Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 31 λεπτά , Cristina93 είπε:

      Ευχαριστώ για την απάντηση! Κι εμείς έχουμε ιστορικό κρυψορχίας και στις δύο πλευρές που άργησε να χειρουργηθεί. Έχει κάποιος/α εικόνα αν μπορεί να επανέλθει έστω στον μικρό αριθμό που ήταν πριν με τη διακοπή της αγωγής; Παρότι δεν μας είπε ποτέ κάτι τέτοιο ο γυναικολόγος, κάναμε από μόνοι μας για ασφάλεια μερικά σπερμοδιαγράμματα ενδιάμεσα και πήγαινε προς το χειρότερο, πράγμα που μετέφερα στον γυναικολόγο και μας διαβεβαίωνε ότι είναι τυχαίο και είναι σημαντικό να συνεχίσει ο σύζυγος τη θεραπεία μήπως βελτιωθεί η ποιότητα του σπέρματος. Τώρα που βρεθήκαμε στο μηδέν και τον πήραμε τηλέφωνο πάλι, είπε τελικά ότι ίσως (!!!) δεν δουλεύει σε εμάς και ας το σταματήσουμε ή να το συνεχίσουμε (ήταν χύμα ως προς αυτό)...

      Στο Έλενα που είμαστε ήδη, μας είπαν να βρούμε ανδρολόγο ή ενδοκρινολόγο και δεν μας ανέφεραν το πρόγραμμα που λες για την ειδική θεραπεία "διέγερσης". Θα ρωτήσω λοιπόν στο Έλενα στο ενδοκρινολογικό τμήμα!

      Οι περισσότεροι γυναικολόγοι που είδαμε μας είπαν απλά να αφήσουμε το καλοκαίρι να περάσει με βιταμίνες και βλέπουμε τη μέρα της ωοληψίας.. επειδή αυτό μας φάνηκε λίγο "φλου" σαν σχέδιο, εμπιστευτήκαμε (δυστυχώς) την άποψη του να δοκιμάσουμε ένα φάρμακο μήπως αλλάξει κάτι προς το καλύτερο (αφού μας διαβεβαίωσε ότι δεν μπορεί να έχει αρνητικά αποτελέσματα στο οποίο επιμένει μέχρι και σήμερα). Όσοι ουρολόγοι/ανδρολόγοι είδαμε δεν μας είπαν ποτέ για θεραπεία (μόνο για βιταμίνες). Στα ιδιωτικά κέντρα εξωσωματικής που είδαμε πριν καταλήξουμε στο Έλενα δεν μας ανέφεραν ούτε εμβρυολόγο ενώ στο Έλενα μπήκε κατευθείαν και ο εμβρυολόγος στη διαδικασία με συνεχείς λήψεις σπέρματος αλλά προς το παρόν έχουμε μόνο μία πλακέτα με δείγμα που είπαν ότι δύσκολα θα αντέξει στην απόψυξη. 

      Είναι πολύ σωστή η άποψή σου αλλά επειδή κι εγώ έχω χαμηλή AMH είπα να μην πάει χαμένος ένας κύκλος. Αποκλείεται να βρεθεί κάτι στο κατεψυγμένο δείγμα του συζύγου ή να δώσει κάτι εκείνη τη μέρα; Ο γιατρός μας εξήγησε το ρίσκο να μη βρεθεί κάτι και μας είπε ότι αν δεν βρεθεί θα καταψύξουμε ή έχουμε την επιλογή χρήσης δότη. Σε κάθε περίπτωση κι εμείς δεν θέλουμε δότη ακόμα άρα εγώ ξεκινάω σήμερα αν και ταραγμένη με προοπτική να ψύξουμε τα ωάρια και να δοκιμάσουμε πώς ανταποκρίνομαι στα φάρμακα (πρωτόκολλο ανταγωνιστών) για να έχουμε έστω περισσότερες πληροφορίες για την επόμενη φορά αν και εφόσον ανακάμψει το σπέρμα. @Kiddo Κρατάω την ιδέα για βιοψία αλλά θα πρέπει να βιαστούμε για να κανονίσουμε να είναι κάποιος stand by για τη μέρα της ωοληψίας. Είναι εύκολο να με ενημερώσεις με ποιόν έγινε η βιοψία γιατί πραγματικά δεν βρίσκω κάποιο όνομα στο forum πέρα από έναν καθηγητή στα Ιωάννινα;

      Μακριά από το καθηγητή στα Ιωάννινα!!!!!!! 

