Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 ώρα πρίν, Cristina93 είπε:

      Ευχαριστώ για την απάντηση! Κι εμείς έχουμε ιστορικό κρυψορχίας και στις δύο πλευρές που άργησε να χειρουργηθεί. Έχει κάποιος/α εικόνα αν μπορεί να επανέλθει έστω στον μικρό αριθμό που ήταν πριν με τη διακοπή της αγωγής; Παρότι δεν μας είπε ποτέ κάτι τέτοιο ο γυναικολόγος, κάναμε από μόνοι μας για ασφάλεια μερικά σπερμοδιαγράμματα ενδιάμεσα και πήγαινε προς το χειρότερο, πράγμα που μετέφερα στον γυναικολόγο και μας διαβεβαίωνε ότι είναι τυχαίο και είναι σημαντικό να συνεχίσει ο σύζυγος τη θεραπεία μήπως βελτιωθεί η ποιότητα του σπέρματος. Τώρα που βρεθήκαμε στο μηδέν και τον πήραμε τηλέφωνο πάλι, είπε τελικά ότι ίσως (!!!) δεν δουλεύει σε εμάς και ας το σταματήσουμε ή να το συνεχίσουμε (ήταν χύμα ως προς αυτό)...

      Στο Έλενα που είμαστε ήδη, μας είπαν να βρούμε ανδρολόγο ή ενδοκρινολόγο και δεν μας ανέφεραν το πρόγραμμα που λες για την ειδική θεραπεία "διέγερσης". Θα ρωτήσω λοιπόν στο Έλενα στο ενδοκρινολογικό τμήμα!

      Οι περισσότεροι γυναικολόγοι που είδαμε μας είπαν απλά να αφήσουμε το καλοκαίρι να περάσει με βιταμίνες και βλέπουμε τη μέρα της ωοληψίας.. επειδή αυτό μας φάνηκε λίγο "φλου" σαν σχέδιο, εμπιστευτήκαμε (δυστυχώς) την άποψη του να δοκιμάσουμε ένα φάρμακο μήπως αλλάξει κάτι προς το καλύτερο (αφού μας διαβεβαίωσε ότι δεν μπορεί να έχει αρνητικά αποτελέσματα στο οποίο επιμένει μέχρι και σήμερα). Όσοι ουρολόγοι/ανδρολόγοι είδαμε δεν μας είπαν ποτέ για θεραπεία (μόνο για βιταμίνες). Στα ιδιωτικά κέντρα εξωσωματικής που είδαμε πριν καταλήξουμε στο Έλενα δεν μας ανέφεραν ούτε εμβρυολόγο ενώ στο Έλενα μπήκε κατευθείαν και ο εμβρυολόγος στη διαδικασία με συνεχείς λήψεις σπέρματος αλλά προς το παρόν έχουμε μόνο μία πλακέτα με δείγμα που είπαν ότι δύσκολα θα αντέξει στην απόψυξη. 

      Είναι πολύ σωστή η άποψή σου αλλά επειδή κι εγώ έχω χαμηλή AMH είπα να μην πάει χαμένος ένας κύκλος. Αποκλείεται να βρεθεί κάτι στο κατεψυγμένο δείγμα του συζύγου ή να δώσει κάτι εκείνη τη μέρα; Ο γιατρός μας εξήγησε το ρίσκο να μη βρεθεί κάτι και μας είπε ότι αν δεν βρεθεί θα καταψύξουμε ή έχουμε την επιλογή χρήσης δότη. Σε κάθε περίπτωση κι εμείς δεν θέλουμε δότη ακόμα άρα εγώ ξεκινάω σήμερα αν και ταραγμένη με προοπτική να ψύξουμε τα ωάρια και να δοκιμάσουμε πώς ανταποκρίνομαι στα φάρμακα (πρωτόκολλο ανταγωνιστών) για να έχουμε έστω περισσότερες πληροφορίες για την επόμενη φορά αν και εφόσον ανακάμψει το σπέρμα. @Kiddo Κρατάω την ιδέα για βιοψία αλλά θα πρέπει να βιαστούμε για να κανονίσουμε να είναι κάποιος stand by για τη μέρα της ωοληψίας. Είναι εύκολο να με ενημερώσεις με ποιόν έγινε η βιοψία γιατί πραγματικά δεν βρίσκω κάποιο όνομα στο forum πέρα από έναν καθηγητή στα Ιωάννινα;

