοπαρακαντηση, το ραντεβού το έκλεισα. Ειμαι ακόμα σε σκέψη όμως γιατί φοβάμαι. Όπως λέμε με τον άντρα μου ίσως καλύτερα να την κάνω για να τελειώσει αυτό το μαρτύριο με το σύνδρομο νταουν. Ο φόβος όμως παραμένει. Ειδικά μετά το οριακό αμνιακό υγρό που μου βρήκε...

Και στο βρήκαν από τις 22 βδομάδες περίπου το 5;

Στο 10 στη κλίμακα είναι λίγο πάνω από τον μ.ο! Και το 7 μου το έδειξε ό σημερινός είναι στο κατώτερο φυσιολογικού...

Οοο ναι. Και επανέλαβα την β επιπέδου γιατί έβγαινε και το μωρό μικρότερο και θέλαμε κι εμείς να δούμε αν μεγαλώνει (λόγο πλακούντα αν το θρέφει σωστά) και ακόμη εκεί ήταν... Μέχρι 4.5 πήγε λίγο πριν γεννήσω.... Το κλάμα το άγχος αλλά όλα καλά και η μικρή σχεδόν 4 κιλά σε τόσο στενή μήτρα...

Για την αμνιο δεν πειράζει που έκλεισες ραντεβού.... Εμένα η άποψη μου όμως είναι ότι αφού τον αμφισβητεις για τα σημερινά τόσο πολύ γιατί θες να κάνεις εκεί την αμνιο; Πήγαινε στον γιατρό που εμπιστεύεσαι, μίλα του ανοιχτά για όλα και μετά αποφάσισε αν θα κάνεις και που.... Σου φάνηκε υπερβολικός απ' ότι καταλαβαίνω στις μετρήσεις που έβγαλε αλλά του κάνεις τη χάρη να κάνεις εκεί την αμνιο.... Αν μια στις 100 αυτό ήθελε να πετύχει το πέτυχε... Όσο για τον χθεσινό οκ έπρεπε να δει καρδούλα απλα να μην εκφέρει απόλυτη άποψη όπως έκανε και ο πρώτος σου εμβρυολογος... Ναι μεν είπε άποψη όλα οκ αλλά σε παρέπεμψε... Το ίδιο και ο σημερινός... Ναι μεν δεν μπορεί να παραβλέψει το υγρό αλλά δεν μπορεί να ακυρώνει και μια επιστήμονα που έχει σπουδάσει αυτό ακριβώς διότι εκείνος δεν έχει εξειδικευμένες γνώσεις πάνω σε αυτόν τον τομέα.... Κοριτσακι μου αύριο θα ξεκαθαρίσουν όλα... Το μόνο που σου ζητάω είναι να του μιλήσεις ανοιχτά για όλα... Δεν είναι δυνατόν να δει πως ένας συνάδελφος έχει τέτοιες απόψεις και να πάρει το ρίσκο να πει πως όλα είναι καλά αν δεν είναι, μετά αυτός θα βρει τον μπελά του οπότε θα είναι καλό να ξέρει τι σου είπε ο σημερινός να τοποθετηθεί και πάνω σε αυτά όχι γενικά

Just now, winspert είπε:

Πω πω βρε αγαπη μου( @Farmakotriftena) ... Τι θριλερ... Καταλαβαινω να υπάρχει μια μικρή αποκλιση στις μετρησεις γιατι μιλαμε για χιλιοστα, αλλα εδω ο καθενας βγαζει οτι να ναι... Πραγματικα επειδη δεν εχω γνωσεις πανω σε αυτα σαν πρωταρα δεν συμμετεχω ιδιαίτερα σ αυτα που λετε... Συμφωνω μαζι σου @Mamacita Alina... Φυσικα κ δεν κουραζεις με τα κείμενα σου... Ισα ισα που εισαι αναλυτικη κ προσπαθεις με οσα ξερεις να καταφερεις οτι μπορεις... 