      Σου έχω στείλει πμ!

      Πίστεψε με, με το χέρι στη καρδιά.. ένας κύκλος πάνω ένας κύκλος κάτω, δεν είναι τίποτα απολύτως!! Στόχος είναι μόνο ένας!! Μια τελειόμηνη εγκυμοσύνη με υγιές μωράκι στην αγκαλιά σας!

      Κανένας δεν θα σας κάνει βιοψία με το καλημέρα σας.. θα πρέπει να ακολουθήσει θεραπεία που έχουν το λιγότερο 3 μήνη διάρκεια στη καλύτερη.. αν βιάζεσαι τόσο πολύ παίρνεις και το όποιο ρίσκο.. 

      Καταλαβαίνω απόλυτα την αγωνία σου.. εμείς ξεκινήσαμε το 2018.. πρώτη φορά διέγερση εγώ έκανα το 2022.. ξέρω πως είναι να νοιώθεις με όλες αυτές τις αναβολές και τις ακυρώσεις... Αν βιάζεσαι για τον όποιο λόγο, επιλέξτε δότη και θα κάνετε σίγουρα άμεσα το παιδάκι σας.. δεν είναι καθόλου εύκολες οι περιπτώσεις κρυψορχιας... 

      Α! Και μη περιμένεις να σας κατευθύνουν ιδιαίτερα με το σπέρμα και με θεραπείες.. οι περισσότεροι δεν ασχολούνται κάν και αυτό αν γνωρίζουν να ασχοληθούν.. εγώ έπρεπε να γίνω "γιατρός" για να βρούμε λύσεις..

      Anyway, εγώ μόνο γνώμη με όσες γνώσεις αποκόμισα και εμπειρία παραθέτω.. εσείς θα επιλέξετε για εσάς ότι είναι καλύτερο! 

ΜΕ ΑΙΣΙΟΔΟΞΙΑ ΚΑΙ ΧΑΜΟΓΕΛΟ ΜΑΝΟΥΛΑ ΘΑ ΓΙΝΩ!!!


Recommended Posts

Καλησπέρα!!!

Καλό μήνα κ απο εμάς!!!

τι κάνετε;;πως σας πετυχαίνω;;

Εμείς εδώ...κάθε μέρα και κάτι καινούργιο..φοβάμαι πως κάτι απο όλα αυτά που κάνει θα το ξεχάσω και δεν θέλω!!! 5.5 μήνες στην ζωή μας..και ακόμα κάθε πρωί που ξυπνάω κ τον βλέπω στην κούνια να κοιμάται ή να έχει ξυπνήσει και να περιμένει να τον πάρω αγκαλιά βουρκώνω απο την χαρά μου!!!

Λιζάκι γειά σου,τι κάνει η μπουμπού;;εσύ;;

Τζώρτζια μπήκαμε σεπτέμβρη...μετράμε αντίστροφα!!!!!

Καλλιοπάκι καλά είναι ο μπουτάκιας,μας έχει αποτρελάνει.Κάθε μέρα κ νέο σκέρτσο κ νάζι!!!! Αυτά τα ματάκια του είναι τόσο αθώα που θέλω να τον φάω!!!

Πιγκού τι κάνετε;;;χόρτασες θάλασσα εε;;; άντε κ του χρόνου περισσότερες μέρες!!!Η μικρή τι κάνει;;

Μαράκι με το καλό και καλοστέριωτα να είναι !!!!!

