Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μπεμπακια 2019


Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 17,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Smile89

    2087

  • Beboula25

    1440

  • nanoula90

    1167

  • Vasoth.

    1093

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γεια σας κοριτσια!!αν και εχω χαθει αυτο το διαστημα οσο μπορω σας διαβαζω.

Ετυχαν πολλα αυτο το διαστημα στον οικογενειακο και φιλικο περιγυρο και με ειχε παρει λιγο απο κατω.

Στις 16 και 4 εβδομαδες εφαγα τις πρωτες κλωτσιες του μπεμπουλη!απο τοτε οσες φορες ειμαι σε ηρεμια κλωτσαει φουλ,νομιζω θα γινει ζωηρος και με βλεπω να τον κατεβαζω απο τα δεντρα και εχουμε και μπολικα γυρω γυρω:grin:!!

Εχτες πηγαμε στο γιατρο και εχουμε φτασει στα 435 γρ!!σημερα ειμαι 20 και 6 εβδομαδων.ποτε περασε ο καιρος ουτε το καταλαβα.μας βρηκε πολυ καλα μονο που εγω εχω χαμηλο αιματοκριτη 30,9 λογικο μου ειπε γιατι στην εγκυμοσυνη συμβαινει.βεβαια το γνωριζα εφοσον το ιδιο θεμα ειχα και στις προηγουμενες εγκυμοσυνες.

Αυτα τα νεα μας!

Βλεπω καποιες ειναι ετοιμες να υποδεχθουν τα μπεμπακια και καποιες εχετε ηδη γεννησει.ευχομαι σε ολες μας τα καλυτερα!!

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

EUW2p3.png

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Smile89 είπε:

Λογικό πονακι κι αυτό. Κι εγώ είχα τέτοια. Όπως είπε ο γιατρός το παιδί τώρα σου μιλάει. Όταν το νοιώθεις θα αράζεις για λίγο. Ρε συυυυυ μπήκαμε Απρίλιο. Σου είχα πει εγώ θα βαπτιζω κι εσύ θα γέννας....εέεε τελικά εσύ θα γέννας εγώ δε θα βαπτιζω. 01/09 όπως όλα δείχνουν η βάπτιση!!

Βρε σμαιλάκι πώς πέρασε έτσι ο καιρός και μιλάς και για βάφτιση; 

Αχ κορίτσια, οι μέρες περνάνε αργά αλλά ο χρόνος γρήγορα!

Καλημέρα!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, alina80 είπε:

Βρε σμαιλάκι πώς πέρασε έτσι ο καιρός και μιλάς και για βάφτιση; 

Αχ κορίτσια, οι μέρες περνάνε αργά αλλά ο χρόνος γρήγορα!

Καλημέρα!

Είδες? Τρέχει ο χρόνος!!!

Να δείς μετά με το μικρό πώς θα περνάνε κ οι μέρες σφαίρα. Εγώ την ταιζω κ δεν καταλαβαίνω ποτε έρχεται πάλι η ώρα να την ταισω πάλι. 

  • Μου αρέσει 2
  • Χαχα 1

nlmNp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 50 λεπτά , Ria@90 είπε:

Ναι γι'αυτό λενε φακες κ σπανακοριζο χωρις φετα!!!!κ γνκ οποιαδήποτε τροφη με σίδηρο... αχχχ πες μ τρώγονται αυτα χωρις φετα χαχα

Ολως περιέργως δεν νιώθω εξάντληση παρα μονο αν κανω πολλα πράγματα μες τη μερα...γι αυτο ειχα την ψευδαίσθηση οτι ειμαι φουλ απο σιδηρο χαχαα τραγικη ειμαι ... :p

Η φέτα περιέχει ελάχιστο ασβέστιο. Για να πεις ότι παίρνεις από εκει πρέπει να τρως μισό με ένα κιλό την ημέρα. Οποτε για μια μερίδα δεν το λες πως παίρνεις ασβέστιο. Το γάλα και τα κίτρινα τυριά έχουν. Μια χαρά είσαι μην αγχώνεσαι με τέτοια πάντως 

 

πρίν από 41 λεπτά , ΒαλεντιναΧρηστος είπε:

Οχι κανουν καλο....απλα πρεπει να ειναι 3ωρες μακρυα απο το χαπι του σιδηρου και το χαπι του ασβεστιου αυτο εννοουσα @Ria@90

Το ασβέστιο γιατί είναι μακριά από τα γαλακτομικα; Είσαι σίγουρη; Μήπως εννοούσες του σιδήρου με του ασβεστίου; Πάντως τυριά με του ασβέστιου το χαπι ξέρω πως κάνει κανονικά. Anyway δεν αγχώνομαι άλλωστε Χαχαχ 

1 hour ago, Dimitr@17 είπε:

Εγώ έχω 25/5..αντε ναι να μου τα πεις κ εμενα να ξέρω.. 

