Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Συμπτώματα εγκυμοσύνης πριν την καθυστέρηση απο το Parents


Recommended Posts

7 ώρες πρίν, Μάντη είπε:

Λεω να ξανα κανουμε μια καλλιέργεια να να ζητήσω και ουρεοπλασμα.. Εσάς εφυγε;;; Είχατε ανώμαλες μορφες στο σπερμοδιαγραμμα;

Εμάς ήταν τέλειο σε όλα(δεν είχαμε ανώμαλες μορφές)μόνο που είχε πάρα πολύ μικρό αριθμό, 1.800.000 ανά ml!!!η καλλιέργεια σπέρματος(Επειδή ήταν απλή, νομίζω 25€ είχε κοστίσει) δεν έδειξε ουρεόπλασμα. Η δική μου όμως που είχα κάνει μαζί με το τεστ Παπ  έδειξε,γι αυτό και πήραμε και οι δύο θεραπεία για το μικρόβιο. Μετά το τέλος της θεραπείας έκανα ξανά καλλιέργεια και ήταν καθαρή. Ο γιατρός μας είχε πει πως το συγκεκριμένο μικρόβιο σίγουρα το είχε και ο σύντροφος μου απλά επειδή κάναμε απλή καλλιέργεια δεν φάνηκε σε αυτόν, επίσης μας είπε πως είναι πολύ περίεργο που έχει τόσο μικρό αριθμό και λογικά θα έχει επηρεαστεί από το μικρόβιο αυτό. Οπότε μας είπε να ξανακάνει εξέταση σπέρματος 3 μήνες μετά το τέλος της θεραπείας. Έτσι και κάναμε.Ο αριθμός του πλέον ήταν 37.500.000 ανά ml!!!!!! Κανείς μας δεν το περίμενε αυτό!!!Εγώ περίμενα να ανέβει ο αριθμός αλλά όχι και τόσο πολύ.. επομένως ή το μικρόβιο μας χάλασε τόσο πολύ τον αριθμό ή απλά είχε γίνει λάθος στο πρώτο σπερμοδιάγραμμα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 40,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Ungry girl

    2701

  • Nati85

    2289

  • elenakii22

    2033

  • alina80

    1980

πρίν από 7 λεπτά , Ασία είπε:

Εμάς ήταν τέλειο σε όλα(δεν είχαμε ανώμαλες μορφές)μόνο που είχε πάρα πολύ μικρό αριθμό, 1.800.000 ανά ml!!!η καλλιέργεια σπέρματος(Επειδή ήταν απλή, νομίζω 25€ είχε κοστίσει) δεν έδειξε ουρεόπλασμα. Η δική μου όμως που είχα κάνει μαζί με το τεστ Παπ  έδειξε,γι αυτό και πήραμε και οι δύο θεραπεία για το μικρόβιο. Μετά το τέλος της θεραπείας έκανα ξανά καλλιέργεια και ήταν καθαρή. Ο γιατρός μας είχε πει πως το συγκεκριμένο μικρόβιο σίγουρα το είχε και ο σύντροφος μου απλά επειδή κάναμε απλή καλλιέργεια δεν φάνηκε σε αυτόν, επίσης μας είπε πως είναι πολύ περίεργο που έχει τόσο μικρό αριθμό και λογικά θα έχει επηρεαστεί από το μικρόβιο αυτό. Οπότε μας είπε να ξανακάνει εξέταση σπέρματος 3 μήνες μετά το τέλος της θεραπείας. Έτσι και κάναμε.Ο αριθμός του πλέον ήταν 37.500.000 ανά ml!!!!!! Κανείς μας δεν το περίμενε αυτό!!!Εγώ περίμενα να ανέβει ο αριθμός αλλά όχι και τόσο πολύ.. επομένως ή το μικρόβιο μας χάλασε τόσο πολύ τον αριθμό ή απλά είχε γίνει λάθος στο πρώτο σπερμοδιάγραμμα.

Καλημέρα Ασία μου! Τι θεραπεία κάνατε;;; Θα κάνουμε όπως διποτε γιατί μπορεί να είναι αυτό και σε εμάς...


jgJqp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 33 λεπτά , Μάντη είπε:

Καλημέρα Ασία μου! Τι θεραπεία κάνατε;;; Θα κάνουμε όπως διποτε γιατί μπορεί να είναι αυτό και σε εμάς...

Καλημέρα μάντη!!είχαμε πάρει για 10 μέρες κάτι χάπια που δίνουν για το ουρεόπλασμα, αλλά τώρα δεν θυμάμαι ποια. Έχει περάσει και 1,5 χρόνος από τότε..πως πάνε τα τεστ ωορρηξίας? Την Παρασκευή νομίζω έκανες το πρώτο?Εγώ ακόμη δεν τα ξεκίνησα.