Λινάκι τι κάνεις;;;

Δήμητρα...ο σέφ μας προτείνει σουτζουκάκια με πουρεδάκο!!! :) 

Λία μου η ωορηξία δεν είναι στάνταρ στις 14 μέρες,αν θές όντως να δείς πότε είναι μπορείς να πάρεις τεστάκια και να το βρείς πολύ εύκολα.Υπάρχουν κ πολύ οικονομικά που τα παίρνεις απο το ίντερνετ. 

Μελενάκι;;;Στρολάκι;;;;

Μίςς το βιταμάκι κάνει θαύματα... :):) 

Όποια ζουζούνα ξέχασα συγνώμη...σας φιλώ όλες!!!!

 

 

 

  • Μου αρέσει 4

Qshbp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 12,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 hour ago, NatasaP είπε:

Καλησπέρα!!!

Καλό μήνα κ απο εμάς!!!

τι κάνετε;;πως σας πετυχαίνω;;

Εμείς εδώ...κάθε μέρα και κάτι καινούργιο..φοβάμαι πως κάτι απο όλα αυτά που κάνει θα το ξεχάσω και δεν θέλω!!! 5.5 μήνες στην ζωή μας..και ακόμα κάθε πρωί που ξυπνάω κ τον βλέπω στην κούνια να κοιμάται ή να έχει ξυπνήσει και να περιμένει να τον πάρω αγκαλιά βουρκώνω απο την χαρά μου!!!

Λιζάκι γειά σου,τι κάνει η μπουμπού;;εσύ;;

Τζώρτζια μπήκαμε σεπτέμβρη...μετράμε αντίστροφα!!!!!

Καλλιοπάκι καλά είναι ο μπουτάκιας,μας έχει αποτρελάνει.Κάθε μέρα κ νέο σκέρτσο κ νάζι!!!! Αυτά τα ματάκια του είναι τόσο αθώα που θέλω να τον φάω!!!

Πιγκού τι κάνετε;;;χόρτασες θάλασσα εε;;; άντε κ του χρόνου περισσότερες μέρες!!!Η μικρή τι κάνει;;

Μαράκι με το καλό και καλοστέριωτα να είναι !!!!!

Λινάκι τι κάνεις;;;

Δήμητρα...ο σέφ μας προτείνει σουτζουκάκια με πουρεδάκο!!! :) 

Λία μου η ωορηξία δεν είναι στάνταρ στις 14 μέρες,αν θές όντως να δείς πότε είναι μπορείς να πάρεις τεστάκια και να το βρείς πολύ εύκολα.Υπάρχουν κ πολύ οικονομικά που τα παίρνεις απο το ίντερνετ. 

Μελενάκι;;;Στρολάκι;;;;

Μίςς το βιταμάκι κάνει θαύματα... :):) 

Όποια ζουζούνα ξέχασα συγνώμη...σας φιλώ όλες!!!!

 

 

 

Καλο μηνα νατασα!!!! Αντε σε λιγο θα αρχισετε κ να κουβεντιαζετε κανονικα εκει να δεις ναζι!!!

 Εγω δεν μπορω να πω οτι ειμαι κ τελεια προσπαθω λιγο να φτιαξω το θυροειδη κ εχω αποτρελαθει!!! Στο μεταξυ βρε κοριτσια αν καμια περνει φαρμακο για θυροειδη κ ειχε στην αρχη παρενεργειες ας μου στειλει!!! Επισεις εχω κανει σε τρια μικροβιολογικα εξετασεις την ιδια μερα κ ειχα τρεις διαφορετικες τιμες η μια καλη η αλλη τελεια κ η τελευταια ψιλοχαλια κ δεν ξερω τι να πιστεψω!!!! Πειτε μου κ ενα καλο μικκροβιολογικο!!!!! 

Φιλια σε ολες!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια!!! 

Ελπίζω να ξεκινησε όμορφα η εβδομάδα σας!

Εμας τελικα προχωρησαν τα 2 εμβρυακια ( 2 κυτταρακια το ενα 4 το αλλο). Τα γλυκά μου μακάρι να τους αρέσει η μητρα μου ( τα βαλαμε το μεσημέρι και τα δυο) και σε λιγους μηνες να δακρυζω επειδή βλέπω φατσούλες κι οχι κυτταρακια.