      Ο άντρας μου γεννήθηκε με κρυψορχία από τη μια πλευρά και χειρουργήθηκε μικρός.Παρολα αυτά έχει ολιγοασθενοτερατοσπερμια και όπως μας είπε μια ανδρολογος,είναι τυχερός που έχει σπέρμα και κάναμε και ένα παιδάκι.Το 2022 που έδωσε σπέρμα είχε λίγο καιρό που είχε κόψει το κάπνισμα και τώρα που ξαναέκανε σπερμοδιαγραμμα έχει παραπάνω σπερματοζωάρια.Βελτιωθηκε μόνο ως προς την ποσοτητα.Σταματησε και το αλκοόλ,παίρνει και βιταμίνες(απλές,τις pregnacare)και ελπίζουμε με τη μικρογονιμοποίηση να βρεθεί υγιές σπέρμα και να κάνουμε ένα ακόμα παιδάκι.Εχω χαμηλή ΑΜΗ και είμαι 39,την Τετάρτη κάνουμε ωοληψια και ελπίζουμε από τα τρία ωάρια που φαίνονται στον υπέρηχο,να γονιμοποιηθεί έστω το ένα.Ευτυχως έχουμε άψογο γυναικολόγο και η κλινική έχει πολύ καλούς εμβρυολογους,είμαστε στη Θεσσαλονίκη στο Fer...lia του Γένεσις

      Θα σου ευχηθώ μέσα από την καρδιά μου καλή επιτυχία και σε λίγο καιρό να γίνεις μανούλα ❤️

      • Μου αρέσει 1

Μανούλες Οκτωβρίου 2019!


Recommended Posts

20 ώρες πρίν, winspert είπε:

 

 

Κορίτσια σας ευχαριστώ πολυ... Θα τα αποθηκευσω αυτα που μου γραψατε... Δε θελω να κανω υπερβολες σε πράγματα που δε χρειάζεται, αλλα ουτε να τσιγγουνευτω σε αλλα που θα τα χρειάζομαι με το κιλο... Σιγουρα δεν ξερει καμια τι θα τις φερουν απο δωρα οποτε παιρνω  τα απαραίτητα για αρχη... Γι αυτο που ειπες φιλη μου @P.L.L.. για τα περιστρεφομενα, εχω βρει μια ωραια γατουλα που οταν κλαιει το μωρο ξεκιναει να παιζει μονη της λευκους ηχους ή μελωδιες κ με προτζεκτορα γυρνανε αστερακια στο ταβανι σε διαφορους χρωματισμους... Κ μετα σβηνει μονο του... Σκέφτομαι να το παρω αν κ ειναι στο 50αρικο...μου αρεσε πολυ.... Εσυ βέβαια εννοουσες τα κρεμαστα παιχνιδακια, αλλα μου φαινεται ωραιο κ αυτο... 

Σε ευχαριστώ @Giotitsaπου φωναξες τις φιλες σου για βοηθεια... 

Να σου πω, εμενα μου είχαν φέρει δώρο έναν πιγκουινο που ήταν έτσι αλλά μόνο τις μελωδίες για νανούρισμα χρησιμοποίησα και τον χαμηλό φωτισμό για να βλέπω το μωρό τη νύχτα. Τώρα πια δεν της τον δίνω καθόλου γιατί θα το σπάσει αν το πιάσει. Αλλες μαμαδες τις βοήθησε πολύ. Τον πρώτο μήνα που το μωρό δεν βλέπει καλά ο προτζέκτορας δεν θα βοηθήσει καθόλου. Για αργότερα από τους 3 (πιστεύω..) μηνες είναι αυτό. Αν μπορείς να τα έχεις και τα δυο θα είναι καλά. Γιατί η μουσική στο περιστρεφόμενο αν δεν έχει ρυθμιστή έντασης δεν θα είναι για να νανούρισμα. Θα ακούγεται πολύ δυνατά μέσα στο σκοτάδι! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 15,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Penny...

    1828

  • winspert

    1792

  • Mamacita Alina

    1638

  • tsilona

    1294

@Farmakotriftena κοριτσι μου όλα τέλεια είναι είδες; Και αυτό που είναι εκτός ορίων πάλι σου είπε ο γιατρός ότι λογικά είναι λανθασμένο οπότε δε πιστεύω να το σκέφτεσαι πάλι να στεναχωριέσαι. Ούτως ή άλλως ούτε ένδειξη είναι για κάποιο σύνδρομο ούτε τίποτα. Ώρα να χαλαρώσεις να χαρείς και να απολαύσεις το υπόλοιπο της εγκυμοσύνης που εύχομαι από δω και πέρα να είναι χαλαρό και ευχάριστο μόνο!! Σε θέλω χαμογελαστή και αισιοδοξη πλέον...εμένα δε μου είπε καν για όρια του είπα ότι ξερω το 5.7 είναι εκτός ορίων και μου είπε ούτε καν και πως αν παρατηρήσω το γράφημα μου θα δω ότι είναι στα όρια και του είπα ότι ξερω ότι ξεκινάνε από το 6 και μου είπε γελώντας αν ξεκινούσε από το 6 που θα έφτανε; Αυτά εν ολίγοις επέμενε έντονα ότι το ρινικό είναι τελείως νορμάλ...


