Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 ώρα πρίν, Cristina93 είπε:

      Ευχαριστώ για την απάντηση! Κι εμείς έχουμε ιστορικό κρυψορχίας και στις δύο πλευρές που άργησε να χειρουργηθεί. Έχει κάποιος/α εικόνα αν μπορεί να επανέλθει έστω στον μικρό αριθμό που ήταν πριν με τη διακοπή της αγωγής; Παρότι δεν μας είπε ποτέ κάτι τέτοιο ο γυναικολόγος, κάναμε από μόνοι μας για ασφάλεια μερικά σπερμοδιαγράμματα ενδιάμεσα και πήγαινε προς το χειρότερο, πράγμα που μετέφερα στον γυναικολόγο και μας διαβεβαίωνε ότι είναι τυχαίο και είναι σημαντικό να συνεχίσει ο σύζυγος τη θεραπεία μήπως βελτιωθεί η ποιότητα του σπέρματος. Τώρα που βρεθήκαμε στο μηδέν και τον πήραμε τηλέφωνο πάλι, είπε τελικά ότι ίσως (!!!) δεν δουλεύει σε εμάς και ας το σταματήσουμε ή να το συνεχίσουμε (ήταν χύμα ως προς αυτό)...

      Στο Έλενα που είμαστε ήδη, μας είπαν να βρούμε ανδρολόγο ή ενδοκρινολόγο και δεν μας ανέφεραν το πρόγραμμα που λες για την ειδική θεραπεία "διέγερσης". Θα ρωτήσω λοιπόν στο Έλενα στο ενδοκρινολογικό τμήμα!

      Οι περισσότεροι γυναικολόγοι που είδαμε μας είπαν απλά να αφήσουμε το καλοκαίρι να περάσει με βιταμίνες και βλέπουμε τη μέρα της ωοληψίας.. επειδή αυτό μας φάνηκε λίγο "φλου" σαν σχέδιο, εμπιστευτήκαμε (δυστυχώς) την άποψη του να δοκιμάσουμε ένα φάρμακο μήπως αλλάξει κάτι προς το καλύτερο (αφού μας διαβεβαίωσε ότι δεν μπορεί να έχει αρνητικά αποτελέσματα στο οποίο επιμένει μέχρι και σήμερα). Όσοι ουρολόγοι/ανδρολόγοι είδαμε δεν μας είπαν ποτέ για θεραπεία (μόνο για βιταμίνες). Στα ιδιωτικά κέντρα εξωσωματικής που είδαμε πριν καταλήξουμε στο Έλενα δεν μας ανέφεραν ούτε εμβρυολόγο ενώ στο Έλενα μπήκε κατευθείαν και ο εμβρυολόγος στη διαδικασία με συνεχείς λήψεις σπέρματος αλλά προς το παρόν έχουμε μόνο μία πλακέτα με δείγμα που είπαν ότι δύσκολα θα αντέξει στην απόψυξη. 

      Είναι πολύ σωστή η άποψή σου αλλά επειδή κι εγώ έχω χαμηλή AMH είπα να μην πάει χαμένος ένας κύκλος. Αποκλείεται να βρεθεί κάτι στο κατεψυγμένο δείγμα του συζύγου ή να δώσει κάτι εκείνη τη μέρα; Ο γιατρός μας εξήγησε το ρίσκο να μη βρεθεί κάτι και μας είπε ότι αν δεν βρεθεί θα καταψύξουμε ή έχουμε την επιλογή χρήσης δότη. Σε κάθε περίπτωση κι εμείς δεν θέλουμε δότη ακόμα άρα εγώ ξεκινάω σήμερα αν και ταραγμένη με προοπτική να ψύξουμε τα ωάρια και να δοκιμάσουμε πώς ανταποκρίνομαι στα φάρμακα (πρωτόκολλο ανταγωνιστών) για να έχουμε έστω περισσότερες πληροφορίες για την επόμενη φορά αν και εφόσον ανακάμψει το σπέρμα. @Kiddo Κρατάω την ιδέα για βιοψία αλλά θα πρέπει να βιαστούμε για να κανονίσουμε να είναι κάποιος stand by για τη μέρα της ωοληψίας. Είναι εύκολο να με ενημερώσεις με ποιόν έγινε η βιοψία γιατί πραγματικά δεν βρίσκω κάποιο όνομα στο forum πέρα από έναν καθηγητή στα Ιωάννινα;

