Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 41 λεπτά , baby_love είπε:

      Καλησπερα και καλο μηνα! Γραφω πρωτη φορα και χρειαζομαι τη βοηθεια σας. Ειμαι 35 χρονων και εχω κανει  3 εξωσωματικες στον κ. Μ.Μ. χωρις καμια εμβρυομεταφορα. Στην πρωτη εξωσωματκη εφαρμοσαμε  πρωτοκολλο ανταγωνιστη με gonal  175 μοναδες  για 3 μερες, 200 μοναδες για 5 μερες και φτασαμε εως 225 μοναδες  τις τελευταιες μερες,  πηραμε 19 ωαρια απο τα οποια γονιμοποιηθηκαν τα 14 και δεν προχωρησε κανενα μετα την δευτερη ημερα. Συγχρονως επαθα υπερδιεγερση ωοθηκων. Στην δευτερη εξωσωματικη o εμβρυολογος ζητησε λιγοτερα ωαρια και καλυτερη ποιοτητα και δοκιμασαμε gonal 150 μοναδες ολες τις μερες και τις τελευταιες 2 μερες 220 μοναδες. Πηραμε 14 ωαρια γονιμοποιηθηκαν τα 4 και δεν προχωρησε κανενα μετα την δευτερη μερα. Στην τριτη προσπαθεια με φυσικο κυκλο πηραμε 1 ωαριο το οποιο ειχε την καλυτερη εικονα καθως εγινε ενα υγιεστατο εμβρυακι , αλλα ετα την τεταρτη μερα  δεν προχωρησε. Δεν βρηκαμε καποια αιτια για την κακη ποιοτητα ωαριων. Το σπερμα ειναι πολυ καλο, εχω καλη Αμη και δεν βρισκουμε καποιον αλλο παραγοντα που να ευθυνεται. Τωρα προκειται να κανουμε εξεταση καρυοτυπου. Σκεφτηκα να παρω και αλλη μια γνωμη και επισκεφτηκα τον κ Σφ. ο οποιος μου προτεινε να εφαρμοσουμε μια διαφορετικη δοσολογια με 300 μοναδες την ημερα. Δεν γνωριζω και αναρωτιεμαι εαν ειναι μια συνηθισμενη δοσολογια και δη για τη βελτιωση της ποιοτητας των ωαριων. Δεν υπαρχει παλι κινδυνος να παθω υπερδιεγερση? Εχει καποια απο εσας παρομοια εμπειρια? Αναμενω την οποια βοηθεια και συμβουλη.  Ευχομαι απο καρδιας σε ολες μας την πραγματοποιηση του ονειρου μας.

      Χωρίς να γνωρίζω πολλά, πιστεύω πως δεν σου έχει ταιριάξει ακόμα πρωτόκολλο. Ο Σφ είναι αν μη τι άλλο έμπειρος. Αν δουν σημάδια υπερδιέγερσης θα σου μειώσουν τη δόση. Το θετικό είναι πως δίνεις πολλά ωάρια. Έχεις σύνδρομο πολυκυστικων?

      Το σπέρμα το έχετε ελέγξει σε πιστοποιημενο ανδρολογικο εργαστήριο? Dfi, καλλιέργεια κτλ κάνατε?

