Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 20 λεπτά , Lila86 είπε:

      Στα μέσα του Οκτώβρη περιμένω κι εγώ περίοδο και ξεκινάμε ελπίζω!!! Κάθε μέρα ανυπομονώ όλο και περισσότερο προσπαθώ να σκέφτομαι άλλα πράγματα για να περάσουν οι μέρες..

      Μαζι θα κάνουμε! Καλή μας επιτυχία❤️Το πιο αγχωτικό κομμάτι για μένα είναι η αναμονή της εξέλιξης των εμβρύων,είναι πιο δύσκολο ακόμα και από την αναμονή της χοριακης.Εσυ αυτό που έχεις να κάνεις είναι να παίρνεις τις βιταμίνες σου και όλα θα πάνε καλά 😊

Μπεμπακια 2019


Recommended Posts

Just now, fairy-mary είπε:

Ειναι κοκκινο το στηθος μου σε καποια σημεια γι αυτο ανησυχω!

Αλλα μεχρι στιγμης δεν εχω πυρετο ουτε νιωθω καποιο πονο στο στηθος.

 

Δεν ειναι μην ανυσηχεις αν αρχισεις κ πιανεις γρομπαλακια κανε μασαζακι μεχρι να σπασουνε να προσεχεις να μη σου μενουν γιατι ετσι δημιουργείται η μαστιτιδα σιγα σιγα

Just now, ΒαλεντιναΧρηστος είπε:

Εγω δεν το ξεπερασα κ επειδη το επαθα οσο ημουν ακομα στο νοσοκομειο και με τα λοχεια αποθηλασα γτ κ ψυχολογικα δεν ημουν τελεια!

Η αληθεια ειναι οτι θελει σωστη καθοδηγηση κ πρωτα απο ολα να εισαι εσυ καλα ψυχολογικα αυτο μετραει δε πειραζει  που αποθηλασες.


0EKFp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 17,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Smile89

    2087

  • Beboula25

    1440

  • nanoula90

    1167

  • Vasoth.

    1093

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Vasoth. είπε:

Δεν ειναι μην ανυσηχεις αν αρχισεις κ πιανεις γρομπαλακια κανε μασαζακι μεχρι να σπασουνε να προσεχεις να μη σου μενουν γιατι ετσι δημιουργείται η μαστιτιδα σιγα σιγα

Η αληθεια ειναι οτι θελει σωστη καθοδηγηση κ πρωτα απο ολα να εισαι εσυ καλα ψυχολογικα αυτο μετραει δε πειραζει  που αποθηλασες.

Στο 2ο μακαρι να τα καταφερω! Ενταξει μεγαλωνουν κ με ξενο αλλα θα ηθελα να ειχα θηλασει! Εμενα δεν εσπαγαν τα γρομπαλακια με μασαζ ειχα παθει ηδη μαστιτιδα δυστηχως


G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΒαλεντιναΧρηστος είπε:

Στο 2ο μακαρι να τα καταφερω! Ενταξει μεγαλωνουν κ με ξενο αλλα θα ηθελα να ειχα θηλασει! Εμενα δεν εσπαγαν τα γρομπαλακια με μασαζ ειχα παθει ηδη μαστιτιδα δυστηχως

Δε πειραζει βρε στο επομενο!!αυτο θελει βασικα προσοχη να μην αφηνουμε τα γρομπαλακια καθολου αλλα οταν εχεις κ το μωρο τι να πρωτοπροσεξεις ειναι ολα τοσο αγνωστα στο δευτερο θα εισαι προετιμασμενη καλύτερα αλλα κ παλι να μην μπορεσεις δε χαθηκε ο κοσμος να ειναι καλα τα μωρακια κ οι μανουλες αυτο εχει σημασια μονο!!

  • Μου αρέσει 1

0EKFp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Vasoth. είπε:

Δε πειραζει βρε στο επομενο!!αυτο θελει βασικα προσοχη να μην αφηνουμε τα γρομπαλακια καθολου αλλα οταν εχεις κ το μωρο τι να πρωτοπροσεξεις ειναι ολα τοσο αγνωστα στο δευτερο θα εισαι προετιμασμενη καλύτερα αλλα κ παλι να μην μπορεσεις δε χαθηκε ο κοσμος να ειναι καλα τα μωρακια κ οι μανουλες αυτο εχει σημασια μονο!!

Ναι ειναι κ οτι ειχα το μωρο 24ωρες το 24ωρο λογω δημοσιου αρα ολα τα εκανα εγω! Προσεχα παρα πολυ το μικρο πλασματακι κ αφησα εμενα παραπισω!!!!

Εχεις δικιο υγεια παμω απο ολα!!!

  • Μου αρέσει 1

G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , fairy-mary είπε:

Καλησπερα κοριτσια !

