Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 ώρα πρίν, Cristina93 είπε:

      Ευχαριστώ για την απάντηση! Κι εμείς έχουμε ιστορικό κρυψορχίας και στις δύο πλευρές που άργησε να χειρουργηθεί. Έχει κάποιος/α εικόνα αν μπορεί να επανέλθει έστω στον μικρό αριθμό που ήταν πριν με τη διακοπή της αγωγής; Παρότι δεν μας είπε ποτέ κάτι τέτοιο ο γυναικολόγος, κάναμε από μόνοι μας για ασφάλεια μερικά σπερμοδιαγράμματα ενδιάμεσα και πήγαινε προς το χειρότερο, πράγμα που μετέφερα στον γυναικολόγο και μας διαβεβαίωνε ότι είναι τυχαίο και είναι σημαντικό να συνεχίσει ο σύζυγος τη θεραπεία μήπως βελτιωθεί η ποιότητα του σπέρματος. Τώρα που βρεθήκαμε στο μηδέν και τον πήραμε τηλέφωνο πάλι, είπε τελικά ότι ίσως (!!!) δεν δουλεύει σε εμάς και ας το σταματήσουμε ή να το συνεχίσουμε (ήταν χύμα ως προς αυτό)...

      Στο Έλενα που είμαστε ήδη, μας είπαν να βρούμε ανδρολόγο ή ενδοκρινολόγο και δεν μας ανέφεραν το πρόγραμμα που λες για την ειδική θεραπεία "διέγερσης". Θα ρωτήσω λοιπόν στο Έλενα στο ενδοκρινολογικό τμήμα!

      Οι περισσότεροι γυναικολόγοι που είδαμε μας είπαν απλά να αφήσουμε το καλοκαίρι να περάσει με βιταμίνες και βλέπουμε τη μέρα της ωοληψίας.. επειδή αυτό μας φάνηκε λίγο "φλου" σαν σχέδιο, εμπιστευτήκαμε (δυστυχώς) την άποψη του να δοκιμάσουμε ένα φάρμακο μήπως αλλάξει κάτι προς το καλύτερο (αφού μας διαβεβαίωσε ότι δεν μπορεί να έχει αρνητικά αποτελέσματα στο οποίο επιμένει μέχρι και σήμερα). Όσοι ουρολόγοι/ανδρολόγοι είδαμε δεν μας είπαν ποτέ για θεραπεία (μόνο για βιταμίνες). Στα ιδιωτικά κέντρα εξωσωματικής που είδαμε πριν καταλήξουμε στο Έλενα δεν μας ανέφεραν ούτε εμβρυολόγο ενώ στο Έλενα μπήκε κατευθείαν και ο εμβρυολόγος στη διαδικασία με συνεχείς λήψεις σπέρματος αλλά προς το παρόν έχουμε μόνο μία πλακέτα με δείγμα που είπαν ότι δύσκολα θα αντέξει στην απόψυξη. 

      Είναι πολύ σωστή η άποψή σου αλλά επειδή κι εγώ έχω χαμηλή AMH είπα να μην πάει χαμένος ένας κύκλος. Αποκλείεται να βρεθεί κάτι στο κατεψυγμένο δείγμα του συζύγου ή να δώσει κάτι εκείνη τη μέρα; Ο γιατρός μας εξήγησε το ρίσκο να μη βρεθεί κάτι και μας είπε ότι αν δεν βρεθεί θα καταψύξουμε ή έχουμε την επιλογή χρήσης δότη. Σε κάθε περίπτωση κι εμείς δεν θέλουμε δότη ακόμα άρα εγώ ξεκινάω σήμερα αν και ταραγμένη με προοπτική να ψύξουμε τα ωάρια και να δοκιμάσουμε πώς ανταποκρίνομαι στα φάρμακα (πρωτόκολλο ανταγωνιστών) για να έχουμε έστω περισσότερες πληροφορίες για την επόμενη φορά αν και εφόσον ανακάμψει το σπέρμα. @Kiddo Κρατάω την ιδέα για βιοψία αλλά θα πρέπει να βιαστούμε για να κανονίσουμε να είναι κάποιος stand by για τη μέρα της ωοληψίας. Είναι εύκολο να με ενημερώσεις με ποιόν έγινε η βιοψία γιατί πραγματικά δεν βρίσκω κάποιο όνομα στο forum πέρα από έναν καθηγητή στα Ιωάννινα;