Το μονο που εχω να πω ειναι οτι αν οντως παιζει το συμφερον, που σε πολλές περιπτώσεις παιζει, τοτε πραγματικά, μιλαμε για ανθρώπους ή τερατα;;; 

Σε ευχαριστώ κοριτσι μου... Κι εσύ μου δίνεις δύναμη γιατί τις προάλλες που μια κοπέλα μου είπε ότι ζαλίστηκε με το κείμενο μου ειλικρινά σκέφτηκα να μην ξανά γράψω κατεβατο αλλά δε μπορώ και να τη νιώθω έτσι την φαρμακοτριφτενα....

Just now, sissy_geo είπε:

Εγω μίλησα και με την γυναικολόγο μου και τον γιατρό που μου έκανε αυχενική  κ β' επιπέδου. Μου είπε πως δεν υπάρχει κανένας απολύτως λόγος ανησυχίας. Πως οι φυσιολογικές τιμές είναι απο 4.5 και πάνω. Μάλιστα μου είπε, πες μου πού διάβασες ότι δεν είναι φυσιολογική αυτή τη τιμή; Μου είπε να σταματήσω να κάνω διαγνώσεις με πληροφορίες που διαβάζω διάσπαρτες στο διαδίκτυο κτλ. Μιλάμε για πολύ έμπειρο γιατρό. Όσες είναι απο Θεσσαλονίκη τον γνωρίζουν σίγουρα.  Η γυναικολόγος μου επίσης μου είπε πως είναι φυσιολογικές τιμές. Δεν ξέρω. Δεν νομίζω πως αν υπήρχε κάποιος λόγος ανησυχίας θα μας άφηναν στο σκοτάδι. Οπότε λέω να ηρεμήσω και να τους εμπιστευτώ. 

Απ' το 4.5 ξέρω κι εγώ και το έψαξα πριν λίγο να βεβαιωθω... επειδή το είδα όμως εδώ δεν ανέφερα κάτι γιατί όσο να ναι το βρήκα στο διαδίκτυο και όχι απ' τον γιατρό μου. Χαίρομαι όμως που επιβεβαιώνεται τελικά.

  • Μου αρέσει 5

0dftp2.png rVxgp2.pnghHSMp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, sissy_geo είπε:

Εγω μίλησα και με την γυναικολόγο μου και τον γιατρό που μου έκανε αυχενική  κ β' επιπέδου. Μου είπε πως δεν υπάρχει κανένας απολύτως λόγος ανησυχίας. Πως οι φυσιολογικές τιμές είναι απο 4.5 και πάνω. Μάλιστα μου είπε, πες μου πού διάβασες ότι δεν είναι φυσιολογική αυτή τη τιμή; Μου είπε να σταματήσω να κάνω διαγνώσεις με πληροφορίες που διαβάζω διάσπαρτες στο διαδίκτυο κτλ. Μιλάμε για πολύ έμπειρο γιατρό. Όσες είναι απο Θεσσαλονίκη τον γνωρίζουν σίγουρα.  Η γυναικολόγος μου επίσης μου είπε πως είναι φυσιολογικές τιμές. Δεν ξέρω. Δεν νομίζω πως αν υπήρχε κάποιος λόγος ανησυχίας θα μας άφηναν στο σκοτάδι. Οπότε λέω να ηρεμήσω και να τους εμπιστευτώ. 

Επί της Τσιμισκή;; η Αγ. Σοφίας; 


UBi6p3.pngwFClp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Jennak83 είπε:

Εμενα δε λεει τιποτα απο αυτα, απλα αμνιακο φυσιολογικο κ μονο grade 0 πλακουντα.

Έτσι ακριβώς κι εμένα και λόγο του θέματος που είχα στην πρώτη ρώτησα άμεσα γιατί δεν αναγράφεται αμνιακό και μου είπαν ότι θα το έγραφαν μόνο αν ήταν στα κατώτατα (5 και κάτω) και πως αυτά τα τσεκαρουμε στο ντοπλερ που είναι ουσιαστικά υπέρηχος που ελέγχει το περιβάλλον που ζει το μωράκι... Εκτός και αν υπάρχει άλλη ένδειξη ή αν έλεγα εγώ ότι νιώθω ότι χάνω υγρά τότε θα έγραφαν ακριβώς τιμές για να τσεκαρει και ο γυναικολόγος μου αν μειώνονται...

