Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 26 λεπτά , Cristina93 είπε:

      Καλημέρα σε όλες/ους! 
      Ξεκινάω σήμερα τον πρώτο κύκλο εξωσωματικής στο Έλενα με gonal 225 και θα προστεθεί αργότερα orgalutran (Ganirelix). Χθες όμως ο εμβρυολόγος του νοσοκομείου δεν βρήκε καθόλου σπερματοζώαρια και θα πρέπει να σκεφτούμε αν θέλουμε να ξεκινήσουμε με προοπτική κατάψυξης των ωαρίων ή με δότη. Εμείς γνωρίζαμε τον Ιούνιο ότι υπάρχουν 50 χιλιάδες σπερματοζωάρια τα οποία τον Σεπτέμβριο μειώθηκαν σε 10 χιλίαδες και πλέον μηδέν μετά από αγωγή με clomiphen citrate που έδωσε στον σύζυγο γυναικολόγος από ιδιωτικό κέντρο εξωσωματικής στο Χαλάνδρι. Να πω επίσης ότι εγώ έχω αποφραγμένες σάλπιγγες, πολύ χαμηλή ΑΜΗ και έχω κάνει εγχείρηση στη μήτρα συν κάποια ακόμα θέματα που δεν πιστεύω να επηρεάζουν πολύ. Ψάχνουμε έναν καλό ανδρολογο ουρολόγο στην Αθήνα ή και ενδοκρινολόγο με ειδίκευση στην ανδρική υπογονιμότητα για να μας πει τι να δοκιμάσουμε ως την επόμενη προσπάθεια. @Kiddo επειδή είδα ότι έχεις κάποιον θα μπορούσες παρακαλώ να μου στείλεις. Κάθε σχόλιο και για τα υπόλοιπα που αναφέρω είναι ευπρόσδεκτο! Η ύπαρξη αυτού του forum με βοήθησε πολύ τους τελευταίους 6 μήνες και ευχαριστώ πραγματικά για όλα!      

      Καλημέρα!

      Θα σου στείλω και πμ αλλά κάποια θέλω να τα γράψω και δημόσια σε περίπτωση που βοηθηθούν και άλλες κοπέλες..

      Η clomiphene δεν μας ταίριαξε ούτε εμάς και ευτυχώς δεν αφήσαμε μεγάλο διάστημα λήψης τους καθώς παρακολουθούσα στενά τις ορμόνες του συζύγου και έτσι επεμβηκαμε άμεσα σε αλλαγή θεραπείας..

      Ενδοκρινολόγο τουλάχιστον δεν καταφέραμε ποτέ να βρούμε κάποιον "σωστό" και με εξειδικευμένες γνώσεις πάνω στην λειτουργία των ανδρικών ορμονών για παρακολούθηση ανδρικής διέγερσης.. Παρόλα αυτά υπάρχει ένα τμήμα μέσα στο Έλενα από ενδοκρινολόγους που ασχολούνται με τις ανδρικές ορμόνες αναπαραγωγής και κάνουν ειδικές ορμονικές θεραπείες! Δυστυχώς δεν θυμάμαι πολλές λεπτομέρειες γιατί πάνε πολλά χρόνια από τότε.. ψαξτο όμως γιατί αξίζει!! Θυμάμαι  είναι ένα πρόγραμμα εντως του Έλενα που μπορεί να πάει ο άντρας σου με ότι εξετάσεις έχει και να κρίνουν αν ανήκει στις περιπτώσεις που θα είχε αποτέλεσμα μια τέτοια ειδική θεραπεία "διέγερσης" για παραγωγή σπερματοζωαρίων ώστε να τον εντάξουν στο πρόγραμμα αυτό. Εμάς δεν μας δέχτηκαν λόγο ιστορικού κρυψορχιας παρά το ότι έχει αποδειχθεί ιατρικός ότι μια τέτοια θεραπεία έχει θετικά αποτελέσματα και σε τέτοιες περιπτώσεις αλλά οι συγκεκριμένοι γιατροί δεν το θεώρησαν αρκετό για να τον εντάξουν στο εν λόγω πρόγραμμα.. ιδιωτικά τέτοιου είδους θεραπείες είναι πανάκριβες έχετε υπόψιν σας.. εμείς δεν θα τα καταφέρναμε χωρίς τη συμβολή κοριτσιών με δωρεές φαρμάκων.. Γοναδοτροπινες για διέγερση αντρών χορηγούνται και από την επιτροπή εξωσωματικής να έχετε υπόψιν σας.. αλλά δεν θυμάμαι σίγουρα αν έχουν ως προαπαιτούμενο για τα δικαιολογητικά βιοψία όρχεων και δεν θέλω να πω βλακεία γιατί πάνε πολλά χρόνια ξαναλέω.. αν χρειαστεί όμως να φτάσετε εκεί, εγώ το αναφέρω γιατί και αυτό είναι μια βοήθεια οπότε ψάξτε το! Για αρχή όμως πάρε ένα τηλέφωνο στο Έλενα και ζήτα να σε συνδέσουν με το ενδοκρινολογικό τμήμα και από εκεί ρώτα το.. ή αν ξέρει ο γιατρός που σε παρακολουθεί.. δεν ξέρω.. ψαξτο όμως!

      Τα παρακάτω δεν τα γράφω για να σε "μαλώσω" αλλά για να έχουν και άλλες κοπέλες υπόψιν τους μη βρεθούν προ εκπλήξεων όπως καταλαβαίνω βρεθήκατε εσείς και σίγουρα δεν είστε οι μόνοι εκεί έξω..

