Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 31 λεπτά , Cristina93 είπε:

      Ευχαριστώ για την απάντηση! Κι εμείς έχουμε ιστορικό κρυψορχίας και στις δύο πλευρές που άργησε να χειρουργηθεί. Έχει κάποιος/α εικόνα αν μπορεί να επανέλθει έστω στον μικρό αριθμό που ήταν πριν με τη διακοπή της αγωγής; Παρότι δεν μας είπε ποτέ κάτι τέτοιο ο γυναικολόγος, κάναμε από μόνοι μας για ασφάλεια μερικά σπερμοδιαγράμματα ενδιάμεσα και πήγαινε προς το χειρότερο, πράγμα που μετέφερα στον γυναικολόγο και μας διαβεβαίωνε ότι είναι τυχαίο και είναι σημαντικό να συνεχίσει ο σύζυγος τη θεραπεία μήπως βελτιωθεί η ποιότητα του σπέρματος. Τώρα που βρεθήκαμε στο μηδέν και τον πήραμε τηλέφωνο πάλι, είπε τελικά ότι ίσως (!!!) δεν δουλεύει σε εμάς και ας το σταματήσουμε ή να το συνεχίσουμε (ήταν χύμα ως προς αυτό)...

      Στο Έλενα που είμαστε ήδη, μας είπαν να βρούμε ανδρολόγο ή ενδοκρινολόγο και δεν μας ανέφεραν το πρόγραμμα που λες για την ειδική θεραπεία "διέγερσης". Θα ρωτήσω λοιπόν στο Έλενα στο ενδοκρινολογικό τμήμα!

      Οι περισσότεροι γυναικολόγοι που είδαμε μας είπαν απλά να αφήσουμε το καλοκαίρι να περάσει με βιταμίνες και βλέπουμε τη μέρα της ωοληψίας.. επειδή αυτό μας φάνηκε λίγο "φλου" σαν σχέδιο, εμπιστευτήκαμε (δυστυχώς) την άποψη του να δοκιμάσουμε ένα φάρμακο μήπως αλλάξει κάτι προς το καλύτερο (αφού μας διαβεβαίωσε ότι δεν μπορεί να έχει αρνητικά αποτελέσματα στο οποίο επιμένει μέχρι και σήμερα). Όσοι ουρολόγοι/ανδρολόγοι είδαμε δεν μας είπαν ποτέ για θεραπεία (μόνο για βιταμίνες). Στα ιδιωτικά κέντρα εξωσωματικής που είδαμε πριν καταλήξουμε στο Έλενα δεν μας ανέφεραν ούτε εμβρυολόγο ενώ στο Έλενα μπήκε κατευθείαν και ο εμβρυολόγος στη διαδικασία με συνεχείς λήψεις σπέρματος αλλά προς το παρόν έχουμε μόνο μία πλακέτα με δείγμα που είπαν ότι δύσκολα θα αντέξει στην απόψυξη. 

      Είναι πολύ σωστή η άποψή σου αλλά επειδή κι εγώ έχω χαμηλή AMH είπα να μην πάει χαμένος ένας κύκλος. Αποκλείεται να βρεθεί κάτι στο κατεψυγμένο δείγμα του συζύγου ή να δώσει κάτι εκείνη τη μέρα; Ο γιατρός μας εξήγησε το ρίσκο να μη βρεθεί κάτι και μας είπε ότι αν δεν βρεθεί θα καταψύξουμε ή έχουμε την επιλογή χρήσης δότη. Σε κάθε περίπτωση κι εμείς δεν θέλουμε δότη ακόμα άρα εγώ ξεκινάω σήμερα αν και ταραγμένη με προοπτική να ψύξουμε τα ωάρια και να δοκιμάσουμε πώς ανταποκρίνομαι στα φάρμακα (πρωτόκολλο ανταγωνιστών) για να έχουμε έστω περισσότερες πληροφορίες για την επόμενη φορά αν και εφόσον ανακάμψει το σπέρμα. @Kiddo Κρατάω την ιδέα για βιοψία αλλά θα πρέπει να βιαστούμε για να κανονίσουμε να είναι κάποιος stand by για τη μέρα της ωοληψίας. Είναι εύκολο να με ενημερώσεις με ποιόν έγινε η βιοψία γιατί πραγματικά δεν βρίσκω κάποιο όνομα στο forum πέρα από έναν καθηγητή στα Ιωάννινα;

      Μακριά από το καθηγητή στα Ιωάννινα!!!!!!! 

      Σου έχω στείλει πμ!

