Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 26 λεπτά , Cristina93 είπε:

      Καλημέρα σε όλες/ους! 
      Ξεκινάω σήμερα τον πρώτο κύκλο εξωσωματικής στο Έλενα με gonal 225 και θα προστεθεί αργότερα orgalutran (Ganirelix). Χθες όμως ο εμβρυολόγος του νοσοκομείου δεν βρήκε καθόλου σπερματοζώαρια και θα πρέπει να σκεφτούμε αν θέλουμε να ξεκινήσουμε με προοπτική κατάψυξης των ωαρίων ή με δότη. Εμείς γνωρίζαμε τον Ιούνιο ότι υπάρχουν 50 χιλιάδες σπερματοζωάρια τα οποία τον Σεπτέμβριο μειώθηκαν σε 10 χιλίαδες και πλέον μηδέν μετά από αγωγή με clomiphen citrate που έδωσε στον σύζυγο γυναικολόγος από ιδιωτικό κέντρο εξωσωματικής στο Χαλάνδρι. Να πω επίσης ότι εγώ έχω αποφραγμένες σάλπιγγες, πολύ χαμηλή ΑΜΗ και έχω κάνει εγχείρηση στη μήτρα συν κάποια ακόμα θέματα που δεν πιστεύω να επηρεάζουν πολύ. Ψάχνουμε έναν καλό ανδρολογο ουρολόγο στην Αθήνα ή και ενδοκρινολόγο με ειδίκευση στην ανδρική υπογονιμότητα για να μας πει τι να δοκιμάσουμε ως την επόμενη προσπάθεια. @Kiddo επειδή είδα ότι έχεις κάποιον θα μπορούσες παρακαλώ να μου στείλεις. Κάθε σχόλιο και για τα υπόλοιπα που αναφέρω είναι ευπρόσδεκτο! Η ύπαρξη αυτού του forum με βοήθησε πολύ τους τελευταίους 6 μήνες και ευχαριστώ πραγματικά για όλα!      

      Καλημέρα!

      Θα σου στείλω και πμ αλλά κάποια θέλω να τα γράψω και δημόσια σε περίπτωση που βοηθηθούν και άλλες κοπέλες..

      Η clomiphene δεν μας ταίριαξε ούτε εμάς και ευτυχώς δεν αφήσαμε μεγάλο διάστημα λήψης τους καθώς παρακολουθούσα στενά τις ορμόνες του συζύγου και έτσι επεμβηκαμε άμεσα σε αλλαγή θεραπείας..

      Ενδοκρινολόγο τουλάχιστον δεν καταφέραμε ποτέ να βρούμε κάποιον "σωστό" και με εξειδικευμένες γνώσεις πάνω στην λειτουργία των ανδρικών ορμονών για παρακολούθηση ανδρικής διέγερσης.. Παρόλα αυτά υπάρχει ένα τμήμα μέσα στο Έλενα από ενδοκρινολόγους που ασχολούνται με τις ανδρικές ορμόνες αναπαραγωγής και κάνουν ειδικές ορμονικές θεραπείες! Δυστυχώς δεν θυμάμαι πολλές λεπτομέρειες γιατί πάνε πολλά χρόνια από τότε.. ψαξτο όμως γιατί αξίζει!! Θυμάμαι  είναι ένα πρόγραμμα εντως του Έλενα που μπορεί να πάει ο άντρας σου με ότι εξετάσεις έχει και να κρίνουν αν ανήκει στις περιπτώσεις που θα είχε αποτέλεσμα μια τέτοια ειδική θεραπεία "διέγερσης" για παραγωγή σπερματοζωαρίων ώστε να τον εντάξουν στο πρόγραμμα αυτό. Εμάς δεν μας δέχτηκαν λόγο ιστορικού κρυψορχιας παρά το ότι έχει αποδειχθεί ιατρικός ότι μια τέτοια θεραπεία έχει θετικά αποτελέσματα και σε τέτοιες περιπτώσεις αλλά οι συγκεκριμένοι γιατροί δεν το θεώρησαν αρκετό για να τον εντάξουν στο εν λόγω πρόγραμμα.. ιδιωτικά τέτοιου είδους θεραπείες είναι πανάκριβες έχετε υπόψιν σας.. εμείς δεν θα τα καταφέρναμε χωρίς τη συμβολή κοριτσιών με δωρεές φαρμάκων.. Γοναδοτροπινες για διέγερση αντρών χορηγούνται και από την επιτροπή εξωσωματικής να έχετε υπόψιν σας.. αλλά δεν θυμάμαι σίγουρα αν έχουν ως προαπαιτούμενο για τα δικαιολογητικά βιοψία όρχεων και δεν θέλω να πω βλακεία γιατί πάνε πολλά χρόνια ξαναλέω.. αν χρειαστεί όμως να φτάσετε εκεί, εγώ το αναφέρω γιατί και αυτό είναι μια βοήθεια οπότε ψάξτε το! Για αρχή όμως πάρε ένα τηλέφωνο στο Έλενα και ζήτα να σε συνδέσουν με το ενδοκρινολογικό τμήμα και από εκεί ρώτα το.. ή αν ξέρει ο γιατρός που σε παρακολουθεί.. δεν ξέρω.. ψαξτο όμως!