      Καταρχήν δεν ακολουθούμε ποτέ μα ποτέ οδηγίες γυναικολόγου σε ανδρολογικα θέματα!! Όπως δεν θα πηγαίναμε εμείς οι γυναίκες σε ανδρολογο για παρακολούθηση ωορρηξίας ή οποιοδήποτε άλλη γυναικολογική εξέταση έτσι δεν πρέπει να αφήνουμε και τους άνδρες μας να παρακολουθούνται ή να ακολουθούν οδηγίες γυναικολόγου!! ΣΟΣ!! 

      Επίσης δεν λαμβάνουμε ποτέ μα ποτέ φάρμακα διέγερσης χωρίς να παρακολουθούμε στενά τις ορμόνες και το αποτέλεσμα που έχουν σε αυτές!! Δεν ταιριάζουν όλα τα φάρμακα σε όλους τους οργανισμούς! Σε κάποιους έχουν καλό αποτέλεσμα σε άλλους όχι..! Πάντα η όποια αγωγή διέγερσης είτε σε άντρες είτε σε γυναίκες πρέπει να γίνεται με την απόλυτη και στενή παρακολούθηση του αναλογούντος γιατρού! ΣΟΣ!! 

Μανούλες Οκτωβρίου 2019!


Recommended Posts

Just now, Giotitsa είπε:

Πάντως αν μπορείς και με συγχωρείς που στο λέω πήγαινε μετα απο καναδυο βδομάδες για δουλειά

Χιλια συγγνωμη που ρωταω, αλλα εσενα τοτε ποσο διαστημα σου ειχε πει;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 15,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Penny...

    1828

  • winspert

    1792

  • Mamacita Alina

    1638

  • tsilona

    1294

Just now, elpida20 είπε:

Κοριτσια δεν έχω ζάχαρο ούτε είχα ποτέ. Και η γυναικολόγος μου είπε ότι το ζάχαρο δεν έχει να κάνει με την διατροφή αλλά με το ατομο

Κοριτσακι μας δεν είμαστε γιατροί να ξερουμε στα σίγουρα. Δε σου είπαμε ότι έχεις ζάχαρο σόνυ και καλά. Ούτε θέλουμε να έχεις βασικά! Το απευχομαστε. Γι'αυτό είναι οι αιματολογικές που γίνονται κάθε μήνα και η καμπύλη γλυκόζης που γίνεται τώρα σε μια δύο εβδομάδες ανάλογα σε ποια είσαι εσύ. 

Όμως ο διαβήτης κύησης δεν έχει να κάνει με το αν είχες ζάχαρο πριν. Τον προκαλεί ο πλακούντας. Ούτε εγώ είχα πριν και μάλιστα δεν είχα ούτε στη πρώτη εγκυμοσύνη, ούτε πιθανόν θα συνεχίσω να έχω μετά τη γέννα. Σε πολλές γυναίκες εμφανίζεται τώρα στο δεύτερο τρίμηνο γιατί όσο μεγαλωνει-οριμαζει ο πλακούντας τόσο το παράγει να το πω έτσι. Σε άλλες πάλι όπως εμένα κάνει την εμφάνιση του νωρίς απ' τις πρώτες εβδομάδες! 

Δεν είναι κακό αφού έχουμε μια ιδέα να σε συμβουλεύουμε πάνω σε αυτό. Η ηλικία δεν έχει να κάνει με το αμνιακό σου. Η ανατομία της μήτρας σου ναι, το ότι το μωρό κάνει πιπι πιο συχνά ναι, ίσως επηρεάζει και το αν πίνεις πολλά υγρά γιατί το έχω ακούσει και αυτό, όχι όμως ότι η ηλικία παίζει ρόλο στο αμνιακό. Ούτε όμως σημαίνει ότι έχεις ζάχαρο. Απλά επειδή στο είπε ήδη ένας γιατρός καλό θα ήταν να τσεκαρεις με αίματος έστω το νηστείας να βεβαιωθεις.

Ο διαβήτης κύησης δεν έχει να κάνει ούτε με τη διατροφή, ούτε με την ηλικια, ούτε με το άτομο. έχει να κάνει με τον πλακούντα και κατά πόσο θα αυξήσει τα επίπεδα σακχάρου στο αίμα της κάθε εγκυμονούσας. Αν είναι κάποια απ' τις τυχερές λειτουργεί κανονικά και δεν επηρεάζει αν είναι από τις λιγότερο τυχερές τότε θα υπάρξει διαβήτης κύησης. Τα συμπτώματα του διαβήτη κύησης στη μήτρα είναι το υδραμνιο (παραπάνω αμνιακό υγρό), και παχουλό μωράκι όπως σου ξανά είπα. 

