Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 14 λεπτά , Ioli_ είπε:

      Καλησπέρα σε όλη την ομάδα!

      Ετοιμάζομαι να προχωρήσω σε εξωσωματική λόγω ηλικίας (45 στα 46) (είχα ξαναγράψει εδώ πριν λίγες μέρες για τον προβληματισμό μου και σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας). Έχουμε επιλέξει κάποιο κέντρο εξωσωματικής και έχουμε προχωρήσει στις προκαταρκτικές εξετάσεις, ώστε αν όλα πάνε κάνε καλά να ξεκινήσουμε τον Σεπτέμβρη . Θέλω να ρωτήσω τα εξής: 

       Α.  Επειδή δεν υπάρχει άπλετος χρόνος μπροστά μας - όπως καταλαβαίνετε - σκέφτομαι μήπως θα ήταν καλό να πάρουμε μία δεύτερη γνώμη από έναν εμβρυολόγο; Πιστεύετε ότι θα μπορούσε να βοηθήσει; Έχετε να μου συστήσετε κάποιον καλό εμβρυολόγο ή κάτι άλλο; Μπορείτε να μου στείλετε προσωπικό μήνυμα. 

      Β. Πιστεύετε ότι στο μεσοδιάστημα μπορεί να βοηθήσει σημαντικά ο τρόπος ζωής (διατροφή, ξεκούραση, λήψη βιταμινών κτλ.) για την επιτυχή έκβαση της εξωσωματικής; Θα ήθελα τη γνώμη σας και συμβουλές. Ειδικά αν υπάρχει κάποια κοπέλα αντίστοιχης ηλικίας θα ήθελα να ακούσω την εμπειρία της. 

      Καλημέρα και καλή επιτυχία! Ο εμβρυολογος το μόνο που θα σου πει είναι τα ποσοστά υγιών εμβρύων στην ηλικία αυτή. Εκείνο που σε ενδιαφέρει είναι το κέντρο να έχει καλούς εμβρυολογους για να σου φτιάξουν τις πολυπόθητες βλαστοκυστες. Σίγουρα η διατροφή θα βοηθήσει περισσότερο στην κατακράτηση οπότε αποφυγε το πολύ αλάτι και ζάχαρη. Την καθημερινότητα σου τη συνεχίζεις απλά όχι εξαντλητικό γυμναστήριο προς τις τελευταίες μέρες της διέγερσης γιατι θα σε ενοχλεί στις ωοθήκες. 

      • Μου αρέσει 1

Συμπτώματα εγκυμοσύνης πριν την καθυστέρηση??? κορίτσια την βοήθεια σας παρακαλώ!!!


Recommended Posts

Just now, *ζουζουνα*!!! said:

παντως εμείς έχουμε επαφες πολυ συχνές ολο το μηνα τους 2 τελευταίους μήνες. εμενα μου ειπε οτι εμποδίζει και την προγεστερόνη να ανεβει με τον θηλασμο και ανεβαίνει και η προλακτίνη...τουλάχιστον στην δική μου περίπτωση.γιατι μια βοηθεια σε προγεστερόνη έπαιρνα στις 2 τελευταίες εγκυμοσύνες που παρεμπιπτόντως εμεινα αφού ειχα τελειώσει με τον θηλασμο.δλδ για το 3ο παιδι εμεινα με την 3η φορα και ο μικρός θηλασε μεχρι 13 μηνες,το έκοψε εύκολα η μικρη τωρα με ζοριζει. 

Για πες της να σου γραψει ορμονικες να δουμε τι παιζει. Οταν τις παρω αυριο στα χερια μου θα σου γραψω ακριβως ποιες ειναι. Να δεις κ εσυ εγκυρα τι ποσοστα ορμονων εχεις. 

το καθε παιδι εχει τον χρονο του για ολα. Εγω του λειπω πολυ γιατι δουλευω κ με βλεπει μαξ 2 ωρες την ημερα. Ειναι η αγκαλια μας , η συνδεση ξανα με τη μαμα, αναπληρωση χαμενου χρονου. Μπορει δλδ κ να πιπιλισει 2 δευτερολεπτα (χωρις να πιει) κ να φυγει. Το βραδυ 3 μερες τωρα δεν πινει καθολου, το πρωι οταν ξυπνησει θα μου ζητησει αλλα θα σηκωθει αμεσως να παμε να παιξουμε να προλαβουμε πριν φυγουμε. Αλλα παιδια αποθηλαζουν στον χρονο, αλλα στα 2 χρονια αλλα πιο μετα. Για να θελει η μικρη σου να θηλασει παει να πει οτι το εχει αναγκη.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 15,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, sofiadu είπε:

