Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Καλημέρα σε όλες/ους! 
      Ξεκινάω σήμερα τον πρώτο κύκλο εξωσωματικής στο Έλενα με gonal 225 και θα προστεθεί αργότερα orgalutran (Ganirelix). Χθες όμως ο εμβρυολόγος του νοσοκομείου δεν βρήκε καθόλου σπερματοζώαρια και θα πρέπει να σκεφτούμε αν θέλουμε να ξεκινήσουμε με προοπτική κατάψυξης των ωαρίων ή με δότη. Εμείς γνωρίζαμε τον Ιούνιο ότι υπάρχουν 50 χιλιάδες σπερματοζωάρια τα οποία τον Σεπτέμβριο μειώθηκαν σε 10 χιλίαδες και πλέον μηδέν μετά από αγωγή με clomiphen citrate που έδωσε στον σύζυγο γυναικολόγος από ιδιωτικό κέντρο εξωσωματικής στο Χαλάνδρι. Να πω επίσης ότι εγώ έχω αποφραγμένες σάλπιγγες, πολύ χαμηλή ΑΜΗ και έχω κάνει εγχείρηση στη μήτρα συν κάποια ακόμα θέματα που δεν πιστεύω να επηρεάζουν πολύ. Ψάχνουμε έναν καλό ανδρολογο ουρολόγο στην Αθήνα ή και ενδοκρινολόγο με ειδίκευση στην ανδρική υπογονιμότητα για να μας πει τι να δοκιμάσουμε ως την επόμενη προσπάθεια. @Kiddo επειδή είδα ότι έχεις κάποιον θα μπορούσες παρακαλώ να μου στείλεις. Κάθε σχόλιο και για τα υπόλοιπα που αναφέρω είναι ευπρόσδεκτο! Η ύπαρξη αυτού του forum με βοήθησε πολύ τους τελευταίους 6 μήνες και ευχαριστώ πραγματικά για όλα!      

ΜΕ ΑΙΣΙΟΔΟΞΙΑ ΚΑΙ ΧΑΜΟΓΕΛΟ ΜΑΝΟΥΛΑ ΘΑ ΓΙΝΩ!!!


Recommended Posts

Αχ βρε κοριτσια πολυ ελλειψη D! που να ζουσαμε σε χωρα χωρις ηλιο!!!

Calliopi αστα, ευτυχως που υπαρχει και το ιντερνετ και ενημερωνομαστε λιγακι παραπανω γιατι ουτε που θα ηξερα για τις εξετασεις αυτες.

Μελενια μου τι εχεις σπουδασει κι θα ασχολεισαι με τα νεογνα;

sugar86 με το καλο να υποδεχτεις τα εμβρυακια σου!!!!

Εμεις 3/10 γινομαστε ενος ετους και θα ξεκινησω σιγα σιγα τις προετοιμασιες για τα γενεθλια μας! Σαν ψεματα μου φαινεται πως περασε ο καιρος! 9/10 επιστρεφω και στη δουλεια, χαιρομαι απο τη μια γιατι εχω λαλησει στο σπιτι και απο την αλλη ανησυχω και αγωνιω τι θα γινει με τη μικρη που θα λειπω 10 ωρες και θα ειναι με τις γιαγιαδες και δεν θα θηλαζει και τι θα απογιει το στηθος μου τοσες ωρες! πφφφφφφ!!!!!,


ABHSp3.png
Y2Ijp3.png
 
 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 12,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ελένη μου σκέφτεσαι να κάνεις τράπεζα γάλακτος ώστε να μη σταματήσεις ακόμα το θηλασμό? Η είναι πολύ δύσκολο?? Βέβαια 1 χρόνο θηλασμός είναι καλά πιστεύω... Χωρίς να ξέρω και πολλά πάνω στο θέμα...

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 29 λεπτά , Sugar86 είπε:

Γεωργία μου σε πήραν από το κέντρο; πως προχωράς από δω κ πέρα; 

Εγώ δεν έχω ελέγξει τις βιταμίνες λέτε να χρειάζεται; σήμερα πήγα στη γιατρό, έκανα ωορηξια και αύριο περιμένω τηλ από το κέντρο να μου πουν τη μέρα της εμβρυομεταφορά ς! Αντε να δούμε!! 

Σαμιαμ καλή αρχή εύχομαι!ωραία αποτέλεσματα! 

