Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, Papaki2024 είπε:

      @Ele@n

      Είμαι 39 και προσπαθώ 6 χρόνια με εξωσωματικες. Η εμπειρία μου λέει να πας στον καλύτερο γιατρό και να μην περιφέρεσαι δεξιά αριστερά. Ειχαμε γυρίσει όλα τα κέντρα έχω αλλάξει πόσους γιατρούς και κανένας δε μου είχε βρει την ενδομητριωση και όσες προσπάθειες έκανα πήγαιναν στραφη. 

      Στην βρήκε τελικά κάποιος γιατρός? Ποιον έχεις? 

      Καλησπέρα σε όλες! Εδώ και 1 χρόνο πηγαίνω στο Έλενα για τις προσπάθειες εξωσωματικής. Ενώ είμαι ευχαριστημένη με τη γιατρό μου, σκέφτομαι μήπως και δοκιμάσω κάποιον άλλον. Έχετε άποψη για καλό γιατρό σε δημόσιο νοσοκομείο? 

Cafe Ivf με δωρεά ωαρίων


Recommended Posts

32 minutes ago, LeneL said:

Καλησπέρα! Αυτό που λες, για τα ποσοστά dna του παιδιού, στο είπαν από το κέντρο; Μου κάνει λίγο εντύπωση σαν τύπος.. για ποιο λόγο δλδ να είναι 50% dna από το σπέρμα ( αυτό δεν εννοείς σύζυγος;) αλλά από το αρχικό ωάριο 35;

Και σε εμάς αυτό είπε ο γιατρός ότι το έμβρυο λαμβάνει Φυσικά dna από την δότρια αλλά και από τη λήπτρια 17-20%.  Το άλλο 50% ασφαλώς κ είναι ο πατέρας /δοτης / σύζυγος . Αφού σε μια φυσική λήψη είναι 50/50 οι γονείς .

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 28k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Mary H

    1458

  • MaryH

    1014

  • anoulious

    1006

  • Chrussa1982

    946

19 ώρες πρίν, Vassiliki Hoff είπε:

Και σε εμάς αυτό είπε ο γιατρός ότι το έμβρυο λαμβάνει Φυσικά dna από την δότρια αλλά και από τη λήπτρια 17-20%.  Το άλλο 50% ασφαλώς κ είναι ο πατέρας /δοτης / σύζυγος . Αφού σε μια φυσική λήψη είναι 50/50 οι γονείς .

Aπλα μου κάνει εντύπωση, γιατί στο δικό μου κέντρο μου είπαν κάτι τελείως διαφορετικό.. Τέλος πάντων, ήταν καθαρά εγκυκλοπαιδική η απορία μου..

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, LeneL said:

Aπλα μου κάνει εντύπωση, γιατί στο δικό μου κέντρο μου είπαν κάτι τελείως διαφορετικό.. Τέλος πάντων, ήταν καθαρά εγκυκλοπαιδική η απορία μου..

Τι σας είπαν ;; Θα μας τρελάνουν … δεν είναι κ δύσκολο πια ..

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Vassiliki Hoff είπε:

Τι σας είπαν ;; Θα μας τρελάνουν … δεν είναι κ δύσκολο πια ..

Σε εμάς είπαν ότι δεν παίρνει dna από τη ληπτρια, ή τουλάχιστον ότι δεν υπάρχουν επαρκείς μελέτες, αλλά ότι σαφώς επηρεάζεται με την έννοια ότι μεγαλώνει στο σώμα της.. σε γενικές γραμμές αυτό δλδ..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, LeneL said:

Σε εμάς είπαν ότι δεν παίρνει dna από τη ληπτρια, ή τουλάχιστον ότι δεν υπάρχουν επαρκείς μελέτες, αλλά ότι σαφώς επηρεάζεται με την έννοια ότι μεγαλώνει στο σώμα της.. σε γενικές γραμμές αυτό δλδ..

