Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 ώρα πρίν, Cristina93 είπε:

      Ευχαριστώ για την απάντηση! Κι εμείς έχουμε ιστορικό κρυψορχίας και στις δύο πλευρές που άργησε να χειρουργηθεί. Έχει κάποιος/α εικόνα αν μπορεί να επανέλθει έστω στον μικρό αριθμό που ήταν πριν με τη διακοπή της αγωγής; Παρότι δεν μας είπε ποτέ κάτι τέτοιο ο γυναικολόγος, κάναμε από μόνοι μας για ασφάλεια μερικά σπερμοδιαγράμματα ενδιάμεσα και πήγαινε προς το χειρότερο, πράγμα που μετέφερα στον γυναικολόγο και μας διαβεβαίωνε ότι είναι τυχαίο και είναι σημαντικό να συνεχίσει ο σύζυγος τη θεραπεία μήπως βελτιωθεί η ποιότητα του σπέρματος. Τώρα που βρεθήκαμε στο μηδέν και τον πήραμε τηλέφωνο πάλι, είπε τελικά ότι ίσως (!!!) δεν δουλεύει σε εμάς και ας το σταματήσουμε ή να το συνεχίσουμε (ήταν χύμα ως προς αυτό)...

      Στο Έλενα που είμαστε ήδη, μας είπαν να βρούμε ανδρολόγο ή ενδοκρινολόγο και δεν μας ανέφεραν το πρόγραμμα που λες για την ειδική θεραπεία "διέγερσης". Θα ρωτήσω λοιπόν στο Έλενα στο ενδοκρινολογικό τμήμα!

      Οι περισσότεροι γυναικολόγοι που είδαμε μας είπαν απλά να αφήσουμε το καλοκαίρι να περάσει με βιταμίνες και βλέπουμε τη μέρα της ωοληψίας.. επειδή αυτό μας φάνηκε λίγο "φλου" σαν σχέδιο, εμπιστευτήκαμε (δυστυχώς) την άποψη του να δοκιμάσουμε ένα φάρμακο μήπως αλλάξει κάτι προς το καλύτερο (αφού μας διαβεβαίωσε ότι δεν μπορεί να έχει αρνητικά αποτελέσματα στο οποίο επιμένει μέχρι και σήμερα). Όσοι ουρολόγοι/ανδρολόγοι είδαμε δεν μας είπαν ποτέ για θεραπεία (μόνο για βιταμίνες). Στα ιδιωτικά κέντρα εξωσωματικής που είδαμε πριν καταλήξουμε στο Έλενα δεν μας ανέφεραν ούτε εμβρυολόγο ενώ στο Έλενα μπήκε κατευθείαν και ο εμβρυολόγος στη διαδικασία με συνεχείς λήψεις σπέρματος αλλά προς το παρόν έχουμε μόνο μία πλακέτα με δείγμα που είπαν ότι δύσκολα θα αντέξει στην απόψυξη. 

      Είναι πολύ σωστή η άποψή σου αλλά επειδή κι εγώ έχω χαμηλή AMH είπα να μην πάει χαμένος ένας κύκλος. Αποκλείεται να βρεθεί κάτι στο κατεψυγμένο δείγμα του συζύγου ή να δώσει κάτι εκείνη τη μέρα; Ο γιατρός μας εξήγησε το ρίσκο να μη βρεθεί κάτι και μας είπε ότι αν δεν βρεθεί θα καταψύξουμε ή έχουμε την επιλογή χρήσης δότη. Σε κάθε περίπτωση κι εμείς δεν θέλουμε δότη ακόμα άρα εγώ ξεκινάω σήμερα αν και ταραγμένη με προοπτική να ψύξουμε τα ωάρια και να δοκιμάσουμε πώς ανταποκρίνομαι στα φάρμακα (πρωτόκολλο ανταγωνιστών) για να έχουμε έστω περισσότερες πληροφορίες για την επόμενη φορά αν και εφόσον ανακάμψει το σπέρμα. @Kiddo Κρατάω την ιδέα για βιοψία αλλά θα πρέπει να βιαστούμε για να κανονίσουμε να είναι κάποιος stand by για τη μέρα της ωοληψίας. Είναι εύκολο να με ενημερώσεις με ποιόν έγινε η βιοψία γιατί πραγματικά δεν βρίσκω κάποιο όνομα στο forum πέρα από έναν καθηγητή στα Ιωάννινα;