Τωρα αρχίζει το δυσκολο κομμάτι. Ίσως το δυσκολότερο. Αναμονη 14 ημερων. Παρεΐτσα ολες μαζι!!!

Και το πρωι επιστροφή στο νησί

Φιλιά πολλά

  • Μου αρέσει 6

iH9Rp3.png GaAwp3.png 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , Μαρία1430 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!!! 

Ελπίζω να ξεκινησε όμορφα η εβδομάδα σας!

Εμας τελικα προχωρησαν τα 2 εμβρυακια ( 2 κυτταρακια το ενα 4 το αλλο). Τα γλυκά μου μακάρι να τους αρέσει η μητρα μου ( τα βαλαμε το μεσημέρι και τα δυο) και σε λιγους μηνες να δακρυζω επειδή βλέπω φατσούλες κι οχι κυτταρακια.

Τωρα αρχίζει το δυσκολο κομμάτι. Ίσως το δυσκολότερο. Αναμονη 14 ημερων. Παρεΐτσα ολες μαζι!!!

Και το πρωι επιστροφή στο νησί

Φιλιά πολλά

Με το καλο μαρακι να μας πεις τα ευχαριστα νεα!!! Καλη εποστροφη!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας κοριτσακια μου! Καλώς σας βρήκα!!! 

Νατασσάκι μου μια χαρά είναι η μικρουλα μου.. 

Μαρακι μου καλή επιτυχία!!! 

Εγώ δεν βλέπω να ξεκινάω φέτος. Δύσκολα τα πράγματα.. Ελπίζω απο του χρονου να τα καταφέρουμε. Θα είναι ωραία να έχει ενα αδερφάκι η μικρουλα μου! 

  • Μου αρέσει 1

xsSnp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλό μεσημέρι!!! Σήμερα βλέπω τον καιρό να μας κάνει νάζια!!

Λινάκι μου νομίζω πως μέχρι να ρυθμιστεί δηλαδή να βρείτε την σωστή δόση ίσως να νιώθεις περίεργα.Γιατί δεν κάνεις ενα τηλέφωνο στον γιατρό να σου πει αν είναι φυσιολογικό κ τι πρέπει να προσέξεις;

Μαράκι καλοστέριωτα!!! Και εμένα 4ων κυττάρων ήταν και μια χαρά πήγαν όλα!!! 

Σε 14 μέρες μια τριψήφια χοριακή :)  υπομονή...ηρεμία..και μην ψάχνεις συμπτώματα γιατι τα περισσότερα είναι απο τα φάρμακα!! 

Πιγκουδάκι όποτε και να το αποφασίσετε θα έρθει το δεύτερο μικράκι σας!!! 

 

  • Μου αρέσει 4

Qshbp2.png

Link to comment
Share on other sites

Αλοοοο κορίτσιαααα

Μαράκι καλοστέριωτα κ σύντομα τα ευχάριστα κ όπως σ ειπε η Νατάσσα μην κοιτάς συμπτώματα χαλάρωσε κ ζήσε το όνειρο....

Πέμπτη εγω ραντεβου αναγνωριστικό με αιματολόγο κ στις 27 σε κέντροοοοο...τραλαλα 

Ας γίνει κ αυτή η προσπάθεια ο Θεός είναι μεγάλος!!

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια μου γεια σας!!!

Πως ειστε? Επεστρεψα κ παλι στο σπιτακι μου. Μεσα στην εβδομαδα περιμενω τα αποτελεσματα της καλλιεργειας ενδομητριου. Αντε να δουμε... Σημερα εκανα κ την καμπυλη ζαχαρου, τα αποτελεσματα το απογευμα. Το στομαχι μου εγινε ανω-κατω με τοση γλυκοζη, αλλα χαλαλι ολα για το πολυποθητο μπεμπακι! Μεχρι αυριο μας ειπαν θα παρουμε κ τα υπολοι αποτελεσματα απο αιματολογικο-ανοσολογικο ελεγχο κ μαλλον Παρασκευη θα τα παμε ολα στον ανοσολογο.