0dftp2.png rVxgp2.pnghHSMp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, P.L.L. είπε:

Να σου πω, εμενα μου είχαν φέρει δώρο έναν πιγκουινο που ήταν έτσι αλλά μόνο τις μελωδίες για νανούρισμα χρησιμοποίησα και τον χαμηλό φωτισμό για να βλέπω το μωρό τη νύχτα. Τώρα πια δεν της τον δίνω καθόλου γιατί θα το σπάσει αν το πιάσει. Αλλες μαμαδες τις βοήθησε πολύ. Τον πρώτο μήνα που το μωρό δεν βλέπει καλά ο προτζέκτορας δεν θα βοηθήσει καθόλου. Για αργότερα από τους 3 (πιστεύω..) μηνες είναι αυτό. Αν μπορείς να τα έχεις και τα δυο θα είναι καλά. Γιατί η μουσική στο περιστρεφόμενο αν δεν έχει ρυθμιστή έντασης δεν θα είναι για να νανούρισμα. Θα ακούγεται πολύ δυνατά μέσα στο σκοτάδι! 

Αχ αλήθεια; Σε ευχαριστώ πολύ πολύ... Αυτο που λεω εγω ειναι σταθερο... Θα το εβαζα δλδ στο γραφειο πανω αλλα με προβληματισες που μου ειπες οτι θα ακούγεται δυνατα... Δεν ξερω αν εχει ρυθμιστη έντασης... Θα το ρωτησω πριν το παρω... Σε ευχαριστώ κ παλι.... Να χαίρεσαι το παιδακι σου ή τα παιδακια σου... 


kF5Ep3.pngkXAzp3.png

Link to comment
Share on other sites

Πηρα το γιατρο και μου ειπε σε 10 μερες για δουλεια απο τη μερα της αμνιο..αρα  απο Δευτερα ξανα.. @Giotitsaαρα 2 βδομαδες οπως μου ελεγες κ συ με τα ΣΚ! Η αληθεια ειναι οτι κ γω θα φοβομουν νωριτερα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βρε κορίτσια μίλησα τώρα με τον γυναικολόγο μου και του είπα τι εγινε με τον εμβρυολογο εδώ. Μου λέει ότι το ρινικό οστό πάει ανάλογα με την ηλικία κύησης. Δηλαδή το 4.5 είναι για την εβδομάδα που είσαι εσύ τώρα ; (με ρωτάει) του λέω δεν ξέρω... παντως είδε κάτι στον υπολογιστή και μου είπε πως είναι μια χαρά και ότι βγαίνει κοντά στον μ.ο. Μου λέει ότι αυτό πρέπει να το κοιτάξει (Ήταν εκτός ιατρειου) θα στο μετρήσω κι εγώ μου λέει και θα σου πω. Γιατί είναι 2 τελείως αντίθετες απόψεις. Ο ένας λέει 4.5mm και ο άλλος λέει 6mm

Τώρα τι να πω;;; και στο Ίντερνετ λίγο που έψαξα , είδα ένας μου δημοσίευσε ότι στις 17 βδομάδες τα όρια είναι το 5mm. Στις 22 πρέπει να είναι 7mm Εγώ είμαι 22βδ....

Επίσης ο σημερινός εμβρυολογος μου το έβγαλε 5.4 και 5.9.Και αντίστοιχα ο εμβρυολογος της Τετάρτης τη μια το βρήκε 5 και την άλλη 5.6. Ότι να'ναι οι μετρήσεις τους. Ο εμβρυολογος Της Τετάρτης ζοριστηκε πολύ να το μετρήσει γιατί είχε πάρει περίεργη θέση. Ο σημερινός δε ζοριστηκε.

Μόνο εσύ @Mamacita Alina με ανακουφίζει να ξέρεις αχαχαχ γιατι πάνω κάτω ίδια βδομάδα κάναμε και Επίσης ο γυναικολόγος σου ήταν καθησυχαστικός. 

Επίσης ο γυναικολόγος μου , συμφώνησε πως αν ο σημερινός βρήκε μόνο χαμηλή μέτρηση στο κεφάλι την απόσταση από αυτι σε αυτι τότε ναι να μη δώσω καθόλου σημασία. Γιατί την Τετάρτη είχε βρει την περίμετρο του κεφαλιού όλη όχι μόνο αυτήν σήμερα.

Τέλος να πω πως οοολες οι άλλες μετρήσεις ήταν μια χαρά λίγο κάτω από τον μ.ο κάποιες κι άλλες λίγο πάνω. Δεν μου είπε καν για μικρό μωρό .