Cafe Ivf με δωρεά ωαρίων


Recommended Posts

Κορίτσια καλησπέρα, καταρχάς εύχομαι όλες μας να πετύχουμε το στόχο μας και να μας πάνε όλα καλά! Να σας πω λίγο κ εγώ τον προβληματισμό μου. Είμαι σην προετοιμασία εμβρυομεταφορας με δωρεά ωαρίων (2η φορα, την πρώτη με 3 αποτυχημένες εμβρυομεταφορες, λόγω μη καλής ποιότητας ωαρίων της δότριας) αλλάξαμε κέντρο με τον ίδιο όμως γιατρό. Πριν το Πάσχα ήταν να κάνω εμβρυομεταφορα, αλλά για κάποιον λόγο δεν μεγάλωνε το ενδομήτριο μου πάνω από 7,3 & επίσης, είδε ο γιατρός υγρό στη μήτρα -πρώτη φορά- μου είπε ότι δεν είναι κάτι ανησυχητικό, αλλά σταματήσαμε τη διαδικασία, γιατί υπήρχε ο κίνδυνος να παρασυρθούν τα έμβρυα από το υγρό αλλά κ λόγω μικρού πάχους ενδομητρίου. 
τέλος πάντων, το ξεπερνάμε αυτό, κ τώρα που είπαμε να κάνουμε την προσπάθεια ( 2 βλαστοκύστες 4ΑΒ & 4ΑΑ) μετά που τελείωσε η περίοδος μου , όταν σκουπίζομαι βλέπω πάλι ένα λίγο πηχτό υγρό σαν τζελ.. παρόμοιο με αυτό που είχα δει την προηγούμενη φορά, όμως τώρα δεν είναι κάθε φορά που σκουπίζομαι, όπως πριν το Πάσχα, αλλά μέσα στη μέρα μπορεί να είναι 2-3 φορές, κ αυτό το παρατήρησα μετά που τελείωσε η περίοδος μου. Ξεκίνησα από τη δεύτερη μέρα της περιόδου να παιρνω 2-2-2 τα Cyclacur και την Πέμπτη που πήγα στον γιατρό δεν είδε κάτι κ το ενδομήτριο είναι ήδη 5,2 κ ήμουν στην 5η μέρα του κύκλου. Τη  Δευτέρα έχω υπέρηχο πάλι.

γνωριζετε τι μπορεί να είναι αυτό το πηχτό υγρό; Είναι πάλι από τη μήτρα μέσα; Δεν θα το αντέξω πάλι.. ο γιατρός μου είπε να μην ανησυχώ. Ίσως είναι κατάλοιπα της περιόδου. Αλλά δεν είναι αιμα. Είναι διάφανο..

συγνωμη για το σεντόνι… αλλά έχω άγχος…

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 28k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Mary H

    1458

  • MaryH

    1014

  • anoulious

    1006

  • Chrussa1982

    946

Καλησπέρα κοριτσια

ειμαι νέα στην ομάδα. Σε λίγο κλείνω τα 46 και εδώ και 3 χρονια έχω κάνει πάνω από 20 ωοληψιες σε φυσικό κύκλο ( γιατί με τα φάρμακα δεν έβγαζα ούτως η αλλως πάνω από 1 ωάριο) και κατάφερα σε 3 χρονια να έχω μόνο 2 βλαστοκυστεις τις οποίες έβαλα τον 01/2024 αλλα δεν έμεινα εγκυος… το 2022 είχα μια κυηση με σπερματέγχυση που παλινδρόμησε την 7η βδομαδα… μόνη λύση τα δανεικά ωάρια πια… θα ήθελα μα μάθω την εμπειρία σας… πήρατε ωάρια από Ελλάδα ή από εξωτερικό; Δεν ξέρω τι είναι καλύτερο.. που γίνονται περισσότεροι έλεγχοι στις δότριες; Το γεγονός ότι γνωρίζουμε ελάχιστα πράγματα για τη δότρια με αγχώνει…

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Mariatt είπε:

Καλησπέρα κοριτσια

ειμαι νέα στην ομάδα. Σε λίγο κλείνω τα 46 και εδώ και 3 χρονια έχω κάνει πάνω από 20 ωοληψιες σε φυσικό κύκλο ( γιατί με τα φάρμακα δεν έβγαζα ούτως η αλλως πάνω από 1 ωάριο) και κατάφερα σε 3 χρονια να έχω μόνο 2 βλαστοκυστεις τις οποίες έβαλα τον 01/2024 αλλα δεν έμεινα εγκυος… το 2022 είχα μια κυηση με σπερματέγχυση που παλινδρόμησε την 7η βδομαδα… μόνη λύση τα δανεικά ωάρια πια… θα ήθελα μα μάθω την εμπειρία σας… πήρατε ωάρια από Ελλάδα ή από εξωτερικό; Δεν ξέρω τι είναι καλύτερο.. που γίνονται περισσότεροι έλεγχοι στις δότριες; Το γεγονός ότι γνωρίζουμε ελάχιστα πράγματα για τη δότρια με αγχώνει…