Σε ενημερώνουμε να έχεις ιδέα. Ούτε σου λέμε ότι έχεις ζάχαρο ούτε τίποτα. Απλά αφού υπάρχει έστω ένας γιατρός που σου είπε ότι ίσως είναι ζάχαρο η άλλη γιατρός που είπε για την ηλικία έτσι απλά χωρίς να δει αποτελέσματα αιματολογικων εξετάσεων ή καμπύλης μας φάνηκε λίγο έως πολύ περίεργο. Εκεί έχουμε την ένσταση με τη Γιώτα.. στο τι είπε η γιατρός όχι ότι πιστεύουμε πως έχεις ζάχαρο με το ζόρι... Απλά για να πεις κάτι τέτοιο σε μια εγκυμονούσα πρώτα βλέπεις τα αποτελέσματα εξετάσεων δεν της λες ααα δεν έχεις κάτι φταίει η ηλικία επειδή είσαι μικρή. Σαφώς και δεν είναι απαραίτητο επειδή έχεις παραπάνω αμνιακό να έχεις ζάχαρο δεν πάνε πακέτο αυτά απλά πριν βγει το συμπέρασμα της γιατρού ότι είσαι μικρή και φταίει αυτό θα έπρεπε να δει έστω μια αιματολογική εξέταση αυτού του μήνα κάτι... Είναι σαν να έχω ξαφνικά 13 πίεση από εκεί που έχω 9 συνέχεια και ο γιατρός να μου πει ααα δεν είναιι προεκλαμψία είναι επειδή είσαι μικρή ή επειδή είσαι αγχωμενη. Πρώτα θα μου κάνει εξετάσεις και αν βγουν καθαρές τότε θα βγάλει το συμπέρασμα ότι φταίει κάτι άλλο. Προφανώς και δεν σημαίνει πάντα ότι υψηλή πίεση = προεκλαμψία ή υψηλό αμνιακό = ζάχαρο απλά πρέπει να τσεκαριστουν πρώτα οι αιτίες που τα προκάλεσαν και αν οι εξετάσεις είναι πεντακάθαρες τότε ο γιατρός θα σκεφτεί ότι φταίει η ηλικία, το αγχος, η ανατομία και ούτω καθεξής!!

Ελπίζω να μη σε ζαλισα απλά ήθελα να σου εξηγήσω ότι προφανώς και δεν σου λέμε ότι έχεις ζάχαρο επειδή έχεις και παραπάνω αμνιακό. Μας έκανε απλά εντύπωση το συμπέρασμα της ιατρού σου. Φιλιά πολλά.

  • Μου αρέσει 5

0dftp2.png rVxgp2.pnghHSMp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mamacita Alina είπε:

Μη με περάσεις για χαζή αλλά δε κατάλαβα την ερώτηση με το γράφημα χαχαχα. Σε ευχαριστώ που ρώτησες!! Πήρα χθες τηλ που τα είδαμε τα αποτελέσματα και ρώτησα για τη κοιλιά και μου είπαν ακριβώς το ίδιο... Ρώτησα και για το ρινικό και είπα ότι με μια κοπέλα έχουμε το ίδιο και αγχώνεται και μου είπαν ότι είναι μια χαρά το 5.7 ρινικό οστό και να μην ανησυχώ αν ήταν κάτι θα το έλεγαν λέει. Επίσης στο γράφημα εκεί που λέει ρινικό οστό είναι ένα τσικ πάνω από τη μέση το δικό μας οπότε δεν είναι κάτω απ' το όριο. Έχει να κάνει και με την εβδομάδα που είσαι μου είπαν ή του γιατρού ίσως του έφυγε ένα χιλιοστό αλλά και πάλι είναι κανονικό. Ρώτησα επίσης για τη περίμετρο κεφαλής και μου είπαν πως αν έχει πάρει θέση το μωρό στη λεκάνη ίσως βγει λάθος μέτρηση και καλό θα είναι να επαναληφθεί αν όμως τα υπόλοιπα μέλη και όργανα του μωρού συμβαδίζουν με την εβδομάδα που είναι και βγαίνει μόνο το κεφάλι μικρότερο πιθανότατα να πήγε λάθος η μέτρηση. Σχεδόν που το επιβεβαίωσε. ελπίζω να μη κρατάει σημειώσεις να δει την εξέταση μετά να δει πως δεν ρωτούσα για μένα χαχαχαχα όχι ότι με νοιάζει αλλά θα πει τι κάνει αυτή έρευνα; Χαχαχαχα

Εμένα με 5.6 ρινικό είναι ακριβώς στη τελευταία θέση των φ.τ... το μόνο που μπορώ να συμπεράνω είναι πως χρησιμοποιούν άλλες κλίμακες Φ.τ οι γιατροί μας. Γιατί με διάφορα ενός χιλιοστού σε μένα βγαίνει στο κατώτερο όριο ενώ εσένα βγαίνει στο μ.ο... Εγώ στην β επιπέδου ήμουν 21+4 βδ. Εσύ 22+3;  Σ'ευχαριστώ πολύ κι εγώ που ρώτησες τον γιατρό σου για μένα!! Αυτό που γράφεις για τη λεκάνη το ίδιο ακριβώς μου είπε και η εμβρυοκαρδιολογος και μου το ανέφερε γιατί στις 2 ώρες που ήμασταν εκεί το μωρό όλο εκεί είχε το κεφάλι του και μου είπε πως αν ήταν έτσι και στη β επιπέδου τότε μάλλον απλα έγινε λάθος μέτρηση. Στα γραφήματα εκτός από περίμετρος κεφαλής και ρινικό, όλα τα άλλα είναι καλά. Δλδ είναι λίγο πιο κάτω από τον μ.ο, δεν είναι αλλά χαμηλά αλλά στον μ.ο και αλλά πιο πάνω από τον μ.ο. υποθέτω πως αυτό τουλάχιστον είναι καλό. Και απ οτι καταλαβαινω κι εσενα ετσι είναι όλα λίγο πιο κάτω από τον μ.ο και συμμετρικά γι αυτό και δεν ανησυχούν σε σένα!


yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Farmakotriftena είπε:

Εμένα με 5.6 ρινικό είναι ακριβώς στη τελευταία θέση των φ.τ... το μόνο που μπορώ να συμπεράνω είναι πως χρησιμοποιούν άλλες κλίμακες Φ.τ οι γιατροί μας. Γιατί με διάφορα ενός χιλιοστού σε μένα βγαίνει στο κατώτερο όριο ενώ εσένα βγαίνει στο μ.ο... Εγώ στην β επιπέδου ήμουν 21+4 βδ. Εσύ 22+3;  Σ'ευχαριστώ πολύ κι εγώ που ρώτησες τον γιατρό σου για μένα!! Αυτό που γράφεις για τη λεκάνη το ίδιο ακριβώς μου είπε και η εμβρυοκαρδιολογος και μου το ανέφερε γιατί στις 2 ώρες που ήμασταν εκεί το μωρό όλο εκεί είχε το κεφάλι του και μου είπε πως αν ήταν έτσι και στη β επιπέδου τότε μάλλον απλα έγινε λάθος μέτρηση. Στα γραφήματα εκτός από περίμετρος κεφαλής και ρινικό, όλα τα άλλα είναι καλά. Δλδ είναι λίγο πιο κάτω από τον μ.ο, δεν είναι αλλά χαμηλά αλλά στον μ.ο και αλλά πιο πάνω από τον μ.ο. υποθέτω πως αυτό τουλάχιστον είναι καλό. Και απ οτι καταλαβαινω κι εσενα ετσι είναι όλα λίγο πιο κάτω από τον μ.ο και συμμετρικά γι αυτό και δεν ανησυχούν σε σένα!

Έτσι ακριβώς τα γραφήματα μου...  Ήμουν 22+1 αλλά βγήκε 21+6 εκεί. Βέβαια μου είπαν μηδαμινή διάφορα και όλα οκ. Μάλλον χρησιμοποιούν αλλες κλίμακες όντως γιατί εμένα είναι η τελιτσα ένα τσικ πάνω απ' τη γραμμουλα του μ.ο προσπαθώ να δω πως στέλνεις φωτό που όταν έρθει ο άντρας μου να σου στείλω χαχαχαχα. Αφού είναι πάντως στη λεκάνη το μωρό παίζει ξεκάθαρα λάθος μέτρηση γιατί και ο δικός μου επέμενε ότι στη λεκάνη δεν αφήνει το μωρό περιθώρια για σωστές μετρήσεις κάτι μπορεί να κρύβεται στα οστά κοντά της λεκάνης και να μη μετρηθεί ειδικά αν έχει παράξενη στάση το μωρό ή ίσως βγει μεγαλύτερο επειδή μετρήθηκε και λίγο λεκάνη και μου λέει εσένα τι σου βγήκε λέω μικρότερο χαχαχα τζιζας θα πάω με άλλο όνομα στο ντοπλερ χαχαχαχα

  • Χαχα 1

0dftp2.png rVxgp2.pnghHSMp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mamacita Alina είπε:

Κοριτσακι μας δεν είμαστε γιατροί να ξερουμε στα σίγουρα. Δε σου είπαμε ότι έχεις ζάχαρο σόνυ και καλά. Ούτε θέλουμε να έχεις βασικά! Το απευχομαστε. Γι'αυτό είναι οι αιματολογικές που γίνονται κάθε μήνα και η καμπύλη γλυκόζης που γίνεται τώρα σε μια δύο εβδομάδες ανάλογα σε ποια είσαι εσύ. 

Όμως ο διαβήτης κύησης δεν έχει να κάνει με το αν είχες ζάχαρο πριν. Τον προκαλεί ο πλακούντας. Ούτε εγώ είχα πριν και μάλιστα δεν είχα ούτε στη πρώτη εγκυμοσύνη, ούτε πιθανόν θα συνεχίσω να έχω μετά τη γέννα. Σε πολλές γυναίκες εμφανίζεται τώρα στο δεύτερο τρίμηνο γιατί όσο μεγαλωνει-οριμαζει ο πλακούντας τόσο το παράγει να το πω έτσι. Σε άλλες πάλι όπως εμένα κάνει την εμφάνιση του νωρίς απ' τις πρώτες εβδομάδες! 

Δεν είναι κακό αφού έχουμε μια ιδέα να σε συμβουλεύουμε πάνω σε αυτό. Η ηλικία δεν έχει να κάνει με το αμνιακό σου. Η ανατομία της μήτρας σου ναι, το ότι το μωρό κάνει πιπι πιο συχνά ναι, ίσως επηρεάζει και το αν πίνεις πολλά υγρά γιατί το έχω ακούσει και αυτό, όχι όμως ότι η ηλικία παίζει ρόλο στο αμνιακό. Ούτε όμως σημαίνει ότι έχεις ζάχαρο. Απλά επειδή στο είπε ήδη ένας γιατρός καλό θα ήταν να τσεκαρεις με αίματος έστω το νηστείας να βεβαιωθεις.

Ο διαβήτης κύησης δεν έχει να κάνει ούτε με τη διατροφή, ούτε με την ηλικια, ούτε με το άτομο. έχει να κάνει με τον πλακούντα και κατά πόσο θα αυξήσει τα επίπεδα σακχάρου στο αίμα της κάθε εγκυμονούσας. Αν είναι κάποια απ' τις τυχερές λειτουργεί κανονικά και δεν επηρεάζει αν είναι από τις λιγότερο τυχερές τότε θα υπάρξει διαβήτης κύησης. Τα συμπτώματα του διαβήτη κύησης στη μήτρα είναι το υδραμνιο (παραπάνω αμνιακό υγρό), και παχουλό μωράκι όπως σου ξανά είπα. 