  • Μου αρέσει 1

yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Farmakotriftena είπε:

Βρε κορίτσια μίλησα τώρα με τον γυναικολόγο μου και του είπα τι εγινε με τον εμβρυολογο εδώ. Μου λέει ότι το ρινικό οστό πάει ανάλογα με την ηλικία κύησης. Δηλαδή το 4.5 είναι για την εβδομάδα που είσαι εσύ τώρα ; (με ρωτάει) του λέω δεν ξέρω... παντως είδε κάτι στον υπολογιστή και μου είπε πως είναι μια χαρά και ότι βγαίνει κοντά στον μ.ο. Μου λέει ότι αυτό πρέπει να το κοιτάξει (Ήταν εκτός ιατρειου) θα στο μετρήσω κι εγώ μου λέει και θα σου πω. Γιατί είναι 2 τελείως αντίθετες απόψεις. Ο ένας λέει 4.5mm και ο άλλος λέει 6mm

Τώρα τι να πω;;; και στο Ίντερνετ λίγο που έψαξα , είδα ένας μου δημοσίευσε ότι στις 17 βδομάδες τα όρια είναι το 5mm. Στις 22 πρέπει να είναι 7mm Εγώ είμαι 22βδ....

Επίσης ο σημερινός εμβρυολογος μου το έβγαλε 5.4 και 5.9.Και αντίστοιχα ο εμβρυολογος της Τετάρτης τη μια το βρήκε 5 και την άλλη 5.6. Ότι να'ναι οι μετρήσεις τους. Ο εμβρυολογος Της Τετάρτης ζοριστηκε πολύ να το μετρήσει γιατί είχε πάρει περίεργη θέση. Ο σημερινός δε ζοριστηκε.

Μόνο εσύ @Mamacita Alina με ανακουφίζει να ξέρεις αχαχαχ γιατι πάνω κάτω ίδια βδομάδα κάναμε και Επίσης ο γυναικολόγος σου ήταν καθησυχαστικός. 

Επίσης ο γυναικολόγος μου , συμφώνησε πως αν ο σημερινός βρήκε μόνο χαμηλή μέτρηση στο κεφάλι την απόσταση από αυτι σε αυτι τότε ναι να μη δώσω καθόλου σημασία. Γιατί την Τετάρτη είχε βρει την περίμετρο του κεφαλιού όλη όχι μόνο αυτήν σήμερα.

Τέλος να πω πως οοολες οι άλλες μετρήσεις ήταν μια χαρά λίγο κάτω από τον μ.ο κάποιες κι άλλες λίγο πάνω. Δεν μου είπε καν για μικρό μωρό .

Βρε κορίτσι μου οι εμβρυολογοι το λέει και η λέξη. Ασχολούντε με το έμβρυο. Σε είδαν δύο εμβρυολογοι και δεν είπαν κάτι για το ρινικό. Ο γυναικολόγος γιατί μου φαίνεται ότι θέλει να σου πετάξει για αμνιο και επιμένει τόσο; ελπίζω να κάνω λάθος. Αν το όριο είναι 7 τότε εγώ που πήγα 22 εβδομάδων για β επιπέδου θα έπρεπε να μου βγάλουν ποσοστό για σύνδρομο ντάουν άλλο και οχι 1:20000... δεν θα το ρισκαραν να φύγω με τέτοια τιμή στο αποτέλεσμα και να μου λένε όλα τέλεια αν έπαιζε κάτι. Κι εσύ όμως μη το ψαχουλευεις τόσο. Λες να το ρίσκαρε ο εμβρυολογος να σου πει πως είναι όλα καλά και γειά σας; Απλά έχει άλλες κλίμακες ο κάθε ένας απ' ότι καταλαβαίνω και άστα να πάνε. Μείνε βρε κορίτσι μου ένα απόγευμα ήρεμη και καθησυχασμενη από τον γιατρό που είναι η ειδικότητα του τα έμβρυα και άσε τον γυναικολογο να δει από κοντά τι παίζει γιατί τώρα μόνο άγχος σε κέρασε... Φαντάσου εγώ αγχώθηκα για το ρινικό από αυτά που είπαν σε εσένα. Εμένα δε μου είπαν το παραμικρό!!! Τι να πω δε ξέρω επειδή όμως σε καταλαβαινω απόλυτα γιατί κι εγώ όλο ψαχνομαι και όλο αγχώνομαι και όλο κάτι με τρώει σήμερα τουλάχιστον που ο εμβρυολογος τα βρήκε όλα καλά ηρεμισε και μη το κάνεις αυτό στον εαυτό σου... Όλα είναι καλά!!!! Σοβαρά όλα είναι καλά!!! Με γνώμη γιατρού πλέον!!

