Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 31 λεπτά , Cristina93 είπε:

      Ευχαριστώ για την απάντηση! Κι εμείς έχουμε ιστορικό κρυψορχίας και στις δύο πλευρές που άργησε να χειρουργηθεί. Έχει κάποιος/α εικόνα αν μπορεί να επανέλθει έστω στον μικρό αριθμό που ήταν πριν με τη διακοπή της αγωγής; Παρότι δεν μας είπε ποτέ κάτι τέτοιο ο γυναικολόγος, κάναμε από μόνοι μας για ασφάλεια μερικά σπερμοδιαγράμματα ενδιάμεσα και πήγαινε προς το χειρότερο, πράγμα που μετέφερα στον γυναικολόγο και μας διαβεβαίωνε ότι είναι τυχαίο και είναι σημαντικό να συνεχίσει ο σύζυγος τη θεραπεία μήπως βελτιωθεί η ποιότητα του σπέρματος. Τώρα που βρεθήκαμε στο μηδέν και τον πήραμε τηλέφωνο πάλι, είπε τελικά ότι ίσως (!!!) δεν δουλεύει σε εμάς και ας το σταματήσουμε ή να το συνεχίσουμε (ήταν χύμα ως προς αυτό)...

      Στο Έλενα που είμαστε ήδη, μας είπαν να βρούμε ανδρολόγο ή ενδοκρινολόγο και δεν μας ανέφεραν το πρόγραμμα που λες για την ειδική θεραπεία "διέγερσης". Θα ρωτήσω λοιπόν στο Έλενα στο ενδοκρινολογικό τμήμα!

      Οι περισσότεροι γυναικολόγοι που είδαμε μας είπαν απλά να αφήσουμε το καλοκαίρι να περάσει με βιταμίνες και βλέπουμε τη μέρα της ωοληψίας.. επειδή αυτό μας φάνηκε λίγο "φλου" σαν σχέδιο, εμπιστευτήκαμε (δυστυχώς) την άποψη του να δοκιμάσουμε ένα φάρμακο μήπως αλλάξει κάτι προς το καλύτερο (αφού μας διαβεβαίωσε ότι δεν μπορεί να έχει αρνητικά αποτελέσματα στο οποίο επιμένει μέχρι και σήμερα). Όσοι ουρολόγοι/ανδρολόγοι είδαμε δεν μας είπαν ποτέ για θεραπεία (μόνο για βιταμίνες). Στα ιδιωτικά κέντρα εξωσωματικής που είδαμε πριν καταλήξουμε στο Έλενα δεν μας ανέφεραν ούτε εμβρυολόγο ενώ στο Έλενα μπήκε κατευθείαν και ο εμβρυολόγος στη διαδικασία με συνεχείς λήψεις σπέρματος αλλά προς το παρόν έχουμε μόνο μία πλακέτα με δείγμα που είπαν ότι δύσκολα θα αντέξει στην απόψυξη. 

      Είναι πολύ σωστή η άποψή σου αλλά επειδή κι εγώ έχω χαμηλή AMH είπα να μην πάει χαμένος ένας κύκλος. Αποκλείεται να βρεθεί κάτι στο κατεψυγμένο δείγμα του συζύγου ή να δώσει κάτι εκείνη τη μέρα; Ο γιατρός μας εξήγησε το ρίσκο να μη βρεθεί κάτι και μας είπε ότι αν δεν βρεθεί θα καταψύξουμε ή έχουμε την επιλογή χρήσης δότη. Σε κάθε περίπτωση κι εμείς δεν θέλουμε δότη ακόμα άρα εγώ ξεκινάω σήμερα αν και ταραγμένη με προοπτική να ψύξουμε τα ωάρια και να δοκιμάσουμε πώς ανταποκρίνομαι στα φάρμακα (πρωτόκολλο ανταγωνιστών) για να έχουμε έστω περισσότερες πληροφορίες για την επόμενη φορά αν και εφόσον ανακάμψει το σπέρμα. @Kiddo Κρατάω την ιδέα για βιοψία αλλά θα πρέπει να βιαστούμε για να κανονίσουμε να είναι κάποιος stand by για τη μέρα της ωοληψίας. Είναι εύκολο να με ενημερώσεις με ποιόν έγινε η βιοψία γιατί πραγματικά δεν βρίσκω κάποιο όνομα στο forum πέρα από έναν καθηγητή στα Ιωάννινα;

      Μακριά από το καθηγητή στα Ιωάννινα!!!!!!! 

