Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 ώρα πρίν, Cristina93 είπε:

      Ευχαριστώ για την απάντηση! Κι εμείς έχουμε ιστορικό κρυψορχίας και στις δύο πλευρές που άργησε να χειρουργηθεί. Έχει κάποιος/α εικόνα αν μπορεί να επανέλθει έστω στον μικρό αριθμό που ήταν πριν με τη διακοπή της αγωγής; Παρότι δεν μας είπε ποτέ κάτι τέτοιο ο γυναικολόγος, κάναμε από μόνοι μας για ασφάλεια μερικά σπερμοδιαγράμματα ενδιάμεσα και πήγαινε προς το χειρότερο, πράγμα που μετέφερα στον γυναικολόγο και μας διαβεβαίωνε ότι είναι τυχαίο και είναι σημαντικό να συνεχίσει ο σύζυγος τη θεραπεία μήπως βελτιωθεί η ποιότητα του σπέρματος. Τώρα που βρεθήκαμε στο μηδέν και τον πήραμε τηλέφωνο πάλι, είπε τελικά ότι ίσως (!!!) δεν δουλεύει σε εμάς και ας το σταματήσουμε ή να το συνεχίσουμε (ήταν χύμα ως προς αυτό)...

      Στο Έλενα που είμαστε ήδη, μας είπαν να βρούμε ανδρολόγο ή ενδοκρινολόγο και δεν μας ανέφεραν το πρόγραμμα που λες για την ειδική θεραπεία "διέγερσης". Θα ρωτήσω λοιπόν στο Έλενα στο ενδοκρινολογικό τμήμα!

      Οι περισσότεροι γυναικολόγοι που είδαμε μας είπαν απλά να αφήσουμε το καλοκαίρι να περάσει με βιταμίνες και βλέπουμε τη μέρα της ωοληψίας.. επειδή αυτό μας φάνηκε λίγο "φλου" σαν σχέδιο, εμπιστευτήκαμε (δυστυχώς) την άποψη του να δοκιμάσουμε ένα φάρμακο μήπως αλλάξει κάτι προς το καλύτερο (αφού μας διαβεβαίωσε ότι δεν μπορεί να έχει αρνητικά αποτελέσματα στο οποίο επιμένει μέχρι και σήμερα). Όσοι ουρολόγοι/ανδρολόγοι είδαμε δεν μας είπαν ποτέ για θεραπεία (μόνο για βιταμίνες). Στα ιδιωτικά κέντρα εξωσωματικής που είδαμε πριν καταλήξουμε στο Έλενα δεν μας ανέφεραν ούτε εμβρυολόγο ενώ στο Έλενα μπήκε κατευθείαν και ο εμβρυολόγος στη διαδικασία με συνεχείς λήψεις σπέρματος αλλά προς το παρόν έχουμε μόνο μία πλακέτα με δείγμα που είπαν ότι δύσκολα θα αντέξει στην απόψυξη. 

      Είναι πολύ σωστή η άποψή σου αλλά επειδή κι εγώ έχω χαμηλή AMH είπα να μην πάει χαμένος ένας κύκλος. Αποκλείεται να βρεθεί κάτι στο κατεψυγμένο δείγμα του συζύγου ή να δώσει κάτι εκείνη τη μέρα; Ο γιατρός μας εξήγησε το ρίσκο να μη βρεθεί κάτι και μας είπε ότι αν δεν βρεθεί θα καταψύξουμε ή έχουμε την επιλογή χρήσης δότη. Σε κάθε περίπτωση κι εμείς δεν θέλουμε δότη ακόμα άρα εγώ ξεκινάω σήμερα αν και ταραγμένη με προοπτική να ψύξουμε τα ωάρια και να δοκιμάσουμε πώς ανταποκρίνομαι στα φάρμακα (πρωτόκολλο ανταγωνιστών) για να έχουμε έστω περισσότερες πληροφορίες για την επόμενη φορά αν και εφόσον ανακάμψει το σπέρμα. @Kiddo Κρατάω την ιδέα για βιοψία αλλά θα πρέπει να βιαστούμε για να κανονίσουμε να είναι κάποιος stand by για τη μέρα της ωοληψίας. Είναι εύκολο να με ενημερώσεις με ποιόν έγινε η βιοψία γιατί πραγματικά δεν βρίσκω κάποιο όνομα στο forum πέρα από έναν καθηγητή στα Ιωάννινα;