      Ο άντρας μου γεννήθηκε με κρυψορχία από τη μια πλευρά και χειρουργήθηκε μικρός.Παρολα αυτά έχει ολιγοασθενοτερατοσπερμια και όπως μας είπε μια ανδρολογος,είναι τυχερός που έχει σπέρμα και κάναμε και ένα παιδάκι.Το 2022 που έδωσε σπέρμα είχε λίγο καιρό που είχε κόψει το κάπνισμα και τώρα που ξαναέκανε σπερμοδιαγραμμα έχει παραπάνω σπερματοζωάρια.Βελτιωθηκε μόνο ως προς την ποσοτητα.Σταματησε και το αλκοόλ,παίρνει και βιταμίνες(απλές,τις pregnacare)και ελπίζουμε με τη μικρογονιμοποίηση να βρεθεί υγιές σπέρμα και να κάνουμε ένα ακόμα παιδάκι.Εχω χαμηλή ΑΜΗ και είμαι 39,την Τετάρτη κάνουμε ωοληψια και ελπίζουμε από τα τρία ωάρια που φαίνονται στον υπέρηχο,να γονιμοποιηθεί έστω το ένα.Ευτυχως έχουμε άψογο γυναικολόγο και η κλινική έχει πολύ καλούς εμβρυολογους,είμαστε στη Θεσσαλονίκη στο Fer...lia του Γένεσις

      Θα σου ευχηθώ μέσα από την καρδιά μου καλή επιτυχία και σε λίγο καιρό να γίνεις μανούλα ❤️

      • Μου αρέσει 1

Μανούλες Οκτωβρίου 2019!


Recommended Posts

Just now, gogouli_ είπε:

Καλημέρα καλημέρα! Χάθηκα λιγάκι γιατί έμπλεξα αυτές τις μέρες αλλά διάβασα όλα τα νέα σας! Καταρχήν φίλη είμαι κι εγώ λέων χαχαχα

@Farmakotriftena χάρηκα παρά πολύ με τα νέα σου! Να ηρεμησεις κορίτσι μου τώρα και να απολαύσεις την εγκυμοσύνη σου. 

Ρε φατσουλααααα! Μπράβο κορίτσι μου για τα αποτελέσματα σου! 

Που είσαι μαρηηη κοντευα να βάλω την Νικολουλη να σε βρει χαχαχχαα Λέων και εσύ ρε γεμισαμε

  • Χαχα 3

xfHlp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 15,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Penny...

    1828

  • winspert

    1792

  • Mamacita Alina

    1638

  • tsilona

    1294

Just now, Giotitsa είπε:

Που είσαι μαρηηη κοντευα να βάλω την Νικολουλη να σε βρει χαχαχχαα Λέων και εσύ ρε γεμισαμε

Είχα βάφτιση, επισκέψεις, χαμός!!! Σας παρακολουθούσα όμως καθημερινά! 


EGLbp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια Καλημέρα! Σήμερα με πήρε ξανά ο γιατρος μου, γιατί τον πήραν από το Ρέα και του είπαν πως η μια εξέταση από τις πολλές που έχω κάνει για τις λοιμώξεις θα αργήσει. Μάλλον Παρασκευή θα είναι έτοιμες. Μετά με άκουσε πως παραμένω πεσμένη και μου είπε αν θέλω να πάω σε δικό του εμβρυολογο . Είχα πάει σε αυτόν στην 1η μου κόρη. Είναι καλός και εξισου γνωστος και τον σκεφτόμουν χθες, (και η ξαδερφη μου χθες γι αυτον μου ελεγε) αλλά επειδή τότε ήταν λιγομιλητος και πολύ σοβαρός το είχα απόρριψη ως ιδέα. Του είπα του γιατρού μου , άντε ας πάω και σε αυτόν. Και θα πάω στις 3 σήμερα.. Είμαι σε αμφιθυμία βέβαια γιατί ο άντρας μου δε συμφωνεί. Θεωρεί πως θα μπερδεύουμε κι άλλο και έχει χαλαρώσει με τα χθεσινά. Δηλαδή θεωρεί πως ο χθεσινός τα είπα σωστά. Τέλος πάντων εγώ θα πάω.. Και ο,τι γίνει και σήμερα. Ετσι κι αλλιώς χάλια παραμένω....


yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Farmakotriftena είπε:

Κορίτσια Καλημέρα! Σήμερα με πήρε ξανά ο γιατρος μου, γιατί τον πήραν από το Ρέα και του είπαν πως η μια εξέταση από τις πολλές που έχω κάνει για τις λοιμώξεις θα αργήσει. Μάλλον Παρασκευή θα είναι έτοιμες. Μετά με άκουσε πως παραμένω πεσμένη και μου είπε αν θέλω να πάω σε δικό του εμβρυολογο . Είχα πάει σε αυτόν στην 1η μου κόρη. Είναι καλός και εξισου γνωστος και τον σκεφτόμουν χθες, (και η ξαδερφη μου χθες γι αυτον μου ελεγε) αλλά επειδή τότε ήταν λιγομιλητος και πολύ σοβαρός το είχα απόρριψη ως ιδέα. Του είπα του γιατρού μου , άντε ας πάω και σε αυτόν. Και θα πάω στις 3 σήμερα.. Είμαι σε αμφιθυμία βέβαια γιατί ο άντρας μου δε συμφωνεί. Θεωρεί πως θα μπερδεύουμε κι άλλο και έχει χαλαρώσει με τα χθεσινά. Δηλαδή θεωρεί πως ο χθεσινός τα είπα σωστά. Τέλος πάντων εγώ θα πάω.. Και ο,τι γίνει και σήμερα. Ετσι κι αλλιώς χάλια παραμένω....

Να κάνεις ότι σε ξεαγχωνει αλλαν θέλω μια χάρη από σένα. Αν και αυτός ο γιατρός πει πως όλα είναι καλά μη το ψάξεις άλλο.... Μη δεις μετρήσεις μη γκουγκλαρεις τίποτα άλλο.... Για να στο πει και αυτός κάτι παραπάνω θα ξέρει από εμάς που απλά υποθέτουμε και με το αγχος σύμβουλο κάνουμε πάντα σχεδόν κακές υποθέσεις... Επίσης το ότι παραμένεις αγχωμενη για το ρινικό με κάνει να θέλω να σε δαγκώσω αλλά κρατιέμαι γιατί μου χρωστάς ακόμη ντεπον χαχαχαχα. Όλα καλά θα είναι. Περιμένουμε ενημέρωση

  • Μου αρέσει 2

0dftp2.png rVxgp2.pnghHSMp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Farmakotriftena είπε:

Κορίτσια Καλημέρα! Σήμερα με πήρε ξανά ο γιατρος μου, γιατί τον πήραν από το Ρέα και του είπαν πως η μια εξέταση από τις πολλές που έχω κάνει για τις λοιμώξεις θα αργήσει. Μάλλον Παρασκευή θα είναι έτοιμες. Μετά με άκουσε πως παραμένω πεσμένη και μου είπε αν θέλω να πάω σε δικό του εμβρυολογο . Είχα πάει σε αυτόν στην 1η μου κόρη. Είναι καλός και εξισου γνωστος και τον σκεφτόμουν χθες, (και η ξαδερφη μου χθες γι αυτον μου ελεγε) αλλά επειδή τότε ήταν λιγομιλητος και πολύ σοβαρός το είχα απόρριψη ως ιδέα. Του είπα του γιατρού μου , άντε ας πάω και σε αυτόν. Και θα πάω στις 3 σήμερα.. Είμαι σε αμφιθυμία βέβαια γιατί ο άντρας μου δε συμφωνεί. Θεωρεί πως θα μπερδεύουμε κι άλλο και έχει χαλαρώσει με τα χθεσινά. Δηλαδή θεωρεί πως ο χθεσινός τα είπα σωστά. Τέλος πάντων εγώ θα πάω.. Και ο,τι γίνει και σήμερα. Ετσι κι αλλιώς χάλια παραμένω....