Σε ενημερώνουμε να έχεις ιδέα. Ούτε σου λέμε ότι έχεις ζάχαρο ούτε τίποτα. Απλά αφού υπάρχει έστω ένας γιατρός που σου είπε ότι ίσως είναι ζάχαρο η άλλη γιατρός που είπε για την ηλικία έτσι απλά χωρίς να δει αποτελέσματα αιματολογικων εξετάσεων ή καμπύλης μας φάνηκε λίγο έως πολύ περίεργο. Εκεί έχουμε την ένσταση με τη Γιώτα.. στο τι είπε η γιατρός όχι ότι πιστεύουμε πως έχεις ζάχαρο με το ζόρι... Απλά για να πεις κάτι τέτοιο σε μια εγκυμονούσα πρώτα βλέπεις τα αποτελέσματα εξετάσεων δεν της λες ααα δεν έχεις κάτι φταίει η ηλικία επειδή είσαι μικρή. Σαφώς και δεν είναι απαραίτητο επειδή έχεις παραπάνω αμνιακό να έχεις ζάχαρο δεν πάνε πακέτο αυτά απλά πριν βγει το συμπέρασμα της γιατρού ότι είσαι μικρή και φταίει αυτό θα έπρεπε να δει έστω μια αιματολογική εξέταση αυτού του μήνα κάτι... Είναι σαν να έχω ξαφνικά 13 πίεση από εκεί που έχω 9 συνέχεια και ο γιατρός να μου πει ααα δεν είναιι προεκλαμψία είναι επειδή είσαι μικρή ή επειδή είσαι αγχωμενη. Πρώτα θα μου κάνει εξετάσεις και αν βγουν καθαρές τότε θα βγάλει το συμπέρασμα ότι φταίει κάτι άλλο. Προφανώς και δεν σημαίνει πάντα ότι υψηλή πίεση = προεκλαμψία ή υψηλό αμνιακό = ζάχαρο απλά πρέπει να τσεκαριστουν πρώτα οι αιτίες που τα προκάλεσαν και αν οι εξετάσεις είναι πεντακάθαρες τότε ο γιατρός θα σκεφτεί ότι φταίει η ηλικία, το αγχος, η ανατομία και ούτω καθεξής!!

Ελπίζω να μη σε ζαλισα απλά ήθελα να σου εξηγήσω ότι προφανώς και δεν σου λέμε ότι έχεις ζάχαρο επειδή έχεις και παραπάνω αμνιακό. Μας έκανε απλά εντύπωση το συμπέρασμα της ιατρού σου. Φιλιά πολλά.

Συμφωνω απόλυτα  με την τοποθέτησή σου... Πρωτα κανουμε εξετασεις κ μετα βγαζουμε συμπερασματα. Ιδιως για κατι τετοιο που δεν μπορείς να κανεις υποθεσεις... Αυτο πρεπει να κανουν ολοι οι γιατροι... 

  • Μου αρέσει 1

kF5Ep3.pngkXAzp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, winspert είπε:

Συμφωνω απόλυτα  με την τοποθέτησή σου... Πρωτα κανουμε εξετασεις κ μετα βγαζουμε συμπερασματα. Ιδιως για κατι τετοιο που δεν μπορείς να κανεις υποθεσεις... Αυτο πρεπει να κανουν ολοι οι γιατροι... 

Αυτό ακριβώς εννοώ και σε ευχαριστώ που με κατάλαβες γιατί μπορεί να παρεξηγηθώ στο τέλος. Προφανώς και δεν επιμένω ότι η κοπέλα έχει ζάχαρο προς Θεού μακριά από αυτήν και από όλες, αλλά το συμπέρασμα που βγήκε έτσι ότι φταίει η ηλικία μου φάνηκε περίεργο και βγιαστικό...

Να σας πω τώρα εγώ κάτι άσχετο;

Μόλις έκανα την πρώτη λίστα με τα ψώνια της μπέμπας και είμαι πραγματικά ενθουσιασμένη να το πω; Συγκινημένη να το πω; Ηηηηη ήρθε η ώρα και για λίστες και δεν το πιστεύω!!! εκεί που σκέφτομαι μα τι κάνεις είναι νωρίς ακούω μια φωνουλα και λέει τι νωρίς μαρή χαρχάλω σε 3 περίπου εβδομάδες μπαίνεις στο τρίτο τρίμηνο!!! Αχ Παναγίτσα μου!!!!

  • Μου αρέσει 2
  • Χαχα 2

0dftp2.png rVxgp2.pnghHSMp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mamacita Alina είπε:

Αυτό ακριβώς εννοώ και σε ευχαριστώ που με κατάλαβες γιατί μπορεί να παρεξηγηθώ στο τέλος. Προφανώς και δεν επιμένω ότι η κοπέλα έχει ζάχαρο προς Θεού μακριά από αυτήν και από όλες, αλλά το συμπέρασμα που βγήκε έτσι ότι φταίει η ηλικία μου φάνηκε περίεργο και βγιαστικό...

Να σας πω τώρα εγώ κάτι άσχετο;

Μόλις έκανα την πρώτη λίστα με τα ψώνια της μπέμπας και είμαι πραγματικά ενθουσιασμένη να το πω; Συγκινημένη να το πω; Ηηηηη ήρθε η ώρα και για λίστες και δεν το πιστεύω!!! εκεί που σκέφτομαι μα τι κάνεις είναι νωρίς ακούω μια φωνουλα και λέει τι νωρίς μαρή χαρχάλω σε 3 περίπου εβδομάδες μπαίνεις στο τρίτο τρίμηνο!!! Αχ Παναγίτσα μου!!!!