  • Ευχαριστώ 1

0dftp2.png rVxgp2.pnghHSMp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mamacita Alina είπε:

Σε ευχαριστώ κοριτσι μου... Κι εσύ μου δίνεις δύναμη γιατί τις προάλλες που μια κοπέλα μου είπε ότι ζαλίστηκε με το κείμενο μου ειλικρινά σκέφτηκα να μην ξανά γράψω κατεβατο αλλά δε μπορώ και να τη νιώθω έτσι την φαρμακοτριφτενα....

Μην το συζητας καθόλου... Γι αυτο υπάρχει αυτο το φόρουμ... Για να μοιραζομαστε χαρες κ ανησυχιες. Δεν υπάρχει οριο σ αυτα που θα γράψεις ιδιως οταν αφορα ενα σημαντικό θέμα... Δεν μπορείς καποια πραγματα να τα εξηγήσεις σε 2 γραμμες... Φιλακια πολλα πολλα... 

  • Μου αρέσει 2

kF5Ep3.pngkXAzp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, tsilona είπε:

Επί της Τσιμισκή;; η Αγ. Σοφίας; 

Μπορούμε να γράψουμε ονόματα εδω δεν μπορούμε;; Είναι ο Αρναούτογλου Χρήστος. Μου το σύστησε και το κέντρο εξωσωματικής μας και η γυναικολόγος μου και η αιματολόγος που με παρακολουθεί. Ήταν απόλυτα ψύχραιμος και σίγουρος για αυτά που μου έλεγε. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, sissy_geo είπε:

Εγω μίλησα και με την γυναικολόγο μου και τον γιατρό που μου έκανε αυχενική  κ β' επιπέδου. Μου είπε πως δεν υπάρχει κανένας απολύτως λόγος ανησυχίας. Πως οι φυσιολογικές τιμές είναι απο 4.5 και πάνω. Μάλιστα μου είπε, πες μου πού διάβασες ότι δεν είναι φυσιολογική αυτή τη τιμή; Μου είπε να σταματήσω να κάνω διαγνώσεις με πληροφορίες που διαβάζω διάσπαρτες στο διαδίκτυο κτλ. Μιλάμε για πολύ έμπειρο γιατρό. Όσες είναι απο Θεσσαλονίκη τον γνωρίζουν σίγουρα.  Η γυναικολόγος μου επίσης μου είπε πως είναι φυσιολογικές τιμές. Δεν ξέρω. Δεν νομίζω πως αν υπήρχε κάποιος λόγος ανησυχίας θα μας άφηναν στο σκοτάδι. Οπότε λέω να ηρεμήσω και να τους εμπιστευτώ. 

Αααχ τι χαρά μου δίνεις!!!! Επιβεβαιώνεται ο γιατρος ο χθεσινός!!! Και ο γιατρός της @Mamacita Alina. Είπαμε χθες που την εκανες ήσουν  22 εβδομάδων; και αου ειπε κι αυτός 4,5. Σ ευχαριστώ!!

  • Μου αρέσει 1

yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Farmakotriftena είπε:

Μπορείς να μου εξηγήσεις πως ο σημερινός που τα έβγαλε όλα κατά πολύ χαμηλότερα και 4 κατά πολύ εκτός ορίων ; 

Για την καρδιά δεν μου άρεσε που ακύρωσε έτσι την καρδιοεμβρυολογο. Του εξήγησα πως τα βρήκε όλα μια χαρά και ενώ δεν είναι η ειδικότητα του μου λέει εγώ δεν μπορώ να το παραβλεψω. Ο χθεσινός δεν την κοίταξε καν και μας είπε "την καρδιά δεν την κοιτάω γιατί πήγατε σε εμβρυοκαρδιολογο" ο 1ος εμβρυολογος μας είπε "βλέπω αυτό, θεωρώ πως δεν είναι τίποτα αλλά οφείλω να σας πω να πάτε σε εμβρυοκαρδιολογο". 

