Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • On 5/9/2024 at 11:17 ΜΜ, Butterfly 92 είπε:

      Καλησπέρα κοριτσι μου.. εγώ έχω αντίσταση στην ινσουλίνη και πολυκυστικες.  Ο ενδοκρινολογος με βοήθησε πάρα πολύ κ έπιασα φυσιολογικά την μπέμπα.  Συνήθως σε τέτοιες περιπτώσεις βοηθάνε πολύ τα glucophage. Αλλά κάθε περίπτωση είναι διαφορετική. Πιστεύω πως ο ενδοκρινολογος είναι από τους σημαντικοτερους βοηθούς σε εμάς.  Θα σε βοηθήσει πολύ.

      Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Σου έδωσε κάποια διατροφη; Σου σύστησε να περιορίσεις κατι; Εχω ραντεβού σε 2 εβδομάδες με ενδοκρινολογο. Ελπίζω να με βοηθήσει. 

Recommended Posts

πρίν από 52 λεπτά , Fofi! είπε:

Ο γιατρος ως αποβολη μου το χαρακτηρισε...δεν ξερω κιολας...ποια η διαφορα τους?οσο αναφορα την ηλικια ειμαι μικρη κατω των 35..υπαρχει εξεταση να δουμε για τα ωαρια?και γιατι να ειναι τα ωαρια και οχι το σπερματοζωαριο?δεν ξερω για αυτο σας ρωταω..

Θα κάνεις ορμονικές εξετάσεις fsh e2 Κ Αμη  . Αν τα σπερματοζωάρια είχαν πρόβλημα συνήθως δεν μένεις έγκυος δηλαδή συνήθως τα σπερματοζωάρια εμφανίζουν γενικότερο πρόβλημα Κ στην κινιτηκοτητα εκτός απτήν ποιότητα τους Κ δεν έχουν δύναμη να γονιμοποιήσουν οπότε δεν θα έμενες έγκυος εύκολα . Επίσης ένα πολύ καλό ωάριο συνήθως διορθώνει ένα μέτριο σπερματοζωάριο δηλαδή παιζει λίγο μεγαλύτερο ρόλο στην γονιμοποίηση. 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 934
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 ώρα πρίν, Fofi! είπε:

Κοριτσια γιατι μπορει να συμβαινει αυτο?2 συνεχομενες αποβολες μπορει να ειναι τυχαιο?τι μπορει να μου πει ο γιατρος?θελει περαιτερω ψαξιμο?

Να κάνεις ορμονολογικές εξετάσεις για να δείτε την ποιότητα των ωαρίων σου και μπορείς να ελέγξεις και για θρομβοφιλία.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , anast. είπε:

Να κάνεις ορμονολογικές εξετάσεις για να δείτε την ποιότητα των ωαρίων σου και μπορείς να ελέγξεις και για θρομβοφιλία.

Ειχα κανει για θρομβοφιλια το 2019 πριν την πρωτη μου εγκυμοσυνη..υπαρχει περιπτωση να εχει αλλαξει κατι?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , Fofi! είπε:

Ειχα κανει για θρομβοφιλια το 2019 πριν την πρωτη μου εγκυμοσυνη..υπαρχει περιπτωση να εχει αλλαξει κατι?

Όχι όχι δεν αλλάζει κάτι. Ωστόσο - στη θέση σου θα επισκεπτόμουν και έναν αιματολόγο για να με κατευθύνει. Το ίδιο έκανα και εγώ. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , Fofi! είπε:

Ειχα κανει για θρομβοφιλια το 2019 πριν την πρωτη μου εγκυμοσυνη..υπαρχει περιπτωση να εχει αλλαξει κατι?

Αααα..οκ τότε...

Τότε ίσως να κοιτάξεις τις ορμόνες για την ποιότητα μήπως παίζει αυτό ρόλο.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 38 λεπτά , anast. είπε:

Αααα..οκ τότε...

Τότε ίσως να κοιτάξεις τις ορμόνες για την ποιότητα μήπως παίζει αυτό ρόλο.

Με ποια εξέταση βλέπουμε την ποιότητα??γιατί νόμιζα ότι δεν υπάρχει...ξέρω την αμη για την ποσότητα...