      Ο άντρας μου γεννήθηκε με κρυψορχία από τη μια πλευρά και χειρουργήθηκε μικρός.Παρολα αυτά έχει ολιγοασθενοτερατοσπερμια και όπως μας είπε μια ανδρολογος,είναι τυχερός που έχει σπέρμα και κάναμε και ένα παιδάκι.Το 2022 που έδωσε σπέρμα είχε λίγο καιρό που είχε κόψει το κάπνισμα και τώρα που ξαναέκανε σπερμοδιαγραμμα έχει παραπάνω σπερματοζωάρια.Βελτιωθηκε μόνο ως προς την ποσοτητα.Σταματησε και το αλκοόλ,παίρνει και βιταμίνες(απλές,τις pregnacare)και ελπίζουμε με τη μικρογονιμοποίηση να βρεθεί υγιές σπέρμα και να κάνουμε ένα ακόμα παιδάκι.Εχω χαμηλή ΑΜΗ και είμαι 39,την Τετάρτη κάνουμε ωοληψια και ελπίζουμε από τα τρία ωάρια που φαίνονται στον υπέρηχο,να γονιμοποιηθεί έστω το ένα.Ευτυχως έχουμε άψογο γυναικολόγο και η κλινική έχει πολύ καλούς εμβρυολογους,είμαστε στη Θεσσαλονίκη στο Fer...lia του Γένεσις

      Θα σου ευχηθώ μέσα από την καρδιά μου καλή επιτυχία και σε λίγο καιρό να γίνεις μανούλα ❤️

      • Μου αρέσει 1

ΜΕ ΑΙΣΙΟΔΟΞΙΑ ΚΑΙ ΧΑΜΟΓΕΛΟ ΜΑΝΟΥΛΑ ΘΑ ΓΙΝΩ!!!


Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 12,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γειά σας κορίτσια τι κάνετε? Εμείς είμαστε στην πεθερά σήμερα... :mad: Αντε να περάσει η μέρα να πάμε αύριο στην Λευκάδα γιατί δεν την παλεύω... 

Δεν μπορω να γράψω και πολλά γιατί δεν έχει καλό ίντερνετ. 

Φιλάκια σε όλες!!! 

  • Μου αρέσει 3

xsSnp3.png

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Me-Lenia είπε:

Υπομονη αγαπη, θα τα καταφερουμε που θα παει... Παρτυ ηρεμια θα διοργανωσουμε μετα. :)

Εννοειται οτι θα τα καταφερετε!!! Αφου ειμαι εγκυος εγω με τοσες προσπαθειες, θα γινει.

Οσο εκανα εξετασεις ενιωθα καλα διοτι κατι εκανα για να φτασω στο στοχο μου,  η απραξια με στεναχωρουσε αφανταστα .

Ο διορισμος Μελενια μου ειναι πολυ σημαντικος για σενα για τον εαυτο σου και θα ερθουν και τα υπολοιπα.

Και εγω εκλαψα πολυ τα τελευταια χρονια αλλα προσπαθουσα και να ζησω.

Θα δειτε κοριτσαρες ολα καλα θα πανε! Και του χρονου πανυγηρια!!!!

  • Μου αρέσει 6

RaMVp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι απο μενα κοριτσια! Τι κανετε;

Μελενια μου καλα αποτελεσματα να εχεις κοπέλα μου. Πιστευω τωρα που θα ερθει και ο διορισμος θα ειναι καλυτερα για την ψυχολογια σου γιατι θα φευγει λιγο το μυαλο σου απο τα ιδιες και τις ιδιες ανησυχιες. Ολα καλα θα πανε. Θα δεις!