      Ο άντρας μου γεννήθηκε με κρυψορχία από τη μια πλευρά και χειρουργήθηκε μικρός.Παρολα αυτά έχει ολιγοασθενοτερατοσπερμια και όπως μας είπε μια ανδρολογος,είναι τυχερός που έχει σπέρμα και κάναμε και ένα παιδάκι.Το 2022 που έδωσε σπέρμα είχε λίγο καιρό που είχε κόψει το κάπνισμα και τώρα που ξαναέκανε σπερμοδιαγραμμα έχει παραπάνω σπερματοζωάρια.Βελτιωθηκε μόνο ως προς την ποσοτητα.Σταματησε και το αλκοόλ,παίρνει και βιταμίνες(απλές,τις pregnacare)και ελπίζουμε με τη μικρογονιμοποίηση να βρεθεί υγιές σπέρμα και να κάνουμε ένα ακόμα παιδάκι.Εχω χαμηλή ΑΜΗ και είμαι 39,την Τετάρτη κάνουμε ωοληψια και ελπίζουμε από τα τρία ωάρια που φαίνονται στον υπέρηχο,να γονιμοποιηθεί έστω το ένα.Ευτυχως έχουμε άψογο γυναικολόγο και η κλινική έχει πολύ καλούς εμβρυολογους,είμαστε στη Θεσσαλονίκη στο Fer...lia του Γένεσις

      Θα σου ευχηθώ μέσα από την καρδιά μου καλή επιτυχία και σε λίγο καιρό να γίνεις μανούλα ❤️

Μανούλες Οκτωβρίου 2019!


Recommended Posts

1 ώρα πρίν, Mamacita Alina είπε:

Κοριτσακι μας δεν είμαστε γιατροί να ξερουμε στα σίγουρα. Δε σου είπαμε ότι έχεις ζάχαρο σόνυ και καλά. Ούτε θέλουμε να έχεις βασικά! Το απευχομαστε. Γι'αυτό είναι οι αιματολογικές που γίνονται κάθε μήνα και η καμπύλη γλυκόζης που γίνεται τώρα σε μια δύο εβδομάδες ανάλογα σε ποια είσαι εσύ. 

Όμως ο διαβήτης κύησης δεν έχει να κάνει με το αν είχες ζάχαρο πριν. Τον προκαλεί ο πλακούντας. Ούτε εγώ είχα πριν και μάλιστα δεν είχα ούτε στη πρώτη εγκυμοσύνη, ούτε πιθανόν θα συνεχίσω να έχω μετά τη γέννα. Σε πολλές γυναίκες εμφανίζεται τώρα στο δεύτερο τρίμηνο γιατί όσο μεγαλωνει-οριμαζει ο πλακούντας τόσο το παράγει να το πω έτσι. Σε άλλες πάλι όπως εμένα κάνει την εμφάνιση του νωρίς απ' τις πρώτες εβδομάδες! 

Δεν είναι κακό αφού έχουμε μια ιδέα να σε συμβουλεύουμε πάνω σε αυτό. Η ηλικία δεν έχει να κάνει με το αμνιακό σου. Η ανατομία της μήτρας σου ναι, το ότι το μωρό κάνει πιπι πιο συχνά ναι, ίσως επηρεάζει και το αν πίνεις πολλά υγρά γιατί το έχω ακούσει και αυτό, όχι όμως ότι η ηλικία παίζει ρόλο στο αμνιακό. Ούτε όμως σημαίνει ότι έχεις ζάχαρο. Απλά επειδή στο είπε ήδη ένας γιατρός καλό θα ήταν να τσεκαρεις με αίματος έστω το νηστείας να βεβαιωθεις.

Ο διαβήτης κύησης δεν έχει να κάνει ούτε με τη διατροφή, ούτε με την ηλικια, ούτε με το άτομο. έχει να κάνει με τον πλακούντα και κατά πόσο θα αυξήσει τα επίπεδα σακχάρου στο αίμα της κάθε εγκυμονούσας. Αν είναι κάποια απ' τις τυχερές λειτουργεί κανονικά και δεν επηρεάζει αν είναι από τις λιγότερο τυχερές τότε θα υπάρξει διαβήτης κύησης. Τα συμπτώματα του διαβήτη κύησης στη μήτρα είναι το υδραμνιο (παραπάνω αμνιακό υγρό), και παχουλό μωράκι όπως σου ξανά είπα. 

