Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μπεμπακια 2019


Recommended Posts

Just now, 4shinediamonds είπε:

Κορίτσια καλησπέρα.

Είμαστε 21εβδομάδων και όπως σας έχω ξαναπεί λόγω προσθιου πλακούντα δεν έχουμε καταλάβει ακόμα κλωτσιτσες.Από 17η εβδομάδα καταλαβαινω εμβρυικες κινήσεις,σαν κυματισμό και σα να πετάνε πεταλουδίτσες και όχι όλη την διάρκεια της ημέρας.Αυτά τα αισθάνομαι από αφαλό και κάτω και κυρίως στην περιοχή που ακουμπάει το πάνω μέρος του εσωρουχου.Αυτή είναι η αίσθηση κορίτσια και σε αυτό το ύψος;

Επειδή είναι η πρώτη μου εγκυμοσύνη,διαβάζω κορίτσια που μιλάνε για συσπάσεις,αυτές πως εννοούνται;

έτσι αισθάνεσαι στην αρχή  απαλές κινήσεις του εμβρυου μετά δυναμώνουν. σαν ύψος ναι κάπου εκεί ειναι. οι συσπάσεις είναι μετά τον 5ο μήνα κ πετρωνει η κοιλιά, που αυτό το πέτρωμα όταν συνοδεύεται με πόνο περιόδου είναι η σύσπαση.


url%5Dz3q1p3.png 8,5 ο μεγάλος και 4,5 ο μικρός 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 17,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Smile89

    2087

  • Beboula25

    1440

  • nanoula90

    1167

  • Vasoth.

    1093

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, *ζουζουνα*!!! είπε:

έτσι αισθάνεσαι στην αρχή  απαλές κινήσεις του εμβρυου μετά δυναμώνουν. σαν ύψος ναι κάπου εκεί ειναι. οι συσπάσεις είναι μετά τον 5ο μήνα κ πετρωνει η κοιλιά, που αυτό το πέτρωμα όταν συνοδεύεται με πόνο περιόδου είναι η σύσπαση.

Ευχαριστώ κορίτσι μου για την απάντηση.Είναι η πρώτη μου εγκυμοσύνη είναι όλα πρωτόγνωρα!Δεν ξέρω αν σας τα περιγράφω και σωστά όσα λέω.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 45 λεπτά , Vasiliki88 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια ήθελα να ρωτήσω πως κάνετε ρυνικες πλυσεις στα μωράκια σας? Τα δικά μου είναι 30 ημερών κ τα κάνω με φυσιολογικό όρο την αμπούλα. Παρ ολαυτα πάλι τα ακούω ότι έχουν μιξουλες κάνω κάτι λάθος? 

Πόσες φορές την ημέρα το κάνεις? Και πως?

πρίν από 33 λεπτά , ΒαλεντιναΧρηστος είπε:

Με την αμπουλα δυσκολο να βγει απο την αλλη.....για τα αυτακια τους τι εννοεις να μην παει εκει ο ορος;;

Κ εγω με αμπουλα την εκανα στην αρχη ωσπου μ εξηγησε η παιδιατρος οτι ο μονος τροπος για να καθαρισει ειναι να βγει απο την αλλη! Κ επειδη αρρωστησαμε 2μηνων με μπουκωμα βηχα κ μυξες....επρεπε να το κανω ετσι μπορει να το εχεις λιγο καπως στο μυαλο σου αλλα μονο ετσι γινεται σωστα!

 Βγαίνει ρε συ από την άλλη!!


nlmNp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΒαλεντιναΧρηστος είπε:

Tοτε εγω δεν τ κανα σωστα μονο με συριγγα βγαινει χαχα

Γυρνάς κεφαλάκι πλάι και στο ένα ρουθούνι πατάς 3-4 φορές δυνατά την αμπούλα και βγαίνει από την άλλη. Αυτό όμως όταν ρουθουνιζει. Αλλιώς δύο ψιτ το κάθε ρουθουνακι. 

  • Μου αρέσει 1

nlmNp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Ria@90 είπε:

Κοριτσια να ρωτησω κατι...λενε πως το πολυ περπάτημα βοηθάει στην ευκολότερη γέννα ισχύει κατι τέτοιο??