      Τα παρακάτω δεν τα γράφω για να σε "μαλώσω" αλλά για να έχουν και άλλες κοπέλες υπόψιν τους μη βρεθούν προ εκπλήξεων όπως καταλαβαίνω βρεθήκατε εσείς και σίγουρα δεν είστε οι μόνοι εκεί έξω..

      Καταρχήν δεν ακολουθούμε ποτέ μα ποτέ οδηγίες γυναικολόγου σε ανδρολογικα θέματα!! Όπως δεν θα πηγαίναμε εμείς οι γυναίκες σε ανδρολογο για παρακολούθηση ωορρηξίας ή οποιοδήποτε άλλη γυναικολογική εξέταση έτσι δεν πρέπει να αφήνουμε και τους άνδρες μας να παρακολουθούνται ή να ακολουθούν οδηγίες γυναικολόγου!! ΣΟΣ!! 

      Επίσης δεν λαμβάνουμε ποτέ μα ποτέ φάρμακα διέγερσης χωρίς να παρακολουθούμε στενά τις ορμόνες και το αποτέλεσμα που έχουν σε αυτές!! Δεν ταιριάζουν όλα τα φάρμακα σε όλους τους οργανισμούς! Σε κάποιους έχουν καλό αποτέλεσμα σε άλλους όχι..! Πάντα η όποια αγωγή διέγερσης είτε σε άντρες είτε σε γυναίκες πρέπει να γίνεται με την απόλυτη και στενή παρακολούθηση του αναλογούντος γιατρού! ΣΟΣ!! 

Μανούλες Οκτωβρίου 2019!


Recommended Posts

Just now, winspert είπε:

Βρε κορίτσια μου, επειδη καποιες κοπελες καταλαβαίνετε τις κλωτσιες κοντα στον αφαλο..... Εγω τις καταλαβαινω ολες πιο κάτω... Οχι στον αφαλο... Σημαινει κατι αυτο; Θα έπρεπε να ειναι πιο ψηλα το μωρο; 

Σημαίνει ότι το μωράκι σου είναι σε άλλη στάση. Η μήτρα είναι από την ηβική περιοχή ως και τον αφαλό. Το ζουζούνι σου ίσως έχει βολευτει με τα ποδαράκια κάτω ενώ των άλλων κοριτσιών με τα ποδαράκια πάνω γι'αυτό το νιώθουν κοντά στον αφαλό. Εγώ τις νιώθω μια χαμηλά τόσο πολύ που λέω θα φύγει μια στο στομάχι. Μην αγχώνεσαι

Just now, Farmakotriftena είπε:

Το ρινικό αν ήταν όντως 5.5 σε σενα

Ο άντρας μου που επέμενε είχε δίκιο και είναι 5.7!

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

0dftp2.png rVxgp2.pnghHSMp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 15,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Penny...

    1828

  • winspert

    1792

  • Mamacita Alina

    1638

  • tsilona

    1294

Just now, winspert είπε:

Βρε κορίτσια μου, επειδη καποιες κοπελες καταλαβαίνετε τις κλωτσιες κοντα στον αφαλο..... Εγω τις καταλαβαινω ολες πιο κάτω... Οχι στον αφαλο... Σημαινει κατι αυτο; Θα έπρεπε να ειναι πιο ψηλα το μωρο; 

εξαρτατε κ απο το ποσο μηνων εισαι οσο πιο μικρο ειναι το μωρο τοσο πιο κατω το αισθανεσε . οσο μεγαλωνει θα το αισθανεσε κ πιο ψηλα μην ανχωνεσε. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, linaa είπε:

εξαρτατε κ απο το ποσο μηνων εισαι οσο πιο μικρο ειναι το μωρο τοσο πιο κατω το αισθανεσε . οσο μεγαλωνει θα το αισθανεσε κ πιο ψηλα μην ανχωνεσε. 