      Πίστεψε με, με το χέρι στη καρδιά.. ένας κύκλος πάνω ένας κύκλος κάτω, δεν είναι τίποτα απολύτως!! Στόχος είναι μόνο ένας!! Μια τελειόμηνη εγκυμοσύνη με υγιές μωράκι στην αγκαλιά σας!

      Κανένας δεν θα σας κάνει βιοψία με το καλημέρα σας.. θα πρέπει να ακολουθήσει θεραπεία που έχουν το λιγότερο 3 μήνη διάρκεια στη καλύτερη.. αν βιάζεσαι τόσο πολύ παίρνεις και το όποιο ρίσκο.. 

      Καταλαβαίνω απόλυτα την αγωνία σου.. εμείς ξεκινήσαμε το 2018.. πρώτη φορά διέγερση εγώ έκανα το 2022.. ξέρω πως είναι να νοιώθεις με όλες αυτές τις αναβολές και τις ακυρώσεις... Αν βιάζεσαι για τον όποιο λόγο, επιλέξτε δότη και θα κάνετε σίγουρα άμεσα το παιδάκι σας.. δεν είναι καθόλου εύκολες οι περιπτώσεις κρυψορχιας... 

      Α! Και μη περιμένεις να σας κατευθύνουν ιδιαίτερα με το σπέρμα και με θεραπείες.. οι περισσότεροι δεν ασχολούνται κάν και αυτό αν γνωρίζουν να ασχοληθούν.. εγώ έπρεπε να γίνω "γιατρός" για να βρούμε λύσεις..

      Anyway, εγώ μόνο γνώμη με όσες γνώσεις αποκόμισα και εμπειρία παραθέτω.. εσείς θα επιλέξετε για εσάς ότι είναι καλύτερο! 

ΜΕ ΑΙΣΙΟΔΟΞΙΑ ΚΑΙ ΧΑΜΟΓΕΛΟ ΜΑΝΟΥΛΑ ΘΑ ΓΙΝΩ!!!


Recommended Posts

Έπειτα έμαθα από έναν συνάδελφο που συμπτωματικά πήγαινε σ' αυτήν και δεν το ηξερα, πως είχε παρουσιάσει καρκίνο στον θυρεοειδη. Αυτή δεν το είχε εντοπίσει και ο άνθρωπος είχε γεμίσει και στους λεμφαδένες! Ήταν έξαλλος μαζί της! Πραγματικά απορώ πως είχε τόσο καλή φήμη ως γιατρός. Απορώ! Λόγω της φήμης της είχαμε παει κι εμείς...

Έπειτα την ίδια περίπτωση παρουσίασα κι εγω, αλλά ο τωρινος μου γιατρός το βρήκε αμέσως και το πέρασα ανώδυνα.

Δυστυχως δεν το ξερω το medithrox... Δεν ξερω σε ποιες περιπτώσεις το δίνουν και πως δουλεύει...

 

 


4OQ2p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 12,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 18 λεπτά , Georgia1972 είπε:

Δηλ εισαι υποθυρεοειδικη, υπερθυρεοειδικη, έχεις κάποιο αυτοάνοσο του αδένα;

Ναι εχω hasimoto αλλα η tsh μου ηταν παντα χαμηλη τωρα ανεβηκε πανω απο 2,50 οποτε μου ειπαν για συλληψη πρεπει να παρω θυροξινη να την κατεβασω ιδανικα κατω απο 2 λογω των αντισωματων. Ελα ομως που δεν ξερω πια τιμη να πιστεψω χα χα

Link to comment
Share on other sites

Η γιατρός σου πρέπει να βρει την άκρη και όχι να τρέχεις από μικροβιολογικο σε μικροβιολογικο. Και αν δεν μείνεις ευχαριστημενη να πας και σε άλλον γιατρό.


4OQ2p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα κορίτσια μου!!! Πως μου είστε???

Μαράκι μου γλυκό εύχομαι μια τεράστια χοριακή!!! Μαζί θα το περάσουμε!!!

Νατάσα μου ο γλυκούλης μου είναι όλο εκπληξουλες και θα σε ξετρελανει κι άλλο!!!!

Λινα μου το θέμα του ενδοκρινολόγου είναι πολύ σημαντικό, μην το αφήσεις στην τύχη του!!! Κ εγώ έχω χασιμοτο κ παίρνω θυροξίνη... Απλα για να ξέρεις ότι όταν αλλάζεις θεραπεία ο οργανισμός αφομοιώνει τη θεραπεία εντος τριών μηνών... Οπότε αν σε πειράζει το χάπι καλό είναι να βρεις το χάπι που δε σε ενοχλεί και αφού περάσει τρίμηνο με σταθερή δοσολογία δλδ χωρίς να χάνεις δόσεις τότε να κάνεις επαναληπτικές εξετάσεις και να δεις αν σε έχει πιάσει....