Κ ομως, Υπάρχουν επίσημες μελέτες διαβάστε epigenetic effect .. ❤️ από το οξυγόνο μας κ το αιμα μας μεγαλώνουν 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 20/6/2024 at 1:23 ΜΜ, LeneL είπε:

Καλησπέρα! Αυτό που λες, για τα ποσοστά dna του παιδιού, στο είπαν από το κέντρο; Μου κάνει λίγο εντύπωση σαν τύπος.. για ποιο λόγο δλδ να είναι 50% dna από το σπέρμα ( αυτό δεν εννοείς σύζυγος;) αλλά από το αρχικό ωάριο 35;

μου τα εχουν πει 2-3 γιατροι οταν αρχισα το ψαξιμο για τη δοτρια.. αλλα το εχω διαβασει κιολας.. an to brw tha to episynapsw

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, Lucybaby12 είπε:

([email protected])

Γειά σου

Χαιρετώ, χαίρομαι που σας γνωρίζω, ελπίζω να πάνε όλα καλά μαζί σας και πώς απολαμβάνετε τη μέρα σας;. Είμαι η δεσποινίς Lucy Watson,
Ενδιαφέρομαι για εσάς παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μου με το email μου για να σας πω για μένα και να σας στείλω τη φωτογραφία μου
Εντάξει ([email protected])

Προσοχή κορίτσια!! Phishing alert!! Κάντε αναφορά στους διαχειριστές για να κατέβει το προφίλ!!!

  • Μου αρέσει 1

OiAXp2.pngbfhkp3.png

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, Vassiliki Hoff είπε:

Κ ομως, Υπάρχουν επίσημες μελέτες διαβάστε epigenetic effect .. ❤️ από το οξυγόνο μας κ το αιμα μας μεγαλώνουν 

Συμφωνώ.. δεν είναι ακριβώς dna..είναι το mrna..τα ποσοστά είναι όπως τα είπες.. Χάρην συντομίας το έγραψα αλλιώς.. αλλά κουβέντα να γίνεται όσες είμαστε εδώ κσι το αποφασίσαμε.. αδιάφορο  το ποσοστό.. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 23/1/2023 at 9:01 ΜΜ, Nitsad1981 είπε:

Καλησπέρα. Και εγώ έκανα με τον Ψαθά. Έμεινα έγκυος με την πρώτη φορά και τώρα έχω δύο αγοράκια σχεδόν 3 μηνών!!

Καλημέρα. Με ενδιαφέρει ο συγκεκριμένος γιατρός. Ποιο είναι περίπου το κόστος της αμοιβής του για ωολληψια και εμβρυομεταφορα; Σας ευχαριστώ πολύ. 

Link to comment
Share on other sites

On 21/6/2024 at 6:47 ΜΜ, Vassiliki Hoff είπε:

Κ ομως, Υπάρχουν επίσημες μελέτες διαβάστε epigenetic effect .. ❤️ από το οξυγόνο μας κ το αιμα μας μεγαλώνουν 

Ναι, ναι κάτι διάβασα αυτές τις μέρες. Υποθέτω ότι είναι κάπως σαν "σχολές" γιατρών. Ίσως κάποιοι τις στηρίζουν αυτές τις έρευνες και κάποιοι τις αμφισβητούν, όπως γίνεται με διάφορα στην ιατρική και απλά ο δικός μου δεν συμφωνεί (ή δεν τις έχει παρακολουθήσει ιδιαίτερα, τι να πω..)❤️

23 ώρες πρίν, Malntalia είπε:

μου τα εχουν πει 2-3 γιατροι οταν αρχισα το ψαξιμο για τη δοτρια.. αλλα το εχω διαβασει κιολας.. an to brw tha to episynapsw

 

Μη σε βάζω σε κόπο, ήταν εντελώς εγκυκλοπαιδική η ερώτηση μου. Άλλωστε εμένα τα δίδυμα είναι ίδια εγώ!!!!!🥰 Στηρίζω την έρευνα που έχεις υπόψιν και ας λέει ο,τι θέλει ο καθένας!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα σε όλα τα κορίτσια,

εχω ξαναγράψει στο παρελθόν και είχα ανάγκη να γράψω κ σήμερα αφού μόνο εγώ κ ο σύζυγος ξέρουμε για την διαδικασία της δωρεάς όποτε δεν έχω κάποιον να μιλήσω που να καταλαβαίνει ακριβώς όλο αυτό το rollercoaster συναισθημάτων.

