Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 3 ώρες πρίν, *Vasoula είπε:

      Κανένα πρόβλημα κορίτσι μου...ναι ειναι καλύτερο να την κάνεις την ίδια ώρα αλλά ειδικά στη prolutex έχεις περιθώριο...μην αγχώνεσαι και τίποτα δεν πήγε στραβά!!!😉

      Αλήθεια είναι 600 ευρώ η μέρα στη θερμοκοιτίδα???τρομερό!!!!!

      Καλή επιτυχία κορίτσι μου!να πάνε όλα όπως τα θέλεις!!!

      Ευχαριστώ πολύ ❤️ Τόσο μου είπε ο γιατρός,δεν ξέρω αν εννοούσε για ένα μωράκι η για δύο,πάντως είπε 600€ στην κλινική. Αλλιώς το πάνε στο Ιπποκράτειο και όπως μου είπε,άντε να το βρεις εκεί μέσα ...

Συμπτώματα εγκυμοσύνης πριν την καθυστέρηση απο το Parents


Recommended Posts

1 hour ago, Χαρά Τριανταφυλλακι. είπε:

Θα με πάρουν αυτοί. Η σήμερα η αύριο....:-(

Πρέπει να είναι δύο οριζόντιες αυτή η κάθετη έφυγε μετά από κανα τέταρτο αλλά η άλλη έμεινε. Ίσα ίσα φαίνεται.

Μακάρι κορίτσι μου για όλα τα κορίτσια μας ευχομαι το καλυτερο. Θα δούμε. Δεν ξέρω τι κατάληξη θα εχει το όλο θέμα.... @caramel_83 ειμαι στην αναμονή....

Κοπελα μου κ εγω την βλεπω την γραμμη και νομιζω πως ειναι θετικο!!! Ακομη κ η αχνη γραμμη θεωρειται θετικο.... Σου ευχομαι μια μεγαλη χοριακη :) 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 40,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Ungry girl

    2701

  • Nati85

    2289

  • elenakii22

    2033

  • alina80

    1980

Just now, kido είπε:

Κοριτσια όλες την έχετε ρίξει τη TSG ε?  Μόνο εγώ το αμελησα! Ρωτηκα γυναικολογο και μου είπε ότι ισχύει το κατω από 2,5, αλλά δεν είναι και τόσο σημαντικο που εμένα ήταν μια μονάδα πάνω. Αν ηθελα λεει να μου επαιρνα Τ4 των 50 και θα πεσει αμεσως. Αλλά εγώ θα πάρω και γνώμη ενδοκρινολογου. Έκλεισα ήδη ραντεβού! Καλά δεν έκανα? 

Εγώ που ρυθμίζω το θυρεοειδή μου εδώ και 15 χρόνια και με παρακολουθεί τακτικά ενδοκρινολογος μου έχει πει ότι πάντα το θέλει γύρω στο 1.5 άσχετα αν μέχρι 4 είναι φυσιολογικό.  Δε θυμάμαι να στο εξηγήσω σωστά αλλά απ ότι έχω καταλάβει έτσι λειτουργούν καλύτερα όλα τα ορμονικα 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

DBTcp3.png7Kksp3.png

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Ungry girl είπε:

Μη νομιζεις και εγω μπερδεμένη ειμαι υποτίθεται ειναι προγεστερόνη και γι αυτο τα δινουν για να παει καλα η εγκυμοσύνη τωρα εμεναδεν.μου.τα.εδωσε για να αδιαθετησω τη να.σου πω!?

Ποτε θα κανεις χοριακη;

Link to comment
Share on other sites

Just now, kido είπε:

Κοριτσια όλες την έχετε ρίξει τη TSG ε?  Μόνο εγώ το αμελησα! Ρωτηκα γυναικολογο και μου είπε ότι ισχύει το κατω από 2,5, αλλά δεν είναι και τόσο σημαντικο που εμένα ήταν μια μονάδα πάνω. Αν ηθελα λεει να μου επαιρνα Τ4 των 50 και θα πεσει αμεσως. Αλλά εγώ θα πάρω και γνώμη ενδοκρινολογου. Έκλεισα ήδη ραντεβού! Καλά δεν έκανα? 