Δεν θεωρω οτι ο θηλασμος ειναι απαγορευτικος. Εχω παρα πολλες φιλες που θηλαζαν και θηλαζουν κ εμειναν εγκυες. Εκτος αν ετυχε σε εμας κ ο οργανισμος μας πραγματι εχει αυξημενες ορμονες. Μια φιλη μου δεν εχει σταματησει να θηλαζει απο το 2015 κ εχει κανει 3 παιδια! το ενα μαλιστα το γεννησε το Σαββατο που μας περασε, εχοντας παιδακι κατω των 2 ετων που θηλαζει ασταματητα. Τωρα αν πεσαμε εμεις στη περιπτωση που ο οργανισμος μας τα μπλοκαρει ολα και ανεβασε ολες τις ορμονες στο φουλ τι να πω...εγω θεωρω οτι το δικο μου προβλημα ειναι που δεν μπορω να εχω καλο αριθμο επαφων λογω οτι ειμαι τα βραδια μονη στο σπιτι ως το πρωι που φευγω για τη δουλεια κ πρακτικα δεν μπορει να υπαρξει επαφη. Αν δλδ μπορουσα να εχω μερα παρα μερα επαφες για μηνες κ δεν εμενα εγκυος , τοτε ναι κατι αλλο θα συνεβαινε. Αλλα τωρα παω με 3 επαφες στα τυφλα κ αν κατσει εκατσε...ΑΥτο το μηνα οπως φανηκε εκανα ωορρηξια πριν ακριβως 2 βδομαδες που δεν υπηρξε καμια επαφη απο τοτε κ επειτα. 

Τα χριστουγεννα ελπιζω στην αδεια του συζυγου να πεσω σε γονιμες , μπας κ γινει κατι. Θα εχω δει κ με τις ορμονικες τι θα παιχτει.

 ωοθυλακιοτρόπος ορμόνη FSH;. Η ορμόνη διέγερσης των ωοθυλακίων

Ναι μπορεί κάποιους να μην επηρεάζει κ άλλους να μπλοκάρει.

Link to comment
Share on other sites

Just now, sofiadu είπε:

Για πες της να σου γραψει ορμονικες να δουμε τι παιζει. Οταν τις παρω αυριο στα χερια μου θα σου γραψω ακριβως ποιες ειναι. Να δεις κ εσυ εγκυρα τι ποσοστα ορμονων εχεις. 

το καθε παιδι εχει τον χρονο του για ολα. Εγω του λειπω πολυ γιατι δουλευω κ με βλεπει μαξ 2 ωρες την ημερα. Ειναι η αγκαλια μας , η συνδεση ξανα με τη μαμα, αναπληρωση χαμενου χρονου. Μπορει δλδ κ να πιπιλισει 2 δευτερολεπτα (χωρις να πιει) κ να φυγει. Το βραδυ 3 μερες τωρα δεν πινει καθολου, το πρωι οταν ξυπνησει θα μου ζητησει αλλα θα σηκωθει αμεσως να παμε να παιξουμε να προλαβουμε πριν φυγουμε. Αλλα παιδια αποθηλαζουν στον χρονο, αλλα στα 2 χρονια αλλα πιο μετα. Για να θελει η μικρη σου να θηλασει παει να πει οτι το εχει αναγκη.

Κοριτσάκια επειδή κ εγώ λάτρευα τον θηλασμό κ εκείνη την ώρα ήταν η απόλυτη μητρική αγάπη..η απόλυτη προσφορά της μανουλας προς το παιδί κ ποτέ δεν θα ξεχάσω τα μουτρακια του τα ζαβλακωμενα όποτε θήλαζε...αλλά ανάγκη μόνο συναισθηματική παίρνουν από ένα σημείο κ μετά.επιστημονικα όταν θυλασει έξι μήνες ένα χρόνο έχει αναπτύξει μικροβιωμα κ αντισώματα τα οποία τα περισσότερα τα παίρνει στις δύο εβδομάδες μετά την γέννηση.δηλαδη δεν χρειάζονται τα μεγάλα μωρά τώρα το Τσιτσι της μαμάς ως πιπίλα για να κοιμηθούν.δεν προσφέρει κάτι απλά είναι επιλογή της μαμάς να συνεχίσει μια συνήθεια.