Σημερα ξεκίνησα προετοιμασία ενδομητρίου (μετά απο πρόκληση περιόδου με duphaston)Είμαι 42 με ΠΩΑ από τα 35 μου

Θα ναι η τριτη προσπάθεια που θα κάνω με την ίδια δοτρια. 4 βλαστοκυστες είχαμε, βάζαμε από μια τις προηγούμενες φορές κ τώρα θα βάλουμε τις 2 τελευταίες.

αυτο που θέλω να πω είναι ότι με διακρίνει πλέον μια απάθεια θα μπορούσα να πω οσο άσχημο κ αν ακούγεται. Σαν να μην το πιστεύω πια. Παλιότερα είχα κάνει κ εμβρυομεταφορα με δικά μου που φυσικά απέτυχε. Φυσικούς κύκλους κ όλα αυτά που λίγο πολύ έχουμε περάσει όλες. Έχω αφαιρέσει μέσα στην χρόνια πολύποδα, έκανα loop κ στο τέλος μου είπαν ότι δεν είχα κάνα hpv & ότι μάλλον έγινε λάθος διάγνωση. 
οποτε ναι κουράστηκα κ ξεκινάω μια προσπάθεια που δεν την πιστεύω. 
Πριν ένα μήνα έπαθα κ αλωπεκία κ ξεκίνησα ενέσεις κορτιζόνης. 
Κουράστηκα λίγο να ζω με αυτό. Ότι κ να γίνεται τα τελευταία χρόνια γυρίζει γύρω από αυτό το θέμα κ είναι σαν να μην ευχάριστιεμαι τπτ. 
κ θα μου πείτε γιατί προσπαθείς; Γιατί το θέλω απλά για κάποιο λόγο έχω χάσει κάθε ίχνος αισιοδοξίας.. 

Κορίτσια συγνώμη για την μαυρίλα αλλά ήθελα τόσο πολυ να τα πω 

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχή 1
Link to comment
Share on other sites

Mado10 εδώ μέσα μπαίνουμε όλες για τον ίδιο λόγο … από κάπου να πιάστουμε.. πχ εγώ όπως ίσως κ άλλες γυναίκες ένιωθα πολύ μόνη σε όλη τη φάση της IVF. Μόνο εδώ μέσα διαβάζει ότι «Κοιτα, τελικά δεν είσαι μόνη…» .Ειναι ότι πιο απαιτητικό κ πολύπλοκο σε όλα τα επίπεδα έχουμε κάνει νομίζω. Όπως κ αν έχει πάρε θάρρος και Κοιτα τον στόχο σου . Το παιδάκι σου. Δεν ξέρω μόνο γιατί τόσα λίγα εμβρυακια και γιατί σ έβαζε μόνο ένα τη φορά … δεν ξέρω αν είσαι Αθήνα ή αλλού αλλά συνήθως βάζουν δυο .

μην χάνεις το θάρρος σου και την αγάπη π εχεις μέσα σου επένδυσε στον εαυτό σου να πάρεις ψυχολογική υποστήριξη (αν θες πληροφορίες μιλάμε ) να κανεις ότι σε κάνει χαρουμενη .. να σου πω ότι σκέψου κάτι άλλο θα ήταν αστείο καθώς όλες ξέρουμε ότι μόνο το μωρό σκεφτομαστε όταν μπούμε σε διαδικασίες … όλα θα πάνε καλά κ εδώ θα έρθεις κ θα μας τα πεις ;) κρατά γερά δεν είσαι μόνη ;) 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Vassiliki Hoff said:

Mado10 εδώ μέσα μπαίνουμε όλες για τον ίδιο λόγο … από κάπου να πιάστουμε.. πχ εγώ όπως ίσως κ άλλες γυναίκες ένιωθα πολύ μόνη σε όλη τη φάση της IVF. Μόνο εδώ μέσα διαβάζει ότι «Κοιτα, τελικά δεν είσαι μόνη…» .Ειναι ότι πιο απαιτητικό κ πολύπλοκο σε όλα τα επίπεδα έχουμε κάνει νομίζω. Όπως κ αν έχει πάρε θάρρος και Κοιτα τον στόχο σου . Το παιδάκι σου. Δεν ξέρω μόνο γιατί τόσα λίγα εμβρυακια και γιατί σ έβαζε μόνο ένα τη φορά … δεν ξέρω αν είσαι Αθήνα ή αλλού αλλά συνήθως βάζουν δυο .

μην χάνεις το θάρρος σου και την αγάπη π εχεις μέσα σου επένδυσε στον εαυτό σου να πάρεις ψυχολογική υποστήριξη (αν θες πληροφορίες μιλάμε ) να κανεις ότι σε κάνει χαρουμενη .. να σου πω ότι σκέψου κάτι άλλο θα ήταν αστείο καθώς όλες ξέρουμε ότι μόνο το μωρό σκεφτομαστε όταν μπούμε σε διαδικασίες … όλα θα πάνε καλά κ εδώ θα έρθεις κ θα μας τα πεις ;) κρατά γερά δεν είσαι μόνη ;) 

Καλημέρα κ ευχαριστώ για την απάντηση!

7 ωάρια πήραμε από την δοτρια τα 4 προχώρησαν σε βλαστοκυστες. Τώρα για το ένα κάθε φορά μου το πρότεινε κ ο γιατρός λόγω ότι είμαι πολύ μικροκαμωμένη κ θεωρεί ότι υπάρχει ρίσκο σε δίδυμη κύηση κ εγώ ήθελα ένα. Απλά μετά τις 2 αποτυχημένες προσπάθειες είπα να βάλουμε 2 να δούμε κ αν δεν πετυχει να ψάξω για άλλη δοτρια. Μου είπαν πάντως ότι κ η άλλη λήπτρια δεν είχε επιτυχία από την δοτρια την συγκεκριμένη όποτε κ αυτο δεν με βοηθάει στο να μαι αισιόδοξη. 
κανω ψυχοθεραπεία 7 χρόνια τώρα κ με χει στηρίξει πολύ η αλήθεια είναι αλλά οσο δεν προχωράει το συγκεκριμένο δεν είναι κ πανάκεια. Φαντάζομαι ότι είναι κ μια άμυνα αυτό που νιώθω τώρα για να μην απογοητευτώ πάλι παρά πολύ. Θα δούμε..προχωράω ναι δεν γίνεται κ αλλιώς κ πραγματικά ελπίζω να ρθω με καλύτερα νέα 🙏🏼

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Mado10 said:

Καλημέρα κ ευχαριστώ για την απάντηση!

7 ωάρια πήραμε από την δοτρια τα 4 προχώρησαν σε βλαστοκυστες. Τώρα για το ένα κάθε φορά μου το πρότεινε κ ο γιατρός λόγω ότι είμαι πολύ μικροκαμωμένη κ θεωρεί ότι υπάρχει ρίσκο σε δίδυμη κύηση κ εγώ ήθελα ένα. Απλά μετά τις 2 αποτυχημένες προσπάθειες είπα να βάλουμε 2 να δούμε κ αν δεν πετυχει να ψάξω για άλλη δοτρια. Μου είπαν πάντως ότι κ η άλλη λήπτρια δεν είχε επιτυχία από την δοτρια την συγκεκριμένη όποτε κ αυτο δεν με βοηθάει στο να μαι αισιόδοξη. 
κανω ψυχοθεραπεία 7 χρόνια τώρα κ με χει στηρίξει πολύ η αλήθεια είναι αλλά οσο δεν προχωράει το συγκεκριμένο δεν είναι κ πανάκεια. Φαντάζομαι ότι είναι κ μια άμυνα αυτό που νιώθω τώρα για να μην απογοητευτώ πάλι παρά πολύ. Θα δούμε..προχωράω ναι δεν γίνεται κ αλλιώς κ πραγματικά ελπίζω να ρθω με καλύτερα νέα 🙏🏼