Θα στα στείλω μετά σε μνμ 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Beboula25 είπε:

Η φέτα περιέχει ελάχιστο ασβέστιο. Για να πεις ότι παίρνεις από εκει πρέπει να τρως μισό με ένα κιλό την ημέρα. Οποτε για μια μερίδα δεν το λες πως παίρνεις ασβέστιο. Το γάλα και τα κίτρινα τυριά έχουν. Μια χαρά είσαι μην αγχώνεσαι με τέτοια πάντως 

 

Το ασβέστιο γιατί είναι μακριά από τα γαλακτομικα; Είσαι σίγουρη; Μήπως εννοούσες του σιδήρου με του ασβεστίου; Πάντως τυριά με του ασβέστιου το χαπι ξέρω πως κάνει κανονικά. Anyway δεν αγχώνομαι άλλωστε Χαχαχ 

Θα στα στείλω μετά σε μνμ 

Ναι εννοουσα το χαπι του ασβεστιου μακρια απο το χαπι του σιδηρου! Με την μικρη αγγαλια δεν μπορω να εξηγησω ακριβως κ πολλα

  • Μου αρέσει 1

G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 31 λεπτά , ΒαλεντιναΧρηστος είπε:

Ναι εννοουσα το χαπι του ασβεστιου μακρια απο το χαπι του σιδηρου! Με την μικρη αγγαλια δεν μπορω να εξηγησω ακριβως κ πολλα

❤️❤️

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια ήθελα να ρωτήσω πως κάνετε ρυνικες πλυσεις στα μωράκια σας? Τα δικά μου είναι 30 ημερών κ τα κάνω με φυσιολογικό όρο την αμπούλα. Παρ ολαυτα πάλι τα ακούω ότι έχουν μιξουλες κάνω κάτι λάθος? 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Vasiliki88 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια ήθελα να ρωτήσω πως κάνετε ρυνικες πλυσεις στα μωράκια σας? Τα δικά μου είναι 30 ημερών κ τα κάνω με φυσιολογικό όρο την αμπούλα. Παρ ολαυτα πάλι τα ακούω ότι έχουν μιξουλες κάνω κάτι λάθος? 

Ο ορος πρεπει να μπαινει απο το ενα ρουθουνι κ να βγαινει απο το αλλο....με φορα καλυτερα να γεμισεις 2συριγγες απο 5μλ και να κανεις το καθε ενα...χωρις την βελονα! Κανεις πρωτα το ενα το σηκωνεις περνει λιγες ανασουλες το ξαπλωνεις κ κανεις και το αλλο εναλλαξ! Θελει με φορα για να βγει απο την αλλη να καθαρισει!

  • Μου αρέσει 1

G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΒαλεντιναΧρηστος είπε:

Ο ορος πρεπει να μπαινει απο το ενα ρουθουνι κ να βγαινει απο το αλλο....με φορα καλυτερα να γεμισεις 2συριγγες απο 5μλ και να κανεις το καθε ενα...χωρις την βελονα! Κανεις πρωτα το ενα το σηκωνεις περνει λιγες ανασουλες το ξαπλωνεις κ κανεις και το αλλο εναλλαξ! Θελει με φορα για να βγει απο την αλλη να καθαρισει!

Ευχαριστώ μάλλον πρέπει να το κάνω πιο δυνατά. Απλά φοβομουν για τα αυτάκια τους! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Vasiliki88 είπε:

Ευχαριστώ μάλλον πρέπει να το κάνω πιο δυνατά. Απλά φοβομουν για τα αυτάκια τους! 

Με την αμπουλα δυσκολο να βγει απο την αλλη.....για τα αυτακια τους τι εννοεις να μην παει εκει ο ορος;;

Κ εγω με αμπουλα την εκανα στην αρχη ωσπου μ εξηγησε η παιδιατρος οτι ο μονος τροπος για να καθαρισει ειναι να βγει απο την αλλη! Κ επειδη αρρωστησαμε 2μηνων με μπουκωμα βηχα κ μυξες....επρεπε να το κανω ετσι μπορει να το εχεις λιγο καπως στο μυαλο σου αλλα μονο ετσι γινεται σωστα!