Just now, sofiadu είπε:

Τελικα θα φυγετε 3μερο;;;;;

Σήμερα βράδυ ηηη αύριο βράδυ.τελευταια στιγμή μου λέει αυτός πάντα.να δει ποτέ μπορεί να αφήσει την δουλειά.αν τελειώσει κάποια πράγματα που θέλει.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Emilly said:

Κοριτσάκια επειδή κ εγώ λάτρευα τον θηλασμό κ εκείνη την ώρα ήταν η απόλυτη μητρική αγάπη..η απόλυτη προσφορά της μανουλας προς το παιδί κ ποτέ δεν θα ξεχάσω τα μουστάκια του τα ζαβλακωμενα όποτε θήλαζε...αλλά ανάγκη μόνο συναισθηματική παίρνουν από ένα σημείο κ μετά.επιστημονικα όταν θυλασει έξι μήνες ένα χρόνο έχει αναπτύξει μικροβιωμα κ αντισώματα τα οποία τα περισσότερα τα παίρνει στις δύο εβδομάδες μετά την γέννηση.δηλαδη δεν χρειάζονται τα μεγάλα μωρά τώρα το Τσιτσι της μαμάς ως πιπίλα για να κοιμηθούν.δεν προσφέρει κάτι απλά είναι επιλογή της μαμάς να συνεχίσει μια συνήθεια.

Δεν ειναι απλα επιλογη της μαμας, αν μου επιτρεπεις. ΕΙναι επιλογη της δυαδας. Εφοσον ενα παιδι το ζηταει σημαινει οτι το εχει αναγκη. Προσωπικα πιστευω οτι το καθε παιδι εχει το χρονο του για τα παντα, για να βγαλει πανα, να περπατησει, να μιλησει, να αποθηλασει. Επιπλεον αν εχεις ενα παιδι που το θελει και το ζηταει ειναι αρνηση να μη το προσφερεις. Δεν ξερω αν σε εσας ο αποθηλασμος ηρθε αβιαστα κ απο μονος του. Αυτο ειναι το καλυτερο κ το πιο ευκολο. Οταν ομως το παιδι το ζηταει εστω για λιγο, προσωπικη γνωμη , δεν το στερεις. Χειροτερα αποτελεσματα εχεις αν το αρνηθεις. ΕΚει ειναι που θα γατζωθει το παιδι.Δεν συμφωνω δλδ με μεθοδους να σταματησει ο θηλασμος, εστω κ αυτος ο απειροελαχιστος , εφοσον υπαρχει η αναγκη του παιδιου. Προσωπικη γνωμη παντα. Τωρα αν μου λες οτι η μανα βουταει το παιδι κ του λεει ελα να θηλασουμε κ διατηρει ετσι μια συνηθεια, ναι αυτο ειναι λαθος. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, sofiadu είπε:

Για πες της να σου γραψει ορμονικες να δουμε τι παιζει. Οταν τις παρω αυριο στα χερια μου θα σου γραψω ακριβως ποιες ειναι. Να δεις κ εσυ εγκυρα τι ποσοστα ορμονων εχεις. 

το καθε παιδι εχει τον χρονο του για ολα. Εγω του λειπω πολυ γιατι δουλευω κ με βλεπει μαξ 2 ωρες την ημερα. Ειναι η αγκαλια μας , η συνδεση ξανα με τη μαμα, αναπληρωση χαμενου χρονου. Μπορει δλδ κ να πιπιλισει 2 δευτερολεπτα (χωρις να πιει) κ να φυγει. Το βραδυ 3 μερες τωρα δεν πινει καθολου, το πρωι οταν ξυπνησει θα μου ζητησει αλλα θα σηκωθει αμεσως να παμε να παιξουμε να προλαβουμε πριν φυγουμε. Αλλα παιδια αποθηλαζουν στον χρονο, αλλα στα 2 χρονια αλλα πιο μετα. Για να θελει η μικρη σου να θηλασει παει να πει οτι το εχει αναγκη.

ναι το έχει αλλα εγω πραγματικα εχω κουραστει και δεν θελω αλλο και δεν είναι το θέμα οτι θελω αλλο παιδι,απλα δεν θελω εγω αλλο εχω κουραστει να μην κοιμάμαι αλλο καλα το βραδυ.


url%5Dz3q1p3.png 8,5 ο μεγάλος και 4,5 ο μικρός 

Link to comment
Share on other sites

Just now, *ζουζουνα*!!! said:

ναι το έχει αλλα εγω πραγματικα εχω κουραστει και δεν θελω αλλο και δεν είναι το θέμα οτι θελω αλλο παιδι,απλα δεν θελω εγω αλλο εχω κουραστει να μην κοιμάμαι αλλο καλα το βραδυ.