Εχεις δίκιο και σε άλλη κοπέλα εδώ στην ομάδα αν διάβασες ήδη έχει συμβεί να μην δώσουν καλή δότρια και η υπόθεση είναι ότι δεν το ελέγχουμε εμείς ! Όμως θεωρώ πως θα έρθεις με καλύτερα νέα σύντομα κορίτσι μου ! Κ εγώ κάνω ψυχοθεραπεία έχω αλλάξει κ ολας θεραπεύτρια … ότι μας κάνει καλό αυτό μόνο !! Μην ξεχνάς το εσωτερικό σου παιδάκι αυτό π έχει τρομάξει αλλά άκου !! Όπως εχεις το γκάζι κ τρέχεις στο μυαλό σου, μάντεψε ! Εχεις κ το φρένο!  Όποτε θα το ελέγξεις όπως μπορείς και μην πας καθόλου κόντρα αν στενοχωριέσαι οκ ζήσε το κ αυτό !! Σημασία έχει να πάρεις δύναμη και από αυτό κ ξερεις κάτι δεν τελείωσε ο χρόνος πηγαίνε στον στόχο σου και να χαρείς με την ιδέα ότι έχετε τη δυνατότητα να το κάνετε !! Σε ποιο κεντρο είσαι; 🙏🏻❤️

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Vassiliki Hoff said:

Εχεις δίκιο και σε άλλη κοπέλα εδώ στην ομάδα αν διάβασες ήδη έχει συμβεί να μην δώσουν καλή δότρια και η υπόθεση είναι ότι δεν το ελέγχουμε εμείς ! Όμως θεωρώ πως θα έρθεις με καλύτερα νέα σύντομα κορίτσι μου ! Κ εγώ κάνω ψυχοθεραπεία έχω αλλάξει κ ολας θεραπεύτρια … ότι μας κάνει καλό αυτό μόνο !! Μην ξεχνάς το εσωτερικό σου παιδάκι αυτό π έχει τρομάξει αλλά άκου !! Όπως εχεις το γκάζι κ τρέχεις στο μυαλό σου, μάντεψε ! Εχεις κ το φρένο!  Όποτε θα το ελέγξεις όπως μπορείς και μην πας καθόλου κόντρα αν στενοχωριέσαι οκ ζήσε το κ αυτό !! Σημασία έχει να πάρεις δύναμη και από αυτό κ ξερεις κάτι δεν τελείωσε ο χρόνος πηγαίνε στον στόχο σου και να χαρείς με την ιδέα ότι έχετε τη δυνατότητα να το κάνετε !! Σε ποιο κεντρο είσαι; 🙏🏻❤️

Στο Ιασώ είμαι.. είναι το 3ο κέντρο που πάω κ το πρώτο οσο αναφορά την δωρεά. Αν δεν πετυχει τώρα θα πάρω από την Ισπανία που συνεργάζονται με μια τράπεζα ωαρίων.. 

Να σε ρωτήσω, έπαιρνες κορτιζόνη; Δεν την θέλω καθόλου.. την πρώτη φορά την έπαιρνα κανονικά. Την δεύτερη φορά που ρώτησα τον γυναικολόγο μου μου είπε να μην την παίρνω στην προετοιμασία αλλά όταν κάνω την εμβρυομεταφορα. Γενικά απ ότι καταλαβαίνω κ οι γιατροί δεν είναι σίγουροι κατά ποσό βοηθάει, ξέρεις κάτι εσυ;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...