Σε ενημερώνουμε να έχεις ιδέα. Ούτε σου λέμε ότι έχεις ζάχαρο ούτε τίποτα. Απλά αφού υπάρχει έστω ένας γιατρός που σου είπε ότι ίσως είναι ζάχαρο η άλλη γιατρός που είπε για την ηλικία έτσι απλά χωρίς να δει αποτελέσματα αιματολογικων εξετάσεων ή καμπύλης μας φάνηκε λίγο έως πολύ περίεργο. Εκεί έχουμε την ένσταση με τη Γιώτα.. στο τι είπε η γιατρός όχι ότι πιστεύουμε πως έχεις ζάχαρο με το ζόρι... Απλά για να πεις κάτι τέτοιο σε μια εγκυμονούσα πρώτα βλέπεις τα αποτελέσματα εξετάσεων δεν της λες ααα δεν έχεις κάτι φταίει η ηλικία επειδή είσαι μικρή. Σαφώς και δεν είναι απαραίτητο επειδή έχεις παραπάνω αμνιακό να έχεις ζάχαρο δεν πάνε πακέτο αυτά απλά πριν βγει το συμπέρασμα της γιατρού ότι είσαι μικρή και φταίει αυτό θα έπρεπε να δει έστω μια αιματολογική εξέταση αυτού του μήνα κάτι... Είναι σαν να έχω ξαφνικά 13 πίεση από εκεί που έχω 9 συνέχεια και ο γιατρός να μου πει ααα δεν είναιι προεκλαμψία είναι επειδή είσαι μικρή ή επειδή είσαι αγχωμενη. Πρώτα θα μου κάνει εξετάσεις και αν βγουν καθαρές τότε θα βγάλει το συμπέρασμα ότι φταίει κάτι άλλο. Προφανώς και δεν σημαίνει πάντα ότι υψηλή πίεση = προεκλαμψία ή υψηλό αμνιακό = ζάχαρο απλά πρέπει να τσεκαριστουν πρώτα οι αιτίες που τα προκάλεσαν και αν οι εξετάσεις είναι πεντακάθαρες τότε ο γιατρός θα σκεφτεί ότι φταίει η ηλικία, το αγχος, η ανατομία και ούτω καθεξής!!

Ελπίζω να μη σε ζαλισα απλά ήθελα να σου εξηγήσω ότι προφανώς και δεν σου λέμε ότι έχεις ζάχαρο επειδή έχεις και παραπάνω αμνιακό. Μας έκανε απλά εντύπωση το συμπέρασμα της ιατρού σου. Φιλιά πολλά.

Ουφ...

εγω ζαληστηκα παντως μεχρι να το διαβάσω ολο... ουφ!!


verzp2.pngYgrLp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 15,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Penny...

    1828

  • winspert

    1792

  • Mamacita Alina

    1638

  • tsilona

    1294

Just now, Evangeliaa είπε:

Ουφ...

εγω ζαληστηκα παντως μεχρι να το διαβάσω ολο... ουφ!!

Ε τι να κάνει ζαλιστηκες ξεζαλιστηκες επρεπε να τοποθετηθεί για να μην υπάρχει κάποια παρεξήγηση κορίτσι


xfHlp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν γλυκές μου μανουλες! Αυτά που θα σας παραθεσω, οι ποσότητες και οι μάρκες είναι καθαρα εμπειρικά! Η κάθε μία ξέρει καλύτερα το πορτοφόλι της τι αντέχει! Εγώ θα σας πω τι πραγματικά θα χρειαστεί! Και ξεκινάμε! 

Για το μωρο: 

7 ζιπουνακια μακρυμανικα 

7 φορμακια μακρυμανικα (ρουχαλακια πάρτε νούμερο 3 γιατί καλύτερα να είναι λίγο μεγαλύτερα πάρα να μην προλάβει να τα φορέσει) 

5 ζευγάρια καλτσουλες

2 σκουφάκια και 1 γαντακια (δεν θα τα φορέσουν πάνω από 3 μέρες, κανένα μωρό δεν τα θέλει) 

Πανάκια για το καθάρισμα από το γάλα και πανάκια για το καθάρισμα της πάνας (εγώ τον καθαριζω με βρεγμένο πανακι, πάρτε άλλο χρώμα για το φαγητό και άλλο για το καθάρισμα για να μην τα μπερδεύετε!) πάρτε αρκετά πανάκια, θα τα χρειαστείτε σίγουρα! 