      Σου έχω στείλει πμ!

      Πίστεψε με, με το χέρι στη καρδιά.. ένας κύκλος πάνω ένας κύκλος κάτω, δεν είναι τίποτα απολύτως!! Στόχος είναι μόνο ένας!! Μια τελειόμηνη εγκυμοσύνη με υγιές μωράκι στην αγκαλιά σας!

      Κανένας δεν θα σας κάνει βιοψία με το καλημέρα σας.. θα πρέπει να ακολουθήσει θεραπεία που έχουν το λιγότερο 3 μήνη διάρκεια στη καλύτερη.. αν βιάζεσαι τόσο πολύ παίρνεις και το όποιο ρίσκο.. 

      Καταλαβαίνω απόλυτα την αγωνία σου.. εμείς ξεκινήσαμε το 2018.. πρώτη φορά διέγερση εγώ έκανα το 2022.. ξέρω πως είναι να νοιώθεις με όλες αυτές τις αναβολές και τις ακυρώσεις... Αν βιάζεσαι για τον όποιο λόγο, επιλέξτε δότη και θα κάνετε σίγουρα άμεσα το παιδάκι σας.. δεν είναι καθόλου εύκολες οι περιπτώσεις κρυψορχιας... 

      Α! Και μη περιμένεις να σας κατευθύνουν ιδιαίτερα με το σπέρμα και με θεραπείες.. οι περισσότεροι δεν ασχολούνται κάν και αυτό αν γνωρίζουν να ασχοληθούν.. εγώ έπρεπε να γίνω "γιατρός" για να βρούμε λύσεις..

      Anyway, εγώ μόνο γνώμη με όσες γνώσεις αποκόμισα και εμπειρία παραθέτω.. εσείς θα επιλέξετε για εσάς ότι είναι καλύτερο! 

ΜΕ ΑΙΣΙΟΔΟΞΙΑ ΚΑΙ ΧΑΜΟΓΕΛΟ ΜΑΝΟΥΛΑ ΘΑ ΓΙΝΩ!!!


Recommended Posts

Georgia όντως ωραίο επάγγελμα, αλλά για τους μονιμους, όχι τους αναπληρωτές... Εμείς είμαστε παιδιά ενός κατώτερου Θεού. Ο μόνιμος παίρνει την αδειούλα του όποτε θέλει. Τεσπά, μεγάλο θέμα! Θα τα ρυθμίσεις όλα και θα πάνε όλα καλα, θα δεις! Κι εγώ πλέον δεν είμαι πια τόσο ρομαντική, παλιά ήμουν, δεν ξέρω αν ήταν τόσο καλό, τώρα μεγαλώνουμε...

Κορίτσια εγώ τώρα είδα κάτι καφέ! Άρα σημαίνει ότι έρχεται, άρα ξεκινάμε! Θα πάρω αύριο τηλ στο κέντρο, βέβαια δεν έχω ιδέα πώς κάνουν τις ενέσεις αλλά φαντάζομαι θα μου δείξουν. Ήρθε βέβαια 1-2 μέρες νωρίτερα αλλά καμιά φορά το παθαίνω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 12,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Dimitroula μου βοηθεια σου κοριτσι μου, θα πανηγυριζουμε συντομα και για σενα, το ξερω!!!

Georgia μου μακαρι να ειχαν ολες τη δυναμη σου και να συνεχιζαν ετσι. Εχεις πολυ μεγαλη καρδια!

Miss Sunny θα σου δειξουν. εμενα την πρωτη μου την εκανε ο φαρμακοποιος και μετα μονη. Καλη αρχη κοριτσι μου!!!

  • Μου αρέσει 3

ABHSp3.png
Y2Ijp3.png
 
 
Link to comment
Share on other sites

Καλημεραααααααααααααααααααααα!!!!