Δε λέω ότι το έκανε για να τσεπωσει χρήματα γιατί κι εγώ είχα το νου μου στον κέρσορα. Όμως δεν μπορώ να καταλάβω γιατί όλα τόσο χαμηλά. Μέσα σε μια μερα; είναι χαμηλότερα και από τις μετρήσεις της προηγούμενης Τετάρτης. Μικρυνε το μωρό ; 

Έχεις δίκιο @tsilona μετρήσεις μόνο στον ίδιο γιατρό με το ίδιο μηχάνημα μάλλον. Δεν έπρεπε να πάω στους άλλους δύο. Αλλά εδώ και μια βδομάδα με τρώει το τι γίνεται.

Ίσως η πιο κρίσιμη εξέταση τα είναι η αυριανή που θα πάω στον 1ο και μου είπε "θέλουμε απλά να δούμε πως το μωρό μεγάλωσε κατά μια βδομάδα περίπου και όλα καλα"

Όσον αφορά την αμνιοπαρακαντηση, το ραντεβού το έκλεισα. Ειμαι ακόμα σε σκέψη όμως γιατί φοβάμαι. Όπως λέμε με τον άντρα μου ίσως καλύτερα να την κάνω για να τελειώσει αυτό το μαρτύριο με το σύνδρομο νταουν. Ο φόβος όμως παραμένει. Ειδικά μετά το οριακό αμνιακό υγρό που μου βρήκε...

Και στο βρήκαν από τις 22 βδομάδες περίπου το 5;

Στο 10 στη κλίμακα είναι λίγο πάνω από τον μ.ο! Και το 7 μου το έδειξε ό σημερινός είναι στο κατώτερο φυσιολογικού...

το αμνιακο αλλαζει μεσα στην κυηση νομιζω οτι αυτο δεν παιζει κ τοσο ρολο στην παρουσα φαση αφου οι αλλοι στο.βρηκαν οκ.

ξερεις τι ο καθε γιατρος μιλαει σε σχεση με την εμπειρια του

πχ1 ο προηγουμενος εχει δει τοσα περιστατικα με το ιδιο θεμα κ του βγηκαν με συνδρομο

2.ο αλλος ειχε τοσα περιστατικα κ.του βγηκαν οκ ε αλλη γνωμη.θα ακουσεις απο.τον.ενα αλλη απο.τον αλλο

επισης 3 καποιοι μιλανε μονο συμφωνα με οσα εχουν.διαβασει χωρις να εχουν.δει περιστατικο...

απο χθες μεχρι σημερα  καποιος δεν μετρησε σωστα πιστευω.  

τωρα το θεμα ειναι ποιος?

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, winspert είπε:

Μην το συζητας καθόλου... Γι αυτο υπάρχει αυτο το φόρουμ... Για να μοιραζομαστε χαρες κ ανησυχιες. Δεν υπάρχει οριο σ αυτα που θα γράψεις ιδιως οταν αφορα ενα σημαντικό θέμα... Δεν μπορείς καποια πραγματα να τα εξηγήσεις σε 2 γραμμες... Φιλακια πολλα πολλα... 

Κοριτσακι μου γλυκό..πολλά φιλιά και στη κοιλίτσα και σε σένα!!

Just now, sissy_geo είπε:

Μπορούμε να γράψουμε ονόματα εδω δεν μπορούμε;; Είναι ο Αρναούτογλου Χρήστος. Μου το σύστησε και το κέντρο εξωσωματικής μας και η γυναικολόγος μου και η αιματολόγος που με παρακολουθεί. Ήταν απόλυτα ψύχραιμος και σίγουρος για αυτά που μου έλεγε. 