Εγώ δεν έχω νέα κουκλάκια μου... Δουλειά και πάλι δουλειά... Περιμένω τις 26/9 το ραντεβού με τη δερματολόγο...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 48 λεπτά , Calliopi. είπε:

Καλησπέρα κορίτσια μου!!! Πως μου είστε???

Μαράκι μου γλυκό εύχομαι μια τεράστια χοριακή!!! Μαζί θα το περάσουμε!!!

Νατάσα μου ο γλυκούλης μου είναι όλο εκπληξουλες και θα σε ξετρελανει κι άλλο!!!!

Λινα μου το θέμα του ενδοκρινολόγου είναι πολύ σημαντικό, μην το αφήσεις στην τύχη του!!! Κ εγώ έχω χασιμοτο κ παίρνω θυροξίνη... Απλα για να ξέρεις ότι όταν αλλάζεις θεραπεία ο οργανισμός αφομοιώνει τη θεραπεία εντος τριών μηνών... Οπότε αν σε πειράζει το χάπι καλό είναι να βρεις το χάπι που δε σε ενοχλεί και αφού περάσει τρίμηνο με σταθερή δοσολογία δλδ χωρίς να χάνεις δόσεις τότε να κάνεις επαναληπτικές εξετάσεις και να δεις αν σε έχει πιάσει....

Εγώ δεν έχω νέα κουκλάκια μου... Δουλειά και πάλι δουλειά... Περιμένω τις 26/9 το ραντεβού με τη δερματολόγο...

Ευχαριστω ναι αυτο προφανως ισως ο οργανισμος μου θελει λιγο ακομα χρονο βεβαια εγω βιαζομαι χα χα αλλα οκ καπου θα βρεθουμε! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Home sweet home!!! 

Είναι υπέροχα να είσαι στο χώρο σου αν και λίγες διακοπουλες δεν θα με χαλουσαν.

Σας ευχαριστώ ολες για τη στήριξη και τις ευχές σας κι εύχομαι να κάνω την καλύτερη αρχη για ολες μας!

Συμπτώματα δεν ψαχνω γτ την προηγούμενη φορά δεν ένιωθα τπτ.

Το μόνο που με ανησυχεί (και θα ήθελα τη γνώμη σας) είναι για τα πονακια που εχω. Είναι φυσιολογικά ή κάτι δεν κάνω καλά με το θέμα ξεκουρασης;

Ονειρα γλυκά και καλή ξεκούραση!

  • Μου αρέσει 3

iH9Rp3.png GaAwp3.png 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια.

Μαράκι τα ειχες απο τοτε που εκανες ωοληψια; Αν Ναι, μπορεί να ειναι από την υπερδιέγερση των ωοθηκων. Αλλα γενικώς ο,τι κάνεις  να το κάνεις ήρεμα. Μπορεί πάλι να είναι και σημάδι εμφυτευσης. ☺Μακάρι!


4OQ2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κοριτσάκια μου...πως ειστε;σας εχασα...εχω μπλέξει με τα μικρούλια μου,τρέχουμε στις πλατείες κ μαζευόμαστε κατα τις 12:00.μεχρι να τους κανω ενα μπανιο κ να τους ετοιμάσω παει 1:00.τη Δευτερα ξεκινάει σχολείο η Σοφουλα μου κ ετσι θα μαζευτούμε...

για πειτε μου περιληπτικά τα νεα σας γιατι εχω χάσει πολλαααααα επεισόδια...

εχουμε κ καινουρια κοριτσάκια στην παρεα μας;ενημερώστε με κ εσεις γλυκούλες μου για την κατάσταση σας...

εχουμε καμία εγκυμοσυνη;περιμενουμε καμία χοριακουλα;;;

εμενα τα νεα μου λιγο πολυ ειναι τα ιδια...τα μικρά μου ειναι γλυκα...

ο μπεμπουλης ειναι πολυ χαμογελαστός ολη την ωρα.δοντακια ακομα τα περιμενουμε ομως πονάει ο καημένουλης μου.

η Σοφουλα σταθερά στην τρελλα της...Χαχαχα.εχτες της έφερε κ ο νονός της την τσάντα για το προνήπιο που ξεκινάμε Δευτερα.

εγω με τα πεθερικά μου τα ιδια.εχουμε να μιλησουμε απο τελη Ιουνίου που τσακωθήκαμε.ευτυχως ηρέμησα...

  • Μου αρέσει 2

VXtmp2.pngdbarp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα κορίτσια, καλό μηνα!, Μαρία καλά αποτελέσματα! Εύχομαι κι εγώ μια θετική χοριακη! 