Lia και Calliopi τα εχουμε περασει αυτα τα σταδια πιστευω ολες μας οποτε καταλαβαινουμε απολυτα πως νιωθετε! Ριξτε το στο χιουμορ οταν κανουν σχολια για να τους σπατε τα νευρα επειδη θα βλέπουν πως δεν σας αγγιζουν τα λεγομενα τους! Δεν ξερω και τι χαρακτηρες ειστε αλλα εγω θα ελεγα πχ " το καλο πραγμα αργει να γινει!" ή " βαζουμε πολλή τέχνη γι' αυτο αργουμε!"ή κατι τελος πάντων που θα τους έκοβε τη φορα. Θα πουν, θα πουν, θα σταματησουν.

Δημητρουλα με το καλο τα νεα ξεκινηματα.

Pingu αυριο.... Φτου ξελευτερία!!!!

Νατασσακι τι μαγειρευει σημερα ο μικρος σεφ;

Lizaki τι ειπε ο ευτυχης μπαμπας για την κορη;

Τα υπόλοιπα κοριτσια μας που βρισκονται; Τα φιλια μου σε ολες!

Α! Και χρονια πολλά σε όποια γιορταζει σήμερα!

  • Μου αρέσει 3

4OQ2p3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 13 λεπτά , Georgia1972 είπε:

Καλησπέρα κι απο μενα κοριτσια! Τι κανετε;

Μελενια μου καλα αποτελεσματα να εχεις κοπέλα μου. Πιστευω τωρα που θα ερθει και ο διορισμος θα ειναι καλυτερα για την ψυχολογια σου γιατι θα φευγει λιγο το μυαλο σου απο τα ιδιες και τις ιδιες ανησυχιες. Ολα καλα θα πανε. Θα δεις!

Lia και Calliopi τα εχουμε περασει αυτα τα σταδια πιστευω ολες μας οποτε καταλαβαινουμε απολυτα πως νιωθετε! Ριξτε το στο χιουμορ οταν κανουν σχολια για να τους σπατε τα νευρα επειδη θα βλέπουν πως δεν σας αγγιζουν τα λεγομενα τους! Δεν ξερω και τι χαρακτηρες ειστε αλλα εγω θα ελεγα πχ " το καλο πραγμα αργει να γινει!" ή " βαζουμε πολλή τέχνη γι' αυτο αργουμε!"ή κατι τελος πάντων που θα τους έκοβε τη φορα. Θα πουν, θα πουν, θα σταματησουν.

Δημητρουλα με το καλο τα νεα ξεκινηματα.

Pingu αυριο.... Φτου ξελευτερία!!!!

Νατασσακι τι μαγειρευει σημερα ο μικρος σεφ;

Lizaki τι ειπε ο ευτυχης μπαμπας για την κορη;

Τα υπόλοιπα κοριτσια μας που βρισκονται; Τα φιλια μου σε ολες!

Ευχαριστω Γεωργια μου. Μακαρι να πανε ολα μια χαρα, να μπουμε ολες σε σειρα μπας κ ηρεμησει το κεφαλι μας.

Οσο διαβαζα για τις απαντησεις που θα δινες στις περιπτωσεις που ανεφερε η Lia κ η Calliopi θυμηθηκα την ατακα της πεθερας μου οποτε με ρωταει καποιος μπροστα της ποτε θα κανουμε παιδι εκεινη πεταγεται κ απανταει: - Α η νυφη μου ειναι γυναικα καριερας.  Εσκασα στα γελια. Χαχαχαχα.....

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα σε όλα τα κορίτσια!

Επανήλθα κι εγώ μετά από καιρό στο χωριό μπας και κάναμε κανένα μπανάκι και να ξεφύγω λίγο να μη σκέφτομαι ότι ξεκινάμε. Αύριο θα πάω από το κέντρο να πάρω τη συνταγή και μετά να πάρω τα φάρμακα από το Μαρούσι (πήρα την έγκριση 21/7). Έκανα και μια χοριακή γιατί θα τη ζητήσουν, δεν ξέρω βέβαια αν παίζει ρόλο το πότε ήρθε η τελ περίοδος αλλά οκ.

