Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 26 λεπτά , Cristina93 είπε:

      Καλημέρα σε όλες/ους! 
      Ξεκινάω σήμερα τον πρώτο κύκλο εξωσωματικής στο Έλενα με gonal 225 και θα προστεθεί αργότερα orgalutran (Ganirelix). Χθες όμως ο εμβρυολόγος του νοσοκομείου δεν βρήκε καθόλου σπερματοζώαρια και θα πρέπει να σκεφτούμε αν θέλουμε να ξεκινήσουμε με προοπτική κατάψυξης των ωαρίων ή με δότη. Εμείς γνωρίζαμε τον Ιούνιο ότι υπάρχουν 50 χιλιάδες σπερματοζωάρια τα οποία τον Σεπτέμβριο μειώθηκαν σε 10 χιλίαδες και πλέον μηδέν μετά από αγωγή με clomiphen citrate που έδωσε στον σύζυγο γυναικολόγος από ιδιωτικό κέντρο εξωσωματικής στο Χαλάνδρι. Να πω επίσης ότι εγώ έχω αποφραγμένες σάλπιγγες, πολύ χαμηλή ΑΜΗ και έχω κάνει εγχείρηση στη μήτρα συν κάποια ακόμα θέματα που δεν πιστεύω να επηρεάζουν πολύ. Ψάχνουμε έναν καλό ανδρολογο ουρολόγο στην Αθήνα ή και ενδοκρινολόγο με ειδίκευση στην ανδρική υπογονιμότητα για να μας πει τι να δοκιμάσουμε ως την επόμενη προσπάθεια. @Kiddo επειδή είδα ότι έχεις κάποιον θα μπορούσες παρακαλώ να μου στείλεις. Κάθε σχόλιο και για τα υπόλοιπα που αναφέρω είναι ευπρόσδεκτο! Η ύπαρξη αυτού του forum με βοήθησε πολύ τους τελευταίους 6 μήνες και ευχαριστώ πραγματικά για όλα!      

      Καλημέρα!

      Θα σου στείλω και πμ αλλά κάποια θέλω να τα γράψω και δημόσια σε περίπτωση που βοηθηθούν και άλλες κοπέλες..

      Η clomiphene δεν μας ταίριαξε ούτε εμάς και ευτυχώς δεν αφήσαμε μεγάλο διάστημα λήψης τους καθώς παρακολουθούσα στενά τις ορμόνες του συζύγου και έτσι επεμβηκαμε άμεσα σε αλλαγή θεραπείας..

      Ενδοκρινολόγο τουλάχιστον δεν καταφέραμε ποτέ να βρούμε κάποιον "σωστό" και με εξειδικευμένες γνώσεις πάνω στην λειτουργία των ανδρικών ορμονών για παρακολούθηση ανδρικής διέγερσης.. Παρόλα αυτά υπάρχει ένα τμήμα μέσα στο Έλενα από ενδοκρινολόγους που ασχολούνται με τις ανδρικές ορμόνες αναπαραγωγής και κάνουν ειδικές ορμονικές θεραπείες! Δυστυχώς δεν θυμάμαι πολλές λεπτομέρειες γιατί πάνε πολλά χρόνια από τότε.. ψαξτο όμως γιατί αξίζει!! Θυμάμαι  είναι ένα πρόγραμμα εντως του Έλενα που μπορεί να πάει ο άντρας σου με ότι εξετάσεις έχει και να κρίνουν αν ανήκει στις περιπτώσεις που θα είχε αποτέλεσμα μια τέτοια ειδική θεραπεία "διέγερσης" για παραγωγή σπερματοζωαρίων ώστε να τον εντάξουν στο πρόγραμμα αυτό. Εμάς δεν μας δέχτηκαν λόγο ιστορικού κρυψορχιας παρά το ότι έχει αποδειχθεί ιατρικός ότι μια τέτοια θεραπεία έχει θετικά αποτελέσματα και σε τέτοιες περιπτώσεις αλλά οι συγκεκριμένοι γιατροί δεν το θεώρησαν αρκετό για να τον εντάξουν στο εν λόγω πρόγραμμα.. ιδιωτικά τέτοιου είδους θεραπείες είναι πανάκριβες έχετε υπόψιν σας.. εμείς δεν θα τα καταφέρναμε χωρίς τη συμβολή κοριτσιών με δωρεές φαρμάκων.. Γοναδοτροπινες για διέγερση αντρών χορηγούνται και από την επιτροπή εξωσωματικής να έχετε υπόψιν σας.. αλλά δεν θυμάμαι σίγουρα αν έχουν ως προαπαιτούμενο για τα δικαιολογητικά βιοψία όρχεων και δεν θέλω να πω βλακεία γιατί πάνε πολλά χρόνια ξαναλέω.. αν χρειαστεί όμως να φτάσετε εκεί, εγώ το αναφέρω γιατί και αυτό είναι μια βοήθεια οπότε ψάξτε το! Για αρχή όμως πάρε ένα τηλέφωνο στο Έλενα και ζήτα να σε συνδέσουν με το ενδοκρινολογικό τμήμα και από εκεί ρώτα το.. ή αν ξέρει ο γιατρός που σε παρακολουθεί.. δεν ξέρω.. ψαξτο όμως!

