Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 14 λεπτά , Ioli_ είπε:

      Καλησπέρα σε όλη την ομάδα!

      Ετοιμάζομαι να προχωρήσω σε εξωσωματική λόγω ηλικίας (45 στα 46) (είχα ξαναγράψει εδώ πριν λίγες μέρες για τον προβληματισμό μου και σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας). Έχουμε επιλέξει κάποιο κέντρο εξωσωματικής και έχουμε προχωρήσει στις προκαταρκτικές εξετάσεις, ώστε αν όλα πάνε κάνε καλά να ξεκινήσουμε τον Σεπτέμβρη . Θέλω να ρωτήσω τα εξής: 

       Α.  Επειδή δεν υπάρχει άπλετος χρόνος μπροστά μας - όπως καταλαβαίνετε - σκέφτομαι μήπως θα ήταν καλό να πάρουμε μία δεύτερη γνώμη από έναν εμβρυολόγο; Πιστεύετε ότι θα μπορούσε να βοηθήσει; Έχετε να μου συστήσετε κάποιον καλό εμβρυολόγο ή κάτι άλλο; Μπορείτε να μου στείλετε προσωπικό μήνυμα. 

      Β. Πιστεύετε ότι στο μεσοδιάστημα μπορεί να βοηθήσει σημαντικά ο τρόπος ζωής (διατροφή, ξεκούραση, λήψη βιταμινών κτλ.) για την επιτυχή έκβαση της εξωσωματικής; Θα ήθελα τη γνώμη σας και συμβουλές. Ειδικά αν υπάρχει κάποια κοπέλα αντίστοιχης ηλικίας θα ήθελα να ακούσω την εμπειρία της. 

      Καλημέρα και καλή επιτυχία! Ο εμβρυολογος το μόνο που θα σου πει είναι τα ποσοστά υγιών εμβρύων στην ηλικία αυτή. Εκείνο που σε ενδιαφέρει είναι το κέντρο να έχει καλούς εμβρυολογους για να σου φτιάξουν τις πολυπόθητες βλαστοκυστες. Σίγουρα η διατροφή θα βοηθήσει περισσότερο στην κατακράτηση οπότε αποφυγε το πολύ αλάτι και ζάχαρη. Την καθημερινότητα σου τη συνεχίζεις απλά όχι εξαντλητικό γυμναστήριο προς τις τελευταίες μέρες της διέγερσης γιατι θα σε ενοχλεί στις ωοθήκες. 

      • Μου αρέσει 1

Συμπτώματα εγκυμοσύνης πριν την καθυστέρηση??? κορίτσια την βοήθεια σας παρακαλώ!!!


Recommended Posts

Just now, Agapakiii είπε:

Μαρία μου παίρνω το θάρρος να σου απαντήσω γιατί είμαστε περίπου στην ίδια κατάσταση.. εγώ είχα χοριακη την Τετάρτη 204 και την Κυριακή που επανέλαβα είχα 478..καθόλου καλό νούμερο κ το δικό μου.. θα επαναλάβω την Τετάρτη! Αυτό που έχω να σου πω είναι ότι εμένα με βοηθάει να έχω στο μυαλό μου πως ο Θεός είναι μεγάλος και για όλους έχει.. με προσευχή και πίστη ίσως δούμε κ εμείς το επιθυμητό αποτέλεσμα  στην επόμενη χοριακη μας.. σου εύχομαι τα καλύτερα !

Ακριβώς κορίτσια μου ,ότι θέλει ο Θεός έτσι κ αλλιώς..είπα τα έκανα όλα όπως πρέπει,,,και τώρα ο Θεός..

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 15,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Emilly είπε:

Ε τι να δει έτσι κι άλλο ως με κάτω του 1000 χοριακη φυσιολογικό είναι.παχυ ενδομήτριο θα έβλεπε.εχω πάει σε εγκυμοσύνη με 5000 κ δεν είδα σάκο κ τον είδα μια εβδομάδα μετά κ άλλη μια μετά καρδούλα...έχει ο Θεός κορίτσι μου απλά θέλει γαιδουρινη υπομονή αυτό που τραβάμε.

 

Just now, Agapakiii είπε:

Μαρία μου παίρνω το θάρρος να σου απαντήσω γιατί είμαστε περίπου στην ίδια κατάσταση.. εγώ είχα χοριακη την Τετάρτη 204 και την Κυριακή που επανέλαβα είχα 478..καθόλου καλό νούμερο κ το δικό μου.. θα επαναλάβω την Τετάρτη! Αυτό που έχω να σου πω είναι ότι εμένα με βοηθάει να έχω στο μυαλό μου πως ο Θεός είναι μεγάλος και για όλους έχει.. με προσευχή και πίστη ίσως δούμε κ εμείς το επιθυμητό αποτέλεσμα  στην επόμενη χοριακη μας.. σου εύχομαι τα καλύτερα !

Και εγώ σου εύχομαι τα καλύτερα κοπέλα μου. Προσπαθώ να μην απογοητευομαι αλλά λυγιζω κάποιες φορές. Ο Θεός όμως ξέρει 

  • Μου αρέσει 2
  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , Stefania# είπε:

Πήρα τα αποτελέσματα της χοριακης. Λοιπόν την προηγουμενη Δευτέρα ήταν 65 και σήμερα είναι 1672! Νομίζω καλή είναι η αύξηση της για 1 βδομάδα μετά, δεν ξέρω κιόλας δεν μου χει ξανατυχει να κάνω δεύτερη επαναληπτική.. 

Συγχαρητήρια κοριτσι μου με μια τελειομηνη εγκυμοσύνη.πολυ καλη ειναι η χοριακη σου:x

πρίν από 52 λεπτά , Maria2015 είπε:

Με είδε και ο γιατρος. Εννοείται πως εκτός από το παχύ ενδομητριο δεν βλέπει κάτι άλλο. Μου είπε ότι καταλαβαίνω ότι δεν είναι καλή η χοριακη. Την Πέμπτη να κάνω χοριακη ξανά. 

Κοριτσι μου ευχομαι να πάνε όλα καλά :xειλικρινά και εάν δεν πανε μην το βάλεις κάτω ολες περναμε ζορια.θα τα καταφέρουμε.

5 ώρες πρίν, Emilly είπε:

Φοβισμένη είμαι πένυ..αυτό το στήθος μια μέρα πονάει πολύ μια ελάχιστα κ με τρομάζει...να σου πω καλύτερα να μην είχα κανένα σύμπτωμα να μην σκέφτομαι.οτι είναι να γίνει θα γίνει.

Εσυ θα σταματήσεις να αγχώνεσαι και να ψάχνεις προβληματα;;;χαχαχαχ ολα θα πανε τέλεια κοριτσακι θα το δεις.αυτο το σπορακι θα είναι μαζί σου μέχρι το τελος:wub:

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, vasiliki2020 είπε:

Συγχαρητήρια κοριτσι μου με μια τελειομηνη εγκυμοσύνη.πολυ καλη ειναι η χοριακη σου:x

Ευχαριστω!!! Εύχομαι τα ίδια αποτελέσματα σε όλες όσες περιμένουν! 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια να ρωτήσω κάτι γιατί τα έχω ξεχάσει? Υπέρηχο δεν κάνουν κολπικό για να δουν κάτι? Εμένα μου έκανε εξωτερικό. Ξέρω ότι δεν φαίνεται κάτι με αυτή τη χοριακη αλλά και για το ενδομήτριο φαίνεται απ'εξω? 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Maria2015 είπε:

Κορίτσια να ρωτήσω κάτι γιατί τα έχω ξεχάσει? Υπέρηχο δεν κάνουν κολπικό για να δουν κάτι? Εμένα μου έκανε εξωτερικό. Ξέρω ότι δεν φαίνεται κάτι με αυτή τη χοριακη αλλά και για το ενδομήτριο φαίνεται απ'εξω? 

Το σίγουρο είναι ότι καλύτερη εικόνα θα είχε με κολπικό υπέρηχο και γενικά αυτόν κάνουν μέχρι 12η εβδομάδα περίπου και μετά από αυτην την εβδομάδα όπου χρειάζεται κάνουν και κολπικο....


G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Queen10 είπε:

Καλημέρα κορίτσι μου.Το pregnacare έχει 400μg(μικρογραμμάρια)  ενώ το filicine έχει 500mg είναι πολύ μεγαλύτερη η δόση του filicine. Δλδ pregnacare έχει 0,4mg ενώ το filicine 500mg . Μπορείς να τα πάρεις κ τα δυο πχ ένα μήνα κ μετά μια βδομάδα να το σταματήσεις το filicine κ μετά να το αρχίσεις πάλι.Φαρμακοποιος είμαι όποτε ξέρω τι σου λέω. Το φυλλικό πέφτει πολύ γρήγορα. Εγώ είχα πάνω από το όριο κ λίγο το σταμάτησα έπεσε.Όποτε μη σε ανησυχεί. Πάντως η D χρειάζεται για το ανοσοποιητικό σύστημα  κ για την απορρόφηση του ασβεστίου κ όταν μείνουμε εγκυες βοηθάει στη σωστή ανάπτυξη του εμβρυϊκού σκελετού. Δν σημαίνει πως αν πάρεις D αυτόν το μήνα θα μείνεις έγκυος. Αλλά καλό είναι να παίρνουμε γτ όλοι έχουμε έλλειψη βιταμίνης D. Δλδ εγώ που έχω D πάνω από τα φυσιολογικά με τόση που παίρνω εδώ κ 7 χρόνια θα έπρεπε κάθε μήνα να είμαι έγκυος. Αλλά μόνο δυο φορές έμεινα κ τα έχασα κ τις δυο. Ο σημαντικότερος παράγοντας που εμποδίζει τη σύλληψη είναι το αγχος. Εγώ έτσι έμεινα τον Ιούλιο. Τα άφησα όλα πίσω είπα τελος δν θα ασχοληθώ άλλο κ ούτε διατροφες έκανα (αν κ από μικρή τρέφομαι υγιεινά )ούτε τπτ γτ είχα κουραστεί τόσο πολύ κ τσουπ έσκασε η εγκυμοσυνη. Αν δν υπάρχει κάποιο προβλημα υπογονιμότητας θα έρθει όταν είναι η ώρα , να είσαι σίγουρη. 

Κοριτσι μου χαιρομαι πουλ τελικα τα καταφερες και με το καλο να ερθει στη ζωη το μωρακι σας!!εγω θα ξεκινησω μαζι με τον συζυγο τις βιταμινες και θα παρω και d και βλεπουμε...κοιτα εγω το μονο θεμα που ειχα ηταν η προλακτινη που ηταν καπως αυξημενη αλλα την ρυθμισα...κατα ταλλα μια χαρα...βεβαια δεν εχω κανει υστεροσαλπιγγογραφια...ο συζυγος μια μικρη τονωση μονο χρειαζεται..αλλα προσπαθουμε πανω απο ενα χρονο και εχουμε κουραστει και πο δυο!επισης ειμαι καπνιστρια και τους τελευταιους μηνες κανω 4-5 τσιγαρα την μερα...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, ΒαλεντιναΧ είπε:

Το σίγουρο είναι ότι καλύτερη εικόνα θα είχε με κολπικό υπέρηχο και γενικά αυτόν κάνουν μέχρι 12η εβδομάδα περίπου και μετά από αυτην την εβδομάδα όπου χρειάζεται κάνουν και κολπικο....

Ευχαριστώ πολύ 

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Emilly είπε:

Φοβισμένη είμαι πένυ..αυτό το στήθος μια μέρα πονάει πολύ μια ελάχιστα κ με τρομάζει...να σου πω καλύτερα να μην είχα κανένα σύμπτωμα να μην σκέφτομαι.οτι είναι να γίνει θα γίνει.

Μην ανησυχείς είναι λογικό όλο αυτό με το στήθος όλα καλά θα πάνε θα το δεις!!!

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Maria2015 είπε:

Κορίτσια να ρωτήσω κάτι γιατί τα έχω ξεχάσει? Υπέρηχο δεν κάνουν κολπικό για να δουν κάτι? Εμένα μου έκανε εξωτερικό. Ξέρω ότι δεν φαίνεται κάτι με αυτή τη χοριακη αλλά και για το ενδομήτριο φαίνεται απ'εξω? 

επειδη ο γιατρος ηξερε οτι με αυτη την χοριακη δεν θα δει τιποτα απολυτως εκτος απο το ενδομητριο προφανως το ενδομητριο φαινετε κ απτην κοιλια κ λογικα βαρεθηκε να σε εξετασει κολπικα . οτι ειναι να μην ταλαιπωρηθεις κ να πανε ολα καλα . 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 36 λεπτά , Vasiliki33 είπε:

Κοριτσι μου χαιρομαι πουλ τελικα τα καταφερες και με το καλο να ερθει στη ζωη το μωρακι σας!!εγω θα ξεκινησω μαζι με τον συζυγο τις βιταμινες και θα παρω και d και βλεπουμε...κοιτα εγω το μονο θεμα που ειχα ηταν η προλακτινη που ηταν καπως αυξημενη αλλα την ρυθμισα...κατα ταλλα μια χαρα...βεβαια δεν εχω κανει υστεροσαλπιγγογραφια...ο συζυγος μια μικρη τονωση μονο χρειαζεται..αλλα προσπαθουμε πανω απο ενα χρονο και εχουμε κουραστει και πο δυο!επισης ειμαι καπνιστρια και τους τελευταιους μηνες κανω 4-5 τσιγαρα την μερα...

Αχ κορίτσι μου τα κατάφερα ν μεινω έγκυος αλλά δν εξελίχθηκε η εγκυμοσυνη.Αυτό έγινε τον Ιούλιο.Τώρα είμαστε στην προσπάθεια πάλι. Αλλά όπως σου είπα ,πλέον λέω ότι είναι να γίνει ας γίνει. Κ μεις προσπαθούμε κάπου 2 χρόνια (έχουμε κάνει κ εξωσωματικη) κ δν μπορείς να φανταστείς ποσό έχουμε κουραστεί σωματικά κ ψυχολογικά! Ευχομαι σύντομα όλες μας να τα καταφέρουμε! 

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Queen10 είπε:

Αχ κορίτσι μου τα κατάφερα ν μεινω έγκυος αλλά δν εξελίχθηκε η εγκυμοσυνη.Αυτό έγινε τον Ιούλιο.Τώρα είμαστε στην προσπάθεια πάλι. Αλλά όπως σου είπα ,πλέον λέω ότι είναι να γίνει ας γίνει. Κ μεις προσπαθούμε κάπου 2 χρόνια (έχουμε κάνει κ εξωσωματικη) κ δν μπορείς να φανταστείς ποσό έχουμε κουραστεί σωματικά κ ψυχολογικά! Ευχομαι σύντομα όλες μας να τα καταφέρουμε! 

Καλημερα...λυπαμαι που το ακουω νομιζα πως ολα κυλησαν κανονικα!!σιγουρα υπαρχουν τροποι και ολα μπορουμε να τα καταφερουμε αλλα μερικες φορες θελει πολυ προσπαθεια!!ευχομαι το 2021 να γινουμε και εμεις μανουλες!!θελει πολυ υπομονη και κουραγιο..

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, linaa είπε:

επειδη ο γιατρος ηξερε οτι με αυτη την χοριακη δεν θα δει τιποτα απολυτως εκτος απο το ενδομητριο προφανως το ενδομητριο φαινετε κ απτην κοιλια κ λογικα βαρεθηκε να σε εξετασει κολπικα . οτι ειναι να μην ταλαιπωρηθεις κ να πανε ολα καλα . 

Σ'ευχαριστω πολύ. Το στήθος μου αντι να ξεπρηστει έχει πρηστεί πολύ και πονάει, νιώθω τρομερή δυσφορία. Δε βλέπω να ξεμπλεχω εύκολα 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Maria2015 είπε:

Σ'ευχαριστω πολύ. Το στήθος μου αντι να ξεπρηστει έχει πρηστεί πολύ και πονάει, νιώθω τρομερή δυσφορία. Δε βλέπω να ξεμπλεχω εύκολα 

Κορίτσι αύριο χοριακη;;;εύχομαι να κάνει εκτόξευση κ να πάνε όλα καλά.το άκουσα προχθές για περιστατικό με χοριακες παράξενες κ όλα καλά πήγανε.το έγραψε κορίτσι.εμεις το μυαλό κατευθείαν στο χειρότερο.δεν παλεύεται η κατάσταση.παρε δύναμη από το παιδάκι σου.εγω αυτό κάνω.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Maria2015 είπε:

Σ'ευχαριστω πολύ. Το στήθος μου αντι να ξεπρηστει έχει πρηστεί πολύ και πονάει, νιώθω τρομερή δυσφορία. Δε βλέπω να ξεμπλεχω εύκολα 

Καλο είναι αυτό!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...