Παρεακι μου πως ειστε;

Καλη αρχη σε ολα τα κοριτσια, καλη δυναμη κι ευχομαι τα καλυτερα.... Καποιος μου ειπε οτι στη σημερινη εποχη δεν γινεται να μην καταφερεις να γινεις γονιος! Με αυτο στο μυαλο προσπαθω να μην απογοητευομαι. Ξύπνησα με θετικές σκέψεις

Εγω γυρισα στο νησι, στο μαγαζι μας (καθομαι ολη μερα δλδ απλα για να μην ειναι κλειστο και μονο πρωι, τα απογευματα εχουμε χωσει την ανιψια) και φυσικα απολαβανω να με καλομαθαινουν λες και ειμαι κουλη (ειδικα η πεθερα μου πρωι απογευμα κανει την εμφανιση της να σκουπισει να πλυνει ρουχα να σιδερωσει να κανει τα παντα για να καθομαι ;)).

Εχει ερθει και μια παιδικη μου φιλη διακοπες οικογενειακως και βγαινω το βραδακι για χαλαρα καφεδακια, ξεφευγω κιολας απο το καθισιο και απο τις πιθανες σκεψεις που τρυπωνουν στο μυαλο.

Δεν σκεφτομαι συμπτωματα πιθανης εγκυμοσυνης αλλα συμπτωματα οτι κατι δεν ειναι φυσιολογικο... Εχω ξεφυγει λεμε :P:P:P Τσιμπηματακια πολλα εχω ειδικα οταν καθομαι πολλη ωρα ή οταν σηκωνομαι απο την ατελειωτη ξαπλα, πρηξιμο απιστευτο (σαν μπαλονι νιωθω) και αρκετη υπνηλια (μαλλον χαλαρωνω απο την ενταση της σεζον)

 

 

  • Μου αρέσει 3

iH9Rp3.png GaAwp3.png 

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια μου , 

Γεωργια μου ηρθε ο αντρουλης μου και πλεω σε πελαγη ευτυχιας!!! Να κανουμε δειλα δειλα καμια προετοιμασια. Οσο αναφορα τους γιατρους ειναι κ για μενα πικρο κομματι της ζωης μου.Ειναι αδικο το ξερω...Το παρελθον ομως το αφηνουμε κ κοιταμε μπροστα και τα καλυτερα ερχονται. θα δεις σε μερικα μηνακια!!!

Μιss shuny καλη αρχη σου ευχομαι κ ολα να πανε καλα. Οι ενεσουλες ειναι ενα τιποτα θα δεις!  Οτι χρειαζεται για να φτασουμε στο στοχο μας. Ελπιζω εσυ και το μαρακι να ας φερετε τις πρωτες θετικες χοριακες!!!Αληθεια Μαρια ποτε θα πας για χοριακη? 

Νατασακι μου φιλακια στο αγορι σου!!!Εγω μετραω τις μερες παλι να παω στο γιατρο..ξερεις...25 Σεπτεμβρη.. και Δευτερα καμπυλη ζαχαρου για να δουμε μας επηρεασαν τα κιλακια..

  • Μου αρέσει 2

RaMVp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 58 λεπτά , lizaki1111 είπε:

καλημερα κοριτσια μου , 

Γεωργια μου ηρθε ο αντρουλης μου και πλεω σε πελαγη ευτυχιας!!! Να κανουμε δειλα δειλα καμια προετοιμασια. Οσο αναφορα τους γιατρους ειναι κ για μενα πικρο κομματι της ζωης μου.Ειναι αδικο το ξερω...Το παρελθον ομως το αφηνουμε κ κοιταμε μπροστα και τα καλυτερα ερχονται. θα δεις σε μερικα μηνακια!!!

Μιss shuny καλη αρχη σου ευχομαι κ ολα να πανε καλα. Οι ενεσουλες ειναι ενα τιποτα θα δεις!  Οτι χρειαζεται για να φτασουμε στο στοχο μας. Ελπιζω εσυ και το μαρακι να ας φερετε τις πρωτες θετικες χοριακες!!!Αληθεια Μαρια ποτε θα πας για χοριακη? 

Νατασακι μου φιλακια στο αγορι σου!!!Εγω μετραω τις μερες παλι να παω στο γιατρο..ξερεις...25 Σεπτεμβρη.. και Δευτερα καμπυλη ζαχαρου για να δουμε μας επηρεασαν τα κιλακια..

Να υποθέσω οτι ο αντρας σου ειναι ναυτικος και λειπει; οπως και να' χει καλως τον δεχτηκες και να περασετε υπεροχα!!!