      Τα παρακάτω δεν τα γράφω για να σε "μαλώσω" αλλά για να έχουν και άλλες κοπέλες υπόψιν τους μη βρεθούν προ εκπλήξεων όπως καταλαβαίνω βρεθήκατε εσείς και σίγουρα δεν είστε οι μόνοι εκεί έξω..

      Καταρχήν δεν ακολουθούμε ποτέ μα ποτέ οδηγίες γυναικολόγου σε ανδρολογικα θέματα!! Όπως δεν θα πηγαίναμε εμείς οι γυναίκες σε ανδρολογο για παρακολούθηση ωορρηξίας ή οποιοδήποτε άλλη γυναικολογική εξέταση έτσι δεν πρέπει να αφήνουμε και τους άνδρες μας να παρακολουθούνται ή να ακολουθούν οδηγίες γυναικολόγου!! ΣΟΣ!! 

      Επίσης δεν λαμβάνουμε ποτέ μα ποτέ φάρμακα διέγερσης χωρίς να παρακολουθούμε στενά τις ορμόνες και το αποτέλεσμα που έχουν σε αυτές!! Δεν ταιριάζουν όλα τα φάρμακα σε όλους τους οργανισμούς! Σε κάποιους έχουν καλό αποτέλεσμα σε άλλους όχι..! Πάντα η όποια αγωγή διέγερσης είτε σε άντρες είτε σε γυναίκες πρέπει να γίνεται με την απόλυτη και στενή παρακολούθηση του αναλογούντος γιατρού! ΣΟΣ!! 

Μανούλες Οκτωβρίου 2019!


Recommended Posts

Just now, Giotitsa είπε:

Χαχαχαχαχαχαχαχα όλα αυτά τα κορίτσια είναι απο την πρώτη στιγμη δίπλα μου και είναι οι καλύτερες φίλες όπως εσείς όλα θα τα παρουμε δεν αφήσουμε τιποτα καλε

Ολα για τα μπεμπουλια μας.... :wub:

  • Μου αρέσει 1

kF5Ep3.pngkXAzp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 15,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Penny...

    1828

  • winspert

    1792

  • Mamacita Alina

    1638

  • tsilona

    1294

Just now, Mamacita Alina είπε:

Κοριτσακι μας δεν είμαστε γιατροί να ξερουμε στα σίγουρα. Δε σου είπαμε ότι έχεις ζάχαρο σόνυ και καλά. Ούτε θέλουμε να έχεις βασικά! Το απευχομαστε. Γι'αυτό είναι οι αιματολογικές που γίνονται κάθε μήνα και η καμπύλη γλυκόζης που γίνεται τώρα σε μια δύο εβδομάδες ανάλογα σε ποια είσαι εσύ. 

Όμως ο διαβήτης κύησης δεν έχει να κάνει με το αν είχες ζάχαρο πριν. Τον προκαλεί ο πλακούντας. Ούτε εγώ είχα πριν και μάλιστα δεν είχα ούτε στη πρώτη εγκυμοσύνη, ούτε πιθανόν θα συνεχίσω να έχω μετά τη γέννα. Σε πολλές γυναίκες εμφανίζεται τώρα στο δεύτερο τρίμηνο γιατί όσο μεγαλωνει-οριμαζει ο πλακούντας τόσο το παράγει να το πω έτσι. Σε άλλες πάλι όπως εμένα κάνει την εμφάνιση του νωρίς απ' τις πρώτες εβδομάδες! 