@winspert και εμένα εκεί κλωτσαει αγάπη μην αχγωνεσαι καμια φορά και στην ουροδόχο κύστη και φεύγουν τα κατουρια χαχαχχαχαψψαχα


xfHlp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mamacita Alina είπε:

Σημαίνει ότι το μωράκι σου είναι σε άλλη στάση. Η μήτρα είναι από την ηβική περιοχή ως και τον αφαλό. Το ζουζούνι σου ίσως έχει βολευτει με τα ποδαράκια κάτω ενώ των άλλων κοριτσιών με τα ποδαράκια πάνω γι'αυτό το νιώθουν κοντά στον αφαλό. Εγώ τις νιώθω μια χαμηλά τόσο πολύ που λέω θα φύγει μια στο στομάχι. Μην αγχώνεσαι

 

Just now, linaa είπε:

εξαρτατε κ απο το ποσο μηνων εισαι οσο πιο μικρο ειναι το μωρο τοσο πιο κατω το αισθανεσε . οσο μεγαλωνει θα το αισθανεσε κ πιο ψηλα μην ανχωνεσε. 

Σας ευχαριστώ κορίτσια... Μπορει να ειναι χαζη η απορία μου αλλα σαν πρωταρα δεν ξερω... Το νιώθω πάντα  χαμηλα... Κ εχει μια αδυναμια να κλωτσαει την κυστη μου... Τρεχω για τουαλετα καθε φορα... Χαχαχα 

Just now, Giotitsa είπε:

@winspert και εμένα εκεί κλωτσαει αγάπη μην αχγωνεσαι καμια φορά και στην ουροδόχο κύστη και φεύγουν τα κατουρια χαχαχχαχαψψαχα

Χαχαχα, μολις αυτο εγραψα κ εγω... Δεν μου φευγουν ακομα αλλα εγω καθε φορα φευγω για τουαλετα.... 

  • Μου αρέσει 3

kF5Ep3.pngkXAzp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mamacita Alina είπε:

Σημαίνει ότι το μωράκι σου είναι σε άλλη στάση. Η μήτρα είναι από την ηβική περιοχή ως και τον αφαλό. Το ζουζούνι σου ίσως έχει βολευτει με τα ποδαράκια κάτω ενώ των άλλων κοριτσιών με τα ποδαράκια πάνω γι'αυτό το νιώθουν κοντά στον αφαλό. Εγώ τις νιώθω μια χαμηλά τόσο πολύ που λέω θα φύγει μια στο στομάχι. Μην αγχώνεσαι

Ο άντρας μου που επέμενε είχε δίκιο και είναι 5.7!

5.6 σχεδόν ίδιο δλδ. Με καθησυχαζεις πολύ να ξέρεις που εσένα στο βρήκαν μια χαρά... μερική θεωρούν το όριο από 5. Εμένα το θεωρεί από το 6 και πάνω. Να έρθει αυτή η Τετάρτη να ηρεμήσω επιτέλους . Στο γράφημα, έχεις άλλη μέτρηση στα χαμηλά όρια; Εμενα ουσιαστικά μόνο μύτη και κεφαλή.. Πάντως για της κοιλιάς που μου είχες πει μου είπε και η καρδιολόγος πως ειδικά στις κοιλιάς μπορεί τη μια στιγμή να έχει τάδε μετρήσεις και μετά από λίγο να βγαίνει λίγο διαφορετικές. Οπότε μάλλον γι αυτό δεν έδωσαν βάση σε σένα για τη κοιλιά του μωρού.

@winspert έχεις οπίσθια κάμψη μήτρας μηπως; εγώ που έχω χαμηλά νιώθω κι εγώ τα χτυπήματα και όχι στον αφαλό!


yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Farmakotriftena είπε:

@winspert έχεις οπίσθια κάμψη μήτρας μηπως; εγώ που έχω χαμηλά νιώθω κι εγώ τα χτυπήματα και όχι στον αφαλό!