Καλησπέρα  σας, ο νόμος άλλαξε μπορείτε και με επωνυνη δοοτρια πλέον.. οπότε θα μάθετε ότι θέλετε..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα κοριτσια! Ευχομαι ολοψυχα σε ολες να ειναι το καλυτερο καλοκαιρι της ζωης μας και το ονειρο μας να πραγματοποιηθει! Καλη επιτυχια σε ολες,σε οποια φαση βρισκομαστε! Οσες εχετε μωρακια ηδη να εχετε πολλές ομορφες στιγμές!! Διαβαζοντας τις τελευταιες σελιδες σκεφτομαι ποσα εχουμε περασει ολες πραγματικα και συγκινουμαι..

Παρακαλουθω το γκρουπ και το φορουμ εδω και 2 χρονια αλλα λιγες φορες εχω γραψει. Ειμαι και εγω με δωρεα πλεον, σε φαση που περιμενω περιοδο για να κανουμε προετοιμασια για εμβρυομεταφορα. Εχουμε παρει απο δοτρια τραπεζας εξωτερικου κυριως για να εχουμε εικονα και για την εμφανιση,λιγοτερη αναμονη (που ειναι σχετικο φανταζομαι),και να ξερουμε τον αριθμο που θα παρουμε (δεν δοκιμασαμε με δοτρια Ελλαδας και αυτο με το μοιρασμα κτλ δεν ξερω πως λειτουργει εδω) Και για την κοπελα που ρωτησε. βοηθανε γενικα οι μαιες ή καποια υπευθυνη του εκαστοτε γιατρου στην ολη επικοινωνια με την τραπεζα του εξωτερικου. Επισης στον προηγουμενο γιατρο η εμβρυολογος μου χε πει οτι στην Ισπανια κανουν ακομα περισσοτερες εξετασεις στις δοτριες(δεν το χω επιβεβαιωσει απο καπου,απλα το αναφερω,ηταν μεγαλο κεντρο και η συγκεκριμενη κοπελα κορη του γιατρου). Εμεις ξεκινησαμε αρχες Μαρτη να ψαχνουμε και 15/5 ειχαν ερθει τα ωαρια.Τωρα το διλημα μου ειναι αν θα βαλω μονο 1 ή 2 καθως δεν πολυθελουμε διδυμα (καθαρα για πρακτικους λογους) αλλα εγω κυριως απο φοβο προωροτητας . Μετα απο 5 ωοληψιες, 3 εμβρυομεταφορες και μια παλινδρομη στη 12 εβδομαδα λογω χρωμοχωμικου νομιζω θα μου πεσει βαρυ ψυχολογικα να εχω το φοβο μην τους συμβει κατι μεχρι να φτασω στο στελος της εγκυμοσυνης. Γενικα και στην προηγουμενη ημουν μεσα στο αγχος, δεν το εκδηλωνα αλλα ειχα αυπνιες ολο τον καιρο που μουν εγκυος. Απο την αλλη φοβαμαι μηπως το 1 μειωνει τις πιθανοτητες επιτυχιας. Η δοτρια ειναι 29,εγω 41 (57 κιλα δεν ξερω αν παιζει ρολο) και με καλο ενδομητριο. Ο γιατρος προτιμά 1 ,θεωρει βεβαια οτι οι πιθανοτητες επιτυχιας αυξανονται με τα 2, και μας ειπε θα προτεινε να αποφασισω εγω (με την εννοια οτι ειναι σωμα μου και εγω εχω περασει την μεγαλυτερη ταλαιπωρια)  Ξερω οτι καποιες κοπελες εχετε διδυμα. Εχω και την αδερφη του ανδρα μου που εχει διδυμα απο εξωσωματικη 15 ετων τα παιδια, και για τα πρωτα 2 χρονια ειχε γυναικα μονιμα σπιτι. Συγνωμη για το τεραστιο κειμενο, θα ηθελα να ακουσω τις γνωμες σας!