κοιτα αν εσενα σε δυσκολευει, σε κουραζει ειναι αλλο θεμα! εκει καλο ειναι να το δεις να το μειωσεις σιγα σιγα . Ο θηλασμος ειναι δυαδα καθαρα. Εφοσον θελουν κ οι 2. Ηρεμη μαμα , ηρεμο παιδι. Μπραβο σου που αντεξες τοσο πολύ! Δεν ειναι λιγο να θηλαζεις για χρονια! Εφοσον νιωθεις οτι ηρθε η ωρα να το σταματησεις αυτο ειναι βεβαιως σεβαστο και το σωστο να γινει.

Η αδερφη μου δεν ειναι καθολου υπερ του θηλασμου για παραδειγμα. Ηξερε πως αν πιεστει να θηλασει θα ηταν μεσα στα νευρα κ αυτο θα εβγαινε κ στο παιδι. Δεν ταιριαζουν ολα σε ολους, ουτε μεθοδοι, ουτε χρονοδιαγραμματα. Το καθε παιδι, η καθε μαμα ειναι διαφορετικη, το καθε σπιτι ειναι διαφορετικο. Δεν υπαρχουν πρεπει." πρεπει να θηλασεις", "πρεπει να αποθηλασεις", "πρεπει να κοψει πανα", "πρεπει να μαθει ετσι", "πρεπει να μαθει αλλιως". Εσυ ξερεις ποτε ειναι καλυτερο για εσας!

 

 

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, sofiadu είπε:

Δεν ειναι απλα επιλογη της μαμας, αν μου επιτρεπεις. ΕΙναι επιλογη της δυαδας. Εφοσον ενα παιδι το ζηταει σημαινει οτι το εχει αναγκη. Προσωπικα πιστευω οτι το καθε παιδι εχει το χρονο του για τα παντα, για να βγαλει πανα, να περπατησει, να μιλησει, να αποθηλασει. Επιπλεον αν εχεις ενα παιδι που το θελει και το ζηταει ειναι αρνηση να μη το προσφερεις. Δεν ξερω αν σε εσας ο αποθηλασμος ηρθε αβιαστα κ απο μονος του. Αυτο ειναι το καλυτερο κ το πιο ευκολο. Οταν ομως το παιδι το ζηταει εστω για λιγο, προσωπικη γνωμη , δεν το στερεις. Χειροτερα αποτελεσματα εχεις αν το αρνηθεις. ΕΚει ειναι που θα γατζωθει το παιδι.Δεν συμφωνω δλδ με μεθοδους να σταματησει ο θηλασμος, εστω κ αυτος ο απειροελαχιστος , εφοσον υπαρχει η αναγκη του παιδιου. Προσωπικη γνωμη παντα. Τωρα αν μου λες οτι η μανα βουταει το παιδι κ του λεει ελα να θηλασουμε κ διατηρει ετσι μια συνηθεια, ναι αυτο ειναι λαθος. 

Καλά υπάρχουν τρόποι να ξεκαρφιτσωθει ένα παιδί από μια συνήθεια για να προχωρήσει σε επόμενη φάση.καταλαβες;;;;εγώ ας πούμε τρία χρονών έκοψα πιπίλα.εκλαιγε λίγο δύο μέρες αλλά έπρεπε.δεν κάνεις κάτι βίαια σίγουρα .δηλαδή τρόποι υπάρχουν.εμενα δύο χρόνων Τζάστ έκοψε πάνα.ειναι λίγο ευαίσθητος..έπαθε εκεί στην πάνα μια φλεγμονή..ήταν καλοκαίρι λέω τέλος.πηγα αγόρασα κουκλίτσα με γιογιό.τα βάζω δίπλα κ αυτόν κ τέλος.απο δύο χρόνων δεν έφυγε ποτέ τίποτα ούτε στον ύπνο.γι αυτό σου λέω επιλογή καθαρά.φυσικα κ του παιδιου.και είναι κάτι τόσο τέλειο ο θηλασμός δεν είναι κατακριτέο φυσικα.και τα παιδιά έχουν απίστευτες ικανότητες.μπορεις όντως να το αφήσεις να κόψει όταν είναι έτοιμο κ πάνα κ τα πάντα αλλά αφού μπορεί γιατί να φοράει το τουβλο;

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, sofiadu είπε:

κοιτα αν εσενα σε δυσκολευει, σε κουραζει ειναι αλλο θεμα! εκει καλο ειναι να το δεις να το μειωσεις σιγα σιγα . Ο θηλασμος ειναι δυαδα καθαρα. Εφοσον θελουν κ οι 2. Ηρεμη μαμα , ηρεμο παιδι. Μπραβο σου που αντεξες τοσο πολύ! Δεν ειναι λιγο να θηλαζεις για χρονια! Εφοσον νιωθεις οτι ηρθε η ωρα να το σταματησεις αυτο ειναι βεβαιως σεβαστο και το σωστο να γινει.