καλα εκανες γιατι πρεπει να κανεις κ υπερηχο κ να κοιταξεις κ τα αντισωματα του θυροειδη. τωρα αφου εχεις κανει προσπαθεια  κ δεν εχεις πετυχει στο εξαμηνο τοτε ναι πρεπει να την ριξεις την tsh γιατι παρα πολυ πιθανο να εμποδιζει την δοση θα την ρυθμισει ο ενδοκρινολογος εγω πχ παιρνω μικροτερη των 50 γιατι των 50 με πειραζε κ επεσε αμεσως 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , linaa είπε:

καλα εκανες γιατι πρεπει να κανεις κ υπερηχο κ να κοιταξεις κ τα αντισωματα του θυροειδη. τωρα αφου εχεις κανει προσπαθεια  κ δεν εχεις πετυχει στο εξαμηνο τοτε ναι πρεπει να την ριξεις την tsh γιατι παρα πολυ πιθανο να εμποδιζει την δοση θα την ρυθμισει ο ενδοκρινολογος εγω πχ παιρνω μικροτερη των 50 γιατι των 50 με πειραζε κ επεσε αμεσως 

Παρά πολύ πιθανό ε; Μακάρι να τα καταφέρω μόλις πέσει. Έχω κάνει περσυ τέτοια εποχή και για αντισώματα και ήταν μέσα στο όριο όλα. Το είχα ελέγξει στο ετήσιο γυναικολογικό έλεγχο δεν είχα όμως κπξεκινησει τις ολοκληρωμένες επαφές τότε. Μάλλον θα πρέπει να τις ξανακάνω ένα χρόνο μετά...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 18 λεπτά , kido είπε:

Έτσι λένε ότι για όταν προσπαθεις για παιδι. Εγώ θα τη ρίξω και ελπίζω να έφταιγε αυτο!

Με t4 πεφτει;

πρίν από 17 λεπτά , linaa είπε:

λοιπον μαντη τα ορια του θυροειδη που εξεταζουν ειναι για υποθυροειδισμο κ για φοβο για καρκινο  . ΤΑ  ορια για ΣΥΛΛΗΨΗ ειναι διαφορετικα κ δεν τα εξεταζουν αν δεν πεις οτι θες να κανεις παιδι. οποτε επισκεπτεσε ενα ενδοκρινολογο αμεσα κ του λες οτι θες να κανεις παιδι κ θα σου δωσει να κανεις κ αντισωματα θυροειδη εξεταση κ υπερηχο. 

Λινα μου πρόσφατα εκανα χειρουργείο παραθυροειδων.. με παρακολουθεί ενδοκρινολογος και αν και η εξετάσεις αιματος για το θυρεοειδή ηταν καλες μου εδωσε t4 των 25 γτ εχω δυο μικρους οζους.. εκανα εξετασεις τελος ιουλιου και ειχα tsh 1.62 τώρα εκανα ξανα και εχει παει 2.55...


jgJqp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, kido είπε:

Παρά πολύ πιθανό ε; Μακάρι να τα καταφέρω μόλις πέσει. Έχω κάνει περσυ τέτοια εποχή και για αντισώματα και ήταν μέσα στο όριο όλα. Το είχα ελέγξει στο ετήσιο γυναικολογικό έλεγχο δεν είχα όμως κπξεκινησει τις ολοκληρωμένες επαφές τότε. Μάλλον θα πρέπει να τις ξανακάνω ένα χρόνο μετά...

ωραια αφου εχει περασει χρονος μπορει να στα γραψει μια χαρα να μην πληρωσεις κ τιποτα! θα του πεις ομως οτι προσπαθεις καποιο καιρο κ δεν τα εχεις καταφερει για να ξερει κ να κινηθει κ ο γιατρος τι ακριβως θες 

Just now, Μάντη είπε:

Με t4 πεφτει;

Λινα μου πρόσφατα εκανα χειρουργείο παραθυροειδων.. με παρακολουθεί ενδοκρινολογος και αν και η εξετάσεις αιματος για το θυρεοειδή ηταν καλες μου εδωσε t4 των 25 γτ εχω δυο μικρους οζους.. εκανα εξετασεις τελος ιουλιου και ειχα tsh 1.62 τώρα εκανα ξανα και εχει παει 2.55...

τον γιατρο σου τον εχεις ενημερωσει οτι κανεις προσπαθειες για παιδι?? 

εισαι στο οριο αλλα πρεπει να μιλησεις με τον ενδοκρινολογο σου οτι ανεβηκε κ οτι θες να κανεις παιδι να ξαναφτιαξετε τις δοσεις! 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 29 λεπτά , kido είπε:

@Χαρά Τριανταφυλλακι. εγώ τη βλέπω τη δεύτερη γραμμή είναι πολύ αχνη και λίγο πιο χοντρή από την πρώτη και υπάρχει και μια οριζοντια. Σε μια ώρα λοιπόν θα δούμε αν βλέπαμε καλά!