Μελένια μου αντε με το καλό το Σέμπτεβρη! 

Αντε όλες σιγά σιγά να παίρνουμε σειρά, πιγκου, Λιζακι δημητρουλα τα φιλιά μου και στα υπόλοιπα κορίτσια. 

Μαρακι πως πάει η αναμονή? 

 

Sugar μου η αναμονη ειναι το χειροτερο κομματι αλλαααααααααααααααα περασε μια εβδομαδα. Τωρα μπορω να μετραω αντιστροφα!!!

Γενικα περα απο το φοβο μην κανω καμια βλακεια, επιστρεφω μερα με τη μερα σε πιο φυσιολογικους ρυθμους.

Αυτη η εβδομαδα περασε πιο ευκολα απο οτι στις σπερματεγχυσεις γιατι η παιδικη μου φιλη ηρθε διακοπες με την οικογενεια οποτε καθε βραδυ (που ειναι πιο περιεργες οι ωρες) βολταρω....

Φιλια πολλα κοριτσια μου

  • Μου αρέσει 2

iH9Rp3.png GaAwp3.png 

Link to comment
Share on other sites

Αχ μακαρι να μπορουσα να κανω τραπεζα, δεν βγαζω ουτε σταγονα με το θηλαστρο. Αλλα μετα το χρονο πινει και φρεσκο, αφου δεν εδωσα σκονη μεχρι τωρα δεν θελω να δωσω τωρα που τα εχουμε παει τοσο καλα. τουλαχιστον να πινει φρεσκο οσο λειπω και μετα την υπολοιπη μερα κανονικα θηλασμος.Απο τη μια σκεφτομαι να αποθηλασω για να μου ερθει σιγα σιγα και περιοδος και να μπω παλι σε σειρα για εξωσωματικη για το αδερφακι αλλα απο την αλλη ειναι τετοιο το δεσιμο και το καλο που κανει στο μωρο ο θηλασμος που δεν μπορω να διανοηθω να σταματησω. Θα ηθελα να αποθηλασει φυσικα οταν θα το αποφασισει η μικρη αλλα δεν ξερω αν με παιρνει να  ξεκινησω τοτε παλι τις προσπαθειες.

 

 

πρίν από 1 λεπτό , Calliopi. είπε:

Ελένη μου σκέφτεσαι να κάνεις τράπεζα γάλακτος ώστε να μη σταματήσεις ακόμα το θηλασμό? Η είναι πολύ δύσκολο?? Βέβαια 1 χρόνο θηλασμός είναι καλά πιστεύω... Χωρίς να ξέρω και πολλά πάνω στο θέμα...

 

  • Μου αρέσει 2

ABHSp3.png
Y2Ijp3.png
 
 
Link to comment
Share on other sites

Calliopi μου, Ναι καλό ειναι!

Sugarακι με το καλο κοπέλα μου! Εμένα δε με πήραν ακόμη και πιέζει η εταιρεία του άντρα μου για επαγγελματικό ταξίδι και έχουμε λίγο άγχος...

  • Μου αρέσει 1

4OQ2p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 5 λεπτά , Georgia1972 είπε:

Calliopi μου, Ναι καλό ειναι!

Sugarακι με το καλο κοπέλα μου! Εμένα δε με πήραν ακόμη και πιέζει η εταιρεία του άντρα μου για επαγγελματικό ταξίδι και έχουμε λίγο άγχος...

Τι επαγγελματικό ταξίδι; για ποτε; 

Link to comment
Share on other sites

Για τελος αυτης της εβδομαδας ή για την επομενη.

Μου ειχαν πει απο το κεντρο την περασμενη Τριτη πως σε 10 περιπου ημερες θα τον χρειαστουν. Αυριο λοιπον ειναι η 8η. Για να δουμε.

Ελενακι μου ξερω πως ειναι δυσκολο για αποθηλασεις, αλλα κι εγω θεωρω πως ειναι αρκετος ενας χρονος αφου θελεις να προσπαθησεις για το 2ο παιδακι. Καλο ειναι να μην χανεις καιρο. Τι σου λεει ο γιατρος της μικρης; Να μας πει και η Μελενια που ειναι παιδιατρος.