Τωρα αυτο που με ρωτας δεν το θυμάμαι ακριβως. Ξερω οτι εχει μια ελαφρια κλιση η μητρα μου αλλα δε θυμαμαι προς τα που... Μαλλον οπισθια... Να είναι αυτο λες, ε;... 


kF5Ep3.pngkXAzp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, winspert είπε:

Τωρα αυτο που με ρωτας δεν το θυμάμαι ακριβως. Ξερω οτι εχει μια ελαφρια κλιση η μητρα μου αλλα δε θυμαμαι προς τα που... Μαλλον οπισθια... Να είναι αυτο λες, ε;... 

Κι αυτό να μην είναι πάντως δεν υπάρχει κανένας λόγος να αγχώνεσαι! Απλά το μωρό είναι χαμηλά ακόμα ίσως. Μας φτάνει που κλωτσάει!!

  • Ευχαριστώ 1

yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Giotitsa είπε:

Λυπάμαι αλλά θα διαφωνισω με τον γιατρό σου είναι η άποψη μου απλα μονο η άποψη μου γιατρός δεν είμαι αλλά όταν έχεις αυξημένο αμνιακό πρεπει να σου ελεγχει το ζάχαρο τι σχέση έχει η ηλικία ; μπορεί και κάποιος στα 18 να έχει ζάχαρο για μένα καλό θα ήτανε να το ελεγχεις

Κοριτσια δεν έχω ζάχαρο ούτε είχα ποτέ. Και η γυναικολόγος μου είπε ότι το ζάχαρο δεν έχει να κάνει με την διατροφή αλλά με το ατομο


n0O1p2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, elpida20 είπε:

Κοριτσια δεν έχω ζάχαρο ούτε είχα ποτέ. Και η γυναικολόγος μου είπε ότι το ζάχαρο δεν έχει να κάνει με την διατροφή αλλά με το ατομο

Τέλος πάντων εσύ θα κοιταξεις τι και πως έτσι το ζάχαρο στην εγκυμοσύνη μπορεί να προκληθεί ακόμη και αν δεν εχεις δεν είναι κακό να το κοιτάς 

Just now, winspert είπε:

 

Σας ευχαριστώ κορίτσια... Μπορει να ειναι χαζη η απορία μου αλλα σαν πρωταρα δεν ξερω... Το νιώθω πάντα  χαμηλα... Κ εχει μια αδυναμια να κλωτσαει την κυστη μου... Τρεχω για τουαλετα καθε φορα... Χαχαχα 

Χαχαχα, μολις αυτο εγραψα κ εγω... Δεν μου φευγουν ακομα αλλα εγω καθε φορα φευγω για τουαλετα.... 

Καλε αν είναι δυνατόν θα αγχωθουμε για το που θα κλωτσανε χαχαχχαχαα εμένα μου φτάνει που κλωτσαει αχαχψαα σε κλωτσαει οπου βρει 

  • Μου αρέσει 2

xfHlp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Farmakotriftena είπε:

Κι αυτό να μην είναι πάντως δεν υπάρχει κανένας λόγος να αγχώνεσαι! Απλά το μωρό είναι χαμηλά ακόμα ίσως. Μας φτάνει που κλωτσάει!!

Ναι, απ αυτο αλλο τπτ... Σημερα οση ωρα ετρωγα, κλωτσαγε κ κουνιοταν... Την Πέμπτη εχω τη β επιπεδου... Οποτε θα τον δω τον μπεμπουλη μου... Ανυπομονω... 

  • Μου αρέσει 3

kF5Ep3.pngkXAzp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, winspert είπε:

Ναι, απ αυτο αλλο τπτ... Σημερα οση ωρα ετρωγα, κλωτσαγε κ κουνιοταν... Την Πέμπτη εχω τη β επιπεδου... Οποτε θα τον δω τον μπεμπουλη μου... Ανυπομονω... 

Καλη επιτυχία κοριτσάκι μου

  • Ευχαριστώ 1

xfHlp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Giotitsa είπε:

Καλη επιτυχία κοριτσάκι μου

Σε ευχαριστώ πολύ πολύ.... Το καλο ειναι οτι την Πέμπτη εχω τη β επιπεδου κ την αλλη Πέμπτη στις 13 εχω υπερηχο στο γυναικολογο μου... Δυο εβδομάδες απολαυσης!!!!! 