Συγνώμη αν σε ζαλισα αλλά καταλαβαίνω τόσο πολύ πως νιώθεις γιατί κάνω τα ίδια κι εγώ και με αρρωσταίνει όλο αυτό γι'αυτό και προσπαθώ να σε ηρεμισω. ελπίζω να μη σε κούρασα (ούτε να ζαλισα κάποιο άλλο κοριτσι που θα τύχει να το διαβάσει)


0dftp2.png rVxgp2.pnghHSMp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Farmakotriftena είπε:

Βρε κορίτσια μίλησα τώρα με τον γυναικολόγο μου και του είπα τι εγινε με τον εμβρυολογο εδώ. Μου λέει ότι το ρινικό οστό πάει ανάλογα με την ηλικία κύησης. Δηλαδή το 4.5 είναι για την εβδομάδα που είσαι εσύ τώρα ; (με ρωτάει) του λέω δεν ξέρω... παντως είδε κάτι στον υπολογιστή και μου είπε πως είναι μια χαρά και ότι βγαίνει κοντά στον μ.ο. Μου λέει ότι αυτό πρέπει να το κοιτάξει (Ήταν εκτός ιατρειου) θα στο μετρήσω κι εγώ μου λέει και θα σου πω. Γιατί είναι 2 τελείως αντίθετες απόψεις. Ο ένας λέει 4.5mm και ο άλλος λέει 6mm

Τώρα τι να πω;;; και στο Ίντερνετ λίγο που έψαξα , είδα ένας μου δημοσίευσε ότι στις 17 βδομάδες τα όρια είναι το 5mm. Στις 22 πρέπει να είναι 7mm Εγώ είμαι 22βδ....

Επίσης ο σημερινός εμβρυολογος μου το έβγαλε 5.4 και 5.9.Και αντίστοιχα ο εμβρυολογος της Τετάρτης τη μια το βρήκε 5 και την άλλη 5.6. Ότι να'ναι οι μετρήσεις τους. Ο εμβρυολογος Της Τετάρτης ζοριστηκε πολύ να το μετρήσει γιατί είχε πάρει περίεργη θέση. Ο σημερινός δε ζοριστηκε.

Μόνο εσύ @Mamacita Alina με ανακουφίζει να ξέρεις αχαχαχ γιατι πάνω κάτω ίδια βδομάδα κάναμε και Επίσης ο γυναικολόγος σου ήταν καθησυχαστικός. 

Επίσης ο γυναικολόγος μου , συμφώνησε πως αν ο σημερινός βρήκε μόνο χαμηλή μέτρηση στο κεφάλι την απόσταση από αυτι σε αυτι τότε ναι να μη δώσω καθόλου σημασία. Γιατί την Τετάρτη είχε βρει την περίμετρο του κεφαλιού όλη όχι μόνο αυτήν σήμερα.

Τέλος να πω πως οοολες οι άλλες μετρήσεις ήταν μια χαρά λίγο κάτω από τον μ.ο κάποιες κι άλλες λίγο πάνω. Δεν μου είπε καν για μικρό μωρό .

οντως το ρινικο παει με τις εβδομαδες που εισαι. αφου μεγαλωνει το.μωρο αλλαζουν κ τα ορια. επισης οι μετρησεις ειναι λογικο να ψιλοαλλαζουν απο γιατρο σε γιατρο αλλο ματι ο ενας αλλο ο αλλος κ διαφορετικη θεση του μωρου. 

το.τι ειναι φυσιολογικο η εκτος οριων.βγαινει απο προγραμμα μεσα στον υπολογιστη γιαυτο θελει κ ο γιατρος σου να το μετρησει κ αυτος. 

γνωμη μου ειναι οτι αφου εκανες στην.ουσια μια δευτερη β επιπεδου μην το ξαναψαξεις το θεμα. αν ανχωνεσε παλι κανε την αμνιο να τελειωνεις νομιζω οτι τσαμπα το ψαχνεις πλεον αφου ο δευτερος εμβρυοκογος σου ειπε ολα οκ. απο εδω κ περα παιζει μονο το δικο σου ανχος αν εμπιστευεσε αυτα που σου λενε ή οχι αν.εμπιστευεσε τον γυναικολογο σου τον εμβρυολογο ή κανεναν απο τους δυο.  

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Mamacita Alina είπε:

Βρε κορίτσι μου οι εμβρυολογοι το λέει και η λέξη. Ασχολούντε με το έμβρυο. Σε είδαν δύο εμβρυολογοι και δεν είπαν κάτι για το ρινικό. Ο γυναικολόγος γιατί μου φαίνεται ότι θέλει να σου πετάξει για αμνιο και επιμένει τόσο; ελπίζω να κάνω λάθος. Αν το όριο είναι 7 τότε εγώ που πήγα 22 εβδομάδων για β επιπέδου θα έπρεπε να μου βγάλουν ποσοστό για σύνδρομο ντάουν άλλο και οχι 1:20000... δεν θα το ρισκαραν να φύγω με τέτοια τιμή στο αποτέλεσμα και να μου λένε όλα τέλεια αν έπαιζε κάτι. Κι εσύ όμως μη το ψαχουλευεις τόσο. Λες να το ρίσκαρε ο εμβρυολογος να σου πει πως είναι όλα καλά και γειά σας; Απλά έχει άλλες κλίμακες ο κάθε ένας απ' ότι καταλαβαίνω και άστα να πάνε. Μείνε βρε κορίτσι μου ένα απόγευμα ήρεμη και καθησυχασμενη από τον γιατρό που είναι η ειδικότητα του τα έμβρυα και άσε τον γυναικολογο να δει από κοντά τι παίζει γιατί τώρα μόνο άγχος σε κέρασε... Φαντάσου εγώ αγχώθηκα για το ρινικό από αυτά που είπαν σε εσένα. Εμένα δε μου είπαν το παραμικρό!!! Τι να πω δε ξέρω επειδή όμως σε καταλαβαινω απόλυτα γιατί κι εγώ όλο ψαχνομαι και όλο αγχώνομαι και όλο κάτι με τρώει σήμερα τουλάχιστον που ο εμβρυολογος τα βρήκε όλα καλά ηρεμισε και μη το κάνεις αυτό στον εαυτό σου... Όλα είναι καλά!!!! Σοβαρά όλα είναι καλά!!! Με γνώμη γιατρού πλέον!!