Μαρακι θυμησε μας, ποτε ειναι η ημερα της χοριακης;


4OQ2p3.png

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Eleni1986 είπε:

Α ναι πρεπει να παρεις πριν την εμβρυομεταφορα! Εγω εκανα εξετασεις αφου ειχα παρει τη θετικη χοριακη! Δεν ξερω μου ειχε κολλησει να τις κανω αυτες τις εξετασεις ενω δεν μου ειχε πει καποιος γιατρος και ευτυχως γιατι ειχα τα γονιδια που προκαλουν ενδομητριο θανατο στο δευτερο και τριτο τριμηνο. Δεν ξερω τι θα γινοταν αν δεν το ειχα ανακαλυψει αλλα μονο που το σκεφτομαι ανατριχιαζω! Ναι κοινο ιστορικο Μελενια μου, ευχομαι συντομα με μια φραουλιτσα ή εναν φραουλενιο στην αγκαλια σου!!!! Να μην ταλαιπωρηθεις αλλο, ουτε εσυ ουτε καμια κοπελα!!! Μετα δεν θα θυμασαι τιποτα!!!

 

Pingu αστα! Πωπω πως τις φοβαμαι τις θρομβωσεις!! Καπου διαβαζα 1 στις 6 εχουμε θρομβοφιλια. Ευτυχως που υπαρχουν και τα φαρμακα και σωζεται η κατασταση.

Δεν καταλαβα...σορυ.Τι εξετασεις εκανες κ τι πρεπει να παρω πριν την εμβρυομεταφορα? Τη βιοψια στην κανει ο γιατρος χωρις ναρκωση?


poWsp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 30 λεπτά , samiam είπε:

Δεν καταλαβα...σορυ.Τι εξετασεις εκανες κ τι πρεπει να παρω πριν την εμβρυομεταφορα? Τη βιοψια στην κανει ο γιατρος χωρις ναρκωση?

Στην Μελενια πηγαινε το post για στις ενεσεις που θα κανει πριν την εμβρυομεταφορα, για θρομβοφιλια λεγαμε.


ABHSp3.png
Y2Ijp3.png
 
 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ελενακι μου ειμαι ειδικευομενη γιατρος παιδιατρικης. Ξεκιναω σε λιγο το τελευταιο κομματι της ειδικοτητας κ γι αυτο πρεπει να διαβασω για τα νεογνα. Οπως πολυ σωστα προανεφερε η Γεωργια ενας χρονος θηλασμου ειναι αρκετος. Φαντασου οτι συνηθως συνισταται θηλασμος το πρωτο 6μηνο κ σε μητερες που δεν τα πολυκαταφερνουν προσπαθουμε να θηλασουν τουλαχιστον τους 2 πρωτους μηνες. Οποτε εσυ εχεις υπερκαλυψει τη φραουλιτσα σου τοσο για το ανοσοποιητικο της, οσο κ για τα θρεπτικα συστατικα που παρεχει το μητρικο γαλα. Απο εδω κ περα ειναι θεμα συναισθηματικης καλυψης μητερας κ μωρου. Παντως να ξερεις οτι ο αποθηλασμος απο πλευρας παιδιου δυσκολα ερχεται. Εσυ θα αποφασισεις ποτε θα σταματησεις. Καλο ειναι να μην το τραβηξεις πολυ γιατι μετα ειναι δυσκολο για το παιδι. :) 

Samiam τη βιοψια ενδομητριου συνηθως την κανουν οταν κατα την υστεροσκοπηση παρατηρησουν εικονα φλεγμονης τοτε παιρνουν το πρωτο δειγμα. Κανουν καλλιεργεια για να βρουν τον μικροοργανισμο κ δινουν καταλληλη αντιβιωση. Αφου τελειωσεις τη θεραπεια ξανακανεις βιοψια(αυτη τη φορα δεν κανουν ναρκωση αλλα μια μεθοδο σαν το τεστ Παπ για επιβεβαιωθει οτι καταπολεμηθηκε η φλεγμονη.

Γεωργουλι θα προλαβετε σιγουρα πριν φυγει ο αντρουλης σου ταξιδι, θα δεις!

Καλλιοπιτσα αντε με το καλο το νεο ραντεβου.