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Ασία είπε:

Εντάξει, δεν είναι και τραγικός αριθμός αυτός. Με τις συγκεκριμένες βιταμίνες θα ανέβει, θα δεις..μερικές φορές η ύπαρξη μικροβίων επηρεάζει τον αριθμό..Εγώ δεν έχω πάρει ποτέ τίποτα για να φτιάξει ο κύκλος. Μόνο αντισυλληπτικά μου είχε προτείνει παλιά ο γιατρός αλλά ποτέ δεν πήρα και τώρα προφανώς και δεν υπάρχει λόγος να πάρω.. η μόνη μέθοδος που έχω σκεφτεί είναι η πρόκληση ωορρηξίας, μιας και το θέμα μας είναι με την ωορρηξία..νομίζω πως την σπέρματεχυνση την προτείνουν όταν υπάρχει θέμα με το σπέρμα.

Το ουρεόπλασμα το είχαμε κι εμείς και μας είχε επηρεάσει πάρα πολύ τον αριθμό.. Δεν φαίνεται με την απλή καλλιέργεια σπέρματος, θέλει ειδική καλλιέργεια. Πολλοί δεν το ξέρουν αυτό!

Δεν ξέρω γιατί...Δεν μου ήρθε τίποτα

Νομίζω ότι η σπερματεγχυση μπορεί να σε βοηθήσει αν έχεις πρόβλημα με την ωορρηξία γιατί με τα χαπια που σου δίνει ο γιατρός παράγει πιό πολλά ωάρια και σου κάνει και ένεση για πρόκληση ωορρηξία . Σαλπιγγογραφια έχεις κάνει;


OQ1lp2.pngUFlDp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 41 λεπτά , Ασία είπε:

Καλημέρα μάντη!!είχαμε πάρει για 10 μέρες κάτι χάπια που δίνουν για το ουρεόπλασμα, αλλά τώρα δεν θυμάμαι ποια. Έχει περάσει και 1,5 χρόνος από τότε..πως πάνε τα τεστ ωορρηξίας? Την Παρασκευή νομίζω έκανες το πρώτο?Εγώ ακόμη δεν τα ξεκίνησα.

10 μερες εντάξει δεν ειναι και τραγικο παλι καλααα! 15 του μήνα εχω να κανω αιματολογικες για την tsh οποτε θα κανω και μια εξέταση στο σπερμα του αντρουλη για ουρεοπλασμα.. Δεν εχω να χασω κατι ισως ειναι αυτο γτ ολες οι αλλες εξετασεις ειναι πολυ καλες... 

Ναι Παρασκευη τα ξεκίνησα εκανα χθες το βραδυ πολυ αργα ενα γτ ειχαμε βγει εξω και εβγαλε δευτερη γραμμούλα αλλα αχνή... Σημερα θα κανω ενα στις 1 και ενα στις 8 να δουμε τι θα δείξει! Εσυ ποτε λες να τα ξεκινήσεις ;

10 ώρες πρίν, ada32 είπε:

Όχι δεν μου είπε τίποτα το ανησυχητικό,Απλα μου είπε σε 4 μέρες ωορηξία,Δηλαδή Τρίτη περιπου. Λέω να πάω Τετάρτη να δω αν εγινε.. Εχω κ 2 τεστ ωορηξιας Τελευταία,θα κάνω αύριο Και μεθαύριο ..κ βλέπουμε..  Εντωμεταξύ ,η τρελη όρεξη Που είχα για τρελίτσες ,μου πέρασε.. Πολυ περίεργο.. 

 

Καλημερααα! Λογικα θα εχουμε μαζι ωορρηξία! Οποτε ειμαστε μαζι στην αναμονη! Μακαρι να κανουμε θετικό δίδυμο !


jgJqp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 ώρα πρίν, BettySt είπε:

Νομίζω ότι η σπερματεγχυση μπορεί να σε βοηθήσει αν έχεις πρόβλημα με την ωορρηξία γιατί με τα χαπια που σου δίνει ο γιατρός παράγει πιό πολλά ωάρια και σου κάνει και ένεση για πρόκληση ωορρηξία . Σαλπιγγογραφια έχεις κάνει;