Πως ειστε;

Πρωτα ο θεος αυριο θα βγουμε απο τη μοναδα και θα ερθουμε σπιτακι μας!

Ανυπομονω!

@ΒαλεντιναΧρηστος μπορεις να μου πεις τα συμπτωματα της μαστιτιδας γιατι εχω αγωνια μηπως παθω και εγω, δε ξερω αν κανω σωστες αντλησεις με το θηλαστρο και η μια μου θηλη ματωσε λιγο ..

Με το καλό κορίτσι μου. Κάνε ζεστό ντουζακι, μασάζ στο στήθος κ μετά βάλε το θηλαστρο. Χειροκίνητο έχεις η ηλεκτρικό?


nlmNp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 38 λεπτά , Smile89 είπε:

Με το καλό κορίτσι μου. Κάνε ζεστό ντουζακι, μασάζ στο στήθος κ μετά βάλε το θηλαστρο. Χειροκίνητο έχεις η ηλεκτρικό?

Ηλεκτρικο εχω και το βαζω κάθε 3-4 ωρες...

Απο παραγωγη βεβαια ειμαι κολλημενη ...

 


aKX8p2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, fairy-mary είπε:

Ηλεκτρικο εχω και το βαζω κάθε 3-4 ωρες...

Απο παραγωγη βεβαια ειμαι κολλημενη ...

 

Θα το βάλεις κ στήθος? Με τις μέρες θα αυξάνεται. Να τρως καλά κ να πίνεις πολλά υγρά. Τρεις μήνες κλείνω σεω14 μέρες με το θηλαστρο όλα καλά θα ναι θα δεις.


nlmNp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Smile89 είπε:

Θα το βάλεις κ στήθος? Με τις μέρες θα αυξάνεται. Να τρως καλά κ να πίνεις πολλά υγρά. Τρεις μήνες κλείνω σεω14 μέρες με το θηλαστρο όλα καλά θα ναι θα δεις.

Πρεπει να παρει ακομα καποια γραμμαρια για να τη βαλω στο στηθος, ειναι ακομα μικρη και δε θελουμε να χανει πιο πολλες θερμοδες απο αυτες που παιρνει.

Βέβαια δε ξερω αν θα καταφερει να πιασει στηθος ετσι κ αλλιως. 

Πινω νερο φουλ, τρωω κιολας..αλλα στα ιδια :(

40-60 ml το πολυ.

βεβαια η μικρη τρωει 45 αυτη τη στιγμή. 

θα δειξει ελπιζω να βελτιωθει η κατασταση


aKX8p2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, fairy-mary είπε:

Πρεπει να παρει ακομα καποια γραμμαρια για να τη βαλω στο στηθος, ειναι ακομα μικρη και δε θελουμε να χανει πιο πολλες θερμοδες απο αυτες που παιρνει.

Βέβαια δε ξερω αν θα καταφερει να πιασει στηθος ετσι κ αλλιως. 

Πινω νερο φουλ, τρωω κιολας..αλλα στα ιδια :(

40-60 ml το πολυ.

βεβαια η μικρη τρωει 45 αυτη τη στιγμή. 

θα δειξει ελπιζω να βελτιωθει η κατασταση

να σου ζησει κοριτσι μου! μην ανχωνεσε 40-60 ειναι αρκετα για αρχη. θα αυξηθει σιγουρα. εγω μετα απο 10 μερες αντλουσα σκεψου 5ml κ απτα δυο κ ομως 7.5 μηνες μετα εχω γαλα ακομα. παιζει ρολο κ η ψυχολογια σου οσο πιο πολυ θα ηρεμεις τοσο πιο πολυ θα κατεβαινει

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, fairy-mary είπε:

Πρεπει να παρει ακομα καποια γραμμαρια για να τη βαλω στο στηθος, ειναι ακομα μικρη και δε θελουμε να χανει πιο πολλες θερμοδες απο αυτες που παιρνει.

Βέβαια δε ξερω αν θα καταφερει να πιασει στηθος ετσι κ αλλιως. 

Πινω νερο φουλ, τρωω κιολας..αλλα στα ιδια :(

40-60 ml το πολυ.

βεβαια η μικρη τρωει 45 αυτη τη στιγμή. 