6 Σελτεδακια

4 πάνες αγκαλιάς βαμβακερες τετργωνες

4 μπουρνουζοπετσετες

Σαλιαρες θα χρειαστείτε λίγο πιο μετά γιατί στην αρχή δεν είναι ευκολοχρηστες. 10 Σαλιαρες είναι καλά πιστεύω. 

Πάνες (μην πάρετε μεγάλη ποσότητα μέχρι να δείτε αν θα τους κάνει κάποια αλλεργία. Εγω χρησιμοποιώ του lidl και τις προτείνω με κλειστά τα μάτια γιατί είναι και πολύ καλές ποιοτικά και οικονομικές) 

Σαμπουάν με αφρόλουτρο (εγώ παίρνω της septona γιατί πραγματικά είναι φανταστικo και οικονομικό) 

Κρέμα σώματος (εγώ έχω proderm) 

Κρέμα για συγκαμα (εγώ έχω sudocream) 

Φυσιολογικό ορο

Συριγγες

Otrisalin (σίγουρα θα χρειαστεί να μην ψάχνετε μέσα στη νύχτα) 

Οινόπνευμα καθαρό και βαμβάκι 

Ένα κουτί γάζες αποστειρωμενες 

Μπουκάλια ανάλογα αν θα θηλασετε. Αν ναι 1 μπουκάλι για δοκιμή, αν όχι 6 μπουκάλια γυάλινα της προτίμησης σας μεγάλα και 1 μικρο

Θερμομετρο

2 Πιπιλες 

Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο τώρα, αν θυμηθώ θα το συμπληρώσω εδώ. 

Για τη μαμά :

Πυτζάμες, αν θηλασετε να έχει κουμπιά πάνω. Όσες γεννησετε φυσιολογικά φορεματάκι για να σας κοιτάζει ο γιατρός από κάτω εύκολα, αλλιώς φόρμες κάτω και μια ρόμπα. 

Παντοφλες

Σουτιέν θηλασμού (εγώ πήρα από τα τζάμπο αυτό που είναι σαν μπουστάκι και με βόλεψε πολύ! Πάρτε το ένα νούμερο μεγαλύτερο από αυτό που θα φοράτε στον 9ο μήνα) 

Σερβιέτες λοχειας

Τα καλλυντικά σας στην κλινική (πολύ απαραίτητα την επόμενη μέρα γιατί εκείνη την μέρα θα είστε σαν να σας πάτησε τρένο) 

Όσες θηλασετε λανολινη και επιθέματα στήθους η κοχύλια (ότι σας βολέψει) 

Αποστειρωτή όσες θέλετε. Εγω πήρα στον μεγάλο αλλά είναι τζάμπα κόπος, η παραδοσιακή κατσαρόλα είναι πιο βολική κατά τη γνώμη μου

Ψαλιδακι, Λίμα και χτενουλα

Μωρομαντηλα για τις πρώτες 2 μέρες που βγάζουν το μηκωνιο που δεν ξεκολλάει με τίποτα!!! 

Μπατονετες 

Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο... Ότι θέλετε με ρωτάτε κορίτσια μου! Αν θυμηθώ κάτι θα το προσθέσω! 

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 3

Opjnp2.pngnWWEp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εγω θεωρούμαι διαβητική με το νηστείας στο όριο(θεωρούμαι γτ εγώ δεν το παραδέχομαι, αλλά έχω ένα ΣΔ ΚΥΗΣΗΣ να ααααα με το συμπαθειο στην καρτέλα μου ααα αχχαχ) . Έχω από 95 μάξιμουμ με 87 κατώτερο. Μου πε να κάνω διατροφή. Σε γενικές γραμμές καλά το πάω.απλα εγώ το χάνω λιγακι γτ δεν τρώω 5 φορές τη μέρα όπως πρέπει κανονικα. Το μεταγευματικο δεν έχει φτάσει πάνω από 125. Με το νηστείας δεν τα πάμε καλά. Αν και χτες βράδυ που μουν στο γάμο, έφαγα μια κουταλιά γλυκό το βράδυ (σσσσ μην το πείτε παραεξω) κ σήμερα είχα 92 το πρωί. Τι να πω;; 