Αχ βρε αγαπη μου.... Τι να πω; Απο τη μια τα ιδια θα έκανα κ εγω οποτε σε καταλαβαίνω, απο την αλλη αφου υπηρχε εξηγηση για ολο αυτο κ προφανως πιο σωστες μετρήσεις θρλω να προσπαθησεις να ηρεμησεις... Πήγαινε κ σημερα σ αυτον κ οπως σου ειπε κ η @Mamacita Alinaμετα απο αυτο σταματα να το ψαχνεις κ απολαυσε το υπόλοιπο της εγκυμοσύνης σου... Σε καταλαβαίνω απολυτα χωρις να το εχω περασει αλλα σε ολον αυτον τον γολγοθα που περασαμε μεχρι να φτασουμε εδω, τα εψαχνα ολα τοσο πολυ που ειναι λογικο... Ποσο μαλλον τωρα που μιλαμε για μια ζωουλα... Ευχομαι ευχάριστα νεα κ απο αυτον τον γιατρο κ να μπεις να μας τα πεις γρήγορα.... Θα σε σκέφτομαι κ να ξερεις οτι προσευχομαι στην παναγιτσα για σενα κ για ολα τα κοριτσια.... Φιλακια 

  • Μου αρέσει 3

kF5Ep3.pngkXAzp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Farmakotriftena είπε:

Κορίτσια Καλημέρα! Σήμερα με πήρε ξανά ο γιατρος μου, γιατί τον πήραν από το Ρέα και του είπαν πως η μια εξέταση από τις πολλές που έχω κάνει για τις λοιμώξεις θα αργήσει. Μάλλον Παρασκευή θα είναι έτοιμες. Μετά με άκουσε πως παραμένω πεσμένη και μου είπε αν θέλω να πάω σε δικό του εμβρυολογο . Είχα πάει σε αυτόν στην 1η μου κόρη. Είναι καλός και εξισου γνωστος και τον σκεφτόμουν χθες, (και η ξαδερφη μου χθες γι αυτον μου ελεγε) αλλά επειδή τότε ήταν λιγομιλητος και πολύ σοβαρός το είχα απόρριψη ως ιδέα. Του είπα του γιατρού μου , άντε ας πάω και σε αυτόν. Και θα πάω στις 3 σήμερα.. Είμαι σε αμφιθυμία βέβαια γιατί ο άντρας μου δε συμφωνεί. Θεωρεί πως θα μπερδεύουμε κι άλλο και έχει χαλαρώσει με τα χθεσινά. Δηλαδή θεωρεί πως ο χθεσινός τα είπα σωστά. Τέλος πάντων εγώ θα πάω.. Και ο,τι γίνει και σήμερα. Ετσι κι αλλιώς χάλια παραμένω....

εμενα είναι αλλη η άποψη μου μην το ψαχνεις αστο αλλά επειδή δεν θα σου βγει απο το μυαλό πήγαινε αλλά θα μπερδεύεις τα πράγματα και άλλο Συμφωνώ τόσο με τον σύζηγό τα Εχω περάσει και στα λέω κορίτσι μου α

  • Μου αρέσει 1

xfHlp3.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας μανούλες! Είχα καιρό να μπω γιατί μου έτυχαν διάφορα... Μπήκα και αναστατώθηκα! :roll: @Farmakotriftena την περασμένη Πέμπτη κάναμε και εμείς την β επιπέδου μας. Στις 22w και 2d. Μας είπε πως όλα είναι μια χαρά και πάμε πολύ καλά. Το μήκος ρινικού οστού μας είναι 5,5. Δίπλα στο μικρό διάγραμμα που έχει, δείχνει ότι είναι χαμηλά αλλά δεν μας είπε τιποτα τιποτα ο γιατρός. Και θεωρείται και απο τους "αυστηρότερους" στη Θεσσαλονίκη. Για αυτό και δεν το έψαξα περαιτέρω. Θεώρησα πως αν υπήρχε λόγος ανησυχίας θα ζητούσε περαιτέρω διερεύνηση... Έχω πάρει φωτιάαααα! Θα μιλησω σε λίγο με τη γιατρό μου. 