Αντζι τι ωραίες που είναι αυτές οι βολτουλες! Να τις χαίρεσαι και μακρύα από πεθερικά τι καλύτερο! 

Εγώ δεν γνωρίζω από ενδοκρινολογο, αύριο θα πάω να ελέγξω τιμες κι αυτό μόνη μου, πήγα τη Δευτέρα γυναικολόγο να δούμε τι θα κάνουμε και τελικά προχωρώ αυτό το μήνα, λογικά την άλλη βδομάδα ή ετ. Δεν το περίμενα,! 

Γεωργία μου εύχομαι και σε σένα να πάνε όλα καλά αυτή τη φορά! 

Αυτή την ανυπομονησία πόσο τη νιώθω Κι εγω Λίνα!! Αχχχ! Να δούμε πότε θα ηρεμήσουμε κι εμείς! 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 13 λεπτά , Sugar86 είπε:

Καλημέρα κορίτσια, καλό μηνα!, Μαρία καλά αποτελέσματα! Εύχομαι κι εγώ μια θετική χοριακη! 

Αντζι τι ωραίες που είναι αυτές οι βολτουλες! Να τις χαίρεσαι και μακρύα από πεθερικά τι καλύτερο! 

Εγώ δεν γνωρίζω από ενδοκρινολογο, αύριο θα πάω να ελέγξω τιμες κι αυτό μόνη μου, πήγα τη Δευτέρα γυναικολόγο να δούμε τι θα κάνουμε και τελικά προχωρώ αυτό το μήνα, λογικά την άλλη βδομάδα ή ετ. Δεν το περίμενα,! 

Γεωργία μου εύχομαι και σε σένα να πάνε όλα καλά αυτή τη φορά! 

Αυτή την ανυπομονησία πόσο τη νιώθω Κι εγω Λίνα!! Αχχχ! Να δούμε πότε θα ηρεμήσουμε κι εμείς! 

Αχ μπραβο βρε σουγκαρακι....ολα καλα ευχομαι να πανε...

  • Μου αρέσει 1

VXtmp2.pngdbarp3.png

Link to comment
Share on other sites

Angie μου ποσο χαιρομαι που μας ξαναηρθες! Τα ζουζουνακια σου μια χαρα ειναι τα πουλάκια μου!  Μπραβο σας.

Sugarάκι μου σ' ευχαριστω. Καλη επιτυχια να εχεις!

Το Μαρακι και η Sugar θα μπουνε με το δεξι στη νεα σεζον θετικών χοριακών!

Lizaki με το καλό να δεχτεις τον αντρουλη σου!

Οι κοριτσούδες οι υπόλοιπες τι κανουν;

  • Μου αρέσει 1

4OQ2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκια καλό απόγευμα!!!!

Τζώρτζια μου άντε με το καλό,καλό ξεκίνημα στο κορίτσι και να μας κάνει χαρούμενες!!!!

Η ιστορία με την γιατρό είναι σοκαριστική!!!

Σουγκαράκι μου μπράβο κ εσύ...υπέροχα νέα και για τις δυό σας!!!!!

Αντζουλίνι προνήπιο το σοφάκι μπουκλάκι;;;;τρέλανε με!!!!!για πές...τι σχέδιο έχει;

ο μικρός μεγάλωσε;;πως περάσατε ;;

Μαράκι τα πονάκια είναι φυσιολογικά εφόσον δεν σου δημιουργούν τίποτα άλλο.

Αν επιμένουν πάρε τον γιατρό σου ή το κέντρο κ θα σε κατατοπίσουν.Ξεκούραση θέλεις,κρεβάτι και καναπέ χαλαρή!!!! Όλα καλά είναι!!!

Καλλιοπάκι όπως τα λές!!! ;) 

Φιλάκια σε όλες!!!

  • Μου αρέσει 3

Qshbp2.png

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας κοριτσακια! Διάβασα ευχάριστα.. Αντε Γεωργία μου αυτή τη φορά να είναι η τυχερή. Εμάς τα οικονομικά δεν μας το επιτρέπουν οπότε ευκαιρία να χασω τα κιλά που δεν λεουν να φύγουν. 

Sugaraki καλή αρχή!!! 

Νατασσάκι ο σεφ τι κάνει? Εγώ είχα πάρει ένα ημερολόγιο και γράφω τα πάντα μέσα για την μικρή. Λέγεται καλώς ήρθες κοριτσάκι. Υπάρχει και σε αγοράκι. 

Φιλάκια πολλά σε όλες!!! 

  • Μου αρέσει 3

xsSnp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...