      Ο άντρας μου γεννήθηκε με κρυψορχία από τη μια πλευρά και χειρουργήθηκε μικρός.Παρολα αυτά έχει ολιγοασθενοτερατοσπερμια και όπως μας είπε μια ανδρολογος,είναι τυχερός που έχει σπέρμα και κάναμε και ένα παιδάκι.Το 2022 που έδωσε σπέρμα είχε λίγο καιρό που είχε κόψει το κάπνισμα και τώρα που ξαναέκανε σπερμοδιαγραμμα έχει παραπάνω σπερματοζωάρια.Βελτιωθηκε μόνο ως προς την ποσοτητα.Σταματησε και το αλκοόλ,παίρνει και βιταμίνες(απλές,τις pregnacare)και ελπίζουμε με τη μικρογονιμοποίηση να βρεθεί υγιές σπέρμα και να κάνουμε ένα ακόμα παιδάκι.Εχω χαμηλή ΑΜΗ και είμαι 39,την Τετάρτη κάνουμε ωοληψια και ελπίζουμε από τα τρία ωάρια που φαίνονται στον υπέρηχο,να γονιμοποιηθεί έστω το ένα.Ευτυχως έχουμε άψογο γυναικολόγο και η κλινική έχει πολύ καλούς εμβρυολογους,είμαστε στη Θεσσαλονίκη στο Fer...lia του Γένεσις

      Θα σου ευχηθώ μέσα από την καρδιά μου καλή επιτυχία και σε λίγο καιρό να γίνεις μανούλα ❤️

      • Μου αρέσει 1

ΜΕ ΑΙΣΙΟΔΟΞΙΑ ΚΑΙ ΧΑΜΟΓΕΛΟ ΜΑΝΟΥΛΑ ΘΑ ΓΙΝΩ!!!


Recommended Posts

Καλησπέρααααααα,

σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις ευχές σας!!!! Εύχομαι αυτή η χρονιά να κλείσει δίνοντας σε όλες φουσκωμένες κοιλίτσες και πολλά χαμόγελα...

Εγώ πάλι στη στεριά σήμερα, ευχαριστημένοι και ο γιατρός και το κέντρο εξωσωματικής κι εγώ χαλαρώνω στην ιδέα ότι είμαι στην τελευταία εβδομάδα. Τετάρτη για περισσότερα νέα (πφφφφφ πάλι θα με φάει η θάλασσα) αλλά κάτι μου είπαν για Σάββατο ή Δευτέρα ωοληψία.

Νιώθω πραγματικά τη θετική σας σκέψη και μου δίνετε δύναμη. Σας ευχαριστώ ολόψυχα. Δεν ξέρετε πόσο δύσκολο είναι να μοιράζεσαι όλη αυτή τη δοκιμασία μόνο με μία κολλητή που είναι μακρυά και το σύζυγο. 

Φιλάκια σε όλες

  • Μου αρέσει 3

iH9Rp3.png GaAwp3.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 12,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπερα κοριτσια μου!!

Γυρισα απο τον υπερηχο.Ολα καλα μου ειπε Η μικρη εγινε 840 γρ!!Εγω ομως δεν πρεπει να παρω αλλα κιλα για να μην δημιουργηθουν προβληματα ενω δεν υπαρχουν μου ειπε...ουφ.... θα προσπαθησω ...

Γεωργια μου μονο θετικα απο εδω κ περα!!!