Link to comment
Share on other sites

Γιατι ρε αγαπη εισαι χαλια, αφου χθες ησουν χαρουμενη..εγω δε λεω, να πας αν το θελεις αλλα ανεβα λιγο ψυχολογικα. Ο γιατρος σου ο γυναικολογος τι σου λεει, του ειπες για τα χθεσινα; τι ωρα θα πας;

Link to comment
Share on other sites

Just now, Jennak83 είπε:

Γιατι ρε αγαπη εισαι χαλια, αφου χθες ησουν χαρουμενη..εγω δε λεω, να πας αν το θελεις αλλα ανεβα λιγο ψυχολογικα. Ο γιατρος σου ο γυναικολογος τι σου λεει, του ειπες για τα χθεσινα; τι ωρα θα πας;

Οοοοο αγάπη εσύ πως είσαι όλα οκ;


xfHlp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Giotitsa είπε:

Οοοοο αγάπη εσύ πως είσαι όλα οκ;

Καλα αγαπη μου, ολα καλα αναμενω! Να βγουν τα αποτελεσματα, και μετα να ασχοληθω με το δωματιακι του μπεμπουλη μου! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Jennak83 είπε:

Καλα αγαπη μου, ολα καλα αναμενω! Να βγουν τα αποτελεσματα, και μετα να ασχοληθω με το δωματιακι του μπεμπουλη μου! 

Ασχολησου και τώρα αφού θα είναι όλα καλά τα αποτελεσματα εμείς το μωρο θα το έχουμε μαζί μας τον πρώτο καιρό 


xfHlp3.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι να πω.... Ο άντρας μου κοπανιεται από τα νεύρα του. Ήταν λάθος να πάω σε 3ο. Μας τα έβγαλε ΣΧΕΔΟΝ ΟΛΑ χειρότερα!! Εγώ δε κλαίω εδώ και μια ώρα. Μέχρι και το αμνιακό το βρήκε οριακό που ο χθεσινός και ο άλλος το είχαν βγάλει φυσιολογικό. Συμπερασμα;;;;; γιατί εμένα κοντεύει να μου στρίψει κορίτσια...

Γίνεται να έχασα αμνιακό υγρό μέσα σε μια μερα;;; να έκαναν λάθος και οι δυο; μου το έδειχνε και μου έλεγε πως κοίτα είναι πολύ λίγο!!!!! Το ρινικό το έβγαλε 5.5 και είναι στο όριο... 

Το κεφάλι συμφωνεί με τον χθεσινό. Δεν έχει κάποια παθογένεια.

Αυτό με την καρδιά επιμένει πως πρέπει να με ανησυχεί κι ας μας είπε η εμβρυοκαρδιολογος να το ξεχάσω!!!!!

Μου έχουν βγει πάνω από 3 μετρήσεις πολύ κάτω από τα κατώτερα όρια. 

  • Λυπημένη/-ος 2

yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Farmakotriftena είπε:

Δεν ξέρω τι να πω.... Ο άντρας μου κοπανιεται από τα νεύρα του. Ήταν λάθος να πάω σε 3ο. Μας τα έβγαλε ΣΧΕΔΟΝ ΟΛΑ χειρότερα!! Εγώ δε κλαίω εδώ και μια ώρα. Μέχρι και το αμνιακό το βρήκε οριακό που ο χθεσινός και ο άλλος το είχαν βγάλει φυσιολογικό. Συμπερασμα;;;;; γιατί εμένα κοντεύει να μου στρίψει κορίτσια...

Συμπέρασμα αν θα σου πω θα με ακούσεις η Οχι;


xfHlp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Farmakotriftena είπε:

Δεν ξέρω τι να πω.... Ο άντρας μου κοπανιεται από τα νεύρα του. Ήταν λάθος να πάω σε 3ο. Μας τα έβγαλε ΣΧΕΔΟΝ ΟΛΑ χειρότερα!! Εγώ δε κλαίω εδώ και μια ώρα. Μέχρι και το αμνιακό το βρήκε οριακό που ο χθεσινός και ο άλλος το είχαν βγάλει φυσιολογικό. Συμπερασμα;;;;; γιατί εμένα κοντεύει να μου στρίψει κορίτσια...

ποση ωρα σε εξετασε? τι σου ειπε αυτος? το συμπερασμα του πιο ηταν? του ειπες για την χθεσινη εξεταση?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...