Συγνώμη αν σε ζαλισα αλλά καταλαβαίνω τόσο πολύ πως νιώθεις γιατί κάνω τα ίδια κι εγώ και με αρρωσταίνει όλο αυτό γι'αυτό και προσπαθώ να σε ηρεμισω. ελπίζω να μη σε κούρασα (ούτε να ζαλισα κάποιο άλλο κοριτσι που θα τύχει να το διαβάσει)

Όχι μόνο ο ένας εμβρυολογος μου είπε για το ρινικό ότι είναι υποπλαστικο, όχι ο γυναικολόγος μου. Ο σημερινός μου είπε καμία σχέση με υπιπλαστικο οστό. Ο γυναικολόγος τώρα που μιλήσαμε δεν μου είπε κανε αμνιοπαρακαντηση αλλά ότι θέλει κι αυτός να μου το μετρήσει και να δει τα όρια γιατί του έκανε εντύπωση που ο ένας είχε όριο τα 6mm και ο άλλος τα 4.5mm. Από την άλλη σκέφτομαι, τι σκατα, για το ρινικό οστό πήγα πιο πολύ σήμερα και του το τόνισα και να μην είδε καλά τα όρια; είναι γνωστός εμβρυολογος. Ήταν με τον Νικολαιδη αν καταλάβατε για ποιον λέω... 

Πάντως @Mamacita Alina 7mm δεν παίζει να είναι γιατί και τα δύο μου παιδιά είχαν 6.6 ρινικό στις 22βδ και ήταν φ.τ Επίσης ο σημερινός μου είπε ότι όλοι οι γιατροί ακολουθούμε τα ίδια όρια και όχι ο καθένας τα δικά του.

Να δω πότε θα ηρεμήσω εντελώς..

Just now, linaa είπε:

οντως το ρινικο παει με τις εβδομαδες που εισαι. αφου μεγαλωνει το.μωρο αλλαζουν κ τα ορια. επισης οι μετρησεις ειναι λογικο να ψιλοαλλαζουν απο γιατρο σε γιατρο αλλο ματι ο ενας αλλο ο αλλος κ διαφορετικη θεση του μωρου. 

το.τι ειναι φυσιολογικο η εκτος οριων.βγαινει απο προγραμμα μεσα στον υπολογιστη γιαυτο θελει κ ο γιατρος σου να το μετρησει κ αυτος. 

γνωμη μου ειναι οτι αφου εκανες στην.ουσια μια δευτερη β επιπεδου μην το ξαναψαξεις το θεμα. αν ανχωνεσε παλι κανε την αμνιο να τελειωνεις νομιζω οτι τσαμπα το ψαχνεις πλεον αφου ο δευτερος εμβρυοκογος σου ειπε ολα οκ. απο εδω κ περα παιζει μονο το δικο σου ανχος αν εμπιστευεσε αυτα που σου λενε ή οχι αν.εμπιστευεσε τον γυναικολογο σου τον εμβρυολογο ή κανεναν απο τους δυο.  

Στον σημερινό πήγα με το προοπτική ότι αφού έχει όνομα , θα έχει και σωστές απαντήσεις. Και στον γιατρός μου όταν του είπα σε ποιον πήγα σήμερα, μου είπε ότι είναι πολύ καλός εμβρυολογος. Επίσης ο σημερινός είδα έκανε πιο πολύπλοκες μετρήσεις. Πάντως έτσι όπως μου τα έβγαλαν και οι 2 εμβρυολογοι το ρινικό είναι κάπου ανάμεσα στο 5 με 5.9 ... μεγάλη απόκλιση; μικρή απόκλιση;; ούτε που ξερω. Κι αν τα όρια ξεκινάνε από το 6, ε το 5.9 που μου βρήκε ο σημερινός(το βρήκε και 5.4 βεβαια) να υποθέσω πως είναι οκ; Πάντως βρε Λίνα να είναι τόσο χαζός ο σημερινός, να πήγα εκεί για το ρινικό οστό και να μου έλεγε όρια άλλων εβδομαδων; ξέρω εγώ....


yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Farmakotriftena είπε:

Όχι μόνο ο ένας εμβρυολογος μου είπε για το ρινικό ότι είναι υποπλαστικο, όχι ο γυναικολόγος μου. Ο σημερινός μου είπε καμία σχέση με υπιπλαστικο οστό. Ο γυναικολόγος τώρα που μιλήσαμε δεν μου είπε κανε αμνιοπαρακαντηση αλλά ότι θέλει κι αυτός να μου το μετρήσει και να δει τα όρια γιατί του έκανε εντύπωση που ο ένας είχε όριο τα 6mm και ο άλλος τα 4.5mm. Από την άλλη σκέφτομαι, τι σκατα, για το ρινικό οστό πήγα πιο πολύ σήμερα και του το τόνισα και να μην είδε καλά τα όρια; είναι γνωστός εμβρυολογος. Ήταν με τον Νικολαιδη αν καταλάβατε για ποιον λέω... 

Πάντως @Mamacita Alina 7mm δεν παίζει να είναι γιατί και τα δύο μου παιδιά είχαν 6.6 ρινικό στις 22βδ και ήταν φ.τ Επίσης ο σημερινός μου είπε ότι όλοι οι γιατροί ακολουθούμε τα ίδια όρια και όχι ο καθένας τα δικά του.

Να δω πότε θα ηρεμήσω εντελώς..

Άααα νόμιζα ότι ο γυναικολόγος λέει τη μια υποπλαστικο και την άλλη ότι τα όρια είναι αλλά κλπ... Και λέω κι εγώ για να επιμένει τόσο πολύ μάλλον θέλει να της πει για αμνιο.... Κοίτα κι εγώ κουλό το βρίσκω να ακολουθούν αλλα όρια ο καθένας αλλά ποτέ δε ξέρεις.... Αν ο ένας σου είπε ότι το όριο είναι απ' το 6 και ο άλλος απ' το 4.5 αυτόματα δείχνει ότι όντως ισχύει κι ότι ακολουθούν άλλες τιμές... Ή έστω ο κάθε ένας έχει άλλο όριο του φυσιολογικου.... Το 5.7 πάντως είναι 6... Πες ότι κάτι ξέφυγε δεν ειναι εκτος οριου οπως και να το κανεις... Γι'αυτό σε παρακαλώ ηρεμησε και μη κουράζεις τόσο το μυαλό σου. είναι αδύνατον ο εμβρυολογος που του το τονισες κιόλας να μη το κοίταξε... επίσης όλα τα υπόλοιπα βγαίνουν καλά, αν υπήρχε περίπτωση για σύνδρομο δεν θα ήταν μόνο το ρινικό το σύμπτωμα.... Μη στρεσαρεσαι άλλο βρε κορίτσι μου....

  • Μου αρέσει 1

0dftp2.png rVxgp2.pnghHSMp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Jennak83 είπε:

Πηρα το γιατρο και μου ειπε σε 10 μερες για δουλεια απο τη μερα της αμνιο..αρα  απο Δευτερα ξανα.. @Giotitsaαρα 2 βδομαδες οπως μου ελεγες κ συ με τα ΣΚ! Η αληθεια ειναι οτι κ γω θα φοβομουν νωριτερα.

Αχ ωραία ευτυχώς σου είπε ετσι καλυτερα απλα γενικά μην ξεχνάς Οχι πόλυ κούραση

Just now, Mamacita Alina είπε:

Άααα νόμιζα ότι ο γυναικολόγος λέει τη μια υποπλαστικο και την άλλη ότι τα όρια είναι αλλά κλπ... Και λέω κι εγώ για να επιμένει τόσο πολύ μάλλον θέλει να της πει για αμνιο.... Κοίτα κι εγώ κουλό το βρίσκω να ακολουθούν αλλα όρια ο καθένας αλλά ποτέ δε ξέρεις.... Αν ο ένας σου είπε ότι το όριο είναι απ' το 6 και ο άλλος απ' το 4.5 αυτόματα δείχνει ότι όντως ισχύει κι ότι ακολουθούν άλλες τιμές... Ή έστω ο κάθε ένας έχει άλλο όριο του φυσιολογικου.... Το 5.7 πάντως είναι 6... Πες ότι κάτι ξέφυγε δεν ειναι εκτος οριου οπως και να το κανεις... Γι'αυτό σε παρακαλώ ηρεμησε και μη κουράζεις τόσο το μυαλό σου. είναι αδύνατον ο εμβρυολογος που του το τονισες κιόλας να μη το κοίταξε... επίσης όλα τα υπόλοιπα βγαίνουν καλά, αν υπήρχε περίπτωση για σύνδρομο δεν θα ήταν μόνο το ρινικό το σύμπτωμα.... Μη στρεσαρεσαι άλλο βρε κορίτσι μου....