Εγώ πάω για χοριακή 18/9 αν και ολοι γυρω μου τρωγονται να κανω νωριτερα... Λεω να μην ρισκαρω πιθανη απογοητευση και να παω τοτε

  • Μου αρέσει 1

iH9Rp3.png GaAwp3.png 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Μαρία1430 είπε:

Να υποθέσω οτι ο αντρας σου ειναι ναυτικος και λειπει; οπως και να' χει καλως τον δεχτηκες και να περασετε υπεροχα!!!

Εγώ πάω για χοριακή 18/9 αν και ολοι γυρω μου τρωγονται να κανω νωριτερα... Λεω να μην ρισκαρω πιθανη απογοητευση και να παω τοτε

Ναι στο  ναυτικο. Σ' ευχαριστω Μαρια μου και ελπιζω να εχουμε ολες εναν υπερηχο χειμωνα.

Αν εβαλες εμβρυα 3 ημερων θελει 11 μερες μετα την εμβρυομεταφορα και αν εβαλες 2 ημερων τουλαχιστον 12 ημερες μετα. Ειναι το πιο νωρις που μπορεις να πας.Βεβαια καλυτερα οτι ειπε ο γιατρος σου εγω βεβαια παντα βιαζομουν..

  • Μου αρέσει 2

RaMVp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καληησπερα κόρες τα νεα μου...

Πηγα αιματολογο μου εγραψε ανοσολογικες κ για θρομβοφιλια εξετασεις..μου ειπε καλα λογια που πετυχαινουμε..του ειπα για το σαλοσπιρ κ τις κλεξαν των 6000 που εκανα κ κουναγε το κεφαλι του ο ανθρωπος αφου δεν εχουμε ενδειξεις πως δινουμε τετοιες δοσεις ειπε...η απαντηση μου γι αυτο ηρθα σε εσας κ αλλαξα γιατρο γιατι με αυτα που με μπουκωνε θα παθω αλλα..ελπιζω να μην εχω κατι κ αν βρουμε κατι να ειναι αυτη η αιτια κ να βρω λυση...μου ειπε ελπιζω να μη χρειαστει κατι κ εαν εχεις κατι κ καταφερεις εγκυμοσυνη θα σε παρακολουθησω μην αγχωνεσαι..οποτε αρχισαμε τους ελεγχους πριν την επισκεψη στο κεντρο ΒΟΗΘΕΙΑ ΜΑΣ!!

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα μικρούλες μου! Τι κανετε;

Βολτιτσες βλέπω, ωραια διαθεση βλέπω, εξετασούλες να προχωρανε... Τελεια!

Lizaki καλώς τον δεχτηκες τον αντρουλη σου. Εγω αυριο βαρδια πες στον κυριο συναδελφο. Να ξεκουραστειτε και να χορτασετε ο ενας τον αλλον!

Κατα τα αλλα εχθες αργουτσικα πηρα τα αποτελέσματα των αιματολογικων μου. Σιδηρος, φεριτινη, Β12.... στα ταρταρα! Το ειχα καταλαβει γιατι σερνομουν πριν τις διακοπες ακομα.... Μιλησα πριν λιγο με τον γιατρο μου και μου ειπε φυσικα να παρω σιδηρο για τους επομενους 2 μηνες, να αυξησω τη συχνοτητα ληψης της Β12 και επειδη εχω συχνες ταχυκαρδιες μου αλλαξε και τη δοσολογια του Τ4.... Αυταααα!...

Α! Δημητρουλα ξεχασα! Κι εμενα ο πρωτος ο γιατρος μου χωρις να εχει ενδειξεις μου εδινε και σαλοσπιρ και κλεξαν... Ο τωρινος μου ειπε πως δεν μου χρειαζονται οι κλεξαν. Ασε... Μη μπλεξεις ειναι η κατασταση!...

  • Μου αρέσει 1

4OQ2p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κοριτσια καλησπερα σε ολες!!! Εχω μερες να γραψω,ετρεχα με εξετασεις: ολοκληρωσα το πακετο των αιματολογικων-θρομβοφιλιας κ ανοσολογικων,τσεκαρα θυροειδη,βιταμινες, και βγηκαν ολα οκ.