Ούτε εγώ εχω θρομβοφιλια αλλά όταν μένω έγκυος γίνεται και αν δεν το έβρισκα δεβ θέλω να πω τις επιπτώσεις τέλος πάντων εσύ πως είσαι και εγώ μόλος 30 χρονων πιπινι είμαι αλλά πηζεται το αίμα μου 

  • Χαχα 1

xfHlp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mamacita Alina είπε:

Αυτό ακριβώς εννοώ και σε ευχαριστώ που με κατάλαβες γιατί μπορεί να παρεξηγηθώ στο τέλος. Προφανώς και δεν επιμένω ότι η κοπέλα έχει ζάχαρο προς Θεού μακριά από αυτήν και από όλες, αλλά το συμπέρασμα που βγήκε έτσι ότι φταίει η ηλικία μου φάνηκε περίεργο και βγιαστικό...

Να σας πω τώρα εγώ κάτι άσχετο;

Μόλις έκανα την πρώτη λίστα με τα ψώνια της μπέμπας και είμαι πραγματικά ενθουσιασμένη να το πω; Συγκινημένη να το πω; Ηηηηη ήρθε η ώρα και για λίστες και δεν το πιστεύω!!! εκεί που σκέφτομαι μα τι κάνεις είναι νωρίς ακούω μια φωνουλα και λέει τι νωρίς μαρή χαρχάλω σε 3 περίπου εβδομάδες μπαίνεις στο τρίτο τρίμηνο!!! Αχ Παναγίτσα μου!!!!

Αυτο ειναι πραγματικά τελειο... Κ εγω μετα τη β επιπεδου θα παω να παρω κανα φορμακι, κανα ζιπουνακι.... Ανυπομονω... Με τη λιστα κ τα απαραιτητα ειμαι πολυ μπερδεμενη σαν πρωταρα. Ιδιως στο ποσα θα πρεπει να παρω απο το καθε τι... Αν θελει κάποια απο τις εμπειρες μανουλες να μας δωσει μια ιδεα... Σιγουρα υπαρχουν βιντεακια στο γιου τιουμπ που δειχνει τι κ πως αλλα θα μας βοηθουσε η εμπειρια σας... 


kF5Ep3.pngkXAzp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, winspert είπε:

Αυτο ειναι πραγματικά τελειο... Κ εγω μετα τη β επιπεδου θα παω να παρω κανα φορμακι, κανα ζιπουνακι.... Ανυπομονω... Με τη λιστα κ τα απαραιτητα ειμαι πολυ μπερδεμενη σαν πρωταρα. Ιδιως στο ποσα θα πρεπει να παρω απο το καθε τι... Αν θελει κάποια απο τις εμπειρες μανουλες να μας δωσει μια ιδεα... Σιγουρα υπαρχουν βιντεακια στο γιου τιουμπ που δειχνει τι κ πως αλλα θα μας βοηθουσε η εμπειρια σας... 

Μπορω να παραθεσω ονόματα απο τις φιλες μου για πάμε ποια μαμά θα μας βοηθήσει καλέ @nanoula90 @P.L.L. @ΦαιηΚατς @palmoira @loyloy ε πείτε λίστες τι πρεπει να παρουμε

  • Μου αρέσει 1

xfHlp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, winspert είπε:

Αυτο ειναι πραγματικά τελειο... Κ εγω μετα τη β επιπεδου θα παω να παρω κανα φορμακι, κανα ζιπουνακι.... Ανυπομονω... Με τη λιστα κ τα απαραιτητα ειμαι πολυ μπερδεμενη σαν πρωταρα. Ιδιως στο ποσα θα πρεπει να παρω απο το καθε τι... Αν θελει κάποια απο τις εμπειρες μανουλες να μας δωσει μια ιδεα... Σιγουρα υπαρχουν βιντεακια στο γιου τιουμπ που δειχνει τι κ πως αλλα θα μας βοηθουσε η εμπειρια σας... 

ο κανονας ειναι να παρεις περιπου δυο αλλαξιες την μερα για μια εβδομαδα για να μην βαζεις πληντηριο.με δυο ρουχαλακια. 

απο πετσετες θα παρεις μονο 1 γιατι ειναι ευκολο δωρο κ θα σου φερουν πολλες κ.δεν θα χρειαζετε κ να αλλαζεις συνεχεια. 

πανες αγκαλιας σιγουρα τρεις για να εχεις να πλενεις κτλ.

σελτεδακια σιγουρα 6-7 γιατι θα βαλεις κ κατω απο το στρωματακι του.

σεντονακια θα παρεις 4-5 για το λικνο καλαθουνα.

για την κουνια  αργοτερα 2 ειναι αρκετα. 

ολα τα υπολοιπα σιγα σιγα τα μαγαζια θα ειναι συνεχεια ανοιχτα κ μετα την γεννα αυτο να θυμασαι! 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αχ @winspert μεγάλο θέμα άνοιξες χαχαχαχα κάτι που είναι ή ήταν απολύτως απαραίτητο για εμένα για εσένα ίσως να είναι παντελώς άχρηστο και το αντίθετο. εγω πήρα απ' όλα και τελικά ευτυχώς γιατί δε μου έφεραν τίποτα σε πετσέτα κλπ μόνο ρουχαλακια και αυτά για μεγαλύτερη ηλικία. Επειδή γεννάμε και εποχή ζέστης θέλουμε και μακρυμάνικα ελαφρά φορμακια και κοντομανικο μερικά, ζιπουνακια, πανάκια, αδιάβροχα σελτεδακια για το στρωματακι, παμπερς, πιπίλα και μπιμπερο καλου κακού, σεντονακια, κουβερτακια (για πιο μετά που θα παγωσει ο καιρός, πάνες αγκαλιας, οινόπνευμα για τον αφαλό, αποστειρωμενςς γάζες, κρέμα συγκαματος, (τα γράφω όπως μου έρθουν χαχαχαχα) κλπ