  • Χαχα 2

UBi6p3.pngwFClp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, tsilona είπε:

Εγω θεωρούμαι διαβητική με το νηστείας στο όριο(θεωρούμαι γτ εγώ δεν το παραδέχομαι, αλλά έχω ένα ΣΔ ΚΥΗΣΗΣ να ααααα με το συμπαθειο στην καρτέλα μου ααα αχχαχ) . Έχω από 95 μάξιμουμ με 87 κατώτερο. Μου πε να κάνω διατροφή. Σε γενικές γραμμές καλά το πάω.απλα εγώ το χάνω λιγακι γτ δεν τρώω 5 φορές τη μέρα όπως πρέπει κανονικα. Το μεταγευματικο δεν έχει φτάσει πάνω από 125. Με το νηστείας δεν τα πάμε καλά. Αν και χτες βράδυ που μουν στο γάμο, έφαγα μια κουταλιά γλυκό το βράδυ (σσσσ μην το πείτε παραεξω) κ σήμερα είχα 92 το πρωί. Τι να πω;; 

Κι εγώ χθες σοκολατόπιτα τσακισα. Σσσουυυυυτ χαχαχαχα.

Θεωρείται διαβήτης ή προδιαβητης από το 92 νηστείας και πάνω. Στην εγκυμοσύνη είναι μέχρι 92 το όριο. Όλες εδώ που μας το βρήκαν έτσι το νηστείας είτε μας σύστησαν διατροφή είτε μας έδωσαν μηχανάκι να κόψουμε "κίνηση" στο σπίτι.

Και τελικά χαιρομαι πολύ που έγραψα όλα αυτά στο Ελπιδάκι μας και δεν προσπέρασα απλά το ότι η γιατρός της είπε για την ηλικία, γιατί εν τέλει μετά από τοσο μπλα μπλα μας είπε πως το το νηστείας της είναι 100 ενώ η γιατρός λέει πως δεν έχει ζάχαρο. Ίσως το κορίτσι να έφαγε κάτι γλυκό  το βράδυ πριν την εξέταση ή υδατάνθρακες που επηρεάζουν και το νηστείας της εν τέλει αν επαναλάβει να είναι 85 πχ, είναι καλό όμως αφού ξέρουμε 5 πράγματα να τα μεταφέρουμε η μία στην άλλη. Ειδικά άμα παλεύουμε με ένα πρόβλημα πχ διαβήτης κύησης και τον έχουμε μάθει απέξω τόσα που έχουμε διαβάσει και τόσους γιατρούς που έχουμε δει γιατί να μη το πούμε και σε κοριτσια που δεν ξέρουν να ενημερωθούν ή να πάρουν μια δεύτερη γνώμη αν θέλουν!! Αν ήταν η αδερφή μου ή η κολλητή μου θα της το έλεγα, τώρα επειδή δε γνωριζόμαστε απλά να το προσπεράσω και να πω καλά στα λέει ο γιατρός σου; Δεν είναι του χαρακτήρα μου.... Ότι γνωρίζω ειδικά άμα παλεύω κάτι και εγώ η ίδια θα το λέω και ας ζαλίζονται!! Άμα δεν ξέρω κάτι εκεί θα πω συγνώμη δεν το ξέρω ή θα προσπεράσω.... 

  • Μου αρέσει 1

0dftp2.png rVxgp2.pnghHSMp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Jennak83 είπε:

Και μενα την πρωτη φορα με 93 και μου ειπε ειναι τσιμπημενο, βεβαια δε θυμαμαι τι ειχα φαει το προηγουμενο βραδυ γιατι ημουν κ πρωταρα! Μετα 85 και τωρα 78..θελει 12 ωρη νηστεια αν δε κανω λαθος.

Βγήκε 100 γιατί είχα φάει αρκετά κάτι ώρες πρίν ΔΝΕ είχα ιδέα οπότε δεν ανησυχώ. Προσέχω τι τρώω εξάλλου οπότε δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα και ούτε θα μπω στην διαδικασία να το ψάξω. Όταν γίνει και η καμπύλη σακχάρου καλώς έως τότε δεν θα ασχοληθώ. Συνέχεια σου λένε όλα καλά Αλλά και πετάνε και μια βλακεια έτσι να σε αγχωσουν. Τεεεσπα καληνυχτουδια

  • Μου αρέσει 1

n0O1p2.png

Link to comment
Share on other sites

Τι καλά που αρχίσανε οι λίστες! Πολύ χαίρομαι! Τρελαίνομαι για λίστες! Μη σας πω ότι πιο πολύ θα ευχαριστηθώ τη λίστα από την αγορά... Μπα! Βλακείες λέω! Αυτό μπορεί να συμβαίνει με το σούπερ μάρκετ, με τις δουλειές που πρέπει να γίνουν κλπ

Με τα μωρουδιακά όλα θα τα ευχαριστηθώ!!!