Αυτες τις ημερες εχω ακουσει απειρες εγκυμοσυνες στον ευρυτερο κυκλο μου. Εχω χαρει παρα πολυ γιατι ολα αυτα τα κοριτσια εχουν ταλαιπωρηθει παρα πολυ για να φτασουν στο θετικο αποτελεσμα. Σε πολλες απ αυτες μαλιστα τους το ειχαν αποκλεισει οτι θα τα καταφερουν κ ομως διαψευστηκαν. Οποτε... ΑΙΣΙΟΔΟΞΙΑ Κ ΧΑΜΟΓΕΛΟ!!!

Μαρακι καλοστεριωτα τα μωρουδακια σου. Οπως ειπε κ η Νατασα μην μπεις σε πειρασμο να ψαχνεις κ να αξιολογεις συμπτωματα. Μεινε ηρεμη κ ολα θα πανε καλα.

Καλλιοπιτσα μολις ξεμπερδεψετε με τη θεραπεια το μπεμπε θα ερθει. Λιγο υπομονη.

Γεωργια, Δημητρουλα, Λινα, Πιγκου, Νατασακι, Μιςς 

τα φιλια μου σε ολες.

  • Μου αρέσει 5
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια.

Βαρδια σημερα. Lizaki οπως βλεπεις συμπαρισταμαι στον αντρουλη σου! Προσοχή με τον θυρεοειδή! Εγω απο ιατρικο λαθος της τοτε ενδοκρινολόγου μου, έφτασα σημερα στα δανεικά ωάρια. Επισης στην πορεία χρειάστηκε να κανω ολική θυρεοειδεκτομη.

 


4OQ2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Lina επίσης θα σου πρότεινα να ρωτήσεις τον ενδοκρινολογο σου ποιο μικροβιολογικο εμπιστεύεται και να πηγαίνεις εκεί. Και κάτι άλλο. Το ένα εργαστήριο με το άλλο έχει άλλες τιμές αναφοράς. Ίσως γι' αυτό είναι διαφορετικό το εύρημα.

Γιατρινα μου τα λέω καλα;

Μελένια μου καλά αποτελέσματα να έχεις.

Μαράκι με το καλο να μας πεις ευχάριστα νέα σε λίγες μέρες!

Χρύσα μου πας για την επόμενη χρονιά, ε; Εσείς ξέρετε καλύτερα. Ευκαιρία να χαθεί και κανένα κιλάκι, ετσι;

Εγώ κορίτσια έλαβα ένα τηλ από το Κέντρο σήμερα. Μου είπαν πως ξεκινάει μια κοπέλα και σε 10 ημερες περίπου θα χρειαστούν τον αντρουλη μου.

Ελπίζω να μη στραβώσει αυτή τη φορα. Εν τω μεταξυ η περίοδος μου είναι άφαντη! Μάλλον η Arvecap που έκανα παραήταν κατασταλτική! Ούτε συμπτώματα ούτε τίποτα. Για να δω και αύριο. Συνηθως αν περιμένω κοντά στη βάρδια με το άγχος που έχω, έρχεται.

Αν δεν ερθει μου ειπαν μέσα σε μια εβδομάδα, να τους τηλ να πάρω χάπια... Κι άλλες ορμόνες;... Πφφφ!...

Νατασσάκι ο μικρός είναι απόλαυση! Θα μπορουσες ισως να κρατας κάποιο ημερήσιο ημερολόγιο με τα κατορθώματά του, για να τα θυμάσαι όλα στο μελλον;

  • Μου αρέσει 2

4OQ2p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κορίτσια μου έχω και την εξής απορία. Δεν μου ζήτησαν ποτέ να πάω σε αιματολογο ή ανοσιολογο. Σε ποια περίπτωση πρέπει να απευθυνθεί εκεί κανεις; Αν υπήρχε ανάγκη δεν θα με είχαν ήδη παραπέμψει; Ή μηπως καποιο δειγμα μας το εχει στείλει ούτως ή άλλως  το κεντρο σ' αυτες τις ειδικοτητες;

Τώρα βεβαια το πράγμα έχει δρομολογηθεί προς τη λύση των δανεικών, αλλά αναρωτιέμαι καμία φορά, αν έγιναν όλα όσα έπρεπε...


