Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 14 λεπτά , Ioli_ είπε:

      Καλησπέρα σε όλη την ομάδα!

      Ετοιμάζομαι να προχωρήσω σε εξωσωματική λόγω ηλικίας (45 στα 46) (είχα ξαναγράψει εδώ πριν λίγες μέρες για τον προβληματισμό μου και σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας). Έχουμε επιλέξει κάποιο κέντρο εξωσωματικής και έχουμε προχωρήσει στις προκαταρκτικές εξετάσεις, ώστε αν όλα πάνε κάνε καλά να ξεκινήσουμε τον Σεπτέμβρη . Θέλω να ρωτήσω τα εξής: 

       Α.  Επειδή δεν υπάρχει άπλετος χρόνος μπροστά μας - όπως καταλαβαίνετε - σκέφτομαι μήπως θα ήταν καλό να πάρουμε μία δεύτερη γνώμη από έναν εμβρυολόγο; Πιστεύετε ότι θα μπορούσε να βοηθήσει; Έχετε να μου συστήσετε κάποιον καλό εμβρυολόγο ή κάτι άλλο; Μπορείτε να μου στείλετε προσωπικό μήνυμα. 

      Β. Πιστεύετε ότι στο μεσοδιάστημα μπορεί να βοηθήσει σημαντικά ο τρόπος ζωής (διατροφή, ξεκούραση, λήψη βιταμινών κτλ.) για την επιτυχή έκβαση της εξωσωματικής; Θα ήθελα τη γνώμη σας και συμβουλές. Ειδικά αν υπάρχει κάποια κοπέλα αντίστοιχης ηλικίας θα ήθελα να ακούσω την εμπειρία της. 

      Καλημέρα και καλή επιτυχία! Ο εμβρυολογος το μόνο που θα σου πει είναι τα ποσοστά υγιών εμβρύων στην ηλικία αυτή. Εκείνο που σε ενδιαφέρει είναι το κέντρο να έχει καλούς εμβρυολογους για να σου φτιάξουν τις πολυπόθητες βλαστοκυστες. Σίγουρα η διατροφή θα βοηθήσει περισσότερο στην κατακράτηση οπότε αποφυγε το πολύ αλάτι και ζάχαρη. Την καθημερινότητα σου τη συνεχίζεις απλά όχι εξαντλητικό γυμναστήριο προς τις τελευταίες μέρες της διέγερσης γιατι θα σε ενοχλεί στις ωοθήκες. 

      • Μου αρέσει 1

Συμπτώματα εγκυμοσύνης πριν την καθυστέρηση??? κορίτσια την βοήθεια σας παρακαλώ!!!


Recommended Posts

Just now, Penny28 είπε:

Έτσι ακριβώς ότι είναι να γίνει θα γίνει...Εσυ πως είσαι??? 

Φοβισμένη είμαι πένυ..αυτό το στήθος μια μέρα πονάει πολύ μια ελάχιστα κ με τρομάζει...να σου πω καλύτερα να μην είχα κανένα σύμπτωμα να μην σκέφτομαι.οτι είναι να γίνει θα γίνει.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 15,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Queen10 είπε:

Ναι μπερδεύτηκα με τα μg . Το filicine έχει 5mg κ το pregnacare έχει 400μg. Είναι αλλες μονάδες  το ένα με το άλλο. Το ένα είναι μιλιγκραμ κ το άλλο μικρογραμμάριο.Σου έκανα την μετατροπή στο 0,4 . Δλδ το 400μg(μικρογραμμάρια) είναι 0,4 mg( μιλιγκραμ) Λόγω του επαγγέλματος μου πίστεψε με τα ξέρω πολύ καλά.Όποτε το Filicine έχει μεγαλύτερη δόση φυλλικό αε σχέση με τις βιταμίνες pregnacare.

Δεν είδα πόσο έχει το άλλο.λιγο πάντως έχει μπορεί να τα παίρνει ταυτόχρονα. 


 Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

Just now, λουκουμαδακι είπε:

Δεν είδα πόσο έχει το άλλο.λιγο πάντως έχει μπορεί να τα παίρνει ταυτόχρονα. 

Γι αυτό το είπα.Το pregnacare έχει χαμηλή δόση φυλλικου οξέως όποτε κ να τα πάρει ταυτόχρονα δν πειράζει. Αν κ σύμφωνα με ερευνες έχει αποδειχθεί ότι τα 400μg είναι συνιστώμενη ημερήσια δόση για μια εγκυμονούσα. Όμως πολλοί γιατροί ,όπως κ γω θεωρώ ότι είναι χαμηλή αυτή η δόση κ γι αυτό όλοι οι γιατροί δίνουν filicine κ προ εγκυμοσύνης κ στην εγκυμοσυνη. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Queen10 είπε:

Γι αυτό το είπα.Το pregnacare έχει χαμηλή δόση φυλλικου οξέως όποτε κ να τα πάρει ταυτόχρονα δν πειράζει. Αν κ σύμφωνα με ερευνες έχει αποδειχθεί ότι τα 400μg είναι συνιστώμενη ημερήσια δόση για μια εγκυμονούσα. Όμως πολλοί γιατροί ,όπως κ γω θεωρώ ότι είναι χαμηλή αυτή η δόση κ γι αυτό όλοι οι γιατροί δίνουν filicine κ προ εγκυμοσύνης κ στην εγκυμοσυνη. 

Τόσο λίγο ε; Πέρσυ το καλοκαίρι έκανα εξέταση (ήθελα να κάνω εμβρυομεταφορά) είχα 4 και με filicine ανέβηκε στο 15  4 με 5 μήνες μετά χωρίς να έχω θέμα με στίγμα κλπ. Στην πρώτη μου εγκυμοσύνη είχα 19 (το έπαιρνα ένα χρόνο ήδη) και πήγαινα συντηρητικά μια ταμπλέτα ανά διήμερο για να μη πέσει πολύ να έχει το έμβρυο να τραβήξει.  Τώρα πρέπει να το ξαναδώ. 


 Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , Maria2015 είπε:

Καλημέρα κορίτσια. Δυστυχώς για άλλη μια φορά δεν προχωράει η χοριακη. Μονο 880 από την Τέταρτη που ηταν 412

Μην απογοητεύεσαι. Δώσε άλλη μια ευκαιρία... ξανάκανε μια μέτρηση ακόμη μεθαύριο.

Just now, Emilly είπε:

Καλή επιτυχία κορίτσι μου.εγω θα πάω Τετάρτη...έχω αγριευτει γιατί σήμερα δεν πονάει το στήθος.δυσκολο αυτό που περνάμε παντως

Ψυχραιμία δεν είναι αρνητικό αυτό. Μην δίνεις σημασία.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Flolipop είπε:

Μην απογοητεύεσαι. Δώσε άλλη μια ευκαιρία... ξανάκανε μια μέτρηση ακόμη μεθαύριο.

Ψυχραιμία δεν είναι αρνητικό αυτό. Μην δίνεις σημασία.

Θα δείξει...προσπαθώ να βάλω την λογική να δουλέψει.τεταρτη πάλι δεν πονούσε κ την επόμενη με τάραξε..παίζει να δίνει η ορμόνη κ μετά να σταθεροποιείται κ πάλι από την αρχή..τι να πω...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Emilly είπε:

Θα δείξει...προσπαθώ να βάλω την λογική να δουλέψει.τεταρτη πάλι δεν πονούσε κ την επόμενη με τάραξε..παίζει να δίνει η ορμόνη κ μετά να σταθεροποιείται κ πάλι από την αρχή..τι να πω...

Ακριβώς αυτό... δεν μπορεί να πονάει ακριβώς το ίδιο... αφού σου ξανά συνέβη δεν θες κάτι άλλο. Όλα καλά.

  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

θεραπευτικός ρόλος της κουρκουμίνης στο αναπαραγωγικό σύστημα της γυναίκας.

Ο εμμηνορροϊκός κύκλος και η γονιμότητα της γυναίκας εξαρτώνται από τα οιστρογόνα (θηλυκές ορμόνες). Έχει αποδειχτεί ότι η κουρκουμίνη ασκεί οιστρογονική δραστηριότητα, δηλαδή μιμείται τη δράση των οιστρογόνων [5].

Η κουρκουμίνη δρα ως ένα φυσικό ασθενές φυτοοιστρογόνο φυτικής προελέυσεως. Αυτή η δράση θα μπορούσε να αξιοποιηθεί θεραπευτικά στις αναπαραγωγικές διαταραχές της γυναίκας [6].

ηρθα με καινούργια νέα 

λοιπον από σήμερα ξεκινάω κουρκουμα 

Λίγη ποσότητα κάθε πρωί και κάθε βράδυ σε τσάι ,χαμομήλι ή ζεστό νερό σαν φάρμακο ,λένε ότι κάνει δουλειά ,μου το είπε και γιατρός

τι άλλο θα κάνουμε θεέ μου 

χαχαχαχαχα

 

 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 25 λεπτά , λουκουμαδακι είπε:

Τόσο λίγο ε; Πέρσυ το καλοκαίρι έκανα εξέταση (ήθελα να κάνω εμβρυομεταφορά) είχα 4 και με filicine ανέβηκε στο 15  4 με 5 μήνες μετά χωρίς να έχω θέμα με στίγμα κλπ. Στην πρώτη μου εγκυμοσύνη είχα 19 (το έπαιρνα ένα χρόνο ήδη) και πήγαινα συντηρητικά μια ταμπλέτα ανά διήμερο για να μη πέσει πολύ να έχει το έμβρυο να τραβήξει.  Τώρα πρέπει να το ξαναδώ. 

Εγώ να φανταστείς που το παίρνω πολλά χρόνια όταν το σταματάω για λίγο διάστημα πέφτει. Κ η αιματολόγος αυτό μου είχε πει ότι γενικά πέφτει εύκολα. Γτ το Μάρτιο που είχα κάνει είχα αρκετά πάνω από το φυσιολογικό γτ έπαιρνα κάθε μέρα λόγω ότι θα έκανα ΕΤ κ της είπα ότι το σταμάτησα λίγο αυτές τις μέρες επειδή ήταν αυξημένο κ μου είπε δν πειράζει να συνεχίσω να το παίρνω αλλά μέρα παρά μέρα γτ πέφτει εύκολα αν το σταματήσω εντελώς. Βέβαια εγώ το παίρνω κ για το στίγμα .

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Flolipop είπε:

Μην απογοητεύεσαι. Δώσε άλλη μια ευκαιρία... ξανάκανε μια μέτρηση ακόμη μεθαύριο.

Ψυχραιμία δεν είναι αρνητικό αυτό. Μην δίνεις σημασία.

Με είδε και ο γιατρος. Εννοείται πως εκτός από το παχύ ενδομητριο δεν βλέπει κάτι άλλο. Μου είπε ότι καταλαβαίνω ότι δεν είναι καλή η χοριακη. Την Πέμπτη να κάνω χοριακη ξανά. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Maria2015 είπε:

Με είδε και ο γιατρος. Εννοείται πως εκτός από το παχύ ενδομητριο δεν βλέπει κάτι άλλο. Μου είπε ότι καταλαβαίνω ότι δεν είναι καλή η χοριακη. Την Πέμπτη να κάνω χοριακη ξανά. 

Ε τι να δει έτσι κι άλλο ως με κάτω του 1000 χοριακη φυσιολογικό είναι.παχυ ενδομήτριο θα έβλεπε.εχω πάει σε εγκυμοσύνη με 5000 κ δεν είδα σάκο κ τον είδα μια εβδομάδα μετά κ άλλη μια μετά καρδούλα...έχει ο Θεός κορίτσι μου απλά θέλει γαιδουρινη υπομονή αυτό που τραβάμε.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Emilly είπε:

Ε τι να δει έτσι κι άλλο ως με κάτω του 1000 χοριακη φυσιολογικό είναι.παχυ ενδομήτριο θα έβλεπε.εχω πάει σε εγκυμοσύνη με 5000 κ δεν είδα σάκο κ τον είδα μια εβδομάδα μετά κ άλλη μια μετά καρδούλα...έχει ο Θεός κορίτσι μου απλά θέλει γαιδουρινη υπομονή αυτό που τραβάμε.

Κορίτσια δεν ξέρω πραγματικά. Είναι πολύ ψυχοφθορο. Ότι θέλει ο Θεός λέω πια 

  • Λυπημένη/-ος 3
Link to comment
Share on other sites

Just now, Maria2015 είπε:

Κορίτσια δεν ξέρω πραγματικά. Είναι πολύ ψυχοφθορο. Ότι θέλει ο Θεός λέω πια 

Σε νιώθω κορίτσι μου έχω τρεις αποτυχημένες εγκυμοσύνες στην πλάτη...δεν περνάω καθόλου καλά είναι μαρτύριο η κάθε εξέταση δεν μπορώ να διαχειριστώ το άγχος.η ψυχή μου βγαίνει..και κάθε φορά έλεγα δεν ξαναπεράσω αυτό το μαρτύριο κ πάλι λέω το θέλω.η Παναγία να βοηθήσει την κάθε γυναίκα που παλεύει για τον πιο ιερό σκοπό..

  • Λυπημένη/-ος 3
Link to comment
Share on other sites

Πήρα τα αποτελέσματα της χοριακης. Λοιπόν την προηγουμενη Δευτέρα ήταν 65 και σήμερα είναι 1672! Νομίζω καλή είναι η αύξηση της για 1 βδομάδα μετά, δεν ξέρω κιόλας δεν μου χει ξανατυχει να κάνω δεύτερη επαναληπτική.. 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Just now, Maria2015 είπε:

Κορίτσια δεν ξέρω πραγματικά. Είναι πολύ ψυχοφθορο. Ότι θέλει ο Θεός λέω πια 

Μαρία μου παίρνω το θάρρος να σου απαντήσω γιατί είμαστε περίπου στην ίδια κατάσταση.. εγώ είχα χοριακη την Τετάρτη 204 και την Κυριακή που επανέλαβα είχα 478..καθόλου καλό νούμερο κ το δικό μου.. θα επαναλάβω την Τετάρτη! Αυτό που έχω να σου πω είναι ότι εμένα με βοηθάει να έχω στο μυαλό μου πως ο Θεός είναι μεγάλος και για όλους έχει.. με προσευχή και πίστη ίσως δούμε κ εμείς το επιθυμητό αποτέλεσμα  στην επόμενη χοριακη μας.. σου εύχομαι τα καλύτερα !

  • Μου αρέσει 2

LzTRp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...