θα δειξει ελπιζω να βελτιωθει η κατασταση

Η ψυχολογια παιζει μεγαλο ρολο πρεπει να εισαι ηρεμη την ωρα που βγαζεις χωρις ανχος κ αν εχεις να κοιτας μια φωτο του μωρου λενε οτι βοηθαει. αν μπορεις κανε αντλησεις ανα τρεις ωρες κ μετρα απο την ωρα που ξεκινας κ επισης μεγαλο ρολο κ το θηλαστρο που εχεις να σου αδειαζει καλα το στηθος ποιο εχεις? Αν συνεχίσεις για πολυ καιρο τις αντλησεις καλο ειναι να νοικιασεις το νοσοκομειακο εγω ειχα της μεντελα το οικιακο με ειχε βολεψει απλα επειδη ηταν μονο εχανα πολυ χρονο στις αντλησεις οποτε τωρα εχω νοικιασει το διπλο κ κερδιζω πολυ χρονο.μην ανησυχεις θα ερθει το γαλα σιγα σιγα κ εγω εχω τωρα σχεδον πεντε μηνες μονο με θηλαστρο!

  • Μου αρέσει 1

0EKFp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


5 ώρες πρίν, fairy-mary είπε:

Πρεπει να παρει ακομα καποια γραμμαρια για να τη βαλω στο στηθος, ειναι ακομα μικρη και δε θελουμε να χανει πιο πολλες θερμοδες απο αυτες που παιρνει.

Βέβαια δε ξερω αν θα καταφερει να πιασει στηθος ετσι κ αλλιως. 

Πινω νερο φουλ, τρωω κιολας..αλλα στα ιδια :(

40-60 ml το πολυ.

βεβαια η μικρη τρωει 45 αυτη τη στιγμή. 

θα δειξει ελπιζω να βελτιωθει η κατασταση

Θα βελτιωθεί, εμένα αυξήθηκε, αυστηρά θηλαστρο αν μια τρεις ώρες. Εσύ είσαι ήδη εν τω μεταξύ πιο μπροστά από κείνη γεύματα. Κι εγώ 40 έβγαζα στην αρχή μετά πήγε 80 με τα 120 και μετά 150 τώρα έπεσε πάλι 100. Μιλάω και για τα δύο στήθη. εύχομαι να πιάσει στηθακι αφού το θές κι εσύ πάλεψε το, θα πιάσει πιστεύω γιατί όχι. Άλλιως θηλαστρο και όσο βγεί. 

2 ώρες πρίν, Vasoth. είπε:

Η ψυχολογια παιζει μεγαλο ρολο πρεπει να εισαι ηρεμη την ωρα που βγαζεις χωρις ανχος κ αν εχεις να κοιτας μια φωτο του μωρου λενε οτι βοηθαει. αν μπορεις κανε αντλησεις ανα τρεις ωρες κ μετρα απο την ωρα που ξεκινας κ επισης μεγαλο ρολο κ το θηλαστρο που εχεις να σου αδειαζει καλα το στηθος ποιο εχεις? Αν συνεχίσεις για πολυ καιρο τις αντλησεις καλο ειναι να νοικιασεις το νοσοκομειακο εγω ειχα της μεντελα το οικιακο με ειχε βολεψει απλα επειδη ηταν μονο εχανα πολυ χρονο στις αντλησεις οποτε τωρα εχω νοικιασει το διπλο κ κερδιζω πολυ χρονο.μην ανησυχεις θα ερθει το γαλα σιγα σιγα κ εγω εχω τωρα σχεδον πεντε μηνες μονο με θηλαστρο!

Κι εγώ αυτό έχω. Λιώσιμο στην αποστείρωση. Ρε συ να σου πω. Ξυπνάς και το βράδυ?

Καλημέρα κορίτσια μου!!!! Καλό μήνα!!! 


nlmNp2.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Vasoth. είπε:

Η ψυχολογια παιζει μεγαλο ρολο πρεπει να εισαι ηρεμη την ωρα που βγαζεις χωρις ανχος κ αν εχεις να κοιτας μια φωτο του μωρου λενε οτι βοηθαει. αν μπορεις κανε αντλησεις ανα τρεις ωρες κ μετρα απο την ωρα που ξεκινας κ επισης μεγαλο ρολο κ το θηλαστρο που εχεις να σου αδειαζει καλα το στηθος ποιο εχεις? Αν συνεχίσεις για πολυ καιρο τις αντλησεις καλο ειναι να νοικιασεις το νοσοκομειακο εγω ειχα της μεντελα το οικιακο με ειχε βολεψει απλα επειδη ηταν μονο εχανα πολυ χρονο στις αντλησεις οποτε τωρα εχω νοικιασει το διπλο κ κερδιζω πολυ χρονο.μην ανησυχεις θα ερθει το γαλα σιγα σιγα κ εγω εχω τωρα σχεδον πεντε μηνες μονο με θηλαστρο!

Νοσοκομειακο εχω και εγω , οχι της medela ενα αλλο..

Η διπλη αντληση με δυσκολευει λιγο για να ειμαι ειλικρινης.