Η αιματολογος μου πε δε χρειαζομαι αντιπηκτικες,ισως να παρω λιγο σιδηρο κ βιταμινη d γιατι ειναι φυσιολογικα αλλα προς τα κατω,θα βοηθησει. Ολα οδηγουν οτι ισως ηταν τυχαιο γεγονος,δεν ξερω. Ο γιατρος μου μού ειπε οτι ειμαι υγιής κ να ηρεμήσω.(καπως χαλαρωσα)

Lizaki καλως τα δεχτηκες,δυσκολη η μοναξια..

Georgia αντε κοντοζυγωνουμε...

Dimitras εφοσον πετυχες εμφυτευσει,αν υπαρχει κατι θα στο φτιαξει! Με το καλο να ερθει η επομενη!

Μαρία θα σου λεγα να μην την κανεις νωριτερα τη χοριακη.Ακομα θυμαμαι ποσο νωρις εκανα κ την αγωνια της αυξησης....Μακαρι να το μαθαινα 10 μερες αργοτερα κ ας ειχα αγωνια αν ειναι θετικη-προσωπικη μου ομως γνωμη.

  • Μου αρέσει 4

poWsp2.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια μου!!!! Είστε καλά??? 

Σαμιαμ τι όμορφα νέα....

Γεωργία μου άντε να τα ανεβάσεις για να σταματήσεις να ταλαιπωρεισαι...

Δήμητρα όλα να σας πάνε καλά!!! Τώρα μπήκατε σε νέο δρόμο και είστε πιο κοντά στο όνειρο!!!!

Αχ Λίζα μου δύσκολα είναι με άντρα ναυτικό!!! Πάντα θαύμαζα αυτές τις οικογένειες κυρίως τις γυναίκες των οικογενειών αυτών... Είναι πολύ δυνατές και ικανές!

Miss sunny κ Μαράκι περιμένουμε τα θετικά σας να κάνουμε πάρτι!!!!

Φιλάκια σε όλα μας τα κορίτσια!!!!!

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσακια μου τι κανετε;εγω κλασικα τετοιες ωρες χαλαρωνω.ειχαμε παει κ σε ενα παιδικο παρτυ κ γυρισαμε αργουτσικα οποτε μεχρι να κοιμηθουν μετα τα παιδια περασε η ωρα.

Γεωργια μου σεν θελω τετοιες σκεψεις...υπαρχουν κ καποιες βιολογικες μανες αναξιες με αυτα που κανουν να λεγονται μανες.εσυ θα φερεις στον κοσμο αυτο το παιδι ,θα το μεγαλωσετε με υπερτατη αγαπη κ θα ειναι για παντα η ζωη σου...

Καλιοπη μου οχι δεν εχουμε μιλησει ξανα.σε ευχαριστω για τα μικρα μου κ ευχομαι κ σε εσενα οτι καλυτερο.

Νατασουλι τι κανει ο μπομπιρακος σου;εμεις τι αλλο σχεδιο θα διαλεγαμε;;;μα φυσικα πεππα....της την πηραν οι νονοι της...

Δημητρουλα αντε κοριτσακι να μπεις κ εσυ σε ενα προγραμμα κ να αρχισουν να πεφτουν βροχή οι χοριακες...

Ελενη μου μεγαλωσε η φραουλιτσα...κοντευει να χρονισει το κοριτσι μας...ποσο γρηγορα περνα ο καιρος...ποσες συζητησεις καναμε οταν ειμασταν ολες στην προσπαθεια κ μετα στην αναμονη...σαν χτες μου φαινονται ολα...

Την καληνυχτα μου σε ολες...

 

  • Μου αρέσει 3

VXtmp2.pngdbarp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια μου. Πως ειστε;

Εγω γυρισα πριν λιγο στο σπιτακι μου και πινω ενα καφεδακι.

Περιοδος ακομα πουθενα. Νομιζω πως αυριο πρεπει να τους τηλ για να παρω αγωγη...

Angie μου ετσι ειναι. Όπως τα λες. Αλλα να... με πιανει το παραπονο καμια φορά, γιατι να ερθουν ετσι τα πραγματα.... Απο μια λανθασμενη ιατρικη εκτιμηση... Τοση περιπετεια και τοσος πονος... Αναρωτιεμαι πια. Τιμωρουμαι για κατι; Απο μικρη παντα προσπαθω να κανω το καλο...


4OQ2p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...