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 2

kF5Ep3.pngkXAzp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, winspert είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ πολύ.... Τι καλο ειναι οτι την Πέμπτη εχω τη β επιπεδου κ την αλλη Πέμπτη στις 13 εχω υπερηχο στο γυναικολογο μου... Δυο εβδομάδες απολαυσης!!!!! 

ΧαχαχχαχχΧαχαχχαχχα είναι τελειοο αυτο εγώ σε 4 εβδομάδες για καμπύλη


xfHlp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Giotitsa είπε:

ΧαχαχχαχχΧαχαχχαχχα είναι τελειοο αυτο εγώ σε 4 εβδομάδες για καμπύλη

Πως περνάει ο καιρος ετσι;;; Πραγματικά δεν εχω καταλαβει πως περιμενα την αυχενικη, ποτε ηρθε η ωρα για τη β επιπεδου... Εχω κανει καμπυλη μια φορα προ εγκυμοσύνης... Ημουν μόνη γιατί ο αντρας μου κ η μανα μου δουλευαν κ δεν πέρναγε η ωρα.... Τωρα ανάλογα  ποτε θα παω θα παρω καποιον μαζι για παρεα... Οσο για τη γλυκοζη, εμενα δεν με ειχε αηδιασει... Που γενικα αηδιαζω ευκολα.... Να ειναι καλα τα μωρα μας... Μονο αυτο μας νοιάζει.... 


kF5Ep3.pngkXAzp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Farmakotriftena είπε:

5.6 σχεδόν ίδιο δλδ. Με καθησυχαζεις πολύ να ξέρεις που εσένα στο βρήκαν μια χαρά... μερική θεωρούν το όριο από 5. Εμένα το θεωρεί από το 6 και πάνω. Να έρθει αυτή η Τετάρτη να ηρεμήσω επιτέλους . Στο γράφημα, έχεις άλλη μέτρηση στα χαμηλά όρια; Εμενα ουσιαστικά μόνο μύτη και κεφαλή.. Πάντως για της κοιλιάς που μου είχες πει μου είπε και η καρδιολόγος πως ειδικά στις κοιλιάς μπορεί τη μια στιγμή να έχει τάδε μετρήσεις και μετά από λίγο να βγαίνει λίγο διαφορετικές. Οπότε μάλλον γι αυτό δεν έδωσαν βάση σε σένα για τη κοιλιά του μωρού.

@winspert έχεις οπίσθια κάμψη μήτρας μηπως; εγώ που έχω χαμηλά νιώθω κι εγώ τα χτυπήματα και όχι στον αφαλό!

Μη με περάσεις για χαζή αλλά δε κατάλαβα την ερώτηση με το γράφημα χαχαχα. Σε ευχαριστώ που ρώτησες!! Πήρα χθες τηλ που τα είδαμε τα αποτελέσματα και ρώτησα για τη κοιλιά και μου είπαν ακριβώς το ίδιο... Ρώτησα και για το ρινικό και είπα ότι με μια κοπέλα έχουμε το ίδιο και αγχώνεται και μου είπαν ότι είναι μια χαρά το 5.7 ρινικό οστό και να μην ανησυχώ αν ήταν κάτι θα το έλεγαν λέει. Επίσης στο γράφημα εκεί που λέει ρινικό οστό είναι ένα τσικ πάνω από τη μέση το δικό μας οπότε δεν είναι κάτω απ' το όριο. Έχει να κάνει και με την εβδομάδα που είσαι μου είπαν ή του γιατρού ίσως του έφυγε ένα χιλιοστό αλλά και πάλι είναι κανονικό. Ρώτησα επίσης για τη περίμετρο κεφαλής και μου είπαν πως αν έχει πάρει θέση το μωρό στη λεκάνη ίσως βγει λάθος μέτρηση και καλό θα είναι να επαναληφθεί αν όμως τα υπόλοιπα μέλη και όργανα του μωρού συμβαδίζουν με την εβδομάδα που είναι και βγαίνει μόνο το κεφάλι μικρότερο πιθανότατα να πήγε λάθος η μέτρηση. Σχεδόν που το επιβεβαίωσε. ελπίζω να μη κρατάει σημειώσεις να δει την εξέταση μετά να δει πως δεν ρωτούσα για μένα χαχαχαχα όχι ότι με νοιάζει αλλά θα πει τι κάνει αυτή έρευνα; Χαχαχαχα

  • Χαχα 1

0dftp2.png rVxgp2.pnghHSMp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...