Νατασακι μου τα φιλια μου στον πριγκηπα σου!!

Δημητρα μου καλη αρχη σου ευχομαι και ολα να παρουν το δρομο τους!

Pingu μου να περασεις ομορφα!!!

  • Μου αρέσει 3

RaMVp2.png

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο Μαρακι! Ειδες που ανησυχουσες αδικα; Αντε με το καλο κοπελα μου :). Και με τοσο θαλασσινο κουνημα τα βλεπω τα εμβρυακια σου ετοιμα για ιστιοπλοια και τα σχετικα θαλασσια σπορ. Ειχαμε τον ολυμπιονικη με τους κρικους στη Νατασσα τωρα θα εχουμε επιτυχια στη θαλασσα :cool:!

Πςςςς! Lizaki μιλαμε για κοριτσαρο λεμε! Μπραβο σας. Σ' ευχαριστω για τις ευχες. Και σε σενα όλα να πηγαινουν δεξια.

  • Μου αρέσει 1

4OQ2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια μου! 

Ναι γεωργια μου κοριτσαρος χαχα! Απο χτες ομως ειμαι λιγο στεναχωρημενη...εχω παλεψει τοσο πολυ γι αυτο το μωρο κ θα τα θα τα χαλασουμε στα κιλα.Απο την πολυ προσοχη την πατησα μου φαινεται..

Θα κοψω το βραδυνο μονο φρουτο κ ξεκινησα περπατημα.Ελπιζω να τα καταφερω

 

 

  • Μου αρέσει 1

RaMVp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 23 λεπτά , lizaki1111 είπε:

Καλημερα κοριτσια μου! 

Ναι γεωργια μου κοριτσαρος χαχα! Απο χτες ομως ειμαι λιγο στεναχωρημενη...εχω παλεψει τοσο πολυ γι αυτο το μωρο κ θα τα θα τα χαλασουμε στα κιλα.Απο την πολυ προσοχη την πατησα μου φαινεται..

Θα κοψω το βραδυνο μονο φρουτο κ ξεκινησα περπατημα.Ελπιζω να τα καταφερω

 

 

Ελα βρε κοριτσι μην ανχωνεσε για μερικα κιλα. Ο γιατρος στο λεει για να μην ξεφυγεις τελειως οχι οτι εχεις θεμα. ΠΡΟΣΕΧΕ ΜΕ ΤΟ ΠΕΡΠΑΤΗΜΑ γιατι αν καθοσουν τοσο καιρο τωρα ειναι επικυνδινο να σου δημιουργησει προωρες συσπασεις αυτες οι εβδομαδες ειναι SOS μην ξεκινησεις κατι που δεν εκανες απο πριν ξαφνικα το περπατημα βοηθαει στον 8 μηνα. Μπορεις να κοψεις το ψωμακι κ γλυκα τελειως κ να πινεις παραπανω νερακι

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα κι απο μενα! Τι κανετε;

Απο αυριο λεει δροσουλες. Για να δουμε.

Μη στενοχωριεσαι βρε Lizaki. Δεν εχω υπάρξει εγκυος για να σου καταθεσω την εμπειρια μου, αλλα θα σου πω ποιες θα ηταν οι πρωτες μου σκεψεις αν ημουν στη θεση σου.

Θα εκοβα το αλατι και τη ζαχαρη και ο,τι μπορει να αγορασει κανείς απο φουρνο και συσκευασμενα. Νερο συμφωνα με τις γνωστες οδηγιες και σε ισως ακομη καλυτερα θα συζητουσα με τον γιατρο μου να μου προτεινει εναν/μια διατροφολογο που εμπιστευεται.

Θα τον ρωτουσα επισης τι ειδους ασκηση και σε ποιον βαθμο θα μπορουσα να κανω. Ισως αν επιτρεποταν απο οικονομικής αποψης, να πηγαινα σε ειδικα προγραμματα για εγκυμονουσες.