4OQ2p3.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Georgia1972 είπε:

Lina επίσης θα σου πρότεινα να ρωτήσεις τον ενδοκρινολογο σου ποιο μικροβιολογικο εμπιστεύεται και να πηγαίνεις εκεί. Και κάτι άλλο. Το ένα εργαστήριο με το άλλο έχει άλλες τιμές αναφοράς. Ίσως γι' αυτό είναι διαφορετικό το εύρημα.

Γιατρινα μου τα λέω καλα;

Μελένια μου καλά αποτελέσματα να έχεις.

Μαράκι με το καλο να μας πεις ευχάριστα νέα σε λίγες μέρες!

Χρύσα μου πας για την επόμενη χρονιά, ε; Εσείς ξέρετε καλύτερα. Ευκαιρία να χαθεί και κανένα κιλάκι, ετσι;

Εγώ κορίτσια έλαβα ένα τηλ από το Κέντρο σήμερα. Μου είπαν πως ξεκινάει μια κοπέλα και σε 10 ημερες περίπου θα χρειαστούν τον αντρουλη μου.

Ελπίζω να μη στραβώσει αυτή τη φορα. Εν τω μεταξυ η περίοδος μου είναι άφαντη! Μάλλον η Arvecap που έκανα παραήταν κατασταλτική! Ούτε συμπτώματα ούτε τίποτα. Για να δω και αύριο. Συνηθως αν περιμένω κοντά στη βάρδια με το άγχος που έχω, έρχεται.

Αν δεν ερθει μου ειπαν μέσα σε μια εβδομάδα, να τους τηλ να πάρω χάπια... Κι άλλες ορμόνες;... Πφφφ!...

Νατασσάκι ο μικρός είναι απόλαυση! Θα μπορουσες ισως να κρατας κάποιο ημερήσιο ημερολόγιο με τα κατορθώματά του, για να τα θυμάσαι όλα στο μελλον;

Αααα για πες τι λαθος ειχε κανει ο ενδοκρινολογος.????? 

Το περιεργο ειναι οτι το μικροβιολογικο που μου ειπε αυτη την πρωτη φορα μου εδειξε χαμηλε τιμες κ μετα την θεραπεια πιο ψηλες

πρίν από 4 λεπτά , Georgia1972 είπε:

Κορίτσια μου έχω και την εξής απορία. Δεν μου ζήτησαν ποτέ να πάω σε αιματολογο ή ανοσιολογο. Σε ποια περίπτωση πρέπει να απευθυνθεί εκεί κανεις; Αν υπήρχε ανάγκη δεν θα με είχαν ήδη παραπέμψει; Ή μηπως καποιο δειγμα μας το εχει στείλει ούτως ή άλλως  το κεντρο σ' αυτες τις ειδικοτητες;

Τώρα βεβαια το πράγμα έχει δρομολογηθεί προς τη λύση των δανεικών, αλλά αναρωτιέμαι καμία φορά, αν έγιναν όλα όσα έπρεπε...

Οχι σπανια σου λενε απο μονοι τους να πας συνηθως στελνουν τις καθεξιν αποβολες κ αποτυχιες εμφυτευσης. Ομως ειδικα ο ανοσολογος ειναι περιεργη ειδικοτητα σπανια σε στελνει ο εξωσωματικος 

Link to comment
Share on other sites

Η ενδοκρινολογος-διαβητολογος τότε έκανε δύο λάθη. Το ένα ήταν πως δεν μου έδινε χάπι για τον θυρεοειδή για να μην "τεμπελιάσει" ο αδένας, όπως έλεγε γιατί τις τιμές μου τις θεωρούσε φυσιολογικές.  Οπως μου εξηγησε επειτα ο τωρινος γιατρος μου, οι τιμες αυτες ηταν φυσιολογικές για μια γυναικα που εχει την ηλικία της μαμάς μου και όχι για μια γυναικα της δικής μου ηλικίας με αποτέλεσμα να μην μπορώ να συλλάβω. Έτσι έχασα τα πιο παραγωγικά χρόνια της ζωής μου...