Και μιας και μοιραζόμαστε τις ατασθαλίες μας πριν 3 μέρες έφαγα μια πίτσα μαργαρίτα μόνη μου! Και σήμερα το μεσημέρι σουβλάκι και πατάτες τηγανιτές με τζατζίκι!!! Έχω αρχίσει να ρυθμίζω το ζάχαρο σιγά σιγά νομίζω κάτω από το 97 και έχουν πάρει τα μυαλά μου αέρα!!! Το ξέρω ότι το όριο είναι το 92, αλλά σκεφτείτε ότι στις αρχές είχα φτάσει και 135! Οπότε τώρα είμαι αρκετά χαρούμενη με τις τιμές... Συνεχίζω διατροφή αλλά πλέον κάνω και τις ατασθαλίες μου γιατί θα φρικάρω! Κάνω αυστηρή διατροφή από την 6η εβδομάδα και είμαι στη 18η! Το δέχομαι ότι η πίτσα παραήταν αλλά δεν μπορούσα να σταματήσω!

Ανυπομονώ για την Τετάρτη που έχω υπέρηχο! Το ξαναείπα, αλλά ανυπομονώ!!!

Καληνύχτα σας!

  • Μου αρέσει 2

4wnKp2.png 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Clue είπε:

Τι καλά που αρχίσανε οι λίστες! Πολύ χαίρομαι! Τρελαίνομαι για λίστες! Μη σας πω ότι πιο πολύ θα ευχαριστηθώ τη λίστα από την αγορά... Μπα! Βλακείες λέω! Αυτό μπορεί να συμβαίνει με το σούπερ μάρκετ, με τις δουλειές που πρέπει να γίνουν κλπ

Με τα μωρουδιακά όλα θα τα ευχαριστηθώ!!!

Και μιας και μοιραζόμαστε τις ατασθαλίες μας πριν 3 μέρες έφαγα μια πίτσα μαργαρίτα μόνη μου! Και σήμερα το μεσημέρι σουβλάκι και πατάτες τηγανιτές με τζατζίκι!!! Έχω αρχίσει να ρυθμίζω το ζάχαρο σιγά σιγά νομίζω κάτω από το 97 και έχουν πάρει τα μυαλά μου αέρα!!! Το ξέρω ότι το όριο είναι το 92, αλλά σκεφτείτε ότι στις αρχές είχα φτάσει και 135! Οπότε τώρα είμαι αρκετά χαρούμενη με τις τιμές... Συνεχίζω διατροφή αλλά πλέον κάνω και τις ατασθαλίες μου γιατί θα φρικάρω! Κάνω αυστηρή διατροφή από την 6η εβδομάδα και είμαι στη 18η! Το δέχομαι ότι η πίτσα παραήταν αλλά δεν μπορούσα να σταματήσω!

Ανυπομονώ για την Τετάρτη που έχω υπέρηχο! Το ξαναείπα, αλλά ανυπομονώ!!!

Καληνύχτα σας!

Εγω πλεον τα σουβλακια μου με τζατζικι οπωσδηποτε, αλλιως μπορει να σκοτωσω ανθρωπο! Χαχαχαα

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Jennak83 είπε:

Εγω πλεον τα σουβλακια μου με τζατζικι οπωσδηποτε, αλλιως μπορει να σκοτωσω ανθρωπο! Χαχαχαα

Δώστε μου θάρρος βρε αγαπημένες νόμιζα ότι ήμουν μόνη και είχα τύψεις 

  • Χαχα 3

0dftp2.png rVxgp2.pnghHSMp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


2 ώρες πρίν, ΦαιηΚατς είπε:

Είχα κλάψει με τη λίστα της @Smile89 αν δεν την έχει κάπου πρόχειρη θα ξεκινήσω να σας τα αραδιασω εγώ όλα! Είμαι και μανούλα Οκτωβρίου από τον μεγάλο μου γιο οπότε το έχω και με το είδος των ρούχων! 