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 1

0dftp2.png rVxgp2.pnghHSMp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Giotitsa είπε:

Μπορω να παραθεσω ονόματα απο τις φιλες μου για πάμε ποια μαμά θα μας βοηθήσει καλέ @nanoula90 @P.L.L. @ΦαιηΚατς @palmoira @loyloy ε πείτε λίστες τι πρεπει να παρουμε

Ω! Χαιρομαι να βοηθήσω αν μπορώ! Εγώ επειδή είχα τα πάντα από την ανιψιά μου δεν αγόρασα πολλά αλλά θα πω τι χρειάστηκα περισσότερο:

τουλάχιστον 10 βαμβακερά φανελάκια και 10 ολόσωμα (για να μην πλένεις και κάθε μέρα!)

Καλτούλες σκουφάκι 

πανουλες αγκαλιάς καμία 10αρια, σεντονάκια 3 σετ  σφηνάκι για να μη γυρνάει στον ύπνο

πετσετακια για να καθαρίζεις τον ποπό του μωρού (εγώ είχα 20 γιατί είναι πάμφθηνα -50λεπτα από τα ικεα- και τα χρησιμοποιω πολύ!) και πετσετακια για τα ρεψίματα τις γουλιτσες κτλ. Επισης είχα περίπου 20. Δεν είναι χαμένα λεφτά. Θα τα χρησιμοποιησετε πολυυυ! 

 Για το φαγητό: Είχα 4 μπιμπερό για να μην ξεμένω παρόλο που θηλάζω κιολας -ακόμα. Ένα θερμό για να φυλάς νερό που έχει αποστειρωθει. Έναν αποστειρωτη. Ένα θηλαστρο. 

Για την ψυχαγωγία του μωρού θα ευγνωμονειτε αιώνια αυτούς που σκέφτηκαν τα κρεμαστά πάνω από την κούνια που περιστρέφονται και παίζουν μουσική. Επισης μετά από τις πρώτες εβδομαδες κι αν το επιθυμείτε η πιπίλα μπορεί να σας βγάλει από πολλούς μπελάδες! 

Δε μου έρχεται κάτι αλλο! Ελπίζω να βοηθησα! 

  • Μου αρέσει 3
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, P.L.L. είπε:

Ω! Χαιρομαι να βοηθήσω αν μπορώ! Εγώ επειδή είχα τα πάντα από την ανιψιά μου δεν αγόρασα πολλά αλλά θα πω τι χρειάστηκα περισσότερο:

τουλάχιστον 10 βαμβακερά φανελάκια και 10 ολόσωμα (για να μην πλένεις και κάθε μέρα!)

Καλτούλες σκουφάκι 

πανουλες αγκαλιάς καμία 10αρια, σεντονάκια 3 σετ  σφηνάκι για να μη γυρνάει στον ύπνο

πετσετακια για να καθαρίζεις τον ποπό του μωρού (εγώ είχα 20 γιατί είναι πάμφθηνα -50λεπτα από τα ικεα- και τα χρησιμοποιω πολύ!) και πετσετακια για τα ρεψίματα τις γουλιτσες κτλ. Επισης είχα περίπου 20. Δεν είναι χαμένα λεφτά. Θα τα χρησιμοποιησετε πολυυυ! 

 Για το φαγητό: Είχα 4 μπιμπερό για να μην ξεμένω παρόλο που θηλάζω κιολας -ακόμα. Ένα θερμό για να φυλάς νερό που έχει αποστειρωθει. Έναν αποστειρωτη. Ένα θηλαστρο. 

Για την ψυχαγωγία του μωρού θα ευγνωμονειτε αιώνια αυτούς που σκέφτηκαν τα κρεμαστά πάνω από την κούνια που περιστρέφονται και παίζουν μουσική. Επισης μετά από τις πρώτες εβδομαδες κι αν το επιθυμείτε η πιπίλα μπορεί να σας βγάλει από πολλούς μπελάδες! 

Δε μου έρχεται κάτι αλλο! Ελπίζω να βοηθησα! 

Αααααα σε ευχαριστούμε πολύ παρα πολύ εγώ τον επόμενο μηνα Εχω αγορες με τον άνδρα θα έχει πλάκα

  • Μου αρέσει 1

xfHlp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, linaa είπε:

ο κανονας ειναι να παρεις περιπου δυο αλλαξιες την μερα για μια εβδομαδα για να μην βαζεις πληντηριο.με δυο ρουχαλακια. 

απο πετσετες θα παρεις μονο 1 γιατι ειναι ευκολο δωρο κ θα σου φερουν πολλες κ.δεν θα χρειαζετε κ να αλλαζεις συνεχεια. 

πανες αγκαλιας σιγουρα τρεις για να εχεις να πλενεις κτλ.

σελτεδακια σιγουρα 6-7 γιατι θα βαλεις κ κατω απο το στρωματακι του.

σεντονακια θα παρεις 4-5 για το λικνο καλαθουνα.

για την κουνια  αργοτερα 2 ειναι αρκετα. 

ολα τα υπολοιπα σιγα σιγα τα μαγαζια θα ειναι συνεχεια ανοιχτα κ μετα την γεννα αυτο να θυμασαι! 