 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Me-Lenia είπε:

Ελενακι μου ειμαι ειδικευομενη γιατρος παιδιατρικης. Ξεκιναω σε λιγο το τελευταιο κομματι της ειδικοτητας κ γι αυτο πρεπει να διαβασω για τα νεογνα. Οπως πολυ σωστα προανεφερε η Γεωργια ενας χρονος θηλασμου ειναι αρκετος. Φαντασου οτι συνηθως συνισταται θηλασμος το πρωτο 6μηνο κ σε μητερες που δεν τα πολυκαταφερνουν προσπαθουμε να θηλασουν τουλαχιστον τους 2 πρωτους μηνες. Οποτε εσυ εχεις υπερκαλυψει τη φραουλιτσα σου τοσο για το ανοσοποιητικο της, οσο κ για τα θρεπτικα συστατικα που παρεχει το μητρικο γαλα. Απο εδω κ περα ειναι θεμα συναισθηματικης καλυψης μητερας κ μωρου. Παντως να ξερεις οτι ο αποθηλασμος απο πλευρας παιδιου δυσκολα ερχεται. Εσυ θα αποφασισεις ποτε θα σταματησεις. Καλο ειναι να μην το τραβηξεις πολυ γιατι μετα ειναι δυσκολο για το παιδι. :) 

Samiam τη βιοψια ενδομητριου συνηθως την κανουν οταν κατα την υστεροσκοπηση παρατηρησουν εικονα φλεγμονης τοτε παιρνουν το πρωτο δειγμα. Κανουν καλλιεργεια για να βρουν τον μικροοργανισμο κ δινουν καταλληλη αντιβιωση. Αφου τελειωσεις τη θεραπεια ξανακανεις βιοψια(αυτη τη φορα δεν κανουν ναρκωση αλλα μια μεθοδο σαν το τεστ Παπ για επιβεβαιωθει οτι καταπολεμηθηκε η φλεγμονη.

Γεωργουλι θα προλαβετε σιγουρα πριν φυγει ο αντρουλης σου ταξιδι, θα δεις!

Καλλιοπιτσα αντε με το καλο το νεο ραντεβου.

 

Αααα μελενια μου παιδιατρος;;;!!! Τι ομορφο επαγγελμα!!! Σιγουρα εχω κανει ο,τι καλυτερο μπορουσα για τη φραουλιτσα αλλα δεν θεωρω πως εχω καλυψει οσον αφορα το ανοσοποιητικο και τα θρεπτικα. Το γαλα της μανουλας ειναι θρεπτικο και περα του εξαμηνου που θεωρουν πολλοι. Οσο περισσοτερο τοσο το καλυτερο!!! χιχι!!! Ασε που ειναι και το πιο φυσικο πραγμα να αποθηλαζει μονο του το παιδι, στα 3-4 χρονια.Αυτη ειναι η φυση μας, αλλα με τα σκονογαλατα εχει χαθει ολο αυτο. Οι μαναδες και γιαγιαδες μας θηλαζαν τα παιδια μεχρι να πανε (περιπου) σχολειο, γιατι αυτο ηξεραν και αυτο το γαλα ειχαν και αυτο ηταν το φυσικο. Τωρα συζηταμε αν θα θηλασουμε 2-3 μηνες ή και καθολου πολλες φορες. Οι γυναικες πλεον δεν αντεχουν και δεν εχουν και τη σωστη ενημερωση κυριως. Αλλωστε και ο Παγκοσιος οργανισμος υγειας συστηνει υποχρεωτικο θηλασμο τα 2 ετη και μετα οσο θελει η μαμα και το παιδι. Και ο αποθηλασμος οταν γινεται απο τη μαμα και οχι απο το παιδι ειναι ασχημος για το παιδι σε οποια ηλικια και να ειναι απλα οταν ειναι μωρο δεν μπορει να εκφρασει με λογια γι αυτο μας φαινεται πιο ευκολος. Το δικο μου θεμα ειναι οτι θελω να κανω και αλλο παιδι και επειδη ειμαστε χαλια και απο σπερμα και ωαρια πρεπει να γινει σχετικα συντομα οποτε αναγκαστικα καποια στιγμη θα πρεπει να το κανω αλλα δεν μπορω να το αποφασισω ακομα :(


ABHSp3.png
Y2Ijp3.png
 
 
Link to comment
Share on other sites

 

11 ώρες πρίν, Georgia1972 είπε:

Για τελος αυτης της εβδομαδας ή για την επομενη.

Μου ειχαν πει απο το κεντρο την περασμενη Τριτη πως σε 10 περιπου ημερες θα τον χρειαστουν. Αυριο λοιπον ειναι η 8η. Για να δουμε.