Καλημέρα!Εσύ εννοείς συνδυασμό πρόκλησης ωορρηξίας και σπέρματεγχυσης..Ναι, ο συνδυασμός αυτός κάνει για την περίπτωση μου.. Η σκέτη σπέρματεγχυση χωρίς την πρόκληση ωορρηξίας δεν είναι για την περίπτωση μου..Η σκέτη σπέρματεγχυση αν δεν κάνω λάθος είναι χωρίς φάρμακα, παρακολουθώντας μόνο την ωορρηξία με υπέρηχο και την καταλληλότερη στιγμή γίνεται η σπέρματεγχυση. Σαλπιγγογραφια δεν έχω κάνει γιατί ο γιατρός μου λέει πως δεν πιστεύει πως το θέμα μας είναι στις σάλπιγγες(βέβαια χωρίς την εξέταση αυτή κάνεις δεν μπορεί να είναι σίγουρος) επειδή δεν είχα ποτέ κάποια φλεγμονή στο ιστορικό μου.εφόσον έχουμε δείγματα προβλήματος με την ωορρηξία πιστεύει πως εκεί υπάρχει το θέμα και δεν έχω μείνει έγκυος ακόμη.. άσε που κι εγώ φοβάμαι και δεν την έχω κάνει αυτή την εξέταση. Εσύ την έχεις κάνει?σε τι φάση είστε εσείς?

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Μάντη είπε:

10 μερες εντάξει δεν ειναι και τραγικο παλι καλααα! 15 του μήνα εχω να κανω αιματολογικες για την tsh οποτε θα κανω και μια εξέταση στο σπερμα του αντρουλη για ουρεοπλασμα.. Δεν εχω να χασω κατι ισως ειναι αυτο γτ ολες οι αλλες εξετασεις ειναι πολυ καλες... 

Ναι Παρασκευη τα ξεκίνησα εκανα χθες το βραδυ πολυ αργα ενα γτ ειχαμε βγει εξω και εβγαλε δευτερη γραμμούλα αλλα αχνή... Σημερα θα κανω ενα στις 1 και ενα στις 8 να δουμε τι θα δείξει! Εσυ ποτε λες να τα ξεκινήσεις ;

Καλημερααα! Λογικα θα εχουμε μαζι ωορρηξία! Οποτε ειμαστε μαζι στην αναμονη! Μακαρι να κανουμε θετικό δίδυμο !

Εφόσον θα κάνει καλλιέργεια σπέρματος και θέλετε να το τσεκάρετε να ζητήσει συγκεκριμένα για το μικρόβιο αυτό (κοστίζει 80€ περίπου ενημερωτικά). Βέβαια Εγώ στην θέση σας δεν θα ζητούσα καλλιέργεια για το μικρόβιο αυτό από το πουθενά. Στην δική μας περίπτωση βρέθηκε το μικρόβιο στην δική μου καλλιέργεια, αλλιώς δεν θα σκεφτόμασταν να κάνουμε εξετάσεις γι αυτό το συγκεκριμένο ειδικά.μπορείς να ρωτήσεις τον μικροβιολόγο ποια άλλα μικρόβια μπορεί να υπάρχουν στο σπέρμα και να έχουν επηρεάσει τον αριθμό.Γιατί μπορεί πχ να μην έχει ουρεόπλασμα αλλά  να έχει κάποιο άλλο μικρόβιο και να μην το ξέρετε.. Εγώ δεν ξέρω καθόλου πότε να τα ξεκινήσω. Είμαι στην 11η μέρα και είναι πάρα πολύ νωρίς για ωορρηξία  (για μένα). Γύρω στην 20η μέρα σκέφτομαι να ξεκινήσω. Μπορεί να ακούγεται αργά αλλά για μένα που έχω τόσο μεγάλους κύκλους μάλλον είναι καλά. Εσύ δηλαδή θα έχεις ωορρηξία σε δύο μέρες λογικά..σωστά?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , Nati85 είπε:

@Χαρά Τριανταφυλλακι. και του χρόνου να μας τα πεις αγκαλίτσα με το μωράκι σου και εμείς να είμαστε  εγκυουλες!

Γιατι μονο εγκυουλες καλε??? Προλαβαινουμε να εχουμε και μπεμπε αγκαλια!!!! 

Καλημερα κοριτσια και χρόνια πολλά σε ολες!! Καλη χρονια να έχουμε με υγεια!!! Οπως βλεπετε σας παρακολουθώ στενα κι ας μην συμμετεχω ακομα ενεργα... Οτι καλυτερο να ευχηθω σε ολες!! Υγεια και αγαπη πανω απο ολα!!! 