 

Just now, Mamacita Alina είπε:

Αχ @winspert μεγάλο θέμα άνοιξες χαχαχαχα κάτι που είναι ή ήταν απολύτως απαραίτητο για εμένα για εσένα ίσως να είναι παντελώς άχρηστο και το αντίθετο. εγω πήρα απ' όλα και τελικά ευτυχώς γιατί δε μου έφεραν τίποτα σε πετσέτα κλπ μόνο ρουχαλακια και αυτά για μεγαλύτερη ηλικία. Επειδή γεννάμε και εποχή ζέστης θέλουμε και μακρυμάνικα ελαφρά φορμακια και κοντομανικο μερικά, ζιπουνακια, πανάκια, αδιάβροχα σελτεδακια για το στρωματακι, παμπερς, πιπίλα και μπιμπερο καλου κακού, σεντονακια, κουβερτακια (για πιο μετά που θα παγωσει ο καιρός, πάνες αγκαλιας, οινόπνευμα για τον αφαλό, αποστειρωμενςς γάζες, κρέμα συγκαματος, (τα γράφω όπως μου έρθουν χαχαχαχα) κλπ

 

Just now, P.L.L. είπε:

Ω! Χαιρομαι να βοηθήσω αν μπορώ! Εγώ επειδή είχα τα πάντα από την ανιψιά μου δεν αγόρασα πολλά αλλά θα πω τι χρειάστηκα περισσότερο:

τουλάχιστον 10 βαμβακερά φανελάκια και 10 ολόσωμα (για να μην πλένεις και κάθε μέρα!)

Καλτούλες σκουφάκι 

πανουλες αγκαλιάς καμία 10αρια, σεντονάκια 3 σετ  σφηνάκι για να μη γυρνάει στον ύπνο

πετσετακια για να καθαρίζεις τον ποπό του μωρού (εγώ είχα 20 γιατί είναι πάμφθηνα -50λεπτα από τα ικεα- και τα χρησιμοποιω πολύ!) και πετσετακια για τα ρεψίματα τις γουλιτσες κτλ. Επισης είχα περίπου 20. Δεν είναι χαμένα λεφτά. Θα τα χρησιμοποιησετε πολυυυ! 

 Για το φαγητό: Είχα 4 μπιμπερό για να μην ξεμένω παρόλο που θηλάζω κιολας -ακόμα. Ένα θερμό για να φυλάς νερό που έχει αποστειρωθει. Έναν αποστειρωτη. Ένα θηλαστρο. 

Για την ψυχαγωγία του μωρού θα ευγνωμονειτε αιώνια αυτούς που σκέφτηκαν τα κρεμαστά πάνω από την κούνια που περιστρέφονται και παίζουν μουσική. Επισης μετά από τις πρώτες εβδομαδες κι αν το επιθυμείτε η πιπίλα μπορεί να σας βγάλει από πολλούς μπελάδες! 

Δε μου έρχεται κάτι αλλο! Ελπίζω να βοηθησα! 

Κορίτσια σας ευχαριστώ πολυ... Θα τα αποθηκευσω αυτα που μου γραψατε... Δε θελω να κανω υπερβολες σε πράγματα που δε χρειάζεται, αλλα ουτε να τσιγγουνευτω σε αλλα που θα τα χρειάζομαι με το κιλο... Σιγουρα δεν ξερει καμια τι θα τις φερουν απο δωρα οποτε παιρνω  τα απαραίτητα για αρχη... Γι αυτο που ειπες φιλη μου @P.L.L.. για τα περιστρεφομενα, εχω βρει μια ωραια γατουλα που οταν κλαιει το μωρο ξεκιναει να παιζει μονη της λευκους ηχους ή μελωδιες κ με προτζεκτορα γυρνανε αστερακια στο ταβανι σε διαφορους χρωματισμους... Κ μετα σβηνει μονο του... Σκέφτομαι να το παρω αν κ ειναι στο 50αρικο...μου αρεσε πολυ.... Εσυ βέβαια εννοουσες τα κρεμαστα παιχνιδακια, αλλα μου φαινεται ωραιο κ αυτο... 

Σε ευχαριστώ @Giotitsaπου φωναξες τις φιλες σου για βοηθεια... 

  • Μου αρέσει 1

kF5Ep3.pngkXAzp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, winspert είπε:

 

 

Κορίτσια σας ευχαριστώ πολυ... Θα τα αποθηκευσω αυτα που μου γραψατε... Δε θελω να κανω υπερβολες σε πράγματα που δε χρειάζεται, αλλα ουτε να τσιγγουνευτω σε αλλα που θα τα χρειάζομαι με το κιλο... Σιγουρα δεν ξερει καμια τι θα τις φερουν απο δωρα οποτε παιρνω  τα απαραίτητα για αρχη... Γι αυτο που ειπες φιλη μου @P.L.L.. για τα περιστρεφομενα, εχω βρει μια ωραια γατουλα που οταν κλαιει το μωρο ξεκιναει να παιζει μονη της λευκους ηχους ή μελωδιες κ με προτζεκτορα γυρνανε αστερακια στο ταβανι σε διαφορους χρωματισμους... Κ μετα σβηνει μονο του... Σκέφτομαι να το παρω αν κ ειναι στο 50αρικο...μου αρεσε πολυ.... Εσυ βέβαια εννοουσες τα κρεμαστα παιχνιδακια, αλλα μου φαινεται ωραιο κ αυτο... 

Σε ευχαριστώ @Giotitsaπου φωναξες τις φιλες σου για βοηθεια... 

Χαχαχαχαχαχαχαχα όλα αυτά τα κορίτσια είναι απο την πρώτη στιγμη δίπλα μου και είναι οι καλύτερες φίλες όπως εσείς όλα θα τα παρουμε δεν αφήσουμε τιποτα καλε

  • Χαχα 1

xfHlp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...