Δεν ξέρω αν επιτρέπονται ονόματα αλλά δεν γράφεις κάτι κακό οπότε πιστεύω όλα οκ... Η δυσφήμιση βέβαια είναι κακό οπότε αν κάποια θέλει να πει κάτι κακό ας μη το κάνει επώνυμα

  • Μου αρέσει 2

0dftp2.png rVxgp2.pnghHSMp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, sissy_geo είπε:

Μπορούμε να γράψουμε ονόματα εδω δεν μπορούμε;; Είναι ο Αρναούτογλου Χρήστος. Μου το σύστησε και το κέντρο εξωσωματικής μας και η γυναικολόγος μου και η αιματολόγος που με παρακολουθεί. Ήταν απόλυτα ψύχραιμος και σίγουρος για αυτά που μου έλεγε. 

Δεν τον ξέρω! 

@Farmakotriftena εγώ πιστεύω πως μεγάλη απάντηση σε όλα θα πάρεις αύριο, ελέγχοντας τις μετρήσεις στο ΙΔΙΟ μηχάνημα. Από κει κ επειτα βλέπεις κ κάνεις.

Θύμισε μου λιγάκι. Η αυχενική σου κ το παππ α είχαν βγει καλές; 

  • Μου αρέσει 3

UBi6p3.pngwFClp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Farmakotriftena είπε:

Αααχ τι χαρά μου δίνεις!!!! Επιβεβαιώνεται ο γιατρος ο χθεσινός!!! Και ο γιατρός της @Mamacita Alina. Είπαμε χθες που την εκανες ήσουν  22 εβδομάδων; και αου ειπε κι αυτός 4,5. Σ ευχαριστώ!!

Εξαρχής διασταυρώθηκαν σχεδόν ο πρώτος σου αν δε κάνω λάθος εμβρυολογος με τον γιατρό μου.... Τώρα και τρίτος στην παρέα συν τις άλλες γνώμες που πήρες που ήταν καλές .... Αν και η αυριανή είναι καλή σκέψου το σε παρακαλώ για την αμνιο.... Τουλάχιστον όχι σε αυτόν που δεν σου γεμίζει το μάτι...

  • Μου αρέσει 1

0dftp2.png rVxgp2.pnghHSMp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Farmakotriftena είπε:

Αααχ τι χαρά μου δίνεις!!!! Επιβεβαιώνεται ο γιατρος ο χθεσινός!!! Και ο γιατρός της @Mamacita Alina. Είπαμε χθες που την εκανες ήσουν  22 εβδομάδων; και αου ειπε κι αυτός 4,5. Σ ευχαριστώ!!

Και εγω αναστατώθηκα πάρα πολύ, γιατι αν και μικρή έχω βασσανιστεί πάρα πολύ για αυτο το μωράκι. Και όταν διάβασα αυτα που σου είπαν τρελάθηκα! Λεω στον άντρα μου καλά είμαστε με τα καλά μας;; Μας είπε όλα είναι πάνε καλά, ολα δειχνουν οτι εχετε ενα καλό μωράκι, ενω είχαμε αυτήν την μέτρηση στο  ρινικο οστό;;;; Και έτσι παρόλο που ήταν σαφής εκείνη τη μέρα, τον πήρα σήμερα σχεδόν μια εβδομαδα μετα να τον ρωτησω για το  ρινικό οστό. Αφού με έκανε και ντράπηκα στο τηλέφωνο ρε παιδί μου. Μου λέει αν ήταν κάτι μη φυσιολογικό δεν υπήρχε περίπτωση να το αποκρύψουμε για κανέναν λόγο... Τι να πω.. Ημουν 22 εβδ κ 2 ημ. Εντάξει δεν λεω ότι θα φύγει εντελώς απο το μυαλό μου. Αλλα επειδή πριν δυο μέρες νοσηλεύτηκα στο νοσοκομείο με συσπάσεις και φοβηθήκαμε όσο ποτέ στη ζωή μας, επιλέγω να εμπιστευτώ τους γιατρούς μου και να συνεχίσω ήρεμη... 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...