  • Μου αρέσει 1

G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Vasiliki88 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια ήθελα να ρωτήσω πως κάνετε ρυνικες πλυσεις στα μωράκια σας? Τα δικά μου είναι 30 ημερών κ τα κάνω με φυσιολογικό όρο την αμπούλα. Παρ ολαυτα πάλι τα ακούω ότι έχουν μιξουλες κάνω κάτι λάθος? 

αν ρουθουνιζει κ βλεπεις κακαδακι εξω εξω μπορεις να το βγαλεις προσεκτικα κ με μια μπατονετα. δεν ειναι τιποτα τα ρουθουνισματα κ με τις αμπουλες σιγα σιγα μαλακωνουν κ.φευγουν. δεν κανεις κατι λαθος θα φυγουν μην ανχωνεσε απλα θελει πριν το γευμα καθε φορα ορο. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, ΒαλεντιναΧρηστος είπε:

Με την αμπουλα δυσκολο να βγει απο την αλλη.....για τα αυτακια τους τι εννοεις να μην παει εκει ο ορος;;

Κ εγω με αμπουλα την εκανα στην αρχη ωσπου μ εξηγησε η παιδιατρος οτι ο μονος τροπος για να καθαρισει ειναι να βγει απο την αλλη! Κ επειδη αρρωστησαμε 2μηνων με μπουκωμα βηχα κ μυξες....επρεπε να το κανω ετσι μπορει να το εχεις λιγο καπως στο μυαλο σου αλλα μονο ετσι γινεται σωστα!

Λογω της πίεσης που θα μπει το νερό μην δημιουργήσει κάποιο θέμα με τα αυτάκια ίσως είναι κ λάθος αυτό που λέω... Βγαίνει από την άλλη κ με την αμπούλα αλλά μάλλον θα είναι καλύτερα με την σύριγγα.. 

Just now, linaa είπε:

αν ρουθουνιζει κ βλεπεις κακαδακι εξω εξω μπορεις να το βγαλεις προσεκτικα κ με μια μπατονετα. δεν ειναι τιποτα τα ρουθουνισματα κ με τις αμπουλες σιγα σιγα μαλακωνουν κ.φευγουν. δεν κανεις κατι λαθος θα φυγουν μην ανχωνεσε απλα θελει πριν το γευμα καθε φορα ορο. 

Ρουθουνιζουν κ τα λυπαμε πολύ..με μπατονετα περνώ τα έξω έξω κ έχει λίγες μέρες που εμφανίστηκαν οι μυξουλες πιο πριν δεν άκουγα κάτι. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Vasiliki88 είπε:

Λογω της πίεσης που θα μπει το νερό μην δημιουργήσει κάποιο θέμα με τα αυτάκια ίσως είναι κ λάθος αυτό που λέω... Βγαίνει από την άλλη κ με την αμπούλα αλλά μάλλον θα είναι καλύτερα με την σύριγγα.. 

Ρουθουνιζουν κ τα λυπαμε πολύ..με μπατονετα περνώ τα έξω έξω κ έχει λίγες μέρες που εμφανίστηκαν οι μυξουλες πιο πριν δεν άκουγα κάτι. 

Οχι δεν υπαρχει θεμα η ροη για τα αυτακια....μην ανχωνεσαι ολα σχεδον τα μωρακια ρουθουνιζουν!

  • Ευχαριστώ 1

G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα.

Είμαστε 21εβδομάδων και όπως σας έχω ξαναπεί λόγω προσθιου πλακούντα δεν έχουμε καταλάβει ακόμα κλωτσιτσες.Από 17η εβδομάδα καταλαβαινω εμβρυικες κινήσεις,σαν κυματισμό και σα να πετάνε πεταλουδίτσες και όχι όλη την διάρκεια της ημέρας.Αυτά τα αισθάνομαι από αφαλό και κάτω και κυρίως στην περιοχή που ακουμπάει το πάνω μέρος του εσωρουχου.Αυτή είναι η αίσθηση κορίτσια και σε αυτό το ύψος;

Επειδή είναι η πρώτη μου εγκυμοσύνη,διαβάζω κορίτσια που μιλάνε για συσπάσεις,αυτές πως εννοούνται;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...