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, nat11 είπε:

Kαλημερα κοριτσια! Ευχομαι ολοψυχα σε ολες να ειναι το καλυτερο καλοκαιρι της ζωης μας και το ονειρο μας να πραγματοποιηθει! Καλη επιτυχια σε ολες,σε οποια φαση βρισκομαστε! Οσες εχετε μωρακια ηδη να εχετε πολλές ομορφες στιγμές!! Διαβαζοντας τις τελευταιες σελιδες σκεφτομαι ποσα εχουμε περασει ολες πραγματικα και συγκινουμαι..

Παρακαλουθω το γκρουπ και το φορουμ εδω και 2 χρονια αλλα λιγες φορες εχω γραψει. Ειμαι και εγω με δωρεα πλεον, σε φαση που περιμενω περιοδο για να κανουμε προετοιμασια για εμβρυομεταφορα. Εχουμε παρει απο δοτρια τραπεζας εξωτερικου κυριως για να εχουμε εικονα και για την εμφανιση,λιγοτερη αναμονη (που ειναι σχετικο φανταζομαι),και να ξερουμε τον αριθμο που θα παρουμε (δεν δοκιμασαμε με δοτρια Ελλαδας και αυτο με το μοιρασμα κτλ δεν ξερω πως λειτουργει εδω) Και για την κοπελα που ρωτησε. βοηθανε γενικα οι μαιες ή καποια υπευθυνη του εκαστοτε γιατρου στην ολη επικοινωνια με την τραπεζα του εξωτερικου. Επισης στον προηγουμενο γιατρο η εμβρυολογος μου χε πει οτι στην Ισπανια κανουν ακομα περισσοτερες εξετασεις στις δοτριες(δεν το χω επιβεβαιωσει απο καπου,απλα το αναφερω,ηταν μεγαλο κεντρο και η συγκεκριμενη κοπελα κορη του γιατρου). Εμεις ξεκινησαμε αρχες Μαρτη να ψαχνουμε και 15/5 ειχαν ερθει τα ωαρια.Τωρα το διλημα μου ειναι αν θα βαλω μονο 1 ή 2 καθως δεν πολυθελουμε διδυμα (καθαρα για πρακτικους λογους) αλλα εγω κυριως απο φοβο προωροτητας . Μετα απο 5 ωοληψιες, 3 εμβρυομεταφορες και μια παλινδρομη στη 12 εβδομαδα λογω χρωμοχωμικου νομιζω θα μου πεσει βαρυ ψυχολογικα να εχω το φοβο μην τους συμβει κατι μεχρι να φτασω στο στελος της εγκυμοσυνης. Γενικα και στην προηγουμενη ημουν μεσα στο αγχος, δεν το εκδηλωνα αλλα ειχα αυπνιες ολο τον καιρο που μουν εγκυος. Απο την αλλη φοβαμαι μηπως το 1 μειωνει τις πιθανοτητες επιτυχιας. Η δοτρια ειναι 29,εγω 41 (57 κιλα δεν ξερω αν παιζει ρολο) και με καλο ενδομητριο. Ο γιατρος προτιμά 1 ,θεωρει βεβαια οτι οι πιθανοτητες επιτυχιας αυξανονται με τα 2, και μας ειπε θα προτεινε να αποφασισω εγω (με την εννοια οτι ειναι σωμα μου και εγω εχω περασει την μεγαλυτερη ταλαιπωρια)  Ξερω οτι καποιες κοπελες εχετε διδυμα. Εχω και την αδερφη του ανδρα μου που εχει διδυμα απο εξωσωματικη 15 ετων τα παιδια, και για τα πρωτα 2 χρονια ειχε γυναικα μονιμα σπιτι. Συγνωμη για το τεραστιο κειμενο, θα ηθελα να ακουσω τις γνωμες σας!