Ναι ισχύει. Μου είπε τώρα πως θα μου πει ποτε να ξεκινήσω εντατικά. Αυτό ομως δεν σημαίνει πως νωρίτερα αν περπατάς κάνει κακό. Αντιθετως κάνει παρα πολύ καλό αρκεί οπως είπε η Kpp να μην υπάρχει κάποιο θέμα. Βέβαια δεν ξέρω τι εννοείς ευκολότερη γεννα. Το περπάτημα λίγο πριν την ημερομηνία του τοκετού αλλα κ πριν ακριβως από τον τοκετό βοηθάει στο να κατέβει το μωρό χαμηλά στη λεκάνη και να κάνει διαστολή ο τράχηλος. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Beboula25 είπε:

Ναι ισχύει. Μου είπε τώρα πως θα μου πει ποτε να ξεκινήσω εντατικά. Αυτό ομως δεν σημαίνει πως νωρίτερα αν περπατάς κάνει κακό. Αντιθετως κάνει παρα πολύ καλό αρκεί οπως είπε η Kpp να μην υπάρχει κάποιο θέμα. Βέβαια δεν ξέρω τι εννοείς ευκολότερη γεννα. Το περπάτημα λίγο πριν την ημερομηνία του τοκετού αλλα κ πριν ακριβως από τον τοκετό βοηθάει στο να κατέβει το μωρό χαμηλά στη λεκάνη και να κάνει διαστολή ο τράχηλος. 

Ναι θα τη ρωτησω αυριο π εχω και το ραντεβού...απλα μ το ελεγε σήμερα η μαμα μ κ το κουβεντιάζαμε γνκ...ναι εννοώ για γρηγορότερη γεννα διαστολή τραχηλου κλπ..εγω δεν πολυ περπατώ η αλήθεια είναι αλλα μιας που μπηκαμε 3ο τρίμηνο θα τη ρωτησω αν μπορω ελεύθερα κ αν ναι θα το ξεκινησω σιγά σιγά...

Just now, Kpp83 είπε:

@Ria@90 κλασσική απάντηση θα λάβεις:

ΟΤΙ ΣΟΥ ΠΕΙ Η ΓΙΑΤΡΌΣ :razz:

Γενικά πάντως από ότι ξέρω αν δεν έχεις θέμα με τράχηλο η πλακούντα συνίσταται!

Θα τη ρωτήσω αυριο να δούμε...τραχηλο δεν εχω δει ακομη απ την αρχη της εγκυμοσύνης αύριο θα το κοιτάξουμε πρωτη φορα...

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Smile89 είπε:

Γυρνάς κεφαλάκι πλάι και στο ένα ρουθούνι πατάς 3-4 φορές δυνατά την αμπούλα και βγαίνει από την άλλη. Αυτό όμως όταν ρουθουνιζει. Αλλιώς δύο ψιτ το κάθε ρουθουνακι. 

Δεν περνω αμπουλες βρε περνω ορο μπουκαλι λιτρου απο φαρμακειο με συμφερει πιο πολλυ κ βαζω σε συριγγα! Καλημερα!


G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα έκανα καμπύλη ζαχάρου.να ξέρετε έχει βγει ένα ρόφημα με γεύσης λεμόνι κ πορτοκάλι λέγεται top star πραγματικά καμία σχέση με την απλή γλυκόζη δεν καταλαβαίνεις τίποτα ειδικά μετά ούτε Ενετός σου έχετε.μια χαρά κ το λέω εγώ που σε 2 εγκυμοσύνες δεν κατάφερα να κάνω καμπύλη λόγω αναγουλας της γλυκόζης.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Smile89 είπε:

Γυρνάς κεφαλάκι πλάι και στο ένα ρουθούνι πατάς 3-4 φορές δυνατά την αμπούλα και βγαίνει από την άλλη. Αυτό όμως όταν ρουθουνιζει. Αλλιώς δύο ψιτ το κάθε ρουθουνακι. 

Καλημέρα! Έτσι ακριβώς το κάνω γυρνάω κεφάλι στο πλάι πατάω κ βγαίνει όντως από την άλλη. Αλλά το ρουθουνισμα συνεχίζετε μήπως θέλει να χρησιμοποιώ παραπάνω από 1 αμπουλα στο κάθε ρουθουνακι? Κ πόσο συχνά επιτρέπετε? 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Vasiliki88 είπε:

Καλημέρα! Έτσι ακριβώς το κάνω γυρνάω κεφάλι στο πλάι πατάω κ βγαίνει όντως από την άλλη. Αλλά το ρουθουνισμα συνεχίζετε μήπως θέλει να χρησιμοποιώ παραπάνω από 1 αμπουλα στο κάθε ρουθουνακι? Κ πόσο συχνά επιτρέπετε? 

Καλημέρα, τρείς φορές την ημέρα της κάνω καθάρισμα. Το πρωί σίγουρα πλύση γιατί έχουν μεσολαβήσει ώρες από το βράδυ. Μια το μεσημέρι και μια πρίν κοιμηθεί για βράδυ. 

  • Ευχαριστώ 1

nlmNp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...