Το αλλο λαθος ηταν που δεν μου είχε ζητήσει ποτέ μια εξέταση ζαχαρου και ινσουλίνης (εγώ τότε είχα μαύρα μεσάνυχτα σ' αυτά!) και οταν παραπονιομουν για τα κιλα μου, μου μετρούσε απλώς το ζάχαρο με το μηχανάκι. Δεν έβλεπε τιμή εκτός ορίων και απλώς έλεγε πως έχω τάση στο πάχος.

Και τα κιλα δεν έφευγαν με τίποτα κι ας έκανα γυμναστική! Τελικά ήμουν προδιαβητικη και ένα βήμα πριν τον διαβητη και τις ενέσεις ινσουλινης. Αυτό το νόσημα επίσης, προκαλεί αποβολές.

Εκεί ο γυναικολόγος μου που μου ζήτησε να κανω καμπύλη ζαχαρου και ινσουλίνης μου πρότεινε τον τωρινό μου γιατρό και σώθηκα!

Έχασα 2 πολύτιμα χρόνια να ριξω αυτά τα κιλα και να ρυθμισω  τον αδένα... Έχασα εξαιτίας της πολύτιμο χρόνο και αν είχα τα χρήματα ευχαρίστως θα την κυνηγουσα δικαστικώς γιατί η κυρία αυτή είναι επικίνδυνη!


4OQ2p3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , Georgia1972 είπε:

Η ενδοκρινολογος-διαβητολογος τότε έκανε δύο λάθη. Το ένα ήταν πως δεν μου έδινε χάπι για τον θυρεοειδή για να μην "τεμπελιάσει" ο αδένας, όπως έλεγε γιατί τις τιμές μου τις θεωρούσε φυσιολογικές.  Οπως μου εξηγησε επειτα ο τωρινος γιατρος μου, οι τιμες αυτες ηταν φυσιολογικές για μια γυναικα που εχει την ηλικία της μαμάς μου και όχι για μια γυναικα της δικής μου ηλικίας με αποτέλεσμα να μην μπορώ να συλλάβω. Έτσι έχασα τα πιο παραγωγικά χρόνια της ζωής μου...

Καταλαβα κ εγω αυτο προσπαθω τωρα να ρυθμισω κ δεν καταλαβαινω τι γινετε. Για να καταλαβεις παω σε ενα μικροβιολπγικο κμου βγαζει tsh 3. Περνω medithrox των 50 για μια μερα κ δεν μπορουσα να συνελθω ημουν χαλια. Περνω τη γιατρο κ μου λεει χαμηλωσε την δοση. Στο μεταξυ παω στο μικροβιολογικο πμου ειχε προτεινει κ μου βγαζει tsh 2,20. Συνεχιζω την δοση για 16 μερες κ ξανακανω εξετασεις. Το πρωτο μικροβιολογικο μου δειχνει πτωση στα 2 η tsh!!! Η ενδοκρινολογος μου λεει να ξαναδοκιμασω την δοση των 50 μηπως κ την πρωτη φορα απλα ηταν αμαθος ο οργανισμος. Δοκιμαζω κ την δευτερη μερα με πιανει παλι δυσφορια κ διαροια με πονους φρικτους. Σταματαω παλι κ την επομενη κανω εξεταση στο δευτερο μικροβιολογικο που μου ειχε βγαλει 2,20 κ τωρ α μου βγαζει 2,36!!!! Δηλαδη το ενα μικροβιολογικο μου δειχνει βελτιωση κτο  αλλο οτι θελω παραπανω δοση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...