Καλημέρα κοριτσάκι μου και πολύ πολύ καλή επιτυχία στην προσπάθεια σου!!

Νομίζω σκέφτεσαι πολύ μπροστά.. για αρχή αυτό που θέλουμε είναι μια υγιή και τελειόμηνη εγκυμοσύνη! Όσα έμβρυα και αν μεταφέρεις, σημασία έχει να έχουμε εμφύτευση και υγιή τελειόμηνη εγκυμοσύνη! Εύχομαι να είσαι από τις τυχερές που μετέφεραν ένα εμβρυακι και έχουν σήμερα το παιδάκι τους (πχ η ορχιδέα μας) και όχι από τις κοπέλες με πολλές ετ με αρνητικές χοριακες και παλινδρομες εγκυμοσύνες...

Είσαι μικρή, δεν έχεις λόγο να φοβάσαι τα διδυμακια με την έννοια της προωρότητας..! Υπάρχουν πάρα πολλές γυναίκες που γέννησαν υγιή και τελειόμηνα μωράκια σε αυτή την ηλικία! Άλλωστε ο φόβος της προωρότητας υπάρχει είτε με ένα είτε με δύο μωράκια.. σίγουρα στατιστικά έχει περισσότερους κινδύνους δεν σημαίνει όμως σε καμία των περιπτώσεων ότι θα συμβούν και έχουμε μάλιστα πολλές αποδείξεις αυτού! 

Από εκεί και πέρα είναι δικό σου σώμα, δική σου απόφαση..! Απλά να ξέρεις ότι οι πιθανότητες για δίδυμη κύηση είναι συνήθως περίπου 2-3,5% ανά κύηση από εξωσωματική με ετ βλαστοκυστεων.. πολύ σπάνια πιάνουν και τα δύο.. ακόμα και αν πιάσουν και τα δύο δεν ξέρεις αν θα εξελιχθούν και τα δύο.. λίγο αν διαβάσεις και τις ιστορίες γυναικών στο φόρουμ θα το διαπιστώσεις..! Οι περισσότερες καταλήγουν με μονήρη κύηση..

Μετά στο κομμάτι της ανατροφής τους που θα είναι όλα ταυτόχρονα σε περίπτωση διδύμων, εκεί ναι ότι και να πούμε είναι λίγο στο κομμάτι των δυσκολιών που θα υπάρχουν και της κούρασης.. προσωπικά πάλι θα το προτιμούσα να είχα διδυμακια παρά το ότι δεν έχουμε καμία βοήθεια από πουθενά ούτε την οικονομική δυνατότητα να πω ότι θα τα βγάλουμε πέρα άνετα.. από θέμα πρακτικότητας το λέω.. "με ένα σμπαρο δύο τριγονια" 😂😂 Τέρμα οι εξωσωματικές, τέρμα οι εξετάσεις τέρμα η αγωνία τέρμα τα τόσα λεφτά που φεύγουν τόσα χρόνια.. πλέον όλα αυτά θα τα επενδύσω για τα παιδάκια μου.. και το λέω έχοντας ως ιδανικό την απόκτηση τουλάχιστον δύο παιδιών να έχουν το ένα το άλλο στη ζωή..

Όποιον και να ρωτήσεις όμως θα σου πει την άποψη του όπως το βλέπει ο ίδιος... Την δική σας τη ζωή, θέλω και δυνατότητες, εσύ τις ξέρεις.. ότι και αν αποφασίσεις, σου εύχομαι ολόψυχα να πάνε όλα κατ'ευχήν!!!

P.S. Εφόσον θέλετε να μεταφέρετε ένα εμβρυακι και είναι η πρώτη σου προσπάθεια με δωρεά, θα σου πρότεινα να το κάνετε ανάλογα τον αριθμό βλαστοκυστεων που έχετε.. αν έχετε 4 βλαστοκυστες μπορείτε πχ να δώσετε μια ευκαιρία στα πρώτα δύο να μεταφερθούν μόνα τους και αν ω μη γένοιτο χρειαστεί τότε τα δύο τελευταία να τα μεταφέρετε μαζί.. κάπως έτσι θα το σκεφτόμουν εγώ αν δεν ήθελα να μεταφέρω δύο με το καλημέρα σας, υπό τον φόβο των διδύμων..