Και επισης δε ξερω πως θα προλαβαινω τις αντλησεις τωρα που θα ερθει και το μωρο.


aKX8p2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, fairy-mary είπε:

Νοσοκομειακο εχω και εγω , οχι της medela ενα αλλο..

Η διπλη αντληση με δυσκολευει λιγο για να ειμαι ειλικρινης.

Και επισης δε ξερω πως θα προλαβαινω τις αντλησεις τωρα που θα ερθει και το μωρο.

Γιατί σε δυσκολεύει? Η αλήθεια είναι πως δεν είναι εύκολο. Τώρα στην αρχή όμως θα κοιμάται αρκετά. Έχεις βοήθεια?


nlmNp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Smile89 είπε:

Γιατί σε δυσκολεύει? Η αλήθεια είναι πως δεν είναι εύκολο. Τώρα στην αρχή όμως θα κοιμάται αρκετά. Έχεις βοήθεια?

Με ποναει λιγο γιατι πρεπει να το βαζω πιο δυνατα το θηλαστρο οταν κανω διπλη αντληση.

Εχω βοηθεια ναι, ειναι η μαμα μου εδω.

Εσυ πως την παλευεις με τις αντλησεις και το μωρο;

Ειναι εφικτό;


aKX8p2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, fairy-mary είπε:

Με ποναει λιγο γιατι πρεπει να το βαζω πιο δυνατα το θηλαστρο οταν κανω διπλη αντληση.

Εχω βοηθεια ναι, ειναι η μαμα μου εδω.

Εσυ πως την παλευεις με τις αντλησεις και το μωρο;

Ειναι εφικτό;

Με της μεντελα η ένταση είναι η ίδια κ στα δύο στήθη ταυτόχρονα κ δεν πονάει. Γενικά να ξέρεις πρέπει να το πηγαίνεις μεχρι εκεί που δεν πονάς. Κοίτα στην αρχή κοιμάται αρκετά οπότε τό έκανα όταν κοιμόταν. Αν τυχόν κ ξυπνούσε κι εγώ έκανα άντληση την ταιζε ο άντρας μου. Αν όμως ήμουν μόνη απλά καθυστερούσα λίγο το θηλαστρο. Τώρα που είναι πιο μεγάλη μπορεί να την έχω ριλαξ κ χαζεύει η αν την έχει πιάσει γκρίνια καρότσι πιπίλα κούνημα με το ένα χέρι κ ταυτόχρονα βγάζω γάλα. Βεντουζονουν οι χοάνες κ δεν κουνιούνται. Αν πάρα γκρινιάζει η κλαίει βάζω σεσουάρ όσο αντλώ, λές κ πατάς κουμπί ήρεμη. Κάνω άντληση συνολικά 20 λεπτά. Εύχομαι να σου πιάσει στήθος κ να μην μπεις στην διαδικασία του θηλαστρου. Είναι βαρετό κ όλο πλένεις. Εμείς το χάσαμε από νωρίς με τον θηλασμό τώρα πιάνει στήθος για λίγο, όχι ολόκληρο γεύμα τσατιζεται. Αν συνεχισεις με θηλαστρο συμβουλή να τη βαζεις για λίγο στήθος μέσα στην μέρα να παίρνει το ερέθισμα λίγο το στήθος σου, εμένα έτσι μου αυξήθηκε. Άλλη συμβουλή για μένα τα Μπίμπερο τής dr brown είναι τα καλύτερα με το σύστημα για τους κολικούς.  Εμείς σώθηκαμε. Η θηλή μοιάζει με του στήθους το γάλα δεν κατεβαίνει με φορα. Εμείς το πήραμε γιατί έχουμε παλινδρόμηση οπότε σώθηκαμε. Δεν πάει αέρας στην κοιλίτσα τους. Από την άλλη έχω δει πώςη μεντελα έχει ειδικά μπιμπερακια τα οποία λειτουργούν όπως το στήθος. Ίσως αν είχα πάρει αυτά από την αρχή να μην τσατιζοταν στο βυζί. Χεχε. Τέλος πάντων. Την σειρά σου και το πώς θα λειτουργείς θα το βρεις. Είναι νωρίς ακόμη. Υπομονή όσο μπορείς κ επιμονή. Ειλικρινά αν τυχόν κ θες να δώσεις στήθος να επιμείνεις όχι σαν εμένα με την άγνοια κ το ότι άκουγα ότι μου έλεγαν έχασα τον θηλασμό. Έννοειται πώς τα πάντα τα συζητάς κ με τον παιδίατρο η κάποιον σύμβουλο θηλασμού, εγώ σου λέω από την πλευρά μου πως τα βλέπω, σου λέω τη γνώμη μου αλλά κ πώς λειτούργησα. 

 

  • Μου αρέσει 2

nlmNp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...