Η αδερφη μου δεν ειναι καθολου υπερ του θηλασμου για παραδειγμα. Ηξερε πως αν πιεστει να θηλασει θα ηταν μεσα στα νευρα κ αυτο θα εβγαινε κ στο παιδι. Δεν ταιριαζουν ολα σε ολους, ουτε μεθοδοι, ουτε χρονοδιαγραμματα. Το καθε παιδι, η καθε μαμα ειναι διαφορετικη, το καθε σπιτι ειναι διαφορετικο. Δεν υπαρχουν πρεπει." πρεπει να θηλασεις", "πρεπει να αποθηλασεις", "πρεπει να κοψει πανα", "πρεπει να μαθει ετσι", "πρεπει να μαθει αλλιως". Εσυ ξερεις ποτε ειναι καλυτερο για εσας!

 

 

 

το ξερω κοριτσακι μου,ηθελα μεχρι τα 2 αλλα δεν μπορω αλλο να ξυπνάω συνέχεια, μου δημιουργούνται νευρα πολλα και δεν μου αρεσει αυτο.ευτυχως το περιορισαμε αρκετά σταδιακά πιστευω θα κοπούν και αυτες οι 2 φορες .τελικα πηρα την γυναικολόγο, θα μου γράψει ορμονολογικες σημερα και προγεστερονη την 21η μερα να κανω .μου ειπε οτι σημερα ειναι 1η μερα περιοδου οχι εχθες αφου δεν ειχα ροη.εγω νομιζα οτι ηταν η χθεσινή οποτε 2η με 4η θέλουμε εγω 3η θα παω οπότε Παρασκευή. 

Just now, sofiadu είπε:

Για πες της να σου γραψει ορμονικες να δουμε τι παιζει. Οταν τις παρω αυριο στα χερια μου θα σου γραψω ακριβως ποιες ειναι. Να δεις κ εσυ εγκυρα τι ποσοστα ορμονων εχεις. 

το καθε παιδι εχει τον χρονο του για ολα. Εγω του λειπω πολυ γιατι δουλευω κ με βλεπει μαξ 2 ωρες την ημερα. Ειναι η αγκαλια μας , η συνδεση ξανα με τη μαμα, αναπληρωση χαμενου χρονου. Μπορει δλδ κ να πιπιλισει 2 δευτερολεπτα (χωρις να πιει) κ να φυγει. Το βραδυ 3 μερες τωρα δεν πινει καθολου, το πρωι οταν ξυπνησει θα μου ζητησει αλλα θα σηκωθει αμεσως να παμε να παιξουμε να προλαβουμε πριν φυγουμε. Αλλα παιδια αποθηλαζουν στον χρονο, αλλα στα 2 χρονια αλλα πιο μετα. Για να θελει η μικρη σου να θηλασει παει να πει οτι το εχει αναγκη.

εμενα παντως οταν μπει να κατεβασει γαλα γιατι το νιώθω, εχω ακομα το let down


url%5Dz3q1p3.png 8,5 ο μεγάλος και 4,5 ο μικρός 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Emilly said:

Καλά υπάρχουν τρόποι να ξεκαρφιτσωθει ένα παιδί από μια συνήθεια για να προχωρήσει σε επόμενη φάση.καταλαβες;;;;εγώ ας πούμε τρία χρονών έκοψα πιπίλα.εκλαιγε λίγο δύο μέρες αλλά έπρεπε.δεν κάνεις κάτι βίαια σίγουρα .δηλαδή τρόποι υπάρχουν.εμενα δύο χρόνων Τζάστ έκοψε πάνα.ειναι λίγο ευαίσθητος..έπαθε εκεί στην πάνα μια φλεγμονή..ήταν καλοκαίρι λέω τέλος.πηγα αγόρασα κουκλίτσα με γιογιό.τα βάζω δίπλα κ αυτόν κ τέλος.απο δύο χρόνων δεν έφυγε ποτέ τίποτα ούτε στον ύπνο.γι αυτό σου λέω επιλογή καθαρά.φυσικα κ του παιδιου.και είναι κάτι τόσο τέλειο ο θηλασμός δεν είναι κατακριτέο φυσικα.και τα παιδιά έχουν απίστευτες ικανότητες.μπορεις όντως να το αφήσεις να κόψει όταν είναι έτοιμο κ πάνα κ τα πάντα αλλά αφού μπορεί γιατί να φοράει το τουβλο;