  • Μου αρέσει 2

OiAXp2.pngbfhkp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σ'ευχαριστω για την απαντηση! Εχεις δικιο ειναι μικρη η πιθανοτητα για διδυμα..Ψαχνω και σε ιατρικά site σχετικα στατιστικα ..

Οντως προτρεχω, το χω γενικοτερα αυτο στο χαρακτήρα μου :)

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

να ρωτήσω κάτι τα κορίτσια που έχουν επιτύχει εγκυμοσύνη? σήμερα βρίσκομαι στην 6η μερα εμβρυομεταφορας και από χθες ξεκίνησε λίγο έως ελάχιστο ροζ στο σκούπισμα και μετα απο τοτε εχω  καφε βλεννη; τελείωσαν ολα;;;;; εμενα η περίοδος έρχεται πάντα με καφέ βλεννη . από αγωγή παιρνω 2 σικλακουρ και 2 ουτρο την ημέρα . παρακαλώ τα φώτα σας !!!!!!

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, nat11 said:

Kαλημερα κοριτσια! Ευχομαι ολοψυχα σε ολες να ειναι το καλυτερο καλοκαιρι της ζωης μας και το ονειρο μας να πραγματοποιηθει! Καλη επιτυχια σε ολες,σε οποια φαση βρισκομαστε! Οσες εχετε μωρακια ηδη να εχετε πολλές ομορφες στιγμές!! Διαβαζοντας τις τελευταιες σελιδες σκεφτομαι ποσα εχουμε περασει ολες πραγματικα και συγκινουμαι..

Παρακαλουθω το γκρουπ και το φορουμ εδω και 2 χρονια αλλα λιγες φορες εχω γραψει. Ειμαι και εγω με δωρεα πλεον, σε φαση που περιμενω περιοδο για να κανουμε προετοιμασια για εμβρυομεταφορα. Εχουμε παρει απο δοτρια τραπεζας εξωτερικου κυριως για να εχουμε εικονα και για την εμφανιση,λιγοτερη αναμονη (που ειναι σχετικο φανταζομαι),και να ξερουμε τον αριθμο που θα παρουμε (δεν δοκιμασαμε με δοτρια Ελλαδας και αυτο με το μοιρασμα κτλ δεν ξερω πως λειτουργει εδω) Και για την κοπελα που ρωτησε. βοηθανε γενικα οι μαιες ή καποια υπευθυνη του εκαστοτε γιατρου στην ολη επικοινωνια με την τραπεζα του εξωτερικου. Επισης στον προηγουμενο γιατρο η εμβρυολογος μου χε πει οτι στην Ισπανια κανουν ακομα περισσοτερες εξετασεις στις δοτριες(δεν το χω επιβεβαιωσει απο καπου,απλα το αναφερω,ηταν μεγαλο κεντρο και η συγκεκριμενη κοπελα κορη του γιατρου). Εμεις ξεκινησαμε αρχες Μαρτη να ψαχνουμε και 15/5 ειχαν ερθει τα ωαρια.Τωρα το διλημα μου ειναι αν θα βαλω μονο 1 ή 2 καθως δεν πολυθελουμε διδυμα (καθαρα για πρακτικους λογους) αλλα εγω κυριως απο φοβο προωροτητας . Μετα απο 5 ωοληψιες, 3 εμβρυομεταφορες και μια παλινδρομη στη 12 εβδομαδα λογω χρωμοχωμικου νομιζω θα μου πεσει βαρυ ψυχολογικα να εχω το φοβο μην τους συμβει κατι μεχρι να φτασω στο στελος της εγκυμοσυνης. Γενικα και στην προηγουμενη ημουν μεσα στο αγχος, δεν το εκδηλωνα αλλα ειχα αυπνιες ολο τον καιρο που μουν εγκυος. Απο την αλλη φοβαμαι μηπως το 1 μειωνει τις πιθανοτητες επιτυχιας. Η δοτρια ειναι 29,εγω 41 (57 κιλα δεν ξερω αν παιζει ρολο) και με καλο ενδομητριο. Ο γιατρος προτιμά 1 ,θεωρει βεβαια οτι οι πιθανοτητες επιτυχιας αυξανονται με τα 2, και μας ειπε θα προτεινε να αποφασισω εγω (με την εννοια οτι ειναι σωμα μου και εγω εχω περασει την μεγαλυτερη ταλαιπωρια)  Ξερω οτι καποιες κοπελες εχετε διδυμα. Εχω και την αδερφη του ανδρα μου που εχει διδυμα απο εξωσωματικη 15 ετων τα παιδια, και για τα πρωτα 2 χρονια ειχε γυναικα μονιμα σπιτι. Συγνωμη για το τεραστιο κειμενο, θα ηθελα να ακουσω τις γνωμες σας!