Τον Νικολαϊδη τον ξςρω εγώ Άκου να σου πω υπό πλαστικό ρινικό οστό και υπό πλαστική μαλάκια χαχα @Farmakotriftena  είναι όλα καλά κορίτσι μου σταματά να το ψαχνεις αλήθεια κανεις κακό

@tsilona αιντε καλε μπες να μας πεις τα νεα σου που εισαι ;;;

  • Μου αρέσει 1

xfHlp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ναι κορίτσια έχετε δίκιο πρέπει να σταματήσω να ψάχνω...

@Mamacita AlinaΌχι ο γυναικολόγος και ο εμβρυολογος μου είπαν πως όλοι οι γιατροί ακολουθούν τα ίδια όρια. Έχει να κάνει με τη χώρα και κυριως τη φυλή. Στην Ελλάδα όλοι οι γιατροί τα ίδια όρια χρησιμοποιούν. Οπότε ένας από τους δύο εμβρυολογους κάνει λάθος. Εύχομαι ο πρώτος αχααχ ο σημερινός έδειχνε σίγουρος για την απάντηση του.  Αλλά να είναι τόσο αφελής και να μου είπε όρια άλλη βδομαδας; το θεωρώ απίθανο. Αλλά ποτέ δεν ξέρεις. Και υπόψιν αφού εσένα δίπλα από τα χιλιοστά του ρινικου, σου έχει γράφημα και δείχνει ότι είναι στο μ.ο ΑΠΟΚΛΕΊΕΤΑΙ να έχει κάνει λάθος γιατί αυτά βγαίνουν μέσω του υπολογιστή για τις βδομάδες που βρίσκεσαι. Σε μένα σε κανένα από τους δύο δεν υπάρχει γράφημα δίπλα από το ρινικό οστό απλά αναφέρουν τα χιλιοστά. Σκατα!!

Τετάρτη θα ξαναπάω στον 1ο εμβρυολογο που θέλει να μου κάνει επανεξέταση και Πέμπτη στον γυναικολόγο να το δει κι αυτός. Έχω δρόμο ακόμα...


yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Farmakotriftena είπε:

Ναι κορίτσια έχετε δίκιο πρέπει να σταματήσω να ψάχνω...

@Mamacita AlinaΌχι ο γυναικολόγος και ο εμβρυολογος μου είπαν πως όλοι οι γιατροί ακολουθούν τα ίδια όρια. Έχει να κάνει με τη χώρα και κυριως τη φυλή. Στην Ελλάδα όλοι οι γιατροί τα ίδια όρια χρησιμοποιούν. Οπότε ένας από τους δύο εμβρυολογους κάνει λάθος. Εύχομαι ο πρώτος αχααχ ο σημερινός έδειχνε σίγουρος για την απάντηση του.  Αλλά να είναι τόσο αφελής και να μου είπε όρια άλλη βδομαδας; το θεωρώ απίθανο. Αλλά ποτέ δεν ξέρεις. Και υπόψιν αφού εσένα δίπλα από τα χιλιοστά του ρινικου, σου έχει γράφημα και δείχνει ότι είναι στο μ.ο ΑΠΟΚΛΕΊΕΤΑΙ να έχει κάνει λάθος γιατί αυτά βγαίνουν μέσω του υπολογιστή για τις βδομάδες που βρίσκεσαι. Σε μένα σε κανένα από τους δύο δεν υπάρχει γράφημα δίπλα από το ρινικό οστό απλά αναφέρουν τα χιλιοστά. Σκατα!!

Τετάρτη θα ξαναπάω στον 1ο εμβρυολογο που θέλει να μου κάνει επανεξέταση και Πέμπτη στον γυναικολόγο να το δει κι αυτός. Έχω δρόμο ακόμα...

Τώρα που το είπες κάτσε να τσεκαρω πως στέλνετε φωτό... Πάντως κι εγώ πιστεύω πως όλα καλά κορίτσι μου και τσάμπα χαλιεσαι. Ούτως ή άλλως εξαρχής νομίζω σου είπαν ότι το ρινικό από μόνο του δεν είναι ένδειξη για κάτι και αφού εν τέλει τα υπόλοιπα εβρηματα δεν είναι κάτι πάει να πει ότι το ρινικό αμέσως αμέσως μένει μόνο του άρα δεν είναι κάτι μην αγχώνεσαι!!!! Απλά θα έχει γαλλική μυτούλα...

  • Μου αρέσει 2

0dftp2.png rVxgp2.pnghHSMp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, tsilona είπε:

Τελείωσα μετά από 5 ώρες! Όλα καλά!! 

Μπραβο κοριτσαρα μου... Τελεια... Καλη συνεχεια τωρα πια... Εσενα σου πηρε 5 ώρες... Εμενα που εχει βαλει 8 κ 15 την Πέμπτη το βραδυ, αν δε βολεύει η θέση του μωρου, τι θα κανουμε; Αναρωτιεμαι απλα... 


kF5Ep3.pngkXAzp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...