Τον βαθμο της ασκησης πιστευω κι εγω οπως ειπε και η Linaa πως πρεπει να τον προσεξεις.

Δεν ξερω αν ειναι σωστη αυτη η προσεγγιση του θεματος. Θα σου πουν και τα αλλα κοριτσια τη γνωμη τους.

  • Μου αρέσει 1

4OQ2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Lina μου και georgia μου σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας. Η αληθεια ειναι πως τοσο καιρο καθομουν κ ολα συσωρευτηκαν.

Εψαξα τα χαρτια μου κ ειδα πως μου ειχε δωσει διαιτα ο ενδοκρινολογος αλλα δεν της ειχα δωσει σημασια.πιστευα πως δεν θα τη χρειαστω αφου ποτε δεν ειχα θεμα με το βαρος.Εχω ραντεβου την αλλη εβδομαδα μαζι του οποτε θα με ζυγισει και αυτος.....

Για το περπατημα δεν το ειχα σκεφτει, θα μιλησω οπωσδηποτε με τη γιατρο μου.

  • Μου αρέσει 1

RaMVp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια μου!!! Είστε καλά??? 

Αυτές τις μέρες δουλεύω περίεργα ωράρια και δεν προλαβαίνω να σας γράψω... 

Νατάσα μου τι κάνει το μπουτινι το γλυκό???

Γεωργία μου προσαρμοστηκες με τη δουλειά???

Λιζακι η μπέμπα σου τα πηγαίνει θαυμάσια!!! Θα σου πρότεινα να ρωτήσεις το γιατρό σου για την άσκηση και τη διατροφή!!! Μην αγχώνεσαι και μη στενοχωριέσαι να σκέφτεσαι το στολίδι σου!!!!

Δημητρούλα μου τι έγινε με τον πεθερό???

Πινγκου μου σε σκεφτόμαστε όλες!!! 1 μέρα έμεινε υπομονή!!!! Την Πέμπτη θα χαίρεσαι τη Λευκάδα....

Μελενια μου, Δεσποινάκι, Μαράκι, Λινα  κ όποια άλλη κοπέλα ξεχναω είστε καλά???

Εμένα αύριο γιορτάζει το βαφτιστηρι μου κ θα πάω να το λιώσω στις αγκαλιές κ τα φιλιά!!!!

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πρίν, Μαρία1430 είπε:

Καλησπέρααααααα,

σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις ευχές σας!!!! Εύχομαι αυτή η χρονιά να κλείσει δίνοντας σε όλες φουσκωμένες κοιλίτσες και πολλά χαμόγελα...

Εγώ πάλι στη στεριά σήμερα, ευχαριστημένοι και ο γιατρός και το κέντρο εξωσωματικής κι εγώ χαλαρώνω στην ιδέα ότι είμαι στην τελευταία εβδομάδα. Τετάρτη για περισσότερα νέα (πφφφφφ πάλι θα με φάει η θάλασσα) αλλά κάτι μου είπαν για Σάββατο ή Δευτέρα ωοληψία.

Νιώθω πραγματικά τη θετική σας σκέψη και μου δίνετε δύναμη. Σας ευχαριστώ ολόψυχα. Δεν ξέρετε πόσο δύσκολο είναι να μοιράζεσαι όλη αυτή τη δοκιμασία μόνο με μία κολλητή που είναι μακρυά και το σύζυγο. 

Φιλάκια σε όλες

καλησπερααααααααα κοριτσιαααααα!