Καλησπέρα! Είμαι στην τριτη προσπάθεια με την πρώτη μου δοτρια.. είχα 4 βλαστοκυστες κ στις πρώτες δυο βάζαμε από ένα μιας κ γώ δεν ήθελα δίδυμα κ ο γιατρός μου πε χε πει καλύτερα με ένα. Τώρα βέβαια πάμε να βάλουμε κ τις δυο, αν πάει καλά φαντάζομαι θα αντεπεξέλθω όπως τόσος κόσμος, αν δεν πάει καλά θα πάω απλά παρακάτω. Κ η επόμενη μου κίνηση θα ναι από τράπεζα ωαρίων της Ισπανίας..

τι εννοείς ότι από την τράπεζα Ισπανίας είχατε εικόνα από την εμφάνιση; Μπορούσατε να δείτε την δοτρια από φωτογραφίες; 
 

τωρα για το αν προχωρήσεις με ένα η δυο θεωρώ είναι καθαρά προσωπικό.

εγώ αν ξεκινούσα τώρα κ πάλι ένα θα έβαζα.

Απλα μετά τις δυο αποτυχημένες προσπάθειες είπαμε να βάλουμε κ τα δυο σε περίπτωση που κάτι δεν πάει  καλά με την δοτρια να βρω άλλη. Εμένα η αδερφή μου έχει δίδυμα κ το χω ζήσει από κοντά όποτε ξέρω ότι είναι δύσκολη πίστα κ θα προτιμούσα ένα αλλά ανάλογα κ πως έρχονται τα πράγματα αλλάζεις κ γνώμη! 
 

Να κανεις αυτό που νιώθεις καλύτερα εσυ για τον εαυτό σου! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, nat11 είπε:

Kαλημερα κοριτσια! Ευχομαι ολοψυχα σε ολες να ειναι το καλυτερο καλοκαιρι της ζωης μας και το ονειρο μας να πραγματοποιηθει! Καλη επιτυχια σε ολες,σε οποια φαση βρισκομαστε! Οσες εχετε μωρακια ηδη να εχετε πολλές ομορφες στιγμές!! Διαβαζοντας τις τελευταιες σελιδες σκεφτομαι ποσα εχουμε περασει ολες πραγματικα και συγκινουμαι..