θα σου πω απλα οτι δεν ειναι ολα τα παιδια ιδια! εμενα δυο ετων δεν ηταν ετοιμος για πανα. το εβλεπα. γιατι να τον ζορισω; 2,5 ετων του λεω γιαννη να τη βγαλουμε κ δεν εκανε ουτε μια φορα στο πατωμα. τη πρωτη μερα που τη βγαλαμε του ελεγα παμε για τσισα; "μα δεν θελω μαμα!" λεω τη βαψαμε θα κατουρησει ολο το σπιτι αυτος! κ ξαφνικα παει τουαλετα και λεει θελω τσισα! Ηταν ετοιμος ρε παιδι μου απλα! δεν κατουρηθηκε ποτε πρεπει να σου πω! απο τοτε σταματησε κ τη νυχτα να κατουραει πανα. κοπηκε μαχαιρι δλδ. 

 

Just now, *ζουζουνα*!!! said:

το ξερω κοριτσακι μου,ηθελα μεχρι τα 2 αλλα δεν μπορω αλλο να ξυπνάω συνέχεια, μου δημιουργούνται νευρα πολλα και δεν μου αρεσει αυτο.ευτυχως το περιορισαμε αρκετά σταδιακά πιστευω θα κοπούν και αυτες οι 2 φορες .τελικα πηρα την γυναικολόγο, θα μου γράψει ορμονολογικες σημερα και προγεστερονη την 21η μερα να κανω .μου ειπε οτι σημερα ειναι 1η μερα περιοδου οχι εχθες αφου δεν ειχα ροη.εγω νομιζα οτι ηταν η χθεσινή οποτε 2η με 4η θέλουμε εγω 3η θα παω οπότε Παρασκευή. 

εμενα παντως οταν μπει να κατεβασει γαλα γιατι το νιώθω, εχω ακομα το let down

λογικο να νιωθεις ακομα το γαλα!

θα παρω τηλ να ρωτησω αναλυτικα τον γιατρο το απογευμα αλλα για πες μου: 2-4η μερα οι ορμονες και 3η η προγεστερονη; αρα πρωτη θεωρεις οταν εχεις ροη οχι τα καφε τα σημαδακια ε;

Just now, Emilly said:

Σήμερα βράδυ ηηη αύριο βράδυ.τελευταια στιγμή μου λέει αυτός πάντα.να δει ποτέ μπορεί να αφήσει την δουλειά.αν τελειώσει κάποια πράγματα που θέλει.

Αντε να πατε κ να περασετε τελειααααα!!!!! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, *ζουζουνα*!!! είπε:

ναι το έχει αλλα εγω πραγματικα εχω κουραστει και δεν θελω αλλο και δεν είναι το θέμα οτι θελω αλλο παιδι,απλα δεν θελω εγω αλλο εχω κουραστει να μην κοιμάμαι αλλο καλα το βραδυ.

στηv ιδια φαση ειμαι κ εγω θελω vα κοψουμε το θηλασμο αλλα πραγματικα το βραδιvο δεv ξερω πως θα σταματησει. Τηv μερα αμα του πω οχι ψιλοτσαvτιζετε αλλα το ξεχvαει μετα απο λιγο .. το βραδυ ομως δεv ξερω τι θα γιvει ξυπvαει 3-4 φορες . .

Just now, sofiadu είπε:

θα σου πω απλα οτι δεν ειναι ολα τα παιδια ιδια! εμενα δυο ετων δεν ηταν ετοιμος για πανα. το εβλεπα. γιατι να τον ζορισω; 2,5 ετων του λεω γιαννη να τη βγαλουμε κ δεν εκανε ουτε μια φορα στο πατωμα. τη πρωτη μερα που τη βγαλαμε του ελεγα παμε για τσισα; "μα δεν θελω μαμα!" λεω τη βαψαμε θα κατουρησει ολο το σπιτι αυτος! κ ξαφνικα παει τουαλετα και λεει θελω τσισα! Ηταν ετοιμος ρε παιδι μου απλα! δεν κατουρηθηκε ποτε πρεπει να σου πω! απο τοτε σταματησε κ τη νυχτα να κατουραει πανα. κοπηκε μαχαιρι δλδ. 