η αληθεια ειναι πως κι εγω δεν εχω μοιραστει με καποιον πως προσπαθουμε με τον αντρα μου! ο κοσμος συχνα λεει κουβεντες, κουτσομπολευει ή ζηλευει. ακομα και συγγενεις! οποτε κραταμε την προσπαθεια για εμας! αν κι εχω βαρεθει να τους ακουω ολους να λενε "δεν θα κανετε δευτερο παιδακι;" ή "μην το καθυστερειτε, περναει ο χρονος". λες και ειναι βαλτοί :(

χαιρομαι ομως που τη μοιραζομαι εδω μ εσας, γιατι πιστευω πως νιωθετε τα συναισθηματα που με διακατεχουν αυτη την περιοδο και στελνετε μονο θετικη ενεργεια! εστω και απο τον κυβερνοχωρο!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρες κορίτσιαααα

Calliopi ο πεθερος τρέχει για τις εκκρεμοτητες του μαζι με εμένα εχουμε στεναχωρηθει αλλα ελπιζουμε να πανε ολα καλα!! Εγω ξεκινάω Τρίτη τα χαρτια της επιτροπής κ με κανενα Τζοκερ θα κάνω την επόμενη προσπάθεια :oops:

Κοριτσια μου μη δινετε σημασία σε λόγια πότε το παιδι...δεν μπορούμε όλοι ευκολα μακάρι να μπορούσαμε να τα παραγγείλουμε αλλα δυστηχως δεν γινεται!!

Φιλάκια σε όλες φουσκωμένες κ μανούλες κ σε εμας που ψαχνουμε να βρουμε τι θα γίνει που θα παει θα φωτιστει η ζωη μας !!

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα-καλημερα κ απο την αγχωμενη Μελενια...

Τι κανετε? Εγω αυριο φευγω για Αθηνα μονη αυτη τη φορα. Παρασκευη θα παω για την καλλιεργεια του ενδομητριου κ μετα καπακι τρεχοντας για υπερηχο μαστων(στα πλαισια του ετησιου ελεγχου). 

Ειμαι στην τσιτα με το παραμικρο δακρυα. Ο λογος αυτο το πλακωμα στο στερνο κ το ανακατεμενο στομαχι στην αναμονη των εξετασεων. Πω-πω Θεε μου, κατι τετοιες ωρες νοσταλγω τις εξεταστικες στη σχολη παρολο που τοτε τις σιχαινομουν. Αβυσσος η ψυχη του ανθρωπου... 

Οπου να 'ναι ξεκιναει κ ο διορισμος στη δουλεια, ολα μαζι.... Πφφφ...

Αχαρο καλοκαιρι το φετεινο. Καθε χρονο ο Σεπτεμβρης μου εφερνε μια αισιοδοξια οτι κατι καινουριο αρχιζει αφου ειχα γεμισει κ μπαταριες το καλοκαιρι. Φετος εχω αυτο το απαισιο αισθημα του ανεκπληρωτου. Μη με πειτε αχαριστη, παρολο που πηγα διακοπες πιεσμενη ειμαι.

Δημητρουλα αγαπημενη καλη νεα αρχη ευχομαι.

Νατασου μου ευχαριστω πολυ. Ευχομαι τα λογια σου να πιασουν τοπο κ να ειναι ολα οκ με τις εξετασεις. Αχ ο ζουζουνος σου θα μας τρελανει ολες :wub: 

Γεωργουλι πως παει???

Καλλιοπιτσα απο υγεια καλα ειμαι, η ψυχολογια παιζει πανω κατω. 

Λιζακι ο κοριτσαρος μεγαλωνει, τι χαρα :wub: . Οσο για τα κιλα εφ'οσον σε προβληματισε κ δραστηριοποιηθηκες ολα θα πανε μια χαρα, μην ανησυχεις καθολου.

Αχ Λια μου ο κοσμος παντα εχει να πει. Καλα κανετε κ το κρατατε για τον εαυτο σας. Εξαλλου αυτη η ιστορια εμας αφορα. Εμεις τα ζουμε ολα κ τα θετικα κ τα αρνητικα, οι αλλοι απλα προσθετουν τα δικα τους.

Strollitsa μου που εξαφανιστηκες πια :confused:

Pingu μου καλες βουτιες στη λατρεμενη Λευκαδα. 