Την άλλη εβδομάδα αδιαθετώ και ξεκινάμε... Έχω μια αγωνία δεν φαντάζεστε! Θα παίρνω σωστά τα φάρμακα; Πόσα αυγά θα κάνω; Θα είναι καλά; Το σπέρμα πώς θα είναι; Θα γονιμοποιηθούν; Θα στεριώσει τίποτα; Και άμα στεριώσει, θα παραμείνει; Σίγουρα πολλές θα με καταλαβαίνετε!   Η υστεροσκόπηση ήταν καθαρή, μόνο ότι έχω μήτρα ελαφρώς μικρότερη, αλλά οκ, ρώτησα και δεν είναι κάτι. Δεν έχουμε μιλήσει και σε κανέναν για την προσπάθεια αυτή, θέλω να συγκεντρωθώ και να μη με ρωτάνε για το παραμικρό... Η παρέα σας είναι η καλύτερη που μπορούσα να έχω!

Διάβασα τα νέα σας και εύχομαι να γεμίσουν σύντομα πολλές κοιλίτσες, μέχρι τα Χριστούγεννα πολύ περισσότερες! :):):)

3 hours ago, Me-Lenia said:

Ευχαριστω Γεωργια μου. Μακαρι να πανε ολα μια χαρα, να μπουμε ολες σε σειρα μπας κ ηρεμησει το κεφαλι μας.

Οσο διαβαζα για τις απαντησεις που θα δινες στις περιπτωσεις που ανεφερε η Lia κ η Calliopi θυμηθηκα την ατακα της πεθερας μου οποτε με ρωταει καποιος μπροστα της ποτε θα κανουμε παιδι εκεινη πεταγεται κ απανταει: - Α η νυφη μου ειναι γυναικα καριερας.  Εσκασα στα γελια. Χαχαχαχα.....

Me-Lenia είσαι εκπαιδευτικός;;

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Miss Sunny καλο αποκαλόκαιρο ή καλο φθινόπωρο (όπως θέλεις!).

Μην αγχωνεσαι βρε κορίτσι! Ένα βημα τη φορα! Μην πελαγωνεις. Συγχωρα με που δε θυμαμαι, αλλα νομιζω πως ειναι η πρωτη σου φορα; Φυσικα ολες εχουμε κανει αυτες τις σκεψεις, αλλα αυτο δεν βοηθαει πουθενα. Θετικη σκεψη και ολα καλα θα πανε.

  • Μου αρέσει 1

4OQ2p3.png

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Georgia1972 said:

Miss Sunny καλο αποκαλόκαιρο ή καλο φθινόπωρο (όπως θέλεις!).

Μην αγχωνεσαι βρε κορίτσι! Ένα βημα τη φορα! Μην πελαγωνεις. Συγχωρα με που δε θυμαμαι, αλλα νομιζω πως ειναι η πρωτη σου φορα; Φυσικα ολες εχουμε κανει αυτες τις σκεψεις, αλλα αυτο δεν βοηθαει πουθενα. Θετικη σκεψη και ολα καλα θα πανε.

Που να θυμασαι, τελευταία δεν έγραφα γιατί έλειπα... Ναι, όντως, είναι σκέψεις που τις κάνω πριν ξεκινήσω, μπαίνοντας στη διαδικασία, θα απορροφηθώ και θα βλέπω μόνο τον τελικό σκοπό.. :-D

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Miss Sunny είπε:

Καλησπέρα σε όλα τα κορίτσια!

Επανήλθα κι εγώ μετά από καιρό στο χωριό μπας και κάναμε κανένα μπανάκι και να ξεφύγω λίγο να μη σκέφτομαι ότι ξεκινάμε. Αύριο θα πάω από το κέντρο να πάρω τη συνταγή και μετά να πάρω τα φάρμακα από το Μαρούσι (πήρα την έγκριση 21/7). Έκανα και μια χοριακή γιατί θα τη ζητήσουν, δεν ξέρω βέβαια αν παίζει ρόλο το πότε ήρθε η τελ περίοδος αλλά οκ.