Δεν είναι κακό αφού έχουμε μια ιδέα να σε συμβουλεύουμε πάνω σε αυτό. Η ηλικία δεν έχει να κάνει με το αμνιακό σου. Η ανατομία της μήτρας σου ναι, το ότι το μωρό κάνει πιπι πιο συχνά ναι, ίσως επηρεάζει και το αν πίνεις πολλά υγρά γιατί το έχω ακούσει και αυτό, όχι όμως ότι η ηλικία παίζει ρόλο στο αμνιακό. Ούτε όμως σημαίνει ότι έχεις ζάχαρο. Απλά επειδή στο είπε ήδη ένας γιατρός καλό θα ήταν να τσεκαρεις με αίματος έστω το νηστείας να βεβαιωθεις.

Ο διαβήτης κύησης δεν έχει να κάνει ούτε με τη διατροφή, ούτε με την ηλικια, ούτε με το άτομο. έχει να κάνει με τον πλακούντα και κατά πόσο θα αυξήσει τα επίπεδα σακχάρου στο αίμα της κάθε εγκυμονούσας. Αν είναι κάποια απ' τις τυχερές λειτουργεί κανονικά και δεν επηρεάζει αν είναι από τις λιγότερο τυχερές τότε θα υπάρξει διαβήτης κύησης. Τα συμπτώματα του διαβήτη κύησης στη μήτρα είναι το υδραμνιο (παραπάνω αμνιακό υγρό), και παχουλό μωράκι όπως σου ξανά είπα. 

Σε ενημερώνουμε να έχεις ιδέα. Ούτε σου λέμε ότι έχεις ζάχαρο ούτε τίποτα. Απλά αφού υπάρχει έστω ένας γιατρός που σου είπε ότι ίσως είναι ζάχαρο η άλλη γιατρός που είπε για την ηλικία έτσι απλά χωρίς να δει αποτελέσματα αιματολογικων εξετάσεων ή καμπύλης μας φάνηκε λίγο έως πολύ περίεργο. Εκεί έχουμε την ένσταση με τη Γιώτα.. στο τι είπε η γιατρός όχι ότι πιστεύουμε πως έχεις ζάχαρο με το ζόρι... Απλά για να πεις κάτι τέτοιο σε μια εγκυμονούσα πρώτα βλέπεις τα αποτελέσματα εξετάσεων δεν της λες ααα δεν έχεις κάτι φταίει η ηλικία επειδή είσαι μικρή. Σαφώς και δεν είναι απαραίτητο επειδή έχεις παραπάνω αμνιακό να έχεις ζάχαρο δεν πάνε πακέτο αυτά απλά πριν βγει το συμπέρασμα της γιατρού ότι είσαι μικρή και φταίει αυτό θα έπρεπε να δει έστω μια αιματολογική εξέταση αυτού του μήνα κάτι... Είναι σαν να έχω ξαφνικά 13 πίεση από εκεί που έχω 9 συνέχεια και ο γιατρός να μου πει ααα δεν είναιι προεκλαμψία είναι επειδή είσαι μικρή ή επειδή είσαι αγχωμενη. Πρώτα θα μου κάνει εξετάσεις και αν βγουν καθαρές τότε θα βγάλει το συμπέρασμα ότι φταίει κάτι άλλο. Προφανώς και δεν σημαίνει πάντα ότι υψηλή πίεση = προεκλαμψία ή υψηλό αμνιακό = ζάχαρο απλά πρέπει να τσεκαριστουν πρώτα οι αιτίες που τα προκάλεσαν και αν οι εξετάσεις είναι πεντακάθαρες τότε ο γιατρός θα σκεφτεί ότι φταίει η ηλικία, το αγχος, η ανατομία και ούτω καθεξής!!

Ελπίζω να μη σε ζαλισα απλά ήθελα να σου εξηγήσω ότι προφανώς και δεν σου λέμε ότι έχεις ζάχαρο επειδή έχεις και παραπάνω αμνιακό. Μας έκανε απλά εντύπωση το συμπέρασμα της ιατρού σου. Φιλιά πολλά.