  • Μου αρέσει 4

cO4Yp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , Ασία είπε:

Εφόσον θα κάνει καλλιέργεια σπέρματος και θέλετε να το τσεκάρετε να ζητήσει συγκεκριμένα για το μικρόβιο αυτό (κοστίζει 80€ περίπου ενημερωτικά). Βέβαια Εγώ στην θέση σας δεν θα ζητούσα καλλιέργεια για το μικρόβιο αυτό από το πουθενά. Στην δική μας περίπτωση βρέθηκε το μικρόβιο στην δική μου καλλιέργεια, αλλιώς δεν θα σκεφτόμασταν να κάνουμε εξετάσεις γι αυτό το συγκεκριμένο ειδικά.μπορείς να ρωτήσεις τον μικροβιολόγο ποια άλλα μικρόβια μπορεί να υπάρχουν στο σπέρμα και να έχουν επηρεάσει τον αριθμό.Γιατί μπορεί πχ να μην έχει ουρεόπλασμα αλλά  να έχει κάποιο άλλο μικρόβιο και να μην το ξέρετε.. Εγώ δεν ξέρω καθόλου πότε να τα ξεκινήσω. Είμαι στην 11η μέρα και είναι πάρα πολύ νωρίς για ωορρηξία  (για μένα). Γύρω στην 20η μέρα σκέφτομαι να ξεκινήσω. Μπορεί να ακούγεται αργά αλλά για μένα που έχω τόσο μεγάλους κύκλους μάλλον είναι καλά. Εσύ δηλαδή θα έχεις ωορρηξία σε δύο μέρες λογικά..σωστά?

Τότε που πήγα για το σπερμοδιαγραμμα και την καλλιέργεια με ρώτησε αν ήθελα να κάνουμε και ουρειπλασμα και χλαμύδια αλλά δεν ήξερα και είπα όχι... Βασικά θα δω γτ θα κλείσω ραντεβού στον ουρολογο να δείξουμε τις άλλες εξετάσεις και θα τον ρωτήσω και γι αυτό... Συνήθως τι κύκλους έχεις;;;


jgJqp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 1 λεπτό , anemoni1989 είπε:

Γιατι μονο εγκυουλες καλε??? Προλαβαινουμε να εχουμε και μπεμπε αγκαλια!!!! 

Καλημερα κοριτσια και χρόνια πολλά σε ολες!! Καλη χρονια να έχουμε με υγεια!!! Οπως βλεπετε σας παρακολουθώ στενα κι ας μην συμμετεχω ακομα ενεργα... Οτι καλυτερο να ευχηθω σε ολες!! Υγεια και αγαπη πανω απο ολα!!! 

Χρονια πολλα!!!!! έχεις δίκιο προλαβαίνουμε 3 μηνες ακόμα όπως βλέπεις δεν είμαι και πολύ αισιοδοξη.

Ισχύει αυτό που λένε να φοράμε για καλή τυχη κόκκινο εσώρουχο?έχω κόκκινο σουτιέν αλλά οχι κόκκινο βρακί :P αν είναι να βγω να πάρω ένα μπας και αλλάξει το γούρι γιατί μας πήγε σκατα αυτή η χρονια σε πολλούς τομείς.

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 2

e6OVp3.pngExilp3.png

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, Vila είπε:

Τι ωραία! Ειμασταν κι εμείς πέρυσι το καλοκαίρι στη Βαλέτα! Όπως νιώθεις εσύ καλύτερα κορίτσι μου! Όπως και να έχει εύχομαι ένα μεγάλο +    Τα συμπτώματα σου πάντως είναι από τα πολύ θετικά!

@ada32 να σε ρωτήσω κάτι? Έχεις κάνει σαλπιγγογραφια? Εγώ φοβάμαι ότι τώρα που θα πάω και αφού κλείσαμε χρόνο προσπαθειών το πιό πιθανό είναι να μου πει για αυτή την εξέταση.. συγνώμη που ρωτάω αλλά επειδή είμαστε πολλές δεν θυμάμαι αν το είχες αναφέρει κάποια στιγμή.

Καλά κάνεις κ Ρώτας!έκανα με δική πρωτοβουλία!! Κ  στον ίδιο κύκλο έμεινα εγκυος.. Να μην φοβάσαι καθόλου . δεν πονάει , σαν τεστ παπ Ειναι.Απλα να πάρεις παυσίπονο μέση ώρα Πριν

  • Μου αρέσει 1

hBuvp3.png    n8xOp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , Nati85 είπε:

Χρονια πολλα!!!!! έχεις δίκιο προλαβαίνουμε 3 μηνες ακόμα όπως βλέπεις δεν είμαι και πολύ αισιοδοξη.

Ισχύει αυτό που λένε να φοράμε για καλή τυχη κόκκινο εσώρουχο?έχω κόκκινο σουτιέν αλλά οχι κόκκινο βρακί :P αν είναι να βγω να πάρω ένα μπας και αλλάξει το γούρι γιατί μας πήγε σκατα αυτή η χρονια σε πολλούς τομείς.