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Despoina1988 είπε:

Με ποια εξέταση βλέπουμε την ποιότητα??γιατί νόμιζα ότι δεν υπάρχει...ξέρω την αμη για την ποσότητα...

Είναι οι fsh και η lh κυρίως αλλά υπάρχουν και άλλες.Αν ζητήσεις να κάνεις ορμονολογικό έλεγχο για τη γονιμότητα ο γιατρός σου θα ξέρει.

 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Fofi! είπε:

Κοριτσια γιατι μπορει να συμβαινει αυτο?2 συνεχομενες αποβολες μπορει να ειναι τυχαιο?τι μπορει να μου πει ο γιατρος?θελει περαιτερω ψαξιμο?

εχεις παιδακι;

ηταν οι μοναδικες εγκυμοσυνες σου;καιρος προσπαθειων;

κ η αλλη ετσι τοσο νωρις ηταν;ειχες κανει υπερηχο;

ενδοκρινολογο μπορεις να πας,κ αιματολογο-ανοσολογο

κ καποιες βασικες εξετασεις ο συζυγος

για βιοχημικη μπορει να ειναι κ θεμα προγεστερονης μηπως ειχες ελεγξει;η στη μητρα αλλα πιστευω θα σου ειχε πει κτ ο γιατρος

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, vikib είπε:

εχεις παιδακι;

ηταν οι μοναδικες εγκυμοσυνες σου;καιρος προσπαθειων;

κ η αλλη ετσι τοσο νωρις ηταν;ειχες κανει υπερηχο;

ενδοκρινολογο μπορεις να πας,κ αιματολογο-ανοσολογο

κ καποιες βασικες εξετασεις ο συζυγος

για βιοχημικη μπορει να ειναι κ θεμα προγεστερονης μηπως ειχες ελεγξει;η στη μητρα αλλα πιστευω θα σου ειχε πει κτ ο γιατρος

Εχω ενα παιδακι ναι...μετραω 3 εγκυμοσυνες πλεον και οι 2 οδηγησαν σε αποβολη...η πρωτη μου εγκυμοσυνη ηταν πολυ ευκολη δεν ειχα τετοιου ειδπυς θεματα και ηταν πριν 3 χρονια...η 2η και η 3η ηταν μια τον οκτωβρη και μια τωρα...δεν δυσκολευτηκα στην συλληψη...στην 2η στον 2ο μηνα προσπαθειων και τωρα στον 1ο μηνα κατευθειαν...αλλα και οι 2 δεν πηγαν καλα...τωρα στην τριτη εγκυμοσυνη με ειχε ξεκινησει απο την αρχη utrogestan ο γιατρος..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


10 ώρες πρίν, Fofi! είπε:

Εχω ενα παιδακι ναι...μετραω 3 εγκυμοσυνες πλεον και οι 2 οδηγησαν σε αποβολη...η πρωτη μου εγκυμοσυνη ηταν πολυ ευκολη δεν ειχα τετοιου ειδπυς θεματα και ηταν πριν 3 χρονια...η 2η και η 3η ηταν μια τον οκτωβρη και μια τωρα...δεν δυσκολευτηκα στην συλληψη...στην 2η στον 2ο μηνα προσπαθειων και τωρα στον 1ο μηνα κατευθειαν...αλλα και οι 2 δεν πηγαν καλα...τωρα στην τριτη εγκυμοσυνη με ειχε ξεκινησει απο την αρχη utrogestan ο γιατρος..

Τα ουλτροτζεσταν δεν εχουν καμια σχεση. Δεν εχουν καμια αποδεδειγμενη δραση, τα δινουν εντελως προληπτικα και επειδη εχει παρατηρηθει μια καποια ελαχιστη δραση στις συσπασεις, στο εξωτερικο δε το δινουν καν (ουτε ο γιατρος μου). Οποτε δεν εκανες κατι λαθος μη το σκεφτεσαι αυτο. Δεν ειναι αποβολη ειναι βιοχημικη. Συναντηθηκαν ωαριο με σπερματοζωαριο αρχισαν να διχοτομουνται αλλα δεν εγιναν εμβρυο. Οποτε δεν ειναι παλλινδρομη ειναι βιοχημικη.. 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , Elle12 είπε:

Τα ουλτροτζεσταν δεν εχουν καμια σχεση. Δεν εχουν καμια αποδεδειγμενη δραση, τα δινουν εντελως προληπτικα και επειδη εχει παρατηρηθει μια καποια ελαχιστη δραση στις συσπασεις, στο εξωτερικο δε το δινουν καν (ουτε ο γιατρος μου). Οποτε δεν εκανες κατι λαθος μη το σκεφτεσαι αυτο. Δεν ειναι αποβολη ειναι βιοχημικη. Συναντηθηκαν ωαριο με σπερματοζωαριο αρχισαν να διχοτομουνται αλλα δεν εγιναν εμβρυο. Οποτε δεν ειναι παλλινδρομη ειναι βιοχημικη.. 

Δεν δίνουν τα ουτροτζεσταν για τις συσπάσεις κυρίως τα δίνουν σαν υποστήριξη προγεστερόνης για να βοηθήσει την μήτρα να υποστηρίξει το αρχομενο έμβρυο . επίσης και η βιοχημική αποβολή λέγεται .

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , Despoina1988 είπε:

Δεν δίνουν τα ουτροτζεσταν για τις συσπάσεις κυρίως τα δίνουν σαν υποστήριξη προγεστερόνης για να βοηθήσει την μήτρα να υποστηρίξει το αρχομενο έμβρυο . επίσης και η βιοχημική αποβολή λέγεται .

Ναι προγεστερονη ειναι αλλα τη δινουν σωρηδον και για συσπασεις οπως το μαγνησιο, ειτε στοματικα ειτε κολπικα, προληπτικα. Με την ιδια ευκολια που δινουν πχ φολικο που οντως ειναι απολυτως απαραιτητο. 

Ναι βιοχημικη αποβολη. Απλα δεν υπαρχει εμβρυο. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, Fofi! είπε:

Εχω ενα παιδακι ναι...μετραω 3 εγκυμοσυνες πλεον και οι 2 οδηγησαν σε αποβολη...η πρωτη μου εγκυμοσυνη ηταν πολυ ευκολη δεν ειχα τετοιου ειδπυς θεματα και ηταν πριν 3 χρονια...η 2η και η 3η ηταν μια τον οκτωβρη και μια τωρα...δεν δυσκολευτηκα στην συλληψη...στην 2η στον 2ο μηνα προσπαθειων και τωρα στον 1ο μηνα κατευθειαν...αλλα και οι 2 δεν πηγαν καλα...τωρα στην τριτη εγκυμοσυνη με ειχε ξεκινησει απο την αρχη utrogestan ο γιατρος..

σαν να ειχα δει οτι εχεις

μπορει να υπαρχει καποιο μικρο θεματακι,κ απλα να ησασταν πιο τυχεροι στο πρωτο

συζητησε το με τον γιατρο σου,μετα απο δυο βιοχημικες δ ειναι κακο να κανετε καποιους βασικους ελεγχους.εφοσον το θελετε κ εσεις

ενα σπερμοδιαγραμμα αρχικα. καποιες ορμονικες εσυ

τα ουτρο ειναι για προγεστερονη.οποτε κ να ειχες θεμα λογικα θα το καλυψαν

ευχομαι ολα να πανε καλα!

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, vikib είπε:

σαν να ειχα δει οτι εχεις

μπορει να υπαρχει καποιο μικρο θεματακι,κ απλα να ησασταν πιο τυχεροι στο πρωτο

συζητησε το με τον γιατρο σου,μετα απο δυο βιοχημικες δ ειναι κακο να κανετε καποιους βασικους ελεγχους.εφοσον το θελετε κ εσεις

ενα σπερμοδιαγραμμα αρχικα. καποιες ορμονικες εσυ

τα ουτρο ειναι για προγεστερονη.οποτε κ να ειχες θεμα λογικα θα το καλυψαν

ευχομαι ολα να πανε καλα!

Δεν θα ηθελα να σκεφτομαι οτι απλα ηταν πιο τυχερο το πρωτο μου παιδακι...προτιμω να σκεφτομαι οτι ειναι τυχαιο γεγονος το 2ο και το 3ο...εννοειται θα κανω εξετασεις και οτι χρειαστει..και ισως παρω και μια 2η γνωμη...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...