Κορίτσια μην τρελενεστε δεν είπα ότι θέλετε να έχω ζάχαρο η κάτι τέτοιο και προφανώς η γιατρός δεν μου το είπε από μόνη της έκανα εξετάσεις αίματος πρώτα βρε. Με τ άλογα και τα πολλά δεν έχω ζάχαρο ούτε εγώ ούτε το μωρο


n0O1p2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, elpida20 είπε:

Κορίτσια μην τρελενεστε δεν είπα ότι θέλετε να έχω ζάχαρο η κάτι τέτοιο και προφανώς η γιατρός δεν μου το είπε από μόνη της έκανα εξετάσεις αίματος πρώτα βρε. Με τ άλογα και τα πολλά δεν έχω ζάχαρο ούτε εγώ ούτε το μωρο

Ποσο ειχες κοπελα μου ζάχαρο νηστείας; Απλα όπως το ειπες νωριτερα καταλαβαμε οτι απλα το υπεθεσε η γιατρός σου... Εκανες κ γλυκοζυλιωμενη; 


kF5Ep3.pngkXAzp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, elpida20 είπε:

Κορίτσια μην τρελενεστε δεν είπα ότι θέλετε να έχω ζάχαρο η κάτι τέτοιο και προφανώς η γιατρός δεν μου το είπε από μόνη της έκανα εξετάσεις αίματος πρώτα βρε. Με τ άλογα και τα πολλά δεν έχω ζάχαρο ούτε εγώ ούτε το μωρο

Προφανώς και δεν υποθηκε ότι είπες κάτι τέτοιο απλά επειδή απάντησες κάπως απότομα ή έστω έτσι μου φάνηκε ήθελα να ξεκαθαρίσω ότι δεν κρίνουμε ότι έχεις ζάχαρο και τέλος απλά μας έκανε εντύπωση η γιατρός. Δεν μας είπες ότι σε έστειλε για εξετάσεις πρώτα να καταλάβουμε ότι δεν είπε από το πουθενά για την ηλικία και νομίζαμε ότι το είπε έτσι χωρίς να τσεκαρει πρωτα.

  • Μου αρέσει 1

0dftp2.png rVxgp2.pnghHSMp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Giotitsa είπε:

Μπορω να παραθεσω ονόματα απο τις φιλες μου για πάμε ποια μαμά θα μας βοηθήσει καλέ @nanoula90 @P.L.L. @ΦαιηΚατς @palmoira @loyloy ε πείτε λίστες τι πρεπει να παρουμε

Είχα κλάψει με τη λίστα της @Smile89 αν δεν την έχει κάπου πρόχειρη θα ξεκινήσω να σας τα αραδιασω εγώ όλα! Είμαι και μανούλα Οκτωβρίου από τον μεγάλο μου γιο οπότε το έχω και με το είδος των ρούχων! 

  • Μου αρέσει 3

Opjnp2.pngnWWEp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, ΦαιηΚατς είπε:

Είχα κλάψει με τη λίστα της @Smile89 αν δεν την έχει κάπου πρόχειρη θα ξεκινήσω να σας τα αραδιασω εγώ όλα! Είμαι και μανούλα Οκτωβρίου από τον μεγάλο μου γιο οπότε το έχω και με το είδος των ρούχων! 

Πες τα μας εσυ οτι σου ερχεται στο κεφαλι

  • Μου αρέσει 1

xfHlp3.png

Link to comment
Share on other sites

Αγάπες είχα νηστείας 100. Συγγνώμη αν σας φάνηκα απότομη ήμουν στο αμάξι σε φανάρι εκείνη την ώρα και έγραφα τόσο γρήγορα που μέχρι και την λέξη λίγα άλογα την έγραψα αχαχαχ

  • Χαχα 1

n0O1p2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, elpida20 είπε:

Αγάπες είχα νηστείας 100. Συγγνώμη αν σας φάνηκα απότομη ήμουν στο αμάξι σε φανάρι εκείνη την ώρα και έγραφα τόσο γρήγορα που μέχρι και την λέξη λίγα άλογα την έγραψα αχαχαχ

Χαχαχα, καλο.... Καλα ετσι κ αλλιως το τ9 κανει θαυματα... Κοιτα το 100 ειναι οριακο, οπως κ το δικο μου... Κ εγω με τοσο είμαι κ προσεχω απο μονη μου... Γενικα οπως σου ξαναπα προσεχε εσυ λιγο τη διατροφή σου κ ολα καλα θα πανε... Γλυκοζυλιωμενη δεν μου ειπες αν εκανες... 


kF5Ep3.pngkXAzp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Giotitsa είπε:

Πες τα μας εσυ οτι σου ερχεται στο κεφαλι

Δώστε μου λίγη ώρα να σας τα φτιάξω σε μια λίστα να τα έχετε μαζεμένα! Χρειάζομαι μόνο λίγο χρόνο και θα με συγχωρήσετε που δεν τα κάνω αμέσως αλλά με 2 θηριακια είναι λίγο δύσκολο ακόμη και αυτό! 