Παρακαλουθω το γκρουπ και το φορουμ εδω και 2 χρονια αλλα λιγες φορες εχω γραψει. Ειμαι και εγω με δωρεα πλεον, σε φαση που περιμενω περιοδο για να κανουμε προετοιμασια για εμβρυομεταφορα. Εχουμε παρει απο δοτρια τραπεζας εξωτερικου κυριως για να εχουμε εικονα και για την εμφανιση,λιγοτερη αναμονη (που ειναι σχετικο φανταζομαι),και να ξερουμε τον αριθμο που θα παρουμε (δεν δοκιμασαμε με δοτρια Ελλαδας και αυτο με το μοιρασμα κτλ δεν ξερω πως λειτουργει εδω) Και για την κοπελα που ρωτησε. βοηθανε γενικα οι μαιες ή καποια υπευθυνη του εκαστοτε γιατρου στην ολη επικοινωνια με την τραπεζα του εξωτερικου. Επισης στον προηγουμενο γιατρο η εμβρυολογος μου χε πει οτι στην Ισπανια κανουν ακομα περισσοτερες εξετασεις στις δοτριες(δεν το χω επιβεβαιωσει απο καπου,απλα το αναφερω,ηταν μεγαλο κεντρο και η συγκεκριμενη κοπελα κορη του γιατρου). Εμεις ξεκινησαμε αρχες Μαρτη να ψαχνουμε και 15/5 ειχαν ερθει τα ωαρια.Τωρα το διλημα μου ειναι αν θα βαλω μονο 1 ή 2 καθως δεν πολυθελουμε διδυμα (καθαρα για πρακτικους λογους) αλλα εγω κυριως απο φοβο προωροτητας . Μετα απο 5 ωοληψιες, 3 εμβρυομεταφορες και μια παλινδρομη στη 12 εβδομαδα λογω χρωμοχωμικου νομιζω θα μου πεσει βαρυ ψυχολογικα να εχω το φοβο μην τους συμβει κατι μεχρι να φτασω στο στελος της εγκυμοσυνης. Γενικα και στην προηγουμενη ημουν μεσα στο αγχος, δεν το εκδηλωνα αλλα ειχα αυπνιες ολο τον καιρο που μουν εγκυος. Απο την αλλη φοβαμαι μηπως το 1 μειωνει τις πιθανοτητες επιτυχιας. Η δοτρια ειναι 29,εγω 41 (57 κιλα δεν ξερω αν παιζει ρολο) και με καλο ενδομητριο. Ο γιατρος προτιμά 1 ,θεωρει βεβαια οτι οι πιθανοτητες επιτυχιας αυξανονται με τα 2, και μας ειπε θα προτεινε να αποφασισω εγω (με την εννοια οτι ειναι σωμα μου και εγω εχω περασει την μεγαλυτερη ταλαιπωρια)  Ξερω οτι καποιες κοπελες εχετε διδυμα. Εχω και την αδερφη του ανδρα μου που εχει διδυμα απο εξωσωματικη 15 ετων τα παιδια, και για τα πρωτα 2 χρονια ειχε γυναικα μονιμα σπιτι. Συγνωμη για το τεραστιο κειμενο, θα ηθελα να ακουσω τις γνωμες σας!

Καλησπέρα! Σου εύχομαι να σου πάνε όλα πολύ καλά και σύντομα να έχεις αγκαλιά το μωράκι σου.

Εγώ έχω δίδυμα με δωρεά, έβαλα κι εγώ δύο για να αυξήσω τις πιθανότητες και έπιασαν και τα δύο.. βέβαια εγώ δεν ήμουν εντελώς αρνητική στα δίδυμα, αλλά θεωρούσα κι εγώ ότι είναι χαμηλά τα ποσοστά και δεν ήθελα να ρισκάρω! Φυσικά αυτή τη στιγμή δεν τα αλλάζω με τίποτα τα διδυμακια μου και δεν μπορώ να φανταστώ καν ποιο δε θα είχα αν είχαμε βάλει ένα. Είναι και η ηλικία μου τέτοια, γέννησα στα 43, που ξέρω ότι δε θα έμπαινα δε διαδικασία δεύτερης εγκυμοσύνης για να κάνω κι άλλο παιδί, οπότε είμαι πολύ χαρούμενη που εξελίχθηκε έτσι η κατάσταση. Δε θα σου πω ψέματα, είναι πολύ δύσκολα τα δίδυμα κι εγώ δεν έχω καμία βοήθεια. Είμαστε μόνο εγώ και ο άντρας μου δλδ. Βέβαια βγαίνει και όσο περνά ο καιρός γίνεται όλο και πιο βατό, αλλά έχει πολλές δυσκολίες. Και πολλές χαρές όμως. 

Είναι τελείως προσωπικη σου όμως η απόφαση.. 

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...