Το ξέρω προσπαθούσα πόση ώρα. Να σας το στείλω. Πουθενά όμως τίποτα. Εύχομαι να με πάρει σήμερα.θελω να κοιμηθώ ήσυχη...:cool:

πρίν από 30 λεπτά , linaa είπε:

κοριτσι εκανες χοριακη!!! ευχομαι τα καλητερα!!!! η γραμμη ειναι ξεκαθαρη την ειδα κ εγω!

Ευτυχώς που μπορέσατε κάτι να δείτε. Άρχισα να πιστεύω ότι δεν βλέπω καλά. Ότι και αν είναι εύχομαι να με πάρει τηλέφωνο.


XDAlp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , linaa είπε:

ωραια αφου εχει περασει χρονος μπορει να στα γραψει μια χαρα να μην πληρωσεις κ τιποτα! θα του πεις ομως οτι προσπαθεις καποιο καιρο κ δεν τα εχεις καταφερει για να ξερει κ να κινηθει κ ο γιατρος τι ακριβως θες 

τον γιατρο σου τον εχεις ενημερωσει οτι κανεις προσπαθειες για παιδι?? 

εισαι στο οριο αλλα πρεπει να μιλησεις με τον ενδοκρινολογο σου οτι ανεβηκε κ οτι θες να κανεις παιδι να ξαναφτιαξετε τις δοσεις! 

Πρώτη φορά θα πάω σε ενδοκρινολόγο. Εννοείται θα το το πω. Κορίτσια από Ιούνιο έχω ολοκληρωμένες επαφές και με επικέντρωση στις γόνιμες από το Σεπτέμβριο. Δεν είναι πολύ το διάστημα αλλά από εδώ μέσα διάβασα για το έως 2,5 τη TSH και έτσι κινητοποιήθηκα. Ποσά δεν ξέρουμε. Τελικά μόνο όμοιος σε καταλαβαίνει και δίνει στοχευμένες συμβουλές. Γιατί το έχει ψάξει για τον εαυτο του. Νόμος! Αν πιάσω μετά από αυτό θα σας είμαι ευγνώμων. Θα μπορούσα να έχω χάσει ποσο χρόνο αν δεν το είχα διαβάσει εδώ και να μην ξέρω τι φταίει!

πρίν από 3 λεπτά , Χαρά Τριανταφυλλακι. είπε:

Το ξέρω προσπαθούσα πόση ώρα. Να σας το στείλω. Πουθενά όμως τίποτα. Εύχομαι να με πάρει σήμερα.θελω να κοιμηθώ ήσυχη...:cool:

Ευτυχώς που μπορέσατε κάτι να δείτε. Άρχισα να πιστεύω ότι δεν βλέπω καλά. Ότι και αν είναι εύχομαι να με πάρει τηλέφωνο.

Πάρε η ίδια θα σου έλεγα. Μην περιμένεις από εκείνους. 7:40 πάρε τηλ μόνη σου! 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 32 λεπτά , kido είπε:

Κοριτσια όλες την έχετε ρίξει τη TSG ε?  Μόνο εγώ το αμελησα! Ρωτηκα γυναικολογο και μου είπε ότι ισχύει το κατω από 2,5, αλλά δεν είναι και τόσο σημαντικο που εμένα ήταν μια μονάδα πάνω. Αν ηθελα λεει να μου επαιρνα Τ4 των 50 και θα πεσει αμεσως. Αλλά εγώ θα πάρω και γνώμη ενδοκρινολογου. Έκλεισα ήδη ραντεβού! Καλά δεν έκανα? 

ΤSH εννοώ! 

Νομίζω πως μόνο με τον γυναικολόγο πρέπει να μιλήσεις. Ο ενδοκρινολογος θα σου πει ότι δεν χρειάζεσαι κάτι. Αν πας σε ενδοκρινολογο να ειδικεύεται σε θέματα υπογονιμότητας.

πρίν από 33 λεπτά , WannaBeMother είπε:

Κοπελα μου κ εγω την βλεπω την γραμμη και νομιζω πως ειναι θετικο!!! Ακομη κ η αχνη γραμμη θεωρειται θετικο.... Σου ευχομαι μια μεγαλη χοριακη :) 

Σε ευχαριστώ πολυ κοπέλα μου. Μακάρι να είναι αλήθεια. Μέχρι αύριο θα ξέρω. Και εγώ σου εύχομαι ότι ποθείς..  ♡