  • Μου αρέσει 2

Opjnp2.pngnWWEp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΦαιηΚατς είπε:

Δώστε μου λίγη ώρα να σας τα φτιάξω σε μια λίστα να τα έχετε μαζεμένα! Χρειάζομαι μόνο λίγο χρόνο και θα με συγχωρήσετε που δεν τα κάνω αμέσως αλλά με 2 θηριακια είναι λίγο δύσκολο ακόμη και αυτό! 

Χαχαχαχαχαχαχαχα αγαπουλα εννοείται καλε σιγά μην το θέλουμε και τώρα γραψτα εσύ και θα τα δουμε διόρθωση 3 θηριακα έχεις και ενα στην κοιλιτσα χαχαχαχχαχα

  • Χαχα 2

xfHlp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, elpida20 είπε:

Αγάπες είχα νηστείας 100. Συγγνώμη αν σας φάνηκα απότομη ήμουν στο αμάξι σε φανάρι εκείνη την ώρα και έγραφα τόσο γρήγορα που μέχρι και την λέξη λίγα άλογα την έγραψα αχαχαχ

Το νηστείας 100 σύμφωνα με τον γιατρό μου αλλά και την ενδοκρινολόγο μου θεωρείται προ διαβήτης κύησης και θέλει διατροφή. Εγώ νηστείας 101 είχα το ανώτερο και ξεκίνησα διατροφή. Ποτέ έκανες αυτές τις εξετάσεις;

  • Μου αρέσει 2

0dftp2.png rVxgp2.pnghHSMp2.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, winspert είπε:

Βρε κορίτσια μου, επειδη καποιες κοπελες καταλαβαίνετε τις κλωτσιες κοντα στον αφαλο..... Εγω τις καταλαβαινω ολες πιο κάτω... Οχι στον αφαλο... Σημαινει κατι αυτο; Θα έπρεπε να ειναι πιο ψηλα το μωρο; 

Κι εγω πιο κατω τις νιωθω

  • Μου αρέσει 1

verzp2.pngYgrLp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Giotitsa είπε:

Χαχαχαχαχαχαχαχα αγαπουλα εννοείται καλε σιγά μην το θέλουμε και τώρα γραψτα εσύ και θα τα δουμε διόρθωση 3 θηριακα έχεις και ενα στην κοιλιτσα χαχαχαχχαχα

Αυτό δεν έχει κάνει αισθητή την παρουσία του ακόμη! Ελπίζω αυτή τη φορά να είναι κοριτσάκι αλλιώς θα γίνω η μάνα του λόχου! Αχαχαχαχαχαχα

  • Χαχα 4

Opjnp2.pngnWWEp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mamacita Alina είπε:

Το νηστείας 100 σύμφωνα με τον γιατρό μου αλλά και την ενδοκρινολόγο μου θεωρείται προ διαβήτης κύησης και θέλει διατροφή. Εγώ νηστείας 101 είχα το ανώτερο και ξεκίνησα διατροφή. Ποτέ έκανες αυτές τις εξετάσεις;

Και μενα την πρωτη φορα με 93 και μου ειπε ειναι τσιμπημενο, βεβαια δε θυμαμαι τι ειχα φαει το προηγουμενο βραδυ γιατι ημουν κ πρωταρα! Μετα 85 και τωρα 78..θελει 12 ωρη νηστεια αν δε κανω λαθος.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Jennak83 είπε:

Και μενα την πρωτη φορα με 93 και μου ειπε ειναι τσιμπημενο, βεβαια δε θυμαμαι τι ειχα φαει το προηγουμενο βραδυ γιατι ημουν κ πρωταρα! Μετα 85 και τωρα 78..θελει 12 ωρη νηστεια αν δε κανω λαθος.

Σωστοτατη!!! :)

  • Μου αρέσει 2

0dftp2.png rVxgp2.pnghHSMp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...