Αν ισχύει αυτό για τα κόκκινα να βαφτώ κόκκινη από πάνω μέχρι κάτω!!!!!:-P

  • Χαχα 3

jgJqp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 13 λεπτά , Nati85 είπε:

Χρονια πολλα!!!!! έχεις δίκιο προλαβαίνουμε 3 μηνες ακόμα όπως βλέπεις δεν είμαι και πολύ αισιοδοξη.

Ισχύει αυτό που λένε να φοράμε για καλή τυχη κόκκινο εσώρουχο?έχω κόκκινο σουτιέν αλλά οχι κόκκινο βρακί :P αν είναι να βγω να πάρω ένα μπας και αλλάξει το γούρι γιατί μας πήγε σκατα αυτή η χρονια σε πολλούς τομείς.

Αντιθετα,  εγω ειμαι υπεραισιοδοξη οπως βλεπεις!!! Αχαχαχαχα (ελπιζω να μην ξαναφαω τα μουτρα μου!!!) Εγω εχω κοκκινο βρακι αλλα οχι κοκκινο σουτιεν!!! Φακ!!! Λες να μη βαλουμε καθολου αν δεν ειναι κοκκινα??? Χιχιχι (ξυπνησε η κινκι πλευρά μου)!!! 

  • Μου αρέσει 1

cO4Yp3.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Μάντη είπε:

10 μερες εντάξει δεν ειναι και τραγικο παλι καλααα! 15 του μήνα εχω να κανω αιματολογικες για την tsh οποτε θα κανω και μια εξέταση στο σπερμα του αντρουλη για ουρεοπλασμα.. Δεν εχω να χασω κατι ισως ειναι αυτο γτ ολες οι αλλες εξετασεις ειναι πολυ καλες... 

Ναι Παρασκευη τα ξεκίνησα εκανα χθες το βραδυ πολυ αργα ενα γτ ειχαμε βγει εξω και εβγαλε δευτερη γραμμούλα αλλα αχνή... Σημερα θα κανω ενα στις 1 και ενα στις 8 να δουμε τι θα δείξει! Εσυ ποτε λες να τα ξεκινήσεις ;

Καλημερααα! Λογικα θα εχουμε μαζι ωορρηξία! Οποτε ειμαστε μαζι στην αναμονη! Μακαρι να κανουμε θετικό δίδυμο !

Μακάρι.. Θα είμαστε μαζί στην αναμονή για 14-15/01.Αν κ Εμένα μου έφυγε η όρεξη κ τα υγρά. Χθες το απόγευμα είχα ασπρα.. Τελικά καλύτερα με τα τεστ ωορηξιας,γτ έτσι δεν καταλαβαίνω τίποτα.χαχαχαχα μέχρι στιγμής είχα επαφές 8η ,10η,11η ,12η,13η ,15η και σκοπεύω αύριο κ μεθαύριο (16,17,18) Εκτός αν τα παίξει ο άντρας μου!!χαχαχα

πρίν από 19 λεπτά , Μάντη είπε:

Τότε που πήγα για το σπερμοδιαγραμμα και την καλλιέργεια με ρώτησε αν ήθελα να κάνουμε και ουρειπλασμα και χλαμύδια αλλά δεν ήξερα και είπα όχι... Βασικά θα δω γτ θα κλείσω ραντεβού στον ουρολογο να δείξουμε τις άλλες εξετάσεις και θα τον ρωτήσω και γι αυτό... Συνήθως τι κύκλους έχεις;;;

 Να τα κανεις ολα.. Χλαμυδια,μυκοπλασμα ουρεοπλασμα κ οτι αλλο υπαρχει γτ δεν θυμαμαι.αν τα γραψεις ,βγαινει γυρω στα 7-8 ε

πρίν από 18 λεπτά , Nati85 είπε:

Χρονια πολλα!!!!! έχεις δίκιο προλαβαίνουμε 3 μηνες ακόμα όπως βλέπεις δεν είμαι και πολύ αισιοδοξη.

Ισχύει αυτό που λένε να φοράμε για καλή τυχη κόκκινο εσώρουχο?έχω κόκκινο σουτιέν αλλά οχι κόκκινο βρακί :P αν είναι να βγω να πάρω ένα μπας και αλλάξει το γούρι γιατί μας πήγε σκατα αυτή η χρονια σε πολλούς τομείς.

Καλά που μου το θύμησες! Εχω έχω μόνο βρακί!!!

  • Μου αρέσει 1

hBuvp3.png    n8xOp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...