Ελενακι μου ξερω πως ειναι δυσκολο για αποθηλασεις, αλλα κι εγω θεωρω πως ειναι αρκετος ενας χρονος αφου θελεις να προσπαθησεις για το 2ο παιδακι. Καλο ειναι να μην χανεις καιρο. Τι σου λεει ο γιατρος της μικρης; Να μας πει και η Μελενια που ειναι παιδιατρος.

Μαρακι θυμησε μας, ποτε ειναι η ημερα της χοριακης;

πρίν από 1 λεπτό , Μαρία1430 είπε:

Καλημερα!!!

18/9 παμε για χοριακη....

 


iH9Rp3.png GaAwp3.png 

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Me-Lenia είπε:

Ελενακι μου ειμαι ειδικευομενη γιατρος παιδιατρικης. Ξεκιναω σε λιγο το τελευταιο κομματι της ειδικοτητας κ γι αυτο πρεπει να διαβασω για τα νεογνα. Οπως πολυ σωστα προανεφερε η Γεωργια ενας χρονος θηλασμου ειναι αρκετος. Φαντασου οτι συνηθως συνισταται θηλασμος το πρωτο 6μηνο κ σε μητερες που δεν τα πολυκαταφερνουν προσπαθουμε να θηλασουν τουλαχιστον τους 2 πρωτους μηνες. Οποτε εσυ εχεις υπερκαλυψει τη φραουλιτσα σου τοσο για το ανοσοποιητικο της, οσο κ για τα θρεπτικα συστατικα που παρεχει το μητρικο γαλα. Απο εδω κ περα ειναι θεμα συναισθηματικης καλυψης μητερας κ μωρου. Παντως να ξερεις οτι ο αποθηλασμος απο πλευρας παιδιου δυσκολα ερχεται. Εσυ θα αποφασισεις ποτε θα σταματησεις. Καλο ειναι να μην το τραβηξεις πολυ γιατι μετα ειναι δυσκολο για το παιδι. :) 

Samiam τη βιοψια ενδομητριου συνηθως την κανουν οταν κατα την υστεροσκοπηση παρατηρησουν εικονα φλεγμονης τοτε παιρνουν το πρωτο δειγμα. Κανουν καλλιεργεια για να βρουν τον μικροοργανισμο κ δινουν καταλληλη αντιβιωση. Αφου τελειωσεις τη θεραπεια ξανακανεις βιοψια(αυτη τη φορα δεν κανουν ναρκωση αλλα μια μεθοδο σαν το τεστ Παπ για επιβεβαιωθει οτι καταπολεμηθηκε η φλεγμονη.

Γεωργουλι θα προλαβετε σιγουρα πριν φυγει ο αντρουλης σου ταξιδι, θα δεις!

Καλλιοπιτσα αντε με το καλο το νεο ραντεβου.

 

Καλημερα! Εχω κανει πριν 6μηνο υστεροσκοπηση,φανταζομαι αν χρειαζοταν θα μου το ελεγαν. Δεν ηξερα οτι μπορει να γινει βιοψια κ ανευ υστεροσκοπησης! Καλη επιτυχια κ σε σενα λοιπον!


poWsp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα μικρουλες μου; Πως ειμαστε σημερα;

Μαρακι στις 18, ε; Τελεια! Έξι μερουλες μεινανε!

Ελενακι μου σε ιδανικη περιπτωση θα μπορουσαν οι γυναικες να θηλαζουν περισσοτερο, αλλα οι ρυθμοι της ζωης πια δεν το επιτρεπουν.... Αλλα μη νιωθεις τυψεις. Μια χαρα τα εχετε καταφερει εως τωρα με την φραουλιτσα.

Εγω σημερα θα ασχοληθω με τα οικιακα μου, αφου εχω αργια απ' τη βαρδια που ειχα προσφατα. Κανονικα θα ειχα και αυριο αλλη μια απο τη βαρδια του Αυγουστου, αλλα με ειδοποιησε η συναδελφος πως δεν εχει που να αφησει τα παιδακια της μετα το σχολειο και πως πρεπει να λειψει. Αχ αυτος ο κατατρεγμενος εργαζομενος γονιος!... Να τρεχει σαν τον παλαβο να τα προλαβει ολα!

  • Μου αρέσει 1

4OQ2p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...