Μαρια, Lina υπολοιπα κοριτσια τα φιλια μου.

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , Me-Lenia είπε:

Καλημερα-καλημερα κ απο την αγχωμενη Μελενια...

Τι κανετε? Εγω αυριο φευγω για Αθηνα μονη αυτη τη φορα. Παρασκευη θα παω για την καλλιεργεια του ενδομητριου κ μετα καπακι τρεχοντας για υπερηχο μαστων(στα πλαισια του ετησιου ελεγχου). 

Ειμαι στην τσιτα με το παραμικρο δακρυα. Ο λογος αυτο το πλακωμα στο στερνο κ το ανακατεμενο στομαχι στην αναμονη των εξετασεων. Πω-πω Θεε μου, κατι τετοιες ωρες νοσταλγω τις εξεταστικες στη σχολη παρολο που τοτε τις σιχαινομουν. Αβυσσος η ψυχη του ανθρωπου... 

Οπου να 'ναι ξεκιναει κ ο διορισμος στη δουλεια, ολα μαζι.... Πφφφ...

Αχαρο καλοκαιρι το φετεινο. Καθε χρονο ο Σεπτεμβρης μου εφερνε μια αισιοδοξια οτι κατι καινουριο αρχιζει αφου ειχα γεμισει κ μπαταριες το καλοκαιρι. Φετος εχω αυτο το απαισιο αισθημα του ανεκπληρωτου. Μη με πειτε αχαριστη, παρολο που πηγα διακοπες πιεσμενη ειμαι.

Δημητρουλα αγαπημενη καλη νεα αρχη ευχομαι.

Νατασου μου ευχαριστω πολυ. Ευχομαι τα λογια σου να πιασουν τοπο κ να ειναι ολα οκ με τις εξετασεις. Αχ ο ζουζουνος σου θα μας τρελανει ολες :wub: 

Γεωργουλι πως παει???

Καλλιοπιτσα απο υγεια καλα ειμαι, η ψυχολογια παιζει πανω κατω. 

Λιζακι ο κοριτσαρος μεγαλωνει, τι χαρα :wub: . Οσο για τα κιλα εφ'οσον σε προβληματισε κ δραστηριοποιηθηκες ολα θα πανε μια χαρα, μην ανησυχεις καθολου.

Αχ Λια μου ο κοσμος παντα εχει να πει. Καλα κανετε κ το κρατατε για τον εαυτο σας. Εξαλλου αυτη η ιστορια εμας αφορα. Εμεις τα ζουμε ολα κ τα θετικα κ τα αρνητικα, οι αλλοι απλα προσθετουν τα δικα τους.

Strollitsa μου που εξαφανιστηκες πια :confused:

Pingu μου καλες βουτιες στη λατρεμενη Λευκαδα. 

Μαρια, Lina υπολοιπα κοριτσια τα φιλια μου.

Κοριτσι ομοιοπαθούσα είμαι...αρπάζομαι φουντώνω ξεφουντώνω δεν ξέρω τι μου γίνετε τελείως!!Εχω μια ανησυχία ανεξήγητη βασικά κουράστηκα με όλα κ όλους είμαι για να πάρω τα βουνά ....θα δούμε τι μας ξημερώνει ευχομαι όλα για καλό σε όλες μας!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , DIMITRAS είπε:

Κοριτσι ομοιοπαθούσα είμαι...αρπάζομαι φουντώνω ξεφουντώνω δεν ξέρω τι μου γίνετε τελείως!!Εχω μια ανησυχία ανεξήγητη βασικά κουράστηκα με όλα κ όλους είμαι για να πάρω τα βουνά ....θα δούμε τι μας ξημερώνει ευχομαι όλα για καλό σε όλες μας!!

Υπομονη αγαπη, θα τα καταφερουμε που θα παει... Παρτυ ηρεμια θα διοργανωσουμε μετα. :)

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...