 

λογικο να νιωθεις ακομα το γαλα!

θα παρω τηλ να ρωτησω αναλυτικα τον γιατρο το απογευμα αλλα για πες μου: 2-4η μερα οι ορμονες και 3η η προγεστερονη; αρα πρωτη θεωρεις οταν εχεις ροη οχι τα καφε τα σημαδακια ε;

Αντε να πατε κ να περασετε τελειααααα!!!!! 

2-4 μερα vαι καλητερα vα πας 3η μερα vα εισαι μεσα . Τηv προγεστεροvη τηv καvουv 7 μερες μετα τηv ωορηξια δηλαδη χωρις περιοδο για vα δουv ποσο καλη ωορηξια καvεις. Βεβαια ο γιατρος μπορει vα σου πει vα τις καvεις ολες μαζι απλα για vα μηv σε ταλαιπωρησει αλλα vα ξερεις οτι για vα δεις εvα κατατοπιστικο αποτελεσμα καλο ειvαι vα τηv καvεις 7  μερες μετα τηv ωορηξια. 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, sofiadu said:

ναι ειχα μια μερα. αν ηταν να βγει θετικο θα ειχε βγει. δεν εκανα αλλες επαφες για να βασιστω σε καθυστερημενη συλληψη. δεν εθελοτυφλω. τα υγρα που ειχα δει ηταν ωορρηξια κ δεν υπηρξε καμια επαφη. Τελευταια επαφη 22 /9.

Ε οκ δεν πεταω κ στα συννεφα. Το περιμενα η αληθεια ειναι οσο και αν ηθελα να μη το πιστεψω. Επαφες ειχαμε παρα πολυ λιγες θα ηταν θαυμα αν το πετυχαιναμε με 3 μονο επαφες οι οποιες σταματησαν αρκετα νωρις λογω ανωτερα βιας. πως να κανω σεξ μονη; μπορω;; δεν μπορω;;; ουτε με ραντεβου δεν βρισκομαστε εμεις. τελος παντων....

Τουλαχιστον δρομολογησα τις ορμονικες μου εξετασεις κ θα μου τις φερει αυτιο ο κουριερ. Ακομα κ σημερα να ερθει περιοδος προλαβαινω να τις κανω αυριο.

Θυμηστε μου οσες ξερετε πρεπει να ειμαι νηστικη; να τις κανω μονο πρωι ή μπορω κ πιο μετα;;;

Σοφια μου επειδή σε καταλαβαίνω , με τα προγράμματα κ μ αυτά που τραβάς όσες κ επαφές να έχεις μην νιώθεις τύψεις κ εγώ λίγες έχω και με τίποτα δεν θα ζορίσω τον άνθρωπό μου , θα γίνει και ας έχουμε και μια επαφή το πιστεύω μόνο το άγχος πρέπει να αποβάλλουμε και όλα θα ρθούν. Για τον θηλασμό που είπες , συμφωνώ απόλυτα μαζί σου αν και δεν έχω εμπειρία νιώθω οτι κάθε μητέρα γνωρίζει τι είναι καλό για το παιδί της και αναλόγως πράττει! Να μην νιώθεις ενοχές για τίποτα είσαι τέλεια μ όλα αυτά που κάνεις !!

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Emilly είπε:

Καλά υπάρχουν τρόποι να ξεκαρφιτσωθει ένα παιδί από μια συνήθεια για να προχωρήσει σε επόμενη φάση.καταλαβες;;;;εγώ ας πούμε τρία χρονών έκοψα πιπίλα.εκλαιγε λίγο δύο μέρες αλλά έπρεπε.δεν κάνεις κάτι βίαια σίγουρα .δηλαδή τρόποι υπάρχουν.εμενα δύο χρόνων Τζάστ έκοψε πάνα.ειναι λίγο ευαίσθητος..έπαθε εκεί στην πάνα μια φλεγμονή..ήταν καλοκαίρι λέω τέλος.πηγα αγόρασα κουκλίτσα με γιογιό.τα βάζω δίπλα κ αυτόν κ τέλος.απο δύο χρόνων δεν έφυγε ποτέ τίποτα ούτε στον ύπνο.γι αυτό σου λέω επιλογή καθαρά.φυσικα κ του παιδιου.και είναι κάτι τόσο τέλειο ο θηλασμός δεν είναι κατακριτέο φυσικα.και τα παιδιά έχουν απίστευτες ικανότητες.μπορεις όντως να το αφήσεις να κόψει όταν είναι έτοιμο κ πάνα κ τα πάντα αλλά αφού μπορεί γιατί να φοράει το τουβλο;

το γέλιο παει στο τούβλο, που είναι η Πανα? πολυ νωρις κόψατε μια χαρά, καλα για την πανα ειναι θεμα σφικτηρων ετσι κι αλλιως και να το πιέσεις αν δεν είναι έτοιμο, θα τα κάνει πάνω του.