Τι έλεγα? Τής φρεζιντερμ...αυτό πήρα εγώ?

  • Χαχα 1

nlmNp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mamacita Alina είπε:

Δώστε μου θάρρος βρε αγαπημένες νόμιζα ότι ήμουν μόνη και είχα τύψεις 

Οχι δεν εισαι μονη! 

Εγω τρωω και πιτσες και σουβλάκια και γλυκα, κυριως παγωτα και σοκολατοειδη, και ολα τα ανθυγιεινά τυπου πατατακια, γαριδακια. Μεγαλη αδυναμια στα μακαρονια!!! Οχι βεβαια σε καθημερινη βαση ουτε σε μεγαλη ποσοτητα...τρωω και τα υγιεινά μου....φρουτα, οσπρια κτλ 

Σε αυτη την εγκυμοσυνη προσεχω λιγοτερο απο την πρωτη και εχω παρει μονο 1 κιλο ως τωρα...

Και κατι οσο αφορα τις λιστες, αν και ειναι νωρις ακομα, εχω να προτεινω τις πανες ακρατειας τυπου τενα. Είναι σαφως πιο άνετες και πιο ασφαλεις απο τις σερβιετες λοχειας.


verzp2.pngYgrLp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Evangeliaa είπε:

Οχι δεν εισαι μονη! 

Εγω τρωω και πιτσες και σουβλάκια και γλυκα, κυριως παγωτα και σοκολατοειδη, και ολα τα ανθυγιεινά τυπου πατατακια, γαριδακια. Μεγαλη αδυναμια στα μακαρονια!!! Οχι βεβαια σε καθημερινη βαση ουτε σε μεγαλη ποσοτητα...τρωω και τα υγιεινά μου....φρουτα, οσπρια κτλ 

Σε αυτη την εγκυμοσυνη προσεχω λιγοτερο απο την πρωτη και εχω παρει μονο 1 κιλο ως τωρα...

Και κατι οσο αφορα τις λιστες, αν και ειναι νωρις ακομα, εχω να προτεινω τις πανες ακρατειας τυπου τενα. Είναι σαφως πιο άνετες και πιο ασφαλεις απο τις σερβιετες λοχειας.

Έχεις κι εσύ διαβήτη κύησης; Γιατί η αλήθεια είναι πως δεν θυμάμαι...

Στα κορίτσια που είπα ότι δεν είμαι μόνη έχουν κι αυτά διαβήτη κύησης. Οι λεγόμενες ζαχαρενιες...Σίγουρα η Τσιλονα και η Κλου.... Η Τζενακ μου δε θυμάμαι να πω την αλήθεια. Και ένιωθα τύψεις που ενώ είναι θέμα υγείας εγώ δεν μπορώ να συγκρατήσω τη λιγούρα μου ορισμένες έως πολλές φορές... Να είναι καλά τα κορίτσια σήμερα ενιωσα καλύτερα όμως και αύριο θα φάω σουβλάκι!! Μπου χαχα. Αν ήταν μόνο θέμα κιλών εννοείται δε θα προσεχα και θα είχα πάρει ήδη 20+ γιατί είμαι λιχουδα...

  • Χαχα 2

0dftp2.png rVxgp2.pnghHSMp2.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Evangeliaa είπε:

Οχι δεν εισαι μονη! 

Εγω τρωω και πιτσες και σουβλάκια και γλυκα, κυριως παγωτα και σοκολατοειδη, και ολα τα ανθυγιεινά τυπου πατατακια, γαριδακια. Μεγαλη αδυναμια στα μακαρονια!!! Οχι βεβαια σε καθημερινη βαση ουτε σε μεγαλη ποσοτητα...τρωω και τα υγιεινά μου....φρουτα, οσπρια κτλ 

Σε αυτη την εγκυμοσυνη προσεχω λιγοτερο απο την πρωτη και εχω παρει μονο 1 κιλο ως τωρα...

Και κατι οσο αφορα τις λιστες, αν και ειναι νωρις ακομα, εχω να προτεινω τις πανες ακρατειας τυπου τενα. Είναι σαφως πιο άνετες και πιο ασφαλεις απο τις σερβιετες λοχειας.

Τι νωρίς καλέ είναι καθόλου νωρίς καλυτερα οργανωμένες για μένα


xfHlp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...