XDAlp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


@Χαρά Τριανταφυλλακι. ημουν στη δουλεια, μολις γυρισα! Λοιπον κοριτσια, κ εγω που ειδα το τεστακι της το μεσημερι στο μειλ μου, ειδα αυτο που ειπε κ η @Nati85, εναν αχνο σταυρο στην ουσια, δηλαδη την αχνη θετικη γραμμη, και αλλη μια καθετη στις δυο οριζοντιες (ελεγχου κ θετικη). Δεν το θεωρω αρνητικο, αν ηταν αρνητικο θα ηταν καταλευκο εκτος απ τη γραμμη ελεγχου, ετσι δεν ειναι;

Τηλεφωνησε τους παντως κατα τις 7.30, μην κατσεις να τρελαινεσαι! Κι εγω ετσι τρελαινομουν περιμενοντας τη χοριακη μου, μου ειχαν πει να τηλ μετα τις 7, αλλα εγω ειχα σκασει και πηρα τηλ στις 4 φαντασου, κ ειχαν ηδη βγει τα αποτελεσματα απλως δε μου το ειπαν!


Grpbp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια μου. Δεν θυμάμαι ποια με ρώτησε - διάβασα ολες τις σελίδες - έκανα τεστ ωορρηξίας, βγήκε αρνητικό (όχι άσπρο τελείως αλλά αρνητικό) οπότε θα κάνει πάρτι ο άντρας μου σήμερα που θα του δώσω ρεπό!

Όσο για την TSH, εμένα τόσο ο γυναικολόγος όσο και η ενδοκρινολόγος μου είπαν ότι για να εμποδίσει τη σύλληψη πρέπει να είναι αρκετά υψηλή. Ωστόσο και οι δύο ήταν της γνώμης να πάρω χάπι (είχα 4), επειδή προσπαθώ να μείνω έγκυος. Η ενδοκρινολόγος είπε ότι δεν μας νοιάζει για τη σύλληψη, αλλά επειδή στην εγκυμοσύνη θέλει κάτω από 2,5 (οι υψηλότερες τιμές σχετίζονται με αποβολές και πρόωρο τοκετό) να πάρω απο τώρα να πέσει, να μην τρέχουμε να τη ρίξουμε όταν θα μείνω έγκυος με μεγάλες δοσεις. Μου έδωσε χάπι των 25, και 6 φορές την εβδομάδα (Κυριακή παίρνω ρεπό). Και ούτε θέλει επαναληπτική εξέταση. Μόνο όταν μείνω έγκυος μου είπε. Μαζιε τη χοριακή να κάνω και TSH και αντισώματα. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 19 λεπτά , Μάντη είπε:

Με t4 πεφτει;

Λινα μου πρόσφατα εκανα χειρουργείο παραθυροειδων.. με παρακολουθεί ενδοκρινολογος και αν και η εξετάσεις αιματος για το θυρεοειδή ηταν καλες μου εδωσε t4 των 25 γτ εχω δυο μικρους οζους.. εκανα εξετασεις τελος ιουλιου και ειχα tsh 1.62 τώρα εκανα ξανα και εχει παει 2.55...

Εγώ έχω οζακια. Και αυτοανοσο χασιμοτο. Όλα τα καλά μαζί.


XDAlp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , Χαρά Τριανταφυλλακι. είπε:

Εγώ έχω οζακια. Και αυτοανοσο χασιμοτο. Όλα τα καλά μαζί.

Πέρνεις χαπακι για τα οζιδια;;

πρίν από 26 λεπτά , linaa είπε:

ωραια αφου εχει περασει χρονος μπορει να στα γραψει μια χαρα να μην πληρωσεις κ τιποτα! θα του πεις ομως οτι προσπαθεις καποιο καιρο κ δεν τα εχεις καταφερει για να ξερει κ να κινηθει κ ο γιατρος τι ακριβως θες 

τον γιατρο σου τον εχεις ενημερωσει οτι κανεις προσπαθειες για παιδι?? 

εισαι στο οριο αλλα πρεπει να μιλησεις με τον ενδοκρινολογο σου οτι ανεβηκε κ οτι θες να κανεις παιδι να ξαναφτιαξετε τις δοσεις! 

Οχι δεν τον εχω ενημέρωση δεν ηξερα οτι εχει σχεση ακομα και αυτο.. αλλα απ οτι καταλαβαίνω ειναι πολυ σημαντικό... γτ δεν ειναι φυσιολογικο να ανεβαίνει αφου περνω χαπι εε;;;


jgJqp3.png

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, ada32 said:

@ellilaw  τι κανεις ? εμεις ΔΕΝ περιμενουμε μαζι στις 16/12 ... ποια αλλη κοπελα ειναι με μας?

καλησπερα.. ναι δεν περιμενουμε!!!! εκανες κανενα τεστακι; εχεις συπτωματα;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...