Την άλλη εβδομάδα αδιαθετώ και ξεκινάμε... Έχω μια αγωνία δεν φαντάζεστε! Θα παίρνω σωστά τα φάρμακα; Πόσα αυγά θα κάνω; Θα είναι καλά; Το σπέρμα πώς θα είναι; Θα γονιμοποιηθούν; Θα στεριώσει τίποτα; Και άμα στεριώσει, θα παραμείνει; Σίγουρα πολλές θα με καταλαβαίνετε!   Η υστεροσκόπηση ήταν καθαρή, μόνο ότι έχω μήτρα ελαφρώς μικρότερη, αλλά οκ, ρώτησα και δεν είναι κάτι. Δεν έχουμε μιλήσει και σε κανέναν για την προσπάθεια αυτή, θέλω να συγκεντρωθώ και να μη με ρωτάνε για το παραμικρό... Η παρέα σας είναι η καλύτερη που μπορούσα να έχω!

Διάβασα τα νέα σας και εύχομαι να γεμίσουν σύντομα πολλές κοιλίτσες, μέχρι τα Χριστούγεννα πολύ περισσότερες! :):):)

Me-Lenia είσαι εκπαιδευτικός;;

Γεια σου Miss Sunny καλη αρχη στην προσπαθεια σου!!! Ευχομαι ολοψυχα να πανε ολα καλα. Τις ξερουμε πολυ καλα ολες αυτες τις σκεψεις. 

Δεν ειμαι εκπαιδευτικος, γιατρος ειμαι στο τελικο κοματι της ειδικοτητας.

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλημέρα κορίτσια!!!! :)

Να κάνω κι εγώ μια ερώτηση: τις τελευταίες 3 ημέρες έχω πρωινή ναυτία, πόνους στην κοιλιά κι αν το ψιλοκοσκινίσω, κι άλλα συμπτώματα που μπορεί να είναι και υπερβολή στο μυαλό μου! την ναυτία όμως και τα πονάκια τα έχω! Αν η "υποτιθέμενη σύλληψη" (λέμε αν) επετεύχθη πριν 12 μέρες, δεν είναι νωρίς για τέτοια συμπτώματα; Ο άντρας μου για να με κρατήσει προσγειωμένη, μου λέει ότι περνάω ελαφριά γαστρεντερίτιδα. :( 

Περίοδο δεν αναμένω ακόμα. Έχω ασταθή κύκλο  που κρατάει πότε 33 μέρες, πότε 35, πότε 40, δεν βγαίνει άκρη

 

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , Lia21 είπε:

καλημέρα κορίτσια!!!! :)

Να κάνω κι εγώ μια ερώτηση: τις τελευταίες 3 ημέρες έχω πρωινή ναυτία, πόνους στην κοιλιά κι αν το ψιλοκοσκινίσω, κι άλλα συμπτώματα που μπορεί να είναι και υπερβολή στο μυαλό μου! την ναυτία όμως και τα πονάκια τα έχω! Αν η "υποτιθέμενη σύλληψη" (λέμε αν) επετεύχθη πριν 12 μέρες, δεν είναι νωρίς για τέτοια συμπτώματα; Ο άντρας μου για να με κρατήσει προσγειωμένη, μου λέει ότι περνάω ελαφριά γαστρεντερίτιδα. :( 

Περίοδο δεν αναμένω ακόμα. Έχω ασταθή κύκλο  που κρατάει πότε 33 μέρες, πότε 35, πότε 40, δεν βγαίνει άκρη

 

 

Σε ποσες μερες περιμενεις περιοδο περιπου? Αν η συλληψη εγινε πριν 12 μερες σε καποιες κοπελες εμφανιζονται συμπτωματα σε αλλες οχι.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , Lia21 είπε:

περίπου με τέτοιο ασταθή κύκλο, περιμένω σε 8 μέρες

Εαν περιμενεις σε 8 μερες τοτε δεν μπορει να εχει γινει συλληψη πριν 12 μερες με τιποτα. Ομως αν υπολογισεις τον μικροτερο σου κυκλο υπαρχει περιπτωση να περιμενεις σε 3 μερες???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...