εμενα πχ ο μεγάλος το έκοψε 3 χρονων και 4 μηνες πρωι ,βραδυ και ο μικρος 3 χρόνων ακριβως.ειναι στο παιδι.

  • Μου αρέσει 2

url%5Dz3q1p3.png 8,5 ο μεγάλος και 4,5 ο μικρός 

Link to comment
Share on other sites

Just now, SerafinaPekala said:

Σοφια μου επειδή σε καταλαβαίνω , με τα προγράμματα κ μ αυτά που τραβάς όσες κ επαφές να έχεις μην νιώθεις τύψεις κ εγώ λίγες έχω και με τίποτα δεν θα ζορίσω τον άνθρωπό μου , θα γίνει και ας έχουμε και μια επαφή το πιστεύω μόνο το άγχος πρέπει να αποβάλλουμε και όλα θα ρθούν. Για τον θηλασμό που είπες , συμφωνώ απόλυτα μαζί σου αν και δεν έχω εμπειρία νιώθω οτι κάθε μητέρα γνωρίζει τι είναι καλό για το παιδί της και αναλόγως πράττει! Να μην νιώθεις ενοχές για τίποτα είσαι τέλεια μ όλα αυτά που κάνεις !!

Σε ευχαριστω κοριτσι μου για τα λογια σου...

Η αληθεια ειναι οτι με στεναχωρει που χανω μηνες επειδη δεν μπορουμε να εχουμε επαφη...Μεγαλωνω , τον Μαρτη θα γινω 38. Και δεν το λεω μονο για θεμα υγειας αλλα κ θεμα αντοχων. Ηθελα ιδανικα 38 να εχω κ το δευτερο αλλα οταν κανουμε σχεδια καποιος γελαει, ετσι δεν λενε;; χαχαχα

Βημα βημα ομως, ας παρω πρωτα τις ορμονικες να δω κ απο εκει τι παιζει κ μετα ο,τι ειναι γραφτό.

Σε ευχαριστω για τη στηριξη, ειναι πολυ βοηθητικα τα λογια σου κ ενθαρρυντικα....

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, sofiadu είπε:

θα σου πω απλα οτι δεν ειναι ολα τα παιδια ιδια! εμενα δυο ετων δεν ηταν ετοιμος για πανα. το εβλεπα. γιατι να τον ζορισω; 2,5 ετων του λεω γιαννη να τη βγαλουμε κ δεν εκανε ουτε μια φορα στο πατωμα. τη πρωτη μερα που τη βγαλαμε του ελεγα παμε για τσισα; "μα δεν θελω μαμα!" λεω τη βαψαμε θα κατουρησει ολο το σπιτι αυτος! κ ξαφνικα παει τουαλετα και λεει θελω τσισα! Ηταν ετοιμος ρε παιδι μου απλα! δεν κατουρηθηκε ποτε πρεπει να σου πω! απο τοτε σταματησε κ τη νυχτα να κατουραει πανα. κοπηκε μαχαιρι δλδ. 

 

λογικο να νιωθεις ακομα το γαλα!

θα παρω τηλ να ρωτησω αναλυτικα τον γιατρο το απογευμα αλλα για πες μου: 2-4η μερα οι ορμονες και 3η η προγεστερονη; αρα πρωτη θεωρεις οταν εχεις ροη οχι τα καφε τα σημαδακια ε;

Αντε να πατε κ να περασετε τελειααααα!!!!! 

εγω κανονικα θα επιανα απο εχθες που έβλεπα αιμα κόκκινο και ροζ αλλά μου ειπε απο σήμερα 1η μερα εγω λεω να παω αυριο ετσι ώστε να είμαι μέσα στις μερες 

την προγεστερονη μου ειπε να την κάνω μετα την ωορρηξια 21η μερα βέβαια εγω τοτε μπορει ουτε ωορρηξια να μην έχω κάνει οποτε δεν ξερω αν θα βγει σωστό 


url%5Dz3q1p3.png 8,5 